آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۶۹

 • در دسرهای تازه شرکت‌های سیمانی

  دنیای اقتصاد: ضرب‌المثل «گل بود، به سبزه نیز آراسته شد» حکایت این روزهای صنعت سیمان است. اینکه هر تن سیمان با قیمت کمتر از نصف هزینه سوخت آن به فروش می‌رسد در نوع خود بی‌نظیر است. دقیقا مثل‌اینکه نه‌تنها در قبال کالایی که تولید کرده‌اید پولی دریافت نکنید، بلکه پولی هم از جیبتان به خریدار بپردازید. این رویه کاملا در صنعت سیمان با حدود ۷۰ کارخانه به‌وضوح دیده می‌شود و متاسفانه اعتراض‌های منطقی و مثال آوردن از سایر کشورهای تولیدکننده سیمان اعم از اروپایی و حوزه خلیج‌فارس هنوز به‌جایی نرسیده است. اخیرا هم که انتقاد برخی از ساختمان‌سازان شنیده می‌شود که چرا سیمان در بازار کم شده است. غافل از اینکه صنعت سیمان همان روال همیشگی و قیمت‌های دستوری دولت را رعایت می‌کند و عوامل دیگری منجر به این کمبود و احتمالا گرانی اندک شده‌اند. کمبود ماشین‌آلات حمل‌ونقل سیمان و البته مهم‌تر از همه قطع گاز بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل مصرف بالای گاز در بخش خانگی از مهم‌ترین این عوامل هستند که شرایط را برای تولید سخت‌تر کرده است.
 • همکاری غول‌های بزرگ فولادی جهان

  دنیای اقتصاد: شرکت ژاپنی نیپون‌استیل و آرسلورمیتال برای ساخت یک کوره قوس الکتریکی در ایالت آلابامای آمریکا سرمایه‌گذاری مشترک انجام می‌دهند. این سرمایه‌گذاری مشترک به ارزش ۷۷۵ میلیون دلار است. تاریخ شروع اجرای این پروژه نیمه اول سال ۲۰۲۳ میلادی است.
 • پایداری توسعه در فولاد مبارکه

  زهرا مسافر: صنعت فولاد ایران گام‌های توسعه را یکی پس از دیگری برمی‌دارد و قرار است روزهای طلایی‌تری را پیش رو داشته باشد؛ اگرچه سایه سنگین تحریم‌ها بر سر شرکت‌های فولادی سنگینی می‌کند؛ اما آنها همچنان مصمم و پرامید به راه خود ادامه می‌دهند.
 • عدم دسترسی قطعه‌سازان به نرم‌افزارهای پیشرفته

  دنیای‌اقتصاد: طبق بررسی‌ها تولید خودرو و قطعات در مهرماه امسال و نسبت به مهر ۹۸ بیش از ۲۰ درصد رشد کرده است. همچنین در شهریور امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته نیز تولید خودرو و قطعات حدود ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 • پیشرفت ۵۰درصدی بزرگ‌ترین کارخانه کنسانتره‌روی کشور

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد فاز نخست طرح سرب و روی مهدی‌آباد به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه کنسانتره روی کشور تاکنون ۵۰ درصد رشد فیزیکی داشته است. گزارش «دنیای‌اقتصاد» حاکی است، در فاز نخست فرآوری روی مهدی‌آباد سالانه با ۲ میلیون تن خوراک ورودی، ۲۰۰هزار تن کنسانتره روی تولید خواهد شد. براساس پیشرفت کنونی، پیش‌بینی می‌شود فاز نخست طرح در نیمه سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد به طوری که کلیه تجهیزات این فاز خریداری و وارد سایت شده است. فونداسیون بخش‌های مختلف نیز در حال تکمیل است و به زودی عملیات نصب تجهیزات آغاز می‌شود.
 • چگونه یک صنعت نابود می‌شود؟

  علی غفوری
  مهم‌ترین وظیفه دولت‌ها در بخش اقتصاد در یک جمله کوتاه «ایجاد فضای مناسب کسب‌وکار» است، اما جالب اینجاست که در ایران نه تنها برخی مسوولان به‌دنبال کاهش مشکلات پیش روی شرکت‌ها نیستند، بلکه گویا با تصمیم‌های نادرست به‌دنبال افزایش مشکلات شرکت‌ها هم رفته‌اند.
 • پرداخت بیمه عمر کارکنان فوت‌شده بر اثر ابتلا به کرونا

  دنیای اقتصاد: بیمه عمر سه تن از فوت‌شدگان کرونا در جزیره کیش با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به خانواده‌های آنها پرداخت شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش غلامحسین مظفری، مدیرعامل این سازمان در نشست با خانواده‌های داغدار کارمندان این سازمان که بر اثر ابتلا به کرونا فوت‌ شده‌اند، گفت: آمار فوت بر اثر کرونا در دنیا ۲ درصد مبتلایان، در کل ایران بالای ۵ درصد و در کیش کمتر از ۶/ ۰ درصد است.
 • واگذاری زمین ۴۷ هکتاری برای ساخت ۶ هزار خانه

  دنیای‌اقتصاد: طی روزهای اخیر ۴۷ هکتار زمین توسط بنیاد مستضعفان به استان کرمانشاه برای احداث مسکن محرومان تخصیص یافت. سیدپرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان با اعلام این خبر تاکید کرد: یکی از ماموریت‌های بنیاد مستضعفان، کمک به احداث مسکن محرومان است. بر همین اساس اعلام کردیم که بنیاد مستضعفان آماده است در هر جایی از کشور زمینی را در اختیار دارد که قابلیت ساخت مسکن برای محرومان دارد، آن را برای ساخت خانه اقشار کمتر برخوردار واگذار کند.
 • معرفی مدیرعامل جدید سیمان‌خزر

  دنیای اقتصاد: مراسم معارفه اسحاق جمال امیدی، مدیرعامل شرکت سیمان خزر با حضور مصطفی شهریاری معاون امور شرکت‌های هلدینگ سیمان فارس و خوزستان در شهر لوشان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین، در این مراسم جمال امیدی، مدیرعامل سیمان خزر گفت: شتاب بیشتر برای رسیدن به اهداف عالی سازمان در مسیر افزایش سود شرکت مهم‌ترین موضوع پیش روست که منجر به منتفع شدن همه ذی‌نفعان شرکت از جمله کارکنان این مجموعه می‌شود. وی افزود: پتانسیل‌های مناسبی در این شرکت وجود دارد تا شرکت سیمان خزر بتواند جزو شرکت‌های برتر سیمان کشور باشد و طی برنامه‌ریزی و هماهنگی با سهامداران اصلی تلاش خواهیم کرد تا از ظرفیت‌های موجود کمال استفاده را داشته باشیم.
 • گزینه‌های فیلیپس برای واحد لوازم‌خانگی

  دنیای اقتصاد: شرکت فیلیپس اعلام کرد در حال گفت‌وگو با تعدادی از گروه‌هایی است که علاقه‌مند به خرید واحد لوازم‌خانگی این شرکت هستند، دراین میان پیشنهاد اولیه خود مبنی بر عرضه عمومی سهام این کسب‌وکار در بورس را رد نکرده است.
 • ضرورت مشورت و تعامل در فضای کسب‌وکارهای فناوری و اطلاعات

  حسین اسلامی رئیس هیات‌مدیره نظام صنفی رایانه‌ای تهران
  در شرایط کنونی کشور، راز و رمز رسیدن به الگوی پایدار توسعه و پیشرفت در فضای اقتصادی، نه صرفا در گروی حمایت دولت از کارآفرینان یا رفع مشکلات سپهر سیاست داخلی و خارجی کشور، بلکه نیازمند در کنار هم قرار گرفتن بخش خصوصی و عمومی در قالب فعالیت‌های صنفی و همراهی و همدلی این بازیگران اصلی اقتصاد کشور است.
 • رونمایی از مجموعه کتاب‌های صوتی «داستان‌های سواد مالی»

  دنیای اقتصاد - مجموعه ۱۷ کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی با حضور جمعی از هنرمندان از جمله احترام برومند، منصور ضابطیان، حامد زحمتکش، بهرام سروری نژاد و نازنین مهینی رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی آکادمی هوش مالی، حامد زحمتکش کارگردان این مجموعه در این مراسم گفت: آکادمی هوش مالی که به صورت تخصصی در حوزه تهیه منابع سواد مالی فعالیت می‌کند تاکنون ۴۴ کتاب داستان در حوزه سواد مالی با همکاری انتشارات قدیانی منتشر کرده است.
 • مشارکت مشترکان کشاورزی در طرح‌های مدیریت مصرف برق استان مرکزی

  دنیای اقتصاد: در تابستان سال گذشته ۱۰۲۷ مشترک کشاورزی برق استان مرکزی در طرح‌های کاهش پیک‌بار شرکت و بیش از ۳۵۰۰ مشترک کشاورزی در طرح‌های مدیریت مصرف برق مشارکت داشتند. مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با اشاره به این مطلب و با بیان اینکه در حال حاضر مشارکت کشاورزان در طرح‌های کاهش پیک‌بار استان ۲۴۱ درصد افزایش ‌یافته است افزود: تامین انرژی برق صنایع نخستین گام برای کمک به رونق تولید و جهش اقتصادی کشور در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری است و عبور موفقیت‌آمیز از پیک تابستان امسال، بدون همراهی مشترکان و مسوولان میسر نبود.
 • انجام آسیب‌شناسی آبخوان «دشت ایسین»

  دنیای‌اقتصاد: در بین اولویت‌های پژوهشی مشخص‌ شده شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان، پژوهش در آبخوان دشت «ایسین» از اهمیت بالایی برخوردار است. هم‌اکنون آسیب‌شناسی افت کمی‌وکیفی آبخوان دشت ایسین باهدف انجام اقدامات جبرانی و ارائه راهکارهای سازنده برای احیای آبخوان در حال انجام است.
 • همکاری تازه همایون شجریان و فردین خلعتبری

  دنیای اقتصاد: پیش‌‌تولید تازه‌ترین پروژه همایون شجریان به آهنگسازی فردین خلعتبری با حمایت ایکس‌ویژن آغاز شد. به گزارش روابط عمومی مادیران، فردین خلعتبری با بیان اینکه موضوع تولید این پروژه از سال گذشته بر اساس گفت‌وگوها و همفکری‌های انجام‌شده با همایون شجریان برای ارائه یک اثر جدید و با رویکرد متمایز مطرح شد، گفت: این اثر جدید هم‌اکنون در دست پیش‌تولید قرار گرفته است که مهم‌ترین وجه تمایز این اثر، بخش بین‌المللی آن خواهد بود.
 • چهارمین دوره کمپ استارت‌آپی هوش مصنوعی دیجی‌نکست

  دنیای اقتصاد: ثبت‌نام چهارمین دوره از دوره‌های کمپ استارت‌آپی هوش مصنوعی دیجی‌نکست از آذر ۹۹ آغازشده و تا ۱۰ دی ۹۹ ادامه دارد.
 • فرآیند افزایش سرمایه بانک دی در حال انجام است

  دنیای‌اقتصاد: بانک دی طرح توجیهی افزایش سرمایه و مستندات مربوطه را پس از اخذ تاییدیه از حسابرس و بازرس قانونی برای نهادهای ذی‌ربط ارسال کرده و در حال حاضر گزارش‌ها و اطلاعات ارسالی در حال بررسی است و اخبار مرتبط با این موضوع به‌محض حصول نتیجه به اطلاع سهامداران خواهد رسید. معاون سرمایه‌گذاری گروه مالی و سخنگوی سهام بانک دی در خصوص فرآیند افزایش سرمایه بانک دی گفت: همان‌طور که مطلع هستید بانک‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه تحت نظارت دو نهاد بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار هستند که برای اجرای فرآیند افزایش سرمایه باید تاییدیه و مجوزهای موردنظر از نهادهای مزبور را اخذ کنند.
 • اقدامات بیمه البرز برای ترغیب افراد به خرید بیمه‌نامه

  دنیای اقتصاد: هدف اصلی برگزاری جشنواره همراهان ماندگار بیمه البرز توسعه فرهنگ بیمه در سطح جامعه است و بیمه البرز با برگزاری این جشنواره و اختصاص تخفیفات بیمه‌ای، مردم را به خرید بیمه‌نامه‌‌های مختلف که از ضروریات زندگی امروزی است، ترغیب کرد. محسن پورکیانی،‌ مدیرعامل بیمه البرز در مراسم قرعه‌کشی جشنواره همراهان ماندگار بیمه البرز ضمن بیان این مطلب گفت: در حال حاضر شناخت کم جامعه از صنعت بیمه از نقاط ضعف این صنعت است.
 • فراخوان دعوت به طراحی یادمان «سرباز وطن»

  دنیای اقتصاد: منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد وابسته به شهرداری تهران طی فراخوانی از طراحان، معماران، مجسمه‌سازان و صاحبان ایده و خلاقیت دعوت به عمل‌آورده تا ایده‌ها و طرح‌های خود را برای ساخت المانی که به‌خوبی بتواند معنا و مفهوم «سرباز وطن» را به نمایش درآورد ارائه دهند. از همین رو قرار است سازه‌ای در این خصوص ساخته شود که جانمایی آن در محدوده منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد بوده و سازه‌ در نظر گرفته‌ شده نزدیک به ۴۰ متر ارتفاع خواهد داشت تا اهمیت و ارزش آن را نیز به‌خوبی در معرض نمایش قرار دهد و در کنار یادمان‌های مطرح جهان جای خود را باز کند.
 • اصلاح پیش‌بینی فروش نایکی

  دنیای اقتصاد: نایک اعلام کرد که به‌احتمال‌زیاد درآمدهای کل سال این شرکت ازآنچه تاکنون انتظار می‌رفت بهتر خواهد بود. علت این پیش‌بینی چنین عنوان ‌شده است که مشتریان گریزان از ویروس کووید-۱۹ که متقاضی خرید لباس‌های ورزشی مناسب استفاده در فضای باز هستند، برای سومین بار متوالی خرید آنلاین خود را افزایش دادند.
 • کسب مجوز دانش‌بنیان برای صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی

  دنیای اقتصاد: در راستای حمایت بیشتر از طرح‌های فناورانه صنعت برق و انرژی کشور، صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی مستقر در پژوهشگاه نیرو، موفق به کسب اعتبار دانش‌بنیانی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر