آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۸۰

 • سایه بدهی‌ها بر سر «همای ایران»

  ایرج منصوری: صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران در ۵۰ سال اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است و افزایش عمر متوسط ناوگان هوایی فرسوده کشور به ۲۵ سال، وضعیت اسفباری را برای شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی ایران به وجود آورده است. با وجود ۳۲۳ فروند انواع هواپیمای مسافری، در حال حاضر ظرفیت صندلی حمل‌ونقل هوایی ایران، به بیش از ۴۸ هزار صندلی افزایش ‌یافته؛ اما بیش از ۵۰ درصد آن به علت زمین‌گیر شدن عملا غیرقابل استفاده هستند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در حال حاضر از ۳۲۳ فروند هواپیمای مسافری در کشور به علت تحریم‌ها ۱۶۵ هواپیما در ایران فعال هستند و تقریبا حدود ۵۰درصد آن به علت نبود قطعات و به‌خصوص موتور عملا غیرفعال شده‌اند.
 • دستیابی به ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اسلب

  زهرا مسافر: اجرای‌برنامه‌های پیش‌بینی ‌شده توسعه اقتصادی برای رسیدن به جایگاه مناسب تولید فولاد در کشور به میزان ۵۵ میلیون تن در سال، کاهش واردات بی‌رویه فولاد و رسیدن به خودکفایی در این صنعت، بومی‌سازی صنعت تولید آهن و فولاد در کشور و ایجاد اشتغال‌زایی مناسب در استان‌های محروم و ... را می‌توان از جمله موارد ضرورت اجرای طرح ۸۰۰ هزار تنی فولاد سفیددشت دانست.
 • اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب، تبدیل تهدیدها به فرصت است

  دنیای اقتصاد: امضای توافق‌نامه گروه مالی گردشگری با قرارگاه خاتم‌الانبیا برای اجرای طرح‌های توسعه مجتمع فولاد بناب، ضرورتی برای تبدیل تهدیدها به فرصت و بهره‌گیری از توانمندی متخصصان داخلی است.
 • «ونوین» بر مدار سودسازی

  دنیای اقتصاد: مدتی است بانک اقتصاد نوین در مسیر صعودی تراز عملکردی حرکت می‌کند به طوری که گزارش آذرماه این بانک هم برای بازار و هم برای سهامداران نکات مثبتی داشته و نشان از روند مثبت عملکرد «ونوین» دارد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در آذرماه امسال این بانک موفق به ثبت تراز عملیاتی ۲۰۶ میلیارد تومانی شده و روند صعودی خود را حفظ کرده است.
 • آغاز عملیات فاز یک کارخانه تولید کنسانتره شرکت سنگ‌آهن اسپیدان نطنز

  دنیای‌اقتصاد: عملیات استقرار ماشین‌آلات و تجهیزات فاز یک کارخانه تولید کنسانتره سنگ‌آهن با موفقیت انجام پذیرفت.
 • بانک ایران‌زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد

  دنیای اقتصاد: بانک ایران زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با درخواست‌ بانک ایران زمین درخصوص تقاضای دسترسی به پرتال ارزی و سامانه تامین ارز و سامانه نیما و همچنین عضویت در بازار بین‌بانکی ارز تهران موافقت کرد. با ابلاغ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شبکه بانکی، بانک ایران زمین با دریافت مجوز انجام عملیات ارزی در سطح مرحله سوم به عضویت رسمی بازار بین بانکی ارز تهران در آمد.
 • توسعه صنعت مس در گرو اتخاذ روش‌های نوین

  سارا اصغری: ایران به لحاظ ذخایر مس در دنیا در رتبه هفتم دنیا قرار دارد و از ۸۷۰ میلیون تن ذخایر محتوای خالص مس در دنیا ۵/ ۳۶ میلیون تن آن مربوط به ایران است. ایران دارای ۲/ ۴درصد ذخایر مس دنیا است؛ اما این در حالی است که حدود ۱/ ۱درصد تولید مس جهان را در اختیار دارد.
 • افزایش ۱۵۴ درصدی سرمایه بانک سینا

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی فوق‌العاده بانک سینا به ریاست مهندس نعمت‌اللهی، رئیس هیات‌مدیره بانک، به صورت آنلاین و با حضور ۷۹/ ۷۶ درصد سهامداران برگزار و موضوع افزایش ۱۵۴درصدی سرمایه بانک سینا تصویب شد. پیشنهاد هیات مدیره بانک در خصوص افزایش ۱۵۴ درصدی سرمایه از مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال به مبلغ بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال مطرح و پس از قرائت نامه موافقت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اعلام نظر مثبت سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی بانک، سهامداران با موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها موافقت کردند. مبلغ افزایش سرمایه ۱۵ هزار و ۳۸۳میلیارد و۸۵۰ میلیون ریال است. موقعیت بانک سینا با افزایش سرمایه از رتبه ۱۴ در بین ۱۷ بانک خصوصی به رتبه ۹ و در میان ۲۵ بانک خصوصی و دولتی به جایگاه ۱۵ ارتقا خواهد یافت.
 • کاهش ۷۰درصدی زیان انباشته بانک دی

  دنیای اقتصاد: بانک دی در یک سال گذشته شاهد تحولات بنیادین و چشمگیری بوده که مهم‌ترین آن کاهش ۵۰ درصدی زیان انباشته بانک است که با هدف‌گذاری انجام ‌شده تا پایان سال، زیان انباشته تا ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت.
 • پیشنهادهایی برای خروج سیمان از بحران

  علیرضا امیر فراهانی / مدیرعامل شرکت سیمان لار سبزوار
  با توجه به مسائل و مشکلات صنعت سیمان پیشنهاد می‌کنم وزارت صمت برخورد مشابه پتروشیمی‌ها و به‌طور مثال «اوره سازها» با این صنعت داشته باشد به این معنا که نرخ گاز مصرفی هم قیمت گاز خوراک پتروشیمی هر مترمکعب ۹۰۰ تومان محاسبه و دریافت شود اما همانند پتروشیمی‌ها شرکت‌های سیمانی مکلف باشند از طریق بورس کالا و به نرخ جهانی و منطقه‌ای (حداقل ۶۰ دلار) سیمان صادر کنند و به نرخ نیمایی تسعیر ارز کنند و قیمت فروش داخلی هم حدود ۷۰درصد قیمت صادراتی باشد.
 • فعالیت‌های زغال‌سنگ حرارتی «انگلوامریکن» متوقف می‌شود

  دنیای اقتصاد: شرکت آنگلوامریکن اخیرا اعلام کرده قصد دارد تا اواسط سال ۲۰۲۳ کلیه فعالیت‌های خود برای استخراج زغال‌سنگ در آفریقا و کلمبیا را متوقف کند. مارک کوتیفانی مدیرعامل شرکت آنگلوامریکن در گزارش سالانه خود اعلام کرد که این شرکت برنامه‌هایی برای خروج از معدن زغال‌سنگ حرارتی Cerrejon واقع در کلمبیا طی هجده ماه آتی دارد این در حالی است که خروج از معادن زغال‌سنگ حرارتی آفریقا نیز طی ۳۰ ماه آینده به وقوع خواهد پیوست.
 • تلاش بیمه ملت برای ارائه خدمات آنلاین

  دنیای‌اقتصاد: حتی با از بین رفتن ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن، می‌کوشیم خدمات بیمه‌ای را تا آنجا که ممکن است به صورت آنلاین ارائه دهیم و از مراجعه حضوری جلوگیری کرده و سرعت را افزایش دهیم. مصطفی ملکی، مدیر بیمه‌های خودروی بیمه ملت ضمن بیان این مطلب و با اشاره به عملکرد و برنامه‌های مدیریت بیمه‌های اتومبیل بیمه ملت، گفت: روند مثبت برنامه‌هایی که از سال گذشته شروع کردیم و آمار صدور و خسارت در رشته‌های ثالث و بدنه، نمایانگر آن است که در مسیر صحیح گام بر می‌داریم.
 • مشکلات تامین «پی‌وی‌سی» از بازار

  دنیای اقتصاد: «پلی آمید» عایقی است بین جدار بیرون و جدار داخل پنجره؛ در واقع ارتباط بین محیط خارج و محیط داخل را تیغه پلی آمید قطع می‌کند. استفاده از تیغه‌های پلی آمید در پروفیل‌های آلومینیومی ‌تولید پنجره دوجداره، باعث می‌شود ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از ۲۰۳ به زیر ۴ کاهش پیدا ‌کند. پلی آمید رسانایی را در آلیاژ آلومینیوم قطع می‌کند. مشخصات پروفیل و شکل و نحوه قرارگیری پلی امید در تعیین این عدد بسیار مهم است.
 • پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانک تجارت

  دنیای‌اقتصاد: بانک تجارت در اطلاعیه‌ای چگونگی واگذاری بخشی از سهام دولت در تعدادی از شرکت‌های بورسی به این بانک را تشریح کرد.
 • آسان‌سازی وثایق برای شرکت‌های دانش‌بنیان در بانک پارسیان

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بانک پارسیان امضا شد. مهدی فراهانی مدیر آینده‌پژوهی و تحقیقات بانکداری اسلامی بانک پارسیان ضمن بیان خبر فوق گفت: این قرارداد برای یکپارچه‌سازی خدمات دانش‌محور، تقویت جعبه‌ابزار نوآورانه و ایجاد حلقه اتصال بین صنعت بانکداری و دانشگاه منعقد شده است. وی افزود: با انعقاد قرارداد پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بانک پارسیان از یکسو دغدغه وثایق شرکت‌های دانش‌بنیان برطرف شده و از سوی دیگر تامین مالی این گروه از مشتریان با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. مدیر آینده‌پژوهی و تحقیقات بانکداری اسلامی بانک پارسیان ابراز امیدواری کرد: طبق برنامه‌ریزی به‌عمل ‌آمده در ادامه سال جاری که مزین به نام «جهش تولید» است با تمرکز بر گسترش روزافزون این نوع تعاملات سازنده در توسعه بخش استراتژیک کشور گام‌های ارزنده‌ای برداشته شود.
 • ابداع روش تشخیص و ردیابی سلول‌های سرطانی

  دنیای اقتصاد: شرکت دانش‌بنیان پادزا پادتن پژوه به‌عنوان یکی از شرکت‌های هلدینگ کروز، توانسته برای اولین بار در کشور، روشی نوین برای ردیابی سلول‌های سرطانی ابداع کند. شرکت دانش‌بنیان پادزا پادتن پژوه با پشتوانه بیست سال مطالعه و پژوهش در حوزه سرطان با استفاده از امکانات پژوهشگاه ابن‌سینا (جهاد دانشگاهی) و با تلاش پژوهشگران برتر ایرانی در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد و از همان ابتدا، فعالیت خود را به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان نو پا آغاز کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر