شماره روزنامه ۵۵۵۸
|

 • جنگ با اقتصاد اصفهان چه کرد

  باران مدرس: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طولانی‌ترین جنگ کلاسیک پس از جنگ جهانی دوم بودکه علاوه بر هزینه‌های انسانی و اجتماعی،۳۰۸۱ میلیارد تومان،معادل ۴۴۰ میلیارد دلار به نرخ دهه۶۰ هزینه زیرساختی، ساختمان، تاسیسات، ادوات و... بر ایران تحمیل‌کرد. برای درک درشتی این عدد آن را با کل درآمد نفتی ایران طی سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۳ که معادل ۴۳۲ میلیارد دلار بوده، مقایسه کنید.سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سال۱۳۹۹ با استناد به گزارش رسمی سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرد ۱۹.۶ میلیارد دلار در طول جنگ، هزینه جمهوری اسلامی‌شده است. دنیا نیز از زیان‌های اقتصادی جنگ در امان نبوده است. به گزارش موسسه اقتصاد و صلح (IEP)، در سال ۲۰۱۵ تاثیر اقتصادی خشونت و درگیری در اقتصاد جهانی، ۱۳.۶ تریلیون دلار بوده که این رقم معادل ۱۳.۳ درصد تولید ناخالص داخلی جهان بوده است.
 • توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بدون همراهی بخش خصوصی محقق نمی‌شود

  هجدهمین جلسه کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی با دستور کار بررسی‌ ظرفیت‌های قانونی تفاهم‌نامه استانداری اصفهان با ساتبا برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در استان در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار و وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور و استان و ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و آیین‌نامه اجرایی آن بررسی شد.
 • تصویر کارآفرینی در آینه امروز

  مهدی محمدی مشاور رسانه و کارآفرینی
  از خیلی‌ها که بپرسید کارآفرینی چیست یا کارآفرین کیست، دوست یا آشنایی را می‌شناسند که مثلا مرغداری یا گلخانه‌ای راه انداخته یا با یک کارگاه سه نفره شروع کرده و حالا دست صد نفر را گرفته و مشغولشان کرده است، علی‌الظاهر هم درست می‌گویند بندگان خدا! برای بیشتر افراد، مهم ما به ازای بیرونی فعالیت یا کنش است، اینکه پول به‌مثابه یکی از اشکال ثروت در برابر کالا یا خدمات خود به دست می‌آورند یا عدد آدم‌هایی که از راه مشخصی امرارمعاش می‌کنند، مهم‌تر از این است که فلان کسب‌وکار با استفاده از فناوری‌های نوین یا تکیه‌بر راهبردهای مدیریتی جدید، توانسته گسترش پیدا کند یا نیروهایی را آموزش و ارتقا داده باشد که هرکدام توانایی راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید یا ظاهر کردن تصویر ایده از دریچه دوربین خلاقیت بر قاب عکس واقعیت را داشته باشد.
 • در جستجوی سما

  «امیدمان نسبت به ‌روزهای اولی که فکر می‌کردیم ردی از سما در دوربین‌ها پیدا می‌کنیم کمتر شده، اما هیچ‌وقت ناامید نمی‌شویم... ما هنوز امیدواریم، امیدوار از اینکه به‌زودی خود شما با سما مصاحبه کنید و خبر سلامتی او منتشر شود...».
 • خلاقیت در بند نا دانسته ها

  مهدی برزین: فضای کار اشتراکی اصطلاح نسبتا جدیدی است که در سال‌های اخیر با آن مواجه شده‌ایم. در حالت کلی می‌توان گفت فضای کار اشتراکی نقطه متقابل سازمان‌ها و کسب و کارهای سنتی است. زیرا سازمان‌های سنتی ساختاری سلسله مراتبی دارند. که در آن بخش‌های مختلفی وجود دارد.
 • موج مهاجرت پزشکان

  نفیسه زمانی نژاد: مهاجرت پزشکان ایرانی به آن‌سوی مرزها در آرزوی زندگی و شرایط شغلی بهتر از اتفاقاتی است که در این سال‌ها به‌ویژه پس از شیوع ویروس کرونا بسیار از آن شنیده‌ایم و حالا به میزانی رسیده است که سخن از احتمال واردات پزشکان خارجی گفته می‌شود. چالشی که با تداوم آن، در آینده‌ای نه‌چندان دور، پیامدهایی ناخوشایند برای سلامت جامعه دربر، خواهد داشت.
 • انقلاب صنعتی پنجم در حال وقوع است

  دبیرکل اولین کنفرانس بین‌المللی توسعه کسب و کار و تحول دیجیتال با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی توسعه کسب و کار و تحول دیجیتال به میزبانی دانشگاه اصفهان بر ضرورت تحقق تحول دیجیتال در راستای انقلاب صنعتی پنجم تاکید کرد.
 • طرح جامع زاینده‌رود در حال مطالعه است

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: طرح جامع آب حوضه زاینده‌رود در حال مطالعه است و پس از تکمیل مطالعات و تایید وزارت نیرو عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
 • ۱۹۳ کیلومتر از راه های استان اصفهان در حال ساخت است

  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه ۱۹۳ کیلومتر پروژه راهسازی در استان اصفهان در حال ساخت است گفت: این اداره‌کل با برقراری تردد ایمن و روان در سطح جاده‌های استان در خدمت‌رسانی به مردم کوشا است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار داشت: استان اصفهان با مساحت تقریبی ۱۰۷ هزار کیلومتر مربع ۶.۵ درصد خاک کشور را داراست که ۲۵ هزار کیلومتر راه همسنگ، همجواری با ۹ استان و دارا بودن ۱۱۴ شهر همگی نشان از اهمیت بسیار بالای این استان در زمینه حمل و نقل و حوزه شهری است.
 • دپوی ۴۰۰۰ تن شیرخشک در اصفهان

  سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان با اشاره به دپوی ۴ هزار تن شیرخشک در استان، گفت: تمام سردخانه‌های استان پُر و شاهد مازاد نیاز گوشت قرمز و مرغ هستیم که بخشی از این ذخیره باید صادر شود.
 • اهدای خون ۳۶۴ اصفهانی در اربعین امسال

  مدیرکل انتقال خون استان اصفهان اعلام کرد: در اربعین امسال ۴۵۴ نفر به مراکز خون‌گیری استان مراجعه کردند که ۳۶۴ نفر موفق به اهدای خون شدند. علی فتوحی به آمار مراجعه و خون‌گیری از اول محرم تا اربعین ۱۴۰۱ در استان اشاره و اظهار کرد: در این مدت ۲۵ هزار و ۶۶۳ نفر برای اهدای خون مراجعه کردند و از ۲۰ هزار و ۵۶۵ نفر خون‌گیری انجام شد. وی گفت: از اول محرم تا اربعین سال گذشته ۲۰ هزار و ۹۳۲ نفر برای اهدای خون به مراکز خون‌گیری استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۹۰۱ نفر موفق به اهدای خون شدند. مدیرکل انتقال خون استان اصفهان از رشد ۲۲ درصدی خون‌گیری در ایام محرم تا اربعین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در استان خبر داد. وی خاطرنشان کرد: در اربعین امسال ۴۵۴ نفر به مراکز خون‌گیری استان مراجعه کردند که از این تعداد ۳۶۴ نفر موفق به اهدای خون شدند.
 • فقدان زمین‌های مردمی

  اميرحسين جعفري: در شهرهای امروزی با گسترش تکنولوژی، سطح فعالیت ورزشی و جسمانی- حرکتی افراد کاهش داشته و فعالیت‌های ذهنی و فشارهای روانی (افسردگی، پرخاشگری، اضطراب و ...) مردم افزایش‌یافته است؛ که برای برطرف کردن مشکلات مذکور، یکی از بهترین اقدامات، اشاعه ورزش با توسعه و ساخت فضاهای ورزشی است.
 • اصفهان فرسوده

  لیلی زواره‌ای: مجموع اتفاقات سال‌های اخیر موجب شده که اقتصاد ایران وارد فاز فرسودگی زیرساخت‌ها ‌شود. میانگین رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص کشور در طول ‌دهه ۹۰ منفی ۵ درصد بوده است. هزینه‌هایی که برای افزایش ظرفیت تولید و رشد دارایی‌های ثابت صرف می‌شود و ازنظر اقتصادی درآمدزا است با عنوان هزینه و بودجه عمرانی شناخته می‌شود که باهدف ایجاد دارایی‌های دیرپا یا سرمایه‌های ثابت، سرمایه‌گذاری می‌شود. در یک دهه اخیر از میزان بودجه عمرانی در بودجه سالانه کاسته و نرخ اختصاص داده‌شده هم به‌طور کامل محقق نشده است. از سوی دیگر نرخ سرمایه‌گذاری هم کاهش‌یافته تا میزان استهلاک سرمایه در کشور به رقم نگران‌کننده‌ای برسد.
 • مهلت ارسال طرح‌های فناورانه تمدید شد

  دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی گفت: زمان برگزاری جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌ بهایی به اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ موکول و به‌تبع آن مهلت ارسال طرح‌های فناورانه تمدید شد.
 • آموزش سازنده؛ زمینه‌ساز خلق ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

  مدیرعامل شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان با اشاره به اهمیت آموزش سازنده در خلق ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت: هم‌افزایی و شبکه‌سازی، تأمین مالی و مشاوره مناسب ازجمله خدماتی است که این شرکت‌ها به‌ویژه در آغاز فعالیت خود نیاز دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو