آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۶۸

 • مدیریت بازار ارز؛ ضرورت برون‌رفت از بحران

  زهرا مجتهد: شرکت مس شهید باهنر در حالی طرح‌های توسعه‌ای خود را یکی پس از دیگری در دست اقدام دارد که علاوه بر جهش صادرات افزایش تولید و فروش قابل ملاحظه‌ای داشته است. اگرچه تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار بر روند قیمتی سهام این شرکت اثرگذار بوده، اما عملکرد شرکت در زمینه تحقق بودجه مثبت بوده است.
 • قیمت سیمان نیازمند بازنگری فوری

  سیدسجاد موسوی: تولید ۹۰ میلیون تنی سیمان که در دهه ۸۰ سیاست‌گذاری شد و به مرحله اجرا رسید، درحال حاضر با چالش‌های متفاوتی دست و پنجه نرم می‌کند. برخی که عمدتا خارج از گروه تولیدکنندگان سیمان هستند، تولید فراتر از ظرفیت کشور توسط برنامه‌ریزان را نکوهش می‌کنند و اعتقاد دارند حداکثر ظرفیت ایجاد شده باید ۶۰ میلیون تن می‌بود. این گروه معمولا در اظهارنظرهای خود حتی قیمت سیمان کنونی را برای صنعت ساختمان و مسکن تحریک‌کننده افزایش قیمت می‌دانند. در مقابل این گروه، تولیدکنندگانی قرار دارند که صدای اعتراض آنها به‌ویژه توسط بخش خصوصی روز به روز بلندتر می‌شود و البته تاکنون راه به جایی نبرده‌اند. آنها معتقدند افزایش ظرفیت تولید بر مصرف به دلیل رشد منفی اقتصادی و متعاقب آن رکود بخش ساختمان و عمران در یک دهه اخیر بوده و ایجاد کارخانه‌های فراتر از ظرفیت این شرایط را ایجاد نکرده است.
 • تعامل؛ کلید قفل حوزه پست و لجستیک

  نازنین افتخار: همکاری بین استارت‌آپ‌های پستی و تجارت الکترونیک، چالش‌های اکوسیستم لجستیک را حل می‌کند.
 • کیفیت تهویه مطبوع، مطالبه عمومی‌شود

  دنیای اقتصاد: از جمله اهداف طراحی و ساخت سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی هوشمند می‌توان به کنترل کیفیت هوای ساختمان تحت شرایط مختلف اشاره کرد. این موضوع که بتوان هوای ساختمان را تحت شرایط مختلف مطلوب نگه داشت و با صرفه‌جویی در مصرف انرژی بازده سیستم تهویه را بالا برد، جزو الزامات اصلی سیستم‌های تهویه هوشمند در ساختمان است. این دستگاه‌ها پیچیدگی‌ها و ناکارآمدی سیستم‌های معمولی را نداشته و همچنین محیطی مطلوب‌تر برای ساکنان فراهم می‌کنند. درواقع در سیستم‌های مطبوع جدید دمای ساختمان را می‌توان با استفاده از یک دکمه به‌جای کنترل دستی به‌صورت اتوماتیک در بازه مورد نیاز تنظیم کرد.
 • ماموریت بسته‌بندی واکسن مدرنا به عهده کیست؟

  دنیای اقتصاد: واکسن کووید-۱۹ که به‌تازگی به نام مدرنا در کمبریج انگلستان تولیدشده است برای استفاده در سراسر آمریکا مجوز دریافت کرد. این ویال‌های ارزشمند در داخل محصولی که توسط کارخانه‌ای دیگر در ماساچوست ساخته‌شده است حمل خواهند شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از شبکه تلویزیونی مجازی دبلیوسی‌وی‌بی متعلق به شبکه «ای‌بی‌سی»، رانجیت بانرجی، مدیرعامل شرکت «کلد چین تکنولوژیز» گفت: «از همان اوایل شروع کار می‌دانستیم که محصولات ما به‌نوعی برای مقابله با پاندمی کووید-۱۹ نقش‌آفرینی خواهد کرد.»
 • پاداش هارلی دیویدسون به کارمندان

  دنیای اقتصاد: شرکت هارلی دیویدسون اعلام کرد کمیته منابع انسانی هیات‌مدیره این شرکت تصویب کرده به همه کارمندان واجد شرایطی که تا قبل از ۳۰ سپتامبر به استخدام این شرکت درآمده‌اند، در ماه فوریه پیش‌رو پاداش پرداخت شود.
 • آرچلیک ترکیه هیتاچی را می‌خرد

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین شرکت تولید لوازم‌خانگی ترکیه که آرچلیک نام دارد، قرارداد توافقی را امضا کرده است که بر اساس آن مالکیت ۶۰ درصد از شرکت لوازم الکترونیک هیتاچی را به دست می‌آورد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از بلومبرگ، ارزش این خرید بالغ‌بر ۳۰۰ میلیون دلار است و آرچلیک قصد دارد از این طریق استراتژی جدید خود مبنی بر گسترش فعالیت‌هایش در بازارهای نوظهور را تحقق بخشد.
 • فولاد بافت در مسیر تضمین تامین خوراک

  سارا اصغری: یکی از مشکلات واحدهای آهن اسفنجی، تامین مواد اولیه یعنی گندله است. با توجه به این موضوع که گندله‌سازی یکی از حلقه‌های زنجیره تولید فولاد به‌شمار می‌رود، باید به ایجاد این واحدها نسبت به واحدهایی که آهن اسفنجی تولید می‌کنند و خوراک مورد نیاز آنها گندله است، توجه ویژه داشت. در دهه‌های گذشته در زنجیره فولاد کشور واحدهای تولید آهن اسفنجی بسیاری ایجاد شده‌اند که باید به درستی به فکر تامین خوراک آنها می‌بود، چراکه برخی از آنها با کمبود خوراک خود روبه‌رو هستند.
 • تحقق جهش تولید و خروج از زیان در لوله‌سازی اهواز

  دنیای‌اقتصاد: براساس تعهدات شرکت لوله‌سازی اهواز، فاز پایانی تولید لوله‌های مورد نیاز خط انتقال نفت گوره به جاسک همزمان با پایان فاز نخست از آذر جاری به کارفرما تحویل داده شد.
 • دستیابی به بالاترین رکورد بارگیری و حمل کنسانتره در چادرملو

  دنیای اقتصاد: با هدف ایجاد توازن در افزایش تولید کنسانتره آهن و حمل آن به مقاصد داخلی کشور، با تلاش بی وقفه پرسنل و برنامه‌ریزی مدون، ظرفیت بارگیری و حمل کنسانتره سنگ‌آهن در مجتمع معدنی چادرملو با ثبت رکورد یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۴۷۰ تن در آذر ماه گذشته شکسته شد.
 • نگاه بهبودگرایانه به‌نظام فنی و اجرایی کشور

  خدایار خاشع دبیر کمیته شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها
  نظام فنی و اجرایی کشور در سال ۱۳۵۲ پایه‌گذاری شد و در چارچوب ماده (۳۴) قانون احکام دائمی و برنامه‌های توسعه کشور نیز استقرار نظام فنی و اجرایی یکپارچه از شروط افزایش کارآمدی و اثربخشی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای محسوب می‌شود و سازمان برنامه ‌و بودجه به‌عنوان متولی این نظام هویت یافت و ازجمله اهم فعالیت‌های این سازمان بررسی و ارزیابی نظام فنی و اجرایی برای توانمندسازی و بهبود مستمر آن است و به‌رغم اینکه این نظام تاکنون چند بار مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفته است، ولی بازنگری‌ها عملا بر ارزیابی فرآیندها بوده است، ولی بحث این مقاله بر آن است که مبنای نظری سیستم نظام فنی و اجرایی کشور نیاز به اصلاح اساسی دارد تا بنا به وظیفه ذاتی توانمندسازی و بهبود مستمر توان فنی و مهندسی کشور را مدیریت کرده و کارآیی و اثربخشی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را افزایش دهد و مواردی که ذکر خواهد شد بر مبنای تجربیات بین‌المللی است و برای اعتلای کشور نیاز است به آن توجه جدی شود.
 • پشتیبانی بیمه تعاون از خسارت‌های احتمالی جایگاه‌های سوخت

  دنیای‌اقتصاد: طی تفاهم‌نامه همکاری بیمه تعاون با انجمن جایگاه‌داران سوخت استان همدان، ۱۰۵ جایگاه سوخت این استان تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی و مسوولیت مدنی بیمه تعاون قرار گرفتند.
 • توجه جدی به امر مشتری‌مداری در تجارت‌نو

  دنیای اقتصاد: گام دوم تامین ناوگان مورد نیاز شعب استانی شرکت بیمه تجارت‌نو با خرید وتحویل ۱۰ دستگاه پژو پارس صفر کیلومتر به مرحله عملیاتی رسید. معاون توسعه سازمانی شرکت بیمه تجارت‌نو، با تاکید بر توجه جدی به امر مشتری‌مداری گفت: خدمت‌رسانی در شأن بیمه‌گذاران از اصول اساسی تجارت‌نو بوده که با حمایت هرچه بیشتر از شعب، خدمات بیمه‌ای از سوی پرسنل شرکت بهتر و مطلوب‌تر به مشتریان ارائه خواهد شد. به گفته ابراهیم غلامی، در این راستا برحسب دستور مدیرعامل شرکت بیمه تجارت‌نو، مرحله دوم تجهیز ناوگان در دستور کار قرار گرفته و به مرحله اجرایی رسید. وی، حمایت و پشتیبانی از شعب شرکت بیمه تجارت‌نو را اقدامی‌مستمر اعلام کرده و گفت: تامین امکانات مورد نیاز شعب سراسر کشور، در دستیابی آنها به اهداف تدوین شده شرکت و تحقق پرتفوی مورد نظر امری بسیار موثر است.
 • جامعه ورزشی تحت پوشش بیمه کرونای سرمد

  دنیای اقتصاد: قرارداد بیمه‌ای بین بیمه سرمد و فدراسیون پزشکی ورزشی به امضا رسید. این قرارداد به امضای مهدوی، مدیرعامل بیمه سرمد و مسجدی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی رسید. بر اساس این قرارداد، این فرصت برای تمامی‌ ورزشکاران کشور فراهم شد تا در این ایام سخت، تحت پوشش بیمه کرونای سرمد قرار بگیرند و از خدمات بیمه کرونا بهره‌مند شوند. مهدی مهدوی، مدیرعامل بیمه سرمد درباره امضای این قرارداد گفت: در بیمه سرمد، حامی‌ورزشکاران کشور خواهیم بود و از همکاری رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تشکر می‌کنیم که این امکان را برای مجموعه سرمد به وجود آوردند تا بتوانیم جامعه ورزشی کشور را تحت پوشش بیمه کرونا قرار دهیم.
 • ارائه بیمه‌نامه طرح جامع خانوار با پوشش ویژه زلزله توسط بیمه میهن

  دنیای اقتصاد: بیمه میهن برای تامین اطمینان و آرامش خاطر هموطنان در مقابل خطرات بالقوه‌ای که اموال آنها را تهدید می‌کند، بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی؛ طرح جامع خانوار با پوشش ویژه زلزله را برای بیمه‌گذاران به ارمغان آورده است تا در صورت وقوع حادثه‌ای ناگوار، زیان‌دیدگان بتوانند در کمترین زمان ممکن خسارت وارده را جبران کنند.
 • ظرفیت بالای قم برای جذب منابع

  دنیای ‌اقتصاد: با وجود تمامی کاستی‌های موجود به ویژه به واسطه وجود ویروس کرونا، بر اساس آمار موجود عملکرد مدیریت شعب بانک استان قم طی ۶ ماه نخست سال‌جاری بسیار مثبت و رو به رشد بوده است و از ۱۳ شعبه این مدیریت، ۱۰ شعبه موفق شده‌اند با کسب نمرات مطلوب در جایگاه سبز رده‌بندی قرار گیرند.
 • مناقصه احداث کارخانه ذوب مس سونگون در مراحل نهایی

  دنیای اقتصاد: برنامه‌های منسجمی برای رشد و توسعه مجتمع مس سونگون د‌ر نظر گرفته شده و در حال حاضر اکتشاف در منطقه شرایط مساعدتری پیدا کرده و قرارداد عملیات اجرایی و تعیین پیمانکار احداث کارخانه فاز ۳ تغلیظ در حال نهایی شدن است.
 • رونمایی از محصول دانش‌بنیان «اینورتر خورشیدی پربازده»

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به نگاه کلان وزارت نیرو به تولید و انبوه‌سازی محصولات دانش‌بنیان و پژوهش محور و همچنین هدایت حامل‌های انرژی به سمت پروژه‌های تحقیقاتی، در راستای تلاش برای بومی‌سازی فناوری داخلی «محصول دانش‌بنیان اینورتر خورشیدی پربازده» تیم تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ برای نخستین بار در کشوربه بهره‌برداری رسید.
 • افزایش حجم ورودی آب سد‌های تهران

  دنیای اقتصاد: ورودی ۵ سد استان تهران از ابتدای سال آبی به ۶۱/ ۱۷۸ میلیون مترمکعب رسیده و حجم ورودی سد‌های استان تهران از ابتدای آذرتاکنون ۳۶ درصد افزایش داشته است. احمدعلی قربانیان، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران با اعلام مطلب فوق در خصوص آخرین وضعیت مخازن سد‌های استان تهران تا ۲۹ آذرماه گفت: مجموع حجم مخازن ۵ سد این استان به ۶۱۵ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در سال گذشته ۶۸۶ میلیون مترمکعب بوده است.
 • افزایش ۴ میلیون مگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه بندرعباس

  دنیای اقتصاد: انرژی تولیدی نیروگاه بندرعباس در ۹ ماه سال جاری از چهار میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۶۴ مگاوات ساعت گذشت.
 • تبدیل ۲۶۰ کیلومتر شبکه سیمی برق سیستان و بلوچستان به کابل خودنگهدار

  دنیای اقتصاد: ۲۶۰ کیلومتر شبکه سیمی برق سیستان و بلوچستان از ابتدای سال جاری تاکنون به کابل خودنگهدار تبدیل شده است؛ این میزان تعویض توسط حوزه بهره‌برداری این شرکت به صورت امانی و در تمام شهرهای سیستان و بلوچستان انجام شده است.
 • همکاری بانک کارآفرین و شرکت ارتباطات سیار برای راه‌اندازی کیف پول

  دنیای‌اقتصاد: بانک کارآفرین و شرکت ارتباطات سیار ایران برای توسعه فعالیت‌های فناورانه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این تفاهم‌نامه به امضای محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک کارآفرین و مهدی اخوان‌بهابادی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار رسید و مقرر شد طرفین و شرکت‌های زیرمجموعه آنها همکاری مشترک خود را در حوزه فناورانه و ارائه خدمات نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، مشاوره‌ای و سرمایه‌گذاری آغاز کنند. طبق این تفاهم‌نامه، توسعه‎ نئوبانک، مراودات API، کیف پول و پرداخت‌‌های خرد، Micro Finance و اعتبارسنجی مشتریان (Customer Credit) در دستور کار دو طرف قرار گرفت.
 • اقدامات عملی بانک پارسیان برای خروج از بنگاه‌داری

  دنیای اقتصاد: مدیر امور شرکت‌ها، مجامع و سرمایه‌گذاری بانک پارسیان از مصوبات و برنامه‌های این بانک برای رسیدن به بانکی چابک خبر داد و ابراز امیدواری کرد بخش عمده این مصوبات در سال ۱۴۰۰ محقق شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محمد ابوالقاسمی با بیان اینکه سـهام بانک با یک روند متعادل رو به مثبت ‌شدن بوده اسـت، چشم‌انداز و بازدهی سهم را برای سهامداران مناسب ارزیابی کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت هر مجموعه افزایش حداکثری ثـروت سـهامداران است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر