آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۹۴

 • رکوردهایی که در فولاد خوزستان شکسته شد

  سارا اصغری: یکی از چشم‌اندازهای بلندمدتی که برای صنعت در نظر گرفته شده، صادرات است که در این راستا شرکت‌های بزرگی شکل گرفته‌اند که سهم قابل توجهی از ارزآوری را حتی با وجود محدودیت‌هایی همچون تحریم‌ها به خود اختصاص داده‌اند؛ یکی از بزرگ‌ترین این شرکت‌ها، شرکت فولاد خوزستان است که علاوه بر تامین نیاز داخل، سهم قابل توجهی از صادرات را نیز از آن خود کرده است. ظرفیت تولید فولاد خوزستان، طی سال‌های فعالیت و همچنین با طرح‌های توسعه‌ای به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال رسیده است. در پایان فاز چهارم توسعه این شرکت، برآورد شده که ظرفیت تولید آن به ۲/ ۵ میلیون تن در سال نیز برسد.
 • کارنامه اولین برند دانش‌بنیان غلات آسیا

  سعیده نبی‌زاده: شرکت پارسیان آنزیم ایرانیان فعالیت خود را از ۱۲ سال پیش تحت قالب یک مجموعه تحقیق و توسعه در دل شرکت نان‌آوران آغاز کرد. در آن مقطع شرکت در نظر داشت برای محصولات نان طعم و مزه همراه با ارزش تغذیه‌ای بالا تولید کند که آن را از دیگر رقبا متمایز کند. با این حال مدیران این شرکت با این اعتقاد که در آینده این کسب و کار گسترده می‌شود به دنبال پاسخ به این سوال رفتند که چه ویژگی‌ها و تمایزاتی می‌توانند برای مصرف‌کننده ایجاد کنند؟ بنابراین تلاش کردند با مشارکت یک شرکت آلمانی سایت تولید خمیر ترش‌های لاکتیکی را ایجاد کنند، اما نهایتا در آخرین جلسه با این شرکت آلمانی، مدیر عامل اعلام کرد قادر به ارائه فرمول نیستند، بلکه صرفا محصول آماده می‌توانند به ما عرضه کنند؛ البته اکنون بعد از ۱۲ سال این شرکت آلمانی هنوز با هیچ کشوری در دنیا مشارکت تولید نداشته و صرفا محصول نهایی به آنها می‌فروشد. پارسیان آنزیم ایرانیان با این پیشنهاد نمی‌توانست کنار بیاید و حتی حاضر نشد نماینده بوکر در منطقه باشد. زیرا به فکر تولید بود آن هم کاملا مستقل و بدون وابستگی.
 • مردم مواظب شیرآلات تقلبی قاچاق باشند

  سیدسجاد موسوی: ویترین فروشگاه‌های شیرآلات با رنگ‌های خیره‌کننده از طلایی و نقره‌ای تا فیروزه‌ای چشم‌ عابران را به‌خود خیره می‌کند و تنوع اقلام و وسایلی که پیش‌تر در طرح‌ها و رنگ‌هایی محدود و کسل‌کننده در بازار موجود بود، انتخاب را برای خریداران سخت کرده است. بررسی محصولات عرضه‌شده در این بازار نشان می‌دهد که هم‌اکنون تولیدات شرکت‌های داخلی حرف نخست را در این بازار می‌زند. تولیدات این شرکت‌ها در طرح‌های به‌روز، زیبا و باکیفیتی عرضه می‌شوند که در سال‌های اخیر حتی نظر خاص‌پسندان را هم جلب کرده و از برندهای خارجی پیش افتاده‌اند. در واقع برند‌های ایرانی نه‌تنها بازار کشور، بلکه بازار کشورهای همسایه را در اختیار دارند. البته برای اینکه بتوانیم خرید مطمئن در این بازار داشته باشیم، نمی‌توانیم فقط به ظاهر زیبا اعتماد کنیم، زیرا فاکتورهای دیگری در خصوص کیفیت محصولات نیز دارای اهمیت است؛ فاکتورهایی نظیر نحوه تولید، آبکاری، کیفیت آب‌فشان و کیفیت کارتریج از مهم‌ترین نکاتی است که در خرید شیرآلات باید مد‌نظر قرار بگیرد.
 • راهکارهای رفع موانع تولید در سنگ آهنی‌ها

  دنیای اقتصاد: تغییر قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن و گندله تاثیر چندانی در قیمت‌های فروش محصولات فوق نداشته است و فقط افزایش یا کاهش قیمت‌های شمش فولاد خوزستان، در قیمت‌های فروش این محصولات تاثیر داشته است. از این رو مدیرعامل چادرملو که به نظام قیمت‌گذاری در زنجیره ارزش فولاد با تشکیل بورس کالا و عرضه سنگ‌آهن و فرآورده‌های آن در بورس باور دارد، کشف قیمت محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را هدف و فلسفه اولیه تشکیل بورس کالا و خروج از قیمت‌گذاری دستوری می‌داند.
 • افزایش ۳ برابری میزان حفاری در معدن طلای هیرد

  د نیای اقتصاد: در ۵ ماه نخست سال جاری بالغ بر ۳ هزار متر حفاری در معدن طلای هیرد صورت گرفته، این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته تنها ۹۶۲ متر بوده است. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، از ابتدای سال جاری ۷۵۰۰ تن ماده معدنی در تارگت سه معدن طلای هیرد توسط سرمایه گذار (شرکت بین‌المللی آباد راهان پارس) استخراج شده است. تهیه طرح سه ساله استخراج معدن طلای هیرد، احداث و تجهیز آزمایشگاه واحد فرآوری، تهیه نقشه های اجرایی و ساخت فونداسیون های کارخانه، اجرای عملیات خاکی مربوط به سد باطله از دیگر اقدامات انجام شده توسط سرمایه گذار طی ۵ ماه نخست امسال می است. همچنین در این مدت حدود ۱۲ هزار تن کانسنگ روی از معدن روی ملوند استخراج شده است.
 • بازگشت فولکس‌واگن به روزهای طلایی

  دنیای اقتصاد: «فولکس‌واگن پس از رسوایی مربوط به خودروهای دیزلی، اکنون به خودروساز بهتری بدل شده است.» این جمله را یکی از کارشناسان و ناظران صنعت خودرو در جهان عنوان می‌کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از وب‌سایت کلین تکنیک، هربرت دیس، مدیرعامل گروه خودروسازی فولکس‌واگن آلمان اخیرا در سخنانی اذعان کرد به تغییراتی که پس از دیزل‌گیت و طی پنج سال اخیر انجام داده است، افتخار می‌کند.
 • مهجوریت اقامتگاه‌ها در صنعت گردشگری

  ندا علیزاده: بیش از یک دهه پیش صنعت گردشگری دنیا به‌سمت اجاره اقامتگاه‌های شخصی ارزان‌قیمت گام برداشت. نمونه فعالیت در این زمینه، ایربی‌ان‌بی (AirBed & Breakfast) بزرگ‌ترین سایت اجاره اقامتگاه‌های غیرهتلی ارزان‌قیمت در دنیا است که در همه کشورها به‌جز چهار کشور اقامتگاه‌ دارد. این پلت‌فرم اقامتگاه‌های ارزان‌قیمتِ شخصیِ اهالی را به مسافران اجاره می‌دهد و درصدی از مبلغ کرایه را به‌عنوان سود برمی‌دارد. بخش بزرگی از موفقیت این پلت‌فرم گردشگری، ناشی از ایجاد اعتماد با طبقه‌بندی و بررسی متقابل میزبان و مسافر است.در ایران نیز این دسته از اقامتگاه‌ها شکل گرفته و با استقبال مردم روبه‌رو شده است. «اتاقک» یکی از پلت‌فرم‌هایی است که اسفند ۱۳۹۵ با هدف فرهنگ‌سازی در زمینه سفرهای اقتصادی با ارائه اقامتگاه ارزان و مناسب برای تمام افراد جامعه و گردشگران شکل گرفت و اکنون در همه استان‌های کشور اقامتگاه دارند.
 • ایمیدرو به‌دنبال ایمنی کامل معادن است

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: به دنبال صفر کردن حوادث ناشی از اقدامات غیر ایمن در معادن و صنایع معدنی با توسعه آموزش، مهارت و استفاده از روش‌های نوین آموزشی هستیم. به گزارش روابط عمومی‌ایمیدرو، خداداد غریب پور در مراسم افتتاح «پروژه بومی‌سازی و ساخت شبیه‌ساز رانندگی دامپتراک» افزود: امروز با بومی‌سازی و ساخت شبیه‌ساز رانندگی دامپتراک، شاهد یک موفقیت علمی‌در بخش معدن و صنایع معدنی هستیم. وی ادامه داد: ورود شبیه‌ساز رانندگی دامپتراک به معادن، جامعه معدنی را وارد مرحله جدیدی می‌کند. این موفقیت را به جامعه معدنی کشور، دانشگاه‌های کشور (و دکتر یزدان دوست، رئیس دانشگاه خواجه نصیر)، بخش‌خصوصی انجام‌دهنده پروژه و همکاران ایمیدرو تبریک می‌گویم.
 • صدور بیمه‌نامه آتش‌سوزی برای بازنشستگان نیروهای مسلح

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح و مدیرعامل شرکت بیمه کوثر، قرارداد بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی بازنشستگان را با هدف افزایش خدمت‌رسانی به جامعه هدف و همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس امضا کردند. به گفته مجید مشعلچی فیروزآبادی این قرارداد به منظور ارتقای منزلت و کرامت بازنشستگان نیروهای مسلح و کاهش دغدغه آنها هنگام وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی امضا شده است و براساس این قرارداد، بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی بازنشستگان نیروهای مسلح سراسر کشور صادر می‌شود.
 • فعالیت نمایشگاه بین‌المللی مشهد از سر گرفته شد

  دنیای اقتصاد: هفت ماه تعطیلی نمایشگاه بین‌المللی مشهد در پی شیوع ویروس همه‌گیر کرونا با آماده‌سازی غرفه‌ها برای برپایی نمایشگاه هفته دفاع مقدس و جبهه مقاومت خراسان رضوی خاتمه یافت.مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد گفت: بر اساس مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا اخیرا مجوز فعالیت مجدد این نمایشگاه صادر شد و تا اطلاع بعدی ادامه خواهد داشت.
 • بازگشت معادن کوچک مقیاس به چرخه تولید

  دنیای اقتصاد: بازگشت تعدادی از معادن کوچک مقیاس به چرخه تولید از دستاوردهای مهم طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در نیمه نخست سال‌جاری بوده است.
 • اعلام پایان زیان انباشته و شناسایی سود در «وبصادر»

  دنیای اقتصاد: معاون مالی بانک صادرات ایران گفت: این بانک نه‌تنها در صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای و سالانه مربوط به سال ۹۹ زیان انباشته ندارد، بلکه سود قابل توجهی هم شناسایی می‌شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، احمد فاضلی افزود: بانک صادرات ایران امسال وضعیتی را در صورت‌های مالی خود ارائه خواهد کرد که در ۶۸ سال گذشته در این بانک بی‌نظیر بوده است.
 • دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحت پوشش بیمه سامان

  دنیای‌اقتصاد: مدیر بیمه مسوولیت شرکت بیمه سامان اعلام کرد که این شرکت مسوولیت حرفه‌ای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را در قبال خدمات گیرندگان تحت پوشش قرار داده است.
 • آمادگی صندوق نوآوری برای کمک به صنعت فرآوری زعفران

  دنیای اقتصاد: تسهیلات لازم به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه زعفران برای تکمیل و توسعه خطوط تولید این محصول ارائه خواهد شد. به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی دیدار و در این دیدار بر لزوم همکاری مجلس با صندوق نوآوری و شکوفایی برای تخصیص بودجه صندوق تاکید شد.
 • تلاش پدیده شیمی‌جم در کاهش واردات مواد شوینده به کشور

  دنیای‌اقتصاد: تامین مواد اولیه، یکی از نیازهای اصلی تولید محصولات شوینده و بهداشتی در کشور است و این مواد اولیه، تا پیش از این، از خارج کشور تامین می‌شد. در همین راستا، شرکت‌های دانش‌بنیان در یک حرکت گسترده، کشور را از واردات این مواد بی‌نیاز کردند. بتائین و نرم‌‌کننده‌ها از جمله این مواد اولیه هستند که هم اکنون، به همت شرکت دانش‌بنیان پدیده شیمی‌جم یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ، در داخل کشور تولید می‌شوند.
 • جمع‌آوری ماسک‌های«ان۹۵» در کالیفرنیا

  دنیای اقتصاد: پس از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا شرکت ادووک موفق شده بود که یک قرارداد ۹۰ میلیون دلاری برای تولید ماسک‌های «ان۹۵» با دولت ایالات‌متحده به امضا برساند، اما از آنجا‌که فیلترهای ماسک‌های «ان۹۵» تولیدشده توسط این شرکت نتوانستند آزمون‌های بازرسان فدرال را با موفقیت پشت سر بگذارند، احتمال دارد این قرارداد با چالش مواجه شود. شرکت ادووک قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ قفسه‌های نمایش محصولات در فروشگاه‌ها را تولید می‌کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر