• کارنامه زمستانی آب و برق

  دنیای اقتصاد: عملکرد صنعت برق و آب در ماه میانه فصل زمستان بررسی شد. داده‌های دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو نشان می‌دهد انرژی دریافتی و ارسالی در پایان بهمن‌ امسال نسبت به پایان دی‌ماه به‌ترتیب ۶/ ۱۰ و ۱/ ۱۰ درصد افزایش داشته است. همچنین طبق آمارها، بهره‌برداری از واحدهای جدید نیروگاهی تا پایان بهمن نسبت به ماه قبل، ۹/ ۸درصد افزایش را ثبت کرده است. کارنامه بخش آب هم حکایت از آن دارد که ارتفاع بارندگی‌ها در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال آبی گذشته، ۱۳ درصد کاهش داشته است. حجم آب موجود مخازن سدهای کل کشور هم تا پایان بهمن نسبت به ماه گذشته ۱/ ۲ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. در این میان تولید انرژی نیروگاه‌های برقابی در ماه بهمن نسبت به دی‌ماه، ۳۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.
 • بومی‌سازی ۵۰ کالای صنعت آب و برق توسط دانش‌بنیان‌ها

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) گفت: در سال رونق تولید بیش از ۵۰ کالای استراتژیک صنعت آب و برق با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است. به گزارش «پایگاه خبری شرکت ساتکاب»، محمدولی علاءالدینی در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه فعالیت‌های پشتیبانی و رونق تولید در صنعت آب و برق با دستور وزیر نیرو به شرکت ساتکاب واگذار شده است، عنوان کرد: در سال رونق تولید با دعوت از نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان در تلاش برای رفع‌ چالش‌های صنعت آب و برق و حمایت از کالاهای ایرانی بوده‌ایم. وی افزود: به این منظور از ابتدای امسال با برگزاری چند رویداد استارت‌آپی و شناسایی کالاهای مورد نیاز در این بخش موفق شده‌ایم بیش از ۵۰ کالای استراتژیک صنعت آب و برق را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان این حوزه بومی‌سازی کنیم.
 • «تاب‌آوری» را جدی بگیریم

  حمید علاقه‌مندان مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان
  با توجه به جایگاه ویژه موضوع «تاب‌آوری» در صنعت برق و نیز اثرات جدی آن بر اقتصاد این صنعت، بر آن شدیم تا اصلاحاتی که باید در این حوزه در اولویت باشد را بررسی کرده و با هم مرور کنیم.
 • نقاط حادثه‌خیز رودخانه‌های استان تهران لایروبی شد

  دنیای اقتصاد: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران از لایروبی ۴۳ کیلومتر از رودخانه‌های حوزه عملکرد استان تهران در راستای مدیریت سیلاب و رفع نقاط حادثه‌خیز خبر داد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، احمدعلی قربانیان با بیان این مطلب اظهار کرد: در راستای مدیریت سیلاب و رفع نقاط حادثه‌خیز و بازه‌های سیل‌گیر رودخانه‌های استان تهران و به‌منظور مدیریت و کنترل سیلاب رودخانه‌های استان تهران، اقدامات مهمی همچون به‌روزرسانی و بررسی فنی آخرین وضعیت بیش از ۶۰۰ نقطه سیل‌خیز و بازه‌های سیل‌گیر صورت گرفته است. وی با بیان اینکه لایروبی رودخانه‌ها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که به هنگام بارش باران می‌تواند خطر جاری شدن سیلاب را کاهش دهد، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی به تمام دستگاه‌های اجرایی و متولی استان اعم از استانداری، ستاد مدیریت بحران استان، شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، فرمانداران و ادارات راه و شهرسازی برای آمادگی، پیشگیری و انجام اقدامات اجرایی برای ایمن کردن نقاط حادثه‌خیز انجام شده است.
 • انتظارات بخش‌خصوصی از دولت در مواجهه با کرونا

  علیرضا کلاهی نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی تهران
  اپیدمی «کووید- ۱۹» این روزها شاید یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های مردم دنیا باشد. کابوسی بی‌مرز، فراگیر و قدرتمند که بی‌توجه به غنی و فقیر، توسعه یافته و جهان سومی یا آسیایی و اروپایی، آزادانه از مرز همه کشورها می‌گذرد.
 • گردباد چالش در صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: ایست قراردادها، چند سالی است به یکی از مهم‌ترین بحران‌های صنعت برق کشور تبدیل شده است. واکاوی‌ها نشان می‌دهد امسال ۳۰۰ قرارداد برقی میان بخش‌خصوصی و وزارت نیرو متوقف شده که البته این توقف قرارداد در سال‌های گذشته هم تکرار شده است. در همین رابطه اخیرا سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به وزرای نیرو و صمت و سایر نهادهای ذی‌ربط، چالش‌های کلیدی کسب‌وکارهای این صنعت استراتژیک را تشریح و راهکارهایی ارائه کرده است.
 • اعلام تنفس برای قراردادهای صنایع زیرساختی

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  ویرانگری برخی از رخدادها ابعاد متعدد و متفاوتی دارد که درک کامل آنها شاید پس از بحران امکان‌پذیر باشد. آنچه امروز پیش روی کشور قرار دارد، بحرانی است که جان مردم را نشانه گرفته است. اپیدمی ویروس کووید-۱۹ موسوم به ویروس کرونا، به‌دلیل شیوع سریع، آسان و همه‌گیرش، در زمان کوتاهی ابعادی گسترده پیدا کرد.
 • جایگاه تاب‌آوری در صنعت برق

  حمید علاقه‌مندان مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان
  اخبار بارش سنگین برف در استان گیلان و آسیب‌های حاصل از آن و همچنین بارش‌های فراوان، استان سیستان‌وبلوچستان، کشور را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کرد که تبعات آن همچنان ادامه دارد. تنها مروری گذرا به حوادث ماه‌های قبل و حتی چند سال گذشته، تعداد قابل‌توجهی از بحران‌ها را به یاد ما خواهد آورد که در هریک از آنها شرایط عادی به یکباره درهم تنیده و مدت زیادی به درازا کشیده است تا به روال معمول بازگردیم!
 • آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای مازندران

  ایرنا: مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که ذخیره آب سدهای استان طی پنج ماه سال آبی (مهر تا بهمن) به ۳۱۱میلیون مترمکعب رسیده است که نسبت به همین موقع در سال گذشته ۳۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. منصور رضایی کلانتری از آبگیری ٩۵ درصدی حجم مخازن سدهای استان خبر داد و افزود: تاکنون از ٣٢٧ میلیون مترمکعب از حجم‌ مخازن سدهای استان حدود ٣١١ میلیون مترمکعب آبگیری شده است. رضایی کلانتری گفت: در دو سد مهم استان یعنی سد شهید رجایی و البرز به ترتیب ١۵۴ و ١٣٧ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده که در مقایسه با سال گذشته در سد شهید رجایی حدود ٧۵ میلیون مترمکعب و در سد البرز حدود ۵ میلیون مترمکعب بیشتر است. مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران افزود: برای استفاده بهینه از منابع آب موجود و همچنین کنترل سیلاب‌های احتمالی بخشی از آب جهت انرژی برق‌آبی و همچنین حق‌آبه زیست‌محیطی و تامین آب کشاورزی پایین‌دست رهاسازی می‌شود.
 • ابزار نوین در تامین مالی صنعت برق

  حمیدرضا عظیمی عضو هیات‌مدیره و معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  تامین منابع کافی برای توسعه صنعت برق همواره با چالش جدی مواجه بوده و این مساله بیشتر ناشی از اتکا این صنعت به منابع داخلی و بازار پول است و در صورتی است که بازار پول در کشور محدود بوده و ظرفیت کافی برای اجرای پروژه‌های بزرگ را ندارد، این موضوع وزارت نیرو را بر آن داشت تا با همکاری شرکت‌های مادرتخصصی فعال در حوزه برق، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس انرژی، تدابیر ویژه‌ای برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه را اتخاذ و از ابزاری نوین با عنوان اوراق «گواهی ظرفیت» برای تامین مالی پروژه‌های صنعت برق رونمایی کنند. در جزء (ز) دستورالعمل بند (و) ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنجم توسعه که به تصویب شورای اقتصاد رسیده گواهی ظرفیت به‌صورت ذیل تعریف شده است: گواهی ظرفیت: سندی است قابل مبادله، که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود. واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است. واگذاری اشتراک جدید یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است.
 • هشدار کاهش کیفیت آب

  دنیای‌اقتصاد: معاون آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد: باتوجه به اینکه ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها محدود است، ادامه افزایش مصرف ۲۰ تا ۳۰ درصدی آب در اکثر شهرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ممکن است در تولید آب با کیفیت اختلال ایجاد کند. خصوصا اگر رودخانه‌ها سیلابی شوند و کدورت آب ورودی بالاتر از معمول برود. قاسم تقی‌زاده‌خامسی در صفحه اینستاگرام نوشت: این روزها مصرف آب به‌طور متوسط در سطح کشور حدود ۲۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از ۹میلیارد به ۵/ ۱۱ میلیارد مترمکعب (دو و نیم میلیارد مترمکعب افزایش) رسیده است. وی با بیان اینکه تهران در این افزایش حدود یک میلیارد مترمکعب روزانه سهم دارد و شهر تبریز با ۴۰ درصد افزایش رکورد زده است، اظهار کرد: اگر هر فرد روزانه ۱۲ بار دست‌هایش را با روش صحیح شستن دست‌ها در ۲۰ ثانیه بشوید، ۲۴ لیتر آب مصرف می‌کند. با بستن شیر آب در ابتدا و دوباره باز کردن آن بعد از ۲۰ثانیه، هر فرد روزانه این مقدار از آب آشامیدنی را صرفه‌جویی خواهد کرد. به گفته معاون آب و آبفای وزارت نیرو، وظیفه وزارت نیرو تامین آب با کیفیت و مسوولیت اجتماعی همه مردم مصرف بهینه است. برای شکست کرونا آب نقش حیاتی دارد، ویروس مسری است و فقط رعایت بهداشت عمومی و فردی آن را شکست خواهد داد، اما کمی تغییر در سبک مصرف کمک جدی خواهد کرد.
 • کارنامه هوشمندسازی شبکه برق

  دنیــای‌اقتصـاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد هوشمندسازی شبکه برق ایران با چالش‌هایی همراه است. تحلیلگران معتقدند به‌رغم پیشرفت‌های کسب‌شده در گسترش تکنولوژی‌های صنعت برق، کاهش چشمگیر منابع مالی و کمبود نقدینگی، هوشمندسازی شبکه برق کشور را با گلوگاه‌هایی مواجه کرده است. کارشناسان براین باورند که هوشمندسازی در مدیریت بار و پیک‌سایی منطقه‌ای، اثرات مستقیمی بر بهبود شاخص‌های کیفیت توان و کاهش هزینه‌های سرسام‌آور توسعه ظرفیت‌ غیراقتصادی تولید و کنترل افزایش بی‌رویه شدت مصرف انرژی خواهد داشت. «دنیای اقتصاد» با بررسی آخرین وضعیت هوشمندسازی شبکه برق کشور، در گفت‌وگو با سخنگوی صنعت برق به چند پرسش کلیدی در مورد مزیت‌ها و فرصت‌ها؛ چالش‌ها و راهکارهای شبکه هوشمند پرداخته است.
 • آینده صنعت برق با رمزارزها

  ابراهیم خوش گفتار نایب‌رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  چرا استخراج رمزارزها برای ایران صنعتی سراسر فرصت است؟ پاسخ به این سوال البته با تصور ایجاد سازوکارهای مناسب برای استخراج قانونی رمزارزها و ایجاد یک ساختار مشخص برای سازماندهی ماینرها، امکان‌پذیر است. آنچه در پی می‌آید پاسخ به چرایی فرصت‌سازی رمزارزها برای اقتصاد ایران در قالب یک چارچوب قانونی است.
 • وضعیت هشدار در صنعت روشنایی

  گروه بنگاه‌ها: نبود جایگاه مناسب نور و روشنایی در صنعت برق موضوع بسیار مهمی است که عضو انجمن حرفه‌ای روشنایی و نورپردازی به آن انتقاد داشته و معتقد است با وجود آنکه ۳۰ درصد از برق مصرفی در ایران مربوط به روشنایی است؛ اما اهمیت لازم به آن داده نشده است. این درحالی است که در دنیا این موضوع مهم و تخصصی است. محمود کجوری علت وجود چنین بی‌توجهی‌هایی را در مشکلاتی همچون سیاست داخلی ایران و سایر کشورها و نیز فرهنگ دیگر کشورها دانست و گفت: موارد بسیاری دست به‌دست هم داده تا بحث صنعت روشنایی، مسائل فرهنگی و زیست‌محیطی آن مغفول بماند.
 • موانع و مشوق‌های صادرات برق

  دنیای اقتصاد: افزایش کارآیی نیروگاه‌ها، اصلاح ضریب بار شبکه، هموار شدن منحنی بار و استفاده از تغییرات قیمت در اوقات پیک و غیرپیک از جمله اهدافی است که انگیزه‌ها را در گسترش تبادلات برق در منطقه افزایش می‌دهد. اما در کنار این فرصت‌های بالقوه موانع و چالش‌هایی وجود دارد که چنانچه مدنظر قرار گرفته نشوند، به‌دست آوردن سهم مناسب از بازارهای منطقه میسر نخواهد بود. در گزارش پیش‌رو مشوق‌ها و موانع صادراتی صنعت برق مورد بررسی قرار گرفته و همچنین عوامل موثر بر شناخت بازارها زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر