شماره روزنامه ۴۵۲۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۲۶

 • جملات زاهدانه ویلسون!

  ایالات‌متحده آمریکا از اعتراض رسمی به قرارداد ۱۹۱۹ خودداری کرد و اگرچه مخالفت آن کشور با قرارداد یک ماه پس از انتشار آن شروع شد ولی بلندپایه‌ترین مقامات آمریکایی در آن سهم داشتند که به بارزترین و صریح‌ترین شکل بیان می‌شد و به مراتب موثرتر از مخالفت‌های دیگر بود. در واقع کرزن با توجه به واکنش فرانسه در همان روزهای نخست برملا شدن قرارداد، برای مذاکره با جان دیویس سفیر آمریکا در لندن هیچ فرصتی را از دست نداد و با اشاره به رنجش فرانسه خواستار پشتیبانی وزیر مختار آمریکا در تهران از قرارداد شد. دیویس در این دیدار سخنان مثبتی درباره قرارداد ایراد کرد و گفت: «با کمال خوشوقتی» حاضر است تقاضای کرزن را انجام دهد.
 • شارل مونتسکیو ، متفکر دوران روشنگری

  شارل مونتسکیو، متفکر بزرگ دوران روشنگری ۱۸ ژانویه ۱۸۶۹ در ناحیه آکیتن فرانسه به‌دنیا آمد. او مولف کتاب «روح‌القوانین» است که از جمله آثار تاریخ‌ساز به‌شمار می‌رود و در تعریف و فهم آزادی و قانون نقشی بسزا داشته است. به گفته مونتسکیو «آزادی عبارت است از دست‌زدن به‌هرکاری که به‌وسیله قوانین موضوعه حکومتی که تفکیک قوا در آن محقق شده، منع نشده باشد. حکومتی که در آن قانون را هیات مقننه تدوین، قوه مجریه به‌صورت مجزا اجرا و قوه قضائیه مستقلی قضاوت می‌کند.»
 • نمایش نخستین دستگاه ایکس‌ری

  ۱۹ ژانویه ۱۸۹۶ نخستین دستگاه ایکس ری در معرض دید عموم گذاشته شد. ویلهلم رونتگن، فیزیکدان آلمانی یک سال پیش از آن فرمول ساخت این دستگاه را کشف کرده بود.
 • دستاوردهای نظری مونتسکیو

  بر پایه دیدگاه مونتسکیو، نه‌تنها قوانین اساسی کشورها بسته به آب و هوا، آداب و رسوم فرق می‌کند بلکه نوع نظام و نهادهای سیاسی نیز در جوامع مختلف به همان نسبت متفاوت است.

بیشتر