آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۸۵۴

 • ریال به ریال مصارف برق خود را آنلاین ببینید

  شرکت دانش‌بنیان دید اسمارت علاوه‌بر آب و گاز برای برق نیز کنتورهای هوشمند تولید کرده است؛ این شرکت توانسته تحولی را در نحوه کارکرد کنتورها به وجود آورد و زمینه را برای قرائت از راه دور و نیز قطع و وصل جریان آب، گاز و برق فراهم سازد. اکنون این کنتورها، در دورافتاده‌ترین نقاط روستایی و عشایری تا مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ نصب شده و توانسته با اپلیکیشنی که در اختیار مشترکان قرار می‌دهد، آنها را به‌صورت آنلاین نسبت به میزان مصرف و هزینه آن آگاه سازد تا زمینه برای مدیریت مصرف از مشترکان گرفته تا شرکت‌های برق و آب، فراهم باشد.
 • حمایت از طرح ملی درمان بیماران کرونایی با پلاسما

  بانک سامان و شرکت بیمه سامان همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود و برای کمک به یافتن راهی برای درمان این بیماری، از طرح درمان بیماران کرونایی با پلاسمای خون حمایت و اقدام به همکاری با شرکت درمان‌آرا کردند. شرکت درمان‌آرا که نقش محوری در تاسیس و توسعه مراکز جمع‌آوری پلاسما داشته، از ابتدای همه‌گیری این بیماری، پیشنهاد درمان بیماران کرونایی با استفاده از پلاسمای خون شفایافتگان را مطرح و با حمایت تشکیلاتی و مالی از پژوهشگران این شیوه درمانی را به شکل یک کارآزمایی بالینی با هدف درمان ۲۰۰ بیمار در چند مرکز درمانی آغاز کرد تا پس از بررسی نتایج و در صورت موفقیت، این روش به‌عنوان یک شیوه استاندارد در اختیار تمام مراکز درمانی کشور قرار بگیرد.
 • امکان واریز وجوه نقد در خودگردان‌های بانکی

  در حال حاضر قابلیت واریز وجوه نقد از طریق دستگاه خودگردان بانک‌های داخلی تا سقف ۱۵۰ برگ اسکناس یا چک مسافرتی و مبلغ ۵۰ میلیون تومان، این قابلیت را برای مشتریان به وجود آورده تا حد امکان از مراجعه به شعب بانکی خودداری کنند و عملیات‌های بانکی را از طریق درگاه‌های غیر حضوری و ماشین‌های خودکار به سادگی و با صرف کمترین زمان ممکن انجام دهند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» برخی از بانک‌های کشور از جمله بانک ملی ایران، سامان، شهر، آینده، اقتصاد نوین، انصار، حکمت ایرانیان، صادرات، ملت و ایران زمین، دستگاه خودپرداز خودگردان را عملیاتی کردند و هم‌اکنون بیش از ۱۳۰۰دستگاه ماشین بانکی خودگردان در سراسر کشور به‌صورت فعال وجود دارد که از این میان بالغ بر ۹۰ درصد سهم بازار این ماشین‌های بانکی در بانک‌ها متعلق به شرکت توسن تکنو است‌. بنابراین گزارش در سراسر جهان دستگاه‌های خودپرداز در حال جایگزینی با نسل جدید یعنی ماشین‌های خودگردان بانکی هستند که امکان واریز وجوه نقدی نیز در آنها در کنار سایر عملیات‌ معمول خودپردازها وجود دارد. بر همین اساس بانک‌ها باید با استفاده از ظرفیت شرکت‌های تولید کننده نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه ناوگان ATMR اقدام کنند تا خدمت واریز وجوه برای شهروندان و به‌خصوص اصناف تسهیل شود. در همین حال صاحبان صنوف کوچک و متوسط دغدغه گسترده‌ای برای واریز وجوه نقد به‌صورت روزانه دارند و دستگاه‌های ATMR به آنها کمک می‌کند تا بتوانند عملیات واریز اسکناس را به‌صورت سریع و آسان انجام دهند؛ آمارهای اعلام شده از سوی شرکت توسن تکنو حاکی از استقبال گسترده کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط در بازارهای مختلف برای واریز وجوه از طریق ماشین خودگردان است که باعث شده تا به‌صورت ماهانه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان وجه نقد از طریق این دستگاه‌ها واریز شود.
 • صباتامین در مسیر فرابورس

  با درج نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین در نماد «صبا» احتمال عرضه اولیه این سهم در بازار اول فرابورس قوت گرفته است. مدیرعامل این شرکت اعلام کرده که در حال طی مراحل قانونی عرضه اولیه هستیم و امیدواریم به زودی عرضه اولیه سهام صباتامین در فرابورس عملیاتی شود. سرمایه صباتامین ۱۵ هزار میلیارد ریال است و حدود ۵۰ درصد از شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین را در اختیار دارد. این شرکت در سال مالی منتهی به پایان اردیبهشت‌ماه ۹۸ معادل ۷۷۱ میلیارد تومان سود خالص داشته و در ۶ ماه قبل توانسته ۲۱ هزار و ۶۴ میلیارد ریال سود خالص تلفیقی داشته باشد. همچنین صباتامین به ازای هر سهم ۱۵۴۶ ریال سود محقق کرده و در ابتدای سال مالی حدود ۶۳۲ میلیارد تومان سود انباشته داشته است. شستا سهامدار این شرکت است و به نظر می‌رسد ابتدا صباتامین و بعد از آن شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی «شستا» راهی بازار سرمایه شوند. شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین به‌عنوان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری، علاوه‌بر مدیریت سبد سهام، سرپرستی و مدیریت شرکت‌های تابعه خود که به‌طور عمده در حوزه خدمات مالی متمرکز هستند، را بر عهده دارد.
 • وضعیت «ملی مس» به روایت آمار

  آزاده حسینی: قبل از شیوع ویروس کرونا، روند قیمت‌های جهانی مس با شیب ملایم مثبت بود اما به دلیل تاثیر غیر قابل انکار شیوع گسترده ویروس کرونا در اقصی نقاط دنیا به‌ویژه در اقتصادهای بزرگی مانند چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، اعضای گروه بریکس و ژاپن، شاهد روند کاهشی قیمت‌های جهانی هستیم.
 • شستا در نوروز چه کرد؟

  فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به‌عنوان یکی از بنگاه‌های مهم اقتصادی کشور که به‌ویژه در صنعت تولید و توزیع دارو نقش‌آفرین است، در تعطیلات نوروز امسال تداوم داشت.
 • تداوم روند توسعه با ترکیب جدید هیات‌مدیره چادرملو

  درحالی‌که به‌تازگی مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تغییر کرده است ترکیب هیات‌مدیره این شرکت نیز شاهد تغییر است. ناصر تقی زاده در روزهای پایانی سال ٩٨ به جای محمود نوریان برمسند مدیرعاملی چادرملو قرار گرفت. به دنبال این رویداد فعالان بازار سرمایه در نخستین روزهای سال جدید همراه تغییر در ترکیب اعضای هیات‌مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شاهد حضور محمود نوریان به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره در این ترکیب بودند.
 • بازنشستگان از افق کوروش تخفیف بیشتر می‌گیرند

  بازنشستگان می‌توانند از فروشگاه‌های افق کوروش ۳۰۵ درصد تخیف بیشتر در قالب طرح تسهیلات خرید کالا یا همان طرح یاری بگیرند. با تفاهم صندوق بازنشستگی کشوری و فروشگاه‌های افق کوروش، فروشگاه‌های افق کوروش متعهد شدند تا به بازنشستگان و وظیفه‌بگیران کشوری علاوه‌بر تخفیف‌های رایج در همه شعب این فروشگاه‌ها، تخفیف ۵/ ۳ درصدی نیز اعطا کنند. از روز جمعه ۸ فروردین ۹۹ با وارد شدن اطلاعات بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری در سامانه فروشگاه‌های افق کوروش، در صورتی که بازنشسته و وظیفه‌بگیر کشوری با کارت حقوقی خود (کارت بانک صادرات) اقدام به خرید کند، به‌صورت اتوماتیک ۵/ ۳ درصد تخفیف اضافه در فاکتور خرید وی منظور می‌شود. تخفیف ۵/ ۳ درصدی علاوه‌بر تخفیف‌های رایج در فروشگاه‌های افق کوروش است و بازنشستگان و وظیفه‌بگیران می‌توانند بدون محدودیت کالا، نسبت به خریدهای مورد نیاز خود اقدام کنند. اما حداقل خرید برای محاسبه تخفیف ۵/ ۳ درصدی در این فروشگاه‌ها ۸۰ هزار تومان است و فروشگاه‌های افق کوروش هیچ اطلاعی درباره تخفیف مذکور نداشته و سیستم به‌صورت اتوماتیک تخفیف مربوطه را محاسبه و لحاظ می‌کند. در صورت تعویض کارت حقوق بازنشستگی، حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد اطلاعات کارت جدید در سامانه قرار می‌گیرد و بنابراین بلافاصله پس از تعویض کارت امکان شناسایی بازنشسته مشمول به‌منظور تعلق تخفیف وجود ندارد.
 • توسعه خرید آنلاین در اسنپ مارکت

  افزایش بیش از ۵۰ درصدی خرید اینترنتی مردم طی دوماه گذشته راهی بود تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. اما لازم است که اقدام‌هایی صورت گیرد تا همه مردم با شرایط آسان تری بتوانند از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنند.
 • مقابله بورسی بیمه رازی با ویروس کرونا

  پس از اجرای طرح جالب سازمان بورس با نام کرونا (۲) شرکت بیمه رازی نیز با اختصاص یک میلیارد تومان به این طرح پیوست. فرابورس ایران زمینه استفاده از ظرفیت ‌تامین مالی جمعی، برای انجام کمک‌های خیرخواهانه درخصوص ‌وضعیت پیش‌آمده ناشی از ویروس کرونا را ایجاد و به‌عنوان عامل تامین مالی جمعی، با استفاده ‌از دستورالعمل کراودفاندینگ به جمع‌آوری وجوه برای مقابله با این ویروس اقدام کرد. ‌
 • سیستم پایش شعله توربین‌ها بومی شد

  سیستم پایش شعله یا شعله‌ بین از سوی شرکت بنیان آتیه‌پردازان ظهور شریف به‌منظور تشخیص و اعلان حضور یا عدم حضور شعله در تجهیزاتی مانند توربین‌ها و بویلرها که استمرار و تداوم وجود شعله درآنها بسیار حیاتی است، طراحی و ساخته شد. به‌طور معمول این سیستم‌ها شامل یک یا چند حسگر تشخیص شعله و یک دستگاه راه‌انداز هستند که وظیفه دستگاه راه‌انداز دریافت سیگنال از حسگرهای شعله‌یاب و اعلان وضعیت به خروجی است. به دلیل اینکه رنگ شعله با سوخت‌های مختلف از گستره‌ فروسرخ تا فرابنفش متغیر است و از آنجا که سوخت مصرفی توربین‌های NEVSKY گاز طبیعی بوده و گستره نوری شعله حاصل از این نوع سوخت بیشتر دارای مولفه‌های فرا بنفش است از حسگرهای آشکارساز در گستره فرابنفش برای پایش شعله استفاده می‌شود. بخش سامانه‌های پایش شعله شرکت بنیان آتیه‌پردازان ظهور شریف به‌صورت تخصصی روی این محصول کار کرده است؛ همچنین در برخی از سنسورهای دما تعدادی شرکت تولید‌کننده داخلی وجود دارند که نمونه مشابه را تولید می‌کنند. آمریکا، فرانسه و آلمان سه کشور اصلی تولید‌کننده این قبیل تجهیزات هستند اما قیمت محصولات تولیدی این شرکت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ارزان‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی آن است.
 • راه‌اندازی خط تولید الکل صنعتی در بارز کرمان

  در ایام تعطیلات نوروز تجهیزات لازم برای تهیه و تولید ۲۰۰ لیتر الکل صنعتی در روز در کارخانه بارز کرمان راه‌اندازی شد. این در حالی است که روزانه ۱۰۰ لیتر الکل در فرآیند تولید لاستیک و نیز ۱۵۰ لیتر الکل برای امور بهداشتی در سطح گروه صنعتی بارز مصرف می‌شود. علی اکبر مشرفی، سرپرست گروه صنعتی بارز در این خصوص توضیح داد که با توجه به اینکه تهیه این میزان الکل در شرایط فعلی کشور غیرممکن است به فکر راه‌اندازی خط تولید الکل صنعتی در گروه افتادیم. با تهیه ۲۰۰ لیتر الکل صنعتی در روز و ذخیره موجود در کارخانه، الکل مورد نیاز کارخانه‌‌های کرمان، کردستان و سیرجان و نیز مصارف بهداشتی گروه تامین می‌شود و نیازی به تهیه الکل از خارج از مجموعه بارز نخواهد بود.
 • ٢٠ گیگ اینترنت هدیه به معلمان

  همراه اول ۲۰ گیگ اینترنت برای تدریس غیرحضوری به‌مدت سه ماه برای معلم‌ها را فعال کرد. هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و الزام سیستم آموزشی کشور به در خانه ماندن و استفاده دانش‌آموزان از ابزارهای ارتباطی برای آموزش از راه دور، همراه اول برای حمایت از معلمان، بسته اینترنت ۲۰ گیگی به آنان هدیه کرد. این بسته هدیه با مهلت زمانی ٣ ماهه و با اولویت مصرف نسبت به سایر بسته‌های مشترکان برای تمامی ۴۴۴ هزار معلم همراه‌اولی که نام آنان از سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شده، فعال شده است. از میان ۶٠٠ هزار معلم حائز شرایط دریافت هدیه، ۴۴۴ هزار معلم سیم‌کارت همراه اول داشته‌اند. معلم‌ها می‌توانند با شماره‌گیری «ستاره ١٠٠ ستاره ١٠ مربع» استعلام مصرف‌شان را دریافت کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر