شماره روزنامه ۶۰۵۵
|

 • نسخه مالی راه نجات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: بخش کشاورزی وظیفه مهم تامین موادغذایی را در هر جامعه‌‌‌ای به عهده دارد و بنا بر آخرین آمار نزدیک به ۱۶‌درصد از کل شاغلان ایران در این بخش فعالیت دارند، اما این بخش در ایران به دلیل نبود سرمایه‌گذاری کافی و به طور کلی کمبود سرمایه دچار مشکلات فراوانی است. هر سال با نزدیک شدن به فصل گرما و همزمان با فصل برداشت محصول کشاورزی، قیمت متعارف و فروش به موقع محصولات برای تولیدکنندگانی که در این عرصه فعالیت دارند نقش کلیدی دارد. هرچند محصولات اساسی مانند گندم دارای قیمت‌های تضمینی خرید هستند، اما قیمت برخی ارقام دیگر مانند صیفی‌‌‌ها همواره برای فعالان این عرصه موجب نگرانی است، زیرا به دلیل تقاضای روزانه بازار و بالا بودن هزینه‌‌‌های جانبی این دغدغه همیشه برای آنها مطرح است که با وجود تولید یک محصول باکیفیت اما قیمت‌های خرید از آنها در سطح نازلی است به گونه‌‌‌ای که سود چندانی برای آنها در برندارد و امکان بهبود تولید و معیشت برای آنها فراهم نمی‌شود. دلالان معمولا محصولات زراعی را با قیمت پایین از تولیدکنندگان خریداری می‌کنند و با چند برابر سود به دست مصرف‌کننده می‌‌‌رسانند.
 • تولید خوراک دام در گرداب مخاطرات

  دنیای اقتصاد-شهلا روشنی: وابستگی ۸۰درصدی کشور به واردات نهاده‌‌‌های دامی و هر گونه اختلال در تامین و توزیع این نهاده‌‌‌ها، تولید محصولاتی از جمله مرغ، تخم‌مرغ، شیر و گوشت قرمز را با چالش‌‌‌های متعددی مواجه کرده است. کارشناسان معتقدند عدم‌تخصیص و تامین ارز، ناکارآمدی سیستم توزیع و سیاستگذاری دستوری در زمینه قیمت، سامانه بازارگاه و بوروکراسی‌‌‌های گمرک اصلی‌‌‌ترین چالش‌‌‌ها در مسیر تامین نهاده‌‌‌هاست. به گفته فعالان اقتصادی، از یکسو اختلالات ایجاد‌شده در بازار و نوسانات قیمتی محصولات پروتئینی در ماه‌‌‌های اخیر و از سوی دیگر میزان نهاده‌‌‌هایی که در سامانه بازارگاه عرضه می‌شود (که تنها حدود ۲۰ تا ۳۰‌درصد خوراک موردنیاز تولیدکنندگان کشور را تامین می‌کند) پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان نیست. ضمن اینکه ایراداتی بر نحوه توزیع همین میزان نهاده در سامانه بازارگاه وارد است که حاکی از عدم‌شفافیت در برخی جنبه‌‌‌هاست. بنابراین این عده معتقد هستند اگر دولت چهاردهم نتواند چالش‌‌‌های ذکر شده را رفع کند طی سال‌های آتی این تنش‌‌‌ها با نوسانات چند برابری به بازار این صنعت وارد شده و باز‌تاب آن امنیت غذایی را به چالش خواهد کشید.
 • دومینوی بی‌تدبیری در صنعت مرغ

  دنیای اقتصاد-شهلا روشنی: صنعت مرغ یکی از بزرگ‌ترین صنایع در ایران است که گردش مالی آن بیش از ۲۰۰‌هزار میلیارد در سال است و با فعالیت ۲۰‌هزار واحد صنفی در کشور یک اشتغال‌‌‌آفرینی۲۰۰‌هزار نفری در کشور ایجاد کرده است.
 • ارز‌آوری ۵ میلیون دلاری قزل‌آلا

  دنیای‌اقتصاد‌: بنابر آمار از ابتدای سال حدود هزارتن قزل آلا به ارزش۴ تا ۵ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است.
 • نیاز سالانه ۱۳ میلیون مترمکعب چوب در کشور

  دنیای‌اقتصاد: بنابر آمار سالانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون مترمکعب چوب موردنیاز صنایع چوب و کاغذسازی است که ۵ تا ۵.۵ میلیون مترمکعب از محل تولید داخل و مابقی با واردات تامین می‌شود که با توسعه زراعت چوب همزمان با طرح کاشت یک میلیارد درخت به دنبال کاهش واردات و وابستگی به کشورهای دیگر هستیم.
 • سیب‌زمینی در گودال چالش

  دنیای اقتصاد: کشورهای زیادی در جهان سیب‌زمینی تولید می‌کنند، اما چین بیش از هر کشور دیگری در جهان سیب‌زمینی تولید کرده و بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول است؛ به طور معمول، چین سالانه نزدیک به ۹۲ میلیون تن سیب‌زمینی برداشت می‌کند. با وجود اینکه بخش بزرگی از محصول توسط این کشور مصرف می‌شود، بخش زیادی از آن را هم به کشورهای دیگر صادر می‌کند.
 • ممنوعیت شکار در مزارع نیشکر تا حذف سموم کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: «سهم من در تداوم حیات»؛ شعار امسال هفته محیط‌‌‌زیست است؛ شعاری که نشان می‌دهد همه ما باید دست به دست هم دهیم و برای صیانت از محیط‌‌‌زیست کشورمان پای کار بیاییم. در این میان، شرکت توسعه نیشکر نیز به سهم خود، با اقدام‌‌‌های زیربنایی و مبتنی بر دانش، نقشی مهم در صیانت از محیط‌‌‌زیست و ارتقای آن داشته است؛ نقشی که به گفته معاون کشاورزی این شرکت، موجب شده این صنعت، به عنوان صنعت دوستدار محیط‌‌‌زیست معرفی شود.
 • پای لنگ کشاورزی در نبود صنعت

  در بیشتر کشور‌‌‌ها ابتدا کشاورزی رشد کرده و سپس موجب توسعه دیگر صنعت‌‌‌ها شده است در حالی که حرکت کلی کشورها به سمت توسعه و پیشرفت و میل به استقلال، رابطه مستقیمی با تولیدات کشاورزی دارد.
 • ریسک‌‌‌های تولید گلخانه‌‌‌ای صیفی‌‌‌جات

  محمدرضا بهاروند/ کارشناس کشاورزی
  افرادی که برای خرید مایحتاج خود به مراکز عرضه میوه و سبزی مراجعه می‌کنند، با محصولات بسیار متنوع در انواع رنگ‌‌‌ و اندازه‌‌‌ مواجه می‌‌‌شوند؛ در‌‌‌صورتی که بیشتر آنها با نحوه پرورش این محصولات و فرآیند تولید تا عرضه آنها به بازار آشنایی چندانی ندارند.
 • چگونه به امنیت غذایی دست یابیم؟

  علی‌اشرف منصوری /کارشناس حوزه کشاورزی
  امنیت غذایی و ارتقای تولید محصولات کشاورزی عنوان گزارشی است که گروه کشاورزی مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران زیرنظر مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق ایران در ادامه ارزیابی لایحه برنامه هفتم توسعه از نگاه بخش‌‌‌خصوصی تهیه کرده است. طبق تعریف سازمان غذا و کشاورزی ملل ‌‌‌متحد (فائو)، امنیت غذایی به‌‌‌معنای اطمینان از دسترسی فیزیکی- اقتصادی پایدار همه افراد جامعه به غذای کافی، مغذی و سالم در تمامی اوقات برای داشتن فعالیت و زندگی سالم است. امنیت غذایی را بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تردید می‌توان شالوده امنیت ملی به‌‌‌شمار آورد و تضمین امنیت ملی نیز یکی از اصلی‌‌‌ترین اهداف حاکمیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیاسی محسوب می‌شود، از این‌رو تلاش کشورهای جهان عمدتا بر این مبنا بوده و هست که سهم قابل‌‌‌قبولی از غذای موردنیاز جوامع خود را با اتکا بر تولیدات داخلی تامین کنند و به‌‌‌ این ‌‌‌ترتیب امنیت غذایی آنها را تضمین کنند.
 • استخوان لای زخم مرغداران

  دنیای‌اقتصاد: ظرفیت تولید گوشت مرغ در کشور بین ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰‌هزار تن است. بنابراین بین ۸۰۰‌هزار تا یک میلیون تن می‌توانیم صادرات گوشت مرغ داشته باشیم، اما سیاست‌‌‌های دستوری باعث وضعیت تولید فعلی شده که در مقطعی با بیش‌بود و در مقطعی دیگر کم‌بود تولید روبه‌‌‌رو هستیم. این مطالب بخشی از صحبت‌‌‌های فعالان این عرصه است که نگرانی خود را با روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در میان می‌‌‌گذارند.
 • تغییر رویکرد کشاورزی سنتی به مدرن در گرو فرهنگ‏‌سازی

  محمدرضا بهاروند / کارشناس اقتصاد کشاورزی
  راه‌‌های بسیاری برای بهینه‌‌سازی، هوشمندسازی و مصرف آب در بخش کشاورزی وجود دارد؛ روش‌هایی که با استفاده از آنها می‌توان مصرف آب را تا حد زیادی کاهش داد یا کنترل کرد.
 • هزینه‌های بالای احداث؛ مانعی بر سر راه توسعه گلخانه‌های کشور

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به بحران کم آبی و خشکسالی در کشور، سال‌ها است روی توسعه گلخانه‌های کشور تاکید می‌شود، با وجود این تولیدکنندگان و گلخانه‌داران با مشکلات و موانع عدیده‌ای مواجه هستند. به طوری که نوسان قیمت تجهیزات و روند رو به رشدی که قیمت‌ها دارد موجب شده استقبال چندانی از احداث و راه‌اندازی گلخانه در کشور نشود. به این ترتیب به نظر می‌رسید در شرایطی که وضعیت تخصیص تسهیلات هم چندان رو به راه نیست و آن‌گونه که انتظار می‌رود گلخانه‌داران به تسهیلات ویژه دسترسی ندارند، توسعه سطح زیرکشت گلخانه‌ها طبق برنامه‌های تعیین شده پیش نخواهد رفت.
 • گیاهان دارویی؛ صنعتی سودآور

  علاقه مردم به مصرف انواع گیاهان دارویی سطح زیر کشت قابل قبولی را به این گیاهان اختصاص داده است. آیا آمار تولید گیاهان دارویی ایران در سال ۱۴۰۲ را می‏‌دانید؟ به عنوان نمونه در سال ۱۴۰۲، ۲۶۰‌هزار هکتار از زمین‏‌های زیر کشت به کشت انواع گیاهان دارویی مختلف اختصاص داشته است. ۴۰۰‌هزار تن محصول از این زمین‏‌ها برداشت شده است که در بازار داخل و خارج قابل استفاده است. کیفیت بسیاری از گیاهان دارویی تولید داخل در حد عالی است، همین کیفیت بسیاری از بازار‏‌های خارجی همسایه را مجاب کرده تا متقاضی محصولات ما باشند.
 • ادوات را با حداقل سود عرضه می‌‌کنیم

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به بحران کم‌آبی و خشکسالی در کشور در دهه هشتاد بحث کشاورزی حفاظتی رواج یافت و تولیدکننده‌‌های داخلی از همان زمان با شرکت‌های خارجی وارد بحث واردات، تولید مشترک و انتقال تکنولوژی و ساخت ادوات و ماشین‌‌آلات این حوزه شدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر