آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۸۹

 • نبرد میلیاردرها

  دنیای اقتصاد: «ایلان ماسک»، مدیر ارشد تسلا چندی پیش رسما لقب ثروتمندترین فرد جهان را از آن خود کرد و جای «جف بزوس» را گرفت. این جهش به دنبال افزایش ارزش سهام تسلا در ۱۰روز قبل صورت گرفت. افزایش ثروت ماسک طی یک سال گذشته «سرعت بی‌سابقه‌ای» داشته و هنوز هیچ کارآفرینی نتوانسته با این سرعت به این حجم از ثروت دست یابد.
 • صنعت قطعات پلیمری؛ گرفتار سیاست‌گذاری‌های اشتباه

  ندا علیزاده: مواد پلیمری دسته‌ای از مواد شامل پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها، چسب‌ها، رنگ‌ها، فوم‌ها، رزین‌ها هستند. به‌ دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی، پلیمرها کاربرد روزافزونی در صنایع گوناگون از جمله صنعت خودرودارند و بخش عمده‌ای از قطعات خودرو همچون سپر، پروانه، جلوپنجره و توری، آینه، سینی فن، رکاب،‌ چراغ‌ها، دستگیره‌ها و... از مواد پلیمری تولید می‌شوند. یکی از تولیدکنندگان قطعات پلیمری خودرو، شرکت مهرساز گستر پارس محسوب می‌شود که نخستین شرکت پس از ایران‌خودرو است که تکنولوژی تولید سپر را وارد و آن را در کشور بومی‌سازی کرد. با بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت درباره پتانسیل‌های مهرساز گستر پارس، وضعیت بازار هدف داخلی و صادراتی و مشکلات و دغدغه‌های تولیدکنندگان صنعت قطعات پلیمری خودرو گفت‌وگو کردیم.
 • آینده تجارت جهانی در دستان هوش مصنوعی

  نازنین افتخار: هوش مصنوعی در آستانه بروز یک انقلاب جدید و پر رونق در تکنولوژی است. در اکثر شرکت‌های بزرگ تصمیم‌گیری در مورد همه چیز از معرفی محصول تا تجربه کاربری، شخصی‌سازی خدمات برای کاربران و هدایت رفتارهای کاربر در محصول همه زیر سایه این فناوری منطبق بر داده است.
 • راهکارهایی برای جذابیت بیمه‌های عمر

  زهره محسنی‌شاد: آمار بیمه‌شدگان عمر در حالی در ایران اعداد پایینی را نشان می‌دهد که در سایر کشورها این رویه، کاملا برعکس است. در کشورهای پیشرفته با رویکردی مناسب، از بیمه به‌عنوان ابزاری بسیار موثر در ایجاد آرامش فردی و آسایش اجتماعی استفاده می‌شود و می‌توان گفت که در این کشورها تقریبا همه افراد از این پوشش برخوردار هستند. دلیل این ادعا ضریب نفوذ حدود ۱۵ درصدی بیمه‌های عمر در ایران در مقایسه با ارقام ۵۰ تا ۶۰درصدی سایر کشورها است که این آمارها به خوبی نشان می‌دهد ما در بحث بیمه‌های عمر و زندگی همچنان عقب هستیم. این شرایط در حالی است که بیمه‌های عمر، علاوه بر اینکه به زندگی افراد جامعه برای رسیدن به آرامش کمک می‌کند، به دلیل ذخایر فنی که بابت وجوه بیمه‌گذاران در اختیار شرکت‌های بیمه قرار می‌گیرد، بر اقتصاد کشور نیز تاثیرات مثبت دارد و در نهایت زمینه بهبود و رفاه جامعه را فراهم می‌کند. اما این عقب‌ماندگی در حالی در کشور ما وجود دارد که مشکلات اقتصادی و در کنار آن موضوع کرونا، این وضعیت را بدتر کرده و از اقبال خریداران بیمه‌های عمر وزندگی کاسته است. آن‌طور که رئیس اداره کل نظارت بر بیمه‌های زندگی بیمه ایران می‌گوید: در کنار سایر عوامل اثرگذار بر عدم رشد بیمه‌ها در کشور، بحث مشکلات اقتصادی ناشی از شرایط موجود از یکسو و شیوع بیماری کرونا از سوی دیگر به‌عنوان دو فاکتور مهم منجر به این شده تا بیمه‌ها از اولویت خریداران خارج شوند که این وضعیت در بیمه‌های عمر وزندگی نمود بیشتری دارد.
 • به صنعت فولادکمک کنید

  علی غفوری / دبیر گروه شرکت‌ها
  از ابتدای شدت گرفتن تحریم‌ها در سال ۱۳۸۹ یک نکته بیش از سایر موارد هم در رسانه ها و هم در بین مردم و برخی مسوولان مغفول ماند آن هم هدف‌گیری و تضعیف صنایع معدنی ایران توسط تحریم‌کنندگان بود. در ابتدا با عناوینی نظیر «کاربرد دوگانه» غرب، مانع ارسال تجهیزات حیاتی نظیر الکترود گرافیتی برای ساخت و توسعه کارخانه های فولاد، آلومینیوم و مس در ایران شد، این روند متوقف نشد و به آنجا رسید که ظرف مدت کوتاهی تقریبا تمامی‌شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران تحریم شدند. دشمنان ایران به خوبی می‌دانند، صنایع معدنی، بزرگ‌ترین نجات‌دهنده کشور در سال‌های «ایران بدون نفت» بوده و اگر بخواهند اقتصاد ایران را زمین بزنند بهترین راه، محروم کردن کشور از فلزات استراتژیک و درآمدهای صادراتی آن است.
 • برگزاری قرعه‌کشی دی‌ماه جشنواره بیمه‌های زندگی بیمه ملت

  به منظور آگاه‌سازی بیمه‌گذاران بیمه‌های زندگی نسبت به مزایای این بیمه‌نامه و بهره‌مندی از پوشش‌های آن در مواقع ضروری، بیمه ملت نسبت به برگزاری جشنواره بیمه‌های زندگی اقدام کرد. جشنواره بیمه‌های زندگی، با جوایز ارزنده‌ برای بیمه‌گذاران بیمه‌های زندگی از آذرماه آغاز شد و تا پایان سال‌جاری ادامه خواهد داشت. بیمه‌گذاران می‌توانند با پرداخت اقساط معوق، پرداخت اقساط پیش از موعد و واریز به حساب بیمه‌نامه‌های سپرده زندگی، امتیاز خود را در طول جشنواره افزایش دهند و از جوایز ارزنده آن بهره‌مند شوند. بر اساس این گزارش، در پایان هر ماه و انتهای هر فصل جوایز ارزنده‌ای به قید قرعه به بیمه‌گذاران اعطا می‌شود. به همین منظور، روز دوشنبه ششم بهمن‌ماه، قرعه‌کشی پایان ماه دی برای بیمه‌گذاران انجام شده و در این مراسم، یک دستگاه گوشی تلفن‌همراه به یک نفر از بیمه‌گذاران به قید قرعه اهدا می‌شود.
 • پیش‌بینی ثبت رکورد رشد ۳۵۰درصدی بارز

  دنیای اقتصاد: گروه صنعتی بارز با رشد تولید ۳۰ درصدی تا پایان سال بالغ بر ۱۳۰ هزار تن انواع تایر را به بازار مصرف عرضه می‌کند، همچنین فروش تلفیقی شرکت تا پایان سال از مرز ۴۷ هزار میلیارد ریال و سود تلفیقی نیز از مرز ۷هزار میلیارد ریال عبور کرده و رکورد رشد ۳۵۰ درصدی را به ثبت می‌رساند.
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری نفت و گاز سرو

  زهرا مجتهد: در شرایط تحریم، تامین قطعات و لوازم‌یدکی موردنیاز مجموعه‌های تولیدکننده با سختی و دشواری‌هایی از دو وجه واردات و تامین مالی روبه‌رو است. از چند سال قبل که در کشور نهضتی به نام نهضت بومی‌سازی از سوی شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور شکل گرفت، کم‌کم این امر به سایر شرکت‌های تولیدکننده سرایت کرد اگرچه آنها متحمل هزینه‌های مالی شدند، اما دستاوردهای حاصل از این مدل سرمایه‌گذاری سبب شد تا قطعات بیشتری در داخل کشور ساخته شود.
 • بازاریابی جهانی زعفران با تکیه‌بر نوآوری

  زهرا رضایی: در دنیای امروز که تحقیق، پژوهش و روی آوردن به روش‌های جدید تولید و فرآوری محصولات، یکی از مهم‌ترین الزامات برای توسعه و پیشرفت شرکت‌های تولیدی و برندها است، صاحبان برخی برندها با تکیه‌بر این اصول توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری را در کار خود تجربه کنند.
 • چالش‌های استانداردسازی مصالح ساختمانی

  سیدسجاد موسوی: سوانح طبیعی مانند زلزله می‌توانند به‌شدت باعث تخریب ساختمان‌ها شوند، در کشور ما قدیمی‌بودن زیرساخت‌ها و در برخی موارد استفاده از مصالح بی‌کیفیت این مشکل را دوچندان می‌کند، کمااینکه به‌وفور شاهد تخریب ساختمان‌های قدیمی‌حتی برخی ساختمان‌های نوساز، پس از وقوع زلزله‌ها هستیم. علاوه‌بر بحث امنیت، به‌کارگیری مصالح استاندارد به کاهش هزینه‌های آتی ساکنان نیز کمک خواهد کرد، کافی است هزینه‌های انرژی را در یک ساختمان دارای پنجره‌ عایق با یک پنجره‌ معمولی مقایسه کنید، اما آنچه در عمل شاهدیم گویای وضعیتی آشفته در تولید و اجرای ساختمان است.
 • پالایش نفت تهران برنده تندیس پنجمین همایش مسوولیت‌های اجتماعی

  دنیای‌اقتصاد: در پنجمین همایش مسوولیت‌های اجتماعی صنعت نفت کشور که با شعار نظام‌نامه، چارچوب عمل مسوولیت اجتماعی صنعت نفت، به‌صورت مجازی برگزار شد، شرکت پالایش نفت تهران با تدوین و ارائه اولین گزارش پایداری و مسوولیت اجتماعی منطبق بر استاندارد GRI توانست تندیس طلایی برترین گزارش پایداری به‌عنوان عالی‌ترین نشان (CSR) صنعت نفت را کسب کند.
 • رشد سودآوری کاشی الوند در عملکرد ۹ ماهه

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌ صنایع کاشی و سرامیک الوند در دوره ۹ ماهه موفق به افزایش ۳۴۶ درصدی در سود خالص شد.
 • سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری جنرال موتورز در کانادا

  دنیای اقتصاد: شرکت جنرال موتورز و اتحادیه کارگری یونیفور خبر دادند این خودروساز توافق کرده است حدود یک میلیارد دلار کانادا (معادل ۴۲/ ۷۸۵ میلیون دلار آمریکا) در کارخانه مونتاژ «کامی» در انتاریو کانادا برای تولید انبوه ون‌های برقی سرمایه‌گذاری کند.
 • همکاری بیمه حکمت با بانک مهر ایران

  دنیای اقتصاد: در راستای خدمت‌رسانی بیشتر به مشتریان بیمه حکمت، این بیمه با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تفاهم‌نامه همکاری بیمه‌ای در قالب «طرح مهر حکمت» امضا کرد. بر این اساس، حق بیمه متقاضیان را بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در قالب طرح مهر حکمت تا سقف ۵ میلیون تومان به شرکت بیمه‌حکمت پرداخت خواهد کرد و بیمه‌گذاران ظرف ١٢ ماه حق بیمه پرداختی را بدون مراجعه به بانک، بدون سود، بدون ضامن و بدون کارمزد به بانک مهر ایران می‌پردازند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب و نمایندگی‌های بیمه حکمت در سراسر کشور برای رشته بیمه‌های شخص ثالث، بدنه خودرو، آتش‌سوزی، حوادث انفرادی، عمر مانده بدهکار و سایر رشته‌ها، بیمه‌نامه خریداری کرده و اقساط آن را به بانک مورد‌اشاره پرداخت کنند.
 • «وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

  محمدعلی آخرتی: بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. این بانک طبق شعار راهبردی خود با تمرکز بر صنعت توریسم و سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با گردشگری، سعی در کسب سهم عمده‌ای از این شاخه تجاری با عرضه محصولات نوین مالی و اعتباری دارد، به نحوی‌ که دارای کیفیت مطلوب و قیمت‌گذاری مناسب برای بازارهای هدف باشد.
 • «سیتا» شفاف‌سازی کرد

  دنیای ‌اقتصاد: «سیتا» افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های سرمایه‌ای را در راستای شفاف‌سازی بررسی می‌کند. به دنبال خبر شناسایی شرکت‌های تابعه «شستا» که واجد شرایط برای انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها هستند، سرمایه‌گذاری سیمان تامین نیز مشمول این اقدام شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، رضا جمارانیان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین طی نامه‌ای به بورس در راستای شفاف‌سازی در این زمینه اعلام کرد که این هلدینگ و شرکت‌های تابعه آن با رعایت تمامی ضوابط و دستورالعمل‌های موجود، موضوع مزبور را در دستور کار خود و زیرمجموعه‌ها قرار می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر