آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۱۴۵

  • ارتفاع تورم در ۸ دهه

    دنیای‌اقتصاد: داستان تورم در هشت دهه گذشته حاکی از آن است که بیشترین رشد شاخص قیمت‌ها در دهه ۹۰ شمسی ثبت شده است. متوسط قیمت‌ها در دهه ۹۰ تقریبا ۹ برابر شد و نشان می‌دهد بزرگ‌ترین کاهش ارزش پول ملی در این دهه ثبت شده است. در کنار آمار تورم، رشد اقتصادی منفی، کاهش رشد سرمایه‌گذاری و فقدان یک نقشه راه روشن اقتصادی باعث شد در این دهه رفاه خانوارها با یک تهدید بزرگ روبه‌رو شود. اگرچه در دهه ۷۰ رشد شاخص قیمت‌ها مشابه دهه ۹۰ بود، اما در آن زمان، سایر شاخص‌های اقتصادی در وضعیت بهتری قرار داشتند و حتی چشم‌انداز پایان دهه ۷۰ بسیار امیدوارکننده‌تر از دهه ۹۰ بود. در میان هشت دهه، کمترین تورم متعلق به دهه ۴۰ است؛ جایی که برنامه‌ریزی‌های اقتصادی باعث کنترل نرخ تورم شد؛ به‌گونه‌ای‌که تورم در ایران در سطح پایین‌تری نسبت به میانگین تورم جهانی قرار گرفت. همچنین رصد این آمارها نشان می‌دهد پس از دهه ۵۰ که اقتصاد ایران درگیر درآمد‌های نفتی و ارزپاشی شد، در هیچ دهه‌ای نرخ تورم روی آرامش به خود ندید.
  • توزیع واکسن ایرانی از نیمه اردیبهشت

    رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بیان کرد: مرحله دوم تست انسانی رو به پایان است و امیدواریم با ارائه مدارک در اوایل اردیبهشت فاز سوم تست انسانی را شروع کنیم. خط تولید سه میلیون دز در ماه تکمیل شده و تا اول اردیبهشت‌ماه یک میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.
  • واکسیناسیون ۷۸۰ میلیون نفر در سطح جهان

    مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه در هفته گذشته به‌رغم واکسینه شدن بیش از ۷۸۰ میلیون نفر در جهان، ۹ درصد افزایش در موارد عفونت و ۵ درصد افزایش در موارد مرگ رخ داده است، گفت: شمار معدودی از افراد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌‌کنند و ظاهرا برخی از افراد به این عقیده رسیده‌اند که اگر نسبتا جوان باشند، گرفتن کووید-۱۹ اهمیت چندانی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر