آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۳۴

 • ردپای ارز در التهابات بازار سخت‌افزار

  هانیه تقی زاده: با پیشرفت سریع تکنولوژی و دیجیتالی شدن فرآیندها طی سال‌های اخیر، ارز موردنیاز برای واردات تجهیزات آی‌تی و سخت‌افزارهای کامپیوتری معمولا تامین می‌شده است، اما در پی لزوم دورکاری در دوران اخیر شیوع کرونا، اهمیت و نیاز به چنین محصولاتی چندین برابر شد و تقاضای بالایی را روانه بازار این محصولات کرد. افزایش چندین مقطعی قیمت ارز در دو سال اخیر به قدر کافی توان مردم برای خرید این محصولات را کم کرده است، ولی گویا التهاب این بازار تمامی ‌ندارد. در پی تصمیمات مرتبط با تخصیص ارز به واردکنندگان و تولید کنندگان تجهیزات آی تی، مشکلات زیادی در تزریق این کالاها به بازار ایجاد شده است و نبود کالای کافی برای پاسخ به تقاضای بازار، قیمت کالاها را در بازار به مراتب از ارزش دلاری آنها بالاتر برده است. بازار سخت‌افزار ایران دوره‌های مختلف و فراز و فرودهای گوناگونی را طی کرده است. از واردات صددرصدی تا مونتاژ و وضع تعرفه‌های مختلف، هرکدام به شکلی بر تامین محصولات موردنیاز کشور تاثیر گذاشته است و به‌رغم نبود تکنولوژی تولید سخت‌افزار در کشور و زنجیره تامین محصولات پیشرفته، مونتاژ تا حدی توانسته تقاضای بازار سخت‌افزار را تامین کند.
 • شکست رکورد تولید در واگن‌پارس

  رضا دهقان: واگن پارس جزو معدود شرکت‌های بزرگ کشور است که خوشبختانه خشت اول آن درست بنانهاده شده و طراحی آن توسط شرکت‌های SGP اتریش و واگن یونیون آلمان انجام‌شده است. عملیات احداث این شرکت در سال ۱۳۵۳ آغاز و در سال ۶۳ به‌عنوان بزرگ‌ترین و اولین شرکت تولیدکننده واگن کشور به بهره‌برداری رسیده است. این کارخانه برای تولید انواع واگن شامل واگن مسافری، باری و لکوموتیو طراحی‌شده و سالن‌های تولیدی هرکدام مجزا است. این شرکت بالغ‌بر ۱۰۰ هزار مترمربع سوله صنعتی برای تولید انواع واگن دارد. این شرکت ابتدا با تولید واگن باری آغاز به کارکرده، سپس واگن مسافری بین‌شهری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و بعد لکوموتیو به محصولات آن اضافه‌شده و به‌تدریج محصولات متنوع‌تری در حوزه باری و مسافری را به مجموعه محصولات اضافه کرده است. این شرکت اولین تولیدکننده واگن مترو در کشور است و در حال حاضر توانسته برای حدود هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند. محمدرضا مختاری، مدیرعامل واگن پارس می‌گوید: سال ۹۸ سال بسیار خوبی برای شرکت بود. در این سال موفق شدیم برای تولید بالغ ‌بر ۵۰۰ دستگاه واگن قرارداد ببندیم که بی‌سابقه بود و با توجه به سفارش‌های قبلی ۵۵۰ دستگاه واگن تولید و ۵۲۲ دستگاه را تحویل مشتریان دادیم. با این اقدام رکورد ۲۱ ساله تولید واگن پارس شکسته شد. در این سال ۷۸ درصد کل واگن‌های تولیدشده در کشور به لحاظ تعداد مربوط به واگن پارس بود.برای آشنایی با برنامه‌های تولیدی و موانع واگن سازی کشور با مدیرعامل واگن پارس به گفت‌وگو نشستیم.
 • به دنبال اجرای پروژه‌های زودبازده هستیم

  دنیای اقتصاد: بخش مسکن به دلیل ارتباطات قوی با سایر بخش‌های اقتصادی به‌نوعی محرک رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود و هرگونه تحرک تولید در این بخش زمینه‌ساز رشد تولید و اشتغال در سایر بخش‌های وابسته می‌شود؛ به همین دلیل بخش ساختمان نقش عمده‌ای در حجم کل سرمایه‌گذاری در کشور دارد. این در حالی است که نوسان قیمت‌ها در این بازار موجب‌شده تامین مسکن برای بسیاری از افراد در شرایط کنونی ممکن نباشد. با این همه برخی شرکت‌های سازنده به دنبال راهکارهایی برای خروج بازار مسکن از این شرایط هستند.
 • هایپراستار و جشنواره تابستانی

  دنیای اقتصاد: هدف هایپراستار، عرضه محصولات باکیفیت و با قیمت مناسب به مصرف‌کنندگان بوده و تنوع در محصولات با کیفیت استاندارد از معتبرترین برندها در کنار تخفیف‌های روزانه از مهم‌ترین ویژگی‌های هایپراستار است. هایپراستار در جشنواره تابستانی خود علاوه بر تخفیف‌های شگفت‌انگیز، ۴۰۰ سفر کیش به همراه یک همراه و جوایز نقدی و غیر نقدی گوناگون به مشتریان و خریدان از فروشگاه ها و سوپرمارکت‌های هایپر استار جایزه می‌دهد. برای شرکت در این جشنواره با هر ۱۰۰ هزار تومان خرید از هایپرمارکت‌ها و هر ۸۰هزار تومان خرید از سوپرمارکت‌های هایپراستار یک شانس برای برنده شدن سفر کیش به دست آورید. همچنین اگر می‌خواهید از آخرین تخفیف‌ها، پیشنهادهای ویژه، کمپین‌ها، مسابقه‌ها و جوایز هایپراستار باخبر شوید آسان‌ترین راه دنبال کردن صفحه اینستاگرام هایپراستار است.
 • یک فرصت قانونی برای راکبان موتورسیکلت

  مصطفی زحمتی‌پاک مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه تعاون
  طبق آمار موجود، از حدود ۱۱ میلیون موتورسیکلتی که در کشور تردد می‌کنند، ۹ میلیون آنها فاقد پوشش بیمه‌نامه شخص ثالث هستند که این موضوع نه تنها نگران‌کننده، بلکه بسیار خطرناک است. آنچه مهم به نظر می‌رسد این است که دارندگان وسیله نقلیه موتورسیکلت همچون سایر دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی، موظفند برای موتورسیکلت خود، بیمه‌نامه شخص ثالث تهیه کنند و این امری اجباری است. دلیل آن هم واضح است، چون در صورت عدم تهیه بیمه‌نامه، در صورتی که مقصر حادثه شناخته شوند، علاوه بر جبران خسارت‌های مالی و جانی احتمالی ناشی از تصادف، مشمول جریمه دیرکرد بیمه‌نامه شخص ثالث تا یک‌سال حق بیمه خواهند شد که این موضوع می‌تواند عواقب بدی را برای راکبان موتورسیکلت فاقد بیمه‌نامه به همراه آورد.
 • گرفتاری‌های «اتحاد» و خدمه‌های پروازی

  دنیای اقتصاد: شرکت هواپیمایی اتحاد امارات به ۲۰۰ تن از خدمه سابق پرواز خود اعلام کرده است که یا باید شکایت خود را از دادگاه ابوظبی مبنی بر اخراج ناعادلانه از شغل خود پس بگیرند یا باید منازل مسکونی را که توسط این شرکت هواپیمایی برای آنها تهیه شده است ، تخلیه کنند.
 • پیشنهاد بانک توسعه صادرات برای افزایش سرمایه یک میلیارد دلاری

  دنیای اقتصاد: بانک توسعه صادرات با سرمایه ۳هزار و۵۰۰میلیارد تومان در پی افزایش سرمایه در سال جهش تولید برای حمایت بیشتر از تولید و صادرات است. علی صالح‌آبادی نیز به مجلس پیشنهاد داده صندوق توسعه ملی، بدهی بانک توسعه صادرات را به عنوان افزایش سرمایه لحاظ کند.به همین دلیل این افزایش سرمایه بدون تزریق منابع جدید است و با محدودیت‌های فعلی دولت در تخصیص منابع جدید سازگار است. بانک نیز می‌تواند پروژه‌های بیشتری را تامین مالی کرده و نقش حمایتی خود را ایفا کند. حدود دو میلیارد دلار مجموع سپرده‌های صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات است. پیش‌تر مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرده بود که ۸۳ درصد از تسهیلات این بانک ارزی و ۱۷ درصد ریالی است. محمدرضا پورابراهیمی، ‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات را به نفع صادرات کشور دانسته و اعلام کرده بود که موضوع صادرات در کمیسیون اقتصادی مجلس در اولویت مباحث قرار دارد.
 • آخرین مهلت استفاده از تسهیلات کرونایی شرکت‌های کوچک آسیب‌دیده

  دنیای اقتصاد: برای حمایت از کسب‌وکارهای کوچک آسیب‌دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا تسهیلاتی در صندوق نوآوری تعریف شد. این تسهیلات با هدف حمایت و کمک به تداوم کسب‌وکارهای کوچک (نیروی‌انسانی کمتر از ۵۰ نفر یا فروش کمتر از ۲۰میلیارد ریال در سال ۹۸) که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، طراحی شده است که در این مرحله تسهیلات تا سقف ۵۰۰میلیون تومان با نرخ ۹درصد و دوره پرداخت ۶ماهه و دوره تنفس ۶ماهه و بازپرداخت یکساله برای شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود.
 • تلاش «ایدن مارت» برای تسهیل صادرات خرد

  دنیای‌اقتصاد: استارت‌آپ «ایدن مارت» که با هدف تسهیل صادرات خرد کالاهای ساخت ایران راه‌اندازی شده و پلت‌فرمی ‌با امکان ارسال محصولات به خارج از کشور و تسویه حساب ارزی است، به تازگی به مرحله پایلوت رسیده است. این پلت‌فرم یک بازارگاه است و به تامین‌کنندگان ایرانی کالاهای خاصی مانند صنایع دستی و هنری، زعفران، خشکبار، ظروف تزئینی، اکسسوری‌هایی که در ساخت آنها فلزات آلیاژهای ممنوعه استفاده نشده باشد و دیگر کالاهای ساخت ایران که برای مخاطبان خارج از کشور جذابیت دارند، این امکان را می‌دهد تا محصولات خود را به دست خریداران خارج از ایران برسانند و تسویه ارزی به راحتی انجام گیرد.
 • اقدام فولاد خوزستان در راستای مسوولیت‌های اجتماعی

  دنیای اقتصاد: در پی انتشار خبر کمبود اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌های اهواز، شرکت فولاد خوزستان آمادگی خود را برای تامین آن اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی فولاد خوزستان، علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با اعلام این خبر افزود: این شرکت در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی، مبارزه با ویروس کرونا و نیاز شدید بخش‌‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها برای بیماران نیازمند اکسیژن و پیرو مذاکره انجام شده با دکتر فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، تامین اکسیژن موردنیاز بیمارستان‌های سطح شهر اهواز را برعهده گرفت. گفتنی است، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تایید مقامات کشوری مبنی بر رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از گسترش آن، شرکت فولاد خوزستان اقدام به تشکیل کمیته مبارزه با ویروس کرونا کرد و با احداث خط تولید ماسک تنفسی و گان بهداشتی و همچنین هماهنگی با ستاد بحران در استانداری خوزستان بیش از ۱۸۰میلیارد ریال برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تاکنون کمک‌رسانی کرده است.
 • دردسرهای تمجید مدیرعامل «گویا فودز» از ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ به تازگی میزگردی را با حضور برخی از رهبران جامعه اسپانیایی زبان آمریکا در کاخ‌سفید برگزار و در این مراسم یک فرمان اجرایی را تحت عنوان ابتکار رفاه اسپانیایی‌ها امضا کرد که یک کمیسیون مشورتی را مامور بهبود سطح آموزش و فرصت‌های شغلی و تجاری برای اسپانیایی-آمریکایی‌ها می‌کند، اما در این نشست، تمجید مدیرعامل لاتین‌تبار شرکت غذایی گویا فودز از ترامپ جنجالی و موجب شد تا حتی برخی سیاست‌مداران و فعالان جامعه لاتین تبار در آمریکا خواستار تحریم محصولات گویا شوند.
 • هدیه ۵/ ۳ میلیون پوندی لاکشمی میتال به دانشگاه آکسفورد

  لاکشمی میتال، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آرسلور میتال و خانواده‌اش برای حمایت از سمت استادی که برنامه مهم تحقیقاتی واکسن‌شناسی در دانشگاه آکسفورد را هدایت می‌کند مبلغ ۵/ ۳ میلیون پوند اهدا کردند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از پایگاه خبری «بیزینس لاین»، این سمت استادی هم اکنون در اختیار استاد آدریان هیل است. به خاطر قدردانی از حمایت لاکشمی میتال و خانواده‌اش، از این پس این سمت به نام «استادی واکسن‌شناسی لاکشمی میتال و خانواده» نام‌گذاری و شناخته می‌شود. این کمک مالی به پروفسور هیل اجازه خواهد داد تحقیقات حیاتی خود را در مورد شیوع عوامل بیماری‌زا ادامه دهد. نخستین آزمایش بالینی واکسن ابولا توسط دکتر هیل انجام شده بود. او همچنین مدیر پژوهشی آزمایش در مورد واکسن کووید-۱۹ در دانشگاه آکسفورد است.
 • ساختمان‌هایی که بیش از ۱۰۰ سال عمر مفید دارند

  سیدسجاد موسوی: طرح مسکن مهر که در دولت قبل به اجرا گذاشته شد، هرچند در دولت بعدی «خانه‌سازی در بیابان» و «عامل تورم کشور» معرفی شد، اما بسیاری از صنعتگران معتقدند با آنکه از برخی ضعف‌های این طرح مانند مکان یابی نامناسب برخی پروژه‌ها نمی‌توان به سادگی عبور کرد، اما این طرح به عنوان موتور محرکه اقتصاد ظرف چند سال عمل کرد و باعث رونق سایر بخش‌های تولیدی و خدماتی کشور شد. رونقی که با کلید نزدن پروژه‌های جدید توسط دولت به پایان رسید و بسیاری از شرکت‌های ساختمانی از دوران مسکن مهر به عنوان دوران طلایی رونق کسب و کار خود یاد می‌کنند.
 • سود هر سهم بانک اقتصادنوین ۷۷درصد رشد کرد

  دنیای اقتصاد: بانک اقتصادنوین به‌عنوان سومین بانک کشور پس از سه سال صورت‌های مالی حسابرسی‌شده سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/ ۱۲/ ۲۹ را به‌موقع در سامانه کدال منتشر کرد و آماده برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه در سی‌ام تیر سال‌جاری است.
 • پرداخت الکترونیک سامان؛ دومین سامانه بزرگ پرداخت الکترونیک در خاورمیانه

  دنیای‌اقتصاد: بنا بر گزارش شماره اخیر نیلسون ریپورت که معتبرترین منبع اخبار و آمار پرداخت الکترونیک جهان است، شرکت پرداخت الکترونیک سامان با گردش مالی نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار توانست مقام دوم «بزرگ‌ترین ارائه‌کننده خدمات پرداخت الکترونیکی در خاورمیانه» را از آن خود کند. به گزارش روابط عمومی سپ، این آمار که در بخش ویژه خاورمیانه، ماه ژوئن (تیرماه) این نشریه منتشر شده است به بررسی ۴۰ شرکت اصلی پرداخت الکترونیک در خاورمیانه پرداخته است و به خوبی نشان می‌دهد به‌رغم اینکه سیستم بانکداری ایران به سامانه‌های بانک‌های جهانی وصل نیست و از خدمات «ویزا کارت» و «مستر کارت» بهره نمی‌برد، شرکت پرداخت الکترونیک سامان توانسته است عملکرد بسیار مثبتی از خود نشان دهد و به این موفقیت قابل توجه دست پیدا کند.
 • مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت پالایش نفت تهران

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ صاحبان سهام شرکت پالایش نفت تهران با امکان پخش مستقیم جلسه مجمع در تاریخ ۳۰ تیرماه برگزار خواهد شد. این مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت پالایش نفت تهران به منظور رعایت الزامات بهداشتی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با حداقل تعداد سهامداران یا نماینده قانونی در تالار ولایت این شرکت برگزار می‌شود.
 • پذیرش دوره پیشرفته مدیریت در دانشگاه تربیت‌مدرس

  دنیای اقتصاد: بسیاری از مدیران و کارشناسان برای افزایش توان مدیریتی و اداره بهتر سازمان‌های خود دوره‌های آموزشی اصلی مدیریت MBA و DBA را می‌گذرانند، ولی در اغلب موارد پس از پایان دوره‌ها، ارتباط دانش پذیران با مباحث علمی ‌مدیریت کم می‌شود و فضای مناسبی که برای یادگیری، تعامل و همفکری به وجود آمده بود از بین می‌رود. از این رو، به نظر می‌رسد باید تدبیری اندیشید که فرآیند یادگیری کسانی که دوره‌های مدیریتی را گذرانده‌اند، پس از پایان رسمی ‌دوره‌ها نیز ادامه پیدا کند.
 • تاثیر ویروس کرونا بر کسب و کارهای آنلاین

  خرید اینترنتی، پاسخی به نگرانی‌های مردم در روزهای شیوع کرونا بوده و با فراهم کردن بستری در محیط وب، زمینه مستقیم تهیه کالاها را از طریق اینترنت فراهم کرده تا مشتری بدون خروج از منزل بتواند از فروشگاه‌های آنلاین، نیاز خود را تامین کند. به گفته مدیرعامل شرکت «توسعه تجارت فلز» کسب و کارهای آنلاین حتی قبل از شیوع جهانی کرونا نیز مورد استقبال کسب و کارها و استارت‌آپ‌ها قرار گرفته بود، اما بعد از شیوع ویروس کووید ۱۹ ، شکل جدی‌تری به خود گرفت.
 • بیمه آرمان به مالکان شناورها مشاوره می‌دهد

  دنیای اقتصاد: سرپرست مدیریت بیمه‌های باربری، کشتی و هواپیمای بیمه آرمان با اشاره به شرایط پوشش‌های بیمه‌ای این شرکت به مالکان شناورها، درخصوص مشاوره‌های تخصصی به این مالکان اعلام آمادگی کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر