آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۶۳

 • راه‌های درمان بیماری مزمن صنعت بیمه

  زهره محسنی‌شاد: درحالی‌که زیان‌ بیمه‌ها از عملیات بیمه‌گری در رشته‌هایی همچون درمان باعث تضعیف توانگری آنها می‌شود، اما به‌دلیل تاثیرنسبی نقدینگی ناشی از این رشته در گردش مالی بیمه‌گری و همچنین اقبال بالای جامعه برای خرید این بیمه‌نامه، میل به صدور آن در شرکت‌ها همچنان بالاست. سهم بیمه درمان در پرتفوی صنعت بیمه درحالی حدود ۲۳ درصد است که این رشته در سال‌های گذشته همواره برای کل صنعت بیمه زیان‌ده بوده است. برای حل معضل بیمه درمان و کاهش ضریب خسارت این رشته بیمه‌ای، بهنام ایثاری مدیرعامل «کمک‌رسان ایران» و مشاور هیات‌مدیره بیمه آسماری، در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، به ارائه راهکارهایی در این خصوص پرداخت و گفت: برای اصلاح وضعیت موجود و کنترل زیان‌دهی بیمه‌نامه درمان یا باید هزینه درمان کاهش و نظام عرضه را ارزان‌تر کرد یا حق بیمه افزایش پیدا کند و از آنجا که این دو گزینه با توجه به کل شرایط اقتصادی موجود فعلا ممکن نیست می‌توان از سایر روش‌ها برای کاهش و کنترل خسارت استفاده کرد. وی دراین باره تصریح کرد: با سیاست‌های فعلی دولت امکان ارزان‌ کردن عرضه درمان وجود ندارد، ضمن آنکه نرخ‌گذاری‌ها به سازمان نظام پزشکی واگذار شده است؛ برای اینکه در حوزه بیمه درمان در کشور تحول ایجاد شود باید کیفیت درمان پایه افزایش یابد، ضمن اینکه بیمه‌های پایه باید پوشش‌های بیشتری را به بیمه‌گذاران ارائه دهند. ایثاری با تاکید بر اینکه ایران از جمله کشورهایی است که درصد بالای پوشش بیمه تکمیلی درمان را دارد، افزود: رشد تقاضا برای بیمه مکمل درمان نه ناشی از رشد درآمد سرانه فردی یا خانوارهای ایرانی یا بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی بلکه ناشی از رکود تورمی و افزایش هزینه‌های درمان از یکسو و افزایش سهم بخش‌خصوصی در تامین خدمات درمان است. وی با بیان اینکه افزایش قابل توجه بیمه‌شدگان مکمل درمان، نشان می‌دهد که ضریب نفوذ بیمه مکمل درمان در سطح کشور بالاست، تاکید کرد: افزایش ضریب نفوذ بیمه مکمل درمان اگرچه در نگاه اول امری مثبت تلقی می‌شود، اما سوال اینجاست که این افزایش به سود چه بخش از جامعه صورت گرفته و چنین افزایشی در نگاه کلان، به اقتصاد سلامت چه پیامی می‌دهد.
 • پس لرزه‌های نفت ارزان یقه «کوچک‌ترها» را گرفت

  دنیای اقتصاد: در حالی‌که کمتر کسی گمان می کرد در یک دوره زمانی طولانی مدت قیمت نفت کمتر از ۴۰ دلار بماند اکنون به‌نظر می رسد «نفت ارزان» شرکت‌های کوچک نفتی را نیز با مشکل جدی روبه‌رو کرده است. در همین رابطه شرکت وایتینگ پترولیوم روز جمعه اعلام کرد که بردلی هولی، مدیرعامل این شرکت پس از اعلام ۱۱ فصل ورشکستگی، از سمت خود استعفا کرده است؛ این درحالی است که وایتینگ پترولیوم مبلغ ۴/ ۶ میلیون دلار پاداش را به وی، تنها اندکی پیش از اعلام ورشکستگی داده است.
 • فرصت‌ها و چالش‌های بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ چسب کشور

  سعیده نبی‌زاده: در ابتدای کار شاید کمتر کسی تصور می‌کرد با تاسیس کارخانه چسب رازی این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چسب در ایران و خاورمیانه تبدیل شود. در سال ۱۳۹۹ این شرکت بزرگ ‌پا به دهه چهارم حیات خود گذاشت تا بار دیگر جایگاه خود را در بازار ایران تثبیت کند.
 • رشد ‌هایپراستار آهن کشور با مالیات ارزش افزوده

  رضا دهقان: سامانه فروش اینترنتی «آهن آنلاین» در سال ۱۳۸۶ به‌منظور شفاف‌سازی بازار آهن راه‌اندازی شد. تا قبل از آن در بازار سنتی آهن، اطلاعات قیمتی شفاف وجود نداشت و به دلیل حضور واسطه‌ها و دلالان، قیمت‌ها به‌صورت سلیقه‌ای و توافقی اعلام می‌شد و بعضا در نقاط مختلف برای یک محصول یکسان، تفاوت قیمت وجود داشت. «آهن آنلاین» در ابتدای فعالیت خود اطلاعات قیمتی را به‌صورت روزانه در وب‌‌سایت خود قرار می‌داد. بعد از گذشت چند سال سیستم فروش را نیز به سایت اضافه کرده است؛ اکنون آهن‌آنلاین با عرضه بیش از ۲۰۰ قلم کالای فولادی به عنوان‌ هایپراستار آهن مطرح است. بهراد منتظری، مدیرعامل «آهن‌آنلاین» معتقد است: وجود قانون مالیات ارزش افزوده باعث رشد کسب‌وکارهای شفاف شده و پای واسطه‌ها را از بازار آهن کوتاه کرده است. برای آشنایی با نحوه فعالیت این سامانه فروش اینترنتی و نیز مشکلات پیش‌روی آن با وی گفت‌وگو کرده‌‎ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • مدیریت؛ بزرگ‌ترین مشکل بخش کشاورزی

  محمدشفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور
  درحالی‌که صنعت کشاورزی در جهان روزبه‌روز شاهد پیشرفت‌های چشمگیری است در کشور ما هنوز اصول اولیه تولید و کشاورزی به‌درستی رعایت نمی‌شود. هرسال تکرار برخی اتفاقات به تولید و دست‌اندرکاران آن آسیب جدی وارد می‌کند؛ با وجود این‌ عزم جدی برای رفع این چالش‌ها وجود ندارد. بخش کشاورزی کشور بعد از گذشت سال‌ها همچنان از فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی، عدم اجرای درست الگوی کشت، نبود بازارهای صادراتی پایدار، شیوه‌های مدرن کشت و مسائلی از این قبیل رنج می‌برد که همه این موارد باعث شده توسعه و رونقی که باید، در این بخش اتفاق نیفتد. با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب سال ۹۹ را سال جهش تولید نام‌گذاری کرده‌اند، توجه بیشتر به مشکلات بخش و کوشش در جهت رفع آنها بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
 • برنامه فولاد خوزستان برای حذف دلالان

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، اولویت اصلی مجموعه فولاد را حمایت همه‌جانبه از تولیدکنندگان داخلی دانست و این مهم را باعث کوتاهی دست دلالان از بازار فولاد برشمرد. علی محمدی اظهار کرد: در واقع تولید این مجموعه، محصول نیمه نهایی صنعت فولاد به شمار می‌آید و در سال‌جاری بیش از ۶۰ درصد محصولات شرکت فولاد خوزستان در اختیار کارخانه‌های نوردی استان قرار گرفته، تا چرخه‌ تولید در شرکت‌های داخلی و پایین‌دستی متوقف نشود. وی افزود: بخشی از فروش این شرکت در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۹ به شرکت‌های داخلی استان نظیر گروه ملی صنعتی فولاد ایران، فولاد اکسین خوزستان، نورد کاویان، نورد و لوله اهواز، روهینا دزفول و دیگر تولیدکنندگان داخلی اختصاص یافته است. به گزارش روابط عمومی فولاد خوزستان، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ادامه داد: در سیاست‌های شرکت فولاد خوزستان در تامین شمش مورد نیاز کارخانه‌های داخلی تاکنون تغییری داده نشده، کما اینکه در چهار ماه‌ نخست سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال قبل، ۴۶ درصد کاهش صادرات داشته‌ایم و این به آن معناست که تولید فولاد خوزستان برای تامین مواد اولیه به شرکت‌های نوردی در سراسر کشور اختصاص داده شده است.
 • زیان سازندگان از طولانی بودن زمان صدور پروانه

  سیدسجاد موسوی: در جوامع امروزی که سرمایه‌گذاری نقش حیاتی در اقتصاد ملی بازی می‌کند، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند فعالیت‌های خود را صرفا در زمینه‌های خاصی محدود کنند. بنابراین به‌دلیل گسترش دامنه فعالیت‌ها و با نگرش تخصصی و حرفه‌ای، این فعالیت‌ها را در قالب شرکت‌های متعدد تفکیک می‌کنند و در تلاش برای حداکثر کردن سود از طریق انجام کلیه فعالیت‌ها در چارچوب گروه و در زنجیره فعالیت‌های مکمل یکدیگر در قالب شرکت‌های تخصصی سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند. هلدینگ‌ها به‌دلیل اینکه از نظر سرمایه، نیروی کار، ایجاد ارزش افزوده و توان انجام پروژه‌های بزرگ شرایط مناسب‌تری دارند، از اهمیت بالاتری برخوردارند. از این رو توجه به نقش هلدینگ‌ها، تامین مالی و کمک به آنها با ایجاد سازوکارهای تشویقی از اهمیت زیادی در توسعه اقتصادی برخوردار است.
 • یونیلیور در رتبه نخست جهان برای مدیریت پایدار

  دنیای‌اقتصاد: شرکت یونیلیور بار دیگر در نظرسنجی سالانه‌ای که توسط موسسه گلوبال اسکن گردآوری‌شده، موفق شده رتبه نخست مدیریت پایدار در جهان را به خود اختصاص دهد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از وب وایر، هدف این نظرسنجی که نقطه نظرات کارشناسان کسب‌وکارها، سازمان‌های دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه‌ها را در برمی‌گیرد پیگیری این موضوع است که بررسی شود آیا برنامه‌های پایدار شرکت‌ها محقق شده‌اند و نیز دانستن دیدگاه‌های سهامداران و ذی‌نفعان در مورد اینکه کدام شرکت‌ها پیشرو هستند و به چه دلیلی پیشرو شده‌اند.
 • نگرانی کارمندان لورئال نسبت به پایان دورکاری

  دنیای‌اقتصاد: ماه گذشته میلادی برخی از کارکنان دفتر نیویورک شرکت بهداشتی- آرایشی لورئال مطلع شدند که پس از ماه‌ها دورکاری از منزل، باید به این دفتر بازگردند. در ایمیلی که در ماه ژوئیه از سوی استفان چاربونیر، مدیرکل منابع انسانی این شرکت ارسال ‌شده، آمده بود این غول لوازم بهداشتی- آرایشی جهان که مالک برندهایی همچون گارنیه، لانکوم و اربن دیکی است، قصد دارد سهم ۲۵ درصدی شیفت حضوری کارکنان مستقر در دفتر خود را به ۵۰ درصد افزایش دهد. در این ایمیل که به‌دست سی‌ان‌ان نیز رسیده است چنین آمده بود: «اگر مدیرتان از شما می‌خواهد که حضور فیزیکی داشته باشید، انتظار می‌رود حضور به هم رسانید.»
 • هلدینگ آتیه‌اندیشان مس در مسیر کسب بازدهی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان با بیان اینکه عملکرد شرکت‌های تابعه هلدینگ آتیه‌اندیشان مس در سه‌ماه نخست امسال مطابق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده بوده است، گفت: بخش مهمی از اقدامات شرکت از زمان استقرار مدیریت جدید در حوزه مدیریت شرکت‌های تابعه از قبیل شرکت‌های کارگزاری، بیمه، تامین سرمایه و... صورت‌گرفته است؛ به‌طوری‌که در جهت ایجاد آمیزه کاملی از خدمات مالی، مجموعه شرکت‌های حاضر در صندوق بازنشستگی مس و شرکت ملی مس را در زمینه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری پشتیبانی کند. در این راستا شرکت‌های کارگزاری «ارگ هومن» و «تامین سرمایه تمدن».جایگاه بسیار مناسبی در این زمینه کسب کرده‌اند که می‌تواند هم به لحاظ سودآوری و هم از نظر رقابتی و سهم بازار جایگاه مناسبی برای مجموعه فراهم کند. عبدالله شیرمحمد‌پور افزود: در این زمینه مجامع شرکت‌های تابعه به‌طور کامل برگزارشده و نتایج حاصل‌شده در مجامع نیز حاکی از رشد قابل‌توجه عملکرد این شرکت‌ها نسبت به سال گذشته بوده است.
 • افتتاح بیست و دومین شعبه‌ هایپراستار

  دنیای‌اقتصاد: بیست و دومین شعبه‌ هایپراستار در شهر قزوین افتتاح شد. این شعبه در زمینی به مساحت ۱۹۵۰ مترمربع که پارکینگ آن ظرفیت تعداد ۶۳۰ خودرو را دارد، ساخته شده است. این شعبه فروشگاهی تلاش می‌کند تا در طول مدت شیوع ویروس کرونا، با پیروی از استانداردهای بین‌المللی بهداشتی HACCP، شرایط مناسبی را از نظر رعایت بهداشت برای خریداران ایجاد کند. در مجموعه ‌هایپراستار، یک شرکت سوئیسی به نام SGS در تمام مدت فعالیت فروشگاه‌ها، نظارت دقیقی را اعمال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام محصولات موجود در‌ هایپراستار سالم هستند و به دور از آلودگی به‌دست خریداران می‌رسند. در همین راستا تست‌های مخصوصی وجود دارد که شرکت SGS با استفاده از آنها به‌طور مداوم از سلامت محیط، کارکنان و محصولات موجود در‌ هایپراستار مطمئن می‌شود. همچنین، راهکارهای دیگری هم در مجموعه‌ هایپراستار قزوین در پیش گرفته شده‌ تا طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، محیطی امن و سالم برای خرید ایجاد شود.
 • مالکیت ۲/ ۶۶ درصدی بانک گردشگری در مجتمع فولاد صنعت بناب

  دنیای‌اقتصاد: بانک گردشگری صاحب ۲/ ۶۶ درصد از سهام مجتمع فولاد صنعت بناب شد. این سهم بابت تسویه تسهیلات در تملیک بانک گردشگری درآمد. بانک گردشگری در اطلاعیه‌ای که در سایت کدال منتشر کرده اعلام کرده که قیمت هر سهم مجتمع فولاد صنعت بناب (سهامی خاص) با قیمت ۱۷۳ هزار ریال و در مجموع با ارزش ۷۵ هزار میلیارد ریال در روز ۲۰ مرداد جاری به مالکیت خود درآورده است.
 • رفع نیاز «گرمایش محیطی صنایع» با محصولی دانش‌بنیان

  دنیای‌اقتصاد: دستگاه جمع‌کن‌ تابشی نوعی کاتالیست است که گرمایش محیطی به‌وجود می‌آورد. این دستگاه در صنایع مختلفی ازجمله صنایع غذایی کاربرد دارد که تاکنون شرکت‌های آمریکایی و کانادایی تنها تولیدکنندگان آن بوده‌اند که در دوران تحریم، از فروش این دستگاه‌ها به شرکت‌های ایرانی خودداری کردند. در همین راستا، شرکت دانش‌بنیان «به فراوان نوین آریا سرمد» از این تحریم‌ها به‌عنوان فرصت استفاده کرده و توانست این دستگاه را در داخل کشور تولید کند.
 • خودکفایی در ساخت مهم‌ترین تجهیزات دریایی کشور

  دنیای‌اقتصاد: با تکیه‌بر توان مهندسان و متخصصان داخلی به خودکفایی در تولید بسیاری از تجهیزات مهم در حوزه دریایی دست‌یافته‌ایم. محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر گفت: سازمان بنادر و دریانوردی توانسته در این بخش اقدامات موثری انجام دهد به‌طوری‌که هدف اصلی ما در این حوزه آن است که بتوانیم با این اقدام اثرات تحریم در حوزه دریایی را کاهش دهیم.
 • عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

  دنیای‌اقتصاد: مانده تسهیلات اعطایی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تا پایان خردادماه به رقم ۳۱۸ هزار میلیارد ریال رسیده است. اشتغال‌زایی، کارآفرینی و معیشت سهمی ۳۰۸ هزار میلیارد ریالی را از کل تسهیلات در همین مدت داشته است. ودیعه مسکن ۳۵۳ میلیارد ریال، تعمیر و تکمیل مسکن ۱۹۵ میلیارد ریال، و ازدواج ۱۰ هزار میلیارد ریال از رقم کل تسهیلات پرداختی تا پایان خردادماه را به‌خود اختصاص داده است.
 • بیمه سامان در پله نخست «توانگری مالی»

  دنیای‌اقتصاد: سطح توانگری مالی شرکت بیمه سامان برای هشتمین سال متوالی در بالاترین میزان ممکن تثبیت شد. براساس اعلام بیمه مرکزی و پس از بررسی صورت‌های مالی سال گذشته شرکت، نسبت توانگری مالی بیمه سامان عدد «۱۰۱» محاسبه شد. بر این اساس بیمه سامان همواره تلاش دارد با مدیریت صحیح و علمی دارایی‌ها و تعهدات خود نسبت توانگری مالی را در بهترین وضعیت حفظ کند. سطح توانگری مالی بیمه سامان برای سال ۱۳۹۹ معادل «یک» اعلام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر