شماره روزنامه ۴۵۷۴
|

 • سناریوهای سال ۹۸ صنعت برق

  دنیای اقتصاد: سال ۹۷ به سرعت به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شود. اقتصاد ایران در سالی که گذشت سخت‌ترین روزهای خود را سپری کرد. «تحمل نوسانات نرخ ارز و التهاب شدید بازار»، «از سرگیری تحریم‌ها» و «افزایش چشمگیر تورم» برای اقتصادی که بیش از یک دهه را در رکود گذرانده و گرفتار کمبود شدید نقدینگی است، سخت‌تر از آن بود که به نظر می‌رسید.
 • سه مولفه کاهش سرانه آب

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد برای کاهش سرانه مصرف آب، سه مولفه «فرهنگ‌سازی»، «اقتصاد آب» و «استفاده از لوازم کاهنده» باید در دستور کار قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری فارس، مدیر دفتر مدیریت مصرف آبفای استان تهران با بیان اینکه تهرانی‌ها روزانه ۶۰ لیتر بیشتر از الگو، آب مصرف می‌کنند گفت: برای کاهش سرانه مصرف آب سه مولفه فرهنگ‌سازی، اقتصاد آب و استفاده از لوازم کاهنده توام با یکدیگر باید مورد توجه قرار گیرد. صادق یونسلو در پاسخ به این سوال که چرا سرانه مصرف آب در ایران بالاتر از کشورهای پرآب است گفت: متوسط سرانه مصرف آب در تهران ۲۱۰ لیتر در شبانه‌روز است اما الگوی مصرف آب در تهران ۱۵۰ لیتر است.
 • صنعتی در ابهام و ضرورت تصمیم بزرگ

  اسماعیل احمدپور کارشناس صنعت آب
  کاهش معنی‌دار منابع آبی، خشکسالی‌های ادامه دار، تنش آبی تعداد قابل‌توجهی از شهرهای ایران، مصرف بیش از نرم جهانی، کمبود سرمایه‌گذاری‌ها، کم‌شدن توان پیمانکاران و سازندگان به‌واسطه مطالبات انباشته از دولت، تحریم و بحران‌های بین‌المللی همگی فضای ابهام آلود و حتی تیره‌ای را پیش چشم فعالان و کنشگران صنعت آب نهاده و آنها به روشنی نمی‌دانند که تا کی این صنعت در برابر تقاضاهای فزاینده برای آب تاب آوری خواهد داشت.
 • نقش نیروگاه گازی «ری» در تامین برق

  گروه بنگاه‌ها: نیروگاه بزرگ گازی ری با وجود عمر بالا، نقش قابل‌توجهی در تامین برق منطقه دارد و به همین دلیل تعمیر و نگهداری آن بسیار مهم است.
 • آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه صنعت آب و برق

  دنیای اقتصاد: همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر، وزیر نیرو امروز به منظور آغاز عملیات اجرایی ۹ پروژه صنعت آب و برق در بوشهر راهی این استان خواهد شد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در بدو ورود به استان بوشهر راهی شهرستان دشتستان خواهد شد تا در مراسم شروع عملیات اجرایی آب‌شیرین‌کن ۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی وحدتیه- دالکی حضور پیدا کند. وزیر نیرو در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان بوشهر با حضور در شهرستان آب‌پخش، کلنگ پروژه آب شیرین کن هشت هزار و ۵۰۰ مترمکعبی آب‌پخش- سعدآباد را به زمین خواهد زد. همچنین شروع عملیات اجرایی پست ۲۳۰ کیلوولت شبانکاره و ۶ پروژه برقی استان بوشهر نیز بخش دیگری از برنامه‌های سفر اردکانیان به این استان جنوبی کشور خواهد بود. بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته وزیر نیرو ظهر امروز جلسه‌ای با مدیران صنعت آب و برق استان بوشهر خواهد داشت و پس از این نشست نیز عملیات اجرایی پروژه آب شیرین‌کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر با حضور اردکانیان آغاز خواهد شد که برای شروع عملیات اجرایی این طرح ارتباط ویدئو کنفرانس همزمان با رئیس‌جمهور نیز برقرار خواهد شد.
 • صنعت برق در سالی که گذشت

  دنیای اقتصاد: صنعت برق در سال ۹۷ چه تصویری از خود ارائه کرده است؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کانون توجه سیاست‌گذاران نیروی کشور در بخش برق به سه‌حوزه «مدیریت مصرف»، «ساخت نیروگاه‌های جدید» و «تسویه بدهی‌ها» معطوف بوده است. به‌اعتقاد متولیان و تصمیم‌سازان برق کشور، در بخش مدیریت مصرف اقداماتی صورت گرفته که به‌ نوعی فرهنگ درست مصرف کردن را در میان مشترکان نهادینه کرده است. واکاوی آمارها نیز نشان می‌دهد در تابستان سال‌جاری، با مدیریت مصرف برق، ۲ هزار مگاوات صرفه‌جویی محقق شده که می‌توان این موضوع را یکی از زمینه‌های مثبت در بخش برق امسال برشمرد. این درحالی است که به‌دلیل عمر ۴۰ ساله ۱۰درصد از نیروگاه‌های کشور، سیاست‌گذاران نیرو در نظر دارند با مدیریت مصرف، پیک برق ۹۸ را بدون مشکل پشت‌سر بگذارند. از سوی دیگر، می‌توان شتاب‌بخشی به تسویه بدهی‌ها به بخش نیروگاهی را از نقاط مثبت دیگری ارزیابی کرد که در کارنامه سال ۹۷ متولیان نیروی کشور ثبت شده است.
 • چند نکته قابل تامل تعرفه‌گذاری آب

  دنیای‌اقتصاد: نظام تعرفه‌گذاری آب در ایران با چه کاستی‌هایی روبه‌رو است؟ پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال ۱۴۰۰ جمعیت تحت تنش آب شرب به ۸۰ درصد جمعیت کل کشور برسد. این بحران در حالی از سوی کارشناسان صنعت آب بارها گوشزد شده است که به اعتقاد آنها برای برون‌رفت از این چالش باید راهکارهایی مانند «ارتقای بهره‌وری»، «کاهش آب به حساب نیامده»، «فرهنگ‌سازی و تصحیح الگوی مصرف» و «اصلاح تعرفه‌ها» در دستور کار سیاست‌گذاران کشور قرار گیرد.
 • تفاوت‌های سه نوع خاموشی

  محمودرضا حقی‌فام سخنگوی صنعت برق
  در فرهنگ عامیانه هر نوع قطعی برق به‌عنوان خاموشی شناخته می‌شود (که مقصر همه آنها نیز اداره برق است)، اما در واقع قطعی برق انواع گوناگونی دارد که برای قضاوت بهتر در ادامه بررسی می‌شود.
 • جریمه ۲ برابری در انتظار سازمان‌های پرمصرف

  ایرنا: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشترکان و کاهش هدررفت شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: سازمان‌های دولتی اگر مصرف آب خود را به میزان ۲۰ درصد کاهش ندهند، معادل ۲ برابر قیمت تمام‌شده جریمه می‌شوند. علی سیدزاده افزود: هیات وزیران در سال ۱۳۹۶ مصوبه داشت که اگر سازمان‌های دولتی در فصل تابستان معادل ۲۰ درصد مصرف خود را کاهش ندهند، معادل دو برابر قیمت تمام‌شده جریمه خواهند شد. وی افزود: امسال این تمهید بسیار اثرگذار بود و سازمان‌ها کاهش خوبی در مصارف خود داشتند. بنابراین سال آینده نیز این برنامه دنبال خواهد شد. سیدزاده ادامه داد: با اجرایی شدن این مصوبه بسیاری از سازمان‌ها به سمت بهینه‌سازی و استفاده از روش‌های کاهش مصرف رفتند و نسبت به نصب تجهیزات کاهنده اقدام کردند. مدیرکل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشترکان و کاهش هدررفت شرکت آب و فاضلاب کشور ادامه داد: با این حال هنوز برخی سازمان‌ها اقدام جدی انجام نداده‌اند. بنابراین اگر ادارات دولتی از تجهیزات کاهنده استفاده نکنند، دو برابر هزینه تمام شده آب از آنها دریافت خواهد شد.
 • فرصت‌ها و چالش‌های موافقت‌نامه پاریس برای صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو در تحلیلی فرصت‌ها و چالش‌های صنعت برق با موافقت‌نامه پاریس را بررسی کرد. براساس ارزیابی محمدعلی فرحناکیان در دهه ۷۰ میلادی پس از اینکه بررسی‌های علمی نشان دادند که انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی، منشا بروزخطراتی برای محیط‌زیست و زندگی است، حساسیت‌هایی در این زمینه ایجاد شد، به شکلی که اولین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در سال ۱۹۷۹ توسط سازمان ملل برگزار شد.
 • پیام بودجه به سرمایه‌گذاران برق

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد روند سرمایه‌گذاری در صنعت برق در پنج سال اخیر کاهش چشمگیری داشته که به‌ موجب آن بخش زیادی از طرح‌های توسعه‌ای این صنعت استراتژیک در بخش تولید، انتقال و توزیع به اجرا درنیامده است. این مساله باعث شده به تقاضای رو‌به‌رشد مصرف پاسخ داده نشود. به همین دلیل در تابستان امسال بحران خاموشی‌ها به وقوع پیوست و از طرف دیگر دسترسی به برق برای رشد صنعت و اقتصاد کشور با کمبود محسوسی مواجه شد.
 • چگونه سرمایه‌گذاران را جذب کنیم؟

  حمیدرضا صالحی دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته
  مکانیزم سرمایه‌گذاری در صنعت برق و به‌ویژه بخش نیروگاهی موضوعی است که برخی تحلیلگران و صاحب‌نظران درخصوص سازوکار آن با یکدیگر اختلاف نظر دارند. سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از حوزه‌هایی است که در چند وقت اخیر در معرض توجه متولیان و قانون‌گذاران کشور قرار گرفته است. جذب سرمایه در انرژی‌های نو تا به امروز با روش بازگشت سرمایه‌ای که از خرید برق تضمینی از سوی دولت تعهد داده می‌شد، در قالب قراردادهای خرید تضمینی برق امیدواری بسیاری برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی ایجاد کرد.
 • ضرورت نورپردازی صحیح در مصرف بهینه برق

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره انجمن حرفه‌ای روشنایی و نورپردازی استان تهران با اشاره به آسیب‌های نورپردازی نادرست و غیرکارشناسی شهری، این اتفاق را به‌ویژه در زمان پیک مصرف یکی از چالش‌های صنعت برق در زمینه اتلاف انرژی دانست.
 • مانع اصلی تولید برق پاک

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد «تغییرات نرخ ارز» و «اعمال تحریم‌های تجاری بین‌المللی» در ماه‌های اخیر مشکلات و چالش‌هایی را در مسیر توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از طریق سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی ایجاد کرده است. این درحالی است که براساس هدف‌گذاری سیاست‌گذاران نیرو یکی از دالان‌های مطمئن برای عبور از پیک سال ۹۸، تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد درحال‌حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۷۰۰ مگاوات رسیده است و براساس برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته این ظرفیت تا پایان سال باید چهار رقمی و به هزار مگاوات برسد.
 • فلسفه شکل‌گیری نهاد تنظیم مقررات

  علیرضا کلاهی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  رگولاتوری به معنای نهاد یا سازمان تنظیم مقررات است. اساسا هر بخش اقتصادی به نهاد تنظیم مقررات نیازمند است. نمونه‌هایی از نهادهای تنظیم مقررات در ایران عبارت است از: «شورای شهر»، «بورس»، «خانه احزاب»، «اتاق بازرگانی»، «کمیته ملی المپیک»، «نظام پزشکی» و «بانک ‌مرکزی» و نمونه‌هایی از سازمان‌ها و نهادهای جهانی تنظیم مقررات عبارت است از: «اتحادیه بین‌المللی مخابرات» و «سازمان بهداشت جهانی». سازمان تنظیم مقررات در کنار تمامی وظایفی که برعهده‌اش گذاشته شده است، وظیفه نظارتی را نیز برعهده دارد. برای تحقق اهداف، نهاد تنظیم مقررات ‌باید با ثبات، با دانش و شناخت کافی‌، با اقتدار، بی‌طرف، سریع، مستقل و شفاف باشد. نتیجه حضور چنین نهادی، در نهایت به سود مردم و آحاد اقتصادی جامعه خواهد بود. گفتنی است پس از وضع قوانین،‌ مهم‌ترین وظیفه سازمان تنظیم مقررات، ایجاد بازار رقابتی است. در هر صورت، هر چند امروز در دنیا، نهاد تنظیم مقررات نقشی خطیر و موثر دارد و به‌ویژه در زمان بحث از خصوصی‌سازی جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند، توجه هر چه بیشتر به این نهاد نوپا در ایران و تبیین وظایف و کارکردهای آن، به توسعه صنعت برق در کشورمان کمک شایانی خواهد کرد.

بیشتر