آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۳۷

 • ارزان‌سازی در صنعت تاسیسات ساختمان

  سید سجاد موسوی: «آسایش» بخش اعظم هدف انسان‌ها از کار و تلاش است و از طرفی خانه محلی است که با آسایش گره ‌خورده است. بر این اساس شاید اغراق نباشد که بگوییم تاسیسات مکانیکی و الکتریکی قلب تپنده خانه به شمار می‌رود و بیشترین تاثیر را در ایجاد آسایش دارد. هدف از اجرای تاسیسات مکانیکی تامین گرما و سرمای لازم، پمپاژ آب به طبقات بالاتر، تهویه مناسب هوا، تامین آب گرم و سرد و... است.
 • تشکیل اتاق فکر؛ ضرورت رونق صنعت نمایشگاهی

  دنیای‌اقتصاد: تشکیل اتاق‌های فکر و رصد کردن دقیق تغییرات و اقدامات صنعت نمایشگاهی در سایر نقاط جهان و کشورهای هم‌جوار و همچنین بومی‌سازی و تطبیق آن با شرایط کشور و تبادل اطلاعات و تجارب می‌تواند راهکار موثری در رونق گرفتن حداکثری رویدادهای نمایشگاهی در آینده باشد.
 • گام جدی برای تولید پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی

  دنیای‌اقتصاد: صنعت آلومینیوم کشور در سال ۱۳۹۹ برخلاف سال‌های قبل از آن، رونق نسبتا مناسبی را در حوزه تولید محصولات پایین‌دستی تجربه کرد؛ چراکه تحریم‌ها از یک‌سو عمده تقاضای محصولات پایین‌دستی آلومینیوم را به سمت تولیدکنندگان داخلی سوق داد و از سوی دیگر، افزایش قابل ‌توجه میزان تولید شمش به‌عنوان ماده اولیه و افزایش عرضه آن در بورس کالا تعادل را به بازار داخلی بازگرداند و تقاضای مصرف‌کنندگان داخلی را به‌نوعی پاسخ داد. تولیدکنندگان محصولات پایین‌دستی صنعت آلومینیوم نیز به‌نوعی از این فرصت به نحو احسن استفاده کردند و میزان تولید خود را افزایش دادند.
 • ضربه واسطه‌ها به رونق صنایع پایین دستی

  دنیای‌اقتصاد: در سال‌های اخیر صنایع کوچک و متوسط پایین‌دستی همواره به‌مراتب بیش از صنایع بالادستی در معرض تهدید و فشار خارجی ناشی از هجوم واردات به شکل دامپینگ (عرضه کالا به قیمت پایین‌تر از هزینه تمام‌شده) بوده و در بسیاری اوقات مشمول بی‌توجهی و حتی اعمال فشار و مشکلات به‌ویژه از سوی صنایع بالادستی قرار داشته‌اند.
 • تمرکز جدید استرالیا برای حمایت از معدنکاری

  دنیای اقتصاد: استرالیا برای حمایت از اشتغال افراد بومی در بخش معدن سرمایه‌گذاری کرده است. به نقل از وب‌سایت mining شرکت‌های معدنی استرالیا طی سال ۲۰۲۰ میلادی برای حفظ فعالیت‌های معدنی محلی و اکتشاف کانسارهای مس، طلا و عناصر نادر خاکی ۱/ ۲ میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کردند.
 • رشد ۷۱ درصدی درآمد در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: پیرو گزارش‌های منتشر شده در کدال، همکاران سیستم از رشد قابل‌توجه درآمدهای سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. مجموع درآمدهای سال ۹۹، نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۱درصد رشد (۱۰۶ میلیارد تومان) داشته است. همچنین درآمدهای مربوط به ماه اسفند ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۵۵ درصد رشد (۱۴ میلیارد تومان) داشته است. ۶۳ درصد از رشد درآمدها از محل فروش قفل نرم‌افزار و توسعه بازار بوده است. قابل ‌توجه اینکه رشد درآمد بخش رایانش ابری و اجاره نرم‌افزار که یکی از استراتژی‌های اصلی همکاران سیستم در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ است ۲۸۳ درصد اعلام‌ شده است. همچنین خبر خوب برای سهامداران، تصویب افزایش سرمایه معادل ۸۹۷ میلیارد تومان (۵۲۸ درصد) توسط هیات‌مدیره است که ۶۸۶ میلیارد تومان آن از محل تجدید ارزیابی زمین و ۲۱۱ میلیارد تومان از محل سود انباشته به مجمع عمومی پیشنهاد خواهد شد.
 • ذوب‌آهن اصفهان پیشتاز بومی‌سازی

  دنیای اقتصاد: ارزش بومی‌سازی در شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی ۱۱ ماه سال ۹۹ به ۵۲۴ میلیون دلار رسید و ذوب‌آهن اصفهان با سهم ۱۴۱ میلیون دلاری، به‌تنهایی ۲۷درصد از سهم بومی‌سازی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی را به خود اختصاص داد. بنا به اعلام ایمیدرو ارزیابی‌های انجام‌شده طی مدت موردبررسی نشان داد ۱۲ شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی در حوزه‌های سنگ‌آهن، فولاد، مس، آلومینیوم و بخش معدنکاری ۵۲۴ میلیون دلار از تجهیزات موردنیاز را توسط سازندگان داخلی تامین کرده‌اند. در میان شرکت‌های بزرگ، ذوب‌آهن اصفهان با سهم ۱۴۱ میلیون دلاری بیشترین سهم از بومی‌سازی را در اختیار دارد. پس‌ازآن فولاد خوزستان با سهم ۵/ ۱۰۹ میلیون دلار، ‌ملی مس با سهم ۱۰۰ میلیون دلاری و گل گهر با سهم ۴/ ۷۰ میلیون دلاری در رده دوم تا چهارم قرار گرفتند. سهم فولاد مبارکه ۴۷ میلیون دلار و فولاد هرمزگان ۲۰ میلیون دلار بود. براساس پیش‌بینی‌ها برای سال ۹۹ ارزش بومی‌سازی حاصل تولید قطعه و فرآیند تولید ۵۰۰ میلیون دلار هدف‌گذاری شده بود.
 • تولید جهانی طلا ۳ درصد کاهش یافت

  تولید جهانی طلا طی سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افت ۳ درصدی بود. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب‌سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکاUSGS میزان تولید معادن طلای جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با کاهش ۳ درصدی نسبت به سال پیش از آن به ۳ هزار و ۲۰۰ تن رسید. میزان تولید فلز زرد در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳ هزار و ۳۰۰ تن ثبت شده بود.
 • کمک بانک کشاورزی به استان کرمان

  دنیای ‌اقتصاد: استاندار کرمان از اقدامات و خدمات بانک کشاورزی در رونق اقتصادی و حمایت از روستاییان جنوب استان کرمان قدردانی کرد.
 • توقف کارخانه‌های «جیپ» به دلیل کمبود تراشه

  دنیای‌اقتصاد: شرکت جیپ بعدازظهر جمعه گذشته تایید کرد، کمبود جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی شرکت استلانتیس را وادار می‌کند که از هفته آینده پنج کارخانه آمریکای شمالی را به‌طور موقت تعطیل کند.
 • «بازیافت» آسان نیست

  دنیای‌اقتصاد: وقتی Coors اولین قوطی نوشیدنی کاملا آلومینیومی را در سال ۱۹۵۹ معرفی کرد، اعلام کرد که برای هر قوطی برگشتی یک سنت پرداخت می‌کند. این کارخانه نوشابه‌سازی بزرگ آمریکایی می‌دانست که می‌تواند از قوطی‌های استفاده ‌شده، قوطی‌های تازه‌ای تولید کند که هزینه آن بسیار پایین‌تر از ساخت قوطی‌های تازه خواهد بود.
 • سیاست‌های اعتباری بانک توسعه تعاون

  دنیای‌اقتصاد: در سال جدید سیاست‌های اعتباری بانک توسعه تعاون با نگاهی جامع به مسائل بانکداری تدوین شد. مدیرعامل بانک توسعه تعاون با بیان مطلب فوق افزود: طی چند سال اخیر همواره اهتمام بر این بوده است پیش از آغاز سال جدید، این سند مهم به کلیه همکاران به‌ویژه ارکان اعتباری بانک ابلاغ و تکلیف همکاران برای ارائه خدمات عمومی و تخصصی اعتباری در سال پیش رو مشخص و تبیین شده باشد.
 • تراز مثبت بانک اقتصاد نوین در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: تراز مثبت بانک اقتصاد نوین در سال گذشته، ۱۷ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریالی شد. بانک اقتصاد نوین با ثبت یک رکورد در اسفندماه سال گذشته موفق به کسب ۱۷ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریال سود در سال ۱۳۹۹ شد. این بانک در عملکرد ١٢ ماه منتهی به اسفند ١٣٩٩، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال درآمد از تسهیلات پرداختی خود کسب کرد. همچنین جمع سود پرداخت شده به سپرده‏های سرمایه‏گذاری در این بانک به ۸۲ هزار و ۲۳۱ میلیارد ریال رسید. بنا بر این گزارش مقایسه این دو رقم نشان از ثبت تراز مثبت به میزان ۱۷ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹ دارد. این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ این بانک با تراز منفی ۴ هزار و ۹۸۰ میلیاردریالی مواجه بوده است. همچنین درآمد تسهیلات بانک اقتصادنوین در اسفند سال گذشته با ۱۴درصد رشد نسبت به ماه قبل از آن به ۱۳ هزار و ۸۷ میلیارد ریال رسید. در مقابل سود پرداختی به سپرده‏ها طی این ماه با رشد ۱۲درصدی نسبت به بهمن‏ به ۹ هزار و ۸۰۲ میلیاردریال بالغ شد. این بانک در این ماه حدود ۳ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال سود شناسایی کرده که نسبت به ماه پیش ‏از آن ۲۰ درصد رشد داشته است و بهترین عملکرد ماهانه آن در سال ۱۳۹۹ به شمار می‏‏رود.
 • ثبت و تایید چک از طریق اینترنت بانک سینا

  دنیای اقتصاد: طبق قانون جدید چک که از ابتدای امسال اجرایی شده، مراحل ثبت، تایید و انتقال تمامی چک‏های جدید (بنفش‏رنگ) باید در سامانه صیاد عملیاتی شود. به همین منظور بانک سینا با اتخاذ تمهیدات لازم، زمینه انجام این فرآیند را از طریق سامانه اینترنت‌بانک فراهم آورده است. پیرو اجرای قانون صدور چک از سال‌جاری و در راستای تسهیل فرآیند انجام خدمات مشتریان، امکان دسترسی به سامانه صیاد برای ثبت، تایید یا رد و انتقال چک برای مشتریان حقوقی هم از طریق اینترنت بانک سینا فراهم شد.
 • رشد درآمد و سود موسسه اعتباری ملل

  دنیای اقتصاد: جمع درآمد اعطایی از ابتدا تا پایان اسفندماه سال ۱۳۹۹ به میزان ۳۹ هزار میلیارد ریال بوده که با احتساب ۲۸ هزار میلیارد ریال جمع سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری این موسسه، تراز مثبت موسسه اعتباری ملل در سال ۹۹ به ۱۱ هزار میلیارد ریال می‌رسد. درآمد تسهیلاتی موسسه اعتباری ملل تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته به ۳۵ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری ۲۲ هزار میلیارد ریالی توانست تراز مثبتی بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال را ثبت کند.
 • تدوین برنامه‌های بانک رفاه کارگران در راستای تحقق شعار سال

  دنیای‌اقتصاد: بانک رفاه کارگران همچون سال‌های گذشته از فروردین سال‌جاری با تشکیل کمیته‌ای، برنامه‌هایی را برای کمک به واحدهای تولیدی و اشتغال‌زایی به‌ویژه در مناطق محروم کشور، تدوین کرده و به دنبال تحقق شعار سال در سال‌جاری است.
 • «شهر آفتاب»، تنها سایت برند صنعت نمایشگاهی

  دنیای‌اقتصاد: نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تنها سایت برند نمایشگاهی کشور است و هیچ نمایشگاهی در برابر این شهر نمایشگاهی نمی‌تواند ادعای برند بودن داشته باشد.
 • پایان عملیات اورهال واحد متانول پتروشیمی فن‌آوران

  دنیای اقتصاد: اجرای تعمیرات اساسی واحد متانول پتروشیمی فن‌آوران با هدف افزایش ظرفیت واحد متانول برای دستیابی به ظرفیت اسمی، کاهش مصرف انرژی، افزایش راندمان، قابلیت اطمینان و کاهش توقفات و همچنین مدیریت هزینه‌های نگهداری و تعمیرات با موفقیت انجام شد.
 • برنامه‌های بانک دی برای سال ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: توسعه خدمات بانکداری دیجیتال و افزایش درآمدهای کارمزدی، کاهش NPL از محل مطالبات، روان‌سازی فرآیند اعتبارسنجی و صدور ضمانت‌نامه، سیستمی کردن بازرسی‌های ادواری شعب، اصلاح ساختار مالی و تخصیص اعتبار به واحدهای تولیدی جامعه هدف از محل منابع صندوق توسعه ملی در اولویت برنامه‌های عملیاتی واحدهای ستادی شعب بانک در سال ۱۴۰۰ است. مدیرعامل بانک دی بابیان مطلب فوق افزود: بانک دی با برگزاری موفق مجمع عمومی فوق‌العاده فرآیند افزایش سرمایه را عملیاتی کرده است. برات کریمی گفت: اگر در سال ۱۴۰۰ بر اساس یک برنامه مشخص و بر مبنای اهداف مدون حرکت کنیم، افزایش سرمایه با کمک به بهبود وضعیت بانک، نقطه قوتی برای جهش بانک دی در نظام بانکی در سال‌جاری خواهد بود.
 • کسب درآمد ۲۵۵ هزار میلیاردی از سوی چادرملو

  دنیای اقتصاد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با کسب درآمد ۲۵۵ هزار میلیارد ریالی و رشد ۱۶۴ درصدی سال مالی گذشته را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حوزه معدن و فولاد پشت سر گذاشت.
 • ال‌جی الکترونیک در مسیر توسعه فناوری ۶G

  دنیای‌اقتصاد: شرکت ال‌جی الکترونیکس روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد برای توسعه فناوری شبکه نسل ششم اینترنت (۶G) با دو شریک دیگر همکاری کرده است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت خبری بیزینس استاندارد، شرکت ال‌جی با Keysight Technologies Inc که یک شرکت فعال در زمینه آزمایش و اندازه‌گیری الکترونیکی مستقر در ایالات‌متحده است و همچنین موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره‌جنوبی (KAIST) که دانشگاه تحقیقاتی پیشرو کره جنوبی است، پیمان همکاری را به امضا رسانده است. بر اساس این توافق‌نامه، سه طرف در راستای توسعه فناوری‌های مربوط به ترا هرتز که یک باند فرکانسی اصلی برای ارتباطات شبکه ۶G است، همکاری خواهند کرد. هدف آنها انجام تحقیقات فنی پیرامون شبکه نسل ششم شبکه اینترنت تا سال ۲۰۲۴ است. شرکت ال‌جی اظهار کرد که انتظار می‌رود شبکه ۶G در سال ۲۰۲۹ تجاری شود.
 • اقدام بانک پارسیان در کمک به تولید

  دنیای‌اقتصاد: در راستای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های بانک پارسیان برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ تحت عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» و برای تامین نیازهای سرمایه در گردش زنجیره‌های تامین بنگاه‌های تولیدی و کمک بیشتر به تولید، نخستین اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) بانک پارسیان به صورت همزمان در دو زنجیره خودرو و فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین زنجیره‌های تولید در کشور منتشر شد. بانک پارسیان در بین بانک‌های خصوصی اولین بانکی است که حسب تکالیف دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران در حمایت از تولید و تامین سرمایه در گردش غیرتورمی ‌بنگاه‌های مولد، موفق به صدور اوراق گام در سیستم بانکی شد.
 • تمدید جشنواره فروش بیمه‌های جامع عمر و پس‌انداز بیمه آسیا

  دنیای‌اقتصاد: پنجمین جشنواره فروش بیمه‌های جامع عمر و پس‌انداز و مهر آسیا با جوایز ارزنده طلایی که از ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ آغاز شده بود، به دلیل استقبال مردم، تا پایان فروردین ۱۴۰۰ تمدید شد. پرداخت معادل حق بیمه عمر و پس‌انداز سال دوم به صورت واریز به اندوخته از دیگر جوایز برگزیدگان قرعه‌کشی این جشنواره است.
 • سهم قابل‌توجه تراکنش‌های مالی مشتریان بانکی با «بله»

  دنیای‌اقتصاد: غالب تعاملات روزمره بسیاری از ما در شرایط کرونا، به انجام چند گپ و گفت در بستر مجازی و شاید انجام یکی دو مورد امور بانکی خلاصه شود؛ «بله» هر دو امکان را در اختیار کاربران خود قرار داده به‌طوری‌که با امکانات و خدمات متنوع آن، دیگر نیاز به نصب هیچ پیام‌رسان یا سامانه بانکی نخواهید داشت.
 • تنوع سرمایه‌گذاری «وخارزم»

  محمدمهدی جمشیدی: شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی‌ با نماد وخارزم درسال ۱۳۷۶ با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریال به صورت سهامی‌خاص به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۴ با هدف توسعه فعالیت‌ها، گسترش مشارکت در انواع طرح‌های سرمایه‌گذاری و ورود به عرصه صنعت سرمایه‌گذاری کشور، به سهامی‌عام تغییر یافت. سهام شرکت در سال ۱۳۸۹ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و در اسفند همان سال در بازار اول فرابورس ایران پذیرفته شد و سهام آن هم‌‌اکنون در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است.
 • توسعه طرح اتوپلاس بیمه نوین ادامه دارد

  دنیای‌اقتصاد: طرح اتوپلاس بیمه نوین پس از اجرای موفق خود در ٣٤ شهر کشور، در راستای گسترش و ارتقای خدمات بیمه‌ای، در شهر لار استان فارس هم اجرایی شد. طرح «اتوپلاس» بیمه نوین به عنوان خدمتی ویژه ‌برای دارندگان بیمه‌نامه بدنه اتومبیل این شرکت طراحی شده است و پوشش‌‌‌ها و خدمات امدادی متنوعی را به صورت رایگان ارائه می‌‌دهد. خدمات طرح «اتوپلاس» به‌طور کلی شامل خدمات امداد خودروی رایگان، امکان انتخاب تعمیرگاه توسط بیمه‌گذار، مراجعه ارزیاب خسارت بیمه به تعمیرگاه موردنظر بیمه‌گذار، تعویض لاستیک پنچر با زاپاس، عدم الزام به مراجعه حضوری بیمه‌گذار برای استفاده از خدمات بیمه بدنه، پاسخگویی ٢٤ساعته، سوخت‌رسانى (در صورت توقف خودرو به دلیل اتمام بنزین در سطح شهر و جاده‌ها) و... می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر