آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۰۱

 • دو روی سکه کرونا برای «تیپاکس»

  هانیه تقی‌زاده: با شروع اوج‌گیری پاندمی ‌کرونا و محدودیت‏هایی که برای تردد وضع شد، تقاضا برای انجام خریدهای آنلاین به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. به‌طوری‌که براساس گزارش اخیر مرکز توسعه تجارت الکترونیک، در ۶ ماه نخست سال ۹۹، ۵/ ۱میلیارد تراکنش تجارت الکترونیکی انجام شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۵۲ درصدی داشته است. افزایش یک‌باره تقاضا برای خریدهای آنلاین، حجم کاری قابل ملاحظه‌ای را به‌صورت غیرمنتظره به سرویس‏های حمل و تحویل کالا تحمیل کرد و از آنجا که بسیاری از این شرکت‏ها اعم از پست جمهوری اسلامی ‌و شرکت‏های پستی خصوصی، آمادگی و زیرساخت‏های لازم برای تطبیق خدمات‌رسانی با تقاضای مازاد را نداشتند، سرویس‌دهی در مقاطعی از این مدت با اختلال مواجه شد و این امر اعتراض و نارضایتی کاربران را در پی داشت. بر اساس گزارش اخیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در ۶ ماه اول امسال تحویل ۴۳ درصد از مرسولات خریدهای آنلاین توسط شرکت پست ایران انجام شده و شرکت‏های پست خصوصی مجموعا تحویل ۲۴درصد از این مرسولات را به عهده داشته‌اند. برخی شرکت‏ها برای ارسال سفارش‌ها از سیستم تحویل اختصاصی خود استفاده می‌کنند که درمجموع ۱۹درصد ارسال‏ها در این مدت به این شیوه انجام شده و تحویل ۱۴درصد باقی‌مانده مرسولات توسط شرکت‏های باربری بین شهری انجام شده است.
 • تولید سوخت‏های زیستی برای هواپیماها

  دنیای‌اقتصاد: شرکت رپسول اولین محصول سوخت زیستی را در مجموعه صنعتی خود در تاراگونای اسپانیا با موفقیت تولید کرده است. این اتفاق نقطه عطفی برای رپسول است و این غول اسپانیایی می‌تواند خود را به‌عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه تولید سوخت‌هایی با ویژگی انتشار حداقل کربن، مطرح کند که در بخش‌هایی مانند صنایع هوانوردی که جایگزین کردن انرژی الکتریکی به‌جای سوخت‌های فسیلی دشوار است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گزارش بخش شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت مجله نفت و گاز، تولید این سوخت بایوجت در مجتمع صنعتی رپسول در تاراگونا انجام شد و قرار است که انواع بیشتری از سوخت‌های زیستی برای استفاده در صنعت حمل‌ونقل هوایی در سایر مجتمع‌های این گروه در اسپانیا تولید شود.
 • درخواست لغو قیمت‌گذاری دستوری برای افزایش بهره‌وری

  سارا اصغری: نشست خبری مشترک غلامرضا سلیمانی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین و منصور یزدی‌زاده، مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان با حضور اصحاب رسانه در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع وابسته (ایران کانمین) برگزار شد.
 • تعطیلی ۵۰ درصد ظرفیت مزارع ماهیان سردآبی

  دنیای‌اقتصاد: راه نجات کشاورزی، ارتقای بهره‌وری و به‌صرفه شدن تولیدات این است که تولید از تامین مواد اولیه و نهاده‌ها گرفته تا شبکه توزیع، در قالب زنجیره ارزش قرار گیرد. به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولید ماهیان سردآبی، زنجیره ارزش در بخش ماهیان سردآبی دچار نقص است و به همین دلیل ۵۰ درصد ظرفیت مزارع بدون استفاده مانده است.
 • تحلیلی بر چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن

  علی امرایی مدیر عامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان
  جهان در سال ۲۰۲۰ با پاندمی کووید-۱۹ مواجه شد. پدیده‌ای که در پیش‌بینی‌ فعالان اقتصادی جایگاهی نداشت، چنان بازارهای اقتصاد و صنعت جهان را تحت‌الشعاع قرار داد که رکود سنگینی را بر بازارهای جهان گستراند. اکنون با کشف واکسن کووید-۱۹ امیدها برای بازگشت اقتصاد جهان به وضعیت دوران پیشا کرونا زنده شده است. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد سرعت بازگشت به وضعیت نرمال بیش از پیش‌بینی‌ها است. عمده‌ترین دلیل این امر ناشی از سرعت بازگشت چین بر مدار رشد اقتصادی است. تلاش دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ برای تعدیل برنامه‌های مالی و نظارتی، بر میزان بازگشت به وضعیت نرمال، تاثیر مناسبی داشته است؛ اما وضعیت در همه جا یکسان نیست. رکود اقتصادی کماکان دامن‌گیر بسیاری از شرکت‌ها و دولت‌ها است و احتمال تداوم این وضعیت در سال ۲۰۲۱ در برخی از کشورها، دور از ذهن نیست.
 • جذب سرمایه گذار و توسعه زیرساخت برای سال آینده

  دنیای اقتصاد: دو ماموریت جذب سرمایه‌گذار و توسعه زیرساخت‌ها از مهم‌ترین اولویت‌های منطقه در سال آینده است. فریدون فدایی‌دولت، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در مورد برنامه‌های سال آتی گفت: در زمینه زیرساخت برخی از پروژه‌های شریانی از جمله جاده‌های شریانی داخل سایت، توسعه فیبرنوری و شبکه‌های اینترنت راه‌اندازی خواهد شد. وی با توجه به راه‌اندازی مرکز تلفن ۲۵۶ شماره در منطقه که تا ۱۰۰۰ شماره نیز قابل افزایش است، افزود: چنانچه بودجه و اعتباراتی با توجه به تحریم و مشکلات ناشی از فروش نفت پیش برطرف شود با اختصاص بودجه بیشتربه ایمیدرو، برنامه‌های توسعه‌ای در این زمینه با افزایش مواجه خواهد شد.
 • بیمه‌نامه حامی بازنشستگان صادر شد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح و مدیرعامل شرکت بیمه کوثر، قرارداد بیمه‌نامه حامی بازنشستگان را با هدف افزایش خدمت‌رسانی و حمایت حقوقی از جامعه هدف، امضا کردند. در این مراسم محمدرضا گودرزی رئیس سازمان بازنشستگی با بیان اینکه مسوولان ساتا و سابا ارائه خدمات بیمه‌ای به پیشکسوتان نیروهای مسلح را سرلوحه فعالیت‌های این سازمان قرار داده‌اند، خاطرنشان‌کرد: تاکنون با همکاری شرکت بیمه کوثر بیمه‌نامه‎‌های مختلفی برای بازنشستگان نیروهای مسلح صادر شده است. وی از ارائه این بیمه‌نامه به صورت رایگان به بازنشستگان خبرداد و اظهار کرد: حق‌بیمه این بیمه‌نامه از سوی بیمه کوثر و ساتا پرداخت شده است.
 • پرداخت ۴۷۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات در بانک رفاه

  دنیای اقتصاد: بانک رفاه کارگران تا پایان آذر سال‌جاری، بیش از ۴۷۳ هزار و ۲۰۶ میلیارد ریال تسهیلات به بخش‏های مختلف اقتصادی کشور پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، این بانک در مسیر کمک به حوزه اشتغال و جهش تولید از فروردین تا پایان آذر سال‌جاری، بیش از ۴۷۳ هزار و ۲۰۶ میلیارد ریال تسهیلات به بخش‏های مختلف اقتصادی کشور ازجمله بنگاه‏های کوچک و متوسط، آب و کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، خدمات و بازرگانی و متفرقه پرداخت کرده است. همچنین بانک رفاه کارگران تا پایان آذر سال‌جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض‏الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است. این بانک از ابتدای امسال تا پایان آذر سال جاری ۳۹ هزار و ۸۷۸ فقره تسهیلات قرض‏الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه به مبلغی بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال پرداخت کرده است.
 • بیمه رازی به دنبال ایجاد بازارهای جدید

  دنیای اقتصاد: بیمه رازی با تکیه‌ بر فناوری اطلاعات و رویکرد تحول دیجیتال، به دنبال ایجاد بازارهای جدید است تا از این محل کیک صنعت بیمه را بزرگ کند نه اینکه روی سهم موجود با سایر رقبا رقابت کند. وهاب جوادی، مدیر توسعه و راهبری بازار شرکت بیمه رازی، ضمن بیان این مطلب، با توجه به اهمیت تدوین برنامه بازاریابی در شرکت‌های بیمه‌، تمرکز واحد توسعه و راهبری بازار بیمه رازی را در پنج حوزه مهم شامل «بازاریابی شرکتی»، «بازارسازی»، «بازارداری»، «تحقیقات بازار» و «فروش‌خرد»، عنوان کرد و گفت: این واحد در بحث «بازاریابی شرکتی» به‌عنوان یکی از اولویت‌ها، بر تعامل با شخصیت‌های حقوقی، مناقصات، مذاکره شرکتی و... تمرکز دارد و همچنین در بحث«بازار سازی» تلاش دارد تا به عقد تفاهم‌نامه‌های بیمه‌ای و ایجاد بازار برای استفاده شبکه فروش بپردازد.
 • توسعه فعالیت‌های دانش بنیان در زیر مجموعه‌های سایپا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت «طیف سایپا» از زیر مجموعه‌های گروه سایپا که چندی پیش تا آستانه انحلال پیش رفت اکنون به‌دنبال توسعه فناوری داخلی در تولید رنگ و رزین است. سعید علیزاده، مدیر «طیف سایپا» درباره فعالیت‌های این مجموعه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: این شرکت یکی از زیرمجموعه‌‌های گروه خودروسازی سایپا است که از سال ۱۳۴۶ در ایران مشغول به تولید انواع رنگ و رزین شد، اما به موجب فشارهای بین‌المللی و عدم دسترسی به مواد اولیه در سال ۱۳۹۸ تصمیم مدیران سایپا جایگزینی استراتژی انحلال به‌‌جای استراتژی توسعه برای شرکت بود. وی افزود: در خلال این شرایط گروهی از جوانان متخصص و کارآمد به میدان آمدند و پس از جلب حمایت مدیرعامل گروه سایپا راهبری این شرکت را به ‌دست گرفتند. به گواه اسناد مالی و تجاری، شرکت طیف سایپا با قدمتی بیش از نیم قرن، در دهه‌ ۸۰ و ۹۰ شمسی، تبدیل به یک شرکت بازرگانی شده بود. با این‌حال که توان تجهیزاتی و نیروی انسانی این شرکت قدرت تولید را داشت، به موجب سهولت در دریافت منابع، عدم رقابت جدی و نبود اعتماد‌به‌نفس تولید در رقابت با کشورهای خارجی در کشور، سیاست‌های کلان شرکت سایپا بر این بود تا با خرید مواد اولیه و حتی محصول نهایی از کره جنوبی و آلمان نیاز بازار و تولیدات شرکت سایپا را تامین کند. علیزاده تاکید کرد: در سال ۱۳۹۷ موج تحریم‌ها به این شرکت نیز رسید. امکان دریافت مواد اولیه نبود. توان بازرگانی شرکت کاملا از بین رفت.
 • بهره‌برداری از پروژه‌های توزیع برق با اعتبار ۵۷۰ میلیارد ریالی

  دنیای‌اقتصاد: امسال به‌رغم تمام محدودیت‌های اقتصادی ۸ پروژه توزیع برق با اعتبار بیش از ۵۷۰ میلیارد ریال در حوزه‌های مختلف افتتاح می‌شود. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با اعلام این مطلب گفت: پروژه‌های قابل افتتاح در حوزه‌های توسعه انشعاب، نیرورسانی، افزایش قدرت، روشنایی معابر، اصلاح و بهینه‌سازی، مولد مقیاس کوچک، نیروگاه خورشیدی و... است. زراعت پیشه اضافه کرد: در پروژه‌های توسعه‌ای شامل انشعاب، نیرورسانی، افزایش قدرت، توسعه فیدر و روشنایی معابر، ۱۲۰ میلیاردریال اعتبار از محل منابع داخلی شرکت هزینه شده و پروژه‌های اصلاح و بهینه‌سازی شامل ارتقا، نگهداری و به‌روزرسانی شبکه توزیع، با ۹۰‌میلیاردریال اعتبار و با هدف ارائه خدمات مطلوب‌تر به مشترکان آماده بهره‌برداری است.
 • تغییر مسیر واردکنندگان مواد اولیه شیرینی و شکلات

  دنیای‌اقتصاد: با ممنوعیت واردات شیرینی و شکلات خارجی به کشور، صنعت شیرینی و شکلات پیشرفت قابل توجهی داشته است، اما اکنون دو مشکل کرونا و تامین مواد اولیه گریبان این صنعت را گرفته است.
 • تامین مالی یک طرح ملی از سوی بانک اقتصاد نوین

  دنیای‌اقتصاد: بانک اقتصادنوین با تامین مالی شرکت‌های فعال در زنجیره تولید لوله، نقش مهمی در اجرای پروژه ملی و راهبردی کشور با عنوان «خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک» ایفا کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، خط لوله ۱۱۰۰ کیلومتری گوره به جاسک یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی و راهبردی کشور است که با تولید ۳۶۶ هزار تن لوله با موفقیت اجرایی شده و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.
 • انفجار خودروی تسلا مدل ۳ در پارکینگ

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته یک سواری تسلا مدل ۳ در پارکینگ زیرزمینی یک ساختمان مسکونی در شانگهای چین منفجر شد که خوشبختانه در این حادثه کسی مجروح نشد.بر اساس گزارش بخش شرکت‌ها و به نقل از خبرگزاری CNBC، تجزیه‌وتحلیل اولیه این حادثه نشان می‌دهد این اتفاق به دلیل ضربه وارده به بخش زیرین خودرو به وقوع پیوسته است. گفته می‌شود هنوز مشخص نشده که آیا این خودرو تولید داخلی چین بوده یا از نوع خودروهای وارداتی شرکت تسلا به چین است.برخلاف اظهارات رسانه‌های چینی، شرکت بزرگ باتری‌سازی چینی CATL اعلام کرد باتری این خودرو که خودبه‌خود آتش‌گرفته از تولیدات این شرکت نبوده است؛ اما گزارش‌های پراکنده حاکی از آن است که ظرف چند سال گذشته چندین خودروی دیگر شرکت تسلا نیز دچار چنین حوادث مشابهی شده‌اند که یک مورد آن نیز در آمریکا گزارش ‌شده است.
 • حکم جدید حاکم دبی درخصوص شرکت‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: دبی می‌گوید شرکت‌های بومی این شهر قبل از جست‌وجوی لیست سهام در خارج از دبی باید عرضه اولیه سهام (IPO) خود را به‌صورت محلی انجام دهند. به گزارش بخش شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت عرب نیوز، حاکم دبی در روز شنبه در حکمی اعلام کرد که دبی به شرکت‌های بومی دستور داده قبل از جست‌وجوی لیست معاملاتی سهام در سایر شهرهای امارات یا خارج از کشور سهام خود را در بازارهای سهام داخلی عرضه کنند. در این مصوبه که در وب‌سایت شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی منتشر شده است، شرکت‌های تاسیس‌شده در جایی به ‌غیر از دبی اگر درآمد آنها از بازار محلی به ۵۰ درصد و بالاتر برسد و همچنین اگر دارایی‌های محلی آنها به ۵۰ درصد برسد باید لیست سهام خود را در دبی ارائه دهند. بازار مالی دبی در کنار بورس اوراق بهادار ابوظبی (ADX) و بورس مالی بین‌المللی دبی (DIFX) به‌عنوان سه بورس فعال در امارات متحده عربی به‌حساب می‌آیند. بیشتر شرکت‌های این بورس اماراتی بوده و برخی شرکت‌های حاضر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز سهام خود را علاوه بر عرضه در بورس کشور خود، در بازار دبی نیز عرضه کرده‌اند. در بازار مالی دبی سهام شرکت‌های سهامی عام ، اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه منتشرشده توسط شرکت‌ها و اوراق اسلامی صکوک معامله می‌شود و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری ازجمله صندوق‌های مشاع در این بازار مجاز است.
 • راه‌اندازی واحد سوم بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

  دنیای اقتصاد: براساس سیاست‌های وزارت نیرو و صنعت برق کشور، به منظور استفاده بهینه از منابع به ویژه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش راندمان تولید، طرح ۲۲ واحد بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ ترکیبی که بخش گاز آنها قبلا اجرا شده در برنامه توسعه تولید برق کشور قرار گرفت که سه واحد بخش بخار نیروگاه شیروان در زمره این طرح‌ها است. محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به راندمان ۴۹ درصدی نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در مراسم راه‌اندازی این نیروگاه که با حضور (ویدئوکنفرانس) رئیس‌جمهور و وزیر نیرو انجام شد، عنوان کرد: نیروگاه شیروان استان خراسان‌شمالی دارای ۶ واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی و سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی است و با بهره‌برداری از این پروژه، ظرفیت کل نیروگاه به یک هزار و ۴۳۴ مگاوات خواهد رسید.
 • «کگهر» معدنی مملو از سنگ‌آهن

  محمد علی آخرتی: مجموعه سنگ‌آهن گهرزمین به‌عنوان یکی از قطب‌های مطرح معدنی در سطح خاورمیانه، از دسته معادن استخراج و تولید سنگ‌آهن- گندله- کنسانتره و کلوخه سنگ‌آهن است که زیرمجموعه عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر واقع در منطقه سیرجان استان کرمان است. سابقه تاسیس این شرکت به سال ۱۳۴۸ و مدیریت شرکت ایران باریت و سپس ایروسرویس برمی‌گردد. در آن زمان پس از برداشت‌های هوایی و تست‌های آنومالی (آزمایش‌های پرتوی با تهیه جزئیات کامل اراضی زمین‌شناسی) مشخص شد که بزرگ‌ترین آنومالی‌های منطقه در این ناحیه قرار دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر