آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۱۷

 • حلقه مفقوده امکان‌سنجی در تکمیل پروژه‌ها

  مهتاب رحمتعلی: پروژه‌های نیمه تمام همیشه بخش مهمی‌از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده‌اند‌. پروژه‌هایی که اغلب با صرف هزینه‌های بالا آغاز شده‌، اما درگذر زمان به دلایل مختلف اعم از نبود متولی مناسب، نداشتن توجیه اقتصادی و ماندن در پیچ و خم قوانین و حتی مشمول تغییر قوانین و ... نیمه کاره رها شده‌اند. این در حالی است که با مطالعه و بررسی قبل از شروع پروژه، می‌توان به نتایجی رسید که نه تنها به جذب سرمایه‌ها در کشور کمک می‌کند، بلکه رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت. کاری که درجوامع پیشرفته از ضروریات بوده و به فرهنگ تبدیل شده است.
 • ضرورت توجه به اصول ساخت‌وساز ارزشمند

  دنیای‌اقتصاد: حلقه‌های نظارت و کنترل کیفیت، حلقه‌های کوچک داوطلبانه‌ای هستند که بخشی از برنامه مدیریت کیفیت جامع تلقی می‌شوند. این حلقه‌ها در راستای برنامه مدیریت کیفیت جامع منجر به کیفیت بالاتر، تولید بیشتر و تحریک و تحرک بیشتر نیروی کار می‌شوند. صنعت ساختمان صنعت بسیار بزرگی است که شامل بخش‌های تولید و فرآوری مصالح ساختمانی و بخش ساخت‌وساز پروژه‌های مختلف است. گستردگی پروژه‌های عمرانی در کشورهای در حال ‌توسعه بسیار زیاد است و در کشور ما نیز بخش زیادی از بودجه سالانه کشور صرف این نمونه پروژه‌ها و همچنین تولید مصالح اولیه برای آنها می‌شود؛ بنابراین گستردگی این شاخه از صنعت، اهمیت اقتصادی و اهمیت توجه به بهبود کیفیت آن را دوچندان کرده است. از سوی دیگر به دلیل نبود کنترل‌های لازم، کیفیت پایین در تولید و ساخت منجر به تلفات اقتصادی زیادی در کشور ما شده است. در این جهت حلقه‌های کنترل کیفیت می‌تواند تجربه کارآمدی در بهبود وضعیت ساخت‌وساز کشور باشد.
 • تولید کفش‌های قابل بازیافت در آدیداس

  دنیای‌اقتصاد: شرکت آدیداس می‌گوید که در مسیر ساخت کفش‌هایی با قابلیت بازیافت کامل به پیشرفت‌هایی دست یافته است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از وب‌سایت تریپل پاندیت، خودروی شما و کفش‌های ورزشی که به پا دارید بیش از آنچه تصور می‌کنید نقاط مشترک دارند. برای نمونه هر دوی آنها بخش‌هایی دارند که عملیات بازیافت را به یک چالش بدل می‌کنند. با این حال، اگرچه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ درصد یک خودرو را می‌توان بازیافت کرد، کفش‌های ورزشی قابل بازیافت هنوز فاصله زیادی با واقعیت دارند. تخمین‌ها نشان می‌دهند پس از مدتی استفاده، مقصد ۹۰ درصد از این کفش‌ها در محل دفن زباله است.
 • بوئینگ ۷۳۷ مکس ایمن است

  دنیای اقتصاد: بوئینگ ۷۳۷ مکس، چهارمین نسل از هواپیماهای سری ۷۳۷ بوئینگ است که برای نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۱ میلادی رونمایی شد. دو حادثه هوایی این هواپیما که در آن خلبان‌ها تلاش می‌کردند هواپیما را کنترل کنند، اما موفق نشدند، منجر به مرگ ۳۴۶ نفر شد. پس از آن پرسش‌هایی در مورد طراحی و ویژگی‌های این هواپیما مطرح شد. بوئینگ ۷۳۷ مکس از مارس ۲۰۱۹ میلادی زمین‌گیر شده است.
 • پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر سونگون

  دنیای اقتصاد: مدیر مجتمع مس سونگون به انجام پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر ۳۳ کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای نخستین‌بار اشاره و اظهار کرد:‌ این اقدام به‌صورت انجام برنامه پیاده‌روی در دل جنگل‌های ارسباران برای مستند‌سازی سیستماتیک دیتابیس موجود و تکمیل اطلاعات حوزه آب با هدف کاربرد در برنامه‌های آتی حفاظت رودخانه‌ها و آبراهه منطقه انجام شده است.
 • انعقاد قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی اردکان یزد

  دنیای اقتصاد: قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی اردکان یزد به ظرفیت ۱۰ مگاوات ‌میان شرکت تامین انرژی سبز کویر و شرکت فراب به امضا رسید. کورش نفیعی، مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین در جریان انعقاد قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی اردکان یزد به ظرفیت ۱۰ مگاوات، ‌بین شرکت تامین انرژی سبز کویر و شرکت فراب گفت: قرار است نیروگاه خورشیدی اردکان ظرف ۶ ماه با منابع مطالبات هلدینگ انرژی از وزارت نیرو تکمیل و به مرحله بهره‌برداری برسد. به گزارش شستا رسانه و به نقل از روابط‌عمومی تدکو؛ با ورود این نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور، سالانه ۲۰ میلیون کیلو وات‌ ساعت انرژی الکتریکی پاک به شبکه برق کشور تزریق می‌شود. وی ضمن تشریح برنامه‌های تدکو در راستای توسعه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر و مزایای سرمایه‌گذاری در این حوزه، خبر از انعقاد قرارداد نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی زاهدان و نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی دُرَح داد. همچنین سیامک علی‌بابایی، مدیرعامل شرکت تامین انرژی سبز کویر در تشریح برخی اقدامات، خبر از برنامه این شرکت جهت تسریع در اتمام پروژه و شروع بهره‌برداری تجاری از نیروگاه اردکان و توسعه ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر در شستا داد. چندی پیش هلدینگ توسعه انرژی تامین در راستای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با برگزاری مناقصه عمومی نسبت به انتخاب پیمانکار EPC نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی فتوولتائیک اردکان واقع در استان یزد اقدام کرد و شرکت فراب به عنوان برنده مناقصه معرفی شد.
 • اخبار خوش زغال‌سنگ پروده طبس در نیمه آبان‌ماه

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در جلسه بررسی عملکرد ۶ ماه شرکت زغال‌سنگ طبس گفت: عملکرد زغال‌سنگ پروده طبس به‌ویژه در بحث تولید، اشتغال، بومی‌سازی و کاهش بهای تمام شده، باوجود مشکلات مختلف و دشواری‌های معدنکاری زیرزمینی، قابل تقدیر است. به گزارش روابط عمومی شرکت زغال‌سنگ طبس، غلامرضا سلیمانی، ضمن اشاره به اهمیت تولید به خصوص با توجه به برنامه اورهال آتی تجهیزات استخراج، توجه به توسعه صادرات جهت ارزآوری و به‌ویژه صادرات خدمات فنی و مهندسی شرکت زغال‌سنگ پروده طبس را مورد تاکید قرار داد.
 • عملکرد ۶ماهه معدنی املاح بررسی شد

  دنیای اقتصاد: جلسه ارزیابی عملکرد دوره ۶ ماه شرکت معدنی املاح ایران با حضور مدیران ارشد تاصیکو و مدیران شرکت معدنی املاح ایران به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شرکت معدنی املاح ایران، در ابتدای جلسه هوشنگ فرجی، مدیرعامل شرکت در ارتباط با گزارش‌های مالی، پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات شاخص شرکت در قالب گزارش عملکرد ۶ماهه توضیحاتی ارائه کرد. بر اساس این گزارش سود خالص این شرکت با افزایش ۳۲ درصدی نسبت به ۶ماه نخست سال گذشته ۱۱۵۶ میلیارد ریال، سود عملیاتی با افزایش ۶ درصدی ۹۱۷ میلیارد ریال و سود ناخالص نیز با افزایش ۵درصدی نسبت به ۶ ماه اول سال گذشته ۹۶۶ میلیارد ریال اعلام شد. فرجی اظهار کرد: تولیدات شرکت در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۳۴ هزار و ۷۶۹ تن بوده است که ۱۰۰ درصد بودجه را محقق کرده است. میزان فروش حاصل از محصولات تولیدی این شرکت نیز از ۱۳۷۰ میلیارد ریال در ۶ ماه نخست سال گذشته به ۱۵۷۷ میلیارد ریال در سال‌جاری رسیده که این میزان با افزایش ۱۵درصدی همراه بوده است. هوشنگ فرجی گفت: در ۶ ماه نخست سال ۹۹ با وجود محدودیت‌ها و بسته شدن مرزها به علت شیوع کرونا این شرکت ۱۴ هزار و ۴۶۰ تن صادرات به عراق، افغانستان، آذربایجان، امارات و ارمنستان داشته است. در انتها غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل تاصیکو با اشاره به عملکرد شرکت در ۶ ماهه ابتدای سال اظهار کرد: عملکرد مثبت شرکت، پیشرفت قابل توجه پروژه‌ها و بومی‌سازی آنها در شرایط سخت فعلی با وجود مشکلات تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا جای تشکر دارد. وی ابراز امیدواری کرد: در سال جهش تولید با افزایش تولید، مدیریت هزینه‌ها، عملیاتی کردن پروژه‌های دانش بنیان و افتتاح پروژه سولفات پتاسیم در بهمن ماه شاهد موفقیت‌های بیشتر شرکت معدنی املاح باشیم.
 • قمار بزرگ کونوکوفیلیپس

  دنیای‌اقتصاد: به رغم روزهای عذاب‌آور صنعت نفت و احتمال فرارسیدن موج آبی در واشنگتن (اشاره به پیروزی جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ)، شرکت کونوکوفیلیپس قمار نفتی خود را با تملک بر یک شرکت دیگر، سنگین‌تر کرده است.
 • تشدید شیوع کرونا به علت ضعف سیستم تهویه در ساختمان‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در بخش ساختمان همواره سه حلقه حیاتی دیده می‌شود که در صورت کارکرد صحیح این سه حلقه، ساختمان‌ها با بهترین کار‌آرایی طراحی، ساخته و تولید می‌شوند. اولین گام برای داشتن یک مسکن خوب توجه به تاسیسات آن است؛ چرا که از آن به‌عنوان قلب ساختمان یاد می‌شود. برای طراحی،اجرا و نظارت این قلب نیازمند این هستیم که سه حلقه ساخت‌وساز یعنی نظام مهندسی، سازنده و تولیدکننده بخش تاسیسات عملکرد مطلوبی داشته باشد. با ادامه شیوع کرونا و تشدید آن در محیط‌های زندگی سراغ یکی از تاثیرگذارترین دستگاه‌های خانگی یعنی تهویه مطبوع رفتیم تا ببینیم در ضعف عملکرد این دستگاه مهم اما بی‌اهمیت در کشور ما چه کسی مقصر است؟
 • مدیریت بازار و حذف واسطه‌ها اولویت فولاد خوزستان

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: یکپارچه‌‌سازی قیمت‌‌گذاری در تولید معادن، شمش و محصولات نوردی آرامش بازار را به دنبال دارد. به گزارش روابط عمومی فولاد خوزستان، علی محمدی با بیان این مطلب اظهار کرد: هدف اصلی ما تامین نیاز تولیدکنندگان داخلی است و با توجه به سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال مدیریت بازار، حذف دلالان و واسطه‌ها هستیم تا محصول نهایی با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار گیرد. مدیرعامل فولاد خوزستان پیش از این نیز در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرده بود، شعار محوری سال ۱۳۹۹ شرکت فولاد خوزستان تکمیل زنجیره ارزش و تحول در تولید محصولات خاص با تمرکز بر طرح‌های توسعه و برنامه سالانه تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن شمش فولاد است که همانند سال‌های گذشته، با اولویت تامین نیاز داخل درصدی از این‌ تولید به صادرات اختصاص دارد. شرکت فولاد خوزستان با اولویت دادن به تامین نیاز داخل در ۶ ماه نخست سال‌جاری با عبور از تولید یک میلیون تن شمش در یک فصل و همچنین رکورد تولید ۶ ماهه فولاد، رکوردهایی تاریخی را برای این شرکت رقم زده است.
 • رکورد تولید و فروش در پارس دارو شکسته شد

  دنیای اقتصاد: گزارش فعالیت ۶ ماه نخست سال جاری شرکت پارس دارو نشان از رشد ۴۰ درصدی فروش و ۴۶ درصدی تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد. براساس گزارش فعالیت ۶ ماه نخست سال جاری، ۱۰۵ درصد بودجه فروش ناخالص و ۱۰۳ درصد بودجه فروش خالص شرکت محقق شده است. این تحقق بودجه بدون افزایش قیمت محصولات استراتژیک شرکت و با احتساب تخفیفات ۶ ماه نخست سال رقم خورده است. به گزارش روابط عمومی پارس دارو، در ۶ ماه نخست امسال تولید شرکت با افزایش ۴۶ درصدی از نظر ریالی و ۳۲ درصدی از نظر تعدادی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است. در همین مدت، میزان فروش ناخالص شرکت به بیش از ۲ هزار و ۲۶۱ میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد و این میزان فروش برای نخستین بار است که در شرکت پارس دارو ثبت می‌شود. میزان فروش ناخالص شرکت در سه ماه ابتدایی سال به عدد یک هزار و ۳۴ میلیارد ریال رسید که این میزان نیز بالاترین میزان فروش سه ماهه در ادوار شرکت پارس دارو بوده است.
 • همت جمعی؛ علاج مشکلات شهرک‌های کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: به اعتقاد کارشناسان صنعت کشاورزی از اهداف راه‌اندازی شرکت‌های شهرک‌های کشاورزی کمک به ارزآوری و صادرات غیرنفتی است و طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در این شهرک‌ها سازه‌های گلخانه‌ای و دریایی، صنایع جانبی، واحد بسته‌بندی و سالن‌های کنترل کیفیت محصول پیش‌بینی‌شده و به این وسیله تولید شناسنامه‌دار و به‌عنوان یک برند تبدیل و زمینه صادرات و فروش داخلی فراهم می‌شود.
 • چرا باید بیمه عمر بخریم؟

  دنیای‌اقتصاد: همه کارشناسان بر لزوم افزایش نقش بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری در زندگی اقتصادی مردم تاکید دارند، اما درباره چگونگی پیاده‌سازی این روند کمتر اظهار نظر شده است. از سوی دیگر مردم همواره با این سوال مواجه هستند که چرا بیمه عمر بخریم، در حالی که می‌توانیم پولمان را در بانک، طلا یا بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟
 • مسابقه فروش بیمه‌های حوادث انفرادی در بیمه دانا

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه دانا از اول آبان مسابقه فروش طرح جامع حوادث مهریار را در سراسر کشور برگزار خواهد کرد. عزت‌الله حقیقتی، مدیر بیمه‌های عمر و پس‌انداز این شرکت گفت: پنج دوره رقابت بین شبکه فروش فعال سراسر کشور در قالب این مسابقه فروش بیمه‌نامه، با اختصاص جوایز نقدی در هر دوره به نمایندگان برتر برگزار خواهد شد. وی درباره شرایط و الزامات اجرای این مسابقه افزود: جوایز نقدی این مسابقه در هر ماه به نمایندگانی که حداقل ۱۵ فقره بیمه‌نامه جامع حوادث مهریار عرضه کرده باشند، تعلق خواهد گرفت. در شرایطی که چند نمایندگی فروش در طول یک ماه نسبت به صدور بیش از ۱۵ فقره بیمه‌نامه حوادث مهریار اقدام کرده باشند، میزان کل حق بیمه تولید شده رشته حوادث انفرادی در ماه موردنظر، ملاک عمل قرار خواهد گرفت. هدف از برگزاری این مسابقه، ایجاد انگیزه‌های رقابتی و پیشتازی، پویایی شبکه فروش و ایجاد فضای تازه در راستای نیل به اهداف تعیین شده بیمه دانا است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به شعب و نمایندگی‌های بیمه دانا در سراسر کشور مراجعه کنند.
 • سود ۳۰ درصدی بیمه‌های عمر سینا پرداخت شد

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه‌ سینا از واریز سود قطعی سال ۹۸ بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری به میزان ۳۰درصد خبر داد. خوشبختانه با حرکت صحیح و به موقع بر اساس استراتژی تدوین شده از سوی مدیریت ارشد برای سرمایه‌گذاری بهینه‌ منابع بیمه‌گذاران در سال ۹۸، سود بسیار خوبی از محل سرمایه‌گذاری وجوه بیمه‌گذاران، حاصل شده که رقم آن از متوسط صنعت بیمه بالاتر و در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری‌ها، بیشتر است. بر اساس این گزارش، بیمه‌گذارانی که تا پایان سال ۹۸ یکی از محصولات بیمه‌های زندگی بیمه سینا را خریداری کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به منوی خدمات الکترونیک پورتال بیمه سینا روی گزینه «استعلام سود مشارکت در منافع بیمه‌نامه عمر» کلیک کرده و با وارد کردن شماره بیمه‌نامه و کدبیمه‌گذار از آخرین وضعیت بیمه‌نامه خود و میزان سود واریزی مطلع شوند. بیمه سینا با واریز سود ۳۰ درصدی بیمه‌های عمر و سرمایه‎گذاری علاوه بر اثبات کارآمدی و امانت‌داری خود، به بیمه‌گذاران خود اطمینان می‌دهد که مسیر حرکت این شرکت در آینده نیز مطمئن و با مدنظر قرار دادن منافع بیمه‌گذاران خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر