• راهبردهای خصوصی‌سازی درصنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ نارضایتی و ناکارآمدی بخش برق دولتی در ارائه خدمات در این صنعت، سیاست‌گذاران برخی کشورها را به فکر استفاده از بخش‌خصوصی در صنعت و خدمات مرتبط با آن انداخت.
 • آفت یارانه‌های دردسرساز

  علی بخشی رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  فعالان صنعت برق تقریبا در تمام گفتمان‌های رایج در هر سطحی، از اقتصاد ناتراز این صنعت به‌عنوان ابرچالشی یاد می‌کنند که تقریبا ریشه تمامی مشکلات آن هم محسوب می‌شود. از تعیین تکلیفی قیمت برق و برشمردن این کالای استراتژیک در ردیف خدمات عمومی که بگذریم، می‌توان چالش «نقدینگی» و «کسری بودجه صنعت برق» را در دو وجه متفاوت بررسی کرد.
 • روند افزایشی مصرف برق از سرگرفته شد

  ایرنا: روند مصرف برق که در شب و روزهای گذشته کاهشی شده بود، شب ۱۹ مردادماه دوباره افزایشی شد و از مرز ۵۶ هزار مگاوات گذشت. مصرف برق کشور براساس تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق، درساعت ۲۱ و ۱۲ دقیقه به ۵۶ هزار و ۱۲۵ مگاوات رسید و این درحالی است که از چهاردهم مردادماه روند مصرف کاهش یافته بود. میزان مصرف برق دو شب پیش، در مقایسه با زمان مشابه پارسال که ۵۳ هزار و ۵۷۹ مگاوات مصرف شده بود، از رشد ۲ هزار و ۵۴۶ مگاواتی برخوردار شده است.
 • نگران کلر آب نباشید

  ایسنا: مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب گفت: آب شرب توزیعی در کشور هیچ مشکلی ندارد و کلری که در آب برای مقابله با کرونا اضافه شده خطری برای سلامتی افراد ایجاد نمی‌کند. کوشیار اعظم واقفی درخصوص افزایش میزان کلر آب برای مقابله با کرونا و تاثیرات آن بر سیستم بدن انسان، اظهار کرد: میزان کلر آب در حجم بالا افزایش نیافته؛ در واقع میزان کنترل بر کلر باقی مانده افزایش یافته است.
 • ساختارهای مدیریت منابع آب پاسخگو نیست

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت دوری از تمرکزگرایی در مدیریت منابع آب گفت: ساختارهای شدیدا متمرکز دیگر پاسخگوی نیازهای کشور در بخش آب نیست و این ساختار باید بازطراحی شود. به گزارش پاون، رضا اردکانیان در نشست هم‌اندیشی بازطراحی ساختار کلان بخش آب کشور که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ستادی و اجرایی مرتبط با موضوع آب برگزار شد، اظهار کرد: نادیده نگیریم که ما در یک ساختار کاملا معیوب و غیرهمراه با عرصه مدیریت منابع آب فعالیت می‌کنیم؛ ساختاری که از بدو تاسیس شدیدا متمرکز است.
 • سناریوهای بازار انرژی در بحران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: بحران کووید-۱۹ به وضوح تاثیر چشمگیری بر دنیا داشته و مسیر آن در مرحله کنونی غیرقابل پیش‌بینی است. در نتیجه وجود نااطمینانی فاحش درخصوص آنچه در پیش‌رو قرار گرفته می‌تواند توانایی رهبران کسب‌وکار را جهت اتخاذ اقدامات استراتژیک فلج کند. اتخاذ سیاست‌گذاری‌های عمومی- برای مثال مالی و زمان‌بندی بازگشایی مجدد اقتصادهای محلی- اغلب مبهم است. آیا با تشدید ناآرامی‌های اقتصادی، ناآرامی‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد؟ پاسخ به این سوالات و سوالات بیشتر از اهمیت ویژه‌ای برای محیط کسب‌وکار برخوردار خواهد بود، البته پاسخ سوالات تا حد زیادی ناشناخته و اساسا ارائه پیش‌بینی‌ها ناممکن است.
 • موانع گسترش تجدیدپذیرها

  زهرا لونی/ کارشناس ارشد اقتصاد انرژی
  امروزه بیش از ۸۰ درصد مصرف انرژی جهان از سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود که مدام در حال کاهش هستند. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، هم اکنون سالانه بیش از ۳۳ میلیارد تن گازهای گلخانه‌ای به خاطر سوزاندن ۶/ ۴ میلیارد تن نفت، ۷۷/ ۳ میلیارد تن (معادل نفت‌خام) زغال‌سنگ و ۳/ ۳ میلیارد تن (معادل نفت‌خام) گاز و سوخت‌های فسیلی دیگر در جهان تولید می‌شود. هر چند شیوع کرونا در جهان بیش از نیمی از مردم جهان را وادار به ماندن در خانه‌ها کرده و فعالیت‌ بخش‌های صنعتی، خصوصا بخش حمل‌ونقل به‌شدت کاهش یافته است و این امر نیز موجب کاهش تقاضای جهانی برای نفت، گاز و زغال‌سنگ شده است، بنابراین انتظار می‌رود مصرف انرژی خورشیدی، بادی و سایر منابع پاک افزایش یابد و همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز نسبت به سال قبل کاهش یابد. با این حال انرژی‌های تجدیدپذیر هنوز به‌طور کامل جایگزین سوخت‌های فسیلی نشده‌اند، اما با توجه به عدم محدودیت مصرف این نوع انرژی‌ها و افزایش روزافزون تقاضای انرژی، گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر به‌عنوان انرژی سبز در توسعه و ارتقای کشورها لازم است.
 • تدوین برنامه ۱۰ساله رفع فرسودگی تجهیزات برق تهران

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران در مراسم افتتاح پانزده پروژه برقی استان تهران از تدوین برنامه ۱۰ساله رفع فرسودگی تجهیزات برق تهران خبر داد. به گزارش «ایرنا» آرش کردی در این مراسم افزود: تدوین این برنامه کمک موثری به سرعت‌گیری برنامه‌های کاهش فرسودگی شبکه است. مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران در مراسم افتتاح پروژه‌های این شرکت در قالب هفته چهاردهم پویش هر هفته الف ب ایران گفت: امروز پست ۶۳/ ۲۰ کیلوولت کارون، خط ۴۰۰ کیلوولت ورامین و ۱۳پروژه دیگر این شرکت به بهره‌برداری رسید. آرش کردی گفت: ۲۰ درصد تاسیسات انتقال و فوق توزیع کشور و ۲۵ درصد از مشترکان پر حوزه برق منطقه‌ای تهران هستند.
 • جبران خسارات مشترکان برق با بیمه

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت برق گفت: هموطنان می‌توانند از طریق سامانه بیمه مشترکان برق، نسبت به ثبت درخواست‌ها و خسارت‌های مالی، جانی و نقص عضو ناشی از حوادث شبکه برق اقدام کنند. به گزارش وزارت نیرو، مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: صنعت برق از سال ۹۱ تاکنون در تلاش برای جبران بخشی از خسارت‌های وارده به مردم که در اثر اتفاقات شبکه رخ می‌دهد، بوده است. وی با بیان اینکه بر اساس قانون رقمی معادل ۱۰۰ تومان در ماه از مشترکان شهری و ۵۰ تومان در ماه از مشترکان روستایی دریافت می‌شود، ادامه داد: بر این اساس اگر حادثه‌ای برای وسایل برقی رخ دهد یا خسارت جانی به افراد وارد شود، بیمه تا سقف تعیین شده در دستورالعمل‌ها، نسبت به جبران آن اقدام می‌کند. وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی برای خسارت تجهیزات حداکثر ۱۲۱ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال، آتش سوزی و انفجار حداکثر ۴ میلیارد و ۱۶۹ میلیون‌ریال، غرامت فوت حداکثر ۴ میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال، غرامت نقص عضو حداکثر ۳ میلیارد و ۳۲ میلیون ریال و هزینه پزشکی حداکثر ۳ میلیارد و ۲۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به آسیب‌دیدگان تعلق می‌گیرد.
 • انرژی زمین گرمایی؛ پازل گمشده انرژی ایران

  فرهاد عبدالله‌زاده‌بینا/ دبیر انجمن علمی انرژی زمین گرمایی ایران
  امروزه صنعت استفاده از انرژی زمین‌گرمایی، وارد مرحله رقابتی در بازار اقتصادی دنیا شده است. فارغ از مسائل پیرامون کرونا که بی‌شک گذرا است، توجه به تقاضای گسترده انرژی در سطح جهانی و محدودیت استفاده از سوخت‌های فسیلی و خطرات زیست‌محیطی ناشی از استفاده از این سوخت‌ها، به‌کارگیری انرژی‌های پاک را مورد توجه بین‌المللی قرار داده است. انرژی زمین‌گرمایی به‌عنوان یکی از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و با توجه به ضریب دسترسی بالا، می‌تواند مقدار قابل‌توجهی از انرژی مورد استفاده در صنایع و منازل مسکونی را تامین کند.
 • انتظارات صنعت برق از مجلس

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو آخرین روز تیر‌ماه امسال از بررسی شیوه‌های بهره‌گیری از مجلس برای کمک به صنعت برق خبر داد. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد صنعت برق کشور این روزها با چالش‌های عدیده‌ای مواجه است که مهم‌ترین آنها در چهار محور اصلی «چرخه معیوب اقتصاد برق»، «نظام حقوقی و قراردادی یکجانبه و ناکارآمد»، «مشکلات زنجیره تامین و صادرات»، «مشکلات پایداری شبکه برق» طبقه‌بندی می‌شود. حال این سوال مطرح است که با توجه به درخواست وزیر، مجلس تازه روی کار آمده یازدهم باید چه مسیرهایی را برای حل چالش‌های اساسی صنعت برق دنبال کند؟ سندیکای صنعت برق ایران در گزارشی با بررسی چالش‌ها و راهبردهای صنعت برق ایران، انتظارات فعالان بخش خصوصی صنعت برق از مجلس یازدهم را ارائه داده است. در ادامه چالش‌های صنعت برق و مسائل مرتبط با هر یک بیان می‌شود.
 • مطالبات قانونی بخش‌خصوصی برق

  سپهر برزی‌مهر / دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  صنعت برق ایران از آغاز روند توسعه داخلی آن تا رسیدن به بالاترین سهم در صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور، یکی از بخش‌های استراتژیک اقتصادی کشور بوده که نه‌تنها زیرساخت رشد اقتصادی کشور را فراهم کرده است، بلکه با شکل‌دهی به همکاری بخش عمومی-خصوصی در احداث تاسیسات نیروگاهی و شبکه انتقال و توزیع نیروی برق، پیشتاز بسیاری از سازوکارهای نوآورانه در حکمرانی صنعتی و توسعه‌ای کشور بوده است. صنعت برق به‌‌رغم این سابقه افتخارانگیز در مشارکت بخش‌خصوصی و دولتی، بیش از یک‌دهه است که با چالش‌های اساسی و بنیادینی مواجه شده که نه‌تنها از رشد پرشتاب گذشته جامانده است بلکه با رکود مستمر داخلی و از دست دادن ظرفیت‌های رقابتی خود در بازارهای منطقه‌ای و جهانی مواجه است، به ‌نحوی‌ که شاهد «کسری بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی»، «انباشت چند هزار میلیارد تومانی به بخش‌خصوصی» و «توقف بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای» آن هستیم.
 • مروری بر «پویش الف ب ایران»

  هادی کهولی/ عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی شرکت‌های صنعت آب و فاضلاب
  طی چند هفته گذشته طرح پویش افتتاح طرح‌های آب و برق در کشور آغاز شده است. در این پویش که مرسوم سال انتهایی دولت‌ها بوده و همزمان در بیشتر وزارتخانه‌ها در حال انجام است، به صورت طبیعی طرح‌هایی که در طول چهار سال یا هشت سال دوره استقرار دولت روی آنها سرمایه‌گذاری شده افتتاح می‌شود؛ مرور و تاکید بر فعالیت‌های انجام‌شده، فعالیتی امیدبخش و مفید است. در عین حال نباید اجازه بدهیم این نمایش‌ها ما را از واقعیت‌های وضعیت موجود غافل کرده و به اشتباه خود را در یک قدمی فتح قله عالم تصور کنیم. در این یادداشت، چند واقعیت مغفول طرح می‌شود تا در مجموع به یک برداشت خاکستری از وضعیت موجود برسیم و در نهایت یادداشت با پیشنهادهایی ساده به پایان می‌رسد.
 • شروط فعالیت نیروگاه‌ها برای استخراج رمزارزها

  ایرنا: سخنگوی صنعت برق گفت: نیروگاه‌ها چنانچه نسبت به رعایت تعرفه مصوب عمل کنند، برای مراکز استخراج ارزهای مجازی می‌توانند فعالیت داشته باشند. مصطفی رجبی مشهدی در پاسخ به اینکه نیروگاه‌ها می‌توانند در زمینه استخراج رمز ارز فعالیت داشته باشند، افزود: امکان این امر مشروط به رعایت دو شرط ارسال درخواست و رعایت تعرفه مصوب برای مراکز استخراج ارزهای مجازی فراهم است. وی اضافه کرد: نیروگاه‌ها در عین حال نمی‌توانند از سوخت یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها استفاده کنند. سخنگوی صنعت برق گفت: نیروگاهی که مستقل از شبکه باشد نیز می‌تواند با ۷۰ درصد قیمت سوخت صادراتی در این بخش فعالیت داشته باشد در عین حال مستقل بودن از شبکه بسیار مهم است. رجبی‌مشهدی افزود: اکنون و در شرایطی که تامین برق برای عموم مردم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اجازه نخواهیم داد کسانی با استفاده نابجا از تعرفه‌ها که برای بخش‌های کشاورزی، صنعتی پیش‌بینی شده، اقدام به تولید بیت‌کوینی کنند که ارزش آن بیش از ۹ هزار دلار است.
 • تعرفه برق رمزارزها صرفه اقتصادی دارد؟

  دنیای‌اقتصاد: اوایل مرداد سال گذشته، آیین‌نامه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد. سه ماه بعد از ابلاغیه اسحاق جهانگیری، نرخ تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارز مشخص شد؛ بر اساس آن در هشت ماه خنک سال، استخراج با تعرفه ۴۸۰ تومان و در چهار ماه گرم با تعرفه بالاتر صورت می‌گیرد. حال سوال اینجاست، این تعرفه‌ها تا چه اندازه برای سرمایه‌گذاری به صرفه است؟ «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با متولیان و فعالان بخش خصوصی صنعت برق، به دنبال پاسخ این پرسش رفته است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با وجود مشوق‌های در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاران، همچنان در نحوه تعیین تعرفه برق مصرفی برای این صنعت بین بخش خصوصی و دولت اختلاف نظر وجود دارد. باید در نظر داشت که نوسانات قیمت جهانی و پیشرفت سریع فناوری استخراج، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز‌به‌روز کاهش می‌دهد و از طرف دیگر، رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار می‌تواند کاهش سود بازیگران را موجب شود. از این‌رو تعیین تعرفه برق مصرفی استخراج‌کنندگان صرفا بر اساس نرخ فعلی رمزارزها در بازار جهانی، می‌تواند مانعی برای توسعه سرمایه‌گذاری در این صنعت باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر