آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۹۵

 • «ایمیدرو» به‌دنبال برنامه ۱۴۰۴

  دنیای اقتصاد-علی غفوری: در بین سازمان‌های توسعه‌ای کشور شاید کمتر واحدی را بتوان یافت که به اندازه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سال‌های اخیر در اقتصاد کشور اثرگذار باشد. به‌جز صنعت نفت که در ۱۰۰ سال گذشته قدرت بلامنازع اقتصاد ایران بوده است، در دهه‌های اخیر اقتصاد ایران از چند بخش به‌عنوان موتور محرکه استفاده کرده است. بخش‌های نیرو، زیرمجموعه‌های «ایدرو» به ویژه صنعت خودرو و زیر مجموعه‌های ایمیدرو از مهم‌ترین پلت‌فرم‌های صنعتی ایران در ۳دهه اخیر بوده‌اند. ضعف مدیریت‌ها و تحریم دو مجموعه اول و دوم را با چالش‌هایی مواجه کرده، اما بخش سوم یا همان معدن و صنایع معدنی توانسته از کمند انفعال بگریزد، اما با این وصف به نظر می‌رسد ایمیدرو نیز به آن اهداف بزرگی که در دهه ۸۰ برایش تعیین شده بود نرسد. همچنین این خطر وجود دارد که ایمیدرو نیز به مرور تحت تاثیر سایر مشکلات اقتصاد ایران، تبدیل به «قلک دولت‌ها» شود و به‌جای آنکه سودهای خود را صرف توسعه بخش کند آن را صرف هزینه‌های جاری سازد.
 • «استلانتیس» با بازار خودرو چه خواهد کرد؟

  دنیای اقتصاد-شادی آذری: دو شرکت خودروساز بزرگ جهان توافق کردند با یکدیگر ادغام شوند تا تولد یک غول بزرگ در این صنعت را رقم بزنند. فیات کرایسلر و پژو سیتروئن با یکدیگر ادغام شدند تا چهارمین غول خودروسازی جهان به‌نام «استلانتیس» شکل گیرد.
 • مشکلات را منعکس می‌کنیم

  دنیای اقتصاد: مشکلات شرکت‌های تولیدکننده یا ارائه‌دهنده خدمات در کشور آن‌قدر متعدد است که گاهی اساسا این نکته به ذهن می‌رسد که چرا باید یک سرمایه‌گذار به سمت تولید برود در حالی‌که می‌تواند با اندکی جست‌وجو سرمایه خود را به شکل سپرده یا خرید ارز و سکه، مسکن، خودرو... با حداقل مالیات توسعه دهد، اما به هر تقدیر یک تولیدکننده کالا و خدمات یک «عاشق وطن‌دوست» است که با همان ایجاد اشتغال، احساس موفقیت می‌کند. یک رسانه نیز وظیفه دارد در این راه به مدیر و سرمایه‌گذار کمک کند. راهی که سال‌ها است «دنیای‌اقتصاد» با نقد سیاست‌های کلان و تلاش برای بهبود کسب‌وکار طی کرده و می‌کند.
 • پیش‌بینی شرکت اپل مبنی بر تغییر سبک ورزش مردم

  دنیای اقتصاد: در ماه مارس زمانی که ویروس کووید-۱۹ در سراسر آمریکا شیوع پیدا کرد، آمریکایی‌ها سریع متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند روی باشگاه‌های ورزشی عمومی حساب باز کنند. باشگاه‌های تناسب‌اندام از باشگاه‌های ورزشی نیویورک گرفته تا شرکت سول سایکل (SoulCycle) آخرین کلاس‌های گروهی خود را برگزار کردند، چراکه برای جلوگیری از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا مجبور به بستن باشگاه‌های خود شدند و مشتریان این باشگاه‌ها مجبور شدند به دنبال راه‌های جایگزین عرق ریختن در زیرزمین یا اتاق‌خواب خود باشند تا سعی کنند اضطراب مربوط به کرونا را برطرف کنند.
 • بیمه تعاون گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ گرفت

  دنیای اقتصاد: بیمه تعاون موفق شد گواهینامه استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ را از موسسه توف‌نورد اتریش دریافت کند. مریم سلماسی، مدیر ریسک بیمه تعاون با اعلام این خبر گفت: این استاندارد که برای نخستین بار در شرکت بیمه تعاون اخذ می‌شود، گواهی مدیریت ریسک بوده و در بین سایر شرکت‌های بیمه‌ای نیز کمتر شرکتی موفق به دریافت آن شده است. وی افزود: شرکت بیمه تعاون موفق شد بدون وجود «عدم انطباق»، استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ویرایش سال ۲۰۱۸ را دریافت کند. مدیر ریسک بیمه تعاون ادامه داد: با پیاده‌سازی اقدامات، طراحی رویه‌ها و مستندات برای دریافت این گواهینامه را آغاز کردیم. همچنین جلسات ماهانه برای بررسی ریسک‌های مختلف شرکت در سطوح استراتژی و فرآیندی و شناسایی و تجزیه و تحلیل آنها برگزار شد که در پی آن راه‌حل‌های اجرایی مطلوبی نیز برای هر ریسک طراحی شد. سلماسی همچنین به روندهای آتی شرکت برای بهبود شاخص‌های مدیریت ریسک اشاره کرد و گفت: ضمن اولویت‌بندی اقدامات هر واحد، روند بهبود شاخص‌ها را طراحی کرده‌ایم تا بتوانیم همواره روند تعالی را طی کنیم.
 • تیغ تیز نگاه سنتی زیر گلوی کسب‌وکارهای نوآور

  نازنین افتخار: کسب و کارهای آنلاین خدمات‌دهی خودرو، دغدغه ذهنی مالکان خودرو بابت بدهی، عوارض و هرچه با ماشین گره ‌می‌خورد را کم کرده است. تا همین چند سال پیش که سامانه‌های خدمات آنلاین خودرو پا نگرفته بود، اگر کسی قصد اخذ مفاصاحساب خودروی خود را داشت، لازم بود با در دست داشتن مدارک به دفاتر پیشخوان مراجعه کند، اما پیچ‌های بی‌شمار اداری و صف‌های طولانی و پاس‌کاری‌های بی‌توجیه که عادت رایج اداره‌ها بود، حوصله متقاضیان دریافت مفاصاحساب را سر می‌برد.
 • رونمایی از نخستین محصول دانش‌بنیان صنعت کابل

  دنیای اقتصاد: دنیای اقتصاد: آمار‌ها نشان می‌دهد در مدت یک‌سال، ۱۵ هزار تن سرب به داخل خاک کشور فرو رفته که این موضوع می‌تواند در بلندمدت مشکل ساز شود. این در حالی است که با کابل تولید جدید شرکت سیم و کابل ابهر بخشی از این مشکلات حل خواهد شد. علیرضا کلاهی، مدیرعامل شرکت سیم و کابل ابهر با اعلام این مطلب از رونمایی کابل‌های با ساختار مولتی لایر جهت جایگزینی غلاف سرب خبر داد و افزود: محصول ارائه شده جدید جزو اولین محصولاتی است که در حوزه کالا‌های دانش‌بنیان وارد خط تولید شده است.
 • هواپیماهای بوئینگ با سوخت‌های پایدار

  دنیای اقتصاد: شرکت بوئینگ جمعه گذشته اعلام کرد این شرکت در ساخت و تولید همه هواپیماهای جدید خود، پرواز با سوخت‌های صد درصد پایدار را هدف قرار داده است. صنعت هوانوردی سالانه حدود ۴/ ۲ درصد از کل انتشار کربن را در سطح جهان به خود اختصاص داده است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت خبری فاکس بیزانس، استن دیل رئیس و مدیرعامل شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگ اظهار کرد: «سوخت‌های پایدار مورداستفاده در صنایع هوایی، ایمن‌ترین و قابل‌اندازه‌گیری‌ترین راه‌حل برای کاهش انتشار کربن توسط هواپیماها در دهه‌های آینده است.»
 • تحقق کاداستر جامع گامی در راستای تقویت بخش معدن

  رضا دستجردی /عضو هیات مدیره ایمپاسکو
  دنیای‌اقتصاد: واژه کاداستر از نظر لغوی به معنای تعیین مرز و محدوده و ممیزی  املاک است و  ابتدا در دو قرن پیش  و از سوی ناپلئون بناپارت به کار رفت؛ ناپلئون بقا و تقویت قدرت خویش را  به‌درستی  در مشارکت موثر و هدفمند و متناسب با درآمد مردم در سرتاسر سرزمین‌های زیر سلطه خویش دید و فرمان داد تا همه املاک و اراضی و دارایی افراد با دقت نقشه‌برداری و تعیین حدود شود. از آن زمان به بعد این سازوکار ارزشمند  به‌تدریج موردتوجه و استفاده مدیران و رهبران سایر نقاط جهان قرار گرفت. در این میان اگرچه مبحث مالکیت و تعیین محدوده و محل زندگی و دارایی برای افراد، کشش و خواستی فطری و قدمت در  تاریخ ظهور بشر روی این کره خاکی داشته است، ولی در دو قرن گذشته هماهنگ با ترقیات علمی و فنی، دنیا شاهد سیر تکاملی مقوله کاداستر به‌تناسب درک و نیاز  و امکانات مناطق و دولت‌های مختلف بوده است. از میان دول خاورمیانه و کشورهای اسلامی امپراتوری عثمانی در توجه به این مهم پیشتازی کرده است، به‌نحوی‌که در سال ۱۹۰۵ میلادی مدارس کاداستر برای تربیت نیروی متخصص تاسیس کرده است و امروزه ترکیه با این میراث، پیشرفت‌های بیشتری نسبت به همسایگان داشته است.
 • زمینه‌سازی پارت برای ورود به تحقیقات خودروهای خودران

  دنیای‌اقتصاد: دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران و شرکت دانش‌بنیان پارت تفاهم‌نامه‌ای با محوریت رفع مشکلات صنعت با استفاده از فناوری هوش مصنوعی در راستای ارتقای همکاری‌ها منعقد کردند. به دنبال انعقاد این تفاهم‌نامه ناصر سلطانی، رئیس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: این قرارداد با موضوع هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف که دارای کاربردهای ملی و بین‌المللی است، مورد توجه قرار گرفته است. وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه قرار است دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و شرکت دانش‌بنیان پارت در زمینه روش‌های نوین هوش مصنوعی مانند یادگیری تعاملی و اجتماعی برای کاربردهای مهم و آینده‌نگر مانند خودروهای خودران، سیستم‌های آموزشی و... را عملیاتی کنند.
 • رکورد فولاد خراسان در فروش و سود خالص

  دنیای اقتصاد: مجتمع فولاد خراسان در ۹ ماه اول امسال با گزارش مبلغ ۱۹۹۴ریال سود برای هر سهم خود، موفق شد ضمن ثبت افزایش ۲۲۱درصدی سود سهام نسبت به دوره مشابه سال گذشته، بالاترین سود هر سهم را نسبت به سال‌های گذشته محقق کند. به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، این شرکت با ثبت مبلغ ۴۹ هزار و ۳۰۹ میلیارد ریال فروش و شناسایی ۱۷ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال سودخالص بالاترین میزان فروش و سودخالص را از زمان تاسیس ثبت کرد. کسری غفوری یکی از اهداف اصلی فولاد خراسان را کسب درآمد برای سهامداران برشمرد و افزود: عملکرد یک بنگاه اقتصادی باید به گونه‌ای باشد که بازده سرمایه سهامداران را افزایش داده و موجب کسب بازدهی مناسب برای سهامداران شود.
 • طرح جدید سامسونگ بانام «استفاده مجدد از گوشی»

  دنیای اقتصاد-کمال‌الدین غفوری: تجارت تلفن‌های هوشمند هنوز هم به‌طور کامل سازگار با محیط‌زیست نیست. در سال‌های اخیر شرکت‌هایی برای اصلاح این مساله تلاش کرده‌اند که از این میان می‌توان به طرح‌هایی برای بازیافت و مصرف مجدد فلزات داخل تلفن‌های همراه اشاره کرد، اما هنوز راه زیادی در این خصوص در پیش است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت دیجیتال ترندز، اخیرا شرکت سامسونگ از راه‌ جایگزینی برای حل این مشکل خبر داده است که این ابتکار جدید «استفاده مجدد از گوشی گلکسی در خانه» نام دارد که در این طرح، تلفن‌های قدیمی گلکسی شما به‌عنوان یک دستگاه‌ خانگی هوشمند به کار گرفته می‌شود. طرح استفاده مجدد از گلکسی در خانه، با سیستم خانه هوشمند سامسونگ بانام «شیء هوشمند» (SmartThings) کار می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که گوشی‌های قدیمی خود را به‌عنوان دستگاه‌های هوشمند مختلف به‌کار گیرند.
 • «مهرفروشی» در صنعت آسانسور

  دنیای اقتصاد-سیدسجاد موسوی: اولین کارگاه درب و کابین آسانسور در سال ۱۳۴۵ با الگو گرفتن از شرکت‌های اروپایی در ایران راه‌اندازی شد. اولین کارخانه تولید آسانسور به نام «شیندلر» در سال ۱۳۵۳ در قزوین مورد بهره‌برداری قرار گرفت و از این شرکت به عنوان مادر صنعت آسانسور در ایران نام برده می‌شود. همزمان با شیندلر، شرکت «تسلا» نیز وارد بازار تولید قطعات آسانسور در ایران شد. در سال ۱۳۵۴ تحت لیسانس «هاوس» آلمان کارخانه‌ای برای تولید آسانسور و پله برقی در ابهر شروع به فعالیت کرد.
 • راه اندازی مرکز جامع تشخیص هویت قطعات الکترونیکی ایران

  دنیای اقتصاد: نخستین مرکز جامع غربالگری، آزمون و تشخیص هویت قطعات الکترونیکی ایران آغاز به‌کار کرد. «نسیم توکل» عضو اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل این مرکز در مراسم رونمایی از مرکز جامع تشخیص هویت قطعات الکترونیکی ایران در جمع خبرنگاران افزود: حدود ۱۲ مرکز معتبر جهانی از این دست در سطح جهان وجود دارد که اکثر آنها در آمریکا و چین مستقر است و شعب آنها در سایر کشورها فعالیت می‌کنند. وی اضافه کرد: منطقه خاورمیانه به مقصد اصلی قطعات کم‌کیفیت و بی‌کیفیت در جهان تبدیل شده و کشورمان نیز از آسیب‌های این حوزه به ویژه قطعات الکترونیک تجاری، صنعتی و دفاعی و همچنین خرابکاری‌های صنعتی درامان نمانده است.
 • سرپرست کاشی الوند معرفی شد

  دنیای اقتصاد: طی حکمی از سوی مدیرعامل تاصیکو، رضا صفاری عهده‌دار هدایت بزرگ‌ترین شرکت کاشی و سرامیک هلدینگ صدر تامین شد. به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع کاشی و سرامیک الوند، جلسه معارفه سرپرست کاشی الوند با حضور حمزه وکیلی، معاون نظارت تاصیکو و معاونان و مدیران این شرکت برگزار شد. حمزه وکیلی، عضو هیات مدیره و معاون نظارت هلدینگ صدر تامین، با تقدیر از عملکرد مهدی فکری مدیرعامل پیشین این شرکت گفت: سرپرست کاشی الوند از افراد بومی استان و دارای سوابق قابل قبولی است. شرکت الوند تولید محصولات با ارزش افزوده بالا را در دستور کار قرار داد و از برندهای معتبر بازار است که تقاضای بالایی برای محصولات این شرکت وجود دارد. رضا صفاری در ادامه این مراسم ضمن تشکر از هیات‌مدیره هلدینگ صدر تامین و همچنین زحمات مهدی فکری و اعضای هیات‌مدیره بابت روند رو به رشد شرکت الوند، گفت: روند و شتاب موفقیت‌ها باید بیش از قبل در دستور کار بنده و همکارانم قرار گیرد، چرا که این مهم با توانایی، نیروی انسانی متخصص، ماشین‌آلات مناسب و برند کاشی الوند صد درصد قابل تحقق است. وی ادامه داد: همکاری و هم‌افزایی با دیگر شرکت‏ها در برنامه مجموعه بزرگ الوند قرار دارد و اعتقاد دارم با ایجاد منافع مشترک و کار تیمی می‌توان در زمینه های گوناگون آمار قابل توجهی را به ثبت برسانیم.
 • بیم و امیدهای «وشهر»

  محمدعلی آخرتی: موسسه مالی و اعتباری شهر در سال ۱۳۸۷ با مجوز بانک مرکزی از سوی شهرداری‏های تهران و سایر کلان‏شهرهای کشور، تاسیس شد و فعالیت خود را به‏صورت رسمی آغاز کرد و به‏این‏ترتیب شهرداری‏ها، چهره جدیدی را در بازارهای مالی به خود گرفتند.
 • توضیح و تصحیح

  درپی چاپ خبری با تیتر «خام‌فروشی؛ مشکل صنعت پتروشیمی کشور» مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام با ارسال مطلبی خواستار اصلاح بخشی از خبر مذکور شد. در جوابیه حسن نجفی سمنانی مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام آمده است: «احتراماً با عنایت به انتشار مصاحبه اینجانب در شماره ۵۰۹۳ و پایگاه برخط روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با تیتر در تاریخ ششم بهمن‌ماه، مستدعی است دستور فرمایید نسبت به اصلاح میان‌تیتر «ایلام نیروی متخصص صنعت پتروشیمی ندارد! » در پایگاه برخط روزنامه و همچنین انتشار اصلاحیه مصاحبه در همان صفحه روزنامه در اولین شماره به استناد ماده ۲۳ قانون مطبوعات اقدام لازم صورت پذیرد. در پاسخ اینجانب به سوال خبرنگار محترم آن روزنامه به مساله «کمبود نیروی باتجربه و کارآزموده در منطقه و صنعت پتروشیمی ایلام» اشاره شده است که از آن به «ایلام نیروی متخصص صنعت پتروشیمی ندارد!» تعبیر شده که اعتراض متخصصان پتروشیمی در ایلام را به دنبال داشته است. گفتنی است این مصاحبه به صورت طرح سوال مکتوب و پاسخ‌های مکتوب از طریق آقای صفری خبرنگار آن روزنامه انجام شده است و در میان‌تیتر مورد اشاره اصل امانت‌داری رعایت نشده است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر