آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۳۴

 • چالش‌های ورود دولتی‌ها به بازار شتاب‌دهی استارت‌آپ‌ها

  نازنین افتخار: پول همه ماجرای شتاب‌‌دهی نیست بلکه دانش و تجربه انباشته در کنار سرمایه است که اکوسیستم استا‌رت‌آپی را نجات می‌دهد. ایده شکست شتاب‌دهی استارت‌آپ‌ها که چند وقتی است از سوی یکی از فعالان حوزه سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها مطرح‌شده، مخالفان و موافقان زیادی دارد. موافقان بر چنین عقیده‌ای باور دارند که شیوه حال حاضر شتاب‌دهی استارت‌آپ‌ها در ایران مشکلات زیادی دارد و علت نبود استارت‌آپ‌های پربازده را کم‌کاری و عدم موفقیت شتاب‌دهنده‌ها می‌دانند.
 • راه اندازی ۴ صندوق سرمایه‌‌گذاری در دستور کار «فراز»

  مهتاب رحمتعلی: شرکت سبدگردان فراز از شرکت‌های تابعه سازمان اقتصادی کوثر است که ۵۰ درصد سهام آن متعلق به «آوانوین»، ۲۵درصد سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و ۲۵ درصد دیگر هم مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن کوثر است که قرار است به زودی در بازار عرضه شود. «فراز» سال ۹۸ موافقت اصولی خود را از سازمان بورس دریافت کرد و به تازگی مجوز تاسیس را گرفته است و اکنون در حال اخذ مجوز سبدگردانی است. بابک اسماعیلی، مدیر عامل شرکت سبدگردان فراز در گفت‌وگویی اختصاصی با «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات برنامه‌های این شرکت خبر داد. وی گفت: سبدگردان فراز ایجاد سبدگردانی، بازارگردانی، مجوز سرمایه‌گذاری و تامین مالی جمعی، عرضه و پذیرش، پردازش اطلاعات مالی و رتبه‌بندی را در برنامه خود دارد.
 • ضرورت توزیع تخصصی کالا در کشور

  سعیده نبی زاده: روش توزیع سنتی از پیش از انقلاب تاکنون ادامه یافته و از سال‌های پیش تقریبا هیچ روشی برای خروج از این شیوه‌های سنتی اتخاذ نشده است؛ با این حال برخی شرکت‌های توزیع بنا بر ضرورت‌هایی که فعالیت خودشان ایجاب می‌کرده توانسته‌اند به اندازه‌هایی متفاوت از شیوه‌های سنتی عبور کنند تا سطح سرویس‌دهی خود را به اکثر فروشگاه‌های معتبر که ساختار فعالیت‌های خود را تغییر داده و توسعه یافته‌اند، ارتقا دهند؛ به عبارتی تاسیس و توسعه فروشگاه‌ها و ‌هایپرمارکت‌ها در دهه اخیر باعث شده تا روش‌های سنتی توزیع و پخش در کشور نیز تا حدی اصلاح شوند که البته کافی نیست. این اصلاحات در فرآیند پیش، حین و پس از فروش صورت گرفته است با این حال هر شرکت پخش از روش منحصر به فرد خود متناسب با زیرساخت‌هایی که در اختیار دارد دست به اصلاح روش‌های پخش زده است و این موضوع به مقدورات و نیازهای کشور نیز وابستگی مستقیم دارد. این اصلاح روش‌ها به تدریج باعث شده نیاز شرکت‌ها به ویزیتور کاهش یابد و تاسیس سامانه‌های ثبت‌سفارش کالا به صورت مستقیم توسط خریداران، مسیر دسترسی به کالا را کوتاه‌تر کند که البته در این رابطه هنوز راه نسبتا طولانی در پیش است. شرکت پرنیان مهیار با ماموریت توزیع محصولات گروه تولیدی مهرام فعالیت خود را در سال ۷۵ آغاز کرد و اکنون این شرکت زیرنظر گروه هلدینگ آپادانا اداره می‌شود. این شرکت ۶۸۵ پرسنل در مجموعه‌ای با ۱۷ مرکز توزیع در مراکز استان‌های کشور که متفاوت از تقسیمات جغرافیایی کشور و در مسیر تردد خودروهای توزیع و امکانات توزیع فعالیت می‌کند در اختیار دارد؛ این امر باعث شده تا به عنوان مثال مرکز توزیع گیلان نه تنها محدوده این استان بلکه نزدیک‌ترین شهرها در استان مازندران را نیز پوشش دهد. سایر مراکز نیز همین تقسیم‌بندی را با استان‌های مجاور دارند و برخی نیز به دلیل نوع سرویس‌دهی خاصی که ایجاب می‌کند، فقط محدوده همان استان را تحت پوشش قرار می‌دهند که از جمله می‌توان به مرکز استان خوزستان اشاره کرد.
 • اخذ مجوز افزایش سرمایه ۹۷درصدی شرکت ملی مس

  دنیای‌اقتصاد: شرکت ملی صنایع مس ایران همان‌گونه که در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت در ۳۱تیر امسال وعده داده بود، از محل سود انباشته افزایش سرمایه‌ای را از ۱۰هزار و ۱۴۰میلیارد تومان به ۲۰هزار میلیارد تومان محقق می‌کند.
 • همکاری بیمه کوثر با وزارت راه‌وشهرسازی

  دنیای اقتصاد: قرارداد همکاری میان مسوولان شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور وزارت راه ‌و شهرسازی و بیمه کوثر در زمینه بیمه‌های درمان و مهندسی منعقد شد؛ مسوولان شرکت بیمه کوثر با هدف حمایت از فعالیت‌های اقتصادی و زیربنایی کشور و کاهش دغدغه فعالان این عرصه این قرارداد را امضا کردند. تهیه، تدوین و پیشنهاد سیاست‌ها و خط‌ مشی‌ها در زمینه توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل در چارچوب برنامه‌‌های مصوب و اهداف قوانین برنامه‌‌های توسعه ملی کشور، طراحی و مدیریت ساخت زیربناهای حمل و نقل و تاسیسات و تجهیزات مربوط و نظارت بر اجرای پروژه‌‌ها از طریق عقد قرارداد با پیمانکاران و مشاوران ذی‌‌صلاح، تحصیل و تملک اراضی و املاک لازم در طرح‌ها و پروژه‌ها، تعیین روش‌های اجرایی در ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل بر اساس اولویت‌ها و سیاست‌‌های کلان وزارت راه‌ و‌ شهرسازی و... از جمله اهم وظایف شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور است.
 • بیمه پارسیان پیشرو در ارائه خدمات هوشمند

  دنیای‌اقتصاد: سرمایه‌گذاری روی تخصص نیروهای متخصص و کیفیت بالای عملکرد پرسنل آموزش دیده، دیدگاه مشتری محور و تاکید بر کیفیت خدمات ارائه شده از نقاط قوتی است که بیمه پارسیان بر اساس آن استوار شده است. ضمن اینکه شفافیت قراردادهای بیمه‌ای فی‌مابین را نیز باید به این خصوصیات اضافه کرد. خدمات بیمه پارسیان درحالی بر پایه مشتری‌مداری استوار است که طرح تخفیفات بیمه‌های مسوولیت مدنی کارفرما در قبال ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست و جنگلبانی، فروش بیمه‌های مسوولیت ویژه هیات‌مدیره ساختمان‌های مسکونی و همین‌طور جشنواره فروش طرح آرامش که مربوط به بیمه‌های آتش‌سوزی است، از جمله این طرح‌ها است و نشان از نگاه جامع این شرکت به نیازمندی جامعه دارد. در بیمه پارسیان سیستم یکپارچه مدیریت خدمات و مشتریان با کیفیت مطلوبی تا حدی کارآمد عمل کرده که توانسته فرآیندهای بوروکراتیک اداری را کوتاه‌تر کند که نظرات بیمه‌شدگان گویای این موضوع توسط بیمه پارسیان است.
 • عملکرد بیمه تجارت‌نو در نیمه نخست امسال

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه تجارت‌نو، نیمه نخست سال‌جاری را با رشد چشمگیر شاخص‌های مهم مالی پشت سر گذاشت. از سال ۹۹ به واسطه شیوع جهانی ویروس کرونا و تاثیرات مخرب‌ آن بر اقتصاد به عنوان یکی از سخت‌ترین سال‌ها یاد می‌شود، چرا که بسیاری از شاخص‌های مهم اقتصادی تحت تاثیر فشارهای گوناگون این ویروس جهانی کمر خم کرده‌اند. برخلاف این جریان اما، مرور روند فعالیت‌های شرکت بیمه تجارت ‌نو در نیمه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که این شرکت با سرعتی بیش از گذشته رکوردهای جدید را در کارنامه کاری خود به ثبت می‌رساند. رشد ۱۱۳۵ درصدی درتحقق سود خالص این شرکت در نیمه نخست سال‌جاری، رشد ۱۱۳۷ درصدی در سود خالص هر سهم و رشد ۱۱۰۰ درصدی در سود عملیاتی، از جمله این رکوردها است. به این ترتیب، بیمه تجارت ‌نو تنها در سه شاخص مهم مالی در نیم ‌سال نخست سال‌جاری بیش از ۳ هزار درصد رشد را به نمایش گذاشته است. بر این اساس برآورد می‌شود که شرکت در مسیر از پیش ترسیم شده خواهد توانست تا پایان سال‌جاری ۳۰۰ میلیارد تومان سود خالص بسازد. نرخ بازده دارایی ۱۴ درصدی و رتبه بالای نرخ بازده حقوق صاحبان سهام این شرکت از دیگر دستاوردهای بیمه تجارت نو است. ناگفته نماند که در بررسی وضعیت صورت‌های مالی سال گذشته ۲۸ شرکت بیمه‌ای فعال صنعت بیمه کشور، رتبه چهارم بالاترین سود خالص هر سهم هم به بیمه تجارت نو رسید.
 • تامین ۵۰درصد تسهیلات شبانه بین‌بانکی از سوی بانک ملت

  دنیای‌اقتصاد: بانک‌ها در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت (روزانه یا هفتگی) با مازاد یا کسری نقدینگی مواجه می‌شوند که باید آن را به تعادل برسانند. اگر بانکی با کسری نقدینگی مواجه شود باید با استقراض یا وام گرفتن درصدد جبران آن برآید، از سوی دیگر برای به تعادل رساندن مازاد نقدینگی خود نیز باید اقدام به عرضه آن کنند. بانک‌ها برای اینکه برای حل این مشکل به بانک مرکزی متوسل نشوند بازاری را به نام بازار بین‌ بانکی تشکیل داده که در آن اقدام به عرضه و تقاضای نقدینگی به صورت وام می‌کنند. بنابراین در بازار بین بانکی، انتقال نقدینگی از موسسات مالی دارای مازاد به موسسات مالی دارای کسری وجوه است. عمده وام‌های بین بانکی دارای سررسید یک هفته و کمتر است و اکثرا وام‌های یک‌شبه بر مبنای نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین بانکی می‌گویند. بازار بین بانکی موجب می‌شود بانک‌ها دیگر برای تامین نقدینگی و منابع مالی موردنیاز کوتاه‌مدت خود به بانک مرکزی مراجعه نکنند که این موضوع به بانک مرکزی در جهت کنترل حجم نقدینگی کمک می‌کند. نرخ سود بین بانکی متناسب با عرضه و تقاضا نوسانی است به طوری که با افزایش تقاضا برای دریافت وام بین بانکی و از سوی دیگر عدم عرضه متناسب با آن، نرخ سود تغییر می‌کند.
 • رشد ۷۹ درصدی جذب منابع در بانک کار آفرین

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار و گزارش‌های بانک کارآفرین نشان می‌دهد این بانک از نظر رشد منابع در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته جهش قابل توجهی داشته است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک کارآفرین در انتهای شهریور سال ۱۳۹۹، حدود ۲۷۱ هزار میلیارد ریال منابع جذب کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۹ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین عملکرد این بانک نسبت به اسفندماه ۱۳۹۸ مطلوب‌تر بوده و رشد تجهیز منابع نسبت به اسفندماه ۱۳۹۸ به بیش از ۴۰درصد رسیده است. طبق آمار موجود عملکرد بانک کارآفرین نسبت به شبکه بانک‌های کاملا خصوصی در جذب سپرده‌های بدون هزینه بهتر بوده است. بر اساس آمار اعلام شده سهم سپرده‌های پرهزینه برای بانک کارآفرین هم در مردادماه امسال ۶/ ۴۴ درصد بوده که در شهریور ماه به ۸/ ۴۱ درصد کاهش یافته است. مقایسه این رقم با میانگین ۴۸درصدی شبکه بانک‌های خصوصی، حاکی از عملکرد مثبت بانک کارآفرین در تجهیز منابع با ترکیب بدون هزینه و کم‌هزینه است.
 • خرید بلیت مترو با سکه

  دنیای اقتصاد: اپلیکیشن سکه شرکت به‌پرداخت ملت، امکان خرید آنلاین بلیت مترو را به خدمات خود افزود.
 • اشتغال‌زایی ۱۰۵۰ نفری در دو کاشی‌سازی وابسته به بنیاد

  دنیای اقتصاد: کارخانه‌های تولیدکننده کاشی بنیاد مستضعفان بیش از ۲۰ میلیون دلار درآمد صادراتی دارند که سالانه نزدیک به ۶۰ درصد تولید آنها در زمره محصولات صادراتی قرار می‌گیرد.
 • دستیابی به فناوری جوشکاری تکه‌مرکزی سوزن ریل در داخل کشور

  دنیای‌اقتصاد: با دستیابی به فناوری جوشکاری تکه مرکزی سوزن ریل امکان توسعه خطوط پرسرعت و اصلاح خطوط فعلی فراهم شده است.
 • نقش فولاد مبارکه در خط انتقال نفت خام ‌ترش گوره به جاسک

  دنیای اقتصاد: پروژه بهینه‌سازی و تولید تختال مناسب گرید API X۶۰MS برای خطوط انتقال نفت خام‌ ترش گوره به جاسک از شرکت فولاد مبارکه و پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی از فولاد هرمزگان به‌عنوان پروژه‌های برتر در زمینه بهره‌وری سال ۹۸ انتخاب شدند. مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه پروژه خط انتقال نفت خام ‌ترش گوره به جاسک یکی از استراتژیک‌ترین پروژه‌های کشوراست، گفت: توسعه سبد محصولات و تولید محصولات ویژه برای کاهش وابستگی به واردات و رفع نیازهای مشتریان داخلی از استراتژی‌های اصلی این شرکت در سال‌های اخیر بوده است. این در حالی است که پروژه خط انتقال نفت خام‌ ترش گوره به جاسک از استان بوشهر به استان هرمزگان به طول ۱۱۰۰ کیلومتر یکی از استراتژیک‌ترین پروژه‌های کشور است. حمیدرضا عظیمیان افزود: در این پروژه از لوله‌هایی با گرید API X۶۰MS استفاده می‌شود که قبل از تولید آن در سال ۹۸ باید از خارج کشور تامین می‌شد که علاوه بر مصارف ارزی، با توجه به تحریم‌ها، تامین آن با چالش‌های بسیاری مواجه بود.
 • ازسرگیری پروازهای آمریکن ایرلاینز به چین

  دنیای‌اقتصاد: شرکت هواپیمایی آمریکن ایرلاینز اعلام کرد پروازهای مسافربری خود به چین را از سر گرفته است. افزایش تعداد پروازها به ۱۰ پرواز در هفته نتیجه تلاش و فشار دولت آمریکا برای افزایش خدمات هوایی بین دو اقتصاد بزرگ جهان است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، پس از شیوع ویروس کرونا از اوایل سال میلادی که منجر به توقف پروازها در سراسر جهان شد، آمریکا و چین در ماه ژوئن توافق کردند هر هفته چهار پرواز بین دو کشور انجام شود. در ماه اوت تعداد پروازها میان این دو کشور به ۸ پرواز در هفته افزایش یافت، حال نیز به ۱۰ پرواز در هفته رسیده است.
 • مک‌دونالد برگرهای گیاهی عرضه می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: نام مک‌دونالد با برگرهای لذیذ پیوند خورده است. حالا این شرکت به دنبال یک بازار جدید است: گیاه‌خواران. به‌زودی برگرهای گیاهی مک‌دونالد روانه بازار خواهد شد.
 • افزایش تقاضای محصولات برند ویرپول

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده افراد بیشتر از قبل در خانه بمانند و به فکر ارتقای لوازم خانه خود بیفتند. این مساله در کنار مدیریت مناسب هزینه‌ها شرکت لوازم خانگی ویرپول را در وضعیتی مطلوب در بازارهای مختلف جهان قرار داده است.
 • آسیب‌های اقتصادی کرونا در کوتاه‌مدت جبران نمی‌شود

  ندا علیزاده: اقامتگاه‌ها و مراکز بوم‌گردی از جمله اصناف فعال در حوزه صنعت گردشگری هستند که از زمان شیوع کرونا با آسیب‌ها و چالش‌های زیادی روبه‌رو شدند. این دسته از مراکز اقامتی که به‌طور عمده خانوادگی اداره می‌شوند، نقش ویژه‌ای در خوداشتغالی و اشتغال‌زایی در نقاط مختلف کشور و درآمدزایی در منطقه دارند. پلت‌فرم گردشگری «مکانچی» از جمله سرویس‌های رزرواسیون آنلاین اقامتگاه‌های غیرهتلی به‌شمار می‌رود که هم‌اکنون با بیش از هزار اقامتگاه همکاری دارد. در گفت‌وگو با مدیر این پلت‌فرم درباره شرایط موجود، رویکرد مدیریتی در بحران کنونی و همچنین چشم‌انداز پسا کرونا گفت‌وگو کردیم.
 • یک سال پرچالش برای هواپیماسازی امبرائر

  دنیای اقتصاد: شرکت خوشه‌ای امبرائر برزیل که در زمینه تولید هواپیماهای تجاری و نظامی فعالیت می‌کند از همه‌گیری کووید-۱۹ آسیب‌های فراوانی دیده است. این مساله باعث شده که بر اساس پیش‌بینی‌ها حتی سال ۲۰۲۱ هم‌سالی پر چالش برای این شرکت بزرگ باشد.
 • نگرانی آخر سال آدیداس

  دنیای اقتصاد: به‌رغم پیش‌بینی رشد فروش محصولات آدیداس در چین و تقاضای زیاد برای تجهیزات دوندگی، این شرکت انتظار دارد که با بازگشت تعطیلی‌های کرونایی در اروپا، فروش در سه ماه آخر سال با افت شدید روبه‌رو شود.
 • گشایش LC داخلی صندوق نوآوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان

  دنیای‌اقتصاد: تفاهم‌نامه گشایش اعتبار اسنادی داخلی (LC) و اعطای تسهیلات خرید دین برای شرکت‌های دانش‌بنیان بین صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک تجارت به منظور پاسخگویی به نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل فعالیت آنها در قالب زنجیره‌های تامین و کاهش نرخ تامین مالی موردنیاز این شرکت‌ها، منعقد شد. به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم امضای تفاهم‌نامه گشایش LC داخلی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با بانک تجارت گفت: نزدیک به دو سال است که سیستم بانکی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نقش ایفا می‌کند؛ اما در شرایط کنونی نیازمند حرکت‌های جهش‌گونه هستیم. وی در ادامه با بیان اینکه بانک تجارت در بین بانک‌های دیگر عملکرد بهتری در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در هر حوزه‌ای مانند مواجهه با ویروس کرونا بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کرده‌اند و از توانمندی‌های بالایی برخوردارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر