آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • از اتحاد تا انفعال

  دومین تندباد دگرگونی اجتماعی در ایران بعد از مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و تحولات مربوط به آن است. با نگاهی گذرا به شرایط قبل از ملی شدن نفت می‌توان گفت که در اواخر ۱۳۲۸ محمدرضاشاه دارای ضعف‌های جدی بود. از جمله عدم مقابله وی با انگلیس در مساله نفت، تداعی استبداد پدرش با ظهور او در عرصه سیاست و وابستگی نظامی و اقتصادی‌اش به بیگانگان. دکتر مصدق با استفاده از این فرصت، به همراه ۱۹ نفر دیگر مرکب از سیاسیون، دانشجویان و اصناف بازار در اعتراض به آزاد نبودن انتخابات مجلس در دربار شاه تحصن کرد و با غلامحسین هژیر وزیر دربار مذاکره کرد. این تحصن به حدی موجب نگرانی در حکومت شاه شد که سریعا به خواست آنان جامه عمل پوشاند و قول دادند به بی‌قانونی در انتخابات پایان دهند. پس از این اقدام، اعضای کمیته مذکور تصمیم به ایجاد تشکل و ائتلاف وسیعی به نام «جبهه ملی» به رهبری دکتر مصدق گرفتند و این جبهه در اولین بیانیه عمومی‌اش به سه درخواست: برگزاری انتخابات عادلانه، لغو حکومت نظامی و آزادی مطبوعات تاکید کرد.
 • ملی شدن نفت و نخست‌وزیری مصدق

  لایحه پیشنهادی جبهه ملی در مورد ملی کردن نفت شمال و جنوب ایران در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹، یعنی در آستانه نوروز توسط اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان دو مجلس سنا و شورا و در میان شادی و شور مردم به تصویب رسید. کابینه موقت حسین علا هم دوامی نیاورد. مصدق به سرعت لایحه ۹ماده‌ای در مورد خلع ید از شرکت نفت را تدوین و پیشنهاد کرد. شاه و هیات حاکمه به خوبی می‌دانستند که این چیزی فراتر از حد موردنظر آنها است؛ اما پذیرفتند و به انتظار نشستند تا امواج نهضت فروکش کند. شاه به‌طور خصوصی از علا خواست به نفع سیدضیا از نخست‌وزیری کناره‌گیری کند.
 • بازار و نهضت ملی شدن صنعت نفت

  در دوره نخست‌وزیری مصدق هرگاه بازاریان تقاضاهایی داشتند، از طریق محمدحسن شمشیری به نخست‌وزیر اطلاع می‌دادند و در سراسر دوره زمامداری مصدق وی حتی به‌عنوان نماینده بازاریان، تقاضایی نامشروع تسلیم نکرد و مصدق به شمشیری دستور داده بود به بعضی از احزاب ملی کمک مالی کند و شمشیری نیز از گروهی از بازاریان طرفدار نهضت ملی از قبیل حاج‌حسن قاسمیه، حاج‌ابراهیم کریم‌آبادی، حاج‌احمد حاج‌حریری، حاج نوروزعلی لباسچی، حاج‌محمدحسین راسخ افشار و حاج‌محمود مانیان، وجوهی می‌گرفت و به احزاب کوچک طرفدار جبهه‌ملی مثل جمعیت آزادی مردم ایران (جاما) می‌پرداخت. در پاییز ۱۳۳۰ش ۱۹۵۱ / م که مصدق اوراق قرضه ملی منتشر کرد، شمشیری بزرگ‌ترین خریدار بود و مبلغ دویست هزار تومان پرداخت. همچنین سه میلیون تومان دیگر در اختیار بانک بیمه گذاشت که بدون بهره به فقرا و مستمندان وام بپردازد.
 • نفت به ایرانیان رسید

  در سال ۱۲۸۰(۱۹۰۱ م) قراردادی میان دربار مظفرالدین‌شاه قاجار و یک بریتانیایی‌تبار به نام ویلیام ناکس دارسی به امضا رسید که به قرارداد دارسی معروف شد. این نخستین‌بار بود که در ادامه دیگر امتیازات اعطا شده در عصر امتیازات، احتمال وجود نفت در ایران مطرح می‌شد و بر پایه این قرارداد، ویلیام دارسی امتیاز انحصاری اکتشاف و استخراج نفت در جنوب ایران را به‌دست آورد. دارسی سرانجام پس از هفت سال توانست در مسجد سلیمان به نفت برسد. موضوعی که در ابتدا چندان قابل‌توجه نبود. نفت ایران از آنجا بیشتر موردتوجه قرار گرفت که دولت انگلستان با خرید امتیاز دارسی مستقیما از طریق شرکت نفت ایران و انگلیس بر اکتشاف و استخراج نفت نظارت کرد. این تنها یک توجه خارجی بود و هنوز نه در میان سیاستمداران و نه مردم، نفت چندان شناخته شده نبود.
 • درگذشت میرزا آقاخان نوری

  میرزا آقاخان نوری، دومین صدراعظم ناصرالدین‌شاه بود که متعاقب برکناری امیرکبیر به این سمت منصوب شد. خانواده او برای اولین‌بار در زمان آقامحمدخان به دستگاه قاجاری راه یافتند. پدرش «میرزا اسدالله» از اهالی نور مازندران بود و هنگامی که آقامحمدخان مشغول جمع‌آوری لشکر بود، به جهت نزدیکی به ایل قاجار که در این زمان در شمال بودند، به لشکر وی پیوست. بعد از مرگ میرزا اسدالله فرزندان او به خدمت فتحعلی‌شاه درآمدند. در این میان میرزا آقاخان که کوچک‌ترین فرزند او بود، موفق‌ترین آنها نیز به‌شمار می‌رفت چراکه توانست ابتدا به سمت «لشکر نویس» و بعد «وزارت لشکر» و در نهایت صدارت نائل شود.
 • گفته‌ها

  ایالات‌متحده و بریتانیا، اجرای برنامه تی.‌پی. آژاکس [نام رمزی که به‌عملیات کودتا داده شده بود] را مجاز شمردند و رئیس سیا موافقت رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده را به‌دست آورد.
 • آغاز استخدام در صنعت نفت

  در سال‌های آغازین واگذاری امتیـاز نفـت بـه کمپـانی دارسـی یـافتن نیـروی کـار در حوزه‌های نفتی برای مسوولان کمپانی بسیار سخت بود. افراد روستایی نخستین گزینه‌هـای انتخابی بودند که گهگاه حاضر به همکاری با کمپانی در ماماتین و حوزه نفت مسجدسلیمان می‌شدند. اما، اغلب با فرارسیدن فصل برداشت، کار را رها کرده و به روسـتا برمـی‌گشـتند. عشایر هم در فصل‌های گرم سال در این سرزمین که مشهور به قشلاق و گرمسیر بـود، نمانده و به ییلاق کوچ می‌کردند. بنابراین، یافتن افراد کافی در آن منطقه برای کار در کمپانی ناامیدکننده بود. یافتن کارگر فصلی نیز ساده نبود. کمپانی هنوز نتوانسته بود اعتمـاد عشـایر محلی را آنقدر جلب کند که حاضر باشند شیوه زندگی و معیشت‌شان را تغییـر داده، وابسـته صـنعت نفـت شـوند. آرنولـد ویلسـن، افسـر فرمانـده گـارد حفـاظتی کنسولگری اهواز، دست و دلبازی طبیعت را در بی‌انگیزه بودن افـراد بـرای پـذیرفتن کـار در کمپانی نفت دخیل می‌داند و می‌نویسد: «همه جا به قدری وفور نعمت است که تامین معاش مستلزم زحمت و مشقت نمی‌باشـد و از همین ‌نظر است که شرکت نفت باید با التمـاس و تمنـی و پرداخـت دسـتمزدهای گزاف کارگر و عمله استخدام کند.»
 • هفت خواهران نفتی

  شرکت‌های موسوم به هفت خواهران نفتی شامل دو شرکت اروپایی (عمدتا انگلیسی)، «رویال داچ- شل»، «بی‌پی» و پنج شرکت آمریکایی، در دهه‌های آخر قرن نوزدهم و دهه‌های اولیه قرن بیستم به تدریج صنعت و تجارت جهانی نفت را قبضه کردند. دو شرکت انگلیسی با توجه به سلطه استعماری انگلستان، بر مبنای گرفتن امتیاز اکتشاف و استخراج نفت از مستعمرات، در خارج از انگلستان متولد شدند و البته بعدها فعالیت خود را به درون کشورهای خود نیز گسترش دادند. در میان این دو شرکت بی‌پی(British Petroleum) اصولا در ایران و بر مبنای امتیازنامه دارسی متولد شد و تاریخ این شرکت منطبق بر تاریخ صنعت نفت ایران است. اما پنج شرکت آمریکایی، در کشور خود که برای اولین بار در سال ۱۸۵۹ در آن نفت کشف شده بود، متولد شدند و رشد کردند و بعدا فعالیت خود را به سطح بین‌المللی گسترش دادند.

بیشتر
x