شماره روزنامه ۵۸۸۷
|

 • از چهارباغ گردی تا لبی آب!

  باران مدرس: تفریح را تجمل می‌دانند، پولی ته‌کیسه نمانده یا پای فرهنگ لنگ می‌زند؟ همه اماواگرها به هم آمیخت تا اصفهان در سال گذشته در شاخص هزینه‌های تفریحی از نگاه بانک مرکزی، در جایگاه ششم کشور قرار بگیرد. اصفهانی‌ها در سال یادشده۱.۶ درصد از درآمد خود را صرف هزینه‌های تفریحی کردند و این اتفاق در حالی روی داد که در آمار یادشده، استان‌هایی که از زیرساخت‌های گردشگری و تفریحی کمتری نسبت به اصفهان برخوردار هستند در صدر جدول قرار بگیرند. چنین رتبه‌ای برای شهری که شبانه‌روز مسوولانش به صحبت درباره گردشگری خلاصه می‌شود، نه‌تنها عجیب است که انگار واژه "قطب گردشگری " را هم ریشخند می‌کند!
 • شاخص خوب بودن اصفهان برای جهان چیست؟

  مهدی برزین: جریان جهانی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از ۸۶۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۹ به ۱.۵۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرد. سال گذشته، سهم بخش گردشگری در تولید ناخالص داخلی دنیا ۷.۶ تریلیون دلار بود و این بخش پشتیبان یک شغل از هر ۱۱ شغل در اقتصاد جهانی بوده است.
 • اقتصاد لرزان اصفهان

  لیلی زواره‌ای: بازوی پژوهشی مجلس بیست و دومین گزارش فصلی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری ایران را منتشر کرد تا سرمایه گریزی اصفهان دوباره در صدر اخبار قرار بگیرد. درحالی‌که این گزارش نشان می‌دهد که شاخص فوق در کشور و اصفهان نسبت به دو فصل قبل بهبودیافته اما نصف جهان همچنان نسبت به متوسط کشوری، سرمایه گریزی خود را حفظ کرده است. از بین ۳۸ مولفه و ۹ حوزه کاری که در گزارش یادشده موردبررسی قرارگرفته، شاخص‌های امنیت سرمایه‌گذاری، عملکرد دولت و ثبات اقتصاد کلان ارقام بیشتری را کسب کرده‌اند که نشان‌دهنده عملکرد نامناسب دولت و وضعیت ضعیف مولفه‌های اقتصاد کلان در این استان است.
 • نگاه ملی و فرامرزی؛ راه‌حل بحران آب حوضه زاینده‌رود است

  در این دیدار که با حضور رئیس و چند تن از اعضای هیات نمایندگان اتاق اصفهان برگزار شد، درباره افزایش تعاملات و همکاری‌ها در موضوعات مشترک بین دو استان رایزنی و تبادل نظر شد.
 • قیمت جان به وقت بازنشستگی

  مهدی محمدی / کارشناس رسانه و کارآفرینی
  بازنشستگی همراه با تامین آتیه و تضمین گذران آبرومند زندگیِ پیر‌سالی دستاورد دنیای مدرن محسوب می‌شود، تا حداقل اواخر قرن نوزدهم میلادی عموما تا لحظه مرگ بنا کار کردن بود و جان کندن! ابتکار آلمانی در سال ۱۸۹۹ حالا باعث دردسر دولت‌ها و کارفرماها شده، دیگر نمی‌شود از زندگان تا لحظه‌ای که نفس می‌کشند کار کشید، باید به فکر درمان، تامین و فراهم کردن حداقلی از زندگی آبرومند برای آن‌ها بود، ولی گمان نکنید که چرخ‌های توسعه شبه سرمایه‌داری فکر اینجایش را نکرده، اگر دنیای مدرن در کشورهای توسعه‌یافته پس از سال‌ها در شرایط خاص خودش، حقوق اساسی را ابداع کرد و از دل آن حقوق شهروندی، حقوق کارگری و هزار بند و تبصره بیرون آورد تا کارگر و هر آدمی بداند مثلا در هفته چند ساعت کار بکند، حق درمان، حق عائله‌مندی، حق مسکن و مرخصی با حقوق و این چیزها دارد، کسان دیگری هم بودند که همه این‌ها را به سخره گرفتند با چیزی که به‌دروغ قاعده بازار خوانده می‌شود.
 • هدف اصلی ما انسجام و توسعه دانش حرفه ای حسابداران است

  گروه گفتگو: روز حسابدار در اصفهان با حضور حسابداران مطرح کشور، هرساله با برنامه‌های متنوعی در قالب یک همایش برگزار می‌شود. روز حسابدار فرصتی است که مدیران مالی، حسابرسان و حسابداران ضمن آشنایی با دستاوردهای یک سال اخیر، از فرصت انتقال دانش و اطلاعات و ایجاد بسترهای ارتباطی با یکدیگر برخوردار می‌شوند. هرساله روز حسابدار در اصفهان شاهد حضور چهره‌های مختلف ازجمله بزرگان این عرصه بوده است و امسال نیز در ۱۵ آذرماه، سالن همایش سیتی سنتر شاهد برگزاری دهمین سالگرد روز حسابدار خواهد بود.
 • فرو نشست صنعت قطعه‌سازی در بازار سرمایه

  مهدی برزین: از بین شرکت‌های فعال در صنعت قطعه‌سازی، ۲۹ شرکت در بازار سهام حضور دارند. ارزش بازار شرکت‌های فعال در این صنعت حدود ۰.۵۶ درصد ارزش بازار سهام را تشکیل می‌دهد. سهام شناور این گروه به‌طور متوسط ۲۶ درصد است. در یک سال اخیر، میانگین بازدهی گروه ۱۴- درصد و میانگین بازدهی بورس تهران و فرا بورس ایران ۱۲- درصد بوده است. بتای صنعت به‌طور متوسط در سه سال گذشته ۰/۹۹ است. رکود حاکم بر اقتصاد کشور و ثبات نرخ ارز در نیمه ابتدایی دهه ۱۳۹۰، سودآوری صنعت را تحت‌فشار قرار داد.
 • اصفهان؛ آرامستان قطعه‌سازان

  نسیم زمانی: نوسان نرخ ارز، رشد قیمت نهاده‌های تولید، کمبود سرمایه‌گذار و مهم‌تر از همه نبود نقدینگی ازجمله مشکلات صنعتی است که از آن به‌عنوان یکی از صنایع مادر و استراتژیک کشور، نام‌برده می‌شود. به‌خصوص در اصفهان که خود از مراکز برتر قطعه‌سازی کشور محسوب می‌شود و به دلیل صنعتی بودنش دارای تعداد بی‌شماری فعال در این زمینه است صنعتی که بنا به گفته فعالانش در شرایط بسیار، بحرانی گرفتارشده است.
 • کیفیت صنعت خودرو در گرو ارتقای مدیریت کیفیت قطعه سازان

  فرزین انصاریان/ رئیس انجمن ملی کیفیت
  پس از جنگ هشت‌ساله و در دوران سازندگی به دنبال ورود تولیدکنندگان خارجی از هر سه حوزه جغرافیایی اروپا (پژو، رنو ، سیتروئن‌) ، ژاپن (نیسان) و آمریکا (فورد سازنده اصلی پراید) و همچنین از کره ، مجموعه‌ای از سیستم‌ها و تکنیک‌های مدیریت کیفیت که با یکدیگر تفاوت‌های زیادی داشتند به صنعت خودروسازی ایران وارد و برحسب اینکه واگذاری خط تولید چه نوع اتومبیلی به کدام شرکت واگذار می‌شود، الزاما، شیوه مدیریت کیفیت شرکت خارجی هم به آن شرکت تحمیل می‌شد و تا زمانی که آن نوع اتومبیل تحت نظارت سازنده اصلی در حال ساخت بود، این سیستم‌ها اجرا و پس‌ازآن کم‌کم تحلیل می‌رفت و جای خود را به ملغمه‌ای از سیستم‌ها و روش‌های بدون هویت مشخصی می‌داد که حاصل ترکیب بی‌برنامه از آن‌ها بود. جالب اینکه این روش‌ها در امروز هم ، حتی در واحدهای وابسته به شرکت‌های بزرگ سازنده خودرو هم متفاوت اجرا می‌شود.
 • جیب خالی و دخل بی رمق تفریح

  گروه محتوا: درحالی‌که کشور آمریکا می‌تواند از شهربازی‌ها و پارک‌های آبی خود به‌تنهایی حدود ۵۵.۴ بیلیون دلار در ‌سال درآمدزایی کند، هیچ آمار قابل اتکایی برای درآمدزایی شهربازی‌های ایرانی در کشور وجود ندارد؛ چراکه اساسا درآمدزایی از مراکز تفریحی این‌چنینی در کشور محلی از اعراب ندارد. وب‌سایت IAAPA، آماری را به نقل از انجمن بین‌المللی شهربازی‌ها و جاذبه‌های گردشگری اعلام کرده است. بر این اساس، بیش از ۴۰۰ شهربازی و جاذبه گردشگری در ایالات‌متحده وجود دارد و این در حالی است که سهم کشورهای اروپایی درمجموع ۳۰۰ شهربازی است.
 • احداث ۶ میدان میوه و تره‌بار در اصفهان

  شهردار اصفهان از احداث ۶ میدان عرضه میوه و تره‌بار در اصفهان خبر داد. به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، علی قاسم‌زاده روز شنبه چهارم آذرماه در برنامه رادیویی «سلام اصفهان» ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج اظهار کرد: شهرداری اصفهان همچون بسیاری از نهادها سعی کرده است از بسیجیان از جمله شهدای بسیجی دوران دفاع مقدس و کسانی که در مرزهای اعتقادی و سیاسی کشور در حال تلاش هستند، تقدیر کند.
 • اجرای ۳ هزار و ۶۷۴ تن روکش آسفالت طی هفته گذشته در شهر

  مدیرعامل سازمان عمران شهرداری اصفهان گفت: عملیات اجرایی روکش آسفالت، آسفالت‌تراشی و اجرای آسفالت جایگزین، به میزان ۳ هزار و ۶۷۴ تن طی هفته گذشته در مناطق پانزده‌گانه اجرا شده است.
 • سفر نیم‌روزۀ عزت‌الله ضرغامی به اصفهان

  وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور در روز نکوداشت اصفهان و به منظور افتتاح هتل چهارباغ، بازدید از کارخانه ریسباف، بازدید از قلعه مورچه خورت و همچنین افتتاح مجتمع گردشگری پارتاک در شهرستان شاهین شهر به استان اصفهان سفر کرد.
 • هزار دردسر خوشگلی

  گروه محتوا: کسی نمی‌تواند زیبایی را تعریف کند چراکه ماورای زبان است و ما هنوز بر سر اساس آن نزاع می‌کنیم. از زمان آغاز دوره تمدن نتایج تراژیک و مضحک جست‌وجوی زیبایی ادامه داشته است. طبیعت و ذات اسرارآمیز زیبایی، دانشمندان و هنرمندان را واداشته تا نزاع و مباحثات زیادی بر سر تعریف آن توسط یک فرمول داشته باشند. زیبایی یا فقدان آن‌همه چیز را تعیین می‌کند، ازآنچه می‌پوشیم تا آنچه می‌خوریم و آنچه درباره خود می‌اندیشیم. فضیلت‌های پنهان مانند مهربانی، سخاوت و همدلی اکنون از حوزه مد خارج است. صنایع چند میلیارد دلاری برای خلق تصاویر زیبایی ایجادشده‌اند و می‌توان تاثیر عمیق این تصویر ایجادشده در نسل جوان خاصه دختران را دید. در طول دوران کودکی، دختران برای توجه بیش‌ازحد به چهره خود آموزش می‌بینند و بعدها به خاطر احساس ناامنی به وجود آمده از نیاز به جذاب بودن رنج می‌برند.
 • زیر تیغ زیبایی

  نفیسه زمانی نژاد :پایتخت جراحی بینی جهان عنوانی که در میان ۲۰۶ کشور دنیا ایران توانسته است آن را به خود تعلق دهد. اما از این پرطرفدارترین عمل جراحی که بگذریم پای جراحی‌های لاغری و زیبایی‌اندام مثل انواع شیوه‌های کوچک کردن معده، ساکشن و … به میان می‌آید،که هرکدام در حالت خوش‌بینانه اگر تا میزانی از انتظارات داوطلبینش را هم برآورده سازد، بدون شک هیچ‌کدام از آن‌ها بدون عوارض نیست و مشکلاتی را به دنبال خود می‌آورد. به غیرازآن دسته مواردی که فرد را محکوم‌به مرگی می‌کند که نمونه‌های زیادی از آن را شنیده‌ایم و یا افرادی که سلامتی‌شان را برای همیشه قربانی این نوع از جراحی‌ها کرده‌اند

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو