آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۴۴

 • ورود بازیگر تازه نفس به بازار پست ایران

  هانیه تقی‌زاده: برآوردها نشان می‌دهد که ارزش سالانه بازار ارائه خدمات پستی کشور، حداقل حدود ۲۰هزار میلیارد تومان است. به گفته حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بین سه و نیم تا ۶ میلیارد مرسوله پستی طی سال جابه‌جا می‌شود که از این مقدار کمتر از ۱۵درصد آن به صورت رسمی‌ و براساس استانداردهای پستی و طبق ضوابط و چارچوب‌های قانونی انجام می‌شود. در حال حاضر، سهم بخش پست خصوصی کمتر از ۵ درصد خدمات پستی ارائه شده‌ای است که در آمارهای رسمی‌ذکر شده‌اند و بخش عمده خدمات پستی رسمی‌کشور، با سهم ۹۵ درصدی، همچنان در اختیار شرکت ملی پست است. با حسابی سرانگشتی از اعداد ذکر شده، متوجه می‌شویم که تا چه میزان ظرفیت سرگردان در بازار ارائه خدمات پستی کشور وجود دارد. طبق آمار شهرداری، روزانه ۲۰ هزار تن بار از شهر تهران خارج می‌شود که وزن اغلب آنها زیر ۳۰ کیلوگرم است و براساس تعریف قانونی، در حوزه‌ مرسولات پستی طبقه‌بندی می‌شوند.
 • صنعت لوازم‌خانگی ایران هنوز به تولید انبوه نرسیده است

  سعیده نبی‌زاده: صنعت لوازم‌خانگی در کشور امروز از نظر کیفیت قادر است همپای کالاهای ترکیه و کره‌جنوبی رقابت کند و با قیمت‌های مناسب‌تر از این کشورها نیاز طبقه متوسط جامعه را به خوبی تامین کند. در این میان، برخی برندهای لوازم‌خانگی به خوبی توانسته‌اند جای خود را در بازار داخل باز کنند، از جمله این برندهای نام آشنا در این صنعت، شرکت تولیدی صنعتی سینجرگاز است.
 • قیمت زعفران افزایش نمی‌یابد

  زهرا مسافر: این روزها خبرهای منتشر شده از بازار زعفران مانند بازار بسیاری از محصولات دیگر ناخوشایند است؛ چراکه رکود ناشی از توقف فعالیت‌ها از یکسو و کاهش قیمت‌ها از سوی دیگر فعالان این حوزه را نگران‌تر از همیشه کرده است.
 • آزمایش سیستم‌های قدرت با تجهیزات حفاظتی داخلی

  حسن شعبانی: تجهیزات حفاظت از سیستم‌های قدرت الکترونیک، توسط محققان ایرانی داخلی‌سازی شد. تولید تستر رله و تجهیزات حفاظتی سیستم‌های قدرت مانند کلیدهای قدرت و ترانسفورماتورها از جمله اقدامات مهمی ‌است که در شرکت دانش بنیان «وبکو امیرکبیر» انجام گرفت.
 • بی‌ثباتی نرخ ارز؛ پاندمی‌ویرانگر تولید

  س.‌هاکوپیان رئیس انجمن صنایع پوشاک ایران
  صحبت کردن در مورد بهای ارز شبیه حرکت در فضایی معلق می‌ماند که انسان برای ترسیم جغرافیای حضورش بیشتر از هر چیز به دنبال نقطه اتکا می‌گردد تا روی آن بایستد و باثباتی که به دست آورده است، تصاویر مربوط به محیط پیرامونش را ارائه دهد. شما تغییر و تحولات نرخ ارز، فرازها و فرودهایش در همین چند روز گذشته را بررسی کنید آن‌وقت شاید بهتر بتوان این تعلیق و بی‌ثباتی حاکم بر فضای اقتصادی را ترسیم کرد. به هر حال سناریوی ارز و بهای آن به‌نظر نگارنده نقطه عطف نمایش حضور در تعلیق یا تحرک در فضای بدون ثبات است؛ چون دشوار می‌توان از سیاست‌هایی سخن گفت (یا آنها را واکاوی کرد) که محدوده تغییر و تحولات بهای ارز را تعیین می‌کنند. آن‌وقت در چنین شرایطی هر از گاهی نیز شنیده می‌شود که افزایش بهای ارز به سود تولیدکنندگان یا صادرکنندگان است و آنها می‌توانند با اتکا به رشد نرخ ارز شرایط بهینه‌تری را تجربه کنند. بی‌تردید در فضای تعلیق و در تحلیل داده‌های اقتصادی خطای راهبردی به وفور اتفاق می‌افتد؛ اما تکیه بر این باور که می‌توان در هنگامه رشد بهای ارز به افزایش راهگشای نرخ صادرات نیز دل بست، خطای فاحش راهبردی است که حتما اقتصاد را با دست‌انداز‌های زیادی همراه می‌کند.
 • «شورون» بزرگ‌تر می‌شود

  دنیای اقتصاد: شرکت نفتی شورون به تازگی اعلام کرد که قصد خرید شرکت تولید نفت و گاز «نوبل انرژی» را دارد؛ اقدامی‌که مدیرعامل شورون آن را یک توافق خوب برای سهامداران هر دو شرکت دانسته است.
 • فرصت کرونا برای «جنرال‌میلز»

  دنیای‌اقتصاد: جف هارمنینگ، مدیرعامل و رئیس شرکت غذایی «جنرال میلز» توانسته با استفاده از رویکردها و استراتژی‌هایی که در زمان ظهور آنفلوآنزای اسپانیایی منجر به بقای شرکت‌ها شد بتواند برای برون‌رفت شرکتش از مخمصه‌ای که اکنون ویروس کرونا متوجه شرکت او کرده است، مسیر مشخصی را تعیین کند.
 • تولید داروی تنفسی درمان کرونا در «سینیرژن»

  دنیای‌اقتصاد: شرکت دارویی سینیرژن بریتانیا مدعی شده است که درمان تنفسی جدیدش برای ویروس کرونا موجب کاهش شمار افراد مبتلابه کرونای نیازمند خدمات بخش مراقبت‌های ویژه، شده است و شانس افراد دریافت‌کننده این درمان برای بهبود را تا دو برابر افزایش می‌دهد.
 • جاذبه و دافعه صنعت نمایشگاهی

  دنیای اقتصاد: صنعت نمایشگاهی با توجه به شیوع ویروس کرونا دستخوش تغییرات و ضربه شدیدی شده است که یکی از آثار منفی شیوع این ویروس، تاثیر در حضور بازدیدکنندگان است؛ چرا که تعداد بازدیدکنندگان از یک نمایشگاه، از اصلی‌ترین نقاط قوت برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادها است. یکی از مجریان برگزارکننده نمایشگاه با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اینکه آینده صنعت نمایشگاهی به کدام‌سو خواهد رفت، گفت: از گذشته تاکنون صنعت نمایشگاهی دستخوش تحولات و تغییرات فراوانی شده است و روز‌به‌روز به سمت پیشرفت در حرکت است؛ در حال حاضر نیز امیدواریم که با مهار و کنترل شیوع ویروس کرونا، رونق این صنعت همچون روال سابق فراهم شود و شاهد شکوفایی و بهره‌وری این صنعت باشیم.
 • طراحی سامانه استخراج متن از تصاویر در کشور

  دنیای اقتصاد: هوش مصنوعی از جمله فناوری‌های پرکاربرد در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود. شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی فعالیت خود را در این حوزه افزایش داده و محصولات و خدمات جدیدی عرضه می‌کنند که بر اساس هوش مصنوعی تولید و طراحی شده است. بر همین اساس، شرکت دانش‌بنیان «راهکار پردازش ژرف» سامانه‌ای را طراحی کرده که متن را از تصاویر استخراج کرده و می‌نویسد.
 • موفقیت فناوران ایرانی در تولید محصولات گوگردزدایی

  دنیای اقتصاد: محققان ایرانی با تکیه بر دانش بومی و توان علمی داخلی، محصولات گوگردزدا تولید کردند. «گسترش فناوری خوارزمی» یکی از تولیدکنندگان نانوکاتالیست کشور است که کاتالیست سولفورزدایی (گوگردزدایی) در جریان گاز طبیعی و کاتالیست انتقال آب- گاز دمای پایین، بخشی از محصولات این شرکت بوده که در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود. نانوکاتالیست گوگردزدایی یکی از فرآیند‌های راهبردی در صنایعی نظیر فولاد و پتروشیمی به شمار می‌رود. مدیر توسعه بازار این شرکت با بیان اینکه با ارائه نانوکاتالیست برخی مشکلات چند ساله این صنعت حل شده، افزود: طی یک سال گذشته به شرکت‌ها و صنایع مختلفی خدمات ارائه کرده‌ایم.
 • همکاری «سوئیچ» و «ماشین۳» در زمینه خرید و فروش آنلاین خودرو

  دنیای‌اقتصاد: از اول مرداد امسال، دو برند «سوئیچ» و «ماشین۳» که هر دو از ارائه‌دهندگان خدمات آنلاین در زمینه خرید و فروش خودرو هستند، همکاری مشترکی را آغاز کرده‌اند که به موجب آن، امکان طی تکمیل فرآیند خرید و فروش خودرو توسط سوئیچ، پس از طی مراحل کارشناسی خودرو در هر کدام از این پلت‌فرم‌ها میسر می‌شود.
 • لزوم توجه به مساله ایمنی برق در ساخت‌وسازها

  دنیای اقتصاد: جامعه بشری با سرعتی دور از انتظار در حال دگرگونی، تحول، بازسازی و نوسازی است و پذیرش این تحولات شرط اصلی حضور در جهان کنونی به شمار می‌آید. ازاین‌رو اثرات جانبی تحولات و تغییرات سریع را نیز باید پذیرفت. یکی از این تحولات، گسترش ساخت‌وسازهای بلند و به‌تبع آن مسائل ایمنی مربوط به آنهاست. با توجه به رویدادهایی که در کشورهای درحال‌توسعه شکل می‌گیرند می‌توان نتیجه گرفت که در برخی از این کشورها تا حادثه‌ای اتفاق نیفتد و سرمایه‌های کلان نابود نشوند، به رعایت اصول ایمنی توجهی نمی‌شود. با توجه به آنکه در کشور شاهد بسیاری از حوادث ساختمانی بوده‌ایم، زمان آن رسیده که به مساله ایمنی در ساخت‌وسازها در جامعه توجه جدی‌تری شود و با رواج استانداردهای ایمنی برق در سطح عمومی جامعه، فرهنگ استفاده صحیح از ابزار الکتریکی افزایش ‌یابد.
 • شرایط ویژه فروش محصولات بیمه‌ای در مردادماه

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بیمه نوین به منظور ارج نهادن به اعتماد مشتریان و به مناسبت اعیاد مبارک غدیرخم و قربان محصولات بیمه‌ای خود را در بازه زمانی یکم تا ۳۱ مرداد با شرایط و تخفیف‌های ویژه به فروش می‌رساند. این شرکت در راستای گسترش فرهنگ بیمه‌ای و حمایت از مشتریان، بیمه‌های بدنه اتومبیل، مسوولیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی، خدماتی، عمرانی، مسوولیت پزشکان و پیراپزشکان، آتش‌سوزی مسکونی و صنعتی و غیرصنعتی، حوادث انفرادی، مسافرتی و باربری خود را از یکم تا ۳۱ مرداد با تخفیف‌های ویژه ارائه می‌‌دهد. همچنین بیمه نوین امکان خرید این محصولات بیمه‌ای با تخفیفات در نظر گرفته شده را در سامانه فروش الکترونیکی اختصاصی خود فراهم کرده است.
 • اقدامات بانکداری الکترونیک موسسه اعتباری ملل

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتباری ملل براساس بخشنامه‌های جدید بانک مرکزی و تمهیدات دوران کرونایی، خدمات بانکداری الکترونیک و مجازی خود را ارتقا داد. این خدمات شامل ارتقای اینترنت بانک، افزایش سقف انتقال کارت به کارت وتمدید تاریخ انقضای کارت‌ها است. براین اساس سقف خدمات بانکی مبتنی بر کارت بانکی در موسسه اعتباری ملل افزایش یافت .این خدمت برای کم‌کردن مراجعات حضوری و براساس بخشنامه‌های بانک مرکزی اعلام شده است.
 • رشد سودآوری بیمه دی

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه دی با حضور ۶۸/ ۹۰ درصد از صاحبان سهام، مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، نمایندگان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حسابرس و بازرس قانونی و سازمان بورس و اوراق بهادر برگزار و صورت‌های مالی منتهی به به پایان اسفند سال ۱۳۹۸ شرکت تصویب شد.
 • آغاز رقابت نمایندگان تجارت‌نو در جشنواره «میم تا میم»

  دنیای اقتصاد: سناریوی جشنواره «میم تا میم» شرکت بیمه تجارت‌نو با یک میلیارد تومان جایزه برای تشویق هر چه بیشتر نمایندگان شبکه فروش شرکت، اجرایی می‌شود. معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه تجارت‌نو درخصوص این جشنواره که از اول مرداد تا پایان مهرماه سال‌جاری ادامه خواهد داشت، گفت: فروش بیمه‌نامه در سه رشته آتش‌سوزی، حوادث انفرادی و بدنه اتومبیل در راستای جذب بیشتر پرتفوی صنعت بیمه، ایجاد انگیزه و ترغیب فعالان شبکه فروش به توسعه پوشش بیمه‌ای در میان مردم از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر