بهترین رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن:

برای اکثر افرادی که رژیم می‌گیرند، کاهش وزن هدف اصلی است، اما کاهش وزن و حفظ وزن نهایی کاری آسان نیست. تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۳۵-۳۰ درصد وزن از دست رفته در رژیم غذایی طی یک سال دوباره باز می‌گردد. اما حفظ وزن کاهش یافته امکان‌پذیر است. فقط باید برنامه غذایی مناسبی پیدا کنید. کارشناسان تاثیر ۴۰ رژیم غذایی محبوب را بر کاهش وزن کوتاه‌مدت و دراز مدت بررسی کردند. آنها معتقدند برخی افراد می‌خواهند به سرعت وزن کم کنند، در حالی که عده‌ای دیگر می‌خواهند در طول چند سال وزن کم کنند و وزن کاهش یافته برگشت نداشته باشد. کارشناسان سلامت Weight Watchers را به‌عنوان بهترین رژیم غذایی در کاهش وزن کوتاه‌مدت و بلندمدت رتبه‌بندی کردند. در کاهش وزن کوتاه‌مدت این رژیم نمره ۴ از ۵ و در کاهش وزن بلندمدت رتبه ۵/ ۳ از ۵ را کسب کرد.

رژیم غذایی با چربی زیاد بدون افزایش وزن؟ مطالعات نشان می‌دهد این امر امکان‌پذیر است محققان معتقدند راهی برای جلوگیری از افزایش وزن با وجود رژیم غذایی با چربی بالا وجود ندارد. رژیم غذایی Volumetrics در جایگاه دوم بهترین رژیم غذایی کاهش وزن قرار گرفت؛ این رژیم نمره ۸/ ۳ از ۵ برای کاهش وزن کوتاه‌مدت و نمره ۳/ ۳ از ۵ برای کاهش وزن طولانی مدت را کسب کرد. رژیم غذایی Volumetricics توسط باربارا رولز طراحی شده است؛ او استاد تغذیه در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است. این رژیم غذایی بر استفاده از مواد غذایی با چگالی کم انرژی، مانند شیر، غلات، میوه‌ها و سبزیجات بدون نشاسته تمرکز دارد. همچنین غذاهای با تراکم انرژی بالا را نیز در رژیم غذایی محدود کرده است.

بهترین رژیم‌های غذایی برای سلامتی قلب:

بیماری قلب علت اصلی مرگ و میر مردان و زنان در آمریکا است و هر ساله حدود ۶۱۰۰۰۰ نفر در این کشور در اثر این بیماری کشته می‌شوند. رژیم غذایی ضعیف می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد؛ زیرا مصرف موادغذایی غنی از چربی می‌تواند منجر به فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی شود که عامل اصلی خطر برای این بیماری است. اما چه برنامه غذایی برای سلامتی قلب بهتر است؟ برای این گروه، کارشناسان بهداشت ۴۰ رژیم غذایی را تجزیه و تحلیل کردند و به آنها رتبه‌های متوسط برای سلامت قلب اعطا کردند.

موسسه ملی قلب، ریه و خون – بخشی از موسسه ملی بهداشت (NIH)، رژیم DASH غنی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مرغ و لبنیات کم چرب را تایید کرد. در این رژیم غذاها با قند زیاد و چربی‌های اشباع و ترانس محدود می‌باشند. همچنین رژیم غذایی DASH رتبه بهترین رژیم غذایی را کسب کرد. رژیم غذایی مدیترانه‌ای که بر مصرف ماهی و غذاهای دریایی، حداقل دو بار در هفته، همراه با مصرف منظم میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و دانه‌های غلات، در کنار رژیم غذایی Ornish تاکید دارد، جایگاه دوم بهترین رژیم غذایی قلب را به دست آورد. با رژیم غذایی Ornish چربی به ۱۰ درصد کالری روزانه محدود شد و غذاها به پنج گروه: از کمترین تا بیشترین سطح سلامتی دسته‌بندی شدند.

بهترین رژیم‌های غذایی برای دیابت

رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه‌تنها بهترین رژیم غذایی قلب محسوب می‌شود، بلکه بهترین رژیم غذایی دیابتی است که رتبه ۷/ ۳  از ۵ را کسب کرد. برآورد شده است که حدود ۳/ ۳۰ میلیون نفر در آمریکا در معرض دیابت هستند، در حالی که سطح گلوکز خون به علت عدم‌توانایی بدن برای تولید انسولین یا استفاده موثر از آن، بالا است. اگر رژیم غذایی سالم برای همه ما مهم است، افراد مبتلا به دیابت نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ نخوردن یک وعده غذایی یا خوردن غذاهای نامناسب ممکن است منجر به بالا رفتن و پایین آمدن سطح قند خون شود. طبق نظر این هیات، «رژیم غذایی مدیترانه‌ای گزینه‌ای عالی برای پیشگیری یا کنترل دیابت است. برخی از تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای افراد دیابتی سطوح هموگلوبین  A۱C (اندازه‌گیری قند خون در طول زمان) را بهبود می‌دهد.»

رژیم غذایی DASH رتبه دوم را در بهترین رژیم غذایی دیابت کسب کرده است. کارشناسان معتقدند «منوی آن مانند دستورالعمل‌های تغذیه‌ای رایج برای افراد دیابتی است.» با توجه به برنامه غذایی که تصمیم می‌گیرید استفاده کنید، توجه داشته باشید فعالیت بدنی نیز به اندازه غذایی که می‌خورید مهم است. دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته انجام دهند.