آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۴۴

 • هوشمندسازی جهانی فولاد مبارکه تا ۱۴۰۴

  زهرا مسافر: در ماه‌های گذشته اقتصاد ایران شاهد افزایش فشارهای ناشی از تحریم‌ها بوده و به وضوح آثار آن در اقتصاد کشور در حال عملیاتی شدن است؛ از این رو خروج از اقتصاد تک‌محصولی بسیار از سوی تمامی‌فعالان صنعتی و معدنی شنیده می‌شود که به طور قطع، صنایع معدنی از جمله فولاد می‌تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد و کشور را از صادرات یک محصول به سمت صادرات چند رشته‌ای و فعالیت صنعتی در زنجیره فولاد پیش ببرد و اتفاقا درآمدی معادل درآمد نفت با ایجاد ارزش‌افزوده بالاتر ایجاد کند. ضرورت تامین نیازهای ارزی از منابع غیرنفتی، توجه سیاست‌گذاران و دولتمردان را به بنگاه‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند جلب کرده و آنها نیز تلاش دارند تا بتوانند الگوی اقتصاد غیرنفتی را تجربه کنند؛ اینجاست که جایگاه معادن و صنایع معدنی برای پیشران شدن در صنعتی شدن ایران، بسیار قابل توجه می‌شود و صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه رنگ و لعابی تازه در سیاست‌گذاری‌های جدید می‌گیرند. فولاد مبارکه همواره به‌عنوان سردمدار تحول و توسعه در کشور پیشتاز بوده است به‌گونه‌ای که طرح تحول دیجیتال این شرکت ازجمله طرح‌هایی است که به‌عنوان پایلوت صنایع معدنی کشور در این مجموعه معظم صنعتی- معدنی پیاده‌سازی شود و ضامن بقای فولاد مبارکه در بین رقبای جهانی خود باشد؛ چراکه به‌هرحال در روزها و سال‌های پسا تحریم شرایط به نحوی پیش خواهد رفت که حضور رقبا در بازار ایران سرعت گیرد و آنگاه، این کیفیت و قیمت رقابتی است که شرط اصلی در خرید محصولات فولادمبارکه به‌عنوان یک بازیگر موفق در حوزه صنایع معدنی به شمار می‌رود.
 • کاهش ۷۵ درصدی عملکرد شرکت‌های ریلی مسافری

  رضا دهقان: شرکت ریل سیر کوثر به صورت شرکت خصوصی در سال ۱۳۸۲ به ثبت رسید. این شرکت در اوایل شکل‌گیری، ۲‌رام قطار مسافری شامل ۲۵ دستگاه واگن مسافری و ۲ دستگاه واگن رستوران از واگن‌های وارداتی شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا خریداری و از سال ۸۴ پا به عرصه حمل‌ونقل ریلی گذاشته است. بعدها در سال ۹۱ در مزایده‌ای که توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ایران برای فروش واگن‌های مخزن‌دار (مخصوص حمل مواد سوختی) برگزار شده بود، شرکت کرد و توانست ۱۱۴دستگاه واگن مخزن‌دار خریداری کند که این واگن‌ها از سال ۹۱ در سیر شبکه و بهره‌برداری قرار گرفت. در نهایت با توجه به علاقه‌مندی شرکت به حمل‌ونقل ریلی در سال ۹۷ بخش باری را جدا کرد که در قالب یک شرکت مستقل به نام شرکت پرتو بار فرابر خلیج‌فارس فعالیت می‌کند. این شرکت از سال ۹۵ به عنوان اولین شرکت ریلی مسافری وارد بورس شده و سال گذشته سرمایه خود را از ۴۷۵ میلیارد ریال به ۶۰۳ میلیارد ریال افزایش داده است. ابوالقاسم سعیدی که چند دوره معاون راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ایران بوده هم‌اکنون مدیرعامل این شرکت است. وی معتقد است: توسعه اقتصادی هر کشوری با توسعه صنعت ریلی ارتباط مستقیمی دارد و در کشورهایی که صنعت ریلی قوی دارند، قیمت تمام شده کالا و خدمات بسیار پایین است. در گذشته در کشور ما حدود ۷۰ درصد متوسط قیمت کالاها مربوط به هزینه حمل بود و این رقم در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است. سعیدی همچنین می‌گوید: در دنیا به طور متوسط سالانه حدود ۱۵ درصد رشد حمل‌ونقل ریلی داریم، ولی در کشور ما رشد قابل توجهی در این زمینه وجود ندارد. به گونه‌ای که شرکت‌های بخش ریلی مسافری از ابتدای سال تاکنون در بهترین شرایط حدود ۲۵ درصد عملکرد سال گذشته را داشته‌اند. برای آشنایی بیشتر موانع و مشکلات شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافری با وی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • تولید چراغ‌های خودرو با قیمت مناسب

  دنیای‌اقتصاد: صنعت تولید چراغ خودرو یکی از صنایع مهم در خودروسازی است. ورود شرکت‌ها طی سال‌های اخیر به دنیای تولید چراغ و همچنین طراحی آن موجب شده خیال صنعت خودرو بابت طراحی و تامین چراغ‌های نسل جدید و مطابق با استاندارد روز دنیا راحت باشد؛ اما این صنعت مهم که سالانه تولیدات عمده برای بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه خودروی تولید داخلی و چند صد هزار دستگاه دیگر در بخش بازار‌های متفرقه دارند، با چالش‌های بسیاری از جمله تامین مواد اولیه مواجه است.
 • نگاهی به آمار تولید و مصرف سنگ‌آهن و فولاد ایران و جهان

  علی یزدانی مدیرعامل شرکت مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا
  ایران حدود ۵ میلیارد تن ذخیره زمین­‌شناسی دارد؛ با اکتشافات جدید که حدود ۴۵۰ میلیون تن است، ذخایر قطعی سنگ‌آهن شامل مگنتیت و هماتیت برابر با ۳/ ۳ میلیارد تن با عیار متوسط حدود ۴۵ درصد است که ۹۰ درصد آن، مگنتیت و باقیمانده آن هماتیت است. البته در فاصله سال های ۵۱ تا ۹۸ حدود ۸۶۰ میلیون تن از این ذخایر استخراج شده است. کل استخراج سنگ‌آهن در سال ۹۸ برابر با ۸۰۸/ ۹۴ میلیون تن بوده و پیش‌بینی می‌شود میزان استخراج در سال ۹۹ نیز به ۴۴۸/ ۹۹ میلیون تن برسد.
 • تکمیل زنجیره فعالیت‌های «پارسیان»

  بیمه پارسیان مجوز شرکت اتکایی خود را از بیمه مرکزی دریافت کرد و به این ترتیب زنجیره فعالیت‌های این شرکت اعم از بیمه عمومی، بیمه اتکایی و شرکت سرمایه‌گذاری تکمیل شد و به نظر می‌رسد اولین شرکت بیمه‌ای باشد که این رشته فعالیت‌های مرتبط را در زیرمجموعه خود دارد. زمزمه جداسازی فعالیت‌های اتکایی از بیمه‌های مستقیم چندی است که از صنعت بیمه به گوش می‌رسد.
 • خدمات جدید کرونایی بانک ملی

  دنیای اقتصاد: بانک ملی ایران به‌منظور تسهیل امور مشتریان در دوره شیوع کرونا دامنه خدمات خود را توسعه داده تا الزام به حضور در شعب به کمترین میزان ممکن برسد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» همزمان با اعمال محدودیت‌های کرونایی و کاهش تعداد کارکنان بانک‌ها، تشویق مشتریان به افزایش استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک برای کمک به قطع زنجیره انتقال کرونا در دستور کار قرار گرفته است. از سوی دیگر برای کاهش تردد مشتریان در شهر و همچنین کاهش مراجعه به شعب، برخی محدودیت‌ها در تراکنش‌های بانکی به‌طور موقت برداشته ‌شده است که ازجمله آنها می‌توان به افزایش سقف کارت به کارت تا ۱۰ میلیون تومان و نیز تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی تا پایان سال‌جاری بدون مراجعه به شعبه اشاره کرد. همچنین دستگاه‌های خودگردان بانک ملی ایران برای دریافت و پرداخت وجه نقد فعال هستند و بدون هیچ محدودیت زمانی، به‌طور شبانه‌روزی در هفت روز هفته به مشتریان خدمت‌رسانی می‌کنند.
 • ایران به جمع تولیدکنندگان بزرگ اوره و آمونیاک پیوست

  مهتاب رحمتعلی: شرکت اوره و آمونیاک لردگان به‌عنوان اولین طرح از برنامه سی و چهارم پویش ملی «تدبیر و امید برای جهش تولید» با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح رسمی شد تا ایران را به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول در دنیا تبدیل کند. رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاحیه این مجتمع پتروشیمی با اشاره به گزارش ارائه شده درخصوص طرح پتروشیمی لردگان، گفت: در صورت تولید با ظرفیت صد در صد این طرح می‌تواند ظرف سه تا چهار سال کل سرمایه‌گذاری ۸۷۵ میلیون یورویی انجام شده را بازگرداند که این نکته برای مردم و سرمایه‌گذاران این طرح عظیم و صنعتی مهم است.
 • هدف‌گذاری جدید یونیلیور

  دنیای‌اقتصاد: دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه جهانیان به‌طور روزافزون به سمت محصولات گیاهی روی می‌آورند، موج تازه‌ای که افراد زیادی از نسل جدید را هم درگیر خودکرده است. برخی از افراد به دلیل آنکه به حمایت از حیوانات روی آورده‌اند برخی دیگر برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان و عده‌ای نیز به خاطر دغدغه‌های زیست‌محیطی و حفظ طبیعت با این موج همراه شده‌اند. این روند باعث ایجاد بازارهای جدید برای مشتریان خاص شده است. بسیاری از شرکت‌ها با درک این موقعیت به سمت تولید محصولات بر پایه گیاهان حرکت کرده‌اند. یونیلیور یکی از این شرکت‌ها است.
 • جریمه ۱۲۰ میلیون دلاری جانسون ‌اند جانسون

  دنیای اقتصاد: قاضی ایالتی نیویورک حکمی را صادر کرده مبنی بر اینکه شرکت جانسون اند جانسون باید خسارتی ۱۲۰ میلیون دلاری را به یک زوج اهل بروکلین پرداخت کند. حکم مذکور در پی شکایت این زوج صادر شد که ادعا کرده بودند آزبست موجود در پودر بچه محصول این شرکت موجب ابتلای مادر به بیماری سرطان شده است. به گزارش رویترز، جرالد ربوویس، قاضی دادگاه عالی منهتن پس از تشکیل ۱۴ هفته جلسه دادخواهی دونا اولسون ۶۷ ساله و رابرت اولسون ۶۵ ساله در ماه مه ۲۰۱۹، مبلغ جریمه شرکت را از ۳۲۵ میلیون دلار به ۱۲۰ میلیون دلار کاهش داد و در نهایت روز چهارشنبه گذشته مبلغ کمتر به‌عنوان حکم نهایی ابلاغ شد. این مبلغ شامل ۱۵ میلیون دلار هزینه خسارات وارده و ۱۰۵ میلیون دلار جریمه تنبیهی است. این مبالغ در حکم اولیه به ترتیب ۲۵ میلیون دلار و ۳۰۰ میلیون دلار بودند.
 • «یونیت لینک» وارد سبد محصولات بیمه سامان می‌شود

  دنیای اقتصاد: مدیرحوزه معاونت فنی بیمه‌های زندگی شرکت بیمه سامان با اشاره به انعطاف‌پذیری بیمه‌های زندگی و امکان طراحی آن متناسب با شرایط حاکم بر کشورها، شرکت‌های بیمه و نیازهای افراد جامعه گفت: بیمه سامان در راستای مسوولیت اجتماعی خود و برای پاسخ به نیاز مشتریان، پس از بیمه‌نامه کرونا و پوشش امراض خاص پایه، آسایش و ممتاز، بیمه‌نامه متصل به واحد سرمایه‌گذاری (یونیت لینک) را به بازار عرضه می‌کند.
 • کمک بنیاد مستضعفان به جنوب سیستان و بلوچستان

  دنیای اقتصاد: معاون بنیاد مستضعفان از آغاز روند توزیع بیش از ۳ هزار دستگاه لوازم خانگی ضروری به محرومان جنوب سیستان و بلوچستان خبر داد. محسن منصوری با اعلام خبر آغاز توزیع ۳۱۰۰ دستگاه لوازم خانگی بین مددجویان کمیته امداد در پنج منطقه قصرقند، حاشیه چابهار، نیکشهر، کنارک و دشتیاری در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار کرد: به دنبال سفر رئیس بنیاد مستضعفان به جنوب استان سیستان و بلوچستان و بازدید از مناطق محروم قصرقند و حاشیه چابهار، مقرر شد تا ۵۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ساکنان محروم حاشیه چابهار تخصیص داده شود تا مشکلات تامین برق، آّب شرب، زیرساخت‌های آموزشی و مراکز بهداشت ساکنان این مناطق مرتفع شود. به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، معاون بنیاد مستضعفان افزود: علاوه بر این با دستور رئیس بنیاد مستضعفان، ۱۵ میلیارد تومان برای تامین لوازم خانگی ضروری و تکمیل خانه مددجویان تحت پوشش بهزیستی و ۲۹ میلیارد تومان برای مددجویان کمیته امداد در نظر گرفته شد.
 • نیمی از مشترکان برق روستایی کهگیلویه و بویراحمد تحت پوشش« برق امید»

  دنیای اقتصاد: حدود ۵/ ۹۹ درصد از جمعیت روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت برق برخوردارند و این در حالی است که ما از نرخ ملی و جهانی نیز در این حوزه جلوتر هستیم.
 • سکه شدن کسب‌وکار «یخ خشک»

  دنیای اقتصاد: واکسن تولیدشده توسط شرکت فایزر برای نگهداری نیازمند دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد است. این دما توسط یخ خشک تامین می‌شود و به همین سبب کسب‌وکار یکی از شرکت‌های تولیدکننده یخ خشک سکه شده است.
 • افزایش ۴۲ درصدی سپرده‌های بانک کارآفرین

  دنیای‌اقتصاد: بررسی عملکرد بانک‌های خصوصی در بخش سپرده در ۶ ماه ابتدای سال‌جاری نشان می‌دهد، بانک کارآفرین در این بخش رشد ۸/ ۴۱ درصدی داشته است. بررسی گزارش اطلاعات صورت‌های مالی بانک‌های خصوصی برای دوره مالی منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ مندرج در سایت کدال نشان می‌دهد، سپرده‌های بانک‌ها با ۵/ ۶ درصد رشد به بیش از ۸ میلیون و ۲۳۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 • سقف کارت به کارت‌بانک ایران‌زمین یکصد میلیون ریال شد

  دنیای اقتصاد: سقف کارت به کارت در بانک ایران‌زمین به یکصد میلیون ریال افزایش یافت. این اقدام بانک ایران‌زمین در پی شروع موج سوم ویروس کرونا و لزوم کاهش مراجعات به شعب این بانک و ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی انجام‌شده است. پیش ‌از این سقف مجاز کارت به کارت شتابی شصت میلیون ریال بوده است. بانک ایران‌زمین طبق بخشنامه صادره از بانک مرکزی، سقف مجاز کارت به کارت شتابی و درون بانکی از طریق درگاه‌های اینترنتی و خودپردازها را افزایش داد.
 • ایجاد بیش از ۶ هزار شغل توسط بانک توسعه صادرات

  دنیای اقتصاد: بانک توسعه صادرات از سال ۹۶ تاکنون بیش از ۶ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است. این تسهیلات در بخش طرح‌ها به حوزه‌های صنعت و معدن، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و پتروشیمی تخصیص داده‌شده و این طرح‌ها بسترساز اشتغال مستقیم بیش از ۶ هزار نفر در کشور بوده است.
 • بومی‌سازی قطعات فولاد بناب در سال جهش تولید

  دنیای اقتصاد: مجتمع فولاد صنعت بناب در سال جهش تولید با بومی‌سازی بسیاری از قطعات و تجهیزات، علاوه بر خودکفایی در تامین اقلام موردنیاز، گام مهمی در کاهش هزینه‌های ارزی برداشته است. به گزارش روابط عمومی گروه مالی گردشگری، با شکوفایی دانش فنی و بومی‌سازی، مجتمع فولاد صنعت بناب، اکنون بی‌نیاز از واردات بسیاری از اقلام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر