آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۴۱

 • افتتاح ۱۴ طرح بزرگ در سال ۹۹

  زهرا مجتهد: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که میزان تولید آن در سال گذشته به بیش از ۲۷ میلیون تن رسید، در سال‌جاری افتتاح ۱۴ طرح را در برنامه دارد که به گفته مدیرعامل این شرکت، «مجموع سرمایه‌گذاری‌های لازم این شرکت بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان به همراه ایجاد اشتغال برای ۴هزار و ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم است.» در حال حاضر این شرکت برای بالغ بر ۵ هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است. جمشید ملارحمن که از ماه‌های نخستین سال گذشته به‌عنوان مدیرعامل وارد گل‌گهر شده‌است، از ابتدا بر این باور بود که در کنار طرح‌های توسعه‌ای که انجام می‌دهد تلاش خواهد کرد گل‌گهر قطب توسعه در حوزه صنایع و معادن کشور همراه با سودآوری باشد. این دیدگاه یکی از اولویت‌های اصلی وی در شرکت گل‌گهر است. گفت‌وگو با جمشید ملارحمن، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را در ادامه می‌خوانید.
 • بهشت چین برای ریوتینتو

  دنیای اقتصاد: ریو تینتو، غول حفاری معدن به‌تازگی اعلام کرده تقاضا برای سنگ‌آهن در چین روبه‌ بهبود است. با این‌حال تقاضا برای این ماده معدنی در ایالات‌متحده، اروپا و ژاپن کاهش ‌یافته و ازاین‌رو می‌توان گفت اقتصاد جهانی به‌صورت نامتوازنی در حال بهبود است؛ بااین‌حال اشتهای تمام‌نشدنی چین برای واردات سنگ‌آهن رونق را به ریوتینتو بازگردانده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از فایننشال تایمز، این شرکت انگلیسی-استرالیایی به‌تازگی اعلام کرده اشتهای سیری‌ناپذیر چین برای سنگ‌آهن همچنان ادامه دارد؛ درحالی‌که دولت این کشور در حال افزایش هزینه‌های توسعه زیرساخت‌ها در جهت تعدیل پیامدهای اقتصادی کرونا است.
 • شمارش معکوس «کامبیز» برای ورود به بورس

  سعیده نبی‌زاده: شرکت کامبیز در دهه ۴۰ با همکاری محمد فروزان فرد و محمد پیروز حمیدی آغاز به کار کرد. تولید، توزیع و بسته‌بندی در صنایع غذایی حاصل همکاری این دو در سال‌های دهه ۴۰ بود که اوایل این دهه به بسته‌بندی و توزیع محصول کشک منتهی شد و به تدریج با همکاری‌های جدی، برند کامبیز طی ۶۰ سال شکل گرفت. توجه به بازار مهم‌ترین نکته‌ای بود که این دو شریک در آن دوره و پس از آن همواره مدنظر قرار دادند، آنها تلاش کردند با تعاملاتی که با فعالان عرصه توزیع در سراسر کشور داشتند، مشتریان نهایی و میانی را شناسایی و با آنها همراهی کنند. به همین دلیل در استان‌های پرجمعیت نمایندگی‌هایی را ایجاد و متناسب با تعاملاتی که داشتند کالاهای بیشتری را تولید و به سبد فعالیت خود اضافه کردند. بعد از جنگ این روند متوقف نشد و با انتقال کارخانه از تهران به صفادشت، تلاش شد دوره جدیدی از فعالیت‌ها در ۴ هکتار زمین با زیرساخت‌های مناسب تر آغاز شود. از آن به بعد فعالیت‌های شرکت با شیب صعودی از نظر تنوع و تعداد محصولات آغاز شد.
 • نقش صنعت فولاد در راه‌اندازی خط لوله نفت گوره-جاسک

  زهرا مسافر: به اذعان کارشناسان اقتصادی، فولاد صنعتی استراتژیک است که می‌توان از طریق آن مسیرهای توسعه در دیگر بخش‌های اقتصاد را طی کرد. صنعت فولاد علاوه‌بر صنعتی شدن کشورهای غربی و بلوک شرق سابق، در توسعه کشورهای شرق آسیا نیز نقش محوری بازی کرده است. در این میان، کشورهای بدون منابع طبیعی و مواد اولیه لازم برای ایجاد صنعت فولاد نیز به استقرار این صنعت در کشور خود مبادرت ورزیدند. ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم، توســعه و تداوم خود را بر آهن و فولاد بنا نهاد و اکنون اساس صنایع شیمیایی و صنایع سنگین این کشور بر صنعت فولاد تکیه دارد. کره‌جنوبی همانند ژاپن بدون داشتن مواد اولیه و منابع انرژی و حتی بازار داخلی مناسب برای توسعه خود به این صنعت روی آورد.
 • تامین نیاز بیمارستان‌های اهواز توسط فولاد خوزستان

  دنیای اقتصاد: شرکت فولاد خوزستان با ارسال نخستین مخزن بار، اقدام به تامین اکسیژن مورد نیاز بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های اهواز کرد.
 • بررسی تاثیر افزایش نرخ ارز بر تولید

  حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران
  اگر بخواهیم تاثیر افزایش نرخ ارز بر تولید را بررسی کنیم لازم است دامنه نگاه خود را به اقتصاد فراتر از سطوح بنگاه و صنعت ببینیم. چرا که افزایش نرخ ارز همانند یک دومینو عمل می‌کند و تمامی ‌بخش‌های اقتصاد اعم از بخش‌های پولی، مالی و حتی بازار نیروی کار را به شدت متشنج می‌کند. در این مقاله مهم‌ترین آثار ناشی از افزایش نرخ ارز بر اقتصاد بررسی شده است.
 • بهره‌مندی از خدمات برخط بیمه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: بیمه کوثر، نرم‌افزار همراه‌بیمه خود را با قابلیت ارائه تمامی خدمات برخط بیمه‌ای به آحاد جامعه، ذی‌نفعان و مشتریان ارائه کرد. به اعلام معاون فناوری و توسعه زیرساخت بیمه کوثر، استفاده از خدمات خرید و تمدید برخط بیمه‌نامه‌های شخص‌ثالث و حوادث انفرادی و خرید بیمه‌نامه آتش‌سوزی و همچنین امکان ثبت برخط خسارت در رشته‌های مختلف بیمه‌ای و باشگاه مشتریان شرکت بیمه کوثر در این نرم‌افزار وجود دارد.
 • ریلاینس، سومین شرکت نفتی جهان شد

  دنیای اقتصاد: در پی افزایش شدید ارزش سهام طی چند هفته گذشته، شرکت صنایع ریلاینس به گران‌ترین شرکت انرژی در بین رقبای جهانی خود تبدیل شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، شرکت صنایع ریلاینس که باارزش‌ترین شرکت هند است، اکنون پس از شرکت‌های آرامکوی عربستان سعودی و اکسون موبیل بر اساس سرمایه بازار، به سومین شرکت بزرگ انرژی در جهان تبدیل‌شده است. به دنبال افزایش ۲۸ درصدی ارزش سهام شرکت صنایع ریلاینس در سال‌جاری، سرمایه بازاری این شرکت به ۱۶۹ میلیارد دلار رسیده است. شرکت آرامکو با ۱۷۸۴ میلیارد دلار سرمایه بازار در مقام نخست و شرکت اکسون موبیل با ۱۸۰ میلیارد سرمایه بازاری جایگاه دوم جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
 • پدیده نمایشگاه و نگاهی نو در شرایط کرونا

  احمد پورفلاح رئیس هیات مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا
  کلمه تبلیغات که از ریشه تبلیغ شکل گرفته است، دربرگیرنده همه معانی، خروجی‌ها و برداشت‌های مطرح در این واژه نیست. مشاهده، شناخت،‌‌ آگاهی از ویژگی‌های یک محصول یا یک سرویس و خدمات، جذب خریدار و مصرف‌کننده، آموزش نحوه استفاده و نگهداری، از دستاوردهای مورد انتظار از این واژه است.
 • تامین بازار و جذب رضایت بزرگ‌ترین دغدغه دکاموند

  دنیای‌اقتصاد: گروه تولیدی و بازرگانی دکاموند از چند شرکت زیرمجموعه در صنایع مختلف مانند صنایع‌غذایی، بسته‌بندی، صنایع سلولزی، معادن و فلزات تشکیل‌شده است. شرکت‌های این گروه در سه بخش تولید، بازرگانی، ثبت یا طرح توجیهی فعالیت دارند و این شرکت با نام تجاری چوب و کاغذ دکاموند (چکاموند) در حال فعالیت در امر تولید ورق و کارتن است. بخشی از فعالیت‌های این شرکت شامل اکتشاف، استخراج و ... مواد معدنی است و در حال حاضر خریدوفروش محصولات فلزی و موادمعدنی نیز انجام می‌دهد.
 • سوءاستفاده سیاسی برای مقاصد مدیریتی

  دنیای‌اقتصاد: پس از آنکه رئیس شرکت غذایی گویا فودز در اوج نارضایتی‌های مردم آمریکا از ریاست‌جمهوری ترامپ، حمایت خود را از وی اعلام کرده و گفته بود «ما همه واقعا خوش‌شانسیم که ترامپ رئیس‌جمهورمان است»، این پرسش برای همه ناظران ایجاد شده بود که این مدیرعامل از این کار چه هدفی را دنبال می‌کند.
 • دستورالعمل کیف پول الکترونیک، نفس فین‌تک را می‌گیرد!

  نازنین سادات افتخار: پنج سال از رواج فعالیت رسمی فین‌تکی‌ها در اقتصاد ایران می‌گذرد، اما هنوز مشکلات این کسب‌وکار‌ها به قوت خود باقی است.
 • سرنوشت چمدان‌های گمشده پروازه

  دنیای اقتصاد: هنگامی‌که چمدانی در یک پرواز گم می‌شود و پس از تفحص و جست‌وجوی بسیار پیدا نمی‌شود، شرکت هواپیمایی مجبور به پرداخت خسارت به صاحب چمدان می‌شود. این خسارت برای پروازهای داخلی آمریکا حداکثر ۳۵۰۰ دلار و برای پروازهای بین‌المللی آمریکا حداکثر ۱۷۸۰ دلار است؛ اما اینچنین چمدان‌هایی به‌عنوان بی‌صاحب در انبار اشیای پیداشده شرکت‌های هواپیمایی به مدت سه ماه نگهداری می‌شوند. شرکت‌های هواپیمایی هر سه ماه، محتویات این انبارها، چمدان‌ها و محموله‌های پیداشده بدون صاحب را در آمریکا به‌صورت ندیده به یک شرکت خصوصی به نام «آن‌کلیمد بگیج» می‌فروشند. فروش این چمدان‌های بدون صاحب به شرکت‌های هواپیمایی کمک می‌کند تا بخشی از خسارات داده‌شده را جبران کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر