آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۲۳

 • رشد ۲۶ درصدی فروش ایرانول

  مهتاب رحمتعلی: با پایان یافتن ۶ ماه نخست سال ۹۹ که باوجود تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران و شیوع ویروس کرونا از عجیب‌ترین و سخت‌ترین ۶‌ماهه‌های فعالیت اقتصادی واحد‌های مختلف تولیدی و صنعتی بود، گزارش فعالیت‌ها یکی پس از دیگری منتشر می‌شوند. گزارش‌هایی که حاکی از عزم واحد‌های مختلف برای سرپا نگه‌داشتن اقتصاد ایران است. یکی از صنعت‌های مهم ایران، صنعت تولید روانکار است؛ صنعتی که در ۶ ماه نخست سال ۹۹ متاثر از نوسانات قیمت ارز و تحریم ویروس کرونا بوده است، اما تمامی این محدودیت‌ها سبب نشده مسوولان واحد‌های صنعتی فعال در این رشته دست از تلاش بردارند. محمدحسین رزاقی، مدیرعامل شرکت نفت ایرانول در گفت‌وگویی با «دنیای‌اقتصاد» به تشریح عملکرد و ارائه گزارش فعالیت ۶ ماهه این شرکت پرداخت.
 • اوراق سلف؛ راهکاری برای حفظ قدرت خرید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مشکل اصلی بخش مسکن، کمبود واحدهای مسکونی قابل سکونت با توجه به استانداردهای تعیین ‌شده است، البته منظور از کمبود مسکن صرفا عدم تعادل بین عرضه و تقاضای موثر نیست. مساله کمبود مسکن را می‌توان با برطرف نشدن تقاضای بالقوه جامعه مربوط دانست. علاوه بر تقاضای واحد مسکونی مقدار عرضه خانه نیز در تعیین میزان کمبود واحد مسکونی نقش مهمی ایفا می‌کند. مقدار عرضه نیز در درجه اول بستگی به نقش دولت در نظام اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور دارد، ولی هر جا نقش دولت کمتر شود، متغیرهای اقتصادی بازار از قبیل قیمت خانه، موجود بودن زمین، در دسترس بودن وام‌های اعتباری و هزینه ساخت ساختمان، در تعیین مقدار عرضه واحد مسکونی اثر می‌گذارد. با توجه به این موارد، میزان کمبود واحدهای مسکونی به‌وسیله تفاوت بین تقاضای بالقوه برای واحدهای مسکونی و تعداد واحدهای مسکونی موجود اندازه‌گیری می‌شود. «حمیدرضا شیرزاد»، معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه سرمایه‌گذاری مسکن در گفت‌وگویی با «دنیای‌اقتصاد» در خصوص راهکارهای تولید و عرضه مناسب مسکن توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می‌خوانید.
 • رشد ۲۱ درصدی حمل ریلی

  رضا دهقان: در نیمه نخست امسال، رکورد حمل حمل ریلی ۱۴۵ میلیون تن -کیلومتر سایپا لجستیک شکسته شد. این شرکت علاوه بر کسب رتبه نخست در میان شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی، رشد ۲۱ درصدی میزان حمل ریلی نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ را تجربه کرد. همچنین در تیرماه سال‌جاری رکورد حمل ورق از پایانه مرکزی شرکت سایپا لجستیک به خطوط تولید شرکت سایپا، در بالاترین حد قرار گرفته و از سوی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران عنوان رتبه اول حمل ریلی تن-کیلومتر بار را به خود اختصاص داد.
 • رشد تولید «ملی مس» فراتر از برنامه

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: تا پایان مهرماه سال ۱۳۹۹، شرکت مس ۲۰۵ هزار و ۱۰۹ تن آند تولید کرده که با این میزان تولید برنامه ۱۸۶ هزار و ۱۴۶ تنی ۷ ماهه امسال را با ١٠ درصد رشد محقق کرده است.
 • تغییرات «بی‌پی» در مسیر انرژی‌های تجدیدپذیر

  دنیای اقتصاد: شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) باهدف کمک به افزایش حاشیه سود در عصری که صنعت انرژی در حال گذار به منابع دارای آلایندگی کمتر است، تصمیم گرفت بار دیگر دنیل وایز را به‌عنوان رئیس جهانی تولید نفت خام خود انتصاب کند.
 • سودآوری غیرمنتظره در جنرال الکتریک

  دنیای اقتصاد: جنرال الکتریک (جی‌ای) از سودآوری فصلی خود و جریان نقدی مثبت بعد از کاهش هزینه‌ها در این ابرشرکت و نیز بهبود در کسب‌و‌‌کارهای مربوط به برق و انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد تا ارزش سهام این شرکت ۱۰ درصد رشد را تجربه کند.
 • انصراف بی‌اچ‌پی از طرح توسعه معدن مس «المپیک دَم»

  دنیای اقتصاد: شرکت معدنکاری بی‌اچ‌پی گفته است که این شرکت از پیشبرد پروژه توسعه ۱/ ۲ میلیارد دلاری در معدن المپیک دم در استرالیای جنوبی صرف‌نظر کرده، چون اقتصاد این پروژه با «چالش‌هایی» روبه‌رو شده است. به گزارش مس پرس به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، گزینه بی‌اف‌ایکس که نخستین‌بار در ۲۰۱۷ اعلام شد، بر توسعه سریع ناحیه پر عیار ساوترن ماین متمرکز بود و تولید مس را به ۳۳۰ هزار تن در سال افزایش می داد. بی‌اچ‌پی در آخرین گزارش خود گفت: این شرکت بیش از ۴۰۰کیلومتر حفاری زیر زمینی مورد نظر در مطالعات پروژه بی‌اف ایکس را تکمیل کرده و در حال حاضر درک بهتری از تغییرپذیری این کانسار دارد. این شرکت اعلام کرد: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که بهترین کار برای ما در حال حاضر حرکت از طریق سرمایه‌گذاری‌های هدفمند برای رفع اشکالات، ارتقای کارخانه و مدرنیزه کردن زیر ساخت‌های‌مان است.»
 • مسیرفولاد بافت در نیمه دوم سال

  سارا اصغری: شرکت احیا استیل فولاد بافت یکی از واحدهای بزرگ در زمینه تولید آهن اسفنجی با ظرفیتی افزون بر ۸۰۰ هزار تن در سال به شمار می‌رود. این شرکت تا پیش از واگذاری به بخش‌خصوصی دارای ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی بود درحالی‌که پیش از واگذاری آن به بخش‌خصوصی ۹۰ درصد پروژه پیش رفته و تا پایان سال ۱۳۹۷ فاز نخست این کارخانه آماده بهره‌برداری شد. فولاد بافت یکی از ۸ طرح ملی فولاد ایران بود که در سال ۸۶ و در دولت هشتم سنگ ‌بنای آن نهاده شده بود. یک طرح بلافاصله از این ۸ طرح، جدا و به بخش خصوصی واگذار شد. تمام این طرح‌ها به‌غیراز فولاد میانه واگذار شدند که ترکیب سهام آنها به ترتیب ۶۰ درصد بخش‌خصوصی و مابقی سهام آن دولتی است. فولاد بافت نیز همین ترکیب سهامداری را دارد.
 • انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا

  دنیای اقتصاد: بانک ملت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و شرکت مشاور سرمایه‌گذاری معیار باهدف انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا در بورس کالای ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بر اساس این تفاهم‌نامه که در راستای تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا منعقد شده است، بانک ملت به‌عنوان خزانه‌دار در گواهی سپرده کالایی ایفای نقش خواهد کرد. براین اساس، مدت این تفاهم‌نامه از زمان امضا به مدت ۳ ماه تعیین ‌شده است و حداقل اوراق معادل یک‌صد سوت در نظر گرفته خواهد شد. محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضای این تفاهم‌نامه بابیان این نکته که ۹۰ درصد تامین مالی اقتصاد کشور بر عهده بانک‌ها است، اظهار کرد: خوشحالیم که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به‌عنوان یکی از مشتریان خوب، بزرگ و تاثیرگذار، از عملکرد این بانک رضایت دارد و بانک ملت را به‌عنوان بانک عامل در پروژه‌های جدید انتخاب می‌کند.
 • افزایش تولید سنگ‌آهن در صنایع و معادن ماهان سیرجان

  دنیای‌اقتصاد: معاون هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان اعلام کرد: میزان تولید سنگ‌آهن در نیمه نخست امسال در شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان در مجموع به یک‌میلیون و ۲۲۴ هزار و ۳۲۶ تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • جداسازی واحد باتری ال‌جی‌ کمیکال

  دنیای اقتصاد: سهامداران شرکت ال‌جی کمیکال روز جمعه با برنامه جداسازی کسب‌و‌کار تولید باتری این شرکت به یک واحد جدید موافقت کردند تا راه عرضه اولیه احتمالی یا توسعه مالی آن (با استفاده از سرمایه) هموار شود.
 • ۳۵ درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: طبق آخرین اخبار از سازمان جهانی غذا (فائو) متاسفانه میزان ضایعات کشاورزی در ایران ۲۵برابر کشورهای پیشرفته دنیا بوده و در بخش ضایعات میوه رتبه اول در دنیا را دارد به‌طوری که با این حجم از دورریختنی‌ها می‌توان ۱۵میلیون نفر را سیر کرد.
 • عرضه اوراق گواهی سپرده ۱۸درصد در بانک تجارت

  دنیای اقتصاد: عرضه اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد سالانه در شعب بانک تجارت آغاز شده است. بنابراین گزارش، این اوراق که بر اساس مجوز بانک مرکزی انتشاریافته به‌صورت عام، یکساله، با نام، پرداخت سود اوراق در مقاطع ماهانه انجام می‌شود. بازخرید این اوراق، قبل از سررسید با نرخ سود ۱۰ درصد سالانه از تاریخ انتشار محاسبه‌شده و قابل‌پرداخت است. انتشار اوراق گواهی سپرده عام توسط بانک تجارت به‌منظور ارائه خدمات مالی و با دریافت مجوز از بانک مرکزی صورت پذیرفته است. متقاضیان می‌توانند با حضور در شعب بانک تجارت نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.
 • افزایش ۲۶ درصدی فعالیت‌های ارزی بانک کارآفرین

  دنیای اقتصاد: فعالیت ارزی بانک کارآفرین در ۶‌ماه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد داشته است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این بانک در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سایر بانک‌ها، سهم بیشتری از بازار ارزی را از آن خودکرده و سهم ۶ درصدی این بانک در مرداد ۱۳۹۸ برای مدت مشابه سال جاری به ۱۱ درصد رسیده است.
 • پرداخت وام قرض‌الحسنه به دانشجویان

  دنیای اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ۷۶ هزار و ۶۵۰ فقره وام قرض‌الحسنه به ارزش یک هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال پرداخت کرده است. این تسهیلات که از ابتدای طرح تاکنون پرداخت ‌شده، به دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور، آزاد و صندوق رفاه دانشجویان تعلق‌گرفته است. در این میان ۶۷ هزار فقره به ارزش ۹۱۰ میلیارد ریال به صندوق رفاه دانشجویان، ۲هزار و ۳۰۰ فقره به ارزش ۷۵میلیارد ریال به دانشجویان پیام نور و ۷ هزار و ۳۵۰ فقره به ارزش ۹۰۰ میلیارد ریال به دانشجویان دانشگاه آزاد پرداخت ‌شده است. این بانک در سال گذشته به بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تسهیلات پرداخت کرده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری نیز به ۳ میلیون نفر تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کند. این در حالی است که بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ۶ ماه امسال به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تسهیلات پرداخت کرده است.
 • افزایش ۱۳۷ درصدی فروش پلیمر آریاساسول

  دنیای اقتصاد: فروش مهرماه پلیمر آریاساسول نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۳۷ درصد رشد داشت. فروش شرکت در مهرماه امسال بالغ بر ۱۶ هزار و ۳۵ میلیارد و ۹۰۶ میلیون ریال بود که نسبت به شهریورماه با رشد ۱۸ درصدی همراه بود.
 • صبانور از پیش‌بینی‌ها جلو افتاد

  دنیای‌اقتصاد: توسعه معدنی و صنعتی صبانور در مهرماه امسال نسبت به سال قبل رشد ۴۷ درصدی فروش را تجربه کرد. بیشترین میزان فروش داخلی شرکت در مهرماه امسال متعلق به محصول کنسانتره خشک به مبلغ ۷۸۱ میلیارد و ۷۶۷ میلیون ریال بوده است. «کنور» در مهرماه امسال یک‌هزار و ۲۳۸ میلیارد و ۵۵۳ میلیون ریال از بابت فروش ۴ محصول داشته است.
 • فروش پتروشیمی مارون از ۸۵ هزار میلیارد ریال گذشت

  دنیای اقتصاد: پتروشیمی مارون رشد ۳۷ درصدی فروش را در مهرماه امسال نسبت به سال گذشته تجربه کرد. میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال بالغ بر ۱۵ هزار و ۳۹۵ میلیارد و ۳۲۲ میلیون ریال بود که نسبت به شهریورماه سال ۹۹ رشدی ۳ درصدی را نشان می‌دهد.
 • تی‌پی‌کو؛ همچنان پیشتاز خط مقدم صنعت دارویی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، به بررسی وضعیت عملکرد ۶ ماهه تی‌پی‌کو پرداخت و افزود: وضعیت تی‌پی‌کو بیانگر آن‌ است که فروش ۲۴‌شرکت گروه ما در نیمه نخست سال جاری نسبت به سال قبل ۵/ ۲۹درصد افزایش داشته و از مبلغ ۸۴۷/ ۶ میلیارد تومان به ۸۶۶/ ۸ میلیارد تومان رسیده است.
 • عبور از مرز تولید ۵/ ۴ میلیون تن محصولات پوشش‌دار

  دنیای‌اقتصاد: فولاد مبارکه اصفهان موفق به عبور از مرز تولید بیش از ۵/ ۴ میلیون تن محصول پوشش‌دار در مجتمع فولاد مبارکه در سال جهش تولید شد.
 • واگذاری ۵۶ هزار میلیارد ریال املاک مازاد بانک ملی

  دنیای اقتصاد: بانک ملی ایران در اجرای ماده ۱۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موفق به فروش بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال از اموال و سهام مازاد خود و شرکت‌های تابعه در ۶‌ماه اول سال‌جاری ‌شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این بانک از ابتدای سال‌جاری تا پایان شهریورماه بیش از ۵۶ هزار و ۵۳۴ میلیارد ریال از اموال و سهام شرکت‌های تابعه را تعیین تکلیف کرده که ۴۸ هزار و ۸۲۱ میلیارد ریال مربوط به سهام شرکت‌ها و هفت‌هزار و ۷۱۳ میلیارد ریال مربوط به املاک مازاد است. همچنین در سال‌جاری کلیه اقدامات واگذاری برای شرکت‌های مشمول ماده ۱۶ قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور برای خروج کامل از نگهداری با در نظر گرفتن شرایط بازار سرمایه در دستور کار بانک ملی ایران قرار دارد.
 • تمدید اعتبار یکساله کارت‌های نقدی بانک اقتصاد نوین

  دنیای اقتصاد: بانک اقتصاد نوین با هدف کاهش مراجعه حضوری مشتریان به شعب بانک و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اعتبار تمام کارت‌های نقدی خود را که تاریخ انقضای آنها آبان ماه ۱۳۹۹ است به مدت یک سال تمدید کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، پیرو ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم تسهیل استفاده متقاضیان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعه به شعب، تمام کارت‌های نقدی بانک اقتصاد نوین که تاریخ انقضای آنها آبان ماه ۱۳۹۹ است به مدت یک سال تمدید شد. بنابراین گزارش انجام تراکنش‌های نیازمند به درج تاریخ انقضا؛ با واردکردن تاریخ جدید امکان‌پذیر است. پیش ‌از این تمام کارت‌های نقدی بانک اقتصاد نوین که تاریخ انقضای آنها از اسفندماه ۱۳۹۸ تا مهرماه ۱۳۹۹ بود به مدت یک سال تمدید شده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر