آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۰۳

 • پوشش بیمه‌های عمر متنوع شود

  زهره محسنی شاد: بیمه به‌عنوان یکی از ارکان نظام مالی هر کشوری، با ایجاد امنیت و اطمینان، زمینه گسترش فعالیت‌های اقتصادی را فراهم کرده و آرامش نسبی را در جامعه به وجود می‌آورد. در میان انواع رشته‌های بیمه، بیمه عمر به دلیل ماهیت آن، اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بیمه عمر از یک‌سو با مدیریت پیامدهای احتمالی و خطرات آینده افراد، راهی برای تامین آتیه افراد به شمار ‌می‌آید و از سوی دیگر به دلیل فاصله زمانی منطقی بین دریافت حق بیمه و پرداخت تعهدات، منابع مالی قابل‌توجهی را در اختیار شرکت‌های بیمه قرار می‌دهد. اما به‌‌رغم ویژگی‌های اشاره ‌شده، فروش این رشته خاص در ایران از رشد معناداری برخوردار نبوده و مردم اقبال کمتری را به این رشته نشان می‌دهند. در ایجاد این شرایط عوامل و پارامتر‌های مختلفی دخیل‌اند که مهم‌ترین آن عبارتند از عدم کارکرد فرهنگی برای توسعه این رشته، نوسانات شدید پولی و ارزی طی یک دهه گذشته، عدم کشف بازارهای جدید و ظرفیت‌سازی از یکسو و نیز افزایش شرکت‌های بیمه‌ای از سوی دیگر، مشکلات عدیده مالی متقاضیان و درنتیجه عدم اولویت خرید این محصول در سبد هزینه خانوارها و سایر عواملی از این‌دست که در این مقال نمی‌گنجد. علاوه بر متغیرهای اشاره‌شده وجود پدیده‌‌ای چون کرونا، توان مالی مردم را تحت تاثیر قرار داده و عملا صنعت بیمه را در این حوزه دچار چالش کرده است .
 • ثبت رکورد تولید در «غدیر نی‌ریز»

  زهرا مجتهد: به باور فولادسازان کشور، دوران تحریم دوران تحول صنعت فولاد است، چراکه با فشارهای پدید آمده در شرایط تحریم نیل به بومی‌سازی قطعات مایحتاج صنعت فولاد بیش‌ازپیش سرعت گرفته و طرح‌های هفت‌گانه فولاد یکی پس از دیگری به کمک تکنولوژی‌های بومی‌سازی شده، سربلند وارد مدار تولید شده‌اند.
 • حل مشکلات شهرک‌های صنعتی؛ شاید وقتی دیگر

  دنیای اقتصاد: به‌طورکلی، توسعه شهرک‌های صنعتی به دلایل متعددی برای سیاست‌گذاران اهمیت دارد. ازجمله اینکه شهرک‌های صنعتی می‌توانند موتور محرکه‌اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند، چراکه درنتیجه توسعه شهرک‌ها، بنگاه‌ها با بازده بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات و اولویت‌های موجود کار می‌کنند و بازده زمانی واکنش آنها نسبت به بازار بسیار کمتر از حالتی خواهد بود که به‌صورت انفرادی کار می‌کنند. از سوی دیگر، بنگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط به سطح جدید و بالاتری از توان نوآوری می‌رسند. امر توسعه بنگاه‌های بخش‌خصوصی در مجموعه شهرک‌های صنعتی، به دلیل افزایش همکاری و انجام فعالیت‌های مشارکتی، دارای بازده بیشتری است. همچنین هزینه مداخله دولت در سطح تک‌تک واحدها بسیار زیاد و راندمان آن بسیار پایین است.
 • اهمیت صنعت نمایشگاهی در رونق اقتصادی

  شیرین شریفیان رئیس اداره امور بین‌الملل و پژوهش نمایشگاه بین‌المللی مشهد
  بی‌سابقه بودن تاثیر اپیدمی اخیر بر تمامی بخش‌های اقتصاد بر کسی پوشیده نیست. شاید صنعت نمایشگاهی و همایش‌ها یکی از صنایعی باشند که بیشترین تاثیرات بر آنها وارد شده، چراکه این صنعت، با بالغ ‌بر ۳۲ هزار نمایشگاه در سال، با لغو یا تعویق صدها رویداد برنامه‌ریزی ‌شده، روبه‌رو بوده است. ازآنجاکه هنوز این شیوع تهدیدکننده است و از شرق تا غرب و شمال تا جنوب جهان پیش می‌رود، آسیب وارده بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و اقتصاد جهانی را با رکودی مواجه می‌کند که مسبوق به سابقه نبوده است.
 • بدبینی مدیران ایرباس به آینده

  دنیای اقتصاد: به گفته یکی از مدیران ارشد ایرباس چشم‌انداز صنعت هوایی به دلیل افزایش موارد کرونا در جهان و محدودیت سفر هوایی بدتر شده است. مایکل شولهورن، مدیرعامل ایرباس، به یک روزنامه اقتصادی در آلمان گفت: «وضعیت در اوایل پاییز بدتر از آن چیزی بود که شرکت ایرباس در تابستان انتظارش را داشت.» او به از دست رفتن دست‌کم ۱۵ هزار شغل اشاره کرد.
 • ادامه چالش‌های ایمنی واله

  دنیای اقتصاد: شرکت معدنی واله برزیل در روز پنج‌شنبه خبر داد که ۳۳ سد باطله معدنی از تعداد ۱۰۴ سازه سد این شرکت در برزیل نتوانسته‌اند در آزمون ارزیابی پایداری، چراغ سبز را از سیستم نظارتی دریافت کنند.
 • برگزاری کمیته راهبری پروژه «آیمان»

  دنیای‌اقتصاد: کمیته راهبری مگا پروژه «آیمان»، بزرگ‌ترین طرح بازآفرینی شهری کشور با حضور مدیرعامل و معاونان شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در شهر تبریز تشکیل جلسه داد.
 • اتمام پی‌جویی پهنه اکتشافی کهگیلویه و بویر احمد

  دنیای اقتصاد: مجری طرح‌های اکتشافی و معدنی استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و فارس از اتمام فاز پی‌جویی پهنه اکتشافی استان کهگیلویه و بویراحمد تا پایان آذر خبر داد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، اباذر رحیمی گفت: در راستای شناسایی و پی‌جویی انواع مواد معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد، ۲ قرارداد پروژه پتانسیل‌یابی استان در قالب یک پهنه اکتشافی به مساحت ۷۰۱۷ کیلومتر مربع منعقد شد که کل سطح استان را در بر گرفته است.
 • شاخصه‌های انتخاب ایزوگام باکیفیت

  سیدسجاد موسوی: به‌طورمعمول در ابتدای فصل پاییز ساکنان ساختمان‌ها سراغ بررسی وضعیت عایق پشت‌بام می‌روند تا خیالشان از نفوذ نم و رطوبت به داخل راحت باشد. البته رطوبت تنها از طریق پشت‌بام وارد ساختمان نمی‌شود، بلکه در بسیاری موارد عایق‌سازی فونداسیون و دیوارهای بیرونی، کف حمام و سرویس بهداشتی نیز باید با استفاده از پوشش‌های باکیفیت عایق شود. به‌طور سنتی ایزوگام در صنعت ساختمان ما بر هر عایق دیگری از سوی سازندگان و مردم ترجیح داده می‌شود، چراکه علاوه بر سهولت در دسترسی، کاملا با شرایط آب و هوایی ما منطبق است و از طرفی نسبت به مواد صنعتی جدید ازنظر قیمتی ارزان‌تر تمام می‌شود. این عایق پوشش مقاومی از قیر و الیاف مصنوعی است که با گرما بر بستر بام چسبانده می‌شود و از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری می‌کند و عمر آن به‌طور میانگین ۱۰ سال است.
 • سود مشارکت درمنافع بیمه باران به ۴۰ درصد رسید

  مدیرعامل شرکت بیمه باران خبر داد: در آستانه نیم‌سال دوم سال جاری، میزان سود مشارکت در منافع بیمه باران در ۶ ماهه نخست سال به ۴۰ درصد رسید که مستقیم به ذخیره ریاضی (اندوخته) بیمه‌گذاران واریز می‌شود. علیرضا هادی با بیان اینکه این شرکت به عنوان شرکت تخصصی در بیمه‌‌های زندگی، در نخستین ماه‌‌های فعالیت خود توانست شرایط متفاوتی را در بیمه‌های زندگی صنعت بیمه‌ کشور بر جای بگذارد، گفت: بیمه باران به همت کارشناسان خود و به پشتوانه اعتماد مردم توانست فصل تازه‌ای از بیمه‌های زندگی مبتنی بر اهداف سرمایه‌گذاری و تامین آینده و گزارش‌گری مستمر در کشور را آغاز کند.
 • تغییر نرخ ارز دولتی؛ ابر چالش پیش‌روی کشاورزی کشور

  فرانک مسعودی رئیس هیات‌مدیره نشرآوران اقتصاد سبز
  اگر پرسیده شود ساختار کلی کشاورزی کشور در نیمه دوم سال جاری و آغاز فصل کشت یا سال آینده با چه چالش عمده‌ای در میان انواع چالش‌ها مواجه است و به واقع تعیین‌کننده‌ترین بحرانی که در تمامی ‌ابعاد و اجزای تولیدات کشاورزی اثرگذار است چیست، پاسخ‌های مختلفی می‌توان انتظار داشت؛ عده‌ای از صاحب‌نظران ممکن است بگویند بحران مدیریت ناشی از شکاف‌های ایجاد شده در مدیریت کلان این وزارتخانه بعد از استعفای وزیر قبلی و گرایش‌های مختلفی که در عرصه اجرا به وجود آمده است، عده‌ای دیگر موضوعات عمده تولید، مثلا چگونگی اجرای الگوی کشت با توجه به نارسایی‌های قانونی کم و بیش را مطرح کنند و همچنین بحران‌های دیگری مانند چگونگی گسترش کشاورزی قراردادی و جا انداختن آن در میان کشاورزان، صنایع تبدیلی و تکمیلی، نوسان مداوم قیمت محصولات و بازار ناپایدار محصولات صیفی و سبزی و تره‌بار، امحاء مازاد تولید از جوجه یک روزه گرفته تا هندوانه و پیاز و سیب زمینی، بحران زعفران خریداری شده و عرضه آن در بازارهای جهانی و ده‌ها بحث و موضوع دیگر که غالبا برای کشاورزی به عنوان مشکل و بعضا بحران، هرساله و به شکل‌های مختلف تکرار می‌شود.
 • «شهر» کنار پرداخت الکترونیکی ملت می‌ایستد

  دنیای اقتصاد: به‌پرداخت ملت در قراردادی با بانک شهر، پایانه‌های فروشگاهی این بانک را به سوئیچ پرداخت خود متصل کرد تا ضمن اتصال دستگاه‌های کارتخوان بانک شهر به سوییچ خود، این شبکه پایانه ایی را تحت پشتیبانی ۱۷۰۰ نیروی پشتیبان در سراسر کشور قرار دهد . این سوئیچ دارای قابلیت‌هایی مثل نظارت و پردازش بهینه انواع تراکنش‌ها در حجم بالا، مدیریت انواع کارت‌های صادرشده و استفاده از موتور قوی و دقیق حسابداری در عملیات مالی و بانکی است.
 • «طرح بیمه‌ای صندوق اجاره‌ای» برای اولین‌بار در کشور

  دنیای اقتصاد: از طرح بیمه صندوق اجاره‌ای، طرح مشترک بیمه ما و بانک ملت، در مراسم افتتاح ساختمان سپهبد شهید قاسم سلیمانی، رونمایی شد. طرح صندوق اجاره‌ای بیمه‌نامه‌ای با پوشش آتش‌سوزی، انفجار، سرقت و بلایای طبیعی برای محافظت از صندوق‌های اجاره‌ای مشتریان بانک ملت است که به‌صورت همزمان به مشتریان این بانک در سراسر کشور ارائه می‌شود. این طرح برای ایجاد هم‌افزایی بین بانک و بیمه و جلب رضایت مشتریان بانک و توجه به اصل نوآوری، برای اولین‌بار در صنعت بانکداری و صنعت بیمه جهت خدمات‌رسانی به مشتریان بانک ملت توسط شرکت بیمه ما ارائه می‌شود.
 • توسعه آموزش شبکه فروش در دستور کار بیمه سینا

  دنیای‌اقتصاد: توجه به عناصر مختلف بازاریابی و فراگیری روش‌های آن از الزامات موردنیاز نمایندگان است و بر همین اساس، موضوع توسعه آموزش شبکه فروش در دستور کار قرارگرفته است.
 • گام‌های بلند «سرچشمه» برای ایجاد تحول در بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه صیانت از سرمایه سهامداران و افزایش میزان نقدشوندگی سهام است؛ در حال حاضر باوجود ریزش شاخص کل و افت سهام این شرکت، ضمن هماهنگی صورت گرفته با سایر سهامداران و تدارک ۶۰۰میلیاردریال نقدینگی، تلاش مدیریت مجموعه بر این است تا نقدشوندگی سهام تامین شود.
 • حمایت بانک گردشگری از پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا

  دنیای اقتصاد: راه یافتن تیم فوتبال پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان اسیا با اسپانسری بانک گردشگری سبب خوشحالی گسترده ورزش‌دوستان ایرانی شد. به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، در شرایطی که کنفدراسیون فوتبال آسیا حواشی غیرمنصفانه‌ای را بر «عیسی آل‌کثیر» بازیکن خوب پرسپولیس و در ساعات قبل از آغاز بازی تحمیل کرد، اما تیم پرسپولیس با اسپانسری بانک گردشگری توانست با پیروزی در مقابل حریف به مرحله نهایی راه یابد.
 • مسیر ۱۰ ساله شرکت دانمارکی به‌سوی انرژی پاک

  دنیای‌اقتصاد: طی ۱۰ سال گذشته ، یک شرکت انرژی در دانمارک کاری را انجام داد که تعداد کمی از دیگر شرکت‌ها در جهان توانسته‌اند انجام دهند. این شرکت ساختار کسب‌وکار خود را به‌کل تغییر داد و از یک شرکت سوخت‌های فسیلی به یک شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شد. حتی نام خود را «دونگ» مخفف نفت و گاز طبیعی دانمارک به «اورستد» تغییر داد. اورستد برگرفته از نام هانس‌کریستین اورستد است که دانشمند علوم انرژی دانمارک در قرن ۱۸ میلادی بوده است.
 • افزایش نیروی کار در شرکت «ان‌دبلیوای»

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها تحت‌تاثیر آثار منفی مقررات ناشی از کرونا قرار دارند، شرکت « National wiper alliance» آمریکا (ان.دبلیو.ای) با کارخانه‌ تولیدی خود که وسعت ۵۰هزار مترمربعی دارد، نیروی کار خود را به دوبرابر افزایش داده است تا به رشد تقاضا برای دستمال‌های پاک‌کننده خودپاسخ مناسب دهد. این محصول در سطح ایالات‌متحده و جهان توزیع می‌شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از شبکه خبری ای‌بی‌سی، تعداد افرادی که در ایالت کارولینای‌شمالی ایالات‌متحده در اثر کرونا بیکار هستند اکنون با قرار گرفتن در مسیر بهبود، ۱۰۰ هزار نفر کاهش را نشان می‌دهد.
 • تلاش بیمه کوثر برای افزایش رضایت مشتریان

  دنیای اقتصاد: پیرو قرارداد شرکت بیمه کوثر با جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و برای افزایش رضایت مشتریان، شعبه ویژه ارائه خدمات بیمه‌ای در ساختمان صلح این جمعیت راه‌اندازی شد. مدیر سرپرستی بیمه کوثر استان تهران اعلام کرد: پیرو انعقاد قرارداد ارائه خدمات بیمه‌ای میان شرکت بیمه کوثر و جمعیت هلال‌احمر، سرپرستی بیمه کوثر استان تهران برای سهولت دسترسی کارکنان بیمه‌گذار و افزایش سرعت در خدمت‌رسانی به آنان در سطح استان تهران، شعبه ویژه‌ای را در ساختمان صلح واقع در پردیس مرکزی جمعیت هلال‌احمر راه‌اندازی کرد. تسبیحی با اشاره به گستردگی مراکز و ساختمان‌های جمعیت هلال‌احمر در سطح استان و تعداد بالای افراد تحت پوشش آن گفت: علاوه بر فعالیت شعبه ویژه هلال‌احمر در ارائه خدمات، همکاران این سرپرستی طبق برنامه به‌صورت منظم طی هفته با حضور در مراکز مختلف جمعیت هلال‌احمر در سطح استان تهران خدمات مختلف را عرضه می‌کنند و پاسخگوی بیمه‌شدگان هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر