آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۱۵

 • دوخودروساز بزرگ چگونه جایگاه خود را از دست دادند؟

  علی غفوری: هفته گذشته سازمان مدیریت صنعتی کشور مطابق معمول دو دهه اخیر فهرست ۱۰۰ شرکت برتر کشور را منتشر کرد. این فهرست فارغ از بحث دقت آمارها یا گویایی شاخص‌ها، امکان پایش توان اقتصادی بخش‌ها و شرکت‌های کشور را به‌طور نسبی فراهم می‌کند.
 • سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در ۱۴۰۰

  زهرا مجتهد: ورود سرمایه‌گذاری غدیر به ابر پروژه‌ها و تکمیل آنها و سرمایه‌گذاری پایدار که سبب بازدهی بیشتر برای سهامداران خرد و کلان می‌شود در اولویت کاری مدیرعامل جدید این شرکت جای دارد.
 • تحریم مانع توسعه بازار ما نشد

  زهرا مسافر: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی بوده و چون تاثیر مستقیمی‌در رشد و شکوفایی اقتصادی دارد، به عنوان یک مزیت رقابتی برای اغلب کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • راهکارهای تضمین کیفیت سود توسط مدیران شرکت‌ها

  دکترفرزاد بزرگی / مدرس دانشگاه
  با وجودی که مدیران شرکت‌ها در جهت کسب سود و افزایش ثروت تلاش می‌کنند، اما برخی از شرکت‌ها بعد از چند سال فعالیت، با ضرر و زیان مواجه می‌شوند و به جایی می‌رسند که سرمایه و ثروت خود را از دست می‌دهند. بدون شک، ضرر و زیان این شرکت‌ها، یکباره و بدون مقدمه قبلی به وجود نمی‌آید و اغلب با علائم و عارضه مالی و اداری همراه است که یکی از این علائم هشداردهنده، فقدان کیفیت سود است. در واقع، کیفیت سود، ابزاری برای سنجش توانمندی و صلاحیت مدیران، معیاری برای ارزیابی تداوم فعالیت شرکت، مکانیزمی‌برای ارزیابی جریان نقدی و شاخصی برای صحت فعالیت‌های مالی شرکت و مقابله با فساد است و به همین دلیل، گروهی از اقتصاددانان، سود را عاملی برای افزایش ثروت، عده‌ای دیگر، سود را ارزش افزوده فعالیت اقتصادی و گروهی دیگر نیز، سود را فایده مالی و پاداش سرمایه‌گذار می‌دانند.
 • افزایش صادرات لوله و اتصالات به خارج

  زینب طاری: ایران گرفتار نوعی بدمصرفی در بیشتر حوزه‌ها است. این مساله در مورد کالاهای استراتژیکی که با یارانه پنهان قابل توجهی به مردم عرضه می‌شود، ابعاد گسترده‌تر و بحران‌سازتری به خود گرفته است.
 • ضرورت حمایت از صادرات محصولات ذوب‌آهن

  دنیای اقتصاد: نماینده مردم اصفهان و نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور در ذوب‌آهن اصفهان، ضمن بازدید از خط تولید و پروژه‌های این شرکت با مسوولان ذوب‌آهن دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • اقدامات توسعه‌ای سه‌ساله شرکت شهرک‌های کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: در مراسمی با معرفی مدیرعامل جدید شرکت شهرک‌های کشاورزی از مدیرعامل سابق این شرکت تقدیر به عمل آمد. مدیرعامل سابق شرکت شهرک‌های کشاورزی به اقدامات صورت گرفته طی سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: اصلاح فرآیندهای اجرایی ازجمله کوتاه کردن زمان صدور مجوزها بدون دریافت وجه از سرمایه‌گذاران، اصلاح آیین‌نامه انعقاد قراردادها، واگذاری‌ها و دستورالعمل‌های متعدد و برگزاری ۱۵۰ جلسه هیات مدیره با حدود ۹۵۰ مصوبه از جمله اقدامات شرکت بوده است.
 • ۷ شرکت بیمه‌ای در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور

  دنیای‌اقتصاد: نتایج بیست‌وسومین رتبه‌بندی شرکت‌ها که ۵۰۰ شرکت دولتی و خصوصی را در بر می‌گیرد، در حالی به تازگی مشخص شده است که ۷ شرکت بیمه‌ای خصوصی شامل بیمه دی، بیمه آسیا، بیمه دانا، بیمه پارسیان، بیمه پاسارگاد، بیمه معلم و بیمه کوثر در لیست ۱۰۰ شرکت‌ برتر ایرانی از نظر میزان فروش سال ۹۸، قرار گرفته‌اند.
 • رونمایی شل از استراتژی «سبز»

  دنیای‌اقتصاد: شرکت شل در حال همسو کردن تعهداتش با رقیب خود یعنی بریتیش پترولیوم است، چون تغییر در نوع تولیدات این گروه انگلیسی هلندی موجب شده تا انگشت اتهام به دلیل رفتار دوگانه این شرکت در رابطه با مسائل زیست‌محیطی، به‌سوی آن نشانه رود.
 • نوشابه بدون قند، عامل رشد کوکاکولا

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین عامل رشد کوکاکولا طی چند سال آینده احتمالا نوشابه مشهور بدون قند این شرکت خواهد بود. جیمز کوئینسی، مدیرعامل شرکت کوکاکولا، در مصاحبه‌ای در روز جمعه که از CNBC پخش شد، گفت: «درواقع، بهترین عامل رشد ما در سال ۲۰۲۱ و احتمالا برای چند سال آینده، کوکای بدون قند خواهد بود. البته برخی از مشتری‌ها در طول تاریخ معترض بوده‌اند که طعم محصولات رژیمی و بدون قند با نوشابه اصلی کوکاکولا برابر نیست؛ اما این شرکت همواره این ادعا را رد کرده و گفته که نوشابه‌های بدون قند طعمی مشابه کوکای اصلی دارند.
 • سایه بازار غیرشفاف بر تولید

  دنیای اقتصاد: صنعت پروفیل آلومینیوم طی سه سال اخیر رشد چشمگیری در کمیت و کیفیت داشته است، اما هنوز برای رقابت با شرکت‌های خارجی باید تلاش کرد که این امر تا حد زیادی به کیفیت آلومینیوم مصرفی بستگی دارد که پیش از این عمده آن از طریق واردات تامین می‌شد و از مرغوبیت خوبی برخوردار بود.
 • روش‌های مبتکرانه معرفی و فروش محصولات بیمه باران

  دنیای‌اقتصاد: بیمه باران یک شرکت تخصصی در حوزه‌ بیمه زندگی است که باید رویکردی انحصاری در فروش در پیش بگیرد و از روش‌های مبتکرانه برای معرفی و فروش محصولات استفاده کند. علیرضا هادی، مدیرعامل بیمه باران، در سفر استانی خود به شهر مقدس مشهد ضمن دیدار با مدیران دفاتر بازاریابی و تعدادی از کارگزاران بیمه در این استان، در نشستی به هم‌اندیشی درباره عملکرد این شرکت و چشم‌انداز آن در سال آینده پرداخت.
 • تامین منابع بیمه توقف کسب و کار از محل پیش‌بینی‌های دولتی

  دنیای اقتصاد: بخشی از منابع لازم برای اجرای بیمه‌نامه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی،می‌تواند از محل اعتبارات کرونا، منابع بانکی یا منابع صندوق توسعه ملی تامین شود.
 • مدرسه‌سازی بیمه پارسیان در مناطق محروم

  دنیای‌اقتصاد: مراحل احداث یک مدرسه روستایی دیگر توسط بیمه پارسیان در یکی از روستاهای محروم شهرستان بشاگرد استان هرمزگان آغاز شد. شرکت بیمه پارسیان که هفته قبل مراحل ساخت مدرسه‌ای در منطقه محروم گتوند استان خوزستان را آغاز کرده، این هفته نیز اقدام به ساخت مدرسه‌ای دیگر در یکی از روستاهای محروم شهرستان بشاگرد استان هرمزگان کرده است. بیمه پارسیان در سال‌های اخیر حوزه مسوولیت اجتماعی و به‌خصوص ساخت مدارس در مناطق کم برخوردار کشور را در برنامه کاری خود قرار داده است و تاکنون ۲ مدرسه در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ساخته و برای استفاده دانش‌آموزان تحویل آموزش و پرورش داده و هم‌اکنون مراحل ساخت ۲ مدرسه دیگر را نیز در هفته‌های اخیر آغاز کرده است.
 • رونمایی از سامانه «سامیار» در بانک ملت

  دنیای‌اقتصاد: سامانه سامیار (اعتبار در معاملات) به عنوان کار مشترک بانک ملت و هلدینگ فناوران هوشمند بهسازان فردا با حضور مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره این بانک به صورت رسمی، رونمایی شد.
 • حمایت ارزی و ریالی بانک تجارت از صنعت پتروشیمی‌

  دنیای‌اقتصاد: بانک تجارت به عنوان یکی از بانک‌های موثر درتامین مالی صنعت پتروشیمی‌کشور در طول برگزاری دومین رویداد تخصصی حمایت از ساخت داخل نمایشگاه پتروشیمی ‌ایران، قراردادهای ریالی و ارزی قابل ملاحظه‌ای با شرکت‌های پتروشیمی‌منعقد کرد. بانک تجارت ضمن انعقاد بیش از ۱۹۰ هزار میلیارد ریال تفاهم‌نامه همکاری با فعالان این صنعت قراردادی به مبلغ ۳۰میلیون یورو هم با مجتمع پتروشیمی‌شهید تندگویان به امضا رساند که هدف آن افزایش ۱۵۰ هزار تنی تولید گرید بطری با شرکت‌های ایرانی است که ۱۰۰درصد آن تولید داخلی خواهد بود. این قرارداد به زودی با عملیات ساخت و نصب پروژه «اس.اس.پی» آغاز می‌شود. رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت، در مراسم امضای این قرارداد همکاری گفت: تامین مالی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان است و شرکت‌های پتروشیمی ‌برای تامین مالی شرایط خاص و ویژه‌ای دارند. به گفته وی حجم سرمایه‌گذاری در این بخش با سایر صنایع قابل مقایسه نیست. دولت‌آبادی تاکید کرد: با توجه به تنوع خدماتی که این صنعت در موضوع تامین مالی نیاز دارد، بانک تجارت یک سبد خدمت اختصاصی شامل تسهیلات ریالی و ارزی ،اوراق مشارکت و.... برای این حوزه طراحی کرده که می‌تواند نیاز پروژه‌های صنعت پتروشیمی ‌را به بهترین شکل ممکن تامین کند.
 • امکان بستن غیرحضوری سپرده مازاد در بانک سینا

  دنیای اقتصاد: بانک سینا امکان بستن سپرده‌های مازاد بدون مراجعه به بانک را فراهم کرد. این بانک برای کاهش مراجعات حضوری به شعب و کمک به مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، امکان بستن سپرده‌های مازاد بدون مراجعه به شعب و از طریق وب‌سایت بانک را در اجرای ضوابط بخشنامه‌های بانک مرکزی فراهم کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر