شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۵۲۵

 • جست‌و‌جوگر ارزش‌‌های مدرن

  معمولا ادارات بر اساس قواعد و مقرراتی برای انجام امور موسساتی از قبیل وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها، دولت و مواردی از این قبیل تاسیس می‌شوند و توفیق هرچه بیشتر این موسسات در رسیدن به اهداف، علت وجودی ادارات است. کارآمدی سیستم اداری، عاملی مهم برای گام نهادن یک کشور در مسیر توسعه و پیشرفت و تخفیف فساد و کژی‌ها در کارنامه دولت است.
 • منافع عامه و حفظ‌‏الصحه عمومی

  تجدد، سامانی یگانه نیست؛ دوره و منشی چند لایه است. تمایز لایه‌های متفاوت تجدد ایرانی در حریم عمومی و خصوصی، موضوع مقاله و کتاب جدیدم است. در‌‌ آن مقاله شرح داده‌ام که تجدد ایرانی با کوشش‌‌های حکومت برای پیشگیری از «عفونت هوا» که علت اصلی پیدایش بیماری‌‌هایی مسری چون حصبه و وبا شناخته شده بود، آغاز شد. مرگ‌ومیر حاصل‌‌ از‌‌ این‌‌گونه بیماری‌‌ها دولت قاجار را مجبور کرد که برای رفع عفونت هوا به توسعه و بهسازی حریم عمومی و پیشبرد «منافع عامه» و «حفظ‌الصحه عمومی» بپردازد. به همین دلیل در کنار گردآوری خاکروبه، دولت‌‌ به‌‌ درختکاری در معابر عمومی، نظارت بر دباغ‌‌خانه‌ها و سلاخ‌‌خانه‌ها و مرده‌‌شوی‌‌خانه‌ها و قبرستان‌‌ها و فراخ‌‌سازی کوچه‌ها و خیابان‌‌ها پرداخت. برای پیشگیری از اشاعه بیماری‌‌های کشنده‌‌ای چون وبا، مرزهای کشوری مشخص شدند و برای‌‌ عبور از مرزها قرنطینه و تذکره حفظ‌الصحی صادر شد. دخالت حکومت در این‌‌گونه امور از سویی به تعمیم دولت و پیدایش بلدیه و شهرداری و عرف و ادب مدنی‌‌ و از‌‌ سوی دیگر به شکل‌‌گیری دولت‌‌ فضولی‌‌ انجامید‌‌ که برای پیشبرد «منافع عامه» در تمام امور زندگی مردم دخالت می‌‌کرد. این زمانه و لایه نخستین تجدد دولتی و بهداشتی است.
 • ایران؛ خاستگاه قنات (کاریز) و منشأ گسترش آن در جهان

  در سال‌های اخیر، چینی‌ها ادعا کرده‌اند که قنات (کاریز) اختراع آنان و چین، خاستگاه قنات است و این فن دستیابی به آب زیرزمینی، از این کشور به دیگر ممالک جهان انتشار یافته، اما پرویز کردوانی، به‌ویژه با استفاده از منابع خارجی و بالاخص از کتاب آقای گوبلو، طی این مقاله ثابت می کند که قنات اختراع ایرانیان است و ده‌ها قرن هم قدمت دارد؛ درحالی‌که چینی‌ها فن حفر قنات را تازه حدود ۲۰۰سال پیش از ایرانیان آموخته‌‌اند.
 • آخرین رئیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای سلبر

  روح‌اله حاتمی: آرون روزنباوم سلبر جونیور بازرگان و نیکوکار آمریکایی و آخرین رئیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای برادران سلبر در شهر شروپورت، بزرگ‌ترین شهر در بخش شمالی ایالت لوئیزیانا بود. وی در سال۱۹۲۷ در شروپورت به دنیا آمد و از نوجوانی شروع به فروش روزنامه و...کرد. وی قبل از پیوستن به نیروی هوایی آمریکا یک سال در دانشگاه تولین تحصیل کرد و در بخش الکترونیک فراندهی استراتژیک هوایی نیروی هوایی فعالیت کرد.
 • مهاجری که شهردار نیویورک شد

  جان کروگر از مهاجران به نیویورک استعماری بود که توانست در آنجا بازرگانی مرفه شود. وی به مدت بیست و دو سال بخشدار و بعدتر شهردار نیویوک شد (از ۱۷۳۹ تا ۱۷۴۴) . وی به احتمال در اوایل سال ۱۶۷۸ در آلمان به دنیا آمد؛ هرچند که خانواده او به احتمال زیاد اصالتی دانمارکی داشتند.
 • تحلیل اجتماعی آثار کمال‌‌الملک در عرصه نقاشی ایران

  امروز ۲۷مرداد ۱۴۰۱، هشتاد و دو سال از در گذشت یکی از مشهورترین و پرنفوذترین شخصیت‌‌های تاریخ هنر معاصر ایران می‌‌گذرد؛ کمال‌الملک در نقاشی ایران در نقطه عطف تحول میان نقاشی سنتی به نقاشی نوین دوره معاصر قرار گرفته است. نقاشی دوره قاجار که با مکتب «نقاشی زند و قاجار» و «پیکرنگاری درباری» آغاز شده بود، با شیوه کاملا واقع‌نمایانه کمال الملک به انتها رسید. او با کنار نهادن قواعد سنتی موجود در گفتمان نقاشی سنتی ایرانی سبک جدیدی را بنیاد نهاد و با دوری‌گزینی از سنت آرمان‌گرایانه نقاشی ایرانی به نمایش عینیت‌های بیرونی پرداخت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو