شماره روزنامه ۵۵۲۵
|

 • ضرورت یکپارچه‏‌سازی سیاستگذاری در صنعت برق

  دنياي اقتصاد: تجدید ساختار صنعت برق ایران از چند سال گذشته تاکنون به عنوان جدی‌‌ترین موضوعات مطرح شده است. اینکه این ساختار از چه ویژگی‌‌هایی تبعیت کرده و نحوه پیاده‌‌کردن آن چگونه باید باشد، اگرچه بارها از سوی متخصصان و کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار گرفته، اما وضعیت امروز صنعت برق و ناکارآمدی برخی سیاست‌ها نشان‎ می‌دهد ساختار موجود نیازمند تغییر بوده و باید برای چابک‌‌‌سازی این صنعت، هماهنگی و توازن بین سیاستگذاری‌‌ها و عملیاتی کردن آنها برنامه مناسبی طراحی و پیاده کرد.
 • فرجام هوشمندسازی کنتورهای برق

  دنياي اقتصاد: اجرای طرح هوشمندسازی کنتورهای برق که چندین سال است با مشکلات منابع مالی روبه‌رو شده و حرکت آهسته‌‌ای را پیش گرفته بود، پیش‌‌بینی می‌شود، با تصویب قانون جدید برای تامین منابع مالی این طرح، سرعت بیشتری بگیرد.
 • خصوصی‌‌سازی؛ ضرورتی فراموش‌‌شده در تولید برق

  محمد كبيري /مديرعامل شركت توليد نيروي برق دماوند
  دولت در دهه ۱۳۸۰ اقدام به سرمایه‌‌گذاری در حوزه نیروگاهی کرد، اما تداوم سرمایه‌‌گذاری مستقیم دولت در حوزه نیروگاهی با توجه به نبود توان مالی کافی مقدور نبود. بنابراین روش‌ها باید طوری تغییر می‌کرد که از ظرفیت و بنیه مالی بخش خصوصی و تامین مالی‌‌های خارج دولتی در توسعه زیرساخت‌‌های برق کشور استفاده می‌شد. بنابراین یکی از اهداف خصوصی‌‌سازی، تامین امنیت برق کشور در بلند‌‌مدت بود و برای این منظور لازم بود ظرفیت و توان مالی بخش‌‌خصوصی به کمک دولت‌ آید و ظرفیت تولید نیروگاه‌ها توسعه یابد. چرا که دولت خود توان تامین مالی برای اجرای پروژه‌‌‎های صنعت برق با سالانه چندین میلیارد دلار سرمایه لازم را نداشت و باید از ظرفیت‌‌های مالی بخش خصوصی استفاده می‌کرد. بنابراین یکی از پیش‌‌نیازهای رسیدن به این هدف، تغییر رویکرد به برق از «خدمت» به «کالا» بود که منجر به راه‌‌اندازی بازار برق شد. به بیان بهتر خصوصی‌‌سازی و راه‌‌اندازی بازار برق با این نگاه صورت گرفت که برق یک کالا باشد و نه یک خدمت؛ در حالی که تا قبل از دهه ۱۳۸۰ نگاه به برق مشخصا به عنوان یک خدمت بوده است.
 • بدهی ۱/ ۷ تریلیون دلاری شرکت‌های نیرو و انرژی اروپا

  شرکت‌های نیرو و انرژی اروپا برای پوشش هزینه‌های رو به افزایش خرید نفت و گاز، بدهی عظیمی بالا آوردند.به گزارش « ایسنا»، مجموع بدهی شرکت‌های نیرو و انرژی اروپا از زمان شیوع پاندمی کووید- ۱۹ صعود کرده و در سال میلادی جاری به بیش از ۷/ ۱تریلیون یورو (۷/ ۱ تریلیون دلار) رسیده است که بیش از ۵۰ درصد افزایش در مقایسه با قبل از سال ۲۰۲۰ نشان می دهد.این اواخر، شرکت یونی پر آلمان به ۹ میلیارد یورو و شرکت CEZ CP جمهوری چک به حداکثر سه میلیارد یورو پول برای تاب آوردن در برابر بحران انرژی جاری نیاز پیدا کرد. حداکثر ۲۴ میلیارد یورو فاینانس برای این بخش در دست تهیه است.بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت‌های نیروی این منطقه در شش ماه نخست سال میلادی جاری، ۴۵ میلیارد یورو با صدور اوراق قرضه و ۷۲ میلیارد یورو با دریافت وام، تهیه کردند.
 • مشتری جدید توربین گازی جنرال الکتریک در لهستان

  دنياي اقتصاد: یک نیروگاه جدید ۷۴۵ مگاواتی گاز طبیعی در لهستان به توربین گازی جنرال الکتریک مجهز خواهد شد، مدلی که این شرکت می‌گوید با نرخ ۸۸ مگاوات در دقیقه و با سیستم احتراق DLN و e۲.۶ و قابلیت سوزاندن ۵۰ درصد حجمی هیدروژن در صورت ترکیب با گاز طبیعی، سریع‌ترین نرخ بارگیری (Ramp) را در صنعت نیرو دارد.
 • صنعت برق در گره کور نا‌ترازی قیمت

  زينب طاري: سال‌ها است نحوه قیمت‌‌گذاری برق تبدیل به معضلی بزرگ برای تولیدکنندگان خصوصی و غیردولتی شده است. صنعت تولید برق در طول سال‌های گذشته با مشکلات متعددی دست‌‌به‌‌گریبان بوده که بخش عمده‌‌ای از آنها مربوط به قیمت‌‌گذاری تکلیفی برق است. به گفته کارشناسان، افول جدی و خسارت‌‌بار سرمایه‌‌گذاری‌‌ها در این حوزه که بروز خاموشی‌‌ها بخشی از عواقب و پیامدهای جدی آن محسوب می‌شود، نتیجه همین شیوه قیمت‌‌گذاری است. در این میان انباشت مطالبات نیروگاه‌ها از وزارت نیرو و فقدان چاره‌‌اندیشی برای تامین منابع مالی موردنیاز برای تسویه این بدهی‌ها که به گفته فعالان این صنعت رقم آن به بالاتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده به این مشکلات دامن زده و به فرار سرمایه‌ها از این صنعت منجر شده است. افت زیرساخت‌‌های صنعت برق در مسیر رکود ناشی از کاهش سرمایه‌‌گذاری‌‌های داخلی و خارجی و همچنین کسری بودجه مستمر در وزارت نیرو بدون هیچ تردیدی خساراتی گسترده‌‌تر ازآنچه در طول سه سال اخیر در زمینه خاموشی‌‌ها شاهد آن بوده‌‌ایم، به صنعت و اقتصاد کشور وارد خواهد کرد. در همین راستا غلامرضا شافعی، عضو هیات‌مدیره «شرکت توسعه برق و انرژی سپهر» ضمن اشاره به این مساله، تاکید می‌کند تا زمانی که نحوه قیمت‌‌گذاری برق اصلاح نشود، تغییر در شرایط فعلی صنعت برق دشوار خواهد بود.
 • استفاده از خاکستر زغال سنگ در ایجاد نیروگاه

  دنياي اقتصاد: شرکت بزرگ برقی آمریکایی «جورجیا پاور» اعلام کرد به زودی ۹ میلیون تن خاکستر زغال سنگ مدفون در نیروگاه ۴/ ۳ گیگاواتی خود در ایستگاه بوون در شهرستان بارتو را برداشت خواهد کرد و از آن در ساخت بتن برای پروژه‌های ساختمانی بزرگ منطقه‌ای استفاده می‌کند. این پروژه که جزئیات آن در ۲۹ ژوئن اعلام شد، بزرگ‌ترین پروژه کاربری سودمند در نوع خود در ایالات‌متحده و بزرگ‌ترین پروژه برای جورجیا پاور خواهد بود.
 • مدیریت مصرف برق از ادارات شروع شد

  دنياي اقتصاد: در شرایطی که سال گذشته با خاموشی ۵۳ روزه برای بخش خانگی مواجه بودیم، در سال جاری میزان محدودیت خانگی تقریبا به صفر رسیده و دولت به جای فشار به مردم، مدیریت مصرف برق را از ادارات دولتی شروع کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، اوج بار سال ۱۴۰۱ چند روز پیش بازهم رکورد تاریخی خود را جابه‌‌جا کرد و وارد کانال ۶۸ هزار مگاوات شد؛ سال گذشته بیشترین میزان اوج بار ثبت شده در مرداد۶۷ هزار و ۱۲ مگاوات بود، یعنی تا این لحظه میزان رشد مصرف برق کشور در یک سال گذشته ۶/ ۱ درصد افزایش را تجربه کرده است.
 • ضرورت کاهش وابستگی بخش خصوصی به منابع دولتی

  دنياي اقتصاد: یکی از مهم‌ترین مسائل درباره خصوصی‌سازی و فعالیت بخش خصوصی واقعی، ایجاد شفافیت در فضای کسب‌‌وکار است که برای دستیابی به این مهم، باید وابستگی و تکیه مطلق بخش خصوصی را به منابع دولتی برای سرمایه‌‌گذاری کاهش داد. بسیاری از کارشناسان صنعت برق بر این باور هستند که در صورت حذف رانت‌های مستقیم و غیر‌مستقیم در بخش سرمایه‌‌گذاری در صنعت برق و کاهش تکیه به منابع مالی با منشأ دولت، می‌توان به حضور نهاد تنظیم مقررات و برقراری تجارت واقعی در بخش برق امیدوار بود. در همین راستا کارشناس ارشد صنعت برق معتقد است: اگر قرار باشد منابع محدود دولتی (چه ارزی و چه ریالی) بین بخش خصوصی خاص و دولت برای سرمایه‌‌گذاری در صنعت برق تقسیم شود، اتفاق خاصی در توسعه صنعت برق کشور پدید نخواهد آمد.
 • تقویت پل همکاری دولت و صنعت سیم‌وکابل

  دنياي اقتصاد: نخستین کنگره سالانه صنعت سیم و کابل ایران و صنایع وابسته با شعار ۶۰ سال بالندگی و افتخار در هتل المپیک تهران برگزار شد. در حاشیه برگزاری این مراسم، دوتن از مسوولان انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان سیم و کابل ضمن بیان چالش‌‌ها و ظرفیت‌‌های این صنعت، به تشریح محورهای اصلی کنگره، اهداف و برنامه‌های این انجمن برای حل مشکلات پیش روی این صنعت پرداختند.
 • فرانسه مالک بزرگ‌ترین تولید‌کننده برق می‌شود

  دنياي اقتصاد: دولت فرانسه آماده است تا کنترل کامل شرکت EDF، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برق در جهان را در دست بگیرد، زیرا این گروه انرژی، با افزایش بدهی‌های خود به دلیل مشکلات ناوگان انرژی هسته‌ای فعلی و آینده خود دست و پنجه نرم می‌کند. الکتریسیته دو فرانس یا EDF، شرکت برق فرانسوی چندملیتی است که دومین شرکت بزرگ برق در جهان است و دفتر مرکزی آن، در شهر پاریس قرار دارد.
 • خرید برق از نیروگاه‌ها منطقی شود

  زينب طاري: تجدید ساختار صنعت برق در قالب واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی و غیردولتی از سال ۱۳۸۴ و همزمان با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی کلید خورد. اقدامی که انتظار می‌رفت به کاهش تصدی‌گری دولت، افزایش سهم بخش خصوصی مبادلات این صنعت، ایجاد رقابت و شفافیت در ساختارهای مالی حوزه برق و در نهایت به تولید بیش از ۶۰ درصد برق مورد نیاز کشور توسط بخش خصوصی منجر شود، نتوانست سهم تصدی‌‌گری دولت را کاهش یا میزان رقابت‌پذیری یا شفافیت مالی به ویژه در شاخصه‌های کلیدی قیمت برق را افزایش دهد.
 • تابستان امسال دو واحد نیروگاهی صنایع معدنی وارد مدار می‌شود

  دنياي اقتصاد: به‌طور کلی دوره پیشبرد احداث نیروگاه که ۱۴تا ۱۸ ماه به طول می‌‌انجامد، با پیگیری‌‌ها و هماهنگی‌‌های انجام شده به ۶ ماه کاهش یافت که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود.
 • لزوم ایجاد شفافیت در تعیین نرخ برق

  سید‌صادق نیکوسپهر /کارشناس صنعت برق
  همان‌گونه که در یادداشت‌‌های متعدد توسط کارشناسان صنعت برق اشاره شده، یکی از علل اصلی کاستی‌‌ها و نارضایتی‌‌های موجود در شرایط فعلی صنعت برق ریشه در مکانیزم‌‌های اقتصادی تشکیل‌دهنده چرخه اقتصاد صنعت برق در ایران خصوصا در یک دهه اخیر دارد. این امر صدمات شدید و چه‌بسا جبران‌ناپذیر بر فرآیند سرمایه‌‌گذاری در بخش تولید گذاشته است. در چنین شرایطی و با توجه به تعلل خودخواسته وزارت نیرو در اصلاح نرخ‌‌های سقف بازار و بهای آمادگی در بازار برق در سال ۱۴۰۱ در حالی که نزدیک به ۴ ماه از ابتدای سال گذشته، در ادامه مروری بر نرخ‌‌های خرید و فروش برق در کشور خواهیم داشت که با توجه به تعدد این نرخ‌‌ها، به لزوم اعمال بیش از پیش شفافیت در این زمینه پی خواهیم برد.
 • کاهش زمان خاموشی با سوئیچ‌های پیشرفته

  دنياي اقتصاد: جامعه مدرن به‌شدت به برق متکی است. از این رو زمانی که برق قطع می‌شود، تنش بسیاری ایجاد می‌شود. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) گزارش می‌دهد که به‌طور متوسط مشترکان برق ایالات متحده بیش از ۸ ساعت قطعی برق را در سال ۲۰۲۰ تجربه کرده‌اند که بیشترین میزان از زمان شروع جمع‌آوری داده‌های قابل اطمینان صنعت برق توسط این آژانس در سال ۲۰۱۳ است. این قطعی‌ها در آن سال به دلیل وقوع توفان‌‌های بزرگ افزایش یافت. هنگامی که موارد قطعی ناشی از شرایط غیرعادی از داده‌های این صنعت حذف می‌شود، میانگین مدت وقفه‌هایی که مشتریان تجربه می‌کنند به‌طور مداوم حدود ۲ ساعت در سال است. بسیاری از مردم می‌گویند هنوز هم این میزان خیلی زیاد است، بنابراین شرکت‌های برق دائما به دنبال راه‌هایی برای کاهش خاموشی‌ها و مدت زمان آن هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو