شماره روزنامه ۶۰۵۸
|

 • کفایت سرمایه بانک‌ها در آفساید

  دنیای اقتصاد: نسبت کفایت سرمایه از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت بانکی به شمار می‌رود. طبق استاندارد بانک‌مرکزی این شاخص باید بین ۸ تا ۱۲درصد باشد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می دهد که از میان ۳۰بانک بررسی‌شده تنها ۱۱بانک کفایت سرمایه لازم را در اختیار دارند.
 • نقش حیاتی مالیات در توسعه اقتصادی

  مجتبی احمدی / معاون مالی گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران
  نظام مالیاتی در ایران از دوران هخامنشیان آغاز شد و حتی پیش از آن نیز، حاکمان باج و خراج از مردم دریافت می‌‌‌کردند. در دوران معاصر، نظام مالیاتی کشور با مشاوره آرثور میلسپو به شکلی قانونمند درآمد. مالیات، اصولا از مقوله‌‌‌هایی است که انسان از بدو تولد تا پس از مرگ، درگیر آن است؛ چراکه حتی بر ارث و میراث نیز مالیات تعلق می‌گیرد.
 • افتتاح نمایشگاه ایران پلکس ۱۴۰۳

  بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته امروز با حضور معاون رئیس‌جمهوری، وزیر جهاد و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افتتاح می‌شود. به گزارش ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته، این رویداد امروز شنبه ۳۰ تیر ماه با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌‌بنیان رئیس‌‌‌جمهور، محمد‌علی نیک‌‌‌بخت وزیر جهاد کشاورزی و محمد جواد عسکری نماینده مردم داراب و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افتتاح می‌شود.
 • افزایش سقف «ضمانت‌‌‌نامه» برای دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها

  ایرنا: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به افزایش سقف ضمانت‌‌‌نامه تعهد پرداخت برای دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها به ۱۰ میلیارد تومان، این اقدام را گامی در راستای کمک به تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» عنوان کرد.
 • رشد ۲۵۹درصدی بیمه سرمد در سودآوری

  جهش سود بیمه سرمد آن هم به اتکای سود عملیاتی نشان از حرکت این بیمه‌‌گر در مسیر خروج از زیان انباشته به‌‌ارث‌‌رسیده از گذشته دارد و حضور معنادار و میدانی تیم مدیریتی این شرکت از یکسو و اعتماد سهامداران به مدیرعامل از سوی دیگر نویدبخش سال‌های خوب است. حساب و کتاب بیمه سرمد در سال ۱۴۰۲ نشان از کسب سود جذاب و باکیفیت با رشد ۲۵۹‌درصد دارد و سهامداران این شرکت در حالی به مجمع عمومی جهت بررسی و تصویب صورت‌های مالی دعوت شده‌‌اند، که شاهد سود ۱۳۳ ریالی به ازای هر سهم با درنظرگرفتن افزایش سرمایه هستند. صورت‌های مالی حسابرسی‌‌شده بیمه سرمد در سال ۱۴۰۲ به ‌‌وضوح نشان می‌دهد که این شرکت توانسته سود عملیاتی‌‌اش را، با ۳۱۹‌درصد جهش نسبت به سال ۱۴۰۱، به رقم یک‌هزار و ۸۴۹ میلیارد و ۵ میلیون ریال برساند، آن هم در شرایطی که این بیمه‌‌گر در سال ۱۴۰۱ زیان عملیاتی ۸۴۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون ریالی را به ثبت رسانده بود.
 • مجوز تامین سرمایه بانک تعاون

  مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت مجوز تامین سرمایه بانک اخذ شده است. محمد شیخ‌‌‌حسینی در حاشیه بازدید از گروه رسانه‌‌‌ای دنیای اقتصاد با بیان اینکه بانک توسعه تعاون بنگاهدار نیست، افزود: این بانک تنها یک صرافی، شرکت واسپاری (لیزینگ)، کارگزاری پوشش بیمه و شرکت IT دارد و گروه مالی جزو شرکت‌های غیربانکی است که با مجوزهای اخذ شده به تامین سرمایه تبدیل می‌شود.
 • اقتصاد چرخشی؛ آینده‏‌ساز بسته‏‌بندی

  دنیای‌اقتصاد: ۷۰ تا ۸۰‌درصد مردم در بسیاری از کشورها، نگران تاثیر انسان بر محیط‌زیست هستند. مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌‌ای از صنایع انتظار دارند که به این نگرانی توجه کنند و راه‌‌های چرخشی (چرخه‌ای) و پایدار را برای کاهش این اثرات به کار گیرند. صنعت نیز با کمک نوآوری از طرح‌‌ها و شیوه‌‌هایی استفاده می‌کند که پایداری و بهره‌‌وری از منابع را ارتقا می‌دهد.
 • فلسفه‌ رهبر شرکت ۳ تریلیون دلاری

  جن ‌‌‌سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، می‌‌‌گوید یک‌رهبر خوب سازمانی نباید از اینکه به میدان بیاید و پای کار بایستد، بترسد. او با همین فلسفه یک امپراتوری پایه‌‌‌گذاری کرده که ارزشش بیش از ۳.۱تریلیون دلار است. هوانگ در نوجوانی و پیش از آنکه این غول سازنده تراشه کامپیوتری را با شرکایش تاسیس کند، در رستوران کارگری می‌‌‌کرد. سال‌ها بعد ایده تاسیس انویدیا را سر یکی از میزهای همان رستوران، با شرکایش مطرح کرد؛ رستورانی که زمانی میزهایش را دستمال می‌‌‌کشید، در آشپزخانه ظرف می‌‌‌شست و حتی سرویس بهداشتی را تمیز می‌‌‌کرد. با وجود اینکه فوربس ثروت هوانگ را نزدیک به ۱۰۸میلیارد دلار تخمین زده، خودش می‌‌‌گوید سبک رهبری امروزش همچنان تحت‌‌‌تاثیر کارهای محقر و سطح پایین ابتدای راهش است.
 • تحقق ۹۸ درصدی برنامه‌های فروش سنگان

  معاون بازرگانی فولاد سنگان اعلام کرد: در بخش فروش ۹۸ درصد از برنامه‌ها محقق شده است. هادی مومنی گفت: با توجه به چالش قطعی برق که تولید را در تابستان تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، واحد خرید و بازرگانی تمهیداتی دراین زمینه در نظر گرفت و نسبت به عقد قرارداد خرید تضمینی برق اقدام و به این ترتیب مشکل قطعی برق در تابستان را مرتفع کرد.
 • «تمدن» مشاور پذیرش در تابلوی نوآفرین

  تامین سرمایه تمدن مشاور پذیرش نخستین شرکت در تابلوی دانش‌بنیان بازار نوآفرین فرابورس شد . به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن، طبق اطلاعیه شرکت فرا بورس ایران، شرکت صنایع ارتباطی آوا (سهامی عام) با نماد معاملاتی «آواک» از تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۳ به عنوان نخستین شرکت در تابلوی دانش‌بنیان بازار نو‌آفرین، در فهرست نرخ‌‌‌های فرابورس ایران درج شد .
 • محرم و صفر فرصتی برای اقتصاد کشور

  دکتر کامران یگانگی / عضو هیات علمی دانشگاه
  آثار مثبت فرهنگی، اجتماعی و امنیتی محرم و صفر به‌‌ویژه برای مردم ایران طی سالیان گذشته ملموس و عیان بوده است. آیین‌‌های مذهبی یکی از ویژگی‌‌های برجسته زندگی اجتماعی در جهان اسلام و به‌‌ویژه کشور ایران است. از آثار آن افزایش اعتماد عمومی در جامعه، حضور داوطلبانه مردمی در فعالیت‌‌های عمومی، کاهش تخلفات و جرم در این ایام بر اساس آمارهای رسمی است. یکی از ابعاد موثر و قابل‌توجه آن بعد اقتصادی است که هم‌افزایی سایر ابعاد را در بین کشور‌های اسلامی تقویت می‌کند.
 • مرکز آموزش بازرگانی کانادا در ایران

  مرکز آموزش بازرگانی ویژه تجارت با کشور کانادا با هدف آموزش روش‌های تجارت و بازرگانی و تسهیل تجارت با کشورهای حوزه آمریکای شمالی و ایجاد بسترهای لازم جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی در ایران تاسیس شد.
 • راز موفقیت دولت چهاردهم

  علیرضا چیذری / رئیس انجمن تولید و تامین تجهیزات پزشکی و دارویی
  با ورود پزشکیان به پاستور مهم‌ترین اتفاقی که امیدواریم بیفتد تغییر در سیاست‌‌ها و روح فعالیت در بدنه دولت است. البته باید خوبی‌های دولت پیش ادامه پیدا کند و کاستی‌های آن جبران شود؛ هرچند معتقدیم رئیس‌جمهور شهید نیز خیلی زحمت کشید و حتما دستاوردهایی داشته است، اما امیدواریم که خوبی‌ها در دولت جدید تجلی بیشتری پیدا کند.
 • تجارب جهانی در حیطه جامعه‌‌‌شناسی مهندسی

  مهدی استادی‌جعفری / کارشناس ارشد برنامه‏‏‌ریزی حمل‏‏‌ونقل و علوم اجتماعی
  در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌‌‌ها و موسسات آموزش عالی در حال توسعه و ارائه گرایش‌‌‌های نوینی در زمینه تلفیق جامعه‌‌‌شناسی و مهندسی به نام «جامعه‌‌‌شناسی مهندسی» هستند. این گرایش به ارتباط نزدیک میان دانشگاه‌‌‌ها، دانشجویان و صنعت و همچنین تلاقی مهندسی با جوامع انسانی متمایز اشاره دارد. در این گرایش، دانشجویان مورد آموزش قرار می‌‌‌گیرند تا بتوانند بهترین روش‌‌‌ها و فنون مهندسی را با درک عمیق از نیازها و تاثیرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع محلی تلفیق کنند. این برنامه‌‌‌های تحصیلی معمولا از درس‌‌‌هایی مانند جامعه‌‌‌شناسی توسعه، روش‌‌‌های تحقیق اجتماعی و تحلیل تاثیرات اجتماعی-زیست‌‌‌محیطی استفاده می‌‌‌کنند.
 • رونق کسب‌و‌کار با الماس موسسه اعتباری ملل

  موسسه اعتباری ملل برای رونق کسب‌و‌کار واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی نسبت به ارائه طرح الماس ملل اقدام کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر