شماره روزنامه ۴۲۷۱
|

 • سرعت تغییر مسیر در تولید انرژی

  دنیای اقتصاد: انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دلیل نقش پررنگ در کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی و میزان آلایندگی‌های محیط‌زیستی، چندسالی است که در دنیا مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گرفته است. بررسی‌های صورت‌گرفته حاکی از این است که توسعه انرژی‌های نو می‌تواند نقش بسزایی در افزایش درجه امنیت سیستم انرژی ایفا کند؛ چرا که جهان مرحله پیک نفتی را گذرانده و به نیمه دوم تولید از منابع نفتی رسیده است. این امر بیانگر ناکافی بودن منابع انرژی فسیلی به‌عنوان مهم‌ترین منابع تولید انرژی بشر است. علاوه‌براین تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن منابع فسیلی، خسارات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته و خواه توسعه‌نیافته وارد کرده؛ موضوعی که به باور تحلیلگران ادامه روند کنونی را ممکن نخواهد کرد.
 • تحولات قیمتی انرژی‌های تجدید‌پذیر تا ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: گرچه انرژی‌های تجدیدپذیر هنوز به‌طور کامل جایگزین سوخت‌های فسیلی نشده‌اند، اما این واقعیت، غیرقابل انکار است که جامعه جهانی به‌طور کامل آمادگی پذیرش استفاده از انرژی باد و خورشید به جای زغال‌سنگ را دارد. در برخی از نقاط جهان، می‌توان اثرات این تغییرات را به‌وضوح مشاهده کرد. به‌عنوان مثال انگلستان، سال ۲۰۱۷ را به‌عنوان سبزترین سال خود پشت سر گذاشت چون توانست دوبرابر زغال سنگ، از انرژی باد برای تولید برق خود استفاده کند.
 • مزیت انرژی‌های تجدیدپذیر

  امیر سامری مدیر پروژه نیروگاه‌های خورشیدی همدان
  زمین، سیاره‌ای است که مهم‌ترین منابع تامین انرژی برای ساکنان آن سوخت‌های فسیلی در قلب این سیاره بوده است، اما این منابع نامحدود نیستند و رو به اتمام می‌نهند و بشر ناگزیر است برای تامین انرژی مورد نیاز خود چاره‌ای دیگر بیندیشد. طبیعت پاسخ این نیاز بشر را در وجود خود نهفته دارد. خورشید منبع لایزال انرژی برای سیاره ما در هر ساعت انرژی‌ای معادل مصرف سالانه‌ ساکنان زمین را به این سیاره می‌تاباند. این منبع وسیع انرژی بدون صرف هیچ گونه هزینه‌ای در اختیار ما قرار می‌گیرد و در صورتی که با دانش بشری آمیخته شود، قابلیت تامین تمام انرژی مورد نیاز ساکنان این سیاره را دارد.
 • تبدیل نیروگاه‏ های سیکل ساده به سیکل ترکیبی، فراتر از صرفه‏ جویی انرژی

  گروه مپنا: به شکل ساده، ۴۴درصد ظرفیت نیروگاه‌های حرارت نصب شده در ایران در سیکل ساده گازی کار می‌کنند و این یعنی، دمای خروجی بالای ۵۰۰ درجه سانتیگراد اگزوز توربین‌های گازی نصب شده، در آسمان رها می‌شود. اگر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده در ایران ۷۶ هزار و۶۰۰ مگاوات باشد، سهم حرارتی‌ها ۸۱ درصد از کل است و این یعنی اینکه، میزان سوخت حدود ۲۸ هزار مگاوات از نیروگاه‌ها که دست کم می‌توانند ۵۰ درصد انرژی بیشتری تولید کنند رها هستند. این میزان صرفه‌جویی در مصرف سوخت، معادل ۲۶ میلیارد لیتر گازوییل در یک سال است و ارزش حرارت آن با قیمتهای داخل کشور ( نه هزینه فرصت از دست رفته برای فروش به قیمت های جهانی ) ، معادل ۸ هزار میلیارد تومان در سال است. البته که این فقط یک سوی ماجرا است و روی دیگر سکه، محیط زیست و مسائل دیگر است.
 • احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، یک تیر و چند نشان

  گروه مپنا: انرژی الکتریکی امروز به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین انواع انرژی موردنیاز مطرح است که تقریبا تمامی بخش‌های اقتصادی هر کشوری به آن وابستگی تام دارند و بدون دسترسی به این کالای حیاتی، می‌توان به قطعیت گفت که هیچ فرآیند توسعه‌ای محقق نمی‌شود.
 • انتقال دانش فنی و توسعه فناوری بومی توربین‌های گازی پیشرفته

  گروه مپنا: ارتقای بازدهی نیروگاه‌های حرارتی به خصوص از نوع گازی و سیکل ترکیبی، یکی از محوری‌ترین موضوعات حوزه نیرو و انرژی هم از دیدگاه‌ سازندگان و هم سیایت‌گذاران عمومی محسوب می‌شود.
 • دست‌اندازهای حلقه آخر صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: برق به‌عنوان یک کالای عمومی با کارکردهای متمایز از سایر صنایع در کشور با گذشت بیش از یک قرن به صنعتی فراگیر مبدل شده؛ به‌طوری‌که کلیه صنایع دیگر نیز به آن وابستگی تنگاتنگی دارند.
 • روند توسعه خدمت در توزیع برق کشور

  حمید رضا پیرپیران رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور
  امروزه انرژی برق جزء لاینفک زندگی بشر است و نقش اساسی در توسعه صنعت و رونق اقتصادی، فرهنگ عمومی و امنیت و رفاه اجتماعی دارد. به همین دلیل متولیان این صنعت تمامی تلاش خود را برای تامین مطلوب این انرژی حیاتی در شاخه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به‌کار می‌گیرند.
 • چالش‌ها و فرصت‌ها در زنجیره تامین انرژی

  محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی توزیع توانیر
  شبکه‌های توزیع به‌عنوان آخرین و مهم‌ترین بخش از زنجیره تامین انرژی الکتریکی دارای مشخصه ها، چالش‌ها و فرصت‌های مهم و تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: دارا بودن انحصار طبیعی در زنجیره تامین برق، کارآیی ذاتی پایین‌تر نسبت به دیگر بخش‌های سیستم‌های قدرت، داشتن نظامات مالی و اطلاعاتی گسترده و پیچیده، داشتن پتانسیل بالا در اصلاح و بهبود مشخصه‌های فنی، افزایش روزافزون تقاضا برای تامین، تداوم و افزایش کیفیت برق، نرخ بالای ورود فناوری‌های جدید، داشتن پتانسیل بالا در برون‌سپاری فعالیت‌ها، ورود گسترده منابع انرژی توزیع شده، کمبود منابع مالی برای نگهداری و توسعه شبکه توزیع، الزام به تعامل گسترده با نهادهای شهری، مردم و مشترکان برای توسعه و بهره‌برداری، افزایش روزافزون هزینه خاموشی برای مشترکان، پذیرش درجه بالایی در هوشمندسازی و خاستگاه اعمال بسیاری از روش‌های مدیریت مصرف و کاهش پیک بار.
 • ظرفیت‌های نهفته در مسیر توسعه شبکه برق کشور

  گروه مپنا: ارتقای توان تولیدی برق در ایران به دلیل نرخ رشد بالای تقاضای مصرف، عمدتا در دهه گذشته یکی از دغدغه‌های راهبردی دولت در سال‌های اخیر بوده است. در این بین، گذشته از منابع مالی هنگفت موردنیاز برای این بخش، همواره چگونگی تحقق این هدف از منظر نوع نیروگاه‌ها موردبحث قرار داشته است. با تحدید منابع آبی و شکننده‌بودن سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، نگاه اصلی همچنان به نیروگاه‌های حرارتی بوده و دو سناریو در این‌خصوص مدنظر قرار گرفته است.
 • آینده صنعت نیروگاهی به روایت آمار

  دنیای‌اقتصاد: پیش‌بینی رشد ۸ درصدی افزایش مصرف برق برای سال آینده چگونه مدیریت می‌شود؟ با توجه به ظرفیت نصب شده و عملیاتی نیروگاه‌های کشور، متولیان این حوزه معتقدند باید میزان تولید برق سالانه ۵ درصد افزایش یابد تا بتوان بار شبکه را پشت سر گذاشت. ارزیابی‌ها حاکی از این است که در حال حاضر «رشد مصرف برق و بالا بودن شدت مصرف انرژی»، «راندمان پایین نیروگاه‌ها و تلفات انرژی برق»، از چالش‌هایی است که مقامات مسوول در وزارت نیرو بر آن صحه گذاشته‌اند. اما در بخش راهبردها برای مواجهه با این چالش‌ها در کنار «ارتقا و توسعه نظام مدیریت تقاضا و اصلاح الگوی مصرف انرژی با رویکرد کاهش شدت انرژی در کشور از جمله با ایجاد نهاد تنظیم مقررات بخش برق»، «اهمیت ویژه به توسعه و بازسازی شبکه‌های فرسوده انتقال و توزیع»، «افزایش راندمان نیروگاه‌ها و کاهش تلفات برق»، بر افزایش ظرفیت نیروگاهی با استفاده از فناوری‌های جدید و هماهنگی با صنعت گاز در جهت استفاده بهینه از منابع انرژی کشور تاکید شده است.
 • از نو باید ساخت

  محسن طرزطلب عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  در فصل تابستان و پیک مصرف برق ضروری است تا همه نیروگاه‌های موجود کشور چه قدیمی و چه جدید آماده به کار باشند و به تولید برق بپردازند، طبیعی است که نیروگاه‌های جدید در این میان آماده تر هستند، اما همیشه دغدغه مسوولان تولید برق آماده نگه داشتن نیروگاه‌های قدیمی است، نیروگاه‌هایی که بعضا بیشتر از ۴۰ سال سن دارند.
 • چالش‌های ظرفیت‌سازی نیروگاهی

  حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  رشد سالانه مصرف برق در ایران، متاثر از رشد صنعتی، تجاری و خانگی است. آمارها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته، متوسط رشد مصرف سالانه در کشور ۸ درصد بوده است.
 • تله اقتصاد نامتوازن برق

  دنیای اقتصاد: صنعت برق به‌عنوان صنعتی زیربنایی، نقش حساسی در همه ابعاد اقتصادی و اجتماعی کشور دارد. انرژی برق امروزه به‌عنوان عاملی کلیدی در توسعه صنعتی، رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی شناخته می‌شود. بخش برق در ایران با داشتن ظرفیت اسمی تولید بیش از ۷۷ هزار مگاوات و صادرات برق به پنج کشور همسایه، بزرگترین صنعت برق منطقه و چهاردهمین صنعت برق جهان است.
 • اصلاح اقتصاد برق و ایجاد نهاد رگولاتوری

  محمدعلی وحدتی رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  انرژی برق یکی از مولفه‌های اصلی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و بدون برخورداری مطمئن از این انرژی پایه نمی‌توان به تحقق برنامه‌ها و اهداف کشور امیدوار بود. با این وجود اقتصاد صنعت برق ایران دچار یک بیماری مزمن است. تا جایی که آینده نه چندان دور این صنعت که روزگارانی سرآمد صنایع کشور و مایه مباهات بود، نا امیدکننده است. اگرچه صدای ساختار نامناسب اقتصادی صنعت برق به دلیل از خودگذشتگی نیروی انسانی و تامین نیاز کشور و افزایش سالانه ظرفیت تولید شنیده نمی‌شد، اما واقعیت این است که از سال‌ها قبل این بیماری موریانه وار به جان پایه‌های توسعه‌ای این صنعت زیرساختی افتاده است و هر روز آن را فرتوت تر می‌کند.

بیشتر