شماره روزنامه ۴۵۲۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۵۲۷

 • فرمول قیمتی برق در ایران و جهان

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد قیمت فروش برق خرده‌فروشی به مشترکان با استفاده از رویه‌ای انجام می‌شود که اولا شفاف نیست، ثانیا بنابر ادعای متولیان وزارت نیرو، به‌صورت تکلیفی و دستوری است و کمتر از قیمت تمام‌شده آن است. این مساله باعث شده جریان مالی برق دچار عدم توازن و وزارت نیرو با کسری بودجه سیستماتیک مواجه شود. در نتیجه سالانه بر بدهی‌های دولت به بخش تولیدکنندگان برق افزوده می‌شود. از سوی دیگر، به دلیل عدم شفافیت نظام قیمت‌گذاری، ذی‌نفعان و مخاطبان بر قیمت‌ها صحه نمی‌گذارند و عملا علامت نادرستی از قیمت برق به مصرف‌کنندگان داده می‌شود. البته این مساله عوارض دیگری نیز دارد که مهم‌ترین آن غیراقتصادی شدن طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی تجدیدپذیر است.
 • تاملی در باب قیمت تمام شده برق

  دکتر نصرت‌الله عباس‌زاده مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر
  قیمت تمام شده برق مفهومی است که از یک طرف از جنبه نحوه تامین آن و از طرف دیگر از جنبه روش‌های احصای آن همواره محل مناقشه بوده است؛ اما از آنجاکه هنوز قیمت فروش برق بسیار پایین تر از قیمت تمام شده آن-از هر روشی که احصا شود- است، بنابراین فعلا بحث بر سر روش درست محاسبه آن خیلی جدی نشده است. به اعتقاد نویسنده منشأ اصلی اختلاف‌نظرها درخصوص روش‌های مختلف احصای قیمت تمام شده برق، فضای کلان اقتصادی کشور است که همواره شاهد تورم‌های بالایی هستیم و هزینه استهلاک تاسیسات به قیمت دفتری را که از قدیم محل مناقشه اقتصاددانان و حسابداران بوده، از کارکرد واقعی آن دور ساخته است.
 • سه نکته در مورد تعرفه برق

  دکتر فرید فیاض‌منش ‌ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی توانیر
  لزوم تعادل بین منابع و مصارف هر بنگاه یا صنعت برای استمرار فعالیت آن بر کسی پوشیده نیست، اما درخصوص برق این اصل مسلم، عملا جدی گرفته نمی‌شود. به‌رغم تکلیف مقرر در بند «ج» ماده «۱» قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مبنی بر افزایش تدریجی متوسط قیمت برق برای برابر کردن آن با قیمت تمام شده تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه، هنوز هم پس از گذشت ۹ سال از تصویب قانون مذکور اختلاف زیادی بین این دو وجود دارد؛ به‌طوری که در سال ۱۳۹۶ متوسط قیمت فروش برق ۷۲۴ ریال و متوسط قیمت تمام شده آن ۹۱۸ ریال است. در این رابطه توجه به مواردی حائز اهمیت است.

بیشتر