• شعاع سرمایه‌گذاری در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: کارنامه جذب سرمایه‌گذاری در صنعت برق نشان می‌دهد از ابتدای دولت یازدهم تا شهریور سال ۹۶، بیش از ۱۲ میلیارد دلار طرح دارای قرارداد، همچنین بیش از ۴ میلیارد دلار طرح به بهره‌برداری رسیده ثبت شده است. ارزیابی آمارهای وزارت نیرو بیانگر آن است که پس از انعقاد برجام تا پایان ۹ ماهه اول سال ۹۶، برای سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت آب و برق حدود ۸ میلیارد و ۲۳۴ میلیون دلار مجوز سرمایه‌گذاری ازسوی سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی صادر شده که حجم عمده این مجوزها به سرمایه‌گذاری در صنعت برق آن هم در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی اختصاص داشته است. از سوی دیگر آنالیز داده‌های آماری از افزایش بیش از ۵۱۳۸ مگاواتی ظرفیت نیروگاهی برق کشور با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در طول سال‌های ۹۲ تا شهریور ۹۶ حکایت دارد؛ وضعیتی که نشان می‌دهد پیشتاز افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور در این سال‌ها، سال ۹۵ بوده است.
 • توسعه در گرو واقعی شدن تعرفه برق

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذاری در صنعت برق و حل مشکلات این حوزه در سال ۹۷ منوط به واقعی شدن تعرفه است. مشکل صنعت برق، مشکل فروش برق به مشترکان است و باید برای توسعه کشور و اصلاح الگوی مصرف، تعرفه برق واقعی شود.
 • ریشه افزایش هزینه‌ها

  دنیای اقتصاد: صنعت برق همواره یکی از صنایع زیرساختی و راهبردی محسوب می‌شود. این صنعت در حال‌حاضر با چالش‌های بسیاری رو‌به‌رو است. برای بررسی مشکل‌ها، چالش‌ها و یافتن راه‌حل مناسب برای خروج از این بحران‌، به گفت‌وگو با «غلامرضا خوش‌خلق» مدیرعامل قدیمی‌ترین شرکت برق منطقه‌ای کشور یعنی برق منطقه‌ای تهران نشستیم. او مشکلاتی همچون افزایش هزینه‌ها و تامین نقدینگی را مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی صنعت برق ایران در سال ۹۷ می‌داند.
 • دست‌اندازهای اقتصاد نامتوازن

  دنیای اقتصاد: بی‌تردید یکی از اساسی‌ترین مشکلات صنعت برق کشور، اقتصاد نامتوازن است که شاید هر سرمایه‌گذار بالقوه‌ای را از ورود اثربخش به این صنعت منصرف کند.
 • گزینه عبور صنعت برق از تنگنای مالی

  بهاره چراغی
  دنیای اقتصاد: فربه بودن دولت را مهم‌ترین سرفصلی می‌دانند که توسعه تولید برق در کشور را زمین‌گیر کرده؛ روندی که به اعتقادشان در دولت‌های نهم و دهم شتاب بیشتری گرفته و نتیجه‌ای جز افزایش هزینه‌های جاری در ساختار دولت در پی نداشته است. از سوی دیگر، خلأ نبود یک سیاست و برنامه کلان در صنعت برق را سرچشمه بسیاری از چالش‌های موجود در این حوزه می‌دانند و معتقدند هنوز هم برای میدان دادن به بخش‌خصوصی در بخش تولید برق سازوکار مدونی تعریف نشده است.
 • روزگار سخت

  محمدعلی وحدتی رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده نیروی برق
  روزگار سخت صنعت برق هنوز هم ادامه دارد. استمرار ۱۰ ساله کسری بودجه این صنعت و انباشت مطالبات فعالان صنعت برق، هر روز چالش تازه‌ای را برای آنها ایجاد می‌کند. مشکل اینجاست که راهکارها فراتر از توان بنگاه‌های اقتصادی است که تقریبا بخش بزرگی از فشارهای ناشی از مشکلات مالی وزارت نیرو را بر دوش می‌کشند. دولت و مجموعه نهادهای تصمیم ساز، تنها بخش‌هایی هستند که قادرند برای درمان کوتاه مدت و بلندمدت این مساله چاره‌اندیشی کنند. این سوی چالش‌های برقی وزارت نیرو، اما دولت آنقدرها درگیر مشکلات برقی‌ها نیست. امسال وزارت نیرو به دلیل بحران آبی پیش رو در صدر اخبار است، اما کمتر خبری از بحران برق به گوش می‌رسد و آن دسته از اخبار جسته و گریخته منتشر شده غالبا نادیده و ناشنیده انگاشته می‌شود.
 • تشکیل کارگروه‌ تخصصی محیط‌زیست در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: برای دستیابی به اهداف صنعت برق و تعهدات کشور در معاملات بین‌المللی زیست‌محیطی از سوی مدیرعامل شرکت توانیر «کارگروه تخصصی محیط‌زیست صنعت برق» تشکیل شد. به‌گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو»، باتوجه به اهمیت محیط‌زیست در شرایط امروزی دنیا و لزوم نگاه ویژه به مسائل محیط‌زیستی و آینده‌نگری در کشور و همچنین برای جلوگیری از آثار مخربی که خدمات‌رسانی صنعت برق می‌تواند روی محیط‌زیست داشته باشد، در پی تشکیل دفتر HSE در شرکت توانیر کارگروه تخصصی محیط زیست صنعت برق تشکیل شد. در پی تشکیل این کارگروه، با ابلاغ حکمی از سوی آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر؛ سیداعتضاد مقیمی به‌عنوان رئیس این کارگروه منصوب شد.
 • تاثیر تاخیر در پرداخت‌ها در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

  محمدابراهیم رئیسی پژوهشگر اقتصادی حوزه انرژی و آب
  براساس بودجه سال ۱۳۹۶ پرداخت‌های مربوط به خرید برق از منابع تجدیدپذیر بخش خصوصی از محل عوارض برق موضوع ماده ۵ قانون صنعت برق تامین می‌شد. تصور می‌شد که این منبع مطمئن سبب شود تا پرداخت‌های این نیروگاه‌ها کامل و در موعد مقرر انجام شود اما در عمل تاخیرهای چند ماهه در پرداخت بهای برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌وجود آمد. اگرچه درحال حاضر با تلاش‌های بخش خصوصی و همکاری مسوولان دست اندرکار، این مشکل تاحدودی برطرف شده است، اما به نظر می‌رسد ارائه یک روش پایدار برای حل این مساله کمک بزرگی به امنیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این صنعت تازه رونق گرفته و تضمین رشد پایدار آن خواهد کرد.
 • گذشته، حال و آینده سرمایه گذاری در مولدهای مقیاس کوچک

  صنعت برق همواره یکی از صنایع زیرساختی و راهبردی محسوب می‏شود. این صنعت در حال حاضر با چالش‏های بسیاری رو به رو است. کسری ۴ هزار مگاواتی برق در تابستان و خروج توربین‏های آبی تولید برق به دلیل دبی پایین سدها، از جمله مهم ترین چالش های پیش روی این صنعت در سال ۹۷ است.برای بررسی مشکل‏ها، چالش‏ها و همچنین یافتن راه حل مناسب برای خروج از این بحران‏ها، به سراغ یکی از فعالان صنعت برق در ایران رفتیم. در ادامه گفت و گوی دنیای اقتصاد با محمدعلی علایی مدیرعامل شرکت تانیر (بزرگترین شرکت فعال در نیروگاه‏های مقیاس کوچک در کشور) را مطالعه می‏کنید.
 • رویکرد متضاد توسعه صادراتی

  بهاره چراغی
  دنیای اقتصاد: میدان نبرد و رقابت خاورمیانه‌نشین‌ها در صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق، چندسالی است جولانگاه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ترکیه‌ای و عربستانی شده؛ کارزاری که روزگاری نه چندان دور در دست متخصصان و فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق ایران بود. از سوی دیگر، پتانسیل ۲۵ میلیارد دلاری صادرات در این بخش و افت حجم صادرات از ۵/ ۲ میلیارد دلار در سال ۹۵ به ۴۰۰ میلیون دلار در ۱۱ ماه سال ۹۶ این سوال را بارها در ذهن متبادر می‌کند که با وجود چنین پتانسیلی، چرا ایران عقبگرد کرده است؟
 • چالش‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی

  علیرضا کلاهی صمدی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  بررسی چالش‌ها و پتانسیل‌های صادرات صنعت برق، همواره یکی از موضوعاتی بوده که از سوی فعالان بخش‌ خصوصی مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از فعالان صنعت برق کشور بر این باورند که این صنعت یکی از معدود صنایع با خلق ارزش ‌افزوده بالا است.
 • نرخ ارز و فلزات و اثرات آن بر صنعت برق

  مهدی مسائلی عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  آنچه مسلم است برق در ایران با ۱۱۳ سال سابقه یکی از زیرساختی‌ترین صنایع کشور به حساب می‌آید. به جرات می‌توان گفت که امروزه بدون آب و برق زندگی غیرممکن است. حجم ریالی بازار این صنعت زیرساختی در سطح انتقال و توزیع معادل ۸هزار میلیارد تومان است که یک دهه گذشته مورد بی مهری واقع شده است.
 • مبادله برق بین ایران و جمهوری آذربایجان

  دنیای اقتصاد: یادداشت تفاهم همکاری در زمینه واردات برق از جمهوری آذربایجان به ایران از اول ژوئن ۲۰۱۸ (۱۱خرداد ۹۷) امسال به امضا رسید. به دنبال سفر رئیس‌جمهوری و وزیر نیروی کشورمان به جمهوری آذربایجان در نیمه اول فروردین ماه امسال، معاونان وزیر نیروی ایران و وزیرانرژی آذربایجان نشستی را در تهران برگزار کردند و در این نشست دو طرف برای تبادل ۱۸۰ مگاوات برق در سال جاری به تفاهم رسیدند. بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها که ابتدا در سطح معاونان وزیر به امضای «همایون حائری» معاون وزیر نیروی کشورمان و «ناطق عباس‌اف» معاون وزیر انرژی آذربایجان رسید، دو طرف برای واردات ۱۸۰ مگاوات برق در تابستان به نتیجه قطعی رسیدند.
 • شرط اصلاح الگوی مصرف انرژی

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو معتقد است تعدیل قیمت‌های یارانه‌ای، با فشارهای سیاسی گسترده‌ای از سوی مصرف‌کنندگان این کالاها و خدمات مواجه می‌شود. شاید مقابله با این سیاست‌ها را بتوان به‌نوعی بارزترین نمودهای تضاد بین منافع فردی و جمعی در اقتصاد تلقی کرد. به گفته رضا اردکانیان، گرچه قیمت ارزان امری مطلوب از نظر مصرف‌کنندگان است، اما از منظر کلان زمینه‌ساز ناکارآیی است. بنابراین شرط لازم در تغییر الگوهای مصرفی به رفتار صرفه‌جویانه، ایجاد انگیزه‌های اقتصادی است.
 • چالش‌های اقتصاد صنعت برق

  مهدی مسائلی عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  در مورد اقتصاد صنعت برق که یکی از صنایع زیرساختی کشور نیز محسوب می‌شود، باید چند مولفه را در نظر داشت. در گام نخست باید نگاه حاکمیت به صنعت برق را مورد ارزیابی قرار داد. متاسفانه طی دوران دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و حتی دوازدهم باوجود اینکه صنعت برق لازمه توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی در کشور است، هنوز هم نگاه حاکمیت نگاهی زیرساختی نیست. در این میان بزرگ‌ترین مشکلی که وجود دارد و در این سال‌ها هم مغفول مانده، چالش تعرفه برق در کشور است. برخلاف بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته هنوز در ایران فرمول مشخص و خاصی برای نرخ‌گذاری برق وجود ندارد. این درحالی است که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، استراتژی همانی است که در بسیاری از کشورهای موفق دنبال می‌شود. اما درمورد ذات خود برق مطابق با قیمت‌گذاری‌های جهانی حرکت نمی‌کنیم و هنوز دولت نتوانسته مجلس را قانع کند نرخ برق را که به ام‌المصائب این صنعت تبدیل شده است، سروسامان دهد.

بیشتر