آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۳۷

 • توسعه بومی‌سازی صنعت کاتالیست

  زهرا مجتهد: بخش‌های مختلفی در شکل‌گیری صنعت نوین کاتالیست در ایران فعال بوده‌اند، اما در این میان فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو در زمینه تولید کاتالیست چشمگیرتر از سایرین بوده است. سرعت پیشرفت این شرکت در رفع موانع پیش رو برای رسیدن به شرایط مطلوب حاکی از گرفتن بازار داخل از تولیدکنندگان خارجی در عرصه تولید این محصول استراتژیک است. ایران با ۱۰ مجتمع پالایش نفت، حجم بالایی از «کاتالیست فرآیند تولید گاز هیدروژن» را مصرف می‌کند. علاوه بر این، در حوزه فولادی نیز با وجود نزدیک به ۳۰ مجتمع طرح و فعال تولید فولاد که جملگی نیازمند کاتالیست برای تولید آهن‌اسفنجی و محصولات فولادی هستند، در هر دو حوزه تمامی ‌تولیدات به کاتالیست وابستگی شدیدی دارند. با این حال در میان اوج تحریم‌ها، این مجتمع‌های تولیدی به پشتوانه توان متخصصان داخلی دیگر نگرانی در خصوص دسترسی به کاتالیست‌های مورد نیاز خود ندارند. کاتالیست‌ها معمولا فرآیندهای شیمیایی را تسهیل می‌کنند و نوعی تنظیم‌کننده و تبدیل‌کننده هستند. شرکت نفت و گاز سرو با بیش از یک دهه تحقیق و مطالعات تخصصی به دانش فنی موردنیاز برای تولید کاتالیست‌های موردنیاز صنایع دست پیدا کرده است؛ در همین رابطه مدیر مهندسی فروش شرکت نفت و گاز سرو فراز و فرود‌های پیش روی در زمینه تامین مواد اولیه در برابر تحریم‌ها تا تولید و کسب سهم بزرگی از بازار داخلی را ترسیم می‌کند. درادامه گفت‌وگویی با محمود رضایی مدیر مهندسی فروش شرکت نفت و گاز سرو صورت گرفته که می‌خوانید.
 • دولت از تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی حمایت کند

  دنیای اقتصاد: اساسی‌ترین دغدغه جوامع امروزی، توسعه پایدار است و با توجه به شرایط خاص کشور ایران، باید جایگاه بزرگی برای صنایع و محصولات کشاورزی قائل شویم. این را نیز باید در نظر داشته باشیم که در جوامع مدرن، این نهادها هستند که عمل می‌کنند، نه افراد. در همین راستا، انجمن تولیدکنندگان تراکتور، کمباین، ماشین‌ها، ادوات و تجهیزات کشاورزی با نام اختصاری «اتماک» به‌عنوان الگویی نهادمند در حوزه استراتژیک صنایع کشاورزی با عضویت بیش از ۷۰ واحد صنعتی بزرگ و اصلی تولید ادوات کشاورزی در سراسر کشور، بار تامین ۹۵ درصد از تجهیزات موردنیاز کشاورزان کشور را بر عهده دارد.
 • مسیر پرپیچ‌وخم کارگزاران بورس

  مهتاب رحمتعلی: فارغ از فضای بعضا احساسی، بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه کاهش دستوری کارمزد معاملات را تصمیمی چالش‌برانگیز می‌دانند که اگر ترمز توسعه صنعت کارگزاری را نکشد، حداقل روند آن را با تاخیر مواجه خواهد کرد.
 • تعطیلی معدن ریوتینتو در نیوزیلند

  دنیای‌اقتصاد: شرکت ریو تینتو، غول انگلیسی-استرالیایی حفر معدن به تازگی اعلام کرده سطح تولید در معدن آلومینیوم نیوزیلند را به دلیل پیش‌بینی از عدم صرفه اقتصادی آن در آینده کاهش خواهد داد و در نهایت طی ۱۴ ماه آتی آن را تعطیل می‌کند.
 • اصلاح سیاست‌های دست‌وپاگیر

  حسن حیدری عضو هیات علمی ‌دانشگاه تربیت مدرس
  افزایش نرخ ارز تاثیراتی دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تولید اثرگذار است تاثیرات مستقیم بیشتر مربوط به بحث قیمتی کالا می‌شود و به طور مشخص با رقابتی شدن کالای داخلی سود تولیدکننده نیز افزایش پیدا می‌کند. این اثرات به عنوان اثرات مثبت شناخته می‌شود، اما یکسری اثرات منفی نیز در این خصوص وجود دارد که می‌توان به افزایش هزینه‌های تولید اشاره کرد.
 • امیدواری «پپسی» به پساکرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت پپسی اعلام کرد درآمد فصلی‌اش با کاهش مواجه شده است؛ در حالی که مشتریان کمتری در رستوران‌ها و فروشگاه‌های خواربار به دلیل شیوع ویروس کرونا از نوشیدنی‌های این برند استفاده کرده‌اند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، با این حال، کسب و کار مواد خوراکی این شرکت نظیر غلات صبحانه آن فروش بهتری را نسبت به نوشیدنی‌های پپسی دراین دوره تجربه کرده است.
 • بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه‌های عمر بیمه آسیا

  دنیای‌اقتصاد: بیمه آسیا جرایم دیرکرد وام‌های اخذشده بیمه‌گذاران بیمه‌های عمر و پس‌انداز را دریافت نمی‌کند. بنا بر اعلام مدیریت بیمه‌های عمر و پس‌انداز، بیمه آسیا با هدف کمک و مساعدت به کسب‌وکار بیمه‌گذاران بیمه‌های عمر و پس‌انداز در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا، جرایم دیرکرد وام‌های اخذ شده را با شرایطی خاص، دریافت نمی‌کند. بنابراین گزارش، بیمه‌گذاران عمر و پس‌انداز که دارای اقساط وام پرداخت‌نشده از اسفند سال ۱۳۹۸ باشند و نسبت به تسویه اصل و سود اقساط وام خود تا پایان تیر سال ۱۳۹۹ اقدام کنند، از جریمه تاخیر معاف خواهند بود.
 • دریافت رمز پویا با کد دستوری در بانک پاسارگاد

  دنیای اقتصاد: بانک پاسارگاد امکان تراکنش دو مرحله‌ای با قابلیت دریافت رمز پویا از طریق کد دستوری ۷۲۰# را برای مشتریان خود فراهم کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این بانک خصوصی به منظور تسریع در انجام فرآیند تراکنش روی درگاه USSD، امکان تراکنش دو مرحله‌ای با دریافت رمز پویا را از طریق کد دستوری یاد شده فراهم کرده است.
 • سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیاردریالی در منطقه ویژه اقتصادی پیام

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام از سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریالی طی سال گذشته در این منطقه خبر داد. نادر ثناگومطلق با اشاره به افزایش مسیرهای پروازی ازاین فرودگاه عنوان کرد: با افزوده شدن مسیرهای جدید پروازی، در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اتفاقات خوبی رخ داده، به گونه‌ای که در سال ۹۸ به اندازه کل سال‌های فعالیت فرودگاه پیام سرمایه‌گذار جذب شده است. وی با اشاره به ظرفیت و ویژگی‌های منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های منطقه موجب شده تا شاهد تمایل هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در منطقه ویژه باشیم. همچنین بازفعال‌سازی واحدهای تولیدی از برنامه‌های پیش‌روی منطقه است که در حال برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی مجدد ۱۲ شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پیام هستیم.
 • تبعات افزایش قیمت محصولات فولادی

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌مدیره شرکت ایران غلتک اظهار کرد: افزایش بی‌رویه مواد اولیه در زنجیره فولاد از مشکلات تولیدکنندگان در این زنجیره است، به‌گونه‌ای که افزایش لجام‌گسیخته محصولات فولادی طی یک هفته گذشته کار را برای تولیدکنندگان دشوار کرده است.
 • حرکت «پاکسان» به سمت برترین‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی در بازدید از شرکت پاکسان گفت: هلدینگ صنعت شوینده یکی از مهم‌ترین هلدینگ‌های توسعه ملی و دارای بیشترین تعداد زیرمجموعه‌ها و شرکت‌های این گروه است و شرکت پاکسان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های این مجموعه است. امیرتقی خان تجریشی ضمن اشاره به بحران جهانی کرونا با تقدیر از اقدامات شرکت پاکسان افزود: همه گروه‌های شوینده ما در ایام عید به دلیل فشاری که در خصوص ویروس کرونا بر دوش مردم بود و با فشار مضاعف تحریم‌ها تلاش کردند کمبودی از جهت مواد شوینده و بهداشتی وجود نداشته باشد.
 • لزوم نظارت بر بازار مواد اولیه پلیمری

  دنیای اقتصاد: ثبت فاکتور به عنوان پیش‌شرط تخصیص سهمیه خرید مواد اولیه می‌تواند رویکردی مناسب برای نظارت و کنترل بازار مواد اولیه پتروشیمی در سامانه افق باشد که در صورت اجرای صحیح، مانع فعالیت شرکت‌های زیرپله‌ای شود.
 • پیشرفت فایزر در تولید واکسن کرونا

  دنیای اقتصاد: واکسن آزمایشی کرونا که به طور مشترک توسط شرکت بیوتکنولوژی آلمانی «بیوان تک» و غول داروسازی آمریکایی فایزر ساخته شده، از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا وضعیت اضطراری را دریافت کرده‌‌اند که به معنای لزوم تسریع روند بررسی و آزمایش‌های این واکسن برای آغاز استفاده انبوه از آن است.
 • توقف پروازهای تابستانی «تی‌یو‌آی»

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا موجب شده است وقفه‌ای بی‌سابقه در سفرهای سراسر جهان اتفاق بیفتد، به همین خاطر شرکت مسافرتی تی‌یو‌آی همه پروازهای تابستانی خود از شهر آبردین در شمال اسکاتلند را لغو کرده است.
 • افزایش سودآوری «شستا» با تحقق شفافیت و بهره‌‌وری

  دنیای اقتصاد: ورود شستا به بازار سرمایه با برنامه‌ریزی فشرده مدیران این مجموعه در حالی در ابتدای امسال محقق شد که این شرکت ۸ هزار میلیارد تومانی توانسته با تدوین برنامه‌های استراتژیک بهره‌وری و سودآوری را در شرکت‌های زیرمجموعه افزایش دهد. شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که در پایان خردادماه سال ۹۷ معادل ۱۲۰۰ میلیارد تومان سودآوری داشته توانسته با مدیریت صحیح و افزایش بهره‌وری شاهد تحقق سودخالص به مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان در پایان خردادماه سال ۹۹ باشد.
 • موفقیت فولاد هرمزگان در کاهش هزینه‌های تولید

  دنیای اقتصاد: در عرصه رقابتی ۱۰۰ شرکت برتر ایران، شرکت‌ها عمدتا بر اساس شاخص‌های عملکردی و مالی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در زمینه مسائل مالی، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، با مالکیت تحت اختیار بخش خصوصی، در سال ۱۳۹۸ و همچنین سال‌های پیش از آن به نتایجی ارزشمند دست یافته است. این شرکت در گروه صنعتی فلزات اساسی، در سال‌های متوالی توانسته است در زمره ۱۰ شرکت برتر قرار گیرد که دلیل این امر، افزایش میزان فروش فولاد هرمزگان است.
 • بررسی نحوه مقابله صنایع با کرونا در مجمع جهانی GS۱

  دنیای اقتصاد: مجمع سالانه GS۱، هرسال باهدف تصمیم‌گیری‌های کلان مدیریتی با حضور روسا و اعضای هیات‌مدیره سازمان‌های GS۱ برگزار می‌شود که امسال با وجود همه‌گیر شدن بیماری کرونا به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور بیش از ۴۰۰ میهمان برگزار شد. این مجمع هرسال به یک موضوع مهم می‌پردازد و سال ۲۰۲۰ به استانداردهای بهداشت و درمان پرداخته شد. ازجمله شرکت‌کنندگان مهم این مجمع می‌توان به میگوئل لوپرا رئیس سازمان جهانی GS۱ اشاره کرد.
 • بیمه ایران به فکر مشارکت بیشتر در بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل بیمه ایران از برنامه‌های این شرکت برای افزایش مشارکت بیمه ایران در بازار سرمایه خبر داد.‌‎ محمد رضایی با تاکید بر اینکه رویکرد بیمه ایران به‌کارگیری حداکثر منابع در اختیار شرکت برای ‌سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بوده است، گفت: کل سرمایه‌گذاری‌های بیمه ایران در بازار سرمایه به بیش از ۲۲ ‌هزار میلیارد تومان رسیده و حمایت از بازار سرمایه و بهره‌مندی از مزایای آن همواره در راس تصمیم‌گیری‌های ‌شرکت بوده است.
 • بیمه کوثر در ۴ ماه ۱۱ هزار بیمه‌نامه فروخت

  دنیای اقتصاد: با استقبال مشتریان از خدمات آنلاین، فروش بیمه‌نامه‌های الکترونیک بیمه کوثر، در کمتر از ۴ ماه از مرز ۱۱هزار بیمه‌نامه گذشت و حق‌بیمه تولیدی آن به ۸۰میلیارد ریال رسید.
 • برگزاری آنلاین مجمع عمومی بیمه دانا

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه دانا ۲۹ تیر امسال برگزار می‌شود. دستور جلسه این مجمع، استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی، بررسی و تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۲۹ اسفند سال ۱۳۹۸، انتخاب اکچوئر رسمی، حسابرس و بازرس قانونی، روزنامه کثیرالانتشار و سایر مواردی است که در صلاحیت مجمع عمومی عادی باشد. با توجه به شیوع ویروس کرونا و به موجب ابلاغیه‌های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص شرایط برگزاری مجامع عمومی صرفا با حضور حداکثر ۱۵ نفر از سهامداران، به اطلاع می‌رساند به منظور رعایت بهداشت و سلامت سهامداران، مشاهده جلسه مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت از طریق سایت رسمی به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.
 • احداث ۹ پروژه در شهر جدید پردیس

  دنیای‌اقتصاد: کلنگ‌ احداث پروژه‌های روبنایی جدید قرار‌داد مشارکت میان شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس و شرکت عمران شهر جدید پردیس به زمین زده شد. پروژه‌های این قرارداد مشارکتی در قالب ۹ پروژه روبنایی شامل پروژه احداث یک مجتمع مسکونی، مسجد، کلانتری، سه پروژه تجاری و سه بوستان است که عملیات کلنگ‌زنی آنها با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری تهران، سردار «عزیزی» فرماندهی انتظامی شرق استان تهران، فرماندار شهرستان پردیس و مدیران‌عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس انجام گرفت. گفتنی است؛ در این مراسم در فاز نخست، کلنگ احداث ساختمان کلانتری فاز ۵ شهر جدید پردیس به زمین زده شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر