شماره روزنامه ۴۳۷۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • کابوس‌های زمینی

  روس‌ها از دوره صفویه به‌دنبال نفوذ خود در شهرهای ساحلی دریای خزر و استان‌های شمال غرب ایران بودند. پیشروی آنها به سمت جنوب یعنی سرزمین‌های ایران از طریق دریای خزر و ایالت آذربایجان امکان‌پذیر بود. راه دریای خزر به علت صعب‌العبور بودن منطقه و بندرهای نامناسب ایران، چندان مناسب به‌نظر نمی‌رسید؛ ولی راه زمینی به استان آذربایجان می‌توانست اهداف توسعه‌طلبانه روس‌ها را عملی کند. در همین راستا روس‌ها از دوره صفویه به تدریج گام‌هایی را برای توسعه اقتصادی و سیاسی خود با ایران برداشتند و در مواردی نیز از قوه نظامی خود استفاده کردند.
 • راهبردهای وزارت اقتصاد در دوره عالیخانی

  در این بخش می‌خواهم وارد راهبردها شوم. پیش‌فرض من این است که بخش مهمی از موفقیت دهه ۴۰ مرهون موفقیت مدیریت اقتصادی است و مدیریت اقتصادی دهه ۴۰ را نیز چند تکنوکرات پیش بردند. یکی از این تکنوکرات‌ها علینقی عالیخانی بود. صفی‌اصفیا و مهدی سمیعی تکنوکرات‌های دیگری بودند که در این دوره بیشترین تاثیر را داشتند. موفقیت صفی‌اصفیا را باید در حوزه مالی دنبال کنیم و موفقیت مهدی سمیعی را در حوزه بانکی. اما موفقیت عالیخانی را باید در حوزه مدیریت و تدبیر اقتصادی و برنامه‌ریزی اقتصادی دنبال کنیم. عالیخانی بعد از اینکه بستر و سکویی در داخل وزارت اقتصاد ایجاد کرد، برای نقش‌آفرینی، راهبردهایی را در نظر گرفت. من چند راهبرد را برمی‌شمرم که به مثابه راهبردهای وزارت اقتصاد برای ایجاد تحرک در اقتصاد کشور در دهه ۴۰ و خروج از رکود است.
 • قطعنامه ۵۹۸ و خساراتی که پرداخت نشد

  ۲۷ تیرماه ۱۳۶۷ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران پذیرفته شد. این قطعنامه در ۱۰ بند تنظیم شده بود و در بند هفتم آن آمده بود: «ابعاد خسارات وارده در خلال منازعه و نیاز به تلاش‌های بازسازی با کمک‌های مناسب بین‌المللی پس از خاتمه درگیری تصدیق می‌شود و در این خصوص از دبیرکل درخواست می‌کند که هیات کارشناسان را برای مطالعه موضوع بازسازی و گزارش به شورای امنیت تعیین کنند.»
 • زادروز پدر اومانیسم

  فرانچسکو پترارکا، کاتب و مورخ بزرگ ایتالیایی و از پدران معنوی اومانیسم در اروپا، ۲۰ ژوئیه ۱۳۰۴ م. به‌دنیا آمد.
 • اعتراضات خیابانی علیه قوام

  ۲۸ تیرماه ۱۳۳۱ پس از استعفای دکتر مصدق، قوام‌السلطنه با یک اشتباه سیاسی که درخواست انحلال مجلس از شاه بود بر دامنه تشنج افزود. بازار تعطیل شد و در همه جا تظاهرات به راه افتاد و جبهه ملی روز سی‌ام تیر را تعطیل عمومی اعلام کرد. در پی این تصمیم جبهه ملی، تظاهرات عمومی وسیعی به راه افتاد، از همه جا صدای حمایت از دکتر مصدق بلند بود و درگیری‌های خشونت‌آمیزی روی داد که منجر به کشته‌شدن جمعی از مردم شد.
 • انقلابی برای انقلاب دیگر

  نرگس باقری
  اصلاحات ارضی یکی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که تحت عنوان اصلاح در تاریخ معاصر ایران صورت پذیرفت. این برنامه از سال ۱۳۴۱ وجه عملیاتی پیدا کرد و طی آن نظامی دیرپا در تاریخ ایران که تحت عنوان «ارباب‌رعیتی» شناخته می‌شد، رفته‌رفته از میان رفت.
 • تلاش ایران برای حفظ بازار ابریشم

  در پی تحولات قرن هجدهم میلادی (دوره قاجاریه)، بریتانیا به تدریج جای خود را در آب‌های جنوبی ایران پیدا کرد و به نوعی مالک‌الرقاب آب‌های دنیا از جمله خلیج‌فارس و مکران شد؛ از این‌رو، نقشی برجسته در ساماندهی تجارت و به‌ویژه محصولات کشاورزی داشت. با از بین رفتن کشت ابریشم، انگلیسی‌ها خریدار کالای پرسود تریاک شدند و در ایران نیز که بیماری کرم‌ابریشم شیوع یافته بود، این محصول جایگزین ابریشم شد و تجار بریتانیایی به صدور آن به شرق دور مشغول شدند و از اوایل قاجاریه تریاک به محصول صادراتی استراتژیک ایران تبدیل شد.

بیشتر