شماره روزنامه ۵۵۶۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار کشاورزی - روزنامه شماره ۵۵۶۲

 • استیصال دامداران برای ادامه فعالیت

  دنياي اقتصاد: به گفته فعالان صنعت دامداری، صنعت دام سبک کشور طی چند سال اخیر به دلیل سوء تدابیر، دچار تکانه‌های اساسی شده است که عدم رفع آنها، آینده نامناسبی را برای این صنعت راهبردی و پرورش‌دهندگان پرتلاش آن ترسیم خواهد کرد. در حال حاضر عواملی مانند افزایش قیمت تمام‌شده ناشی از رشد کم‌‌‌‌سابقه قیمت نهاده‌ها، همراه با قیمت پایین دام در بازار (در بیشتر ایام سال، قیمت بره زنده کمتر از ۵۰ هزار تومان به‌‌ازای هر کیلوگرم بود)، نقدینگی اندک و تجمع دام مازاد در دامداری‌‌ها، دامداران را مجبور به فروش و کشتار بخشی از دام مولد برای هزینه‌کرد برای سایر دام‌ها کرده است. با وجود این وضعیت، مصرف‌‌کننده هیچ‌گاه شاهد کاهش ملموس و پایدار قیمت گوشت قرمز در بازار نبود. البته در کنار همه این عوامل، زمزمه‌های حذف ارز ترجیحی و تبدیل آن به تیتر اول برخی از سایت‌‌های خبری در التهاب بازار بی‌‌تاثیر نبود.
 • ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا شد

  دنياي اقتصاد: آمارهای فائو نشان می‌دهد تولید غلات ایران در سال ۲۰۲۲ با رشد ۵/ ۱۳ درصدی به ۳/ ۲۰ میلیون تن رسیده و ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ گندم جهان در این سال شده است.
 • استقبال بالای کشاورزان خرد از کشت قراردادی گندم

  دنياي اقتصاد: قرار است کشت قراردادی گندم برای دومین سال امسال در ۲میلیون هکتار صورت بگیرد، این در حالی است که سال گذشته به صورت آزمایشی و در ۲۵۰هزار هکتار انجام شد و برخی از کارشناسان معتقدند بخشی از افزایش تولید گندم امسال مدیون کشت قراردادی است. در همین راستا مدیرعامل بنیاد ملی گندم‌کاران ایران با بیان اینکه هنوز دستور‌العمل اجرایی کشت قراردادی، شیوه اجرای قرارداد، نحوه پرداخت‌ها و دیگر مسائل از سوی وزارتخانه به ما ابلاغ نشده است گفت: در بحث کشت قراردادی غالبا نگاه وزارتخانه به این است که چون کشاورزان اکثرا بضاعت مالی برای تهیه نهاده‌ها ندارند در این قسمت که ابتدای فصل زراعی است به کشاورزان کمک کند و کود، بیمه کشاورزی و ... را برای کشاورز تامین کند و زمانی که کشاورز محصول خود را تحویل داد پول آن را بگیرد.
 • استارت‌‌آپ‌های فعال در کاشت بذر

  دنياي اقتصاد: از برنامه‌های مدیریت مزرعه گرفته تا پلتفرم‌‌هایی که زنبورها را رصد می‌کنند، در اینجا چند استارت‌آپ کشاورزی از ایرلند و سراسر اروپا را معرفی می‌کنیم که باید فعالیت آنها را به دقت رصد کنید. این هفته، شهر کوچک Ratheniska در شهرستان لیش در جمهوری ایرلند میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فضای باز اروپا با نام مسابقات قهرمانی ملی شخم سال ۲۰۲۲ بود. در این رویداد، شرکت‌‌های کشاورزی و استارت‌آپ‌‌‌های ایرلندی به عنوان بخشی از عرصه نوآوری Enterprise Ireland مورد توجه قرار گرفتند، مانند فناوری شیردوشی پیرسون و میکرون آگریتک که جوایزی را برای نوآوری‌‌های خود در مزرعه دریافت کردند. نوآوری‌هایی از این دست نقش مهمی در آینده صنعت کشاورزی ایفا کرده و کشاورزی را از طریق تحول دیجیتال و یافتن راه‌هایی برای تقویت پایداری متحول می‌کنند. در اینجا نگاهی به استارت‌آپ‌‌‌های فناوری کشاورزی (آگریتک) از ایرلند و سراسر اروپا می‌‌اندازیم که نحوه تعامل ما با کشاورزی را تغییر می‌دهند، از برنامه‌هایی که بر درختان میوه نظارت می‌کنند تا فناوری‌‌هایی که می‌توانند بنیان ژن‌‌های گیاهان را تغییر دهند.
 • کشت گلخانه‌ای راهکاری برای تامین امنیت غذایی

  دنياي اقتصاد: در حال حاضر تحریم‌ها و مشکلاتی از این قبیل تامین بخشی از اقلام کشاورزی و منابع غذایی دنیا و منطقه را با مشکل مواجه کرده است.
 • سایه رکود صنعت طیور بر سازندگان دستگاه‌های خوراک آماده

  دنياي اقتصاد: وضعیت بازار تولید و عرضه ماشین‌آلات و دستگاه‌های کلیه بخش‌های صنعت کشاورزی به رونق ۶ ماه تا یک سال قبل نیست؛ یعنی با توجه به مشکلات پیش آمده و کاهش تولید طیور، مرغداران چندان تمایل به خرید دستگاه برای مرغداری‌های خود ندارند.
بیشتر
مدیران خودرو