آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۹۴

 • بازگشت ویدئویی «ما»

  دنیای اقتصاد: «جک ما» میلیاردر چینی و بنیان‌گذار گروه علی‌بابا و انت که به دنبال سخنرانی در اکتبر ۲۰۲۰ ناگهان از انظار عمومی ناپدید شده بود، سرانجام با انتشار ویدئویی از خودش به برخی شایعات در رابطه باگم‌شدنش پایان داد. او در این ویدئو که بخشی از یک رویداد خیریه است، خطاب به معلمان روستایی سخن می‌گوید و از آنها تقدیر می‌کند. این ویدئو در وب‌سایتی به نام «تیانمو نیوز» منتشرشده که متعلق به یک روزنامه دولتی است.
 • افتتاح بخشی از قطعه دوم آزادراه تهران - شمال

  رضا دهقان: آزادراه تهران- شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر یکی از مهم‌ترین پروژه‌های راهسازی کشور در محدوده سه استان تهران، البرز و مازندران قرار داشته و بخشی از آزادراه سراسری شمال-جنوب است. قطعه یک این آزادراه در اسفندماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید که این بخش از آزادراه از تقاطع غیرهمسطح با بزرگراه شهیدهمت و بزرگراه آزادگان آغاز شده و با عبور از مناطق کن و حاشیه روستای سولقان وارد منطقه کوهستانی توچال شده و با عبور از تونلی به نام تالون و دره لانیز وارد منطقه سه‌راهی شهرستانک می‌شود.
 • تهدید صنعت خودرو با واردات قطعات بی‌کیفیت

  دنیای‌اقتصاد: در طول ۳۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در بخش‌های مختلف صنعت خودرو انجام‌شده که ظرفیت تولید دو میلیون دستگاه خودرو در داخل را فراهم کرده است و همچنان کشش سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد ؛ علاوه بر ظرفیت دو میلیون دستگاه برای خودروسازان، بیش از ۲۰ میلیون خودرو در سطح کشور در حال تردد هستند که حجم متناسبی قطعه نیاز دارند و همچنین با توجه به قیمت‌های بالای قطعات خودرو در خارج از کشور زمینه صادرات خوبی در این خصوص وجود دارد. به‌طورکلی این صنعت ارزش‌آفرینی قابل‌توجهی دارد، چراکه علاوه بر ویژگی‌های اقتصادی، سطح ارتقای دانش در داخل کشور را به همراه داشته و با فراگیری و گسترش آن باعث ارتقای رفتار مهندسی در کل کشور می‌شود؛ به طور مثال در مقایسه بین قطعه‌سازی و صنایع نفت و گاز، فراگیری سطح عمومی دانش مهندسی قطعه‌سازی بسیار اثرگذار است.
 • تلاش برای تولید ۲۰ درصد مس کشور

  سارا اصغری: ایران رتبه هفتم ذخایر مس در دنیا را به خود اختصاص داده است؛ معادن بزرگ و کوچکی در کشور وجود دارند که به نوبه خود در مسیر رشد و توسعه این صنعت گام برمی‌دارند. برخی معادن کوچک مس طی سال‌های گذشته رها شده و پس از احیا، دوباره وارد مدار فعالیت و تولید شده‌اند. شرکت زاگرس مس‌سازان جزو شرکت‌هایی است که با احیای معادن مس در کشور برای تولید قابل توجهی در زمینه تولید کاتد مس در کشور گام برداشته است.
 • «استاندارد» در صنعت ساختمان به بیراهه می‌رود

  سیدسجاد موسوی: بسیاری از بناهای تاریخی در سراسر جهان مانند دیوار چین، مسجد ایاصوفیه ترکیه، تاج‌محل در هندوستان، عمارت عالی‌قاپو اصفهان، قلعه قرون‌وسطایی مالبورگ در لهستان و... بر اساس مصالح سنتی و بومی‌مناطق مختلف احداث و همچنان استوار و پایدار باقی مانده‌اند که نشان از دانش و تجربه سازندگان در استفاده بهینه از مصالح موجود در آن شرایط دارد.
 • توسعه سامانه «آب شیرین» در هرمزگان

  دنیای اقتصاد: تا پایان سال حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب استان هرمزگان از طریق آب‌شیرین‌کن تامین می‌شود. هوشنگ ملایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان با اعلام این مطلب گفت: متوسط بارش ۵۱ ساله استان هرمزگان حدود ۱۸۶ میلی‌متر است که در سال گذشته این عدد ۳۶۰ میلی‌متر بود و آثار آن در منابع آب سطحی و غیرسطحی قابل مشاهده است. وی با اشاره به اینکه مجموع آب استان هرمزگان ۶/ ۱ میلیارد متر مکعب است، عنوان کرد: مجموع بیلان منفی دشت‌های استان ۲/ ۳ میلیارد متر مکعب است.
 • پایان رکود با بازگشت مشتریان به واحدهای صنفی

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا فعالیت واحدهای صنفی را با رکود رو به رو کرده و علاوه بر فروشگاه‌های اینترنتی رسمی، فرصت برای سوءاستفاده سایت‌های فاقد مجوز فراهم شده، بازگرداندن مشتریان به واحدهای صنفی و پایان رکود فرصتی بزرگ برای کسب و کارها است.
 • فرصت مناسب برای ارتقای کیفیت ساخت وساز

  دنیای‌اقتصاد: اختلال در بازار خریدوفروش مسکن، حوزه ساخت‌وساز را نیز به رکود کشانده است. از طرف دیگر نوسانات اقتصادی، رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی را در پی داشته و قیمت تمام‌شده مسکن را افزایش داده است. بخش مسکن از ناحیه سیستم ناکارآمد تامین مالی نیز به چالش برخورده و مجموع این عوامل باعث شده تا ساخت‌وساز به حدود یک‌سوم تقاضای مطلق در بازار مسکن برسد.
 • برخورد و اعمال محدودیت برای مراکز رمز ارز مجاز

  دنیای اقتصاد: هم‌اکنون در کشور ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد که مصرف آنها مجموعا ۳۱۰ مگاوات است که البته در این شرایط و با توجه به نیاز کشور، با این مراکز نیز همانند سایر مشترکان تجاری و صنعتی، برخورد و محدودیت‌ اعمال شد که همچنان نیز ادامه دارد.
 • پرداخت ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن در ۹ماه

  دنیای‌اقتصاد: بانک مسکن ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در ۹ ماه اول امسال پرداخت کرده است. در مدت مورد گزارش ۷۸ هزار و ۷۲۲ خانوار در شهرهای سراسر کشور به کمک تسهیلات بانک مسکن خانه‌دار شدند. تسهیلات پرداختی هم از محل اوراق مسکن و هم از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده است.
 • تراز عملیاتی مثبت موسسه اعتباری ملل در ۱۰ ماه

  دنیای‌اقتصاد: جمع درآمد تسهیلات اعطایی موسسه اعتباری ملل در ۱۰ ماه نخست امسال به ۳۱ هزار میلیارد ریال رسید که با احتساب سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری به میزان ۲۰ هزار و۸۴۵ میلیارد ریال، نشان‌دهنده تراز عملیاتی مثبت ۱۱هزار میلیارد ریالی این موسسه است. این موسسه در دوره مشابه سال گذشته تراز عملیاتی مثبت ۸۹۱ میلیارد تومان را ثبت کرده بود که در سال‌جاری توانست آن را نزدیک به ۲۴درصد بهبود ببخشد. تراز عملیاتی مازاد درآمد تسهیلات به سود پرداختی به سپرده‌ها است. سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری در یک ماه منتهی به پایان دی ماه حدود یک هزار و۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.
 • ترجیح کارشناسان میانی خودروسازان، واردات است

  دنیای اقتصاد: قطعه‌سازان خودرو طی یک دهه گذشته به خوبی توانسته‌اند این صنعت را به سمت داخلی‌سازی و بومی‌سازی سوق دهند و در این راستا حتی قادر به هوشمندسازی خودرو نیز شدند؛ اما موضوع قابل توجه این است که با وجود امکان تولیدات داخلی با کیفیت مناسب و قیمت رقابتی محصولات داخلی، شاهد واردات قطعات خودرو هستیم که تولید آن در داخل کشور و از سوی شرکت‌های داخلی امکان‌پذیر است. گروه شرکت‌های دهکده جهانی و قائم پرشان آرمان، جزو شرکت‌هایی است که به‌عنوان یکی از فعالان عرصه تولید قطعات خودرو، قادر شده است با تکیه بر دانش و بهره‌گیری از فناوری روز دنیا، به توانمندی تولید سیستم پخش تصویری خودرو دست یابد و ضمن تامین سیستم چندرسانه‌ای برای انواع خودرو در ایران و رسیدن به خودکفایی در امر تولید این محصول، زمینه‌ساز صادرات آن به کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز شود. با حضور مدیران گروه شرکت‌های دهکده جهانی و قائم پرشان آرمان، نشستی با عنوان «هوشمندسازی خودرو در سال جهش تولید» اوایل بهمن ماه با این پرسش محوری برگزار شد، «چرا زمانی که امکان تولید قطعات داخلی خودرو میسر است، اجازه واردات این قطعات داده می‌شود؟»
 • انتشار نسخه جدید «صاپ» بانک صادرات با ٨ قابلیت جدید

  دنیای‌اقتصاد: نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران (صاپ) با ٨ قابلیت جدید، دسترسی به سامانه «شمس» و امکان دریافت کد تخفیف نمایشگاه کتاب برای دانشجویان، طلاب و اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها منتشر شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نسخه جدید (٢.٠٧.٠٠) اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران (صاپ) برای سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS با ٨ قابلیت جدید و دو تغییر برای بهینه‌سازی عملکرد این اپلیکیشن منتشر شد.
 • تحول دیجیتال در ارکان بیمه ملت

  دنیای اقتصاد: تحول دیجیتال را در واحدهای مختلف سازمان به ویژه واحدهای فنی نهادینه می‌کنیم. مدیر توسعه کسب و کار دیجیتال بیمه ملت ضمن بیان این مطلب، با اشاره به اینکه مساله توسعه کسب و کار دیجیتال در دستور کار بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا قرار دارد؛ گفت: این شرکت‌ها اقدامات زیادی انجام داده‌اند و علاوه بر سرمایه‌گذاری نسبت به ارائه محصولات و خدمات آنلاین، سعی کرده‌اند تحول دیجیتال را به درون سازمان‌های خود ببرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر