• قواعد اقتصادی بازی در زمین برق

  زينب طاري: دیدگاه‌های مختلفی درباره نظام مطلوب قیمت‌گذاری برق وجود دارد.از سویی جامعه به دلیل مصرف طولانی‌مدت و تا حدودی بی‌برنامه یارانه برق، آمادگی لازم برای اصلاح فوری قیمت‌ها و آزادسازی کامل بازار برق از قیمت‌های دستوری و یارانه را ندارد و از سوی دیگر، صنعت برق نیز مانند هر کسب‌وکار دیگری، نمی‌تواند مدل حسابداری نامتعارفی را تحمل کند که در آن، بار مالی یارانه‌های موردنظر دولت و نظام حکمرانی را بخش شرکتی این صنعت بر دوش بکشد.
 • بهینه‌سازی و مدیریت مصرف انرژی

  دنیای اقتصاد: امروزه مصرف بی‌رویه انرژی در کشور به بحران فزاینده تبدیل شده است. این در حالی است که از یک‌سو سرمایه‌گذاری در تولید برق هزینه بسیار زیادی دارد و از سوی دیگر استفاده بیش از اندازه از سوخت‎های فسیلی می‌تواند دردسرهایی مثل آلودگی هوا را ایجاد کند.
 • رئیس سازمان «ساتبا» منصوب شد

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو در حکمی محمود کمانی را به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) منصوب کرد. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در حکم علی‌اکبر محرابیان آمده است: انتظار می‌‌رود در سایه تعامل و همکاری با وزارتخانه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و همه واحدها و شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو با رعایت اصول عدالت‌محوری، روحیه انقلابی و جهادی، مردم‌داری و فسادستیزی در انجام وظایف محوله در راستای تحقق شعار «دولت مردمی و ایران قوی» اهتمام ویژه به‌عمل آورید. پیش از این، محمد ساتکین عهده‌دار این سمت بود.
 • کاهش ۷۰ درصدی ذخیره سد زاینده‌رود

  دنیای اقتصاد: مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان از کاهش ۷۰ درصدی ذخیره سد زاینده‌رود نسبت به مدت زمان بلندمدت خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، احسان‌الله امینی درباره میزان ذخیره سدهای استان اصفهان اظهار کرد: حجم ذخیره سد زاینده‌رود اصفهان ۲۰۲ میلیون مترمکعب و نسبت به بلندمدت با کاهش ۷۰ درصدی رو به رو است. او تصریح کرد: حجم ذخیره سد گلپایگان ۸/ ۵ میلیون مترمکعب است و نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است. وی افزود: سد قره آقاچ سمیرم ذخیره ۱۴میلیون متر مکعبی دارد که در سال گذشته در این زمان ۸/ ۱۶ میلیون مترمکعب ذخیره داشته و نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. امینی در ادامه خاطرنشان کرد: ذخیره سد حنا سمیرم ۲/ ۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ذخیره این سد ۱۲درصد کاهش داشته است. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه سد خمیران در مجاورت شهر تیران ۶/ ۱ میلیون متر مکعب ذخیره دارد، گفت: میزان ذخیره این سد در سال گذشته نیز حدود همین میزان بوده، و نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی ندارد و نسبت به بلندمدت با افزایش ۴۰ درصدی روبه‌روست. وی گفت: سد باغکل با ۶/ ۰ میلیون متر مکعب ذخیره، نسبت به سال گذشته که ۳/ ۲میلیون مترمکعب ذخیره داشته ۷۳ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت ۵۱ درصد کاهش داشته است. امینی تصریح کرد: ذخیره آب در مخزن سد کمانه سمیرم ۳/ ۲ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد کاهش داشته است.
 • وزیر نیرو: از توسعه نیروگاه‌های اتمی حمایت می‌کنیم

  ایرنا: وزیر نیرو گفت: توسعه نیروگاه‌های اتمی که از ضروری‌ترین نیازهای هر کشوری است، مورد حمایت وزارت نیرو است. علی اکبر محرابیان افزود: توسعه نیروگاه‌های اتمی موجب پایداری شبکه برق کشور شده و تنظیم‌کننده فرکانس نیز به شمار می‌آیند. وی ادامه‌داد: نیروگاه‌های اتمی در زمره نیروگاه‌های با کارکرد بالا هستند، به گونه‌ای که اکنون در نیروگاه اتمی بوشهر کارکرد تولید بیش از ۱۰۰درصد است؛ یعنی ظرفیت آن یک‌هزار مگاوات است درحالی که تولید آن یک‌هزار و ۳۰ مگاوات است که باعث پایداری فرکانس و شبکه می‌شود. وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: بخشی از برنامه توسعه برق در وزارت نیرو با توسعه نیروگاه‌های اتمی خواهد بود. محرابیان ظرفیت نیروگاهی کشور را ۸۳ هزار مگاوات عنوان کرد و گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی، یک‌هزار مگاوات نیروگاه اتمی، حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ مگاوات هم نیروگاه تجدیدپذیر و بقیه نیروگاه‌های حرارتی است. وی بیان‌ کرد: مجموع مصرف سوخت سالانه در نیروگاه‌های حرارتی نزدیک به ۸۲ میلیارد متر مکعب است که اگر گاز باشد گاز مصرف می‌کنند و در غیر این صورت، معادل آن سوخت مایع تامین خواهد شد. وزیر نیرو اضافه‌کرد: برنامه ساخت ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در دولت سیزدهم با محوریت کاهش مصرف سوخت است و مهم‌ترین هدف این است که بتوانیم با افزایش توان نیروگاه‌ها و با راه‌اندازی بخش بخار و سیکل ترکیبی و به‌خصوص استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر این امر محقق شود.
 • درخواست آبفا برای کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب

  پاون: شرکت آب و فاضلاب استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تهران به میزان ۱۰۰ روز مصرف شهروندانش نسبت به سال گذشته با کمبود آب مواجه است. در این اطلاعیه آمده است: گذر از این شرایط ویژه‌ تنها با همدلی و همراهی تمامی شهروندان امکان‌پذیر خواهد بود.کاهش ۱۰ درصدی مصارف آب توسط هر شهروند، اقدامی راهگشا در این شرایط است. این میزان کاهش بسیار ناچیز است و به هیچ عنوان لطمه‌ای به نیازهای روزمره مصرفی و بهداشتی خانواده‌ها وارد نمی‌کند، ولی کمک شایانی به تامین آب در این روزهای بی‌باران خواهد بود. این اطلاعیه می‌افزاید: متوسط مصرف آب در تهران۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون لیتر (معادل ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب) است که در صورت تداوم این روند، طی روزهای آینده مقوله تامین آب پایتخت‌نشینان با تنگناهای دشواری روبه رو خواهد شد، چرا که کاهش و اتمام ذخایر آبی و پاییز کم‌بارش امسال شرایط متفاوتی برای کشور و به‌ویژه استان تهران فراهم آورده است و سال سختی را به لحاظ تامین مطمئن و پایدار آب رقم زده است. این اطلاعیه می‌افزاید: متوسط مصرف آب در تهران ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون لیتر (معادل ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب) است که در صورت تداوم این روند، طی روزهای آینده مقوله تامین آب پایتخت‌نشینان با تنگناهای دشواری روبه رو خواهد شد، چراکه کاهش و اتمام ذخایر آبی و پاییز کم‌بارش امسال شرایط متفاوتی برای کشور و به‌ویژه استان تهران فراهم آورده است و سال سختی را به لحاظ تامین مطمئن و پایدار آب رقم زده است. تهران در شرایطی به فصل پاییز و شروع سال آبی جدید وارد شده که با کسری ۳۱۴ میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته مواجه است و ورودی سدهای تامین‌کننده آب تهران نیز کاهش ۴۰ درصدی داشته است.
 • تامین ۱۲۰ مگاوات از مصرف برق تهران با استفاده از مولدها

  پاون: سرپرست شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده و در راستای تامین آسایش مشترکان تهرانی، ۱۲۰ مگاوات از مصرف برق پایتخت در سال ۱۴۰۱ از طریق مولدهای برق مشترکان همکار، تامین خواهد شد. کامبیز ناظریان با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده افزایش ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق شهر تهران در سال آتی پیش‌بینی می‌شود، افزود: با اقدامات ارزنده‌ انجام شده در کشور در زمینه کنترل بیماری کرونا و انتظار افزایش رونق تجاری و تولیدی و همچنین افزوده شدن مشترکان جدید، پیش‌بینی می‌شود در سال آتی میزان مصرف برق پایتخت به حدود ۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات افزایش یابد که بر اساس تاکید وزیر نیرو، همگام با همکاران صنعت برق که در تلاش برای افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور هستند، این شرکت نیز از هم‌اکنون اجرای گسترده برنامه‌های کنترل بار در بخش توزیع در سال ۱۴۰۱ را در دستور کار خود قرار داده است.
 • سیاه و سفید انتقال آب به سیستان

  دنياي اقتصاد: استفاده از ظرفیت آب دریا و شیرین‌سازی آن به‌منظور تامین آب مناطق بحرانی، موضوعی است که تحلیلگران بخش آب معتقدند باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
 • ضرورت تجدیدنظر در سیاست‌های کلان صنعت برق

  دنياي اقتصاد: تولیدکنندگان برق در طول سال‌های اخیر با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه بودند که ناپایداری شبکه و خاموشی‌های تابستان ۱۴۰۰ شاید مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آنها بود. اگرچه صنعت تولید برق ایران ظرفیت‌های قابل توجهی برای ایجاد نیروگاه‌های جدید و توسعه نیروگاه‌های فعال فعلی دارد اما به هر حال باید پذیرفت که در شرایط فعلی عبور از پیک زمستان و مهیا شدن برای تابستان پرمصرف سال آینده بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد.
 • کاهش تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر

  ايرنا: میزان تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر در شهریور با کاهش نسبت به تیرماه امسال به ۱۷۲ میلیون کیلووات ساعت رسید. انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از پاک‌ترین انواع انرژی در دسترس انسان است که بهره‌برداری از آنها نه تنها آسیبی متوجه محیط زیست نمی‌کند بلکه با کاهش استفاده از انرژی‌های فسیلی به سالم ماندن آن کمک می‌کند.
 • کمبود آب تهران معادل ۱۰۰ شبانه‌روز مصرف آب تهرانی‌ها

  دنياي اقتصاد: کاهش شدید سطح منابع آب و پاییز کم‌بارش امسال، شرایط متفاوتی برای کشور و به‌ویژه استان تهران فراهم آورده و سال سختی را به لحاظ تامین مطمئن و پایدار آب رقم زده و وضعیت تامین آب را با چالش جدی مواجه کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، تهران در شرایطی به فصل پاییز و شروع سال آبی جدید وارد شده که با کسری ۳۱۴ میلیون مترمکعبی منابع آب، نسبت به سال گذشته مواجه است و پرونده سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را در حالی می‌بندیم که میزان بارش‌های کشور در مقایسه با متوسط بلندمدت با کاهش ۵۰درصدی مواجه بوده است؛ به طوری که ورودی سدهای تامین‌کننده آب تهران کاهش ۴۰درصدی داشته است.
 • واحد ۲ گازی نیروگاه بندرعباس وارد مدار شد

  پاون: مدیرعامل نیروگاه بندرعباس گفت: با هماهنگی دیسپاچینگ، واحد شماره ۲ گازی این نیروگاه از مدار خارج و پس از انجام تعمیرات ۱۱ ساعته وارد مدار تولید شد. حسین سلیمی با اعلام این خبر گفت: واحد شماره ۲ گازی که برای انجام کارهایی از قبیل گریس‌کاری کامل گایدون، بلبرینگ الکترو موتور و فن خنک کن رادیاتور، تعویض پیش فیلتر و سرویس فیلتر ژنراتور، تعویض زغال تحریک ژنراتور، تعویض فیلتر کمپرسور، شست‌وشوی بوشینگ‌های ترانس اصلی، شست شوی مقره‌های سر کابل و مقره‌های نگهدارنده خطوط انتقال که به‌دلیل بازدید از نقاط داغ و بازبینی ادوات دوار از مدار تولید خارج شده بود، پس از۱۱ ساعت کار فشرده توسط همکاران واحد تعمیرات و پرسنل بهره‌برداری توربین گاز، با شبکه سراسری پارالل شد. وی در پایان گفت: مزیت انجام سرویس و تعمیرات در زمان خروج واحد خارج از برنامه تعمیرات دوره‌ای و اورهال، افزایش بار تولیدی و افزایش طول عمر قطعات است.
 • کدام استان بیشترین تخفیف در قبوض برق را دریافت کرد؟

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تاکنون ۱۰ میلیون و ۶۲۲ هزار و ۱۱۰ مشترک در کشور حداقل یک بار یا بیشتر مشمول قبض برق ۱۰۰ درصد رایگان شده‌اند که در این بین با توجه به در نظر گرفتن تفاوت در میزان جمعیت استان‌های مختلف، استان تهران بیشترین و استان ایلام کمترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. به گزارش «ایسنا»، از تاریخ اول آبان ماه سال ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریورماه سال جاری ۱۵۲ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۷۶۱ قبض برق در کل کشور صادر شده است که از این میزان قبض ۱۱ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۹۳ مشترک با مصرف صفر بوده است.
 • تحولات تولید و تجارت برق طی فصل بهار ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: در فصل بهار ۱۴۰۰ حدود ۲/ ۹۳ میلیاردکیلووات ساعت انرژی برق در کشور تولید شده که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل با رشد قابل‌توجه ۱/ ۱۶ درصدی همراه بوده است. به‌گزارش «معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران»، عامل مهم افزایش مزبور، رشد حدود ۲۶ درصدی تولید برق توسط نیروگاه‌های گازی و چرخه ترکیبی با مشارکت ۲/ ۱۷ واحددرصدی از رشد کل تولید برق بوده به نحوی که افت حدود ۳۴ درصدی تولید برق از نیروگاه‌های آبی، دیزلی، بادی و اتمی را نیز جبران کرده است.
 • احداث یک میلیون مترمکعب مخزن ذخیره آب در استان‌های دارای تنش آبی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با احداث یک میلیون مترمکعب مخزن ذخیره آب در استان‌های دارای تنش آبی، مشکل تامین آب در این شهرها برطرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حمیدرضا کشفی با اشاره به اینکه این مخازن در حال ساخت هستند افزود: کمبود مخزن ذخیره آب در کشور سبب می‌شود آب شرب تولید شده بلافاصله به شبکه تزریق شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر