آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۴۳

 • کشورهای همسایه؛ فرصت مناسب صادرات تجهیزات پزشکی

  ندا علیزاده: یکی از مهم‌ترین چشم‌اندازهای فعالیت هر تولیدکننده‌ای، ورود به بازارهای صادراتی است. ورود به حوزه صادرات تجهیزات پزشکی مستلزم فراهم ساختن زیرساخت‌هایی همچون کسب استانداردهای لازم در تولید کیفی محصولات است. در سال‌های اخیر نه تنها تولیدات تجهیزات پزشکی در ایران و همچنین صادرات آنها رشد چشمگیری داشته بلکه روش‌های کنترل کیفی بر اساس استانداردهای روز جهانی تغییر کرده است. در این بین برخی از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی هرچند که تولیدات با کیفیت و قابل رقابتی با نمونه‌های خارجی دارند، اما از توان و دانش کافی برای بازرگانی داخلی و صادرات محصولات خود برخوردار نیستند و به خاطر نداشتن تخصص و توانمندی لازم برای صادرات تجهیزات پزشکی از ماراتن رقابت عقب می‌مانند و یکی از مهم‌ترین بازارهای خود را از دست می‌دهند.
 • قطع وابستگی به قطعات ریخته‌گری فولاد

  سارا اصغری: صنعت ریخته‌گری جزو صنایع مادر محسوب می‌شود. این صنعت در ایران در چند دهه گذشته به خوبی توانسته است رشد و توسعه پیدا کند و واحدهای بزرگ و کوچکی در این صنعت ایجاد شده‌اند که هم‌اکنون برخی از این واحدها با کمتر از ظرفیت اسمی خود مشغول به کار هستند. از آنجا که صنعت ریخته‌گری بعد جهانی دارد، می‌تواند بازارهای صادراتی خوبی داشته باشد، اما در ایران به دلیل محدودیت‌هایی که تحریم بر کشور اعمال کرده، صادرات این شرکت‌ها نیز با محدویت روبه‌رو شده است.
 • گسترش فعالیت‌های «پیک بادپا» به مناطق‌ آزادکشور

  رضا دهقان: پیک باد پا زیرمجموعه هلدینگ شهریار شهرداری تهران است که به‌صورت خصوصی مدیریت و سود حاصل از فعالیت‌های آن، به حساب حدود ۶۰ هزار نفر از کارکنان شهرداری تهران واریز می‌شود. مجموعه پیک بادپا از سال ۱۳۷۴ یعنی زمانی که استارت‌آپ مرسوم نبود، فعالیت خود را در قالب یک استارت‌آپ حمل‌ونقل آغاز کرده است و با تعبیه ایستگاه‌های ثابت در شهر تهران در زمینه حمل‌ونقل کالا فعالیت دارد. این مجموعه از ابتدای تاسیس تا اوایل دهه ۹۰ در حمل‌ونقل درون‌شهری کالا پیشرو بوده است. پیک بادپا از سال ۹۰ با ورود استارت‌آپ‌های حمل‌ونقل شهری دچار چالش‌هایی شد و برای رفع آنها از سال ۹۷ وارد بستر فناوری شد و از سال ۹۸ خدمات نوینی را در قالب اپلیکیشن راه‌اندازی کرد. ابوالقاسم چیذری، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل کالای پیک بادپا از فعالیت این مجموعه در مناطق آزاد برای اثرگذاری در زنجیره تامین کشور خبر داده است.
 • افزایش نرخ ارز و اثرات آن بر تولید

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  نرخ ارز از مهم‌ترین مولفه های تعیین‌کننده ظرفیت اقتصادی کشور و مهم‌ترین عامل در تجارت خارجی است که نوسانات آن تاثیرات خیلی سریعی بر تولید داخلی کشور می‌گذارد. نرخ واقعی ارز در واقع همان عرضه و تقاضای موثری است که در بازار وجود دارد و قیمت روز براساس آن تعیین می‌شود؛ اما این نرخ مورد تایید بانک مرکزی نیست.
 • ساخت قطعات پیچیده برای صنایع

  زینب طاری: شرکت دانش پرتو نقش جهان با سابقه نزدیک به ۲۱ سال، فعالیت خود را با هدف تولید قطعات صنعتی در دو شاخه «ریخته‌گری فلزات پایه مس» و «ماشین‌کاری حرفه‌ای قطعات صنعتی» آغاز کرد. از سال ۱۳۸۲ فعالیت ریخته‌گری این شرکت آغاز شد و در همین سال با تفکر توسعه و رشد این مجموعه، در زمینه ریخته‌گری فلزات سنگین رنگین مس ورود کرد. با همین هدف ابتدا یک کارگاه کوچک ساخته شد و پس از هفت سال، شرکت دانش پرتو نقش جهان فعالیت حرفه‌‌ای خود را با مستقر شدن در شهرک صنعتی به صورت جدی ادامه داد. در طول این سال‌ها علاوه بر فعالیت ریخته‌گری، فاز جدیدی در بخش فعالیت‌های این کارخانه در قالب ماشین‌کاری آغاز شد.
 • مزیت ۱۷ میلیارد دلاری خوراک چادرملو برای فولادی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: مواد اولیه تولید شده از سوی تولید‌کنندگان سنگ‌آهن کشور، کمتر از نصف قیمت جهانی آن خریداری می‌شود و تولیدکنندگان فولاد محصولات تولیدی را به قیمت جهانی صادر می‌کنند. مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو ضمن اشاره به ضرورت تعدیل قیمت‌ها در زنجیره ارزش تاکید دارد که فولادی‌ها دو برابر تولیدکنندگان سنگ‌آهن سود می‌برند. این در حالی است که گفت‌وگوی فولادی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها برای تعیین نرخ فروش مواد اولیه فولاد تاکنون نیز بی‌نتیجه مانده است.
 • تداوم توانمند‌سازی شبکه فروش بیمه حافظ

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بیمه حافظ در راستای رسیدن به اهداف راهبردی و تسهیل در فرآیندهای بیمه گری از طریق واگذاری حداکثری اختیارات واحدهای ستادی به شعب، از اوایل سال ۱۳۹۸، مبادرت به آموزش و توانمندسازی کارکنان شبکه فروش کرده است. در این راستا و در حوزه بیمه‌های اتومبیل، آموزش‌های صدور، بازدید اولیه، سلامت و نحوه بازدید خسارت مالی اتومبیل به صورت حضوری و در محل شعب توسط مدیریت بیمه‌های اتومبیل این شرکت برگزار شد. در سال ۱۳۹۹ و با توجه به شیوع بیماری کووید- ۱۹ نیز این برنامه‌ها به صورت غیرحضوری و با آموزش دوره کلیات خسارت اتومبیل (مالی – جانی)، دوره پذیرش، تشکیل پرونده، ارزیابی و تکمیل پرونده‌های خسارت جانی اتومبیل، دوره نحوه محاسبه دیات، دوره پذیرش، تشکیل پرونده، ارزیابی و تکمیل پرونده‌های خسارت مالی اتومبیل در تاریخ ۲۸ تا ۳۱ تیر برگزار شد.
 • دغدغه‌های زیست‌محیطی یونیلیور

  دنیای اقتصاد: دیوید اینگرام رئیس تدارکات شرکت یونیلیور گفت این شرکت به‌تازگی طیف وسیعی از تعهدات را برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی تعیین کرده است به امید اینکه روند تخریب طبیعت متوقف و حتی معکوس شود‌. شرکت یونیلیور برای محقق شدن این هدف قصد دارد انتشار آلایندگی و گازهای گلخانه‌ای را در تولید همه محصولات خود تا سال ۲۰۳۹ به صفر برساند.
 • رشد هزار درصدی سهام «سوپرمکس»

  دنیای‌اقتصاد: ارزش سهام شرکت مالزیایی سازنده دستکش سوپرمکس با ادامه شیوع جهانی کرونا و از ماه آوریل تاکنون با رشد هزار درصدی مواجه شده است و این شرکت در حال ساخت سه کارخانه جدید برای پاسخ به تقاضای بالا است.
 • بی‌ثباتی قیمت‌ها؛ عمده‌ترین چالش صنعت تاسیسات

  سید سجاد موسوی: اغلب تعمیرات و بازسازی ساختمان‌ها ناشی از ضعف سیستم تاسیساتی است و از طرفی تاسیسات بی‌کیفیت هزینه‌های انرژی ساختمان را به چند برابر افزایش می‌دهد، به همین دلیل خریداران خانه حساسیت ویژه‌ای روی این موضوع دارند. تاسیسات ساختمان، سیستم‌هایی نظیر گرمایش و سرمایش، آب و فاضلاب، گازرسانی، سیستم‌های بهداشتی، برق و روشنایی، تهویه مطبوع و … را در بر می‌گیرد و در صورت اجرای درست و منطبق با مقررات ملی ساختمان، منجر به بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش طول عمر سازه می‌شود.
 • برنامه‌های توسعه‌ای پرداخت الکترونیک سپهر

  بهنام عقیلی: شرکت پرداخت‌الکترونیک سپهر یکی از ۱۲شرکت دارنده مجوز PSP از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک در زمینه دستگاه کارت‌خوان، درگاه پرداخت اینترنتی و خدمات نوین پرداخت است.
 • تسویه بدهی صندوق ذخیره ارزی با دلار ۳هزار تومانی

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور ارزی و بین‌المللی بانک ملی ایران از شرایط مناسب دولت برای بخشودگی جرایم تاخیر، تسویه و تقسیط بدهکاران تسهیلات صندوق ذخیره ارزی خبر داد.
 • چالش‌های صنعت کارگزاری

  مژده ابراهیمی: مهم‌ترین چالشی که در حال حاضر صنعت کارگزاری با آن روبه‌رو است چالش‌های زیرساختی به خصوص هسته معاملات است، قطعی مکرر، کندی ارسال سفارشات، فاصله‌های زمانی طولانی در به‌روزرسانی تابلو معاملات مواردی است که تصمیم‌گیری را برای مشتریان و معامله‌گران بسیار سخت می‌کند. اکبر حامدی میخوش، مدیرعامل شرکت کارگزاری بورسیران درخصوص مهم‌ترین چالش‌های کارگزاران به «دنیای‌اقتصاد» گفت: به همین دلایل گاهی قیمت مشاهده شده روی تابلوی معاملات با اتفاقات واقعی بازار بعضا همخوانی ندارد و سبب ضرر و زیان فعالان بازار شده و مشکلات عدیده‌ای را برای کارگزاران به وجود آورده است. این مشکل هم در سامانه‌های معاملاتی برخط مشتریان و هم در سامانه معاملات آنلاین گروهی معامله‌گران کارگزاری است.
 • حضور شرکت‌های معتبر در نمایشگاه برق اصفهان

  دنیای‌اقتصاد: دهمین دوره نمایشگاه برق اصفهان با حضور ۹۴ شرکت از شش استان کشور در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپا می‌شود. مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با اشاره به اینکه این نمایشگاه به صورت دوسالانه برگزار می‌شود و دوره قبلی آن در سال ۹۷ برگزار شده بود، گفت: امسال دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی برق، الکترونیک و اتوماسیون صنعتی با شرایط خاص و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. علی یارمحمدیان با بیان اینکه شرکت‌های معتبری از استان‌های اصفهان، تهران، قم، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و قزوین در دهمین نمایشگاه بین‌المللی برق اصفهان حضور خواهند داشت، افزود: این شرکت‌ها در حوزه‌های روشنایی، تابلو برق، کلید و پریز، اتوماسیون و سیم و کابل فعالیت دارند و توانمندی‌های خود را در نمایشگاه اصفهان به نمایش می‌گذارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر