شماره روزنامه ۴۵۵۰
|

 • بانکداری فقهی و اخلاقی

  حمید قنبری/ کارشناس بانکی
  درست است که بانکداری در ایران پدیده‌ای نسبتاً جدید است و کلمه بانک، در ادبیات ایران کهن سابقه ندارد و بانکداری پدیده‌ای غربی است که در اواخر سلطنت قاجار وارد کشور شده است اما واسطه‌گری وجوه از دیرباز در ایران وجود داشته است. همواره کسانی بوده‌اند که نیاز به منابع مالی داشته‌اند و حاضر بوده‌اند برای به دست آوردن منابع مالی مبلغی بپردازند و در مقابل نیز، کسانی بوده‌اند که آن منابع مالی را در اختیار داشته‌اند و حاضر بوده‌اند در ازای دریافت مبلغی به عنوان زیاده، یا کارمزد، یا هر عنوان دیگری که بر روی آن بگذاریم، این منابع را در اختیار گروه اول قرار دهند.
 • بازوی توسعه رفاه اجتماعی

  بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، یکی از بانک‌هایی است که در سال‌های اخیر با ورود به حل مسائل، مشکلات و معضلات اجتماعی اقدامات خیرخواهانه فراوانی را در دستور کار قرار داده است. پرواضح است که بخشی از معضلات اجتماعی از جمله بیکاری، اعتیاد، طلاق و... ریشه در تنگنای مالی و اقتصادی دارد. از این‌رو بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تلاش کرده است با اعطای وام‌های ارزان‌قیمت و قرض‌الحسنه نقش موثری در کاهش این آسیب‌ها داشته باشد و آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های اجتماعی خود تعریف کند.
 • احیای فرهنگ قرض‌الحسنه

  یکی از حلقه‌های مفقوده در نظام بانکداری، اعطای وام‌های خرد در قالب عقد قرض‌الحسنه بوده است. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، طی یک دهه فعالیت خود، توانسته اقدامات موثر در راستای توسعه نظام بانکی ایفا کند. یکی از اصلی‌ترین این موضوعات احیا و ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه بوده است. این بانک با سرمایه اولیه ۵/ ۱ هزار میلیارد‌تومانی و با مشارکت بانک‌های دولتی در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد و با صدور مجوز رسمی از بانک مرکزی در سال ۱۳۸۷، بر اساس برنامه‌های تدوین‌شده، انجام امور مربوط به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در ارتباط با فعالیت‌های حساب قرض‌الحسنه جاری و بانکداری الکترونیکی را نیز بر عهده گرفت.
 • توسعه‌محوری

  محسن پدرام / رئیس هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
  یکی از اهداف اصلی بانکداری اسلامی، تسهیلات‌دهی و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه است. این در حالی است که بر اساس آمارهای منتشرشده بیش از نیمی از خانوارهای ایرانی، نتوانسته‌اند از تسهیلات مالی بانک‌ها استفاده کنند. با توجه به این موضوع اعطای تسهیلات خرد برای توانمندسازی خانوارها بسیار حائز اهمیت است. یکی از اهداف اصلی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بهبود شاخص عملکرد مالی کشور در زمینه عقد قرض‌الحسنه است. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای اهداف تامین‌شده خود تسهیلات قابل توجهی را به اقشار و خانوارهای کم‌درآمد اعطا کرده است.
 • آماده حضور بیشتر

  عیسی امامی/ عضو هیات‌مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
  با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی انتظار این بود که فعالیت‌های بخش اقتصادی با معیارهای اقتصاد اسلامی در انطباق باشد. شریان اصلی اقتصاد پول است و این سیاست‌های پولی باید با رهنمودهای اسلام منطبق باشد تا اقتصاد اسلامی شکل بگیرد. بنابراین لازمه تحقق اقتصاد اسلامی این بود که بانکداری اسلامی فعالیت خود را در نظام جمهوری اسلامی آغاز کند.
 • بسیج منابع، گسترش قرض‌الحسنه

  سلیمان توکلی / عضو هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
  قرض‌الحسنه عقدی است که به موجب آن بانک مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص حقیقی یا حقوقی به قرض واگذار می‌کند. تعهد بازپرداخت قرض‌گیرنده، صرفاً معادل مبلغ دریافتی به‌علاوه کارمزد آن خواهد بود. سهم قرض‌الحسنه اعطایی هر بانک، سقف تسهیلات پرداخت‌شده به متقاضیان و کارمزد آن سالانه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌شود و مدت بازپرداخت قرض‌الحسنه‌های اعطایی برای رفع نیازهای اشخاص حقیقی حداقل یک تا پنج سال است.
 • متنوع‌سازی تسهیلات‌دهی

  وظیفه بانک‌های تجاری این است که منابع از جامعه جذب کنند و در مسیر تولید و توسعه صنعت و اقتصاد تامین مالی کنند. در این راستا بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، به عنوان یکی از این بازیگران در بازار پول، توانست با جذب پول از جامعه و اعطای تسهیلات با نرخ کم، گام مهمی در راستای تحقق وظایف بانک‌ها برداد. این بانک طی ۱۰ سال فعالیت موثر، به جایگاه مناسبی در کشور دست یافته است و امیدوار است این روند را در سال‌های آتی نیز ادامه دهد. اما خدمات این بانک، تنها به تسهیلات قرض‌الحسنه محدود نشده و این بانک سعی کرده با ایجاد طرح‌های متنوع، نیاز مشتریان را برطرف کند.
 • احیای موثرتر سنت قرض‌الحسنه

  حسن تلیکانی / عضو هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
  همان‌طور که می‌دانید یکی از راه‌های رفع احتیاجات ضروری و نیازهای مالی خانواده‌ها دریافت وام قرض‌الحسنه از صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی یا فامیلی است لیکن نبود سرمایه در این تشکل‌ها و وجود ریسک‌های اعتباری و نقدینگی و کاهش نقدینگی (با توجه به افزایش قیمت‌ها) همواره این صندوق‌ها را تهدید کرده و گسترش خانوادگی این صندوق‌ها بعضاً مشکلات عدیده‌ای را به دنبال داشته است.
 • ارمغان اعتماد

  رشد ۵۰‌درصدی منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ۸ ماهه سال جاری نسبت به تمامی سال گذشته؛ شاید همین یک آمار کافی باشد تا نشان دهد این بانک چه مسیری را در پیش گرفته است. در روزهایی که هرکدام از بانک‌های کشور برای افزایش یک‌درصدی منابع خود با هزاران مشکل مواجه هستند اما یک بانک قرض‌الحسنه کشور توانسته منابع خود را افزایش قابل توجهی دهد. محل این افزایش منابع هم از سپرده‌های مردمی است که به این بانک قرض‌الحسنه اعتماد کرده‌اند.
 • رقابت در سطح جهانی

  بخش‌هایی در اقتصاد ما وجود دارد که مهم و دارای اهمیت است مثلاً بخش نفت و گاز یا بخش تولید موتور که برای خودرو، برای هواپیما، برای قطار، برای کشتی مورد استفاده است، این بخش‌های حساس و مهم [باید] دانش‌بنیان بشود. اینکه ما می‌گوییم اقتصاد دانش‌بنیان [این است]. جوان‌های ما، دانشمندان ما نشان داده‌اند که می‌توانند نوآوری کنند، می‌توانند ما را از آن سطحی که در فناوری داریم، بالاتر ببرند. خب این کار کوچکی است که موشک بُرد بلند را جوری تنظیم کنند که در دوهزار کیلومتری با انحراف دو متر یا پنج متر به هدف بخورد؟ خب آن مغزی که می‌تواند این کار را بکند، در موارد گوناگون دیگر هم می‌تواند؛ مثلاً فرض کنید که سطح موتور خودرو را با یک پیشرفتی بالا ببرد که فرض کنیم مصرفش کم بشود، یا موتور قطار را به فلان شکل به‌وجود بیاورد؛ می‌توانند. همین الان در کشور ما بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی‌ای وجود دارند که کارهایی که آنها انجام می‌دهند و تولید می‌کنند، یا از مشابه خارجی‌اش بهتر است یا برابر آنهاست؛ همین الان داریم؛ خب اینها را باید تقویت کرد. پس دانش‌بنیان شدنِ بخش‌های مهم اقتصاد داخلی، یکی از کارهایی است که در اقتصاد مقاومتی شرط است و بایستی انجام بگیرد.
 • ضرب شست امین‌الضرب

  یونس صادقی پژوهشگر تاریخ
  دوره ناصری در تاریخ توسعه ایران اهمیتی سترگ دارد چراکه گام آغازین ورود ما به عرصه کوشش عملی برای کم کردن فاصله با جهان جدید را شکل داد لیکن به دلیل استبدادزدگی پاسخی دیگر دریافت کرد.
 • چراغ‌ها را من روشن می‌کنم

  تا پایان دوره قاجار، مردم کوچه و بازار، برق را تنها در روشنایی خیابان معنی می‌کردند، اما در اوایل دوره رضاشاه آشنایی مردم شهرنشین با پدیده جدید برق و نیاز اداره‌های نوبنیاد دولتی به برق و روشنایی شهر در ساعت‌های پس از نیمه‌شب، دولت را بر آن داشت که به فکر تامین برق شبانه‌روزی بیفتد و در مرحله اول در مورد برق پایتخت چاره‌ای بیندیشد. در دی‌ماه ۱۳۱۳، محل کارخانه برق تهران انتخاب و نصب نیروگاه و تاسیس شبکه تهران به کارخانه اشکودای چکسلواکی سفارش داده شد. محل تاسیس کارخانه برق در ضلع شمال شرقی بیرون دروازه دوشان تپه قرار داشت که بعدها میدان ژاله نام گرفت و ریاست نیروگاه به مهندس زاپتال سپرده شد. برق تهران، در ابتدا قرار بود خارج از محاسبات و به طور مستقل کار کند. ریاست آن را میرزا سیدعلی‌خان نصر، استاندار مازندران عهده‌دار شد. مدتی بعد، مهندس غلامعلی فریور، به ریاست موسسه برق منصوب شد، اما استقلال برق دوامی نیافت و با انتصاب تیمسار هوشمند به عنوان شهردار تهران، برق تهران تحت مدیریت شهرداری درآمد. در نیروگاه اشکودا، برای نخستین بار از فشار قوی (۳/ ۶ کیلوولت) استفاده شده بود. انرژی برق این کارخانه با ۱۰ کلید فشار قوی ۳/ ۶ کیلوولتی به پنج خط عمومی، خط کارخانه سیمان ری، خط تسلیحات ارتش و مصرف داخلی وصل می‌شد و به داخل و خارج شهر انتقال می‌یافت.
 • آرمان تا واقعیت

  شادی معرفتی
  پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، نقطه عطفی در تاریخ کشور ما شد. با آغاز محاصره‌های اقتصادی و تحمیل جنگ، که خسارات سنگینی بر تاسیسات صنعت برق وارد کرد، کارشناسان خارجی که در دوران پهلوی، اداره‌کننده صنعت برق بودند، از کشور خارج شدند. در بحبوحه روزهای انقلاب و جنگ ایران و عراق، آنچه در صنعت به عنوان خط‌مشی اصلی مطرح شد، معنا بخشیدن به واژه «خودکفایی» بود. طرح کلی صنعت برق پس از انقلاب، رسیدن به خودکفایی از طریق سرمایه‌گذاری در ایجاد کارخانه‌های تولیدی، خلع‌ ید از مهندسان مشاور و پیمانکاران خارجی، نزدیکی به برخی کشورهای غیرمتعهد برای تبادل کالا و فناوری آنان در صنعت برق، برق‌رسانی به روستاها و ایجاد تسهیلات برای افزایش مصرف برق در بخش کشاورزی بود، چنان‌که در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ سالانه به طور متوسط به بیش از ۱۸۰۰ روستا برق‌رسانی شد. علاوه بر این، با تجدیدنظر اساسی در برنامه‌ریزی‌های گذشته، بازنگری در سیاست‌ها و اهداف وزارت نیرو و بررسی کلیه طرح‌های قبل از انقلاب، طرح‌هایی که با اصول و اهداف کلی انقلاب مغایر بودند، کنار گذاشته شدند. از جمله این طرح‌ها، طرح ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای بود. نیروگاه‌های هسته‌ای نوعی از نیروگاه‌های حرارتی هستند که در آنها به جای سوخت‌های فسیلی، همچون زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی، از انرژی حرارتی آزاد شده در اثر شکست هسته اتم‌های سنگینی همچون اورانیوم استفاده می‌شود. قرار بود این نیروگاه‌ها تا سال ۱۳۶۶، برابر هشت هزار مگاوات و تا پایان سال ۱۳۷۱، نزدیک به ۲۳ هزار مگاوات، برق هسته‌ای را وارد شبکه سراسری برق کنند. از این نوع نیروگاه‌ها، دو واحد در بوشهر و دو واحد در دارخوین اهواز در دست اجرا، دو واحد در اصفهان در مرحله طرح و تسطیح زمین و دو واحد در ساوه در حال مذاکره بود.

بیشتر