آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۹۰

 • بازار بکر پیش روی سبدگردان‌ها

  زهرامجتهد: انتخاب روش سرمایه‌گذاری در بورس مهم‌ترین مرحله در سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. بازار سرمایه در نیمه نخست امسال دو تجربه متفاوت را شاهد بود و بعد از جهش‌های پیاپی، روند نزولی را در پیش گرفت و در این میان بسیاری از سهامداران تازه وارد همان‌طور که در بدو ورود معتقد بودند که هر سهمی ‌را خریداری کنند چون بازار مثبت است با رشد همراه خواهد بود، در همین دوره به محض قرار‌گیری بازار در شرایط نزولی نیز ضرر را تجربه کردند.
 • وام کم‌بهره برای گذار از بحران کرونا

  ندا علیزاده: امروز میزان احساس رضایت از زندگی و نشاط از عوامل پیشرفت شاخصی برای سنجش توسعه‌یافتگی جوامع به‌شمار می‌رود. این درحالی است که در کشور ما به موضوع شادی و نشاط اجتماعی در سطح کلان توجهی‌ نشده است. در چنین خلأ مدیریتی، بخش خصوصی وارد میدان شده تا با ایجاد مجموعه‌های تفریحی علاوه بر سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری تفریحی، کمبود موجود را پاسخگو باشد. یکی از مجموعه‌های تفریحی فعال و مطرح در این زمینه شرکت گردشگری پارس گستران ژرف با برند «ایران فان» است.این شرکت که از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده، امروز دارای ۹ مجموعه با موضوعات علمی، تفریحی و گردشگری در شهر تهران است که ۲۵۰ پرسنل رسمی و ۱۵۰ نیروی غیرمستقیم در آنها مشغول به کار هستند. تم پارک‌های ژوراسیک، اسپایدرمن، هیومن، دکتر لند، رویاپارک و رصدخانه و شهربازی‌های چیتگر و بوستان نهج‌البلاغه و سورتمه گلابدره دربند مجموعه‌های ۹‌گانه ایران فان هستند.
 • واگذاری ۶ شرکت به‌طور کامل

  مجمع عمومی عادی سالانه بانک صنعت و معدن مربوط به سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۹۸ برگزار شد و صورت‌های مالی این بانک به تصویب رسید. در این مجمع که به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، حسین مهری، مدیرعامل بانک صنعت و معدن با تشریح اهداف و استراتژی‌های این بانک در کسب برتری تخصصی و عملیاتی در بانکداری توسعه‌ای به بیان مهم‌ترین استراتژی‌های بانک در سال‌جاری پرداخت و عنوان کرد: اقدامات اثربخشی در خصوص بانکداری دیجیتال و اجرای حاکمیت شرکتی در این بانک انجام شده است و در سال گذشته در این زمینه حائز رتبه دوم در بین دیگر بانک‌ها شدیم؛ ولی همچنان تلاش برای کسب رتبه نخست را با جدیت دنبال می‌کنیم و به زودی شاهد تحولات اساسی در این دو حوزه خواهیم بود.
 • کلنگ افتتاح خط سه کنسانتره مجتمع مس سرچشمه در آینده‌ای نزدیک

  دنیای اقتصاد: کلنگ افتتاح خط سه کنسانتره مجتمع مس سرچشمه در آینده‌ای نزدیک به زمین خواهد خورد. اردشیر سعدمحمدی با بیان اینکه ارزش مس در بازار از ۷۰ هزار میلیارد تومان در اسفند ۹۸ به ۳۴۰ هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده و تقریباً پنج برابر شده است، گفت: اکنون توسعه شتاب بیشتری گرفته است و پیش‌بینی می‌کنیم تا دو هفته آینده کلنگ افتتاح خط سه کنسانتره مجتمع مس سرچشمه به زمین بخورد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به گستردگی طرح‌های توسعه شرکت مس تاکید کرد: ما باید بپذیریم راه شرکت مس از توسعه عبور می‌کند؛ راه ما افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها است و راه افزایش تولید، سرمایه‌گذاری و توسعه است. البته برای توسعه باید از زمان بهترین بهره را ببریم. اگر می‌خواهیم در صحنه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید تلاش کنیم ازطریق توسعه اقتصادمان را به شکوفایی برسانیم.
 • تحریم‌ها موجب توسعه صنعت گیاهان دارویی شد

  دنیای اقتصاد: کاربرد گیاهان دارویی و معطر قلمروی فراتر از داروسازی دارد و صنایع دیگری مانند رنگ‌سازی، طعم دهنده‌ها، آرایشی - بهداشتی، حشره‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، عطر سازی، خوشبوکننده‌ها و صنایع غذایی را شامل می‌شود. استفاده از گیاهان دارویی و معطر به دلیل گرایش مجدد انسان به طبیعت و محصولات طبیعی، اثرات جانبی مواد سنتزی و کشف داروهای جدید از ترکیبات طبیعی که دارای ساختارهای پیچیده شیمیایی به سختی قابل سنتز یا بعضا غیرقابل سنتز هستند رشد بسیار زیادی داشته و این گرایش به محصولات طبیعی منجر به ایجاد بازار بزرگی برای این گیاهان شده است. قبل از پیدایش علوم دارویی نوین بشر صرفا به داروهای گیاهی و طبیعی برای درمان بیماری‌های خود متکی بود. هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان و به ویژه در کشورهای در حال توسعه استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری‌های عمومی رواج دارد.
 • جریمه شرکت بازیافت زباله برای نقض مقررات

  دنیای اقتصاد: شرکت بازیافت «بیو ریسایکل» زباله در انگلیس به دلیل گناهکار شناخته شدن در مورد نقض از دو محدودیت زیست‌محیطی، مبلغ ۳۰۰ هزار دلار جریمه و پرداخت آن محکوم شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از ای‌بی‌سی، دادگاه بدوی منطقه ایپسویچ انگلیس پس از گناهکار شناختن این شرکت بازیافت زباله در مورد رهاسازی غیرقانونی زباله و بیش از محدودیت خود در سایت زیاله کوینزلند، آن را به پرداخت جریمه ۳۲۶ هزار و ۱۳۷ دلاری جریمه کرد. اتهامات علیه این شرکت توسط دپارتمان محیط‌زیست و علوم انگلیس طرح شده اقامه شده بودند. دادرس دیوید شپرد در محضر دادگاه تاکید کرد که این شرکت در نتیجه تخلفات خود ۴/ ۷ میلیون دلار درآمد داشته است که این اقدامات غیرقانونی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ رخ داده‌اند. این دادرس در دادگاه گفت:« شرکت یادشده پیش از این نیز هشت نویت دیگر نیز به دلیل تخلف ارادی از محدودیت‌ها و مقررات محیط‌زیستی جریمه شده است.» همچنین در دادگاه بیان شد که شورای شهر ایپسویچ پیش از این درخواست شرکت بیو ریسایکل را برای توسعه سایت خود و در نتیجه افزایش دفن و رهاسازی زباله رد کرده بود. در سال ۲۰۱۸، دادخواست تجدیدنظر این شرکت توسط دادگاه برنامه‌ریزی و محیط‌زیست رد شده بود.
 • تحقق خودکفایی ایران در تولید کودهای فسفاته

  دنیای اقتصاد: در جلسه‌ای با حضور «کاظم خاوازی»، وزیر جهاد کشاورزی، «جعفر سرقینی»، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، «خداداد غریب‌پور» رئیس هیات‌عامل ایمیدرو و اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌مابین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته و تضمین خرید امضا شد.
 • تاثیر تحریم‌ها بر صادرات بنگاه‌های اقتصادی

  حسن قره‌خانی کارشناس بازار حوزه فلزات رنگی
  همگان بر این موضوع واقف‌ هستند که تحریم‌ها تاثیر منفی و معنی‌داری بر صادرات نفتی کشور داشته و ایران را دچار چالش‌های عدیده‌ای کرده است، به‌ویژه اقتصاد کشور که با دو گزینه موثر نرخ ارز و قیمت‌های جهانی که تعیین‌کننده قیمت پایه همه محصولات در جهان و به‌ویژه ایران به شمار می‌آید. جملگی بر این باورند که تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران ورود و خروج کالاهای اساسی را ممنوع کرده و گردش مالی ایران را با سایر کشورهای جهان به حداقل رسانده است، این امر موجب کاهش روابط تجاری و درنتیجه افول تجارت بین‌الملل و توقف دادوستد خواهد شد. تجربه نشان داده است ایرانیان در هر برهه از زمان که نیاز کشور بوده نیروهای درون‌سازمانی شروع به حرکات زیربنایی کرده‌اند و از کیان خویش دفاع کرده و به نیروهای داخلی اتکا کرده‌اند.
 • «ست ‌پلت» استارت‌آپ تحلیل ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: تحلیل تصاویر ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای و همچنین مدیریت کاشت و برداشت محصولات، توسط شرکت بوم نگاران هوشمند امید با عنوان استارت‌آپ «ست ‌پلت» میسر شد.
 • «طرح پل» گامی در مسیر اجرا

  دنیای‌اقتصاد: در بیست و دومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت؛ دانشگاه و صنعت از «طرح پل» توسط شفیعی، دبیر این کنگره رونمایی شد. این طرح توسط محمدرضا ظهیر امامی، فعال اقتصادی بخش‌خصوصی، تدوین و پیشنهاد شده است. چشم‌انداز «پل» بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های دانشگاه و استفاده بهینه از دارایی‌های سرمایه‌ای و غیرسرمایه‌ای جهت تولید ثروت و اشتغال‌زایی در راستای توسعه پایدار و ماموریت «پل»، ارتباط پویای صنعت و دانشگاه از طریق توسعه پژوهش‌های کاربردی در قالب تعریف رساله‌های دکترا و پست‌دکترا جهت پویاسازی صنایع و تولید بهره‌ور و فناورانه تعریف شده است. اهداف کلان طرح شامل احیای صنایع راکد و به جریان انداختن سرمایه و زیرساخت‌های معطل، توسعه فناوری و تجهیز صنایع به دانش روز، افزایش بهره‌وری صنایع فعال اما غیربهره‌ور، سمت‌دهی صنایع در راستای توسعه پایدار و اقتصاد سبز است.
 • رشد وزنی صادرات صنایع شیر ایران در ۵ ماه امسال

  دنیای اقتصاد: در راستای توسعه بازارهای صادراتی، میزان وزنی صادرات پگاه در ۵ ماه اول سال‌جاری، ۳۶ درصد رشد کرد. عبدالله قدوسی مدیرعامل شرکت صنایع شیرایران با اشاره به و شرایط کرونایی که موانع صادراتی ایجاد کرده است، ادامه داد: شرکت صنایع شیر ایران، بنیانگذار صادرات رسمی محصولات لبنی ایران است و محصولات تولیدی را به ۳۲ کشور جهان صادر کرده و هم‌اکنون با وجود محدودیت‌های فراوان کرونایی این رویه را ادامه داده است.
 • به سمت «تجدیدپذیرها» حرکت می‌کنیم

  زینب طاری: دوران پیک مصرف برق سال ۱۳۹۹ نیز با تلاش و کوشش فراوان تمام مجموعه صنعت برق ایران پشت سر گذاشته شد. هر چند امسال وزارت نیرو حداکثر تلاش خود را برای به حداقل رساندن خاموشی‌های چند ساعته در طول روز انجام داد، اما این موضوع به طور کامل محقق نشد و به طور حتم هر سال با توجه به انباشت مطالبات بخش خصوصی و خلأ سرمایه‌گذاری در این صنعت استراتژیک، وضعیت از این هم دشوارتر خواهد شد. سرمایه‌گذاری‌های جدید، توسعه ظرفیت نیروگاهی یا نوسازی و بهسازی نیروگاه‌های قدیمی از جمله راه‌های وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی در دوران پیک مصرف است، اما باید بررسی کرد که با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی، کدام‌یک از این روش‌ها موثرتر بوده و در آینده هم اثرات بیشتری خواهند داشت؟ حسنعلی تقی‌زاده، مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور، معتقد است که رشد سالانه مصرف برق در کشور، به معنای الزام در سرمایه‌گذاری و ساخت نیروگاه‌های جدید است. البته نیروگاه‌هایی که ضمن رعایت پروتکل زیست محیطی، بتوانند برای صاحبانشان درآمد ارزی نیز مهیا کنند. گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با حسنعلی تقی‌زاده، مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور را بخوانید.
 • افزایش فروش مکمل‌های غذایی تا سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: مارک اشنایدر، مدیرعامل نستله گفت: این شرکت سوئیسی انتظار دارد با گسترش مکمل‌های غذایی خاص و درمان واکنش‌های آلرژیک، شاهد افزایش دو برابری فروش محصولات سلامتی این شرکت نسبت به پنج سال قبل باشد. به گزارش گروه بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، اشنایدر در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: درآمد شرکت نستله تا پایان سال ۲۰۲۱ به حدود ۴ میلیارد فرانک سوئیس، معادل ۴/ ۴ میلیارد دلار آمریکا خواهد رسید. اشنایدر در تلاش است بازسازی این شرکت را تسریع کند. نستله بیشتر به خاطر غذاهای آماده برند استوفر و قهوه‌های نسپرسو شناخته‌شده بود.
 • یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

  دنیای‌اقتصاد: ۴۰ میلیون ایرانی اکنون از خدمات کیف پول الکترونیک آپ استفاده می‌کنند که رقمی بیش از جمعیت ۳۸ میلیونی کانادا را نشان می‌دهد. به گزارش روابط عمومی آسان پرداخت، کیف پول الکترونیک آپ باهدف راحتی هموطنان هنگام پرداخت‌های خرد، در دسترس تمامی کاربران این اپلیکیشن قرار دارد و حتی بسیار پیش‌تر از شیوع کووید-۱۹ توانسته‌ بود مردم را از ورود چندباره رمزهای بانکی، پویا و کدهای امنیتی در ساعات مختلف شبانه‌روز، بی‌نیاز کند.
 • اعلام نتیجه مزایده پروژه سهیل بانک اقتصاد نوین

  دنیای‌اقتصاد: بانک اقتصاد نوین با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت کدال، نتیجه مزایده واگذاری بخشی از املاک و مستغلات یکی از پروژه‌های این بانک را اعلام کرد. به گزارش دنیای‌ اقتصاد «ونوین» در این اطلاعیه شفاف‌سازی اعلام کرد: در راستای رعایت قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مصوب سال ۱۳۹۴، این بانک اقدام به واگذاری بخشی از املاک و مستغلات خود در پروژه سهیل از طریق مزایده کرده است. بنابراین گزارش، این پروژه، یک مرکز تجاری در خیابان سهیل، واقع در منطقه یک تهران است.
 • حمایت بیمه سامان ازمحموله‌های درون شهری

  دنیای اقتصاد: یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های پخش و توزیع هوشمند مرسولات تحت پوشش بیمه مسوولیت حرفه‌ای شرکت بیمه سامان قرار گرفت. سامانه «اسپید» که کار ارسال بسته‌های پستی درون‌شهری را بر عهده دارد، در عقد تفاهم‌نامه‌ای با شرکت بیمه سامان، مسوولیت حرفه‌ای سفیران خود را در قبال خسارت‌های احتمالی بیمه کرده است.
 • پرداخت اینترنتی بیمه عمر کارآفرین با شناسه واریز

  دنیای اقتصاد: امکان پرداخت اینترنتی از طریق شناسه واریز در سایت تخصصی عمر و سرمایه‌گذاری شرکت بیمه کارآفرین فراهم شد. به‌منظور رفاه و ارائه خدمات هرچه بهتر به بیمه‌گذاران، شرکت بیمه کارآفرین در سایت تخصصی بیمه‌عمر و سرمایه‌گذاری امکانی با عنوان پرداخت از طریق شناسه واریز را فراهم کرده است. بیمه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این روش امکان پرداخت حق بیمه با شناسه مربوط به هر بیمه‌نامه با پیش‌کد۲، واریز به اندوخته با پیش‌کد ۴ و وام با پیش‌کد ۵ را داشته باشند. فرآیند اجرایی به این صورت است که پس از ورود شناسه از سوی متقاضی، صحت وجود آن در سیستم فنی شرکت کنترل می‌شود و در صورت معتبر بودن با اتصال به درگاه پرداخت بانک، امکان واریز فراهم می‌شود. با استفاده از این روش، واریز به حساب بیمه عمر به شماره ۸۶۲۰۰۲۰۰۹ انجام می‌شود و پس از خواندن صورت‌حساب بانک و شناسایی آن برای شناسایی با پیش‌کد ۲ رسید حق بیمه به صورت خودکار در سیستم ثبت می‌شود. در خصوص اقساط وام در صورت واریز وجه قسط، رسید تسویه در سیستم ثبت می‌شود و در صورت واریز با پیش‌کد مربوط به تعدیل اندوخته (کد۴) الحاقیه تعدیل اندوخته را نیز سیستم به صورت خودکار ثبت می‌کند.
 • سرمایه بیمه آسیا به زودی افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل بیمه آسیا افزایش سرمایه شرکت را یکی از برنامه‌های مهم دانست و گفت: با تایید سازمان بورس این افزایش به زودی محقق خواهد شد. مسعود بادین با تصریح افزایش سرمایه شرکت به عنوان یکی از برنامه‌های مهم شرکت اظهار کرد: با تایید سازمان بورس این افزایش به زودی محقق خواهد شد. این افزایش سرمایه، سبب افزایش توان نگهداری شرکت خواهد شد که در نتیجه در افزایش بازدهی فعالیت‌های بیمه‌گری بسیار موثر خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر