آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۸۸۳

 • خداحافظی با کارآفرین خودساخته

  بنیامین نجفی: عاشق ایران بود و دغدغه‌اش اعتلای صنعت کشور. مردی به معنای واقعی کلمه خودساخته، خود اتکا و خستگی ناپذیر. حاج محمد‌کریم فضلی به چنین خصلت‌هایی شناخته می‌شد.
 • غول نفتی به دنبال خرید کوچک‌ترها

  رایان لانس، مدیرعامل غول نفتی «کونوکو فیلیپس» آمریکا می‌گوید در صنعت انرژی باید ادغام‌ها بیشتر شود و این شرکت چندملیتی هم‌اکنون به‌دنبال مالکیت چند شرکت کوچک دیگر در این صنعت است. شرکت کونوکو فیلیپس، یک شرکت نفتی چندملیتی در شهر هیوستون تگزاس (قطب انرژی جهان)، پس از شرکت‌های رویال داچ شل و شورون، سومین غول نفتی آمریکا است. این شرکت همچنین بزرگ‌ترین شرکتی در جهان است که منحصرا در حفاری و تولید نفت خام فعالیت می‌کند. درحالی که شیوع جهانی ویروس کرونا موجب شد تا حتی در مقطعی طی یک ماه گذشته، به دلیل افت تقاضا، بهای نفت آمریکا به کمتر از صفر دلار برسد. غول‌های نفتی جهان یکی از دوره‌های سخت خود را سپری می‌کنند.
 • تمرکز «امین» بر بخش انرژی

  مهتاب رحمتعلی: شرکت‌ها سرمایه مورد نیاز خود را از راه‌های متفاوتی تامین می‌کنند و تامین سرمایه یکی از نیازهای اساسی بنگاه‌ها برای ادامه حیات است. در ایران طی سال‌های طولانی مهم‌ترین راه در این مسیر گرفتن تسهیلات موردنیاز از بانک‌ها بود که این امر چالش‌هایی را به همراه داشت، اما سرانجام در سال ۱۳۸۷ شرکت‌های تامین سرمایه در بازار ایران نیز شروع به فعالیت کردند تا عمق بازارهای مالی را افزایش و راهی جدید را مقابل شرکت‌ها قرار دهند.راهی جذاب‌تر و به مراتب راحت‌تر که سال‌هاست در دنیا طی می‌شود؛ زیرا در عین حال که واسطه‌های قدرتمندی، مسوولیت تامین مالی را به عهده دارند، شرکت‌های متقاضی مجبور به بازپرداخت سود وام خود نیستند و در نهایت یک همکاری دو سویه با هم خواهند داشت.
 • «ذوب‌آهن» روی ریل پیش نرفت

  آزاده حسینی: در حالی‌که شاهدیم شرکت‌های جوان تولیدکننده فولاد در ایران ظرف مدت کوتاهی میزان تولیدات خود را از مرز یک یا دو میلیون تن گذرانده و شرکتی با عمر متوسط مانند مبارکه به بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد غرب آسیا تبدیل شده است، اما شاهدیم ذوب‌آهن اصفهان این «مادر صنایع سنگین کشور» نتوانسته تولید خود را به ۳ میلیون تن برساند و همچنان با مشکلاتی برای افزایش ظرفیت و تولید روبه‌رو است.
 • نوسازی و اشتغال در قلب کویر

  زهرا مسافر: از معدن نخلک اصفهان به‌عنوان «جواهری در قلب کویر» نام برده‌اند؛ این معدن به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین معادن جهان با داشتن همه وجوه با ارزش دیرین‌شناسی، علمی و طبیعی یک معدن، استعداد و استحقاق فوق‌العاده‌ای برای تبدیل شدن به یک موزه‌ تمام عیار و پرکشش را دارد.
 • چالش‌های شرکت‌های ایرانی

  سیدحمید حسینی مدیرعامل گروه بین‌المللی مرآت
  بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان کشور با توجه به فلسفه کاری و اهدافی که در ورود به فعالیت اقتصادی داشته‌اند، دستاوردها و چالش‌های متفاوتی در زندگی کاری خود تجربه کرده‌اند. من از سال ۶۵ وارد کار تجاری خصوصا صادرات شدم ودر این رابطه دواصل برایمان اهمیت داشت: الف: منافع سازمان و شرکت باید در راستای منافع ملی باشد؛ ب: به عنوان افراد تحصیلکرده جامعه، فعالیت و کاری را انجام دهیم که دیگران قادر به انجام آن نیستند، به عبارت دیگر به جای «کشف فرصت»، «خلق فرصت» کنیم.
 • تحقق چشم انداز بانک دی در افق ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: سند برنامه ریزی عملیاتی شعب بانک دی با هدف افزایش کارایی شعب مبتنی بر برنامه های عملیاتی و تمرکز بر افزایش درآمدهای مشاع و غیرمشاع ابلاغ شد. به گزارش روابط عمومی بانک دی؛ رحیم طاهری، عضو هیات مدیره بانک دی با اعلام این خبر گفت: درآمدهای عملیاتی در برنامه ریزی استراتژیک بانک دی بر اساس افق ۳ ساله و مطابق نظر مدیران ارشد به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان این چشم انداز در نظر گرفته شده و در همین راستا نیاز است، درآمدهای مرتبط با کسب و کار اصلی بانک با تمرکز و فرآیند مطلوب تری در دستور کار قرار گیرد تا دستیابی به جایگاه تعریف شده در چشم‌انداز بانک در افق ۱۴۰۰ محقق شود.
 • افزایش ظرفیت تولید «سوان غرب»

  دنیای اقتصاد: صنایع پایین‌دست آلومینیوم که نیازها و خوراک برخی صنایع را تامین می‌کنند، یکی از مشکلات خود را تامین مواد اولیه با قیمت بالاتر از قیمت‌های جهانی در داخل کشور می‌دانند، همین موضوع سبب شده که قدرت رقابت‌پذیری آنها کاهش پیدا کند. این در حالی است که چندی است که به واسطه منع واردات مصنوعات آلومینیومی صنایع پایین‌دست شاهد رونق نسبی شده بودند.
 • تکمیل پروژه مسکن مهر پرند تا پایان امسال

  رضا دهقان: مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، از تکمیل پروژه مسکن مهر تا پایان سال ۹۹ به عنوان یکی از اهداف این شرکت خبر داد.
 • بومی‌سازی پمپ فشار قوی شیرین‌سازی آب

  دنیای اقتصاد: طراحی و ساخت نخستین پمپ فشار قوی سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا توسط متخصصان شرکت دانش‌بنیان «مهندسی ماشین‌های دوار خاور طوس» با حمایت مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی انجام شد. تولید این پمپ فشار قوی، علاوه بر پاسخگویی به نیازهای اساسی صنایع زیربنایی کشور، وابستگی به کشورهای خارجی در رابطه با تجهیزات مورد استفاده در سامانه‌های آب‌شیرین‌کن صنعتی را برطرف کرد.
 • ظرفیت تولید «جهان الکترونیک» ۵ برابر می‌شود

  دنیای‌ اقتصاد: جهان الکترونیک به عنوان شرکتی با قابلیت‌های تکنولوژیک و مهارتی پیشرفته در کشور نقش فعالی دارد و همراستا با سیاست‌های دولت در استفاده از پتانسیل‌ و توان داخلی کشور، ظرفیت‌های خود را توسعه داده است. به واسطه این سیاست نیز جهان الکترونیک ظرفیت تولید را در سال ۹۹ با بهره‌برداری از خط جدید، به ۵ برابر ارتقا می‌دهد.
 • پیشنهاد «پنجره ساز صنعت» برای کاهش مصرف انرژی

  سید سجاد موسوی: یکی از عوامل مهم‌ گرمایش زمین و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، استفاده نادرست و گسترده از انرژی گرمایی است؛ یکی از روش‌های موثر برای پیشگیری در این زمینه، استفاده از عایق دمایی در ساختمان‌ها است. بدون شک، پنجره‌های عایق یو.پی.وی.سی به علت میزان ظرفیت گرمایی و مقاومتی که در برابر انتقال گرما و سرما دارند، در کاهش بار حرارتی و برودتی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده بیشتر از سوخت‌های فسیلی در ساختمان‌ها نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند.
 • برنامه «آذرموتور مبین» برای رشد تولید

  دنیای‌اقتصاد: یک شرکت قطعه‌سازی که به دلیل رکود سال‌های گذشته مجبور به کاهش نیروی خود شده است اکنون از برنامه جدید برای به‌کارگیری نیروهای جدید و توسعه کار خبر می‌دهد.
 • «صاپ» درصدر برنامه‌های نصب شده پرداخت موبایلی

  دنیای‌اقتصاد: فروشگاه نرم‌افزاری «کافه بازار» در گزارشی با هدف شفافیت بخشیدن به آمارنصب برنامه‌ها و بازی‌های موبایلی اندروید، تصویری روشن‌تر از این صنعت را به نمایش گذاشت. براساس گزارش صنعت برنامه‌های موبایل ایران در سال ۹۸، سال گذشته اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران «صاپ» در بین برنامه‌های موبایلی پرداخت در کشور رتبه نخست را کسب کرده است.
 • شرایط ویژه بانک ملت برای بازپرداخت وام فعالان حوزه سلامت

  دنیای‌اقتصاد: بانک ملت تسهیلاتی را برای تمدید اقساط وام فعالان حوزه سلامت کشور که در مبارزه با کرونا خدمات ایثارگرانه‌ای داشته‌اند، در نظر گرفته است. تمامی وام گیرندگان بخش پزشکی در قالب بسته اعتباری متخصصان، پرستاران، بهیاران، کارشناسان و تکنسین‌های بخش‌های آزمایشگاهی و رادیولوژی و کارکنان خدماتی و بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی که مستقیما درگیر مبارزه با کرونا بوده‌اند می‌توانند با ارائه درخواست کتبی به شعب پرداخت‌کننده تسهیلات از مزایای تمدید مهلت در بازپرداخت وام‌های دریافتی بهره‌مند شوند.
 • سقوط ۳۵ درصدی سود توتال

  دنیای اقتصاد: در گزارش سه ماه نخست شرکت نفتی توتال که هفته گذشته منتشر شد، این شرکت اعلام کرد سقوط قابل‌توجهی در سود خالص خود مشاهده کرده است. این سقوط به دلیل کاهش قیمت نفت پس از افت تقاضا براثر بحران ویروس کرونا بوده که موجب شد قیمت نفت به پایین‌ترین نرخ در تاریخ معاملات نفتی سقوط کند.
 • ابزار هوش مصنوعی گوگل برای تسهیل فرآیند وام‌دهی

  شرکت گوگل، برای کمک به بانک‌ها و موسسات وام‌دهنده‌ای که می‌خواهند فرآیند درخواست «برنامه حفاظت از حواله دستمزد» (PPP) را تسهیل کنند، یک راه‌حل مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرده که با ابزارهای فعلی بررسی اسناد تلفیق می‌شود. این محصول گوگل که PPP lending AI نام دارد، از ۳۰ ژوئن در اختیار موسسات وام‌دهی واجد شرایط قرار خواهد گرفت.
 • تسهیل‌گری در فضای کسب‎وکار به روش «پوشه»

  سیمین عزیزمحمدی: ایده جدید، تیم منسجم و منابع مالی کافی بی‎تردید در خلق یک استارت‎آپ نقش بسزایی دارد، با این حال، کسب‎وکارهای نوپا برای حفظ حیات خود نیاز به مشتری بیشتر و تعامل روزافزون با آنها دارند تا خبر خدمات جدید یا برنامه‎های آتی خود را به آنها برسانند.
 • برنامه «شماران سیستم» برای روزهای پساکرونا

  دنیای اقتصاد: شیوع کرونا با همه مشکلاتی که ایجاد کرد، با الزام کارفرمایان و کارمندان به انجام کارها از خانه، دنیای کسب و کار را وارد عصر جدیدی کرد. به جرات می‌توان گفت کمتر کارفرمایی در شرایط عادی حاضر به اجرای این گونه طرح‌ها می‌شد اما در حال حاضر نه تنها این سبک کاری در بخش زیادی از کسب و کارها اجرایی شده است، بلکه گاهی بازخوردهای بسیار خوبی از دورکاری از سوی مدیران شرکت‌ها دریافت می‌شود. این مهم بدون داشتن بستر نرم‌افزاری مناسب گذر از شرایط بحرانی کرونا برای بسیاری از شرکت‌ها دشوار می‌شد. در حال حاضر برای دورکاری و مدیریت فرآیندها و ابزارهای تولید شده ایرانی و خارجی جود دارند، اما کامل و یکپارچه بودن ابزارها، کاربری آسان و داشتن پشتیبانی مناسب از جمله فاکتورهای بسیار مهم در دریافت نتیجه مطلوب از دورکاری در این بسترهای دیجیتال هستند.
 • علی‌بابا و آمازون، نیروهای بیکار سایر شرکت‌ها را موقتا استخدام می‌کنند

  دنیای‌اقتصاد: گروه علی‌بابا و آمازون، در یک اقدام بی‌سابقه، اقدام به جذب نیرو از سایر صنایع کرده‌اند. علت این اقدام، بیکاری یا مرخصی اجباری انبوهی از کارکنان در سراسر دنیا به‌دلیل شیوع ویروس کروناست. به گزارش وب‌سایت «نیکی» ژاپن، این همکاری نامعمول می‌تواند ضربه ناشی از بحران بیکاری را کاهش دهد. اغلب افرادی که در این شرکت‌ها استخدام می‌شوند کارکنانی هستند که در رستوران‌ها یا شرکت‌های تاکسیرانی مشغول به‌کار بوده‌اند و مجبور شده‌اند به مرخصی اجباری بروند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر