شماره روزنامه ۵۸۳۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۸۳۴

 • پیش‌بینی کسری بودجه ۱۴۰۲

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‎های مجلس در گزارشی به تغییرات بودجه ۱۴۰۲ از لایحه تا قانون پرداخته است. بر این اساس سقف بودجه کل کشور از ۵۲۶۱ به ۴۹۹۴هزار میلیارد تومان کاهش یافته که دلیل اصلی آن خروج پالایشگاه شازند از فهرست شرکت‌های دولتی مندرج در پیوست بودجه بود. با وجود این کاهش،‌ سقف بودجه عمومی به میزان ۱۰۰هزار میلیارد تومان معادل حدود ۵درصد سقف لایحه دولت افزایش یافته که حدود ۲۰هزار میلیارد تومان آن به دلیل درج رقم تهاتر قیر برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرما‌یه‌ای بود که در لایحه بودجه نیامده بود.
 • شاگرد زرنگ اقتصاد اروپا

  دنیای اقتصاد -گروه اقتصاد بین‌الملل: یک دهه پیش بار بدهی یونان به‌قدری سنگین شده بود که این کشور توان بازپرداخت آن را نداشت و منطقه یورو را در آستانه ورشکستگی قرار داده بود. پس از این روزگار پرحادثه، اما اکنون یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در منطقه اروپا متعلق به یونان است. آژانس‌های بین‌المللی رتبه‌بندی اعتباری با تایید بهبود قابل‌توجه این کشور، ارزیابی خود از وضعیت مالی آن را ارتقا داده‌اند و سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی را به سمت یونان هدایت می‌کنند. براساس گزارشی از نیویورک تایمز، درحال‌حاضر رشد اقتصادی یونان دو برابر میانگین منطقه یورو است و نرخ بیکاری در ۱۱درصد ثابت مانده است. نرخ با وجود اینکه بیکاری بالاست، اما قابل‌ذکر است که پایین‌ترین میزان در بیش از یک دهه گذشته است. این کشور به لیست مقاصد پرطرف‌دار گردشگران بازگشته و حضور آنان در آغاز موج جدیدی از ساخت‌وساز و مشاغل جدید موثر ظاهر شده است. شرکت‌های چندملیتی همچون مایکروسافت و فایزر در حال سرمایه‌گذاری هستند. بانک‌هایی که سابقا سقوط کرده‌ بودند، به حیات بازگشته‌اند و همراستای بهبود اقتصاد درحال گسترش فعالیت‌های خود هستند.
 • درآمدهای مالیاتی به بیش از دو برابر درآمدهای نفتی رسید

  ایرنا: رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در شش ماه اول سال جاری درآمدهای مالیاتی به بیش از دو برابر درآمدهای نفتی رسیده است. به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، سید محمدهادی سبحانیان، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: این دستاورد بزرگ دولت سیزدهم در راستای کاهش وابستگی به نفت و تامین مالی پایدار و غیرتورمی با تمرکز بر مالیات‌ستانی از دانه‌درشت‌ها و مبارزه جدی با فراریان مالیاتی رقم خورده است. وصول درآمدهای مالیاتی با تکیه بر اطلاعات شفاف، دقیق و بدون فشار بر مؤدیان کنونی و از طریق شناسایی مؤدیان جدید، تمرکز بر پایه‌های جدید مالیاتی و مقابله بیش از پیش با فرار مالیاتی با تکیه بر هوشمندسازی نظام مالیاتی صورت می‌گیرد. بر این اساس رشد درآمدهای مالیاتی بدون وارد آمدن فشار به بخش مشاغل صورت گرفته است؛ به طوری که در سال جاری حدود ۵۰درصد از مشاغل، مالیات صفر و حدود ۴۰درصد نیز مالیات زیر بیست‌میلیون تومان پرداخت کرده‌اند. همچنین طی دو سال گذشته از بار مالیاتی بخش تولید نیز به میزان ۷درصد کاسته شده است.
 • کشورهای آفریقایی و توسعه سیاست «بازنشستگی مشارکتی»

  صندوق بازنشستگی کشوری: گسترش پوشش بیمه‌های اجتماعی موضوعی کلیدی برای اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) و اعضای آن است و یکی از اولویت‌های اصلی ایسا برای دوره سه‌ساله ۲۰۲۵- ۲۰۲۳ با تاکید ویژه بر نوآوری‌ها و استراتژی‌ها برای گسترش طرح‌های بیمه‌های اجتماعی مشارکتی به خویش‌فرمایان، کارگران بخش خصوصی، کارگران مهاجر و سایر گروه‌های با پوشش دشوار به شمار می‌رود.
 • احیای ظرفیت سهامداری کشورمان در بانک مشترک ایران و مصر

  شادا: وزیر اقتصاد گفت: به دلیل کوتاهی‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران نتوانسته بود از سهام خود در بانک مشترک میان ایران و مصر استفاده کند. با مذاکراتی که با مدیرعامل بانک انجام دادیم، قرار شد اعضای هیات‌مدیره طرف ایرانی معرفی شده و مورد تایید بانک قرار گیرند تا از ظرفیت سهامداری خود در لایه مدیریتی بانک استفاده کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو