• ۱۶ ویژگی محیط کار عالی

  مترجم: محمود نوری شمس آباد
  منبع: greatplacetowork.com: بهترین محیط‌کار از نگاه کارکنان معرفی شد. نشریه معتبر «فورچون» با یک نظرسنجی بین‌المللی از نیم میلیون کارمند فعال در شرکت‌های برتر حوزه‌های مختلف کسب‌وکار، توانسته «محیط‌کار ایده‌آل در سال ۲۰۲۱» را شناسایی کند. پرسش‌ها به «احساس راحتی» نیروی‌کار و همچنین «رفتار مدیران» شرکت مرتبط است. محیط‌کار عالی از نگاه کارکنان، ۱۶ ویژگی اصلی دارد.
 • نوآوران برتر، در بحران‌ها عملکرد بهتری دارند

  نویسنده: Christopher Stutzman مترجم: مریم رضایی
  منبع: BCG: نوآوری موفق به سه مولفه نیاز دارد: نوآوری را یک اولویت بدانید، سرمایه و استعدادها را صرف آن کنید، آماده باشید تا سرمایه‌گذاری خود را به نتیجه برسانید. بر این اساس نوآورترین شرکت‌های دنیا چه عملکردی دارند؟
 • فراموشی سازمانی، تهدیدی برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک

  احمد سپهریان a.sepehrian@modares.ac.ir
  تغییرات و پیشرفت‌های تکنولوژیک سال‌های اخیر موجب تغییر شکل محیط رقابتی سازمان‌ها شده است و این تغییرات، شرکت‌ها را با چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی مواجه ساخته است. چالش‌ها به حدی است که حتی شرکت‌های موفق، دیگر نمی‌توانند با تکنولوژی و تولید همیشگی، موفقیت را به آسانی تکرار کنند. از این رو نیازمند استراتژی‌های جدیدی هستند تا علاوه بر اینکه بتوانند به چالش‌ها پاسخ مناسبی دهند، قادر به استفاده مطلوب از فرصت‌ها باشند. یکی از مناسب‌ترین استراتژی‌هایی که سازمان‌ها می‌توانند برای دستیابی و حفظ مزیت رقابتی اتخاذ کنند، تمرکز بر سرمایه فکری و دانش افراد است. برپایی نظامی ‌برای یادگیری، گردآوری، نگهداشت و پخش دانایی درون سازمان از مهم‌ترین مولفه‌های سازمانی پیشرفت است.
 • مدیریت اختلاف‌نظرها

  مترجم: فاطمه تل زرد
  منبع: HBR: تنور اظهارنظر درباره «انتخابات» بین کارکنان در شرکت‌ها و سازمان‌ها به زودی گرم می‌شود. این جو انتخاباتی که توام با موضع‌گیری‌های متضاد و بعضا تند بین افراد خواهد بود، می‌تواند یک تمرین برای مدیران بابت «مدیریت اختلاف‌نظرها در شرکت» باشد. مجموعه‌ای از بایدها و نبایدهای مدیریتی برای هدایت سازمان در زمان «بروز نظرات متفاوت» وجود دارد.
 • از کار در گوگل تا فروش سمبوسه: ماجرای موناف کاپادیا کارآفرین هندی

  نویسندگان: Anagha Sawant, Devika Manghnani مترجم: مریم مرادخانی
  منابع: IFN, The Weekend Leader: موناف کاپادیا را همه به این نام می‌شناسند: «مردی که از گوگل استعفا داد تا سمبوسه بفروشد.» تعجبی ندارد که حالا این جمله را به‌عنوان اسم کتابش انتخاب کرده. سفر او در مسیر کارآفرینی، مثل خیلی‌های دیگر، داستان جالبی دارد. سال ۲۰۱۵ او از شغلش در گوگل استعفا داد و با تاسیس آشپزخانه «بوهری» که یک غذاخوری خانگی است وارد صنعت غذا و نوشیدنی شد. او از مردم دعوت می‌کرد به خانه‌اش در «کاف پرید» (قطب تجاری شهر بمبئی) بروند و شامی را که مادرش نفیسه آماده کرده بود، امتحان کنند. او سه هدف داشت.
 • همراه شدن با جاذبه بازار

  نویسنده: Guy Raz مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: چگونه این (کسب‌وکار) را ساختم: بازارها و مشتریان جاذبه دارند و اغلب اوقات برای کسب بیشترین منافع از کارآفرینی باید با این جاذبه همراه شد. این همان کاری است که کاترینا لیک انجام داد. او برای کسب بیشترین منافع از بازار، به مکان جدیدی نقل مکان کرد که رید هافمن، کارآفرین و نویسنده آمریکایی (که بنیان‌گذاری لینکدین را هم در کارنامه دارد) «نبض حرکت» می‌نامد. نبض حرکت برای کاترینا، دره سیلیکون بود. او سال ۲۰۱۱ به آنجا نقل‌مکان کرد؛ درحالی‌که دو سال پیش‌تر در بوستون می‌زیست و در مدرسه کسب‌وکار هاروارد تحصیل می‌کرد.
 • فصل مشترک اتوماسیون و بهره‌وری

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: european business review: در جهان پس از کرونا، به سختی می‌توان گفت که کدام مدل‌های کار به شیوه‌های سنتی ادامه خواهند یافت. برخی از مشاغل، همواره با ساعات کاری ۹ تا ۱۷ و حضور در دفاتر منسجم شناخته می‌شدند. اما کرونا باعث شد که بسیاری از کارکنان به خانه‌های خود بازگردند و از آنجا وظایفشان را پیش ببرند. هاینه کراگ ایورسن، مدیرعامل شرکت مدیریت داده تایماکستندر، معتقد است با توجه به امکانات موجود، چنین تغییری چندان دشوار نبوده است. او در مصاحبه‌ای توضیح داده است که چگونه شرکتش توانست در جریان کرونا، با موفقیت به مدیریت زمان کارکنان دورکار خود بپردازد.
 • یک شرکت شفاف به معنای واقعی

  نویسنده: سوجان پاتل مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
 • چه کنیم وقتی رئیس دوستمان می‌شویم؟

  نویسنده: Art Markman مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: مشاور عزیز، مدیر ما به‌زودی از این شرکت می‌رود و قرار است من ارتقا بگیرم و مدیر تیم شوم. خیلی هیجان دارم و مطمئنم که از پسش برمی‌آیم. فقط نمی‌دانم مدیر شدنم چه تغییری در رابطه دوستی‌ام با یکی از همکارانم ایجاد خواهد کرد. من و «کیسی» در حال‌حاضر هم‌رده هستیم. هر دویمان حدود سه سال پیش به این شرکت آمدیم و با هم دوست شدیم. با هم درباره کار و زندگی شخصی حرف می‌زنیم، کلی به‌هم پیام می‌دهیم و چیزهای زیادی درباره همدیگر می‌دانیم.
 • راه گزینه‌های متعدد را در تامین مالی باز بگذارید

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: در قسمت قبل گفتیم برای جلوگیری از فرسایشی‌شدن دوره‌های تامین مالی کسب‌وکار، بهتر است فواصل این دوره‌ها را کوتاه کنیم و تامین مالی‌های کوچک‌تر با تناوب بیشتر داشته باشیم. در واقع طبق منطق چابکی، «وقتی کاری آزاردهنده است، هر چه بیشتر انجامش دهیم.»
 • راز ترس مدیران از «دورکاری»

  مترجم: مریم مرادخانی
  منابع: HBR: ریشه ترس مدیران از صدور مجوز «دورکاری» برای کارکنان مشخص شد. نتایج نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیر و کارمند در ۲۴ کشور نشان می‌دهد «ناتوانی مدیر در مدیریت شرایط اضطراری»، «دید منفی به کارمند» و «ترس از دست دادن کارکنان هنگام دورکاری» سه نیروی منحرف‌کننده ذهن مدیران است. با ۴ روش می‌توان بر این ترس غلبه کرد.
 • مواد لازم برای ساخت یک فرهنگ سازمانی خوب

  نویسنده: Eric J. McNulty مترجم: مریم رضایی
  منبع: Strategy + Business: یک کوکی با تکه‌های شکلات را تصور کنید. اصلا بهتر است یکی از آنها را بخورید. یک گاز بزنید. طعم آن را بچشید و بافتش را حس کنید. چه چیزی باعث می‌شود کوکی با تکه‌های شکلات این‌قدر خوشمزه باشد؟ به جز تکه‌های شکلات، هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده کوکی، به تنهایی خوشمزه نیستند. هیچ‌کس یک قاشق پر آرد خالی هوس نمی‌کند. بقیه مواد آن را هم، به جز آشپزی که درستش کرده، کسی نمی‌داند: نمک، وانیل، بیکینگ پودر. اما هر کدام از آنها برای درست کردن محصول نهایی لازم هستند.
 • تصمیم‌گیری در بحران یا بحران در تصمیم‌گیری

  علیرضا رضائی
  تصمیم‌گیری دارای فرآیندی است که شامل درک مساله و اهمیت آن، شناخت اهداف و بیان صحیح آن، ارائه راه‌حل‌ها، امکان‌سنجی و ارزیابی نتایج حاصله یا عواقب ناشی از اجرای هر یک از راه‌حل‌ها و در نهایت انتخاب و اجرای راه‌حل مناسب با بیشترین پوشش‌دهی اهداف است. عوامل عقلایی و اقتصادی، روان‌شناختی، فرهنگی، اجتماعی و... می‌تواند در انتخاب و اجرای راه‌حل مناسب برای رسیدن به اهداف مدنظر موثر واقع شده و مدیریت و ارزیابی ریسک نیز عواقب ناشی از تصمیمات را تا حدود زیادی تعدیل و از بروز انواع خطاها و خوش‌بینی بیش از حد در تصمیم‌گیری جلوگیری کند. مدیریت همه‌گیری بیماری کرونا در طول یک‌سال و اندی که از همه‌گیری کرونا می‌گذرد با انتقاد‌های زیادی از سوی صاحب‌نظران و کارشناسان روبه‌رو بوده است در عین حال نمی‌توان از موفقیت‌های ستاد ملی کرونا در مبارزه با بیماری و ساخت واکسن ایرانی چشم‌پوشی کرد.
 • کایاک‌سواری رهبران سازمانی در امواج خروشان

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: deloitte: رهبران سازمانی امروز می‌توانند در پی تغییر مدل‌های کسب‌وکار و ظهور فناوری‌های جدید، به شیوه‌های کاملا متفاوتی از کار فکر کنند؛ شیوه‌هایی که هم برای سازمان‌ها و هم برای کارکنان ارزشمند باشد.
 • ایجاد فضای کسب‌وکار مناسب؛ زمینه‌ساز رونق اقتصادی

  علیرضا محفوظی amahfouzi04@gmail.com
  هر ‌جا سخن از حقوق عمومی است جای پای دولت در آن دیده می‌شود. سخن گفتن از دولت و اندیشیدن پیرامون آن نه کهنگی دارد و نه تمام‌شدنی است و پیوسته می‌تواند همچون پدیده‌ای جدید و نوین مورد مداقه علمی قرار گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر