آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۳۶

 • ظرفیت ‏های بزرگ در صنایع کوچک

  سعیده نبی‌زاده: از چالش‌های مهم صنعت کشور به‌خصوص در شرایط بحرانی، اهم و مهم کردن برخی صنایع توسط دولت و اولویت‌بندی آنها است و این در حالی است که برخی صنایع با آنکه اندازه کوچکی دارند، از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به‌طورکلی می‌توان گفت برخی محصولات اگرچه کوچک هستند اما ارزی که برای واردات آنها از کشور خارج می‌شود یا توان ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیمی که دارند و حتی توان ارزآوری که به‌صورت نهفته در آنها مستتر است همگی باعث می‌شوند این صنایع از پتانسیل‌های بالایی برخوردار باشند اما این توانایی نادیده گرفته می‌شود.
 • به‌کار‌گیری فناوری ماهواره‌ای برای نظارت بر معادن

  دنیای اقتصاد: شرکت نوردگلد یک سیستم پیشرفته جدید نظارت را در معدن لفا در گینه اجرا کرده است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها برگرفته از وب‌سایت ماینینگ ویکلی، سیستم نظارت جدید معدن لفا ( Lefa) که توسط شرکت Swift Geospatial Solutions (SGS) ، یک ارائه‌دهنده خدمات GIS مستقر در آفریقای جنوبی ساخته ‌شده است، از الگوریتم‌های پردازش تصاویر ماهواره‌ای برای پیگیری وضعیت تاسیسات ذخیره‌سازی باطله معدنی و همچنین شناسایی فعالانه خطرات بالقوه موجود در سایت استفاده می‌کند. همچنین این سیستم به کاربر این امکان را می‌دهد تا با ردیابی و بررسی پویایی یک جامعه، ازجمله ساختمان و ترکیب آن، بر رفاه و امنیت جامعه نظارت کند.
 • نحوه شناسایی سود مطالبات؛ اختلاف نظر دولت و بانک‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که میزان بدهی معوق دولت به بانک‌های کشور حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود یک مقام بانکی از اختلاف نظر سازمان حسابرسی و بانک‌ها بر سر نحوه شناسایی سود این مطالبات خبر داد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بر اساس آمار اعلام شده، تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۸ دولت به هفت بانک کشور بدهکار بوده که این بدهی تا آن مقطع بیش از ۱۱۱هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
 • رشد سود خالص موسسه صندوق پس‏ انداز کارکنان راه ‏آهن

  دنیای‌اقتصاد: گزارش عملکرد منتشر شده ۱۱ ماهه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن و شرکت‌های تابعه در سال مالی ۹۹ حاکی از آن است که سود خالص این موسسه و شرکت‌های تابعه آن رشد ۶۲ درصدی داشته و درآمد آن نسبت به سال مالی گذشته رشد ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد.
 • تولید کنسانتره آهن از مرز ۴۶ میلیون تن گذشت

  دنیای‌اقتصاد: میزان تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی طی ۱۱ ماه سال ۹۹، با افزایش حدود ۶‌درصدی، از مرز ۴۶ میلیون تن گذشت.
 • واریز سود مشارکت نمایندگان بیمه رازی

  دنیای‌اقتصاد: در راستای توجه ویژه مدیریت عامل بیمه رازی به شبکه فروش و نظر به چرخش‌های استراتژیک این شرکت و نقش برجسته نمایندگان در راهبردها و اهداف سازمان، پرداخت سود مشارکت در منافع به نمایندگان برای نخستین بار در بیمه رازی انجام شد. با این اقدام، شرکت بیمه رازی در زمره معدود شرکت‌هایی در صنعت بیمه قرار گرفت که نسبت به پرداخت این امکان اختیاری قانونی به شبکه فروش خود اقدام کرده‌اند. پرداخت سود مشارکت در منافع، علاوه بر اینکه موجب افزایش حس تعلق نمایندگان فعال و با مانده عملیاتی مثبت نسبت به شرکت می‌شود، در تشویق سایر نمایندگان به کنترل ریسک و همراهی با سیاست‌های شرکت نقش موثری ایفا می‌کند. سود مشارکت پرداخت‌شده مطابق با ضوابط ابلاغی بیمه مرکزی و مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۸ است و با توجه به تاکیدات مدیریت عامل به صورت مستمر و هر سال محاسبه و پرداخت خواهد شد.
 • سال سرنوشت برای شرکت‌ها

  علی غفوری: بسیاری از کارشناسان سال ۱۳۹۹ را سالی سخت برای شرکت‌ها ارزیابی می‌کردند. شاید این نظر صحیح باشد، اما از طرفی باید قبول کرد که در سالی که گذشت دو دسته از شرکت‌ها نه تنها وضعیت بدی نداشتند، بلکه حتی با رشد تولید نیز مواجه شدند. دسته اول شرکت‌هایی که به مدد رشد قیمت ارز موفق شدند صادرات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و از این طریق حجم فروش و سود خود را بالا ببرند و دسته دوم شرکت‌هایی که توانستند با بهبود خطوط تولید در سایه کاهش شدید واردات کالاهای مصرفی بازار مواد غذایی، لوازم خانگی و ماشین‌آلات را به خود اختصاص دهند.
 • ایجاد سیستم شبیه‌سازی کارخانه کشتی‌سازی با موتور جدید

  دنیای اقتصاد: شرکت کشتی‌سازی و مهندسی دریایی دووDSME روز جمعه اظهار کرد: برای انجام بهینه کار‌ها در زمینه ساخت کشتی‌ها و تجهیزات دریایی، سیستم شبیه‌سازی کارخانه کشتی‌سازی را براساس موتور بازی یونیتی راه‌اندازی کرده است. یونیتی یک موتور بازی چندسکویی است که توسط شرکت Unity Technologies ساخته شده است و برای اولین بار در ژوئن ۲۰۰۵ در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل به عنوان موتور بازی‌سازی انحصاری Mac OS X معرفی و منتشر شد. از یونیتی می‌توان برای ساخت بازی ویدئویی برای کامپیوتر‌های شخصی، کنسول‌های بازی، تلفن‌های همراه و وب سایت‌ها استفاده کرد.
 • رشد ۱۳۰درصدی تولید گندله در فولاد سنگان

  دنیای‌اقتصاد: فولاد سنگان در سال گذشته با تولید بیش از ۳‌میلیون و سیصد هزار تن گندله، با رشد ۱۳۰درصدی در تولید نسبت به سال ۹۸ موفق به ثبت رکورد تولید سالانه شد. مدیرعامل فولاد سنگان افزود: همچنین این شرکت در اسفندماه، رکورد تولید ماهانه را از ۴۰۱ به ۴۱۰ هزار تن ارتقا داد.
 • تولید ریل سوزن در ذوب‏ آهن اصفهان از خروج ارز جلوگیری کرد

  دنیای اقتصاد: برای تولید ریل زبانه سوزن نورد از تجهیزاتی مانند ‌هادی‌ها و پلانک‌ها برای کنترل حرکت عرضی غلتک‌های نورد در خط تولید استفاده ‌شده است. مسوول تیم طراحی ریل زبانه سوزن دفتر طراحی نورد ذوب‌آهن اصفهان در خصوص تفاوت فرآیند تولید ریل سوزن با ریل‌های دیگر گفت: برای تولید این محصول جدید از تجهیزاتی مانند ‌هادی‌ها و پلانک‌ها برای کنترل حرکت عرضی غلتک‌های نورد در خط تولید استفاده می‌کنیم، لذا این مساله در بخش طراحی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت تا کمتر به این تجهیزات نیاز داشته باشیم.
 • چگونه دنیا خالی از نیمه ‏هادی‏ ها شد؟

  کمال‌الدین غفوری: مدت‌هاست که زنگ خطر کمبود جهانی نیمه‌هادی‌ها به صدا درآمده است و این موضوع به‌طور فزاینده‌ای جدی‌تر می‌شود. به دنبال دستورالعمل اجرایی رئیس‌جمهور جو بایدن، ایالات‌متحده در حال بررسی شرایط عرضه این فناوری است.
 • پرتاب ماهواره توسط شرکت هوافضای کره جنوبی

  دنیای‌اقتصاد: صنایع هوافضای کره (KAI) یک شرکت فعال در زمینه هوافضا و تجهیزات دفاعی کره جنوبی است که در اصل به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت هوافضای سامسونگ و بخش هوافضای صنایع سنگین دوو و شرکت فضایی و هواپیمایی هیوندای تاسیس شد. دفتر مرکزی کای و چندین مرکز مهم تولیدی آن در ساچئون، استان گیونگسانگ جنوبی واقع‌ شده است.
 • دستیابی بی اچ پی به اکتشاف در عمق ۸۰۰متری

  دنیای‌ اقتصاد: حذف روش‌های قدیمی، راه ورود به عصرطلایی اکتشافات است. به گفته یک مقام شرکت بی اچ پی بیلیتون، اکتشاف در عمق، سرلوحه کار معدن‌کاری قرار گرفته است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Australianmining بخش معدن به لطف توانایی فناوری در نمایش سیستم‌های تحت پوشش به سوی عصر طلایی در حال حرکت است. لورا تیلر؛ کارشناس ارشد فنی بی‌اچ‌پی بیلیتون عنوان کرد: شرکت‌های معدنی برای رسیدن به عصر طلایی اکتشاف باید روش‌های قدیمی را کنار بگذارند.
 • نوسازی نیروگاه ری در سال ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: نوسازی نیروگاه‌های فرسوده یکی از راه‌های افزایش راندمان نیروگاه‌ها است که عموما هرسال از سوی متولیان وزارت نیرو در دستور کار قرار می‌گیرد؛ اما نوسازی بخشی از واحدهای فرسوده نیروگاه ری که قرار بود بعد از پیک تابستان سال گذشته انجام شود و واحدهای جدیدی به‌جای واحدهای فرسوده‌ مستقر شوند، به دلیل برخی مسائل از جمله محدودیت‌های نقدینگی، به عقب افتاد و به سال ۱۴۰۰ موکول شد.
 • توسعه پلت‌فرم‌ها توسط شرکت‏های خصوصی

  دنیای اقتصاد: اواخر سال جاری نشست رونمایی رسمی از پلت‌فرم هوشمند و یکپارچه پرونده الکترونیک پزشکی «دکتر نکست» (DRNEXT) با حضور تعدادی از پزشکان، مدیران کلینیک‌های درمانی، متخصصان حوزه‌های پزشکی و علاقه‌مندان به حوزه‌های الکترونیک و اهالی رسانه‌های گروهی برگزار شد.
 • جیپ به دنبال تولید خودرو‌های برقی آفرود «سبز»

  دنیای‌اقتصاد: برند آمریکایی معروف جیپ SUV می‌خواهد شهرت خود را از تولید خودرو‌های گازسوز به خودرو‌های الکتریکی «سبز» تغییر دهد تا بتواند خریداران نسل جدید را به سمت خود جذب کند و در میان هجوم رقبای جدید، عنوان خود را به عنوان رهبر خودرو‌های آفرود حفظ کند.
 • بررسی نماد بورسی «وامید»

  محمدعلی آخرتی: شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با نماد «وامید» یکی از شرکت‌های هلدینگ بر پایه صنایع فلزی و صنعتی کشور است که در سال ۱۳۸۰ با مجوز بانک مرکزی ایران و سرمایه ۶۵۰ میلیارد ریالی تاسیس شد. این شرکت پس از تغییر به سهامی‌عام در سال ۱۳۸۶ وارد بورس اوراق بهادار کشور شد و با تمرکز بر شرکت‌هایی از جمله گل‌گهر، چادرملو، گهر زمین، پترو امید آسیا، مدیریت انرژی امید تابان هور، کویر تایر، کمپرسورسازی پادنا و شرکت‌های دیگر در حال حاضر در زمینه‌های صنعتی و تولیدی- معدنی در کشور مشغول سرمایه‌گذاری‌های مختلف است.
 • بومی‌سازی ۵۲۴ میلیون دلاری در شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی

  دنیای ‌اقتصاد: ارزش بومی‌سازی در شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی ۱۱ ماه سال ۹۹ به ۵۲۴ میلیون دلار رسید.به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، برآورد انجام شده طی مدت مورد بررسی، نشان داد ۱۲ شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی در حوزه‌های سنگ آهن، فولاد، مس، آلومینیوم و بخش معدنکاری ۵۲۴ میلیون دلار از تجهیزات موردنیاز را توسط سازندگان داخلی تامین کرده‌اند. در میان شرکت‌های بزرگ، ذوب‌آهن اصفهان با سهم ۱۴۱ میلیون دلاری بیشترین سهم از بومی‌سازی را در اختیار داشت. پس از آن فولاد خوزستان با سهم ۵/ ۱۰۹ میلیون دلاری، ‌ملی مس با سهم ۱۰۰ میلیون دلاری و گل گهر با سهم ۴/ ۷۰ میلیون دلاری در رده دوم تا چهارم قرار گرفتند. سهم فولاد مبارکه ۴۷ میلیون دلار و فولاد هرمزگان ۲۰ میلیون دلار بود. طبق پیش‌بینی‌ها برای سال ۹۹ ارزش بومی‌سازی حاصل تولید قطعه و فرآیند تولید ۵۰۰ میلیون دلار هدف‌گذاری شده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر