آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۸۹۵

 • رد پای «عدالت» دربانک‌ها

  حمید اسلامی‌ منوچهری: از آنجا که در بیشتر اتفاقات مهم اقتصادی کشور ما همیشه پای بانک‌ها در میان است، این بار هم در غوغای فوران قیمت‌ها در بورس و جوش و خروش شاخص‌ها و بازتوزیع دارایی‌های دولتی، نقش اول را به بانک‌ها سپرده‌اند. حالا که دولت عزم فروش سهام شرکت‌های دولتی را کرده است، برای جبران کسری بودجه یا آن طور که خودش می‌گوید برای مردمی‌کردن اقتصاد کشور یا عمق بخشیدن به بورس، خدا می‌داند، یا وقتی که می‌خواهد برای تحقق عدالت، سهامی‌ را به اقشار کم درآمد واگذار کند، یا مطمئن باشد که فروش این سهام از سوی مردم، بازار را به هم نمی‌ریزند مثل همیشه به بانک‌ها متوسل شده است. این بار اما سخن از آزادسازی رقمی ‌در حدود ۵۰۰هزار میلیارد تومان ارزش سهام عدالت است که در سال‌های گذشته در بین حدود ۵۰ میلیون نفر تقسیم شده و حالا قرار است مدیریت آن مستقیم و غیرمستقیم به صاحبان این سهام واگذار شود. در این میان بانک‌ها که پیش از این بخشی از سود این سهام را به حساب صاحبان آن واریز کرده بودند، مکلف شده‌اند با گرفتن وکالت از مالکان سهام عدالت، در موعد مقرر و در صورت تمایل آنها، سهام را به فروش برسانند و وجه آن را به حساب فروشندگان واریز کنند تا شاید گرهی از کلاف سردر گم زندگی اقشار کم درآمد باز شود.
 • برنامه «ساب‌وی» برای روزهای رکود

  دنیای‌اقتصاد: جان چیدسی، دو ماه پیش از وقوع بحران کرونا به‌عنوان مدیرعامل رستوران‌های زنجیره‌ای ساب‌وی معرفی شد. هر چند او مدیری باتجربه در پیشبرد رستوران‌های تحویل فوری (فست‌فود) است و پیش از این به‌عنوان مدیرعامل برگرکینگ انجام وظیفه می‌کرد، هیچ‌گاه دایره مسوولیت‌هایش به اندازه امروز گسترده نبوده است. ساب‌وی درحال‌حاضر، با داشتن ۴۲ هزار شعبه در نقاط مختلف جهان، بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای تحویل فوری جهان است. تعداد رستوران‌های برگرکینگ ۱۸ هزار شعبه است و زمانی که چیدسی مدیریت آن را در سال ۲۰۰۶ بر عهده گرفت، این رقم فقط ۹ هزار بود. هر چند این سطح گسترده فعالیت، در دوران شیوع بیماری فراگیر کرونا، چالش‌های فراوانی به‌دنبال داشته، اما نمی‌توان از مزیت‌های آن چشم‌پوشی کرد. یکی از خوش‌اقبالی‌های ساب‌وی آن است که تعداد رستوران‌های آن در چین، اندکی کمتر از ۵۰۰ شعبه است. این وضعیت باعث شده که با ظهور کرونا در این کشور، چیدسی و تیم او بتوانند به تدریج نسبت به شرایط موجود آگاهی به‌دست آورند و یک‌باره با ضربه‌ای غافلگیرکننده مواجه نشوند.
 • برنامه‌های توسعه‌ای صندوق بیمه معادن در سال ۹۹

  زهرا مسافر: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی یک سازمان حمایتی بخش معدن و تنها بیمه گر تخصصی این بخش محسوب می‌شود که از طریق صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه، مخاطرات موجود در کل زنجیره فعالیت‌های معدنی و تامین مالی را پوشش می‌دهد.
 • روبات پزشکی برای توان‌یابان ایرانی

  شبنم کهن‌چی : بعضی از ما که کودکی و نوجوانی‌مان در جنگ گذشت، حجله‌های روشن را با آن لامپ‌های رنگی و آینه‌کاری خوب یادمان مانده است. کوچه‌های آذین بندی شده به ریسه و بوی اسپند و صدای صلوات از بازگشت آزاده‌ها را نیز به خاطر داریم. همین‌طور برگشتن رزمنده‌ها گاه با شادی و هیاهو و گاه در سکوت. گاه روی پا و گاه روی ویلچر. بعضی از ما شاهد تصادف‌های هولناکی در جاده‌ها بوده‌ایم؛ آهن‌پاره‌ها، شیشه‌های شکسته، بوی خون و آدم‌هایی که بر اثر ضربه شدید یا خودشان رفته‌اند، یا توان حرکتی‌شان. بعضی از ما شنیده‌ایم کارگری از ساختمان سقوط کرده، مهندسی در چاه آسانسور افتاده و افتاده که افتاده.
 • سهم ۵۰ درصدی صادرات نبشی ایران متعلق به فولاد ناب تبریز

  سارا اصغری: کارخانه‌هایی که در حوزه تولید محصول نهایی فولاد مشغول به تولید هستند، در حقیقت به خوبی قادر شده‌اند که بیشترین ارزش‌افزوده را در این حوزه ایجاد کنند. تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی محصولات نهایی در زنجیره فولاد به‌شمار می‌روند که می‌تواند سبب ایجاد این ارزش افزوده شده و در کنار آن موجب اشتغال‌زایی شوند. شرکت فولاد ناب تبریز یکی از شرکت‌هایی است که در زمینه تولید انواع نبشی، ناودانی و تیرآهن براساس استانداردهای ملی و جهانی توانسته است نامی شناخته‌شده در بین مصرف‌کنندگان و مشتریان در داخل و خارج کشور به‌دست آورد. تولیدات این کارخانه در اختیار صنایع مختلفی چون ساختمان‌سازی، خطوط نفت و انرژی، پتروشیمی و صنایع کشتی‌سازی و دریایی قرار می‌گیرد. در این میان دکل‌سازان کشور یکی از مشتریان دائمی این واحد فولادسازی هستند؛ بخش قابل‌توجهی از محصولات این شرکت نیز به صادرات اختصاص دارد.
 • عملیات حفاری معدن «روی» در مکزیک متوقف شد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت اینداستریاس پنولس، دومین شرکت بزرگ معدنی در مکزیک اعلام کرد عملیات حفر معدن روی را در مرکز مکزیک به‌دلیل شرایط دشوار حفاری و قیمت پایین فلزات متوقف می‌کند.
 • چالش‌های شرکت‌داری در ایران

  مهندس جمال رازقی رئیس هیات‌مدیره و مدیر عامل شرکت ستاره یخی آسیا
  شرکت‌داری یا به معنای عام آن بنگاه‌داری در دهه‌های گذشته به مفهوم افزایش سود خالص در راستای منافع سهامداران و خدمات‌رسانی به متقاضیان کالا و خدمات آن بنگاه است. هر بنگاهی از زمانی که شروع به فعالیت می‌کند تا پایان عمر خود در فرآیند ایجاد ارزش افزوده با مشکلات متعدد مواجه است.
 • شیشه‌هایی برای روز «زلزله»

  سید سجاد موسوی: انسان‌ها از هزاران سال پیش‌با شیشه به‌عنوان جزء اصلی پنجره سر و کار داشته‌اند اما در قرن ۱۹ و بعد از جنگ جهانی، در اروپا و به لحاظ نیاز شدید معماری به ساخت و بازسازی فضاها و همچنین شکل‌گیری فضاهای جدید و گسترده مثل نمایشگاه‌ها، دیگر استفاده از مواد و مصالح قدیمی سنگی یا آجری پاسخگو نبود و از طرفی پارامترهای معماری و زیبایی‌شناختی نقش عمده‌ای در ارزش‌گذاری ساختمان پیدا کردند؛ بنابراین ضرورت تحول از سوی معماران مورد توجه قرار گرفت که به این منظور استفاده از متریال‌های جدید مانند شیشه در دستور کار قرار گرفت. امروزه شیشه به‌عنوان مصالحی برای دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب خلق فضاهای بدیع شده است. با این وجود ظرافت شیشه و عملکرد آن در برابر زلزله و باد یکی از دغدغه‌های مسوولان و معماران بوده و به همین علت تولید‌کنندگان شیشه‌های ساختمانی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا این نگرانی را با ساخت شیشه‌های لمینت و سکوریت رفع کرده‌اند.
 • تلاش «نیرو کلر» برای حفظ محیط‌زیست

  فاطمه حاج‌علی: در راستای توسعه صنعت آب و فاضلاب کشور و با هدف ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه، شرکت نیروکلر به‌عنوان اولین تولیدکننده کلر و مشتقات آن با سرمایه‌گذاری وزارت نیرو و بانک صنعت و معدن تاسیس و در سال ۱۳۷۶ به بهره‌برداری رسید. این شرکت با به‌کارگیری تکنولوژی و تجهیزات روز دنیا در این صنعت و تلاش توانسته در زمینه تولید کلر و تنوع محصولات وابسته اقدامات قابل‌توجهی انجام دهد.
 • ۳ رویکرد «خانه سبز» در دکوراسیون و ساخت‌وساز ارزان

  دنیای‌اقتصاد: گروه مهندسی معماری خانه سبز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۳ با محوطه‌سازی آغاز کرد و بعد از گذشت دو سال با توجه به نیاز بازار کار طراحی نمای ساختمان، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان را به‌طور تخصصی در برنامه کاری خود قرارداد. همچنین با توجه به نیاز بازار درزمینه صنعتی‌سازی و کاهش هزینه‌های ساخت رویکرد این مجموعه به سمت کاهش هزینه‌ها و استفاده از مصالح نوین و ‌های تک تغییر مسیر داد. از این‌رو اکثر مجموعه‌ها از این رویکرد استقبال کردند و در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ پروژه‌های بازسازی به‌خصوص در بخش دولتی توسط این مجموعه انجام شد.
 • اطمینان پالایشگاه‌ها با بومی‌سازی شیر‌های اطمینان

  دنیای‌اقتصاد: یکی از تجهیزات ایمنی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، «شیر‌اطمینان فشار» است که از قرار گرفتن لوله‌ها، شیرآلات، مخازن تحت فشار در شرایطی بیش از فشار طراحی شده ممانعت می‌کند.
 • تولید پیچ و مهره فراتر از استاندارد

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد کشور مانند دستگاهی است که از بخش‌های گوناگون شکل گرفته و باید همه آنها با هم حرکت کنند تا چرخ اقتصاد به حرکت در بیاید. صنعت پیچ و مهره یکی از صنایعی است که در همه صنایع تاثیرگذار است و صنایع موتورسازی، ماشین‌سازی، لوازم‌خانگی، در و پنجره‌سازی، صنعت الکترونیک و... همگی نیازمند این صنعت هستند؛ بنابراین پیشرفت و گسترش در تولید پیچ و مهره باعث ایجاد تنوع در تولید آن شده است. شرکت پولاد پیچ‌کار یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی پیچ و مهره در خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۳۰ هزار تن است که با بیش از ۳۲۰ نفر پرسنل واقع در شهرک صنعتی عباس‌آباد (شرق تهران) واقع شده است. محمد حسینی، مدیرعامل این شرکت به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: فعالیت ما از سال ۱۳۶۴ آغاز شد و هم‌اکنون برای صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و... پیچ و مهره را منطبق با استاندارد جهانی تولید می‌کنیم. وی ضمن اشاره به مشکلات تامین مواد اولیه می‌افزاید: برای ما کیفیت تولید بر هر چیزی مقدم است.
 • بتنی برای ساخت‌وساز‌های ارزان و با‌کیفیت

  دنیای اقتصاد: بتن آماده با ساختار بسیار مقاوم، بادوام و مقرون‌به‌صرفه در تمامی کشورها به‌عنوان کالای مهم در ساخت‌وسازها اثبات‌شده است. این محصول نسبت به چوب و فولاد نه‌تنها مزایای بالاتری دارد، بلکه با افزودنی‌های خود می‌تواند یک انتخاب پایدار برای پروژه‌های مسکونی، تجاری و عمرانی محسوب شود.
 • مزایده رنا برای فروش دو شرکت

  سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا ازطریق مزایده دو شرکت را واگذار می‌کند. در این مزایده گروه صنعتی رنا ۳۰ درصد از سهام شرکت گسترش صنعت علوم زیستی (سهامی خاص) به تعداد ۶۹ میلیون سهم یک هزار ریالی و مجموع ارزش اسمی ۶۹ میلیارد ریال راواگذار می‌کند. همچنین ۱۰۰ درصد از سهام شرکت واسپاری توسعه گستر برنا (سهامی خاص) به تعداد ۳۵ میلیون سهم ۱۰ هزار ریالی و مجموع ارزش اسمی ۳۵۰ میلیارد ریال نیز از سوی گروه صنعتی رنا واگذار خواهد شد. این مزایده در تاریخ ۱۳ خرداد ماه برگزار می‌شود.
 • ساخت خودپرداز ارزهای دیجیتالی در ایران

  یک شرکت داخلی برای نخستین بار در ایران اقدام به طراحی و ساخت دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتالی کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» شرکت مهندسی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرو با نام اختصاری سیتکس (citex)موفق شده تاکنون دو نسل از خودپردازهای یادشده را در داخل کشور تولید کند. نسل نخست این خودپرداز تنها قابلیت تک‌ارزی داشته و امکان جابه‌جایی ارز دیجیتالی بیت‌کوین با ریال ایران در آن وجود داشت، اما نسل دوم این دستگاه امکان تراکنش رمزارزهای بیت‌کوین کش، لایت کوین و اتریوم را هم دارد.
 • پروژه‌های داخلی و خارجی بانک توسعه صادرات

  دنیای‌اقتصاد: بانک توسعه صادرات به عنوان یک بانک توسعه‌ای و تاثیرگذار بر صادرات و واردات، پروژه‌هایی را تامین مالی کرده که به تفصیل در هر شعبه از میان حدود ۴۰ شعبه بانک، تسهیلاتی به این منظور پرداخت شده است. بخشی از این تسهیلات نیز در خارج از کشور برای صادرات خدمات فنی و مهندسی صرف شده است؛ برای نمونه، احداث خط انتقال برق و پست‌های مربوطه در ارمنستان، تجهیز کارگاه - احداث تصفیه‌خانه آب شهر الفجر عراق، ساخت ۹ مخزن ذخیره نفت‌خام در عراق، تجهیز کارگاه خط انتقال برق کردستان عراق، احداث تصفیه‌خانه آب و فاضلاب - تجهیز کارگاه در عراق، نیروگاه برق زمین گرمایی - پروژه اولکاریا ۴ - تجهیز کارگاه در کنیا، خطوط انتقال نیرو در پاکستان (پروژه رحیم یارخان) - تجهیز کارگاه از جمله طرح‌های بانک توسعه صادرات در خارج از کشور است.
 • پیامدهای منفی دورکاری از نگاه مایکروسافت

  ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت هشدار داد که دائمی کردن کار از راه دور می‌تواند به پیامدهای منفی برای تعامل اجتماعی و سلامت روان انسان‌ها منجر شود. نادلا گفت: «آنچه من دلم برایش تنگ می‌شود، زمانی است که شما در یک جلسه فیزیکی قدم می‌زنید، با شخصی که در کنار شماست صحبت می‌کنید و می‌توانید دو دقیقه قبل و بعد از صحبت با آنها ارتباط برقرار کنید.» به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از نیویورک تایمز، با شیوع جهانی ویروس کرونا، مایکروسافت یکی از نخستین شرکت‌هایی بود که از کادر فناوری خود خواست از راه دور کار کنند.
 • فناوری جدید شرکت انگلیسی برای ضدعفونی کردن چرخ‌دستی‌ فروشگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: یک شرکت انگلیسی، نوعی فناوری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ارائه کرده است که می‌تواند چرخ‌دستی فروشگاه‌ها را ضدعفونی کند. به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی‌میل، شرکت انگلیسی Wilkinson Mobile Catering، فناوری جدیدی ارائه کرده که نوعی ماده آنتی‌ویروس را روی چرخ‌دستی‌های فروشگاه اسپری می‌کند تا از شیوع ویروس کرونا در فروشگاه جلوگیری شود.
 • میلیاردر هندی به دنبال تاسیس غول فناوری جدید

  دنیای اقتصاد: موکش آمبانی، کارآفرین و میلیاردر هندی قصد دارد جدیدترین غول جهان فناوری را پایه‌گذاری کند و اگر او در این مسیر گام‌های خود را حساب‌شده بردارد، پلت‌فرم جیو می‌تواند به باشگاه شرکت‌های فناوری تریلیون دلاری نظیر آمازون، گوگل، علی‌بابا و تنسنت بپیوندد. همان‌گونه که هفته پیش در «دنیای‌اقتصاد» خبر دادیم، این کارآفرین هندی می‌خواهد هر آنچه یک شهروند هندی به آن نیاز دارد را در یک پلت‌فرم جامع در موبایل خود در دسترس داشته باشد.
 • نیمی از کارمندان فیس‌بوک دورکار می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: درپی شیوع ویروس کرونا و دورکاری کارمندان شرکت‌های فناوری بزرگ، مارک زاکربرگ اعلام کرد به تدریج نیمی از کارمندان خود را دورکار می‌کند. به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا تاثیری دائمی بر نیروی کار شرکت‌های فناوری و شیوه دورکاری دارد.
 • تسویه لحظه‌ای درآمدهای اعتباری سفیران الوپیک با طرح «پرداخت آنی»

  دنیای اقتصاد: با هدف تشویق سفیران «الوپیک» به فعال کردن گزینه «امکان پرداخت اعتباری» و جلوگیری از تبادل اسکناس، قابلیت «پرداخت آنی» به برنامه سفیران اضافه شده است تا هزینه سفرهای اعتباری در لحظه به حساب سفیران انتقال پیدا کند.
 • انتشار نخستین گزارش عملکرد استارت‌آپ «اسپید»

  دنیای اقتصاد: «اسپید» که استارت‌آپی در زمینه توزیع مرسولات در تهران است، اخیرا نخستین گزارش عملکرد خود را منتشر کرده است. بر اساس آمارهای منتشر شده توسط این تعداد بسته‌های ارسالی اسپید در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۷۰‌درصدی داشته است.
 • تعدیل نیروی بزرگ در ‌آی‌بی‌ام

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌ آی‌بی‌ام برای نخستین بار تحت مدیریت آرویند کریشنا Arvind Krishna از تعدیل نیرو خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر