آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۳۵

 • تکمیل حلقه مفقوده فولاد مبارکه با راه‌اندازی کارخانه کنسانتره

  زهرا مسافر: ویروس کووید- ۱۹ طی ماه‌های اخیر اقتصاد و معیشت دنیا و بسیاری از صنایع خرد و بزرگ را تحت تاثیر قرار داده به‌گونه‌ای که صنعت فولاد نیز متاثر از این بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا کاهش تولید را تجربه کرده است. بر اساس مطالعات صورت گرفته، تحت تاثیر این بیماری بر صنعت فولاد، از ۶۴ کشور دنیا که تولیدکننده فولاد هستند فقط ۱۳ کشور توانستند در ۸ ماه ابتدای ۲۰۲۰ با رشد تولید مواجه شوند. به‌عنوان‌مثال از میان فولادسازان بزرگ دنیا سه کشور اروپایی انگلیس، لوکزامبورگ و مجارستان از رشد تولید برخوردار بودند و بقیه کشورهای قاره سبز از جمله آلمان با ۱۳ درصد، فرانسه ۳۰ درصد و سوئد و اغلب کشورهای اروپایی کاهش مواجه شدند، اما در این میان چین ۴/ ۸ درصد رشد مثبت تولید را تجربه کرد. همچنین به‌رغم اینکه هند یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا را دارد بیش از ۴ درصد کاهش و ژاپن نیز با اینکه تحت تاثیر شرایط اقتصادی کمتر قرار می‌گیرد و اقتصاد چابکی دارد بیش از ۲۰ درصد کاهش در تولید فولاد داشته است؛ اما در این ۸ ماهه کشور ما حدود ۳/ ۱۱ درصد رشد تولید در حوزه فولاد را شاهد بوده که برای صنعت فولاد کشور نویدبخش توسعه است، زیرا این صنعت علاوه بر شیوع ویروس کرونا با شدیدترین تحریم‌ها نیز مواجه بوده است. علی امرایی، مدیرعامل فولاد سنگان در گفت‌وگویی در خصوص شرایط تولید فولاد در کشور می‌گوید: در سال جهش تولید صنعت فولاد کشور توانست با وجود سد سخت تحریم‌ها، بیماری کرونا را پشت سر گذاشته و حتی از رشد ۳/ ۱۱ درصدی برخوردار شود. رشد این صنعت و زنجیره معدنی موجب می‌شود که بتوان به جایگزینی اقتصاد معدنی به‌جای اقتصاد نفتی توجه ویژه‌ای داشت. مدیرعامل فولاد سنگان در گفت‌وگویی مشروح با «دنیای‌اقتصاد» به بیان دیدگاه‌های خود در جایگاه یک مدیر معدنی در مورد اهم اقدامات صورت گرفته در این حوزه و تاثیر آن بر صنعت فولاد کشور پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.
 • جایگاه مغفول صنایع‌دستی در صادرات غیرنفتی

  ندا علیزاده: ایران جزو ۱۰ کشور اول تولیدکننده صنایع‌دستی ازنظر تنوع در دنیا به شمار می‌رود. صنایع‌دستی ایران به دلیل تنوع بسیار بالا و هویت و اصالت برگرفته از فرهنگ ایران که از سرپنجه هنرمندان خلق می‌شود، می‌تواند در داشتن درآمدی پایدار و ارزآوری برای کشور در صدر قرار بگیرد. با این‌حال آن‌گونه که باید به جایگاه این صنعت در کشور پرداخته نشده و حمایت‌هایی که باید از آن به عمل نیامده است. ورود محصولات خارجی شبیه‌سازی‌شده صنایع‌دستی کشور، حمایت نشدن از حضور این صنعت در بازارهای جهانی و رفع نکردن مهم‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای این صنعت که ساده‌ترین آن تامین مواد اولیه، شناسنامه‌دار شدن محصولات و بسته‌بندی مناسب و البته صادراتی است، موانع توسعه و پیشرفت این صنعت به شمار می‌رود. با همه این تفاسیر، هنرمندان صنایع مختلف دستی کشور با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند و سعی دارند با وجود همه ناملایمات خود در مسیر ماندگاری این صنعت گام بردارند. یکی از مجموعه‌های فعال در عرصه تولید و بسته‌بندی صنایع‌دستی در کشور، شرکت صنایع‌دستی هنرمندان آپادانا است که با هدف ارتقای جایگاه صنایع‌دستی در کشور فعالیت خود را شروع کرد. این مجموعه سعی کرده است زنجیره تولید، بسته‌بندی و توزیع محصولات این صنعت را در گستره فعالیت خود تکمیل کند.
 • فرصت تحریم برای صنعت لوازم‌خانگی

  سعیده نبی‌زاده: با آنکه تنها چهار سال از آغاز فعالیت شرکت سینگل به عنوان یکی از تولیدکنندگان تازه وارد در بازار محصولات خانگی نمی‌گذرد با این حال این شرکت با همه مشکلاتی که صنعت لوازم خانگی با آن دست و پنجه نرم می‌کند ماهانه حدود ۵ هزار اجاق گاز طرح مبله و ۱۵ هزار دستگاه تلویزیون ال‌ای‌دی در سایزهای مختلف تولید می‌کند و قصد دارد این تعداد را به زودی با رشد ۱۰۰ درصدی روبه‌رو سازد. شرکت سینگل با ۱۵۰ نیروی انسانی فعال و سرمایه‌گذاری اولیه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان توانسته به عنوان یک برند مطرح در تولید لوازم خانگی در بین صنایع ایرانی مطرح شود.
 • صادرات؛ راه‌حل برون رفت از بحران‌های صنعت مرغداری

  دنیای اقتصاد: شرکت ماهان با بهره‌گیری از واحدهای تولیدی مستقر در نقاط مختلف کشور از جمله کرمان، تهران، قزوین، البرز، زنجان، مازندران و لرستان ظرفیت پرورش ۴۹۰ هزار قطعه مرغ مادر را دارد. تولید ۳۷۰۰ تن گوشت مرغ طی دوره ۹ ماه سال و ایجاد و تقویت برند ماهان نیز در راستای تکمیل و بهینه‌سازی زنجیره تولید بوده است.
 • افزایش ۴۰ درصدی سود شرکت مس حاصل عملکرد واقعی است

  دنیای اقتصاد: افزایش ۴۰ درصدی سود شرکت ملی صنایع مس، حاصل عملکرد واقعی شرکت و نه نرخ تسعیر ارز است.
 • رتبه برتر روابط عمومی به گروه مالی گردشگری رسید

  دنیای اقتصاد: لوح و نشان ویژه روابط عمومی برتر به مدیر روابط عمومی گروه مالی گردشگری و نشان «مدیر ارشد ارتباط گستر» و تندیس روابط عمومی برتر به مجتمع فولاد صنعت بناب اعطا شد.
 • «آیکیا» مبلمان دست‌دوم می‌خرد

  دنیای‌اقتصاد: غول مبلمان و وسایل خانه جمعه سیاه را به کارزار پایداری تبدیل می‌کند. این ‌یک قدم در راه هدفی بزرگ‌تر است که این شرکت در راه مقابله با تغییرات اقلیمی و کاهش هدررفت دنبال می‌کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، سایت ساری نولیدر نوشت، امسال آیکیا در کانادا از مشتریانش خواست جمعه سیاه را از روزی برای خرید به‌روزی برای فروش تبدیل کنند.
 • افزایش ۵/ ۱ درصدی تولید مس پالایش‌ یافته در سال ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: گروه مطالعات بین‌المللی مس پیش‌بینی خود را در خصوص وضعیت تولید مس پالایش‌‌یافته جهان منتشر کرد. بر پایه اعلام این گروه در پی تولید راکد در ۲۰۱۹، انتظار می‌رود تولید مس پالایش‌یافته جهان حدود ۵/ ۱ درصد در ۲۰۲۰ و به همین اندازه در ۲۰۲۱ افزایش یابد. به گزارش مس پرس به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، گروه مطالعات بین‌المللی مس بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در پی تعطیلی‌های موقتی برای ارتقای کارخانه‌های ذوب در ۲۰۱۹، بهبود چشمگیری در تولید شیلی و زامبیا حاصل شود. علاوه بر این، انتظار می‌رود ژاپن و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا که کارخانه‌های ذوب‌شان تحت عملیات‌های نگهداری در ۲۰۱۹ قرار داشتند تولید سال جاری آنها شدیدا رشد یابد. همچنین انتظار می‌رود تولید الکترو وینینگ در جمهوری دموکراتیک کنگو به رشد خود ادامه دهد. گروه یادشده گزارش داد که از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود تولید مس پالایش‌یافته ثانویه جهان (از قراضه مس) به علت کمبود فلز قراضه در بسیاری مناطق تا ۵/ ۵ درصد کاهش یابد. کمبود قراضه ناشی از کاهش تولید، جمع‌آوری، فرآوری و حمل‌ونقل قراضه در اثر قرنطینه‌های جهانی است.
 • کاهش تولید شرکت بزرگ معدنی شیلی

  دنیای اقتصاد: تولید مس معدنی شرکت شیلیایی آنتوفاگاستا در سال جاری به‌طور کلی افت داشته، اما این شرکت معدنی از اهداف بالای تولید در سال ۲۰۲۱ حتی در صورت ادامه محدودیت‌های همه‌گیری کووید-۱۹ خبر داد. به گزارش مس پرس به نقل از فست مارکت، تولید مس معدنی آنتوفاگاستا در فصل سوم سال‌جاری با افت ۶/ ۴ درصدی نسبت به فصل دوم، به حدود ۱۶۹ هزار تن رسید. بر اساس اعلام این کمپانی، کاهش تولید در معدن اصلی آنتوفاگاستا یعنی Los Pelambres به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری و همچنین کاهش عیار در معدن Antucoya نیز از دلایل کاهش تولید گزارش شده است.
 • سیمان لامرد واحد نمونه صنعتی استان فارس

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سیمان لامرد برای هشتمین سال متوالی در مراسم تجلیل از واحدهای نمونه صنعتی استان فارس، مفتخر به کسب عنوان واحد نمونه صنعتی شد.
 • معرفی مدیرعامل جدید سرمایه‌گذاری مس سرچشمه

  دنیای اقتصاد: میلاد شمس به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه منصوب شد. به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، پیش ‌از این علی ارجمندی به‌عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه فعالیت می‌کرد. در سال ۱۳۶۶ شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه به‌عنوان نخستین شرکت خصوصی در مجموعه شرکت مس با ترکیب ۵۱ درصد موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و ۴۹ درصد کارکنان شاغل و بازنشسته شرکت مس تاسیس شد. در حال حاضر این شرکت با سرمایه ثبتی ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریالی در بازار بورس با نماد سرچشمه فعالیت دارد و یکی از شرکت‌های توانمند شرکت ملی صنایع مس ایران در فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و توسعه‌ای محسوب می‌شود.
 • تداوم خدمات بیمه دی به خانواده شهدا و ایثارگران

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه دی با حضور در مناقصه بنیاد شهید و امور ایثارگران برای چهارمین سال متوالی توانست به‌عنوان برنده این مناقصه شناخته شود. در مناقصه بیمه درمان تکمیلی قشر خانواده شهدا و ایثارگران که با طی فرآیندهای قانونی و زیر نظر نهادهای ناظر و با رعایت اصول برگزاری مناقصات و شفافیت برگزار شد، شرکت بیمه دی توانست با توجه به نرخ کارشناسی‌شده و با تکیه‌بر زیرساخت‌های فراهم آمده طی سه سال گذشته، به مدت یک سال دیگر ارائه خدمات بیمه‌ای به جامعه هدف را بر عهده بگیرد. این قرارداد یکی از مگاپروژه‌های بیمه‌ای کشور محسوب می‌شود و بیمه دی باوجود محدودیت‌ها و چالش‌های متعدد در سه سال گذشته توانسته است به‌خوبی عملیات بیمه‌گری خود را ادامه دهد و خدمت‌رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران در هیچ دوره‌ای دچار اختلال نشده است.
 • پذیرش سرمایه‌گذاری مسکن جنوب در فرابورس

  دنیای اقتصاد: مدیر پذیرش فرابورس ایران با اعلام پذیرفته‌شدن شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب در فرابورس گفت: پس از بررسی‌های کارشناسی، ۲۷ شرکت جدید در فرابورس ایران پذیرش‌شده‌اند که نام شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب نیز در میان آنها دیده می‌شود و در آینده نزدیک عرضه اولیه سهام این شرکت انجام خواهد گرفت. شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب، هفتمین شرکت تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن با نماد «ثمسکن» است که سهام آن در بازار سرمایه عرضه می‌شود. سهام شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران با نماد «ثتران»، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌شرق با نماد «ثشرق»، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب با نماد «ثغرب»، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند با نماد «ثالوند» و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود با نماد «ثرود» در سال‌های اخیر در بازار سرمایه عرضه ‌شده است.
 • رونق فراتر از انتظار در «مک‌دونالد»

  دنیای اقتصاد: ویروس‌کرونا با سرعت انتشار بالا، بسیاری از کسب‌وکارها را از رونق انداخته و حتی برخی از آنها را به سمت نابودی کشانده است. اما برای همه کسب‌وکارها با ضرر همراه نبوده، حتی سود سرشاری نصیب بعضی از شرکت‌های بین‌المللی نیز کرده است.
 • وام‌های جدید بانک سینا به‌زودی ارائه می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: بانک سینا در روزهای آینده طرح‌هایی را عملیاتی می‌کند که بر اساس آن به بیماران بی‌بضاعت به‌ویژه آسیب‌دیده از کرونا، خانواده‌های شهدای مدافع حرم، مرزبانان و همچنین مدافعان سلامت شامل پرستاران شاغل در بخش‌های کرونا و مددکاران فعال در آسایشگاه‌های بهزیستی، وام قرض‌الحسنه پرداخت خواهد شد.
 • چهار هزار نفر از بانک صادرات وام ودیعه مسکن گرفتند

  دنیای اقتصاد: بانک صادرات ایران در ٧٠ روز گذشته به بیش از ۴ هزار مستاجر ٨١٢ میلیارد ریال وام ودیعه مسکن پرداخت کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در پی طرح حمایت بانکی از مستاجران در دوران شیوع بیماری کرونا، پرداخت وام ودیعه مسکن در دستور کار بانک صادرات قرار گرفت و این بانک از ابتدای شهریور تا ١٠ آبان سال ٩٩ به ۴ هزار و ١٦٧ مستاجر ٨١٢ میلیارد ریال تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت کرد؛ بنابراین گزارش طی این مدت، بیشترین تعداد وام ودیعه مسکن مستاجران بانک صادرات ایران با پرداخت ٣٦٥ فقره به ارزش بیش از ٨١ میلیارد ریال به استان فارس تخصیص ‌یافته است.
 • طرح جدید بانک کارآفرین برای پرداخت وام‌های خرد

  دنیای اقتصاد: بانک کارآفرین برای تحقق اهداف این بانک در خصوص پرداخت تسهیلات خرد، از طرح تسهیلاتی جدید صبا برای تامین تسهیلات مورد نیاز اشخاص حقیقی جهت تعمیر و بازسازی ملک و خرید کالا، خدمات و لوازم و تجهیزات مصرفی بادوام رونمایی کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، کلیه اشخاص حقیقی می‌توانند به‌صورت انفرادی یا گروهی برای رفع نیازهای شخصی و غیر کاری خود، از مزایای این طرح تسهیلاتی بهره‌مند شوند.
 • اندوخته اجتماعی طرحی برای دریافت‌کنندگان وام مجدد

  دنیای‌اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای افرادی که متقاضی دریافت وام قرض‌الحسنه بیش از یک‌بار هستند، طرحی به نام اندوخته اجتماعی دارد که براساس آن متقاضی با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه و حداقل ۵/ ۲ برابر واریزی دریافت می‌کند. این طرح در راستای تامین رفاه حال مشتریان و بهره‌گیری از منابع قرض‌الحسنه و کمک‌های جمعی افراد برای رفع احتیاجات ضروری است و جامعه هدف در این طرح شامل همه افراد و مشتریان حقیقی می‌شود. این تسهیلات با دریافت تضامین مطابق با بخشنامه‌های جاری بانک پرداخت می‌شود.
 • صادرات ۱۱۴ میلیون دلاری فولاد مبارکه در نیمه نخست امسال

  دنیای اقتصاد: در ۶‌ ماهه نخست امسال، فولاد مبارکه ۱۱۴ میلیون دلار محصولات خود را به بازارهای شرق آسیا، خاورمیانه، آسیای میانه و اروپا صادر کرد که می‌توان به کشورهای چین، امارات، افغانستان، اندونزی، عراق، عمان، ترکیه، اسپانیا و... اشاره کرد. طهمورث جوانبخت، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه با بیان مطلب فوق افزود: فولاد مبارکه اصفهان با استقرار انواع نظام‌های مدیریت کیفیت، رضایت و شکایت مشتریان و مدل‌های تعالی معتبر داخلی و بین‌المللی همتراز با شرکت‌های معتبر بین‌المللی در حال تولید و عرضه محصولات در بازارهای صادراتی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر