آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۹۲

 • سهم یک‌درصدی سیمان از هزینه‌های ساخت‌وساز

  سیدسجاد موسوی: سیمان یکی از پرمصرف‌ترین فرآورده‌های صنعتی در دنیا بوده و بالاترین میزان تولید را در بین محصولات صنعتی در جهان دارا است. سیمان فرآورده‌ای است حجیم که ارزش آن به نسبت فضایی که اشغال می‌کند بسیار پایین است. این امر سبب شده تا عواملی نظیر مسافت و هزینه حمل و نقل در فروش و صادرات سیمان بسیار تاثیرگذار باشد. از طرفی بر اساس قیمت‌های مصوب داخلی حدود ۵/۲ درصد و بر اساس قیمت‌های جهانی حدود ۴ درصد از تولید ناخالص ملی کشور در اختیار صنعت سیمان است. ایران سلسله کوه‌های آهکی بسیاری دارد و از توزیع و کثرت مناسبی در سطح کشور برخوردار است. به عبارت دیگر، مواد اولیه صنعت سیمان در کشور به وفور یافت می‌شوند. از بُعد تکنولوژیک نیز حدود ۸۰ درصد تجهیزات فنی و مهندسی و دانش مربوط به این صنعت در کشور موجود است.
 • ارتقای کیفی ۸۷۰۰کیلومتر از راه‌های شریانی کشور

  رضا دهقان: راه‌های شریانی کشور شامل آزاد راه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی بوده که حدود ۳۴ هزار کیلومتر است و در صورت تفکیک باندهای رفت و برگشت ۵۲ هزار کیلومتر خواهد شد، زیرا بعضی از راه‌های شریانی یک بانده و برخی دیگر دو بانده است. ارتقای کیفی این آ‌زادراه‌ها در اولویت اصلی سازمان قرار دارد.
 • تولید در گیرو دار چالش‌های فراگیر

  سعیده‌ نبی‌زاده: شرکت تولیدی کدبانو با برند تجاری دلپذیر در سال ۱۳۲۸ جزو اولین شرکت‌های مواد غذایی بود که با پروانه وزارت اقتصاد تاسیس شد و در سال ۱۳۵۰ موسس این شرکت آن را به خانواده یاسری واگذار کرد و در سال ۱۳۶۹ این کارخانه بار دیگر با تغییر مالکیت روبه‌رو شد و از سال ۷۰ تولید توسط مدیریت جدید فعال شد. در آن زمان یک خط کامل خارجی اروپایی کمپوت و کنسرو و یک خط کامل مربا در اختیار این شرکت بود که صاحبان جدید بعد از چند سال فعالیت خط کمپوت را به دلیل نداشتن بازار مصرف متوقف و یک سال بعد برای اولین بار در ایران تولید مربای بدون قند در این شرکت آغاز شد که البته آن‌هم بازار مصرف نداشت و تولید آن متوقف شد. در سال ۱۳۷۵ خط تولید سس مایونز در دلپذیر راه‌اندازی شد و گسترش یافت و اکنون این شرکت در این صنعت همه گروه‌های محصول را تولید می‌کند. خط کامل مایونز معمولی و کم‌چرب، خط کامل سس سالاد که ۱۲ نوع محصول را تولید می‌کند از دیگر فعالیت‌های دلپذیر محسوب می‌شود. خط تولید سس کچاپ و خط تولید کامل انواع کنسرو، انواع رب قوطی و شیشه، خطوط کامل کترینگ برای رستوران‌ها را نیز باید به این لیست اضافه کرد که در کلیه گروه محصولات لیدر بازار است. اخیرا خط کامل تولید و بسته‌بندی آش و سوپ به‌طور آماده نیز نصب ‌شده است که ظرف یک ماه آینده راه‌اندازی می‌شود. این شرکت همچنین در حال نصب اولین تکنولوژی پر کردن سس کچاپ سرد است که تا یک ماه آینده توسط کارشناسان و متخصصان یک شرکت ایتالیایی راه‌اندازی می‌شود. همچنین دو سال قبل یک واحد پلاستیک برای تولید همه بطری‌ها و درب‌های موردنیاز راه‌اندازی شده است. به گفته رئیس هیات‌مدیره دلپذیر، این شرکت امسال علاوه بر ساختمان‌های موجود ۱۵ هزار مترمربع مجوز تولید دریافت کرده و در حال ساخت‌وساز است و تقاضای ۲۵ هزار مترمربع دیگر نیز شده تا خطوط جدید راه‌اندازی شوند.
 • فراخوان صندوق نوآوری برای حمایت از ساخت محصولات دانش‌بنیان جدید

  دنیای اقتصاد: صندوق نوآوری و شکوفایی برای ساخت نمونه اولیه محصول دارای بهره‌بردار، تسهیلات سفارش ساخت (استصناع) تا سقف ۸۰ درصد مبلغ قرارداد با نرخ ۹ درصد پرداخت می‌کند.
 • واردات محصولات مشابه خارجی درد صنعت

  دنیای اقتصاد: آمار حوادث، گویای این مطلب است که درصد بالایی از حوادث آتش‌سوزی، ناشی از به‌کارگیری سیستم برق غیراستاندارد در ساختمان‌ها است. با توجه به اینکه یکی از عوامل اساسی در تامین ایمنی ساختمان‌ها، شبکه برق است، چگونگی طراحی و اجرا و همچنین کیفیت تجهیزات و اجزای به‌کار رفته در شبکه برق ساختمان بسیار حائز اهمیت است.
 • سهامداران بانک سامان برای افزایش سرمایه به مجمع می‌روند

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی فوق‌العاده بانک سامان با دستور جلسه افزایش سرمایه در ساعت ۱۰ صبح روز شنبه دوازدهم مهرماه سال‌جاری در سالن تلاش در خیابان ولیعصر تهران نرسیده به چهارراه پارک وی برگزار می‌شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک سامان با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این خبر از سهامداران خود دعوت کرده است تا با حضور در این مجمع به بحث و بررسی دستور جلسه یاد شده بپردازند و در این مورد تصمیم‌گیری کنند. بنابر اطلاعیه بانک سامان، افزایش سرمایه مورد نظر می‌تواند از محل سایر اندوخته‌ها به مبلغ ۳۵۰۰ میلیارد ریال صورت گیرد. همچنین در این مجمع امکان افزایش سرمایه از مبلغ ۱۱هزارو۵۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۶هزارمیلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران هم وجود دارد که در صورت موافقت سهامداران، اختیار عملی کردن آن طی مدت ۲سال به هیات‌مدیره تفویض خواهد شد تا پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و بانک مرکزی نسبت به انجام آن اقدام شود. بنا بر اعلام بانک سامان و در راستای رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا، صورت‌های مالی و گزارش فعالیت هیات‌مدیره در مجمع توزیع نخواهد شد و سهامداران می‌توانند این اطلاعات را از سایت کدال دریافت کنند.
 • عرضه مسکن از طریق بورس؟

  روزبه ظهیری‌هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن
  امروز دو چالش بزرگ در حوزه مسکن وجود دارد که متاسفانه دلیل بروز این چالش‌ها به خارج از این حوزه و در واقع به بخش اقتصاد کلان باز‌می‌گردد. متاسفانه در کشور به علت افزایش قابل‌توجه نقدینگی که عدد تقریبی آن حدود ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و به دلیل نگرانی مردم از کاهش ارزش این نقدینگی با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی حاضر و به علاوه نبود مسیرهای صحیح برای سرمایه‌گذاری، باعث شده این حجم عظیم نقدینگی بتواند سر از هر بازار یا کالایی در بیاورد و خروج از تعادل عرضه و تقاضا و متعاقب آن افزایش قیمت را به دنبال داشته که نمونه این امر را در یکی دو سال اخیر در بازارهای مختلف به عینه شاهد بوده‌ایم.
 • ۸ شرکت زیرمجموعه گروه مالی گردشگری در صف ورود به بورس

  دنیای اقتصاد: رئیس گروه مالی گردشگری گفت: با هدف مردمی‌کردن اقتصاد ۸ شرکت زیرمجموعه گروه مالی گردشگری در صف ورود به بورس قرار دارند که عایدی همه آنها نصیب سهام بانک گردشگری (وگردش) و شرکت «سمگا» می‌شود.
 • نوسان دلار و مالیات ارزش‌افزوده مانع حرکت تولیدکنندگان

  سارا اصغری: صنعت مس آلیاژی جزو صنایعی است که می‌تواند ارزش‌افزوده بالایی را به همراه داشته باشد، صنعتی که می‌تواند ۵۰۰ برابر خود ایجاد ارزش‌افزوده داشته باشد. با وجود اینکه واحدهای تولیدی مس که آلیاژ تولید کنند در کشور انگشت‌شمار هستند، به تبع صنایع پایین‌دستی آن هم به درستی شکل نگرفته‌اند. این در حالی است که ایران جزو کشورهایی است که از منابع معدنی غنی مس برخوردار است و می‌تواند این فلز اساسی را تا آخرین حلقه ایجاد ارزش‌افزوده به پیش ببرد و در نهایت سودآوری را برای این صنعت رقم زند. شرکت تولیدی ذوچن با بهره‌گیری از یک خط ریخته‌گری پیوسته قادر به تولید انواع آلیاژهای مس شامل طیف وسیعی از آلیاژهای برنج و برنز است. این کارخانه با به‌کارگیری روش ریخته‌گری پیوسته افقی، امکان تولید میلگرد و لوله و روش‌های ریخته‌گری را فراهم کرده است.
 • تولید ماشین‌آلات کشاورزی در انتظار تامین مواداولیه

  دنیای‌اقتصاد: کشاورزی مکانیزه با فاصله گرفتن از زراعت سنتی قابل حصول خواهد بود و به تبع، لازمه این امر، تامین و تجهیز عرصه زراعت و باغداری به ادوات و دستگاه‌های مربوطه است، در غیر این‌صورت در فقدان و خلأ ادوات و دستگاه‌های پیشرفته برای مکانیزه کردن کشاورزی، امکان تحقق این اصل حائز اهمیت ناممکن خواهد بود. در این میان و با برنامه‌ریزی‌های تعریف شده و تدابیر اتخاذ شده در دهه‌ها و سالیان اخیر کشور ایران به یکی از قطب‌ها و مراکز تولید ماشین‌آلات کشاورزی مبدل شده است.
 • تحریم آمریکا علیه شرکت چینی در کامبوج

  دنیای اقتصاد: وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های اقتصادی خود را علیه یک شرکت چینی که مشغول ساخت اقامتگاه تفریحی لوکسی در کامبوج است، اعمال کرده است.
 • اپلیکیشن‌های مدیریت ثروت؛ کمک‌رسان تازه‌وارد‌های بورس

  نازنین افتخار: فناوری‌های مدیریت ثروت در فین‌تک، می‌توانند جلوی از دست رفتن سرمایه مردم در بورس را بگیرند.
 • افتتاح نخستین مرکز سنگ‌شکن واله در چین

  دنیای‌اقتصاد: شرکت معدنی واله کارخانه تولید سنگ آهن با درجه خلوص بالا برای گندله‌سازی در چین را راه‌اندازی کرد. این کارخانه جدید با ظرفیت سه میلیون تن در سال در ترمینال انتقال سنگ معدن شولانغو در چین واقع شده است.
 • شکوفایی شرکت تحویل غذاهای خانگی در دوران کرونا

  دنیای اقتصاد: پس از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا در ماه مارس بیش از ۲۶ هزار رستوران در ایالات‌متحده به طور دائم تعطیل شدند. با این حال تقاضا برای سفارش غذاها با کیفیت رستورانی از طریق اپلیکیشن‌های سفارش آنلاین غذا مانند «دوردش» و «گروب‌هاب» افزایش یافته است.
 • لزوم حمایت از شرکت‌های بیمه مناطق آزاد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل بیمه آسماری با ابراز امیدواری برای رفع مشکلات شرکت‌های بیمه در مناطق آزاد تاکید کرد که فعالیت شرکت‌های بیمه سرزمین اصلی در این مناطق مشکلاتی را برای شرکت‌های مناطق آزاد به وجود آورده است که امیدواریم این مسائل هرچه زودتر برطرف شود. علیرضا یزدان‌دوست با بیان اینکه مسائل و مشکلات شرکت‌های بیمه فعال در مناطق آزاد به طور قطع با مشکلاتی که شرکت‌های بیمه در سرزمین اصلی دارند، متفاوت است اظهار کرد: از آنجاکه مناطق آزاد، قوانین و سیاست‌های مختص به خودشان را دارند، بنابراین مسائلی هم که برای شرکت‌های بیمه وجود دارد متفاوت است.
 • افزایش توان تسهیلاتی بانک کارآفرین

  دنیای اقتصاد: سهامداران بانک کارآفرین در جریان مجمع عمومی فوق‌العاده این بانک که در شهریور ماه سال‌جاری برگزار شد با افزایش سرمایه ۳۷۰درصدی در دو مرحله و طی دو سال موافقت کردند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این اقدام، سرمایه بانک کارآفرین را از رقم ۸۵۰۰میلیارد ریال کنونی به ۴۰ هزار میلیارد ریال می‌رساند که تاثیر بسزایی در توان تسهیلاتی این بانک خصوصی دارد و نسبت کفایت سرمایه بانک کارآفرین را در وضعیت مطلوبی قرار می‌دهد تا بتواند تسهیلات بیشتری را به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کند. بنابراین گزارش در حال حاضر مانده تسهیلات این بانک حدود ۱۷۰ هزار میلیارد ریال اعلام شده که براساس سرمایه پرداختی ۸۵۰۰میلیارد ریال است.
 • برترین‌های شبکه فروش بیمه نوین تقدیر شدند

  دنیای اقتصاد: مراسم تقدیر از برترین‌های شبکه فروش بیمه نوین در سال ۹۸ با حضور مدیرعامل، مدیران و روسای شعب این شرکت به صورت آنلاین و ویدئو کنفرانس برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر