• شرط اصلاح الگوی مصرف انرژی

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو معتقد است تعدیل قیمت‌های یارانه‌ای، با فشارهای سیاسی گسترده‌ای از سوی مصرف‌کنندگان این کالاها و خدمات مواجه می‌شود. شاید مقابله با این سیاست‌ها را بتوان به‌نوعی بارزترین نمودهای تضاد بین منافع فردی و جمعی در اقتصاد تلقی کرد. به گفته رضا اردکانیان، گرچه قیمت ارزان امری مطلوب از نظر مصرف‌کنندگان است، اما از منظر کلان زمینه‌ساز ناکارآیی است. بنابراین شرط لازم در تغییر الگوهای مصرفی به رفتار صرفه‌جویانه، ایجاد انگیزه‌های اقتصادی است.
 • چالش‌های اقتصاد صنعت برق

  مهدی مسائلی عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  در مورد اقتصاد صنعت برق که یکی از صنایع زیرساختی کشور نیز محسوب می‌شود، باید چند مولفه را در نظر داشت. در گام نخست باید نگاه حاکمیت به صنعت برق را مورد ارزیابی قرار داد. متاسفانه طی دوران دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و حتی دوازدهم باوجود اینکه صنعت برق لازمه توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی در کشور است، هنوز هم نگاه حاکمیت نگاهی زیرساختی نیست. در این میان بزرگ‌ترین مشکلی که وجود دارد و در این سال‌ها هم مغفول مانده، چالش تعرفه برق در کشور است. برخلاف بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته هنوز در ایران فرمول مشخص و خاصی برای نرخ‌گذاری برق وجود ندارد. این درحالی است که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، استراتژی همانی است که در بسیاری از کشورهای موفق دنبال می‌شود. اما درمورد ذات خود برق مطابق با قیمت‌گذاری‌های جهانی حرکت نمی‌کنیم و هنوز دولت نتوانسته مجلس را قانع کند نرخ برق را که به ام‌المصائب این صنعت تبدیل شده است، سروسامان دهد.
 • تهیه نقشه راه آب و برق در شرایط بحرانی

  دنیای اقتصاد: در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نیرو، آخرین وضعیت تامین آب و برق کشور مورد بررسی قرار گرفت. در این میان مهم‌ترین موضوعی که مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفت، نقشه راه آب و برق است که با نگاهی به وضعیت بحرانی ناشی از خشکسالی‌ها و نیازهای آتی از سوی وزارت نیرو تهیه شده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه کمیسیون انرژی مجلس، وزیر نیرو در جمع اعضای این کمیسیون حاضر شد و صحبت‌های مفیدی درمورد آخرین وضعیت تأمین آب و برق کشور مورد طرح و بررسی قرار گرفت. کوروش کرم‌پور با بیان اینکه در هفته‌های اخیر علاوه بر همراهی وزیر نیرو در سفر به فارس، جلسات متعددی با وی و معاونان وزیر نیرو داشتیم، گفت: تا پیش از این تصور این بود که وزارت نیرو فاقد برنامه مشخص در زمینه نگاه بلندمدت و راهبردی به آب و برق است؛ چرا که مشکلات موجود در کشور موید این امر بود، اما بعد از شنیدن توضیحات وزیر و شرکت در جلسات متعدد کارشناسی تیم مدیریتی وزارت نیرو، نگاه من به وزیر نیرو و مدیران این وزارتخانه تغییر کرد.
 • افزایش بهره‌وری در نیروگاه «بیستون»

  گروه بنگاه‌ها: نیروگاه بیستون بعد از یک ربع قرن فعالیت، کم‌کم از عمر مفید خود فاصله گرفته و نیاز به مراقبت بیشتری دارد، اما ما در صنعت برق کرمانشاه سعی خواهیم کرد ضمن مراقبت، بهره‌وری نیروگاه را افزایش دهیم. مسعود میرزا عسگری مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مدیریت تولید برق بیستون با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: کار تولید برق بسیار مشکل است و هماهنگی چرخه‌های مختلف را طلب می‌کند.
 • بال‌ها و زنجیرها

  گروه مپنا: پیشرفت‌ها و دستاوردهای جدید برای هر بنگاه اقتصادی می‌تواند حکم ۲ بال چابک و قوی برای رسیدن به قله‌های بلندتر موفقیت باشد. بال‌هایی که اوج گرفتن و فراتر رفتن به سمت نوک قله‌ها را آسان می‌کنند. اما اگر در این بین وزنه‌ها و زنجیرهای سنگین و دست‌و‌پاگیری از جنس موانع و مشکلات در کار باشد، حتی با داشتن دو بال قدرتمند هم رسیدن به اوج ناممکن یا دست‌کم سخت می‌شود. سال ۹۶ برای مپنا، هم سال قوی‌تر شدن بال‌های صعود بود و هم سنگینی زنجیرهای دست‌و‌پاگیر که اوج گرفتن بیش از پیشش را با چالش مواجه کرد و می‌کند.
 • ماراتن در تجارت برق

  دنیای اقتصاد: ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود؟ ایران از نظر دسترسی به منابع گازی برای تولید برق، تجربه نیروی انسانی و شرکت‌های نیروگاه‌ساز، شبکه گسترده صادرات برق و موقعیت ژئواستراتژیک و همسایگی با ۱۵ کشور در منطقه، از جایگاه بسیار مناسبی برای تبدیل به هاب انرژی منطقه برخوردار است. این در حالی است که سایر کشورهای منطقه از جمله ترکیه، عراق یا جمهوری آذربایجان و... همه این شرایط را با همدیگر ندارند. به‌طور مثال، ترکیه اگرچه از نظر نیروگاه‌سازی پیشرفت‌هایی در طول این سال‌ها داشته، اما ذخایر گازی قابل توجهی ندارد و گفته می‌شود قادر به رقابت با کشوری مانند ایران در این زمینه نیست. از سوی دیگر، کشوری مثل عراق نیز از تجربه و نیروی انسانی متخصص یا نیروگاه‌های قدرتمندی همچون ایران برای پر کردن جایگاه ایران در منطقه برخوردار نیست. با این‌حال، مزیت‌های ایران نباید منجر‌به عدم توجه به برنامه‌های رقبا در تجارت برق شود.
 • وضعیت پیک مصرف برق تهران در ۲ سال گذشته

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران آخرین وضعیت پیک مصرف برق تهران در ۲ سال گذشته را اعلام کرد. به‌گفته غلامرضا خوش‌خلق، پیک مصرف برق تهران در ۲ سال گذشته حدود یک هزار مگاوات افزایش یافته است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، خوش‌خلق با بیان این مطلب گفت: صنعت برق بسیار گسترده است و با توجه به حجم مشترکان، نیاز به خدمت‌رسانی ۲۴ ساعته و بدون وقفه، حساسیت‌های ویژه این صنعت و وابستگی زندگی روزمره به آن موجب می‌شود علاوه بر حفظ وضع موجود، ملزم به رفع نیازهای در حال رشد نیز باشیم.
 • برترین‌های صادرات برق

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: نیروگاه‌های برق همواره برای فروش تولیدات خود نیاز به مشتری دارند. یکی از بزرگ‌ترین مشتریان این نیروگاه‌ها، شرکت‌های برقی هستند که برق را خریداری می‌کنند و آن را به خانوارها و واحدهای تجاری می‌فروشند. البته همواره عرضه و تقاضای برق در یک زمان یا مکان مشخص تلاقی ندارد.در این رابطه یکی از گزینه‌های پیش‌روی تولیدکنندگان (یا عرضه‌کنندگان) این محصول استراتژیک، فروش به مشتریان خارج از کشور یا صادرات آن است. البته این گزینه برای متقاضیان برق نیز وجود دارد. مشتریان این محصول می‌توانند بنابر دلایل مختلف (نظیر کاهش هزینه‌‌ها) برق مصرفی خود را غیر از تولیدکنندگان داخلی تامین کنند.
 • مزایای رقابتی صادرات برق و ایجاد ‌هاب منطقه‌ای

  بهرام نظام الملکی کارشناس ارشد صادرات
  با توجه به اینکه به استناد ماده ۴۹ قانون برنامه ششم، دولت موظف است از سال اول برنامه اقدامات لازم را در راستای تشکیل بازار منطقه‌ای و ایجاد قطب (هاب) منطقه‌ای برق به عمل آورد به‌طوری که شبکه برق کشور از شمال، جنوب، شرق و غرب به کشورهای همسایه متصل شود، لازم است با مشارکت بخش خصوصی اقدامات جدی در این رابطه انجام شود تا موجبات وابستگی بیشتر کشورهای منطقه و همسایه را به ایران فراهم آورد. ایران از جمله کشورهای صادرکننده انرژی برق است و به‌رغم داشتن ذخایر عظیم گاز در رتبه بیست و پنجم صادرکنندگان برق در جهان است.
 • انتقال تکنولوژی کلاس اف

  گروه مپنا: از تولید نخستین توربین‌های گازی امروزی در مقایسه با سایر تجهیزات تولید قدرت مکانیکی، زمان زیادی نمی‌گذرد . با این وجود امروزه از تولید انرژی برق گرفته تا پرواز هواپیماهای مافوق صوت همگی مرهون استفاده از این وسیله سودمند هستند. ظهور توربین‌های گازی باعث پیشرفت زیادی در رشته های مهندسی و سایر علوم مربوطه شده است؛ به همین دلیل گاهی به تکنولوژی توربین‌های گازی، تکنولوژی مادر گفته می‌شود.
 • سرعت تغییر مسیر در تولید انرژی

  دنیای اقتصاد: انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دلیل نقش پررنگ در کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی و میزان آلایندگی‌های محیط‌زیستی، چندسالی است که در دنیا مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گرفته است. بررسی‌های صورت‌گرفته حاکی از این است که توسعه انرژی‌های نو می‌تواند نقش بسزایی در افزایش درجه امنیت سیستم انرژی ایفا کند؛ چرا که جهان مرحله پیک نفتی را گذرانده و به نیمه دوم تولید از منابع نفتی رسیده است. این امر بیانگر ناکافی بودن منابع انرژی فسیلی به‌عنوان مهم‌ترین منابع تولید انرژی بشر است. علاوه‌براین تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن منابع فسیلی، خسارات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته و خواه توسعه‌نیافته وارد کرده؛ موضوعی که به باور تحلیلگران ادامه روند کنونی را ممکن نخواهد کرد.
 • تحولات قیمتی انرژی‌های تجدید‌پذیر تا ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: گرچه انرژی‌های تجدیدپذیر هنوز به‌طور کامل جایگزین سوخت‌های فسیلی نشده‌اند، اما این واقعیت، غیرقابل انکار است که جامعه جهانی به‌طور کامل آمادگی پذیرش استفاده از انرژی باد و خورشید به جای زغال‌سنگ را دارد. در برخی از نقاط جهان، می‌توان اثرات این تغییرات را به‌وضوح مشاهده کرد. به‌عنوان مثال انگلستان، سال ۲۰۱۷ را به‌عنوان سبزترین سال خود پشت سر گذاشت چون توانست دوبرابر زغال سنگ، از انرژی باد برای تولید برق خود استفاده کند.
 • مزیت انرژی‌های تجدیدپذیر

  امیر سامری مدیر پروژه نیروگاه‌های خورشیدی همدان
  زمین، سیاره‌ای است که مهم‌ترین منابع تامین انرژی برای ساکنان آن سوخت‌های فسیلی در قلب این سیاره بوده است، اما این منابع نامحدود نیستند و رو به اتمام می‌نهند و بشر ناگزیر است برای تامین انرژی مورد نیاز خود چاره‌ای دیگر بیندیشد. طبیعت پاسخ این نیاز بشر را در وجود خود نهفته دارد. خورشید منبع لایزال انرژی برای سیاره ما در هر ساعت انرژی‌ای معادل مصرف سالانه‌ ساکنان زمین را به این سیاره می‌تاباند. این منبع وسیع انرژی بدون صرف هیچ گونه هزینه‌ای در اختیار ما قرار می‌گیرد و در صورتی که با دانش بشری آمیخته شود، قابلیت تامین تمام انرژی مورد نیاز ساکنان این سیاره را دارد.
 • تبدیل نیروگاه‏ های سیکل ساده به سیکل ترکیبی، فراتر از صرفه‏ جویی انرژی

  گروه مپنا: به شکل ساده، ۴۴درصد ظرفیت نیروگاه‌های حرارت نصب شده در ایران در سیکل ساده گازی کار می‌کنند و این یعنی، دمای خروجی بالای ۵۰۰ درجه سانتیگراد اگزوز توربین‌های گازی نصب شده، در آسمان رها می‌شود. اگر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده در ایران ۷۶ هزار و۶۰۰ مگاوات باشد، سهم حرارتی‌ها ۸۱ درصد از کل است و این یعنی اینکه، میزان سوخت حدود ۲۸ هزار مگاوات از نیروگاه‌ها که دست کم می‌توانند ۵۰ درصد انرژی بیشتری تولید کنند رها هستند. این میزان صرفه‌جویی در مصرف سوخت، معادل ۲۶ میلیارد لیتر گازوییل در یک سال است و ارزش حرارت آن با قیمتهای داخل کشور ( نه هزینه فرصت از دست رفته برای فروش به قیمت های جهانی ) ، معادل ۸ هزار میلیارد تومان در سال است. البته که این فقط یک سوی ماجرا است و روی دیگر سکه، محیط زیست و مسائل دیگر است.
 • احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، یک تیر و چند نشان

  گروه مپنا: انرژی الکتریکی امروز به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین انواع انرژی موردنیاز مطرح است که تقریبا تمامی بخش‌های اقتصادی هر کشوری به آن وابستگی تام دارند و بدون دسترسی به این کالای حیاتی، می‌توان به قطعیت گفت که هیچ فرآیند توسعه‌ای محقق نمی‌شود.

بیشتر
x