آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • قیمت خوراک؛ مشکل اصلی صنعت روانکارها

  سجاد صفری: نرخ خوراک موردنیاز صنعت روانکارها از ابتدای سال جاری، تاکنون، افزایش چشمگیری داشته حال‌آنکه قیمت تولیدات روانکارها به همین تناسب، افزایش نداشته و این مساله همیشه پیش روی صنعت روانکارها بوده است. حمیدرضا خلیلی، مدیرعامل پالایشگاه نفت پارس با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: همچنین نرخ دستمزدها، ملزومات اولیه صنعت روانکارها، بسته‌بندی، ورق و کارتن نیز افزایش داشته است.
 • عرضه ۱۰ مدل جدید خودروی برقی در سال ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: استلانتیز محصول یک ادغام ۵۲ میلیارد دلاری بین خودروسازان فیات کرایسلر و گروه PSA است که هدفش عرضه مجموعه‌ای از وسایط نقلیه تمام برقی تا سال ۲۰۲۵ است.
 • مبنای قیمت‌گذاری شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا

  علی پورفلاح پسند دانشجوی کارشناسی ارشد حسابرسی دانشگاه علامه طباطبائی، تهران
  از منظر اقتصادی نگریستن به سیاست‌های قیمت‌گذاری واکسن کووید-۱۹ در سایه نظام‌های کلان اقتصادی قابل‌توجیه و تفسیر است.
 • عرضه ۱۰هزار دستگاه کراس‌اور جدید به بازار

  ندا علیزاده: خودروسازی ایران وابسته به خارج از کشور است و تنها در صورتی به خودکفایی می‌رسد که قدم در مسیر انتقال دانش فنی و تکنولوژی بگذاریم. توجه به داخلی‌سازی خودروها نه‌تنها موجب افزایش توان طراحی و تولید خودرو در کشور خواهد شد، بلکه کاهش قیمت تمام شده را نیز به‌دنبال خواهد داشت. انعقاد قراردادهای مهندسی و انتقال تکنولوژی با خارجی‌ها با هدف انتقال دانش فنی و حرکت به سمت توسعه دانش فنی می‌تواند برای صنعت خودرو مناسب و پیش‌برنده باشد و ایران را تبدیل به خودروساز کند. یکی از شرکت‌های خودروساز خصوصی به نام «خودروسازی فردا» با تمرکز روی انعقاد قراردادهای مهندسی با هدف انتقال تکنولوژی، به‌دنبال تولید خودرو با تکیه بر توان تولید شرکت‌های قطعه‌ساز ایرانی است.
 • شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر تامین نیاز صنایع معدنی

  سارا اصغری: بدون شک در هر کشوری پایدارترین رشد اقتصادی را شرکت‌های دانش‌بنیان رقم می‌زنند. در کشور ما باوجود تحریم و ایجاد محدودیت‌ها، این فرصت برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده تا بتوانند خود را جایگزین تامین‌کنندگانی کنند که بازار داخل ایران را در دست داشتند.
 • خسارت یک میلیارد دلاری BHP و سامارکوی واله

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های BHP و واله سرمایه‌گذاری مشترک سامارکو در برزیل را تحت‌فشار قرار دادند و خواهان دریافت تقریبا یک میلیارد دلار خسارت هستند و ادعا می‌کنند این شرکت به خواسته آنان برای پرداخت بدهی‌هایشان توجهی نکرده است.
 • جشنواره فروش بیمه‌های عمر و پس‌انداز بیمه آسیا

  دنیای اقتصاد: بیمه آسیا، پنجمین جشنواره فروش بیمه‌های جامع عمر و پس‌انداز و مهر آسیا را با جوایز ارزنده طلایی از ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ آغاز کرد. پرداخت معادل حق بیمه عمر و پس‌انداز سال دوم به صورت واریز به اندوخته از دیگر جوایز برگزیدگان قرعه‌کشی این جشنواره است. از ویژگی‌های این جشنواره، افزایش متناسب در اندوخته بیمه‌نامه جامع عمر و پس‌انداز و جامع مهر آسیا(تخفیف ۷۰ درصدی در هزینه‌های اداری)، انجام آزمایش و معاینه رایگان متقاضیان خرید بیمه‌نامه است.
 • چالش‌های ارزی در مسیر تولیدات دریایی

  سعیده نبی‌زاده: کشور ما به دلیل موقعیت جغرافیایی دسترسی به منابع غنی از آبزیان دارد و این در حالی است که هنوز برای بهره‌برداری مناسب از آبزیان و افزایش تولید و فرآوری این محصولات مفید با چالش‌های فراوانی مواجه هستیم.
 • جریمه فولکس‌واگن به دلیل عدم رعایت اهداف زیست‌محیطی

  دنیای اقتصاد: فولکس‌واگن تولید خودروهای موتور احتراقی خود را کاهش داده و کارخانه‌های بیشتری را برای تولید خودروهای برقی آماده می‌کند. سیاست‌گذاران اروپایی روی خروجی لوله اگزوز خودروها تمرکز کرده‌اند. فولکس‌واگن با جریمه ۱۲۱ میلیون دلاری برای عدم رعایت اهداف زیست‌محیطی در جهت کاهش تولید گاز CO۲ توسط ناوگان خودروهای سواری تولیدشده در سال ۲۰۲۰، مواجه شد. این شرکت در سال ۲۰۱۵ نیز پذیرفته بود که در تست‌های خروجی موتورهای دیزلی خود تقلب کرده است.
 • خریدوفروش برق با احداث نیروگاه‌های کوچک

  دنیای اقتصاد: مشترکان باراهنمایی کارشناسان شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی، ضمن احداث نیروگاه‌های کوچک در بام منازل خود، می‌توانند با عقد قرارداد خرید تضمینی طبق قوانین جاری وزارت نیرو اقدام به فروش برق تولیدشده توسط این نیروگاه‌ها کنند. محمد اله‌داد، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با اعلام این مطلب گفت: ۵۹ نیروگاه انرژی پاک با مجموع قدرت ۸۰۷کیلووات با اعتباری بالغ‌بر ۹۶۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
 • «کسرا» شرکتی، صنعتی و دانش‌بنیان

  محمدعلی آخرتی: شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان یکی از نمادهای بورسی است که با نام «کسرا» در گروه کانی‌های غیرفلزی قرار می‌گیرد. این مجموعه هم‌اکنون تحت نام تجاری AIC علاوه بر تولید، به‌صورت یک هلدینگ در صنعت خود فعال بوده و با در اختیار داشتن چند شرکت زیرمجموعه در زمینه تولید فرآورده‌های معدنی خاص فعالیت می‌کند. عمده محصولات این شرکت، مصرف صنعتی و زیرساختی دارند.
 • تعدیل سود هر سهم «پسهند»

  دنیای اقتصاد: شرکت صنایع لاستیکی سهند پیش‌بینی درآمد هر سهم امسال خود را با توجه به عملکرد ۹ماهه، تعدیل کرد. شرکت صنایع لاستیکی سهند در عملکرد ۹ ماهه خود معادل یک هزار و ۴۴۹ میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش انواع محصولات خود را شناسایی کرد که سبب تعدیل سود سال مالی ۹۹ این شرکت شد. صنایع لاستیکی سهند در مدت ۹ ماهه مشابه سال قبل بیش از یک هزار و ۳۴ میلیارد ریال درآمد از فروش داشت که این رقم در سال‌جاری با ۴۰ درصد افزایش همراه است. از این رو شرکت صنایع لاستیکی سهند به دایره ناشران سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرده است از بابت رشد در عملکرد ۹ماهه امسال، سود خالص سال ۹۹ برابر با ۷۹۲ میلیارد و ۲۶۸ میلیون ریال پیش‌بینی می‌شود که بر اساس ۳۵۰ میلیون سهم این شرکت، سود هر سهم سهند مبلغ ۲ هزار و ۲۶۴ ریال خواهد بود. این شرکت در سایر پیش‌بینی‌های خود درآمد عملیاتی قابل شناسایی تا پایان سال ۹۹ را برابر با ۲ هزار و ۲۹ میلیارد و ۳۲۹ میلیون ریال اعلام کرده است. «پسهند» سود عملیاتی را در همین مدت معادل ۷۸۹ میلیارد و ۵۷۱ میلیون ریال پیش‌بینی می‌کند.
 • برنامه بخش خصوصی برای تولید ریل راه‌آهن

  زینب طاری: ساخت و تامین تجهیزات اساسی پروژه‌های زیرساختی مهم‌ترین گام در پیشبرد توسعه صنعتی کشور محسوب می‌شود. در حقیقت سازندگان تجهیزات که در شرایط حاضر با مشکلات پرتعدادی در حوزه اقتصاد کلان، تامین مالی، تامین مواد اولیه و رکود مواجه هستند، یکی از اصلی‌ترین بنیان‌های پروژه‌های عمرانی محسوب می‌شوند. نگاهی به روند توسعه ساخت تجهیزات در ایران نشان می‌دهد که این بخش در غالب موارد با اتکا به سرمایه‌های انسانی و مالی بخش خصوصی ایجاد شده و توسعه یافته است. در حقیقت عملکرد موفق بخش خصوصی در حوزه پرچالشی مانند ساخت تجهیزات صنعتی نشان از ظرفیت‌های این بخش برای بدل شدن به محور اصلی توسعه کشور دارد. کارخانه‌های نورد و لوله صفا یکی از مجموعه‌هایی است که در آستانه ۳۰ سالگی فعالیت خود، دستاوردهای جدیدی را رقم زده است.
 • عقب ماندن «تارا» از برنامه اولیه

  علی غفوری: درحالی‌که قرار بود بهمن‌ماه شاهد تولید هزار دستگاه خودروی تارا در ایران خودرو باشیم اکنون به‌نظر می‌رسد تولید این محصول مهم آبی‌پوشان جاده مخصوص، حداقل اندکی از برنامه عقب افتاده باشد. چند روز پیش فرشاد مقیمی‌، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان اینکه در حال حاضر روزانه دو دستگاه محصول تارا به تولید می‌رسد، از افزایش روزانه تولید به شش دستگاه از هفته آینده (هفته جاری) خبر داد.
 • غول نفت دنیا به‌دنبال برق و هیدروژن

  الهه شکرابی: «شل» قصد دارد به جای پیوستن به رقبا و درگیری بر سر دارایی‌های انرژی تجدیدپذیر، در زمینه تجارت برق و رشد سریع در بازارهای هیدروژن و سوخت‌های زیستی سرمایه‌گذاری کند. شل (Shell Oil Company) شرکت نفت و گاز چندملیتی است که زیرمجموعه و شعبه رویال داچ شل (Royal Dutch Shell) قرار دارد و شرکت نفت و گاز هلندی-بریتانیایی است. این شرکت در زمینه توسعه و تولید نفت خام و گاز طبیعی، بازاریابی فرآورده‌های نفتی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی ‌فعالیت می‌کند.
 • رشد چشم‌گیرصنعت پروفیل آلومینیوم در سال‌های اخیر

  دنیای اقتصاد: صنعت پروفیل آلومینیوم طی سه سال اخیر رشد چشمگیری در کمیت و کیفیت داشته است، اما هنوز برای رقابت با شرکت‌های خارجی باید تلاش کرد که این امر تا حد زیادی به کیفیت آلومینیوم مصرفی بستگی دارد که پیش ‌از این عمده آن از طریق واردات تامین می‌شد و از مرغوبیت خوبی برخوردار بود. حسین محمدی‌نیک، مدیرعامل شرکت توسعه صنعت مهرسان نوین با بیان مطلب فوق افزود: از آغاز سال ۱۳۹۹ تاکنون، تولید و فروش افت داشته است و با رکود مواجه هستیم. مهم‌ترین عامل موثر در بی‌ثباتی بازار که به‌مراتب بیشتر از شیوع کرونا به تولید آسیب زده، نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز است. این موضوع نه‌فقط به ما، بلکه به هیچ تولیدکننده‌ای فرصت تصمیم و برنامه‌ریزی نمی‌دهد. وی افزود: بعد از گذشت چند ماه از جهش ارز، شاهد ریزش آن هستیم اما این اتفاق کمکی به بهبود وضعیت بازار نکرده است. با کاهش نرخ ارز، تمام تولیدکنندگان متوقع هستند که قیمت مواد اولیه که همراه با افزایش نرخ ارز، روند صعودی را طی کرد، کاهش یابد اما این انتظار برآورده نشده است.
 • صدور مجوز ترخیص محموله قراضه فولادی بائو استیل توسط چین

  دنیای‌اقتصاد: شنبه گذشته خبرگزاری‌ها اعلام کردند که دستور ترخیص اولین محموله قراضه فولادی خریداری ‌شده توسط شرکت بائو استیل، پس از بازگشایی درهای چین به واردات آهن‌قراضه، در اول ژانویه توسط مقامات گمرکی چین در بندر شانگهای صادر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر