آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۹۱

 • لزوم تغییر روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا

  زهرا مسافر: ماه‌ها است که بازار ورق‌ فولادی به هم ریخته و به‌رغم اینکه تولیدکنندگان، تمام تلاش خود را برای تامین بازار و تنظیم آن به کار گرفته‌اند، اما آنچه که برآیند و خروجی کار است، برای هیچ یک از طرفین اعم از تولیدکننده، مصرف‌کننده، سیاست‌گذار و متولی تولید خوشایند نیست. تولیدکنندگان با تمام توان نسبت به تولید اقدام می‌کنند و مصرف‌کنندگان با حداکثر قیمت آن را از واسطه‌ها خریداری می‌کنند. واقعیت آن است که فرآیندهای توزیع این محصولات اکنون در بازار با مشکل مواجه هستند و اکنون کارها به شکلی پیش رفته است که دستورالعمل‌های متفاوتی نیز برای ساماندهی بازار صادر می‌شود. تامین مواد اولیه برای هر تولیدکننده‌ای، چالش‌ها و دغدغه‌هایی را ایجاد می‌کند که بر هیچ کس پوشیده نیست؛ ولی در حوزه محصولات فولادی جهت اطمینان‌خاطر تولیدکنندگان از تامین پایدار مواد اولیه، نیاز است قراردادهای بلندمدتی منعقد شود که تحقق این مهم از طریق عرضه ترکیبی از عرضه عمومی‌و اختصاصی در بورس کالا قابلیت تحقق دارد.
 • بازگشت غول نوشابه‌سازی به بازار

  سعیده نبی‌زاده: زمزم یکی از غول‌های تولید نوشابه در ایران در سال ۱۳۳۴ توسط حبیب ثابت تاسیس شد و فراز و نشیب‌های زیادی را در بیش از ۶ دهه تجربه کرد. این شرکت به‌رغم این فراز و فرودها به جایی رسید که سهم اصلی تولید نوشابه را در دهه ۷۰ در ایران داشت و به بیش از ۵۰ کشور دنیا نیز محصول خود را صادر می‌کرد. این شرکت بعد از انقلاب به بنیاد مستضعفان واگذار شد و اکنون بیش از ۳۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در آن در حال فعالیت هستند؛ همچنین نمایندگانی به صورت بخش‌خصوصی با این شرکت همکاری می‌کنند و بحث توزیع و پخش را بر عهده دارند و تامین‌کنندگانی که تامین مواد اولیه محصول و ... را بر عهده دارند همگی از همکاران غیرمستقیم این شرکت هستند، که بالغ بر ۷ هزار نفر می‌شوند. سرمایه ثبتی گروه زمزم ۲هزار میلیارد ریال است که شامل پنج شرکت زمزم ایران، زمزم تهران، زمزم آذربایجان، زمزم گرگان و زمزم مشهد است و این شرکت‌ها ۱۱ کارخانه در تهران، تبریز، رشت، اصفهان، شیراز، ارومیه، گرگان، مشهد، کرمان، کرمانشاه و آبادان را شامل می‌شوند؛ حال سرمایه ارزیابی‌شده در مقایسه با سرمایه کنونی بسیار ناچیز است و برخی دارایی‌های آن نیز هنوز به نام زمزم نشده و به نام بنیاد است، اما تصمیماتی اتخاذ شده تا این دارایی‌ها به نام شرکت زمزم منتقل شود؛ بنابراین باید گفت، سرمایه این شرکت بیشتر از سرمایه ارزیابی‌شده است. ۱۰۰ درصد سهام این شرکت اکنون متعلق به بنیاد مستضعفان و جانبازان است، اما برخی دارایی‌ها به زمزم تعلق دارند.
 • بهره‌گیری از هوش مصنوعی در ساماندهی پارکینگ‌های شهری

  هانیه تقی‌زاده: کمبود جای پارک خودرو و نابسامانی جا پارک‌های حاشیه‌ای در شهرهای بزرگ یکی از معضلاتی است که سالیان سال افراد و نهادهای مربوطه را با مشکل مواجه کرده و هنوز راهکار چندان کارآمدی برای مدیریت این امر به‌کار گرفته نشده است. براساس آمارهای ارائه‌شده از سوى کارشناسان امور شهری، روزانه در تهران بیش از یک‌میلیون خودرو براى پیدا کردن جای پارک مناسب، بین ۱۵ تا ۳۵ دقیقه وقت صرف می‌کنند که این میزان بیش از ۲ برابر سهم جهانی است و با توجه به روند رو به افزایش ورود خودروهای جدید به فضاهای شهری، این شرایط بغرنج‌تر خواهد شد. افزون بر این، با توجه به درآمدهای پایدار ناشی از اجرای چنین پروژه‌هایی، کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی، سرمایه‌گذاری‌های کلانی روی چنین پروژه‌های هوشمند‌سازی شهری انجام داده‌اند. به گفته متخصصان مدیریت شهری، معضل کمبود جای پارک و تلاش برای یافتن جای پارک مناسب، درنهایت علت ۳۰ درصد از ترافیک‌های موجود در شهر است و کمتر رعایت شدن قوانین راهنمایی و رانندگی است. ایران سی‌وسومین کشور آلوده دنیاست و معضل یافتن جای پارک نیز در تشدید این آلودگی بی‌تاثیر نیست. کارشناسان معتقدند طی فرآیند یافتن جا پارک در شهر تهران روزانه ۳۰۰ میلیون تومان سوخت اضافه مصرف و باعث آلودگی هوای تهران می‌شود. ساماندهی این مشکل با استفاده از راهکار‌های فناورانه می‌تواند مزیت چندگانه‌ای برای گروه‌های مختلف ایجاد کند که از جمله آنها می‌توان به افزایش رفاه مردم عادی درحال تردد در سطح شهر، ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها، هوشمند‌سازی ثبت تخلف رانندگان برای کمک به پلیس‌های راهنمایی و رانندگی و تسهیل مدیریت پارکینگ‌های خصوصی در فرودگاه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری-رفاهی اشاره کرد.
 • تصویب صورت‌های مالی بیمه سینا

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده صاحبان سهام بیمه سینا با تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ و تقسیم ۲۰ ریال سود به ازای هرسهم به کار خود پایان داد. مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت بیمه سینا (سهامی عام) با حضور ۷۷ درصد صاحبان سهام، حسابرس و بازرس قانونی، نماینده بیمه مرکزی، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار (به‌صورت ارتباط آنلاین)، اعضای هیات‌مدیره و رضا جعفری مدیرعامل شرکت بیمه سینا در شعبه شهید بهشتی بیمه سینا برگزار شد. در ابتدای جلسه، گزارش هیات‌مدیره به مجمع درخصوص فعالیت‌ها و عملکرد شرکت در سال مالی ۱۳۹۸ توسط رضا جعفر، مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات مدیره ارائه و برنامه‌های آتی شرکت نیز برای صاحبان سهام اعلام شد. همچنین با اعلام سود دوره به مبلغ ۸۱۵ میلیارد ریال و پوشش زیان سنواتی، با تصمیم اعضای مجمع مقرر شد به ازای هر سهم ۲۰ ریال سود به سهامداران پرداخت شود.
 • آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

  امیرحسین نوریان معاون بازاریابی و فروش شرکت صنایع مس شهید باهنر
  به نظر می‌رسد هیچ گاه در تاریخ اقتصاد ایران، صادرات و تامین ارز تا این حد اولویت سیاست‌های کشور نبوده است. حالا که تحریم‌های اقتصادی علاوه بر مشمول مرور زمان شدن، به اوج خود رسیده است اهمیت صادرات غیرنفتی بیش از هر زمان دیگری مشهود است. با این حال در همین دوران که حمایت از صادرات و ادعای حمایت از آن به طور مداوم از سوی مسوولان به گوش می‌رسد، توامان بیشترین ناهماهنگی‌ها و رفتارهای ضد صادراتی نیز دیده می‌شود.حقیقت این است که ما به لحاظ پیشینه تاریخی، اساسا بیشتر از آنکه کشوری تولیدکننده یا تاجر باشیم، کشور مصرف‌کننده‌ای بوده‌ایم. همواره نفت این نعمت خدادادی را از اعماق زمین بیرون کشیده‌ا‌یم، فروخته‌ایم و از طریق آن ارتزاق کرده‌ایم. حالا اما باید روی تولیدات غیرنفتی ازجمله مواد معدنی که غالبا به صورت خام فروخته می‌شود، فعالیتی انجام شود و ارزش افزوده ایجاد کرده و حتی به محصول نهایی تبدیل شود تا در قالب فعالیتی تولیدی- بازرگانی به فروش برسانیم. این همان کاری است که به نظر می‌رسد به صورت کلی راهکار رسیدن به آن را نمی‌دانیم. در این مجال به صورت خلاصه به آسیب‌شناسی عمده‌ترین مشکلات و موانع صادراتی اشاره می‌شود.
 • بی‌توجهی واله به مقررات ایمنی

  دنیای اقتصاد: بازپرس فدرال برزیل به خبرگزاری رویترز اطلاع داده است که به‌رغم دو فاجعه مربوط به معادن برزیل از سال ۲۰۱۵ تاکنون، شرکت حفر و استخراج سنگ‌آهن واله این کشور هنوز به تعدادی از تعهداتی که بر سر آنها با مراجع قانونی به توافق رسیده، عمل‌ نکرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» تعداد ۲۹ سدی که شرکت واله از آنها برای انبار زباله‌های معدنی خود استفاده می‌کند، هنوز دارای خطرات بسیار بالایی هستند.
 • امضای دو قرارداد سرمایه‌گذاری توسط ایمپاسکو

  دنیای اقتصاد: قرارداد انجام سرمایه‌گذاری به منظور احداث کارخانه تولید پترولیوم کک و نیز احداث کارخانه تولید سدیم سیانید در ۶ ماه نخست سال‌جاری توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با سرمایه‌گذار منعقد شد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، قرارداد انجام سرمایه‌گذاری به‌منظور احداث کارخانه تولید پترولیوم کک با ظرفیت تولید سالانه ۴۰ هزار تن در منطقه آزاد اروند با هزینه‌ای بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد ریال در مرداد سال‌جاری میان ایمپاسکو با بخش‌خصوصی منعقد شد. قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با تضمین خرید سالانه ۱۵۰۰ تن سدیم سیانید قرصی با خلوص حداقل ۹۸ درصد با میزان هزینه سرمایه‌گذاری ۱۸۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی بسته شد. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۳ اقدام به تدوین و پیاده‌سازی استراتژی‌ها و سیاست‌های اجرایی جدید کرد و با هدف تهیه و تولید انواع مواد معدنی مورد نیاز کشور و توسعه پایدار بخش معدن شکل گرفت.
 • تحقق وعده واگذاری سند ۸۰۰قطعه زمین از سوی رئیس بنیاد

  دنیای‌اقتصاد: وعده رئیس بنیادمستضعفان واگذاری سند ۸۰۰ قطعه زمین به مردم محروم خراسان جنوبی محقق شد. رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان با اشاره به تحقق وعده رئیس بنیاد مستضعفان در سفر به خراسان جنوبی، از واگذاری سند زمین بیش از ۸۰۰ منزل مسکونی از سوی بنیاد مستضعفان به ساکنان شهرستان محروم درمیان در خراسان‌جنوبی خبر داد.
 • بالاترین خلوص لیتیوم در جهان کشف شد

  دنیای اقتصاد: یک شرکت انگلیسی که در زمینه لیتیوم فعالیت می‌کند در کاوش‌های خود موفق شده است بالاترین درجه این فلز در جهان را در نزدیکی ردروث در منطقه کورنوال در جنوب غربی انگلستان پیدا کند.
 • استخدام ۱۰ هزار نفر برای فروش آخر سال

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با نزدیک شدن به فصل خرید آخر سال میلادی شرکت‌های بسیاری اقدام به استخدام پرسنل جدید می‌کنند تا از پس حجم بالای کار در آن ایام بربیایند. شرکت فلاور نیز به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد بیش از ۱۰ هزار کارگر فصلی در زمینه خوراکی‌های مخصوص تعطیلات و برندهای هدیه استخدام کند.
 • افزایش سرمایه بانک مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی‌عادی سالانه بانک مسکن به عنوان یکی دیگر از بانک‌های توسعه‌ای برگزار و گزارش عملکردی از بانک ارائه شد. اطلاعاتی از آمار ارایه شده در مجمع ارائه نشده و فقط اعلام شد که سرمایه بانک در سال ۹۸ به ۱۳۰هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. این در حالی است که خبری منتشر شد ه که براساس آن سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۸۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش یافت. در راستای برنامه اصلاح نظام بانکداری و با هدف رفع مشکل کمبود سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها افزایش سرمایه بانک‌های ملی، کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن، توسعه صادرات و سپه انجام شد. بر اثر اجرای این برنامه سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۸۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش یافت.
 • فروش اینترنتی بیمه‌نامه‌ها با مشارکت شبکه فروش

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا و هیات ‌همراه در حاشیه برگزاری مجمع فصلی منطقه سه با اعضای انجمن صنفی نمایندگان حقیقی و حقوقی این منطقه دیدار کردند.
 • رشد ۴۷ درصدی چک‌های واگذاری در موسسه اعتباری ملل

  دنیای‌اقتصاد: چک‌های واگذاری در ۵ ماه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ در موسسه اعتباری ملل رشد ۴۷درصدی را نشان می‌دهد. به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری ملل، این موسسه برای ارائه خدمات نوین بانکی و تسهیل و تسریع در مراودات بانکی مشتریان از تاریخ ۱۴/ ۱۲/ ۱۳۹۵ به سامانه چکاوک متصل تا چک های واگذاری مشتریان را در اسرع وقت وصول و وجوه وصولی را به حساب مشتریان واریز کند که این امر مورد استقبال مشتریان محترم قرار گرفته که در ۵ ماه نخست سال ۹۹ رشد ۴۷درصدی را رقم زده است. همچنین موسسه اعتباری ملل برای آن دسته از مشتریان محترم که حجم بالای چک واگذاری داشته باشند نسبت به اعزام یک نفر از کارکنان به محل فعالیت اقتصادی اقدام و در حضور مشتری چک‌ها را دریافت و رسید تحویل و ارائه می‌شود.
 • «راهکاران ابری» ؛به صرفه و در دسترس

  دنیای‌اقتصاد: رویداد آنلاین راهکاران ابری همکاران سیستم برگزار شد. در این رویداد که به شکل زنده از وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی همکاران سیستم پخش شد، فرید فولادی مدیرعامل و محمد عزیزاللهی معاون توسعه بازار شرکت به معرفی مزیت‌های فناوری رایانش ابری و ویژگی‌های راهکاران ابری همکاران سیستم پرداختند و استراتژی‌های همکاران سیستم در این زمینه را شرح دادند.
 • مسوولان و پیمانکاران از تغییر می‌ترسند

  دنیای‌اقتصاد: کابل‌های دارای لایه غلاف سرب که برای حفاظت کابل در برابر عوامل شیمیایی و محیطی خصوصا در مناطق نفتی کاربرد فراوان یافته، در کشورهای غربی به‌شدت کاربرد محدودی پیداکرده است. آسیب‌های ناشی از کاربرد سرب در محیط‌زیست و سلامت انسان و سایر جانوران باعث شده است در اثر محدودیت کاربرد آن، جایگزین مناسب‌تری در ساختار کابل استفاده شود. مدیر مهندسی شرکت سیمند کابل با بیان اینکه در حال حاضر وجود غلاف سرب در بخش سیم و کابل مشکلات زیست‌محیطی بسیاری برای کشور ایجاد کرده است، گفت: تمام تلاش شرکت سیمند کابل حذف سرب از سیم و کابل است.
 • تامین قطعات محصولات گروه بهمن در ۴۸ ساعت

  دنیای اقتصاد: مشتریان گروه بهمن به منظور تامین قطعات و لوازم یدکی موردنیاز و خدمات پس از فروش نگرانی نداشته باشند. این نکته‌ای است که روز گذشته معاون فروش و خدمات پس از فروش گروه خودروسازی بهمن در نشستی خبری با موضوع برنامه‌های فروش و خدمات پس از فروش این گروه بر آن تاکید ویژه داشت.
 • ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بانک مهر ایران

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی عادی بانک قرض‌الحسنه مهرایران روز یکشنبه برگزار شد و صورت‌های مالی این بانک به تصویب رسید. در این جلسه گزارشی از عملکرد بانک ارایه شد که براساس آن، تسهیلات اعطایی این بانک از ۱۳۸هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۷ با رشد ۶۶درصدی تقریبا به ۲۲۹هزار میلیارد ریال (حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان) در پایان سال ۱۳۹۸رسیده است. همچنین در این جلسه رشد ۷۵ درصدی منابع (با احتساب سپرده‌های ویژه)، رشد ۶۴ درصدی دارایی‌ها، رشد ۶۸ درصدی سپرده‌ها، رشد ۷۷درصدی درآمدهای عملیاتی و رشد ۱۳۵ درصدی سود خالص از دستاوردهای سال ۱۳۹۸ بانک قرض‌الحسنه مهرایران اعلام شد. بخش سود و زیان گزارش نیز نشان می‌دهد جمع درآمدهای عملیاتی بانک از ۸هزار و۹۶۵ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به ۱۵هزار و ۸۶۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ رسیده است. این آمار حاکی از رشد تقریبا ۷۷ درصدی در یک سال است. سود خالص بانک نیز از ۲هزار و ۵۳۴میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ به ۵هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر