آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۱۶

 • توسعه نیروگاه جهرم در ۱۴۰۰

  زینب طاری: تولید برق در ایران جزو حوزه‌های استراتژیک اما پرچالش است. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعالان بخش‌خصوصی تولید برق که امروز قریب به ۶۰ درصد برق مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند، ناشی از قیمت‌گذاری برق و اقتصاد بیمار صنعت برق است. با این وجود، اما بخش خصوصی برای ماندگاری و بقا در عرصه اقتصاد چاره‌ای جز مواجهه با مشکلات و به روز نگه داشتن ساختارهای مدیریتی و مالی اش ندارد. شاید به همین دلیل است که دولت‌ها در کشورهای توسعه یافته از سال‌ها پیش اداره و تصدی‌گری اقتصاد را به بخش‌خصوصی سپرده‌اند و خود نقش سیاست‌گذار و تسهیل‌گر را به درستی ایفا می‌کنند.
 • گرفتاری چندوجهی سایپا دیزل

  دنیای اقتصاد: اوضاع تولید خودروهای تجاری در کشور طی دو سال و نیم گذشته چندان مناسب نبوده و تجاری‌سازان با از دست دادن بیشتر شرکای خارجی خود، تیراژی بسیار کمتر از ظرفیت اسمی‌ دارند. در این بین، سایپادیزل واحد تجاری‌ساز گروه خودروسازی سایپا نیز از این قاعده مستثنی نیست، چه آنکه آمار ارائه شده به بورس نشان می‌دهد این شرکت مانند دیگر تجاری‌سازان داخلی با تیراژی پایین فعالیت می‌کند. علاوه بر این، سایپادیزل تعهداتی معوق از دوران پسابرجام دارد که هنوز نتوانسته آنها را انجام دهد و با اوضاع فعلی، بعید است به این زودی‌ها از پس این بحران بربیاید.
 • انقلاب در تولید تجاری خودروهای هیدروژنی

  شادی آذری: مقابله با تغییرات جوی و گرمایش کره زمین سال‌ها است که نه‌تنها دغدغه فعالان محیط‌زیست شده بلکه به بخشی از وظیفه اجتماعی شرکت‌ها و صنایع بزرگ جهان تبدیل‌شده است. شرکت‌های خودروساز به‌عنوان یکی از متهمان اصلی آلودگی‌های جوی و از عاملان اصلی انتشار گازهای آلاینده با قرار گرفتن زیر ذره‌بین منتقدان به‌تدریج سعی کردند تا خود را با راهکارهای دوستدار محیط‌زیست منطبق کنند. تولید خودروهای برقی یکی از بزرگ‌ترین گام‌های شرکت‌های خودروساز در این راستا بود، حالا اما حمل‌ونقل هیدروژنی در صدر تحولات خودروسازی قرارگرفته است. خودرو هیدروژنی به وسیله نقلیه‌ای گفته می‌شود که از هیدروژن به‌عنوان سوخت مصرفی برای تولید نیروی محرکه موتور استفاده می‌کند. موتورهای هیدروژنی در وسایل پرتاب راکت‌های فضایی، خودروها و سایر وسایل نقلیه مورداستفاده قرار می‌گیرند. موتور این خودروها انرژی شیمیایی هیدروژن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند یا با سوزاندن هیدروژن در یک موتور درون‌سوز این نیرو را تامین می‌کند. گونه‌ای دیگر از موتورهای هیدروژنی نیز از طریق واکنش هیدروژن با اکسیژن در یک سلول سوخت، نیروی موردنیاز موتورهای الکتریکی را تامین می‌کند. استفاده گسترده از هیدروژن برای سوخت‌رسانی در حمل‌ونقل، به‌عنوان یکی از عناصر کلیدی در اقتصاد هیدروژن ‌به‌شمار می‌آید.
 • احداث خط تولید لاستیک رادیال رازی با حمایت بانک ملی ایران

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه احداث واحد تولید لاستیک رادیال رازی با مشارکت شرکت توسعه صنایع ایران (ایدرو) و سرمایه‌‌گذاری بانک ملی ایران امضا شد.
 • تدوین تقویم مناسبتی برگزاری جشنواره‌های ملی و جهانی

  ندا علیزاده: منطقه نمونه گردشگری الوند همدان نخستین منطقه نمونه کشور است که در سال ۱۳۷۸ به بهره‌برداری رسید. این منطقه اکنون به‌عنوان پایلوت گردشگری استان‌های غربی کشور در قالب دهکده تفریحی‌توریستی گنجنامه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.
 • الگوی متفاوت بانک صادرات در تامین مالی صنعت پتروشیمی

  حمید اسلامی‌منوچهری: دومین نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی ‌که در روزهای پایانی بهمن امسال در کیش برگزار شد، عرصه‌ای برای نمایش علاقه بانک‌ها به همکاری با این صنعت پیشران بود. بانک صادرات ایران هم از جمله چهار بانک حاضر در این رویداد بود که به معرفی طرح‌های حمایتی خود از این صنعت پرداخت و تفاهم‌نامه‌هایی را با بزرگان صنعت پتروشیمی‌ به امضا رساند.
 • ۱۹ قدرت صنایع معدنی در بین ۱۰۰ شرکت برتر

  سارا اصغری: سازمان ‌مدیریت ‌صنعتی از سال ۱۳۷۷ به بعد رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را هر ساله انجام می‌دهد تا شرکت‌‌های سرآمد اقتصاد کشور را مشخص کند. در فهرست تهیه ‌شده از ۵۰۰ شرکت ایران، این سازمان روی شناسایی آرایش بنگاه‌های بزرگ کشور در کنار همدیگر تمرکز دارد؛ به ‌عبارت دیگر، از آنجا که رونق و رکود بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران، به‌ دلیل وجود ارتباطات گسترده پسین و پیشین به سرعت در تمامی سطوح اقتصاد کشور آثار خود را بروز می‌دهد، سازمان مدیریت صنعتی با تهیه این فهرست، قصد دارد تصویری سالانه و متکی به آمارها، از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه‌های بزرگ کشور و صنایع و فعالیت‌های اقتصادی مختلف ارائه بدهد.
 • پروازهای نوروزی با مجوز ستاد مقابله با کرونا

  دنیای اقتصاد: سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی آمادگی برقراری پروازها در ایام نوروز را دارند اما منتظر ابلاغ دستورالعمل از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. تورج دهقانی‌زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد که توان عملیاتی و ساعت پرواز تعیین‌شده و تعداد ناوگان آماده به کار خود را در فرودگاه‌های پرترافیک برای پوشش پروازهای نوروزی برنامه‌ریزی کنند. وی افزود: همه شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند هواپیمای پشتیبانی داشته باشند تا در مواقع اضطرار یا نقص فنی بتوانند در کمترین زمان نسبت به جابه‌جایی و به مقصد رساندن مسافران اقدام کنند. دهقانی‌زنگنه با تاکید بر کسب رضایت مسافران گفت: به شرکت‌های هواپیمایی تاکید کردیم در ایام نوروز، پروازهای برنامه‌ریزی شده را نباید ابطال کنند.
 • اکسپوی دبی فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های اصفهان

  دنیای ‌اقتصاد: نشست بررسی ظرفیت‌های استان اصفهان برای حضور در اکسپوی دبی در سالن همایش‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان برگزار شد.
 • فولاد هرمزگان در آستانه گذر از هدف سالانه

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به عملکرد فولاد هرمزگان پیش‌بینی می‌شود این شرکت بتواند تا پایان سال ۹۹ از ظرفیت اسمی خود عبور کند. حامد جمشیدی‌نیا، مدیر فولادسازی شرکت فولاد هرمزگان درباره عملکرد این شرکت در بهبود و افزایش سرعت تولید گفت: امسال پروژه‌های بسیاری در راستای افزایش کمیت، کیفیت و تحویل به موقع محصول که یکی از اقدامات استراتژیک واحد بهره‌برداری در فولاد هرمزگان است، تعریف شد؛ این موضوعات طی جلسات مشترک در برنامه کاری شرکت قرار گرفت و با شناسایی و تعیین اقدامات موثر و اجرای آنها نتایج مطلوبی حاصل شد. به گفته وی، پروژه افزایش سرعت تولید در زمان مستقیم کاری، پروژه کاهش توقفات اضطراری، کاهش مصرف انرژی، افزایش سرعت ریخته‌گری، افزایش آماده به‌کاری جرثقیل‌ها، افزایش آماده به‌کاری مکانیزم‌های جمع‌آوری سرباره، افزایش کیفیت آهن‌اسفنجی و افزایش کیفیت آهک مصرفی در کوره‌های قوس از جمله پروژه‌هایی است که در نتیجه اقدامات موثر فولاد در فولاد هرمزگان انجام شد.
 • فروش بالای پورشه در عربستان سعودی در پنج سال گذشته

  دنیای‌اقتصاد: شرکت Samaco که تنها واردکننده پورشه در عربستان سعودی است گزارش می‌کند در سال ۲۰۲۰ میزان واردات خودروی پورشه به عربستان سعودی باوجود شیوع بیماری کرونا، محدودیت‌های سفر و کاهش مالیات ارزش‌افزوده به ۱۵ درصد، در حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت خبری عرب‌نیوز، افزایش فروش در سال گذشته منتج به بالاترین ارقام خرده‌فروشی برای این وارد کننده از سال ۲۰۱۵ شده است.
 • تاکسی‌های روباتیک در جاده‌های آلمان؛ به‌زودی

  دنیای اقتصاد: خودروسازی آلمان از قانون‌گذاران این کشور خواسته است هرچه سریع‌تر مقررات یا آیین‌نامه‌ای را تصویب کنند که بتواند به‌عنوان یک راهنمای جهانی برای تاکسی‌ها و اتوبوس‌های بدون راننده کاربرد داشته باشد. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت اتو نیوز، کابینه مرکل صدراعظم آلمان، روز دهم فوریه لایحه‌ای را به مجلس ارائه کرد که در آن به خودروهای بدون راننده به‌اصطلاح «سطح ۴» این اجازه را می‌دهد که از اوایل سال آینده بتوانند در جاده‌های عمومی رفت‌وآمد کنند.
 • افزایش سرمایه بیمه ملت کلید خورد

  دنیای‌اقتصاد: هیات‌مدیره شرکت بیمه ملت، پیشنهاد افزایش سرمایه این شرکت را به مجمع عمومی فوق‌العاده ارائه داد. پیشنهاد افزایش سرمایه برای رونق تولید و ایجاد اشتغال از طریق اصلاح ساختار مالی در راستای افزایش توانگری مالی و تعمیم انواع پوشش‌های بیمه در کشور توسط هیات‌مدیره بیمه ملت ارائه شد. بر اساس این گزارش، مقرر شده است تا این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها حداقل به مبلغ ۸۹۱/ ۲۹ میلیارد ریال و به میزان ۱۰۴۹ درصد انجام شود. بدیهی است افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تصویب آن در مجمع عمومی فوق‌العاده سهامداران خواهد بود.گفتنی است؛ سرمایه بیمه ملت طی صورت‌جلسه هیات‌مدیره مورخ ۱۹ شهریور ۹۵ و تاییدیه مورخ ۲۱ آذر ۹۵ بیمه مرکزی؛ مبلغ ۲۸۵۰ میلیارد ریال است.
 • رشد سهم بازار بیمه دانا

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه دانا با سیاست‌گذاری و استراتژی مناسب و برنامه راهبردی، رشد بسیار مطلوبی در تولید حق بیمه داشته و در سال‌های اخیر سهم بازار خود را به شدت افزایش داده است. فرامرز خجیر، عضو هیات‌مدیره بیمه دانا ضمن بیان این مطلب، در تشریح مهم‌ترین برنامه‌ها، اقدامات و سیاست‌های شرکت بیمه دانا در سال ۱۴۰۰ گفت: شرکت بیمه دانا طی سال‌های ۹۸و۹۹ با سیاست‌گذاری و استراتژی مناسب و برنامه راهبردی مدیریت عامل، رشد بسیار مطلوبی در تولید حق بیمه داشته و سهم بازار خود را به شدت افزایش داده است.
 • بیمه میهن به دنبال افزایش پرتفوی در استان‌های محروم

  دنیای اقتصاد: صنعت بیمه در خدمات‌رسانی به استان‌های محروم از جمله سیستان و بلوچستان، فعال بوده است. رضا مصطفوی، مدیرعامل بیمه میهن در مراسم معارفه سرپرست جدید شعبه این شرکت در زاهدان با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان از استان‌های محروم کشور و دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است، افزود: این استان برای ظرفیت‌سازی و ترویج فرهنگ بیمه نیازمند توجه ویژه و جدی است و دراین راستا باید بر استفاده از تمام ظرفیت‌ها و سرمایه‌های انسانی برای دستیابی به این اهداف توجه شود.
 • ۵ چرخش استراتژیک بیمه رازی در سال آینده

  دنیای اقتصاد: اولین گردهمایی مدیران ستادی و استان‌های بیمه رازی با هدف بررسی عملکرد ستاد و شعبه‌های شرکت در سراسر کشور و معرفی برنامه‌های استراتژیک، در سالن همایش‌های ستاد مرکزی با حضور مدیرعامل بیمه رازی و اعضای هیات مدیره برگزار شد. در این نشست علی جباری مدیرعامل بیمه رازی به برنامه‌ها و چرخش‌های استراتژیک بیمه رازی در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و با بیان این رویکرد که بیمه رازی در روزهای آتی و سال آینده، ۵ چرخش استراتژیک را پیش رو دارد گفت: چرخش استراتژیک زمانی اتفاق می‌افتد که سازمان به مرحله‌ای می‌رسد که نیاز به دگرگون کردن همه چیز را احساس می‌کند. این احساس در ما شکل گرفته و باید در انجام آن بکوشیم.
 • تسهیلا ت ۲ هزار میلیارد ریالی به صنایع صادرات محور استان مرکزی

  دنیای‌اقتصاد: بیش از ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات و بالغ بر ۳۸۷ میلیارد ریال ضمانت‌نامه ریالی تا پایان دی سال‌جاری به مشتریان بانک توسعه صادرات در استان مرکزی اعطا شده است.
 • پرداخت تسهیلات موسسه ملل به ایده‌های عملیاتی

  دنیای‌اقتصاد: قائم مقام موسسه اعتباری ملل گفت: در سال‌های گذشته ایده‌ها در قشر تحصیل کرده و جوان صرفا در حد یک طرح باقی می‌ماند و عملا به مرحله اجرا نمی‌رسید. بنابراین تصمیم گرفتیم از مرحله ایده تا عمل حضوری فعال‌تر داشته باشیم تا علاوه بر اشتغال‌زایی و تسهیل امور، نقشی هم در این مسیر ایفا کرده باشیم. مروجی در خصوص نحوه شرکت علاقه‌مندان در این کمپین اظهار کرد: از طریق فضای مجازی و بسترهای طراحی شده همه صاحبان ایده و طرح می‌توانند با مراجعه به سایت (ایده تا عمل) در این پویش شرکت کنند. وی گفت: پس از بررسی و پایش طرح‌ها توسط تیم داوری و براساس عملیاتی شدن طرح‌ها موارد به معاونت اعتباری برای اعتبارسنجی، تایید و اعطای تسهیلات ارسال می‌شود که پس از تایید نهایی و اعطای تسهیلات این موسسه در کنار ایده‌های خلاق و موثر خواهد ماند. وی با اعلام اینکه همواره دغدغه اصلی این موسسه حمایت از طرح‌ها و ایده‌های بکر و نو بوده با اشاره به ضعف سیستم آموزشی در خصوص تعلیم و تربیت دانش‌آموختگان براساس مطالعات تئوری گفت: همواره دانش‌آموختگان بعد از فراغت از تحصیل دغدغه کار و مشکلات ناشی از آن را دارند. بنابراین موسسه اعتباری ملل به نوبه خود در این مسیر پیشقدم شد تا به سهم خود از این قبیل کسب‌و کارها حمایت به عمل آورد.
 • پرداخت تسهیلات بانک دی به فرهنگیان

  دنیای‌اقتصاد: بانک دی از آبان ماه سال‌جاری با اجرای طرح کارت اعتباری و تسهیلات ویژه فرهنگیان و با هدف ارج نهادن به این قشر تاثیرگذار، بیش از یک هزار و ۲۰۰میلیارد ریال تسهیلات و اعتبار به متقاضیان پرداخت کرده است. رحیم طاهری، عضو هیات‌عامل و معاون بانکی و بازاریابی بانک دی با اعلام این خبر گفت: جامعه فرهنگیان کشور از زمان اجرای این طرح تاکنون، مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال در قالب کارت اعتباری و ۴۰۰میلیارد ریال در قالب تسهیلات از محل این طرح دریافت کرده‌اند. وی اظهار کرد: جامعه فرهنگیان اعم از کادر اداری، معلمان، نیروهای خدماتی مدارس دولتی، نیمه دولتی، خصوصی و همچنین کارکنان شاغل در وزارت و ادارات تابعه آموزش و پرورش سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به شعب بانک دی در سراسر کشور از امکانات این طرح بهره‌مند شوند.
 • کمک بانک مهر ایران به مردم سی‌سخت

  دنیای‌اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بیش از ۵۵ میلیارد ریال، برای کمک به مردم سی‌سخت که از زلزله اخیر آسیب دیده‌اند، در نظر گرفت. این بانک در قالب پرداخت وام، ساخت و بازسازی مراکز بهداشت روستایی و پرداخت کمک بلاعوض، اقداماتی را برای مردم سی‌سخت در نظر گرفته است. برای آسیب‌دیدگان زلزله، ۵۰میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که در چارچوب وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود. همچنین ۵ میلیارد ریال برای ساخت و بازسازی مراکز بهداشت روستایی از سوی این بانک در نظر گرفته شده است. در این راستا، بانک مهر ایران ۵۰۰میلیون ریال نیز به‌صورت کمک بلاعوض به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر پرداخت می‌کند.
 • رکوردشکنی فولاد خراسان در تامین کنسانتره

  دنیای‌اقتصاد: تامین مواد اولیه به ویژه کنسانتره سنگ‌آهن یکی از چالش‌های اصلی و دغدغه‌های فولادسازان کشور است، در این شرایط مجتمع فولاد خراسان در پایان بهمن برای سومین ماه متوالی، رکورد تامین این ماده اولیه اساسی را شکست. به گزارش روابط عمومی فولاد خراسان، این مجتمع صنعتی در ماه بهمن با تامین ۲۳۲ هزار و ۲۵۰ تن کنسانتره، موفق شد رکورد پیشین تامین این ماده اولیه را که یک ماه قبل به دست آمده بود، بیش از ۱۳هزار تن افزایش دهد. این در حالی است که فولاد خراسان در دی هم موفق شده بود با تامین ۲۱۹ هزار و ۸۳ تن کنسانتره، رکورد ۲۱۸ هزار و ۵۹۳ تنی قبلی خود را که آذر امسال ثبت کرده بود، ۴۸۰ تن ارتقا دهد؛ به این ترتیب در سه ماه آذر، دی و بهمن شاهد سه رکورد شکنی پیاپی در حوزه تامین مواد اولیه خود بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر