آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • تحول صنعت حمل بار با هوشمند‏سازی

  سارا اصغری: یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی هر کشوری، سیستم حمل‌ونقل در آن کشور است. این سیستم تاثیر زیربنایی فراوانی در فرآیند تولید، توزیع و مصرف را برعهده دارد و یکی از ارکان اساسی توسعه پایدار به‌شمار می‌رود.
 • عاقبت بده‌بستان میلیاردر کره‌ای با رئیس‌جمهور

  دنیای‌اقتصاد: جی وای لی، رهبر و وارث شرکت سامسونگ الکترونیکز که اوایل امسال از سوی دادگاه عالی سئول به دو سال زندان محکوم‌شده بود، از درخواست تجدیدنظر منصرف شد. به این ترتیب، او ۱۸ ماه آینده را پشت میله‌های زندان خواهد گذراند.
 • اثر افزایش ظرفیت تولید ارفع در عملکرد ۱۴۰۰

  زهرا مجتهد: آثار مالی افزایش ظرفیت طرح فولادسازی و کارخانه احیای مستقیم آهن و فولاد ارفع در عملکرد سال مالی ۱۴۰۰ نمایان خواهد شد.
 • سایه خطر کمبود سنگ‌آهن بر سر صنعت فولادکشور

  دکتر فرزاد بزرگی / استاد دانشگاه
  بدون شک، غفلت از استراتژی تامین سنگ‌آهن، به روند تولید فولاد کشور لطمه وارد می‌کند و تاثیر نامطلوبی بر فروش و سود شرکت‌های فولادی دارد. براین اساس، مدیران شرکت‌های فولادی باید از میان سه استراتژی طلایی تامین مواد اولیه، سازماندهی اثربخش و توسعه هدفمند، به استراتژی تامین مواد اولیه (تامین سنگ‌آهن)، به عنوان اولین زنجیره فولاد کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند تا در تله کمبود سنگ‌آهن گرفتار نشوند. اگرچه، زمین شناسان، میزان ذخایر سنگ‌آهن کشور را حدود ۲/ ۵میلیارد تن تخمین می‌زنند، اما از این مقدار، حدود ۸/ ۲ میلیارد تن آن را قطعی می‌دانند که با توجه به روند مصرف، بعد از حدود ۱۵ سال، صنعت فولاد کشور با کمبود سنگ‌آهن مواجه خواهد شد. از آنجا که در اکتشافات جدید، ذخایر بزرگ سنگ‌آهن، غالبا در عمق بیش از ۳۰۰ متر شناسایی شده‌اند و شرایط استخراج، بهره‌برداری و نگهداری معادن زیرزمینی و عمیق، در مقایسه با معادن روباز و سطحی که اغلب با عمق کمتر از ۱۰۰ متر است، بسیار پرهزینه است، بنابراین، ضروری است، برای استفاده بهینه و حداکثری از منابع و ظرفیت‌های موجود، علاوه بر استفاده از ذخایر سنگ‌آهن مگنتیت پرعیار از معادن روباز و سطحی با هزینه فرآوری و قیمت تمام شده کمتر، از ذخایر سنگ‌آهن هماتیت کم عیار که به واسطه ضریب نفوذپذیری جریان مغناطیسی ضعیف (پارامغناطیس)، هزینه فرآوری (جداسازی و پرعیارسازی) آن بیشتر است، نیز استفاده شود تا صنعت فولاد کشور در آینده در دام کمبود سنگ‌آهن گرفتار نشود.
 • تولید روغن‌موتور بی‌ام‌و توسط پرشیا ساین

  دنیای اقتصاد: روانکار یا روغن‌موتور همواره یکی از ملزومات مورد نیاز دارندگان خودرو است. این موضوع که از چه روانکاری استفاده شود تا کمترین صدمه به موتور خودرو وارد شود از مشغله‌های فکری رانندگان و صاحبان خودرو است.
 • تولید درگیر کالاهای قاچاق و غیراستاندارد است

  دنیای‌اقتصاد: دغدغه کنونی تمامی تولیدکنندگان به‌درستی نشان می‌دهد سیاست‌های چندساله اخیر در خصوص حمایت از تولید اشتباه بوده و طی سال‌های اخیر تنها راهکاری که مسوولان در نظر گرفته‌اند تزریق منابع بی‌حساب‌ و کتاب برای برخی از صنایع به‌خصوص صنایع مادر بوده است.
 • پخش‌کالا در ایران پیشرفت مناسبی نکرده است

  سعیده نبی‌زاده: مشکلات موجود در نظام توزیع روز افزون است. هر ویزیتور در روز بیش از ۳۰ تا ۳۵ یا ۴۰ فروشگاه را نمی‌تواند بازدید کند و هر کامیون توزیع نیز نمی‌تواند برای بیش از این تعداد فروشگاه کالا توزیع کند، بنابراین اگر شرکتی بخواهد واحدهای صنفی زیادی را در کشور تحت شبکه توزیع خود درآورد باید تعداد بسیار زیادی کامیون و امکانات در اختیار داشته باشد.
 • بررسی فرمول‌های قیمتی سیمان ۱۴۰۰

  سیدسجاد موسوی: صنعت سیمان با ظرفیت سالانه حدود ۹۰ میلیون تن این روزها اتفاقات پیش‌بینی‌ نشده‌ای را تجربه می‌کند که باعث شده تا بسیاری از کارخانه‌ها تولیدشان را متوقف کنند. پیش‌تر سیمانی‌ها از قیمت بسیار نازل سیمان گلایه می‌کردند، اما امروزه قطع گاز و برق کورسوی امید آنها را در آستانه خاموشی قرار داده است. هرچند اخیرا دولت مصوبه‌ای برای تغییر قیمت مازوت به‌عنوان سوخت جایگزین گاز کارخانه‌ها داشت، اما از مدیران کارخانه‌ها شنیده می‌شود که در این اصلاح قیمتی به دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها ابلاغ نشده است و همچنان مازوت را باید باقیمت چند برابر گاز خریداری کنند.
 • رمزگشایی تخریب شرکت دخانیات ایران

  دنیای اقتصاد: در هفته های اخیر انتقادات متعددی از شرکت دخانیات ایران شد که با توجه به بهبود عملکردهای این مجموعه در سال جاری ،سبب واکنش مسئولان این شرکت به برخی خبرها در همین زمینه شد. در همین زمینه روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران با ارسال مطلبی برای «دنیای اقتصاد» خواستار انعکاس عملکرد این مجموعه قدیمی تولیدکننده محصولات دخانی کشور شد.در بخشی از این مطلب آمده است: شرکت دخانیات ایران توانسته در کمتر از ۱۶ ماه از شرایط نابسامان و بحرانی خارج شود و سهم برندهای ملی از بازار مصرف سیگارت کشور را به ۱۲ درصد برساند، همچنین این شرکت میزان تولید و فروش خود را در ۱۰ ماهه سال ۹۹، نسبت به مدت مشابه در سال قبل، ۳۰درصد افزایش داد. با وجود تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا، روند صعودی تولید دخانیات همچنان ادامه دارد و تا پایان سال ۹۹ به ۵۰ درصد رشد دست می‌یابد.
 • تولید مواد بومی با تحقیق و توسعه امکان پذیر است

  دنیای اقتصاد: واحد تحقیق و توسعه رکن اصلی تولید به‌حساب می‌آید و حرکت و پویایی یک واحد تولیدی وابستگی زیادی به واحد تحقیق و توسعه دارد. برای تولید یک کالای باکیفیت و به‌روز، زمان و بودجه زیادی در واحد تحقیق و توسعه صرف می‌شود و بعد از بررسی کامل، محصول به تولید انبوه می‌رسد. این موضوع در چند سال اخیر در کشور ما نیز اهمیت یافته است و شرکت‌های داخلی بیش ‌از پیش به آن اهمیت می‌دهند.
 • هدیه ویژه بیمه ملت به بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به امضای تفاهم‌نامه همکاری بیمه ملت با باشگاه مشتریان سازمان تامین‌اجتماعی، انواع خدمات و محصولات بیمه‌ای به صورت اقساطی و همراه با تخفیف، به بازنشستگان این سازمان که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می‌کنند از سوی بیمه ملت ارائه می‌شود. بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی می‌توانند بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و بدنه خودروی خود را در اقساط یک تا ۸‌ماهه فقط با ۱۰ درصد پیش‌پرداخت از بیمه ملت دریافت کنند.
 • افزایش ۳۷درصدی سپرده‌های ریالی بانک تجارت

  دنیای اقتصاد: بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال‌جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.
 • رونمایی از امکانات جدید امنیت سفر تپسی

  دنیای‌اقتصاد: تاکسی اینترنتی تپسی با اقدام به به روزرسانی این برنامه قابلیت‌های جدیدی را به بخش امنیت سفر اپلیکیشن خود، اضافه کرد. تپسی به عنوان اولین تاکسی اینترنتی که قابلیت امنیت سفر را به اپلیکیشن خود اضافه کرد، همواره در تلاش است که این ویژگی را بهبود ببخشد. به همین دلیل بر اساس پایش مداوم فرآیند امنیت سفر و بازخوردهایی که از مسافران خود می‌گیرد، اقدام به ارتقای آن می‌کند. هنگامی که درخواست سفر از سوی سفیر پذیرفته شد، دکمه‌ای در گوشه پایین سمت راست نقشه اپلیکیشن مسافر مشاهده می‌شود که مسافر با لمس آن وارد بخش امنیت سفر خواهد شد. در نسخه جدید امنیت تپسی، در این قسمت دو امکان در اختیار مسافر قرار می‌گیرد؛ بخش اول پیش‌تر هم در اپلیکیشن تپسی وجود داشت و در آن مسافر می‌تواند اطلاعات سفر خود را با دوستان و آشنایان به اشتراک بگذارد. در این حالت، فرد انتخابی مسافر علاوه بر مشاهده اطلاعات سفر، می‌تواند موقعیت مکانی وی در هر لحظه را روی نقشه دنبال کند.
 • پیرامون بازگشت پیش‌بینی سود شرکت‌ها

  میثم ساریان مدیر سرمایه‏گذاری بیمه ملت
  خبر بازگشت مجدد اطلاعیه پیش‌بینی سود شرکت‌ها به کدال در این روزها محلی برای طرح مخالفت‌ها و موافقت‌های اجرای مجدد یک دستورالعمل قدیمی شده که قطعا از دل این تضارب آرا هر چه حاصل شود تعالی و رشد فعالان و بازار سرمایه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر