آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۰۵

 • فناوری ایرانی در راه چین

  سارا اصغری: در اختیار داشتن فناوری‌های متعدد شاید بزرگ‌ترین نقطه قوت کشورها و شرکت‌های غربی و جنوب شرق آسیا باشد. متاسفانه بیشتر کشورها تنها استفاده کننده فناوری دیگران هستند و بابت این موضوع هزینه‌های زیادی تا کنون پرداخته‌اند. ایران نیز از این قائده مستثنی نیست. اما مدتی است که کشور در بخش‌های صنایع معدنی به فناوری‌های بومی‌دست یافته است. یکی از این فناوری‌های ارزشمند، روش «پرد» است.
 • ضربه تازه به «پتروناس»

  دنیای‌اقتصاد: رسانه‌های مالزی خبر دادند که مدیرعامل شرکت نفت و گاز «پتروناس» پس از پنج سال ریاست بر این شرکت به زودی از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، منابع آگاه به خبرگزاری «برنما» گفتند که «وان ذوالکیفلی وان عارفین» از سمت خود به عنوان رئیس و مدیر اجرایی این شرکت استعفا خواهد کرد و یک نامزد از داخل شرکت جانشین وی می‌شود. در این زمان که تقاضا برای نفت کاهش یافته، قیمت این کالای استراتژیک پایین آمده و همه‌گیری ویروس کرونا باعث کاهش سود شرکت پتروناس شده، استعفای وان ذوالکیفلی برای این شرکت چالش بزرگی است. مالزی، از زمان آغاز به کار دولت جدید به رهبری نخست وزیر محی‌الدین یاسین در ماه مارس، سلسله تغییراتی در سازمان‌های دولتی را نیز در پی داشته است. وان زوالکیفلی در سال ۲۰۱۸ به مدت سه سال در ریاست پتروناس ابقا شد.
 • فروش دو برابری محصولات بهداشتی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بهداشتی دکتر عبیدی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های محصولات شوینده و بهداشتی است که از سال ۱۳۲۶ فعالیتش را آغاز کرده، هرچند که ابتدا صرفا در زمینه تولید دارو فعالیت می‌کرد، اما به ‌تدریج دامنه فعالیت این شرکت به حوزه محصولات بهداشتی گسترش یافت تا جایی ‌که در نهایت تبدیل به دو شرکت مستقل «داروسازی» و «بهداشتی» دکتر عبیدی شد.
 • مسیر توسعه دیجیتالی سازمان‎ها

  سیمین عزیزمحمدی: همزمان با ایجاد زیرساخت‎های ارتباطی و تقویت بسترهای لازم برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در کشور، اقتصاد کشور که هنوز خبری از دیجیتالی شدن نداشت شاهد تولد شرکت‎هایی بود که برخاسته از ایده‎های مبتنی بر ICT بودند. شرکت‌هایی که با توسل به دنیای دیجیتال می‌خواستند فضای کسب‌وکار کشور را متحول کنند.
 • همکاری «بارز» با دانشگاه

  دنیای‌اقتصاد: گروه صنعتی بارز در جهت بهبود رابطه صنعت و دانشگاه، با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به عنوان یکی از ارگان‌های اصلی زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم‌نامه امضا کرد.
 • گرفتاری‌های اداری شرکت‌های مهندسین مشاور

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های مهندسین مشاور طی چند سال اخیر، شرایط بحرانی را تجربه می‌کنند که علت آن وضعیت اقتصادی کشور است. به گفته مدیرعامل شرکت مهرآرازان در واقع ازآنجا ‌که طرف قرارداد پروژه‌ها دستگاه‌های اجرایی هستند، تبعات کاهش اعتبارات آنها، دامن شرکت‌های مهندسین مشاور را گرفته است.
 • خصوصی‌سازی در پست؛ مدل ارزش‌آفرین و درس‌آموز

  مهرداد فاخر رئیس هیات مدیره نخستین اپراتور پست خصوصی در ایران
  چهار سال پیش در چنین روزهایی، نمایندگان مجلس، در قالب تصویب قانون اساسنامه شرکت ملی پست، دولت را به حضور دو اپراتور خصوصی در گستره خدمات پستی کشور ملزم کردند. نگرانی‌های نمایندگان مجلس از تجربه خصوصی‌سازی مخابرات از یکسو و چالش غیراقتصادی بودن ارائه خدمات پستی در مناطق کمتر برخوردار کشور از دیگرسو، سبب شد تا دولت و مجلس در واسپاری تمام تصدی‌گری‌های خود در این زمینه با تعلل و نگرانی برخورد کنند و در نتیجه دو «کارور» خصوصی (نامی که نمایندگان به جای اپراتورهای خصوصی برگزیدند) عهده‌دار توسعه و ظرفیت‌سازی در این بخش شدند. براساس همان قانون، ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد حداکثر ظرف یک‌سال، نسبت به صدور پروانه برای حداقل دو کارور پستی اقدام کند. خدمات شرکت پست در این قانون نیز به «ارائه خدمات پایه پستی در سراسر کشور با التزام به ارائه خدمات غیرپایه پستی درمناطق محروم و سایر مناطق و مشروط به عدم تمایل کاروران به سرمایه‌گذاری» در این مناطق شد.
 • اقدامات زیمنس برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی

  دنیای اقتصاد: از آنجا که کسب و کارها به آرامی در حال بازگشایی هستند، نیاز به رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بیش از پیش احساس می‌شود.
 • ضرورت افزایش تعامل صنایع بالادستی و پایین‌دستی بخش فولاد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت فولاد مهر سهند با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور، باید رویکرد تامین‌کنندگان به‌عنوان صنایع بالادستی تغییر یابد، ادامه داد: باید تلاش‌ها در زمینه رفع مشکلات تامین مواد اولیه و بهبود زیرساختی زنجیره تامین صنایع پایین‌دستی به کار گرفته شود تا از پتانسیل بالای صنایع پایین‌دستی استفاده شود.
 • از یاد رفته‌ها

  علی غفوری: معمولا هنگام صحبت از مدیریت خوب و بهره‌وری بالا، بلافاصله ذهن‌ها به سمت مدیریت بخش‌خصوصی می‌رود و گویا بهره‌وری و رشد تولید در مدیریت دولتی رخ نمی‌دهد. اگرچه این اتفاق‌نظر وجود دارد که بهتر است شرکت‌داری به بخش‌خصوصی سپرده شود و دولت‌ها کلا بنگاه‌داری را کنار بگذارند، اما نباید از یاد برد که این رخداد یا سیاست‌گذاری به این زودی‌ها میسر نمی‌شود و شاید تا آن زمان، حتی اقدام مفیدی هم نباشد.
 • قدرت نظام‌مهندسی در بخش نظارت پروژه‌ها کافی نیست

  دنیای‌اقتصاد: شرکت اس‌تی‌آی (STI) در سال ۱۳۸۷ باهدف اصلاح و بهینه‌سازی مصرف انرژی تاسیس و در همین راستا اقدام به تامین، تهیه، نصب و اجرای عایق الاستومریک EPDM (عایق الاستومری- فوم الاستومری)، کانال از پیش عایق شده PIR و فنولیک و کانال خرطومی فلکسیبل آلومینیومی یا کانال لوله فلکسی کرده است.
 • یک بسته آدامس گران‌تر از یک کیسه سیمان

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع پایه، نقش اساسی در توسعه زیربنای اقتصادی کشور برعهده دارد. این صنعت در کشور ما همواره در حال توسعه و افزایش ظرفیت بوده است. صنعت سیمان به طور مستقیم و غیرمستقیم با زندگی آحاد جامعه مرتبط است؛ اشتغال زایی مستقیم این صنعت در کشور به ۳۲ هزار نفر و اشتغال غیرمستقیم به بیش از ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد. این صنعت در شرایطی توانسته مسیر تولید را با تمام دشواری‌ها ادامه دهد که قرار بود افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت سیمان اعمال شود. با این حال ۳۷ درصد افزایش قیمت سال گذشته اعمال شد اما ۶۳ درصد باقی مانده هنوز عملیاتی نشده است. آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که چرا قیمت سیمان باید افزایش یابد و آیا افزایش قیمت سیمان منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود؟ خبرنگار دنیای‌اقتصاد برای دستیابی به پاسخ روشنی بر این پرسش‌ها با رضا جمارانیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین به گفت گو نشست. شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین از جمله هلدینگ‌های اصلی شستا به شمار می‌رود و نقش راهبری این صنعت را بر عهده گرفته است. این شرکت در حال حاضر بزرگترین هلدینگ سیمان کشور شناخته می‌شود.
 • تشکیل کارگروه مشترک وزارت صمت و ذوب‌آهن

  دنیای اقتصاد: با توجه به اینکه روش تولید ذوب‌آهن اصفهان به عنوان قدیمی‌ترین واحد تولید فولاد کشور نسبت به سایر واحدهای فولادی متفاوت است همانند سایر واحد‌های فولادی از یارانه‌های انرژی دولت برخوردار نیست.
 • آخرین نسل بانکی

  فاطمه بهادری: پس از ملی شدن بانک‌ها و تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا، تاسیس موسسات اعتباری سومین تحول بزرگ در نظام بانکی کشور بوده است. اما در برهه‌ای از زمان و با توجه به اینکه این موسسات، بسیاری از خدمات بانکی را ارائه می‌دادند، برای تبدیل برخی از این موسسات به بانک تصمیم‌گیری شد. در این میان برخی از تعاونی‌های اعتباری نیز دچار مشکلاتی شدند که این روند را تسریع کرد. البته ناگفته نماند مسوولان و ذی‌نفعان این موسسات نیز بر این امر مشتاق بودند و از آن استقبال کردند. در سال‌های گذشته و با تکیه بر این روند، بسیاری از موسسات، تغییر ماهیت داشتند و تبدیل به بانک شدند. از میان موسسات بانکی موسسه اعتباری کوثر است که در جرگه بانک‌های نظامی قرار گرفت و در بانک سپه ادغام شد.
 • برنامه پترول برای احداث چهار طرح جدید

  دنیای اقتصاد: پترول پروژه احداث چهار طرح جدید پتروشیمی را با هدف تکمیل زنجیره ارزش، جلوگیری از خام‌فروشی، توسعه صنایع تکمیلی، جلوگیری از واردات برخی محصولات پتروشیمیایی و شیمیایی، اشتغال‌آفرینی پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته و توسعه محصولات متنوع و استراتژیک به زودی آغاز می‌کند.
 • کیمیای پارس خاورمیانه به بهره‌برداری رسید

  دنیای اقتصاد: مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاور میانه، از شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروفرهنگ با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول در سال در عسلویه به بهره‌برداری رسید. این پروژه طی ۴ سال طبق برنامه زمان‌بندی استاندارد، با بیش از ۱۴ میلیون نفر ساعت کار بدون هیچ حادثه‌ای برای کارگران و کارکنان آن، به مدار تولید وارد شد. این مجتمع با سرمایه‌گذاری ۸/ ۲ میلیارد یوآن و ۱۰ هزار میلیارد ریال، بهره‌برداری شد. پتروفرهنگ از شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان است و سود فعالیت‌های آن به فرهنگیان عضو تعلق می‌گیرد.
 • پوشش هزینه‌های درمان کرونا در بیمه کارآفرین

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت بیمه کارآفرین با بیان اینکه کرونا تاکنون تاثیری بر موضوع بازخرید بیمه‌نامه‌های عمر نداشته است تاکید کرد: ضرورت وجود بیمه‌نامه‌های عمر به دلیل شرایط موجود، منجر به افزایش فروش آنها در این مدت شده است.
 • دریافت الکترونیکی اطلاعات بیمه شخص ثالث در بیمه «ما»

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بیمه «ما» زیرساخت‌های لازم برای دسترسی الکترونیکی بیمه گذاران به اطلاعات بیمه‌نامه شخص ثالث خود را راه‌اندازی کرد. این اقدام شرکت در راستای بخشنامه ابلاغی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تسهیل دسترسی بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث به اطلاعات بیمه‌نامه‌های خود و ارائه خدمات بیمه‌ای به آنها بدون نیاز به ارائه نسخه فیزیکی بیمه‌نامه بوده است که براساس این بخشنامه همه شرکت‌های بیمه‌ای موظف شده‌اند از اول خرداد، زیرساخت‌های لازم برای دسترسی الکترونیکی بیمه‌گذاران بیمه‌نامه شخص ثالث به اطلاعات موردنیاز را فراهم کنند.
 • کارمند تجارت الکترونیکی گلدمن ساکس، سکوت خود را شکست

  دنیای اقتصاد: چند روز پیش، یکی از کارکنان بخش تجارت الکترونیکی بانک گلدمن‌ساکس، ایمیلی به همکارانش فرستاده که کلی سر و صدا به پا کرده است. او در این نامه از تجربیاتش در رابطه با تبعیض نژادی گفته و از مدیران این بانک به دلیل عدم حمایت از کارکنان رده پایینی که از نژادهای مختلف هستند انتقاد کرده است.
 • معافیت‌های گمرکی برای دانش‌بنیان‌ها

  دنیای اقتصاد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که حداقل ۴۵۰ شرکت دانش بنیان از این خدمت بهره مند شده‌اند.سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به فعالیت‌های گمرکی این مرکز، از استفاده ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان از تسهیلات گمرکی خبر داد.
 • خودروی الکتریکی ۱۲ نفره تسلا

  دنیای اقتصاد: اخیرا اطلاعات جدیدی در رابطه با ون الکتریکی تسلا درز کرده که احتمال می‌رود بخشی از پروژه جدید ایلان ماسک در شرکت Boring باشد.تسلا مدت‌هاست که از ساخت اتوبوس‌های مسافربری و ون‌های الکتریکی صحبت می‌کند.مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک در توضیح پروژه Tesla Master Plan Part ۲ اعلام کرد که دو حوزه هستند که تسلا در تلاش است تا تکنولوژی الکتریکی را به آنها وارد کند.
 • گوگل علیه مرورگر مایکروسافت وارد عمل شد

  دنیای اقتصاد: بعد از عرضه مرورگر اج و با توجه به ارتقای کیفیت آن، گوگل نگران کاهش استفاده از مرورگر کروم شده و برای کاربران اج پیام‌های هشداردهنده امنیتی ارسال می‌کند.
 • تغییرات در اسنپ

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته و در آستانه تعطیلات خرداد شایعات مربوط به تغییر مدیرعامل اسنپ رنگ واقعیت گرفت و مشخص شد ژوبین علاقبند روزهای پایانی مدیریتش را بر این مجموعه می‌گذراند. محمدقاسم خلج‌آبادی که پیش از این از مدیران ارشد ایرانسل به شمار می‌رفت و عضو هیات‌مدیره این شرکت هم بود حالا هدایت اسنپ را برعهده گرفته است.
 • جذب سرمایه دکتر ساینا؛ ۶۰ درصد سهام در اختیار بنیان‌گذاران

  دنیای اقتصاد: استارت‌آپ دکتر ساینا از جذب سرمایه جدید خبر داد. استارت‌آپ دکتر ساینا از سال ۱۳۹۶ کار خود را در حوزه مشاوره پزشکی آغاز کرده و هم‌اکنون با بیش از ۵۵۰ پزشک متخصص در ۴۳ گرایش تخصصی فعالیت می‌کند.
 • امکان استفاده از IP استاتیک روی سیم‌کارت‎های شاتل موبایل

  دنیای‌اقتصاد: شبکه تلفن همراه شاتل موبایل، از ارائه راهکار «سیم‌کارت هوشمند با IP استاتیک» برای نخستین بار در ایران خبر داد. این اپراتور تلفن همراه با گسترده‌ترین پوشش سراسری ۳G و ۴G و قابلیت انتخاب هوشمند بهترین شبکه براساس موقعیت جغرافیایی مشترک، به سازمان‌ها، شرکت‌ها، کسب و کارها و تمامی افرادی که به دنبال یک شناسه منحصر به فرد، معتبر و دائمی در اینترنت هستند، امکان استفاده از آی‌پی ثابت (Static IP) روی سیم‌کارت‌های هوشمند خود را ارائه می‌دهد. سیم‌کارت هوشمند شاتل موبایل برای اولین بار در ایران توسط شاتل موبایل ارائه شده و با استفاده از یک زیرساخت فنی مبتنی بر هوش مصنوعی و قابلیت اتصال خودکار به بهینه‌ترین و با کیفیت‌ترین شبکه در هر منطقه، بهترین پوشش شبکه‌های ۳G و ۴G/ LTE را به‌طور خودکار و کاملا هوشمند برای مشترکان خود انتخاب می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر