آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۲۳

 • بازگشت ارز را یکساله کنید

  دنیای اقتصاد: صنایع غذایی از جمله صنایعی است که می تواند با ارزش افزوده و اشتغال زایی که ایجاد می‌کند در رونق اقتصادی نقش داشته باشد. این صنعت که با نیاز‌های اساسی و روزمره افراد در ارتباط است در شرایط مختلف همواره توانسته تولیدات خود را حفظ کند. با این حال این صنعت نیز درگیر چالش‌های مختلفی از قیمت‌گذاری گرفته تا نوسان نرخ ارز است و در این میان تولیدکنندگان به دنبال گسترش بازار محصولات خود هستند.
 • نوسان ارزی، قیمت ماشین‌آلات ساختمانی را ۶ برابر کرد

  دنیای اقتصاد: نوسانات ارزی در طول چند ماه گذشته موجب شده تا قیمت ماشین‌آلات کوچک ساختمانی سه تا چهار برابر شود. این افزایش قیمت‌ها، از یکسو هزینه پیمانکاران را برای اجرای مکانیزه ساخت‌وساز بالا برده و از سوی دیگر بازار داخلی را به جولانگاه کالاهای کم‌کیفیت و ارزان‌چینی تبدیل کرده است.
 • صمت و نیرو کمکی به مهندسی نیروگاهی نمی‌کنند

  زینب طاری: حمایت از صنعت داخلی می‌تواند باعث ایجاد انگیزه برای حضور در صنعت برق شود و بدون حمایت، تجهیزات نیروگاه‌ها به تدریج از بین رفته و کشور مجددا با افزایش خاموشی‌های سراسری مواجه خواهد شد. این موضوع که در زندگی امروز برق چه نقش اساسی دارد بر کسی پوشیده نیست، اما فعالان این حوزه همواره برای افزایش حضور و سرمایه‌گذاری در این صنعت با چالش‌هایی مواجه هستند که باعث می‌شود ورود به این حوزه‌ها از نظر بسیاری اقتصادی نباشد. با این همه شرکت‌های حاضر در این صنعت تلاش دارند کنار تامین نیاز مصرف‌کنندگان با بومی‌سازی تجهیزات استراتژیک این حوزه به خودکفایی هرچه بیشتر این صنعت کمک کنند.
 • چالش غول معادن جهان

  دنیای اقتصاد: طی سال‌های اخیر در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی برای فعالیت‌های معدنی برای دستیابی به توسعه پایدار و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط‌زیست الزامی شده و امری اجتناب‌ناپذیر برای شرکت‌های استخراج معادن است و یکی از منابع انرژی که بیشترین آثار تخریبی زیست‌محیطی را دارد زغال‌سنگ است. در این خصوص فشارهای بسیاری بر شرکت‌های استخراج معادن برای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی وارد می‌شود . گروه «بی اچ پی» نیز از این فشارها در امان نمانده است. این گروه که بزرگ‌ترین شرکت استخراج معادن در جهان است، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی پی مورگان و شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی مکواری را به استخدام خود درآورده است تا معدن زغال‌سنگ حرارتی متعلق به این شرکت در استرالیا را بفروشند.
 • به‌دنبال ساخت واکسن کرونا از گیاهان

  دنیای اقتصاد: شرکت کانادایی مدیکاگو واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا تهیه‌کرده است که ریشه گیاهی دارد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه « دنیای اقتصاد »، این شرکت روشی منحصربه‌فرد را با شعار «کارها را به گیاهان بسپارید» ابداع کرده است. ناتالی چارلزند یکی از مدیران ارشد شرکت مدیکاگو می‌گوید: «ما از گیاهان به‌عنوان کارخانه‌های کوچک استفاده می‌کنیم.»
 • نساجی شاید وقتی دیگر

  علیرضا حائری عضو هیات‌مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران
  در حال حاضر دولت، فعالان اقتصادی و شبکه بانکی کشور دوران سختی را می‌گذرانند. دولت به دلیل تحریم‌های ظالمانه و افت تقاضا برای خرید نفت و ایضا کاهش قیمت آن در بازارهای جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا با کمبود منابع ارزی ناشی از کاهش نفت روبه‌رو است.
 • برنامه نخ تایر تاکستان برای توسعه و صادرات

  دنیای اقتصاد: صنعت تایر از صنایع استراتژیکی است که در اقتصاد جهانی نیز در رتبه بالایی قرار دارد. رشد این صنعت به صورت مستقیم بر صنایع پایین‌دست شامل صنایع تولید نخ تایر از جنس نایلون تاثیرگذار است. در حال‌حاضر در کشور چهار واحد تولیدی فعال در زمینه تولید بافت تایر در کشور فعالیت دارند که نیاز ۲۵هزار تنی صنعت تایر به منسوج اعم از نایلون و پلی‌استر را تولید می‌کنند.
 • رشد قابل‌ملاحظه خرید «غیرحضوری» پوشاک

  ندا علیزاده: صنعت تولید پوشاک ایران مانند سایر صنایع هنوز خود را به‌طور کامل با بحران کرونا وفق نداده بود که افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت دلار و به‌دنبال آن رشد قیمت مواد اولیه نیز دامنگیر آن شد. صنایع مختلف برای همزیستی با ویروس کووید- ۱۹ و جلوگیری از انتشار بیشتر آن، طرح‌ها و برنامه‌های متنوعی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. یک دسته از این برنامه‌ها مربوط به حوزه مشتری‌مداری و کمک به حفظ سلامت مردم است، هرچند بازخوردهای خوبی به‌دنبال داشته،‌ اما هزینه‌های بسیاری در‌ بر دارد.
 • الزامات بانک‌های تخصصی در کمک به صنعت و معدن

  محمدحسن ترابی مدیر روابط عمومی و امور مشتریان بانک صنعت و معدن
  هـدف از تاسـیس بانک‌های توسعه‌ای رسـیدگی بـه شکست‌های بازار در تدارک منابع مالی توسط دولت‌ها است. این بانک‌ها منابع مالی را برای بخش‌هـایی از بـازار فـراهم می‌کنند که به‌خوبی از نظام مالی بهره‌مند نشده‌اند. این بخش‌ها شامل پروژه‌هایی اسـت کـه منـافع اجتمـاعی آنها بیش از منافع تجاری آنها است؛ پروژه‌های بلندمدت یا پروژه‌های بازمان انتظـار طـولانی؛ سرمایه‌های خطرپذیر جدید یا ریسکی مانند فناوری‌هـای جدیـد، پـروژه‌هایی در منـاطق کمتر توسعه‌یافته یا مناطقی که برای دولت بنا به دلایل مختلف مزیت داشته، ولی امکان حضور بخش خصوصی وجود ندارد. همچنین طرح‌های صنعتی و زیربنایی موثر در تحریک توسعه اقتصـادی از قبیل توسعه راه و راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها، احداث پالایشگاه و غیره به‌گونه‌ای است که بـه منـابع مـالی بلندمدت برای خرید، نصب و عملیاتی کردن تجهیزات سنگین نیاز دارند، حال‌آنکه معمولا تجهیز این‌گونه منابع از طریق نظام بانکی و سپرده‌های مردمی بسیار مشکل است.
 • چادرملو به دنبال ایجاد زنجیره تامین مواد اولیه

  دنیای‌اقتصاد: عملیات اکتشاف معدن D۱۹ متعلق به چادرملو در بخش نقشه‌برداری ژئوفیزیکی رو به اتمام است و اکنون در ادامه کار اکتشافی خود به بخش عملیات اکتشاف تفصیلی پهنه یادشده رسیده است. با توجه به مجوز اکتشاف صادرشده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ ۲۸ دی ۹۷ عملیات اجرایی نقشه‌برداری اکتشافی ژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و مقاومت سنجی (IP/ RS) پهنه معدنی جدید D۱۹، انجام و عملیات مذکور به اتمام رسیده و ادامه عملیات اکتشاف تفصیلی پهنه مذکور در دست اجرا است.
 • تولید ۱۶۰ محصول گیاهی در «باریج اسانس»

  سارا اصغری: ایران به دلیل برخورداری از سابقه طولانی در طب و گیاهان دارویی ارزشمند، بیش‌از بسیاری از کشورها استعداد ترکیب یافته‌های طب موسوم به سنتی و علم نوین پزشکی را دارد. استفاده از تجربه‌های کشورهای دیگر در ارتقای فناوری صنعت تولید داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی می‌تواند به افزایش کیفیت این محصولات در ایران منجر شود که خود نوعی حمایت از این دانش کهن ایرانی و کالای بومی محسوب شده و زمینه صدور بهتر شیوه‌های طب ایرانی را به دنیا فراهم می‌کند.
 • پرداخت وام معادل ۲برابر مبلغ سپرده در بانک تجارت

  دنیای اقتصاد: بانک تجارت در قالب طرحی با عنوان «تسهیلات فردا» به صاحبان سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت یک ساله معادل ۲برابر میزان سپرده وام می‌دهد. این وام پس از تکمیل مدارک و مستندات ظرف ۲۴ ساعت پرداخت می‌شود. از جمله شرایط پرداخت وام یاد شده، معرفی ضامنان مورد قبول شعبه، فقدان سابقه منفی نزد بانک مرکزی و ظرفیت‌سنجی مشتری است.
 • ضدعفونی‌کننده دست مکزیکی مرگبار است

  دنیای اقتصاد: سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) به مردم هشدار داد از محصولات ضدعفونی‌کننده دست، ساخته‌شده توسط شرکت مکزیکی «اسک بیوکم» استفاده نکنند. محصولات تولیدشده توسط این شرکت مکزیکی حاوی ماده سمی به نام متانول است که بسیار خطرناک و کشنده است. متانول هنگام مصرف از طریق پوست جذب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر