آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۳۸

 • بهره‌گیری از فرصت‌های مغفول‌ در صنعت بیمه

  دنیای اقتصاد-زهره محسنی شاد: صنعت بیمه علاوه بر اینکه از شرایط و وضعیت طیف وسیعی از بخش‌های اقتصادی کشور تاثیر می‌پذیرد، می‌تواند بر روند توسعه فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف نیز اثرگذار باشد. در این چارچوب با شیوع ویروس‌کرونا و همه‌گیر شدن بیماری کووید-۱۹ در کشور که در حال‌حاضر با موج سوم این پاندمی مواجه هستیم و به‌تبع آن با کاهش سطح فعالیت‌های اقتصادی در جامعه و استمرار این مهم در طول سال ۱۳۹۹، صنعت بیمه نیز دچار چالش‌هایی شده است؛ بر این اساس ضروری است با انجام بررسی‌های لازم و تغییر رویکردها و پارادایم‌ها، اقدامات اصلاحی موردنیاز برای اثرگذاری بیشتر صنعت بر رشد اقتصادی و رفاه جامعه، صورت گیرد. به‌عبارت‌دیگر شرایط فعلی حاکم بر جامعه فرصتی را فراهم کرده است تا بر اساس آن بتوان ضریب نفوذ بیمه را در زندگی و کسب‌وکار مردم افزایش و ریسک‌های مربوطه را پوشش داد.
 • سرنوشت ذوب‌آهن در غیاب سنگ‌آهن

  دنیای‌اقتصاد: یکی از مشکلاتی که طی یکی، دو سال گذشته فشار مضاعفی را بر شرکت ذوب‌آهن اصفهان وارد کرده، موضوع تامین سنگ‌آهن این شرکت قدیمی در کشور بوده است. شرکت ذوب‌آهن که در دهه‌های گذشته خود نقش قابل‌توجهی در اکتشافات سنگ‌آهن کشور بر عهده داشته است، هم‌اکنون خود مجبور به خرید سنگ‌آهن مورد نیاز از واسطه‌هاست و حدود دو سال است که برای تامین خوراک خود با مشکلات و چالش‌های اساسی روبه‌رو شده، به‌گونه‌ای که از توان ظرفیتی این واحد کاسته است.
 • تامین نیاز داخل اولویت برنامه‌های آهن و فولاد سرمد ابرکوه

  دنیای اقتصاد: با خرید تجهیزات برای پروژه ذوب به نظر می‌رسد طرح توسعه آهن و فولاد سرمد ابرکوه تا ۳ سال آینده به بهره‌برداری برسد. مدیر فروش فولاد سرمد ابرکوه با بیان این خبر افزود: تجهیزات موردنیاز برای توسعه خطوط تولید در بخش ذوب یادشده خریداری‌شده است. علی صباح گفت: پروژه ذوب به دلیل شرایط خاصی که نحوه اجرای فرآیند تولید دارد زمان بیشتری برای به بهره‌برداری رسیدن می‌برد، اما با راه‌اندازی این پروژه به ۶۰۰ هزار تن شمش فولادی در سال دست می‌یابیم.
 • ایران آماده رسیدن به نئوبانک

  نازنین افتخار: زیرساخت‌های نظام بانکی، آماده رسیدن به بانکداری بدون شعبه است، پس بهتر است هر چه زودتر نمونه‌ای از آن برای بخشی از بازار پیاده‌سازی شده و ایرادهای آن رفع و برای کاربر ایرانی قابل ‌استفاده شود. با شیوع کرونا نئوبانک‌ها یا بانک‌های تمام دیجیتال بدون شعبه، نقل مجلس فعالان حوزه بانکداری و بازار فناوری‌های مالی شدند؛ نوید راه‌اندازی این شکل از بانکداری مبتنی موبایل اپلیکیشن‌ها تا سال ۱۴۰۰ برای ارائه خدمات و تسهیلات خرد، دو ماه پیش در ایران هم از سوی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مطرح شد.
 • خط مقدم یونیلیور، تحویل در خانه

  دنیای اقتصاد: در روزهای همه‌گیری و خانه‌نشینی، خبر خوب این است که مردم در خانه هم می‌خواهند خوشحال باشند و لذت ببرند. خوردن بستنی هم یکی از همین لذت‌ها است که یونیلیور در این شرایط به آن پی برده‌است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از سی‌ان‌ان بیزنس، پنج برند از ۱۰ برند ارزشمند دنیا در حوزه بستنی، متعلق به شرکت یونیلیور است.
 • استفاده «کوریا ایر» از فرصت کرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت هواپیمایی «کوریاایر» ناوگان هوایی کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت هواپیمایی «آسیانا» رقیب خود را که به‌شدت به دلیل شیوع کرونا متضرر شده است، خریداری می‌کند. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری آسیا تایمز، کوریا ایر خاطرنشان کرد که ارزش این معامله یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.
 • راه‌آهن خواف- هرات حلقه اتصال کریدور ترانزیتی شرق به غرب

  دنیای اقتصاد-رضا دهقان: یکی از اهدافی که وزارت راه و شهرسازی در بخش توسعه ریلی کشور دنبال می‌کند، اتصال مسیر ریلی کشور به کشورهای همسایه است. پروژه ریلی خواف-هرات بخشی از یک کریدور شرقی-غربی با طول ۱۵۰۰ کیلومتر است و کشور افغانستان با افتتاح این پروژه از طریق اتصال به خاک ایران به اروپا و حوزه قفقاز متصل می‌شود. در ادامه این مسیر ریلی، افغانستان برای اتصال مزار شریف به هرات برنامه دارد که درنتیجه این مسیر ریلی به کشورهای ترکمنستان، قرقیزستان و چین متصل می‌شود. بر اساس مطالعات و برآورد کارشناسان در این مسیر ریلی حدود یک ‌میلیون مسافر و ۶ میلیون تن بار در افق ۲۰ ساله طرح جابه‌جا خواهند شد.حال مقامات مسوول در وزارت راه و شهرسازی از آمادگی خود برای بهره‌برداری پروژه ریلی خواف-هرات و آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان خبر می‌دهند.
 • برون‌سپاری بهره‌برداری و نگهداری یکپارچه

  امیرعباس شکوریان /قائم‌مقام مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره رامپکو
  سالی‌ها پیش شرکت‌های کاملا وابسته به دولت یگانه تولیدکنندگان مواد معدنی، نفت و گاز و محصولات نهایی اصلی و جانبی و توزیع آنها بین مصرف‌کنندگان و فروش بین‌المللی بودند که به تدریج با تحولاتی که در شرایط بین‌المللی و داخلی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ایجاد شد با واگذاری مجتمع‌های تولیدی به بخش‌هایی خارج از دولت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، شرایط بازار داخلی دستخوش تغییر شد. شرکت‌هایی که همگی دارای ذی‌نفع واحد (دولت) بودند و عمدتا بر ایمنی و استمرار تولید براساس برنامه‌های دولت متمرکز بودند، ناگهان تبدیل به رقبایی محلی در محیطی بین‌المللی شدند که باید تمرکز خود را بر موارد پیچیده‌تری مانند برنامه‌ریزی استراتژیک، مدیریت توامان تولید، نگهداری و ایمنی، ایجاد توازن در تامین مواد اولیه و فروش محصولات نهایی بر اساس شرایط بازار و چندین پارامتر دیگر که در آنها فاکتور‌های رقابت، بهره‌وری و اقتصاد و رگولاتوری حائز اهمیت هستند نیز معطوف کنند.
 • رونمایی ایکیا از اولین خانه کوچک و دوستدار محیط زیست

  دنیای اقتصاد: «ایکیا» به عنوان بزرگ‌ترین خرده فروشی اثاثیه منزل و دفتر، موفق‌ترین برند سوئدی است که به تازگی وارد بازار خانه‌های کوچک می‌شود. این‌بار متخصصان بسته‌بندی‌های مسطح در این شرکت اسکاندیناویی پیشنهاد جالبی ارائه کرده‌اند: خانه‌های کوچک قابل جابه‌جایی که دارای ویژگی‌های سبز و دوستدار محیط زیست هستند.
 • افزایش ظرفیت ۴۰۰ هزار تنی کنسانتره مس در سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جلسه پایش برنامه‌ها و اقدامات شرکت ملی مس ایران که از سوی ایمیدرو، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شد، گفت: ذخایر مس کشور بیش از ۷ میلیارد تن است و با اکتشافات انجام شده، یک ذخیره بسیار بزرگ معدنی اکتشاف شده اواخر امسال یا ابتدای سال آینده اعلام می‌شود و باعث ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد شد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، اردشیر سعدمحمدی ادامه داد: در معادن میدوک و سونگون نیز ذخایر قابل توجهی تا پایان امسال به ذخایر کشور افزوده می‌شود. اکنون اکتشافات وسیعی در استان‌های یزد، اصفهان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان در حال انجام است.
 • راه‌اندازی شتاب‌دهنده تخصصی بهران تک

  دنیای اقتصاد: همزمان با هفته جهانی کارآفرینی، تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت نفت بهران و موسسه تحقیق و توسعه دانشمند باهدف راه‌اندازی شتاب‌دهنده بهران تک به عنوان نخستین شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه صنعت روانکار به امضا رسید.
 • کاهش هزینه‌های بستری با خرید آنلاین بیمه‌نامه کرونا

  دنیای‌اقتصاد: معاون مدیر بیمه‌های زندگی شرکت بیمه سامان از عموم مردم به‌ویژه بیمه‌گذاران شرکت بیمه سامان خواست به‌منظور کاهش استرس و هزینه‌های تحمیلی بستری بیماری کرونا، آینده‌نگری کرده و در اسرع وقت نسبت به خرید آنلاین بیمه کرونا اقدام کنند. غزاله فخارزاده با بیان اینکه کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنترل خواهد شد، افزود: با این ‌حال در صورت ابتلا به این بیماری، ممکن است تامین هزینه‌های درمان بیمارستانی برای همه امکان‌پذیر نباشد و این موضوع به یک چالش در خانواده‌ها تبدیل شود.
 • همکاری بیمه سرمد و دانشگاه شریف

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری بیمه سرمد و پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در زمینه هوش مصنوعی امضا شد. در راستای بهره گرفتن دانش و فناوری‌های روز مبتنی بر هوش مصنوعی برای تحقیق و توسعه در صنعت بیمه، تفاهم‌نامه همکاری علمی و پژوهشی میان شرکت بیمه سرمد و پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته (مرکز نوآوری هوش مصنوعی) دانشگاه صنعتی شریف و شرکت گروه فناوران پیشتاز آینده (مدریک) امضا شد. این تفاهم‌نامه در مراسمی با حضور مدیران بیمه سرمد و پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه شریف، به امضای مهدوی مدیرعامل و کاتب رئیس هیات مدیره بیمه سرمد و حمیدرضا ربیعی پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف و حسین اسدی، مدیرعامل شرکت مدریک رسید. انعقاد این تفاهم‌نامه که با پیشنهاد مرکز نوآوری هوش مصنوعی دانشگاه شریف صورت گرفته است، شامل بهره‌گیری بیمه سرمد از دانش و فناوری روز موجود در پژوهشکده دانشگاه شریف و شرکت مدریک در زمینه تحقیق و توسعه در صنعت بیمه و کسب‌وکارهای مربوطه در حوزه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
 • سرعت عملکرد بیمه دانا در ارائه خدمات درمانی

  دنیای اقتصاد: نشست مشترک مدیران ارشد شرکت بیمه دانا و گروه مپنا با بررسی روند خدمات ارائه‌شده به این بیمه‌گذار در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد. در این نشست که کاردگر نایب‌رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه دانا، منصور حسینی، معاون فنی بیمه‌های اموال و مسوولیت، مدیران فنی، رئیس مجتمع خدمات بیمه‌ای فردوسی و نیز مدیران گروه مپنا حضور داشتند، درباره روند خدمات ارائه‌شده از شروع قرارداد درمان و راه‌های گسترش همکاری‌های فیمابین بحث و تبادل‌نظر شد. انعقاد قرارداد با مراکز درمانی اعلام‌شده از سوی گروه مپنا در استان‌ها، رضایت مدیریت مپنا از سرعت عملکرد بیمه دانا در ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان، توسعه و گسترش همکاری‌های بیمه‌ای در حوزه بیمه‌های اموال و مسوولیت ازجمله بیمه نیروگاه‌ها، بیمه آتش‌سوزی، مسوولیت و حمل‌ونقل، طراحی و ارائه طرح‌های مربوط به بیمه‌های آتش‌سوزی منازل مسکونی کارکنان، بیمه‌های عمر و پس‌انداز کارکنان و تسهیلات ویژه بیمه شخص ثالث و بدنه برای کارکنان مپنا، ازجمله مباحثی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 • موفقیت جدید برای یزد تایر

  دنیای اقتصاد: مجتمع صنایع لاستیک یزد همزمان با روز جهانی استاندارد، برای چندمین سال پیاپی موفق به کسب عنوان واحد تولیدی نمونه استانی شد. بر اساس ارزیابی‌ کیفی محصولات تولیدی خانواده بزرگ یزد تایر در سال ۹۸، مجتمع صنایع لاستیک یزد در ادامه توفیقات خود در زمینه تولید محصولات باکیفیت داخلی، عنوان واحد تولیدی نمونه استانی را کسب کرد. اهدای تندیس و تقدیرنامه توسط سازمان ملی استاندارد ایران و اداره کل استاندار استان یزد به‌پاس تقدیر از عملکرد این واحد نمونه تولیدی، به عمل آمد.
 • موفقیت یک شرکت داخلی در آب‌بندی تجهیزات عظیم مکانیکی

  دنیای‌اقتصاد: آب‌بندی قطعات و تجهیزات مکانیکی، یکی از اساسی‌ترین عوامل افزایش عمر قطعات و عامل افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های عملیاتی است.در همین راستا یک شرکت داخلی به پیشرفت‌های خوبی در آب‌بندی قطعات و تجهیزات بزرگ رسیده است.
 • برگزاری همایش «یوسرن ۲۰۲۰» با حضور ۳۵ کشور جهان در ایران مال

  دنیای اقتصاد: همایش یوسرن ۲۰۲۰ با شعار علم بدون مرز با همراهی ۱۰۰ دانشگاه و مرکز علمی از ۳۵ کشور جهان به مدت چهار روز به میزبانی ایران مال به‌صورت حضوری و مجازی با حضور سفیران و نمایندگان کشورهای روسیه، آلمان، ایتالیا، بلژیک، چین، پرتغال، استرالیا، اوکراین، فنلاند، اسلوونی، بلغارستان و بنگلادش برگزار شد. در این مراسم، ۱۴ هزار استاد و دانشجو از سراسر جهان در پنجمین کنگره بین‌المللی شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (یوسرن ۲۰۲۰) به تبادل اطلاعات و رایزنی پرداختند. نیما رضایی، رئیس شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (یوسرن ۲۰۲۰) گفت: شبکه جهانی یوسرن از ۹۰ گروه آموزشی و پژوهشی فعال و بیش از ۱۴ هزار عضو از ۱۲۰ کشور جهان تشکیل ‌شده است و حدود ۱۰۰ دانشگاه معتبر در سطح جهانی از طریق یوسرن با یکدیگر در ارتباط هستند. وی ادامه داد: همایش بین‌المللی یوسرن از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده است که هرساله با سخنرانی دانشمندان برتر و برندگان جایزه نوبل برگزار می‌شود؛ هدف این همایش سالانه، حل مشکلات بشر و گسترش آموزش و پژوهش علمی اخلاق‌محور و بشردوستانه در ۲۲ رشته علمی است. رئیس «یوسرن ۲۰۲۰» ابراز امیدواری کرد: با بهبود شرایط ناشی از همه‌گیری کرونا در سال‌های آتی تعداد بیشتری از علاقه‌مندان قادر به شرکت در چنین مراسمی باشند. در مراسم اختتامیه، جوایز منتخبان جشنواره یوسرن ۲۰۲۰ در پنج حوزه علمی به نیابت از دانش‌پژوهان بین‌المللی به سفرای کشورهایشان در تهران اهدا شد. همچنین ترکیه به‌عنوان میزبان یوسرن ۲۰۲۱ انتخاب شد. در این مراسم، رضا ملک‌زاده؛ معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، شهریار نفیسی؛ رئیس دانشکده پزشکی تهران، رامین کردی؛ معاون بین‌الملل دانشکده علوم پزشکی تهران، الهام فخاری؛ رئیس شورای استان تهران و پروین پاسالار؛ رئیس دفتر استعدادهای درخشان وزارت بهداشت حضور داشتند.
 • تمرکز «ریسورسز» بر معادن پرتغال و موزامبیک

  دنیای اقتصاد: شرکت توسعه منابع «ریسورسز» سهام خود را در پروژه‌های مس بلوک ۴ و بلوک ۵ در عمان به شرکت توسعه معادن فورس کامادیتیز، واقع در فهرست بورس استرالیا، فروخت. به گزارش مس پرس به نقل از روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه، ساختار این معامله به «ریسورسز» اجازه می‌دهد که سهمی را در موفقیت اقتصادی بلندمدت پروژه‌های یادشده داشته باشد، و راه را برای آن باز می‌کند تا تمرکز کامل منابع مالی خود را بر توسعه پروژه لیتیوم مینا دو بارروسو در پرتغال و پروژه خاک‌های معدنی موتامبه در موزامبیک قرار دهد. دیوید آرچر، مدیرعامل این شرکت گفت: «بازنگری راهبردی که سال گذشته توسط ما آغاز شد شماری از گزینه‌ها را در رابطه با مشارکت جاری ریسورسز در این پروژه‌ها مورد بررسی قرار داد. سرانجام به این نتیجه رسیدیم که سهام خود را در این پروژه‌ها با ساختاری مناسب به فروش برسانیم، که به ریسورسز اجازه می‌دهد سهمی از عواید اقتصادی بلندمدت پروژه‌ها را برای خود حفظ کند. این بهترین نتیجه ممکن برای ما بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر