• نوسازی یا بازنشستگی کهنسال‌ها؟

  دنیای‌اقتصاد: بحران آلودگی ادامه‌دار در بسیاری از کلان‌شهرها به‌خصوص تهران این پرسش را مطرح می‌کند که کدام ناکارآمدی منجر به تنگی نفس در شهرهای بزرگ شده است؟ پرمصرفی مشترکان خانگی و صنعتی برق و گاز در ایران، در کنار سهم ۳۶ درصدی مصرف گاز در نیروگاه‌ها، بار دیگر توجه به مدیریت مصرف در این حوزه را دو چندان کرده است. طبق استانداردهای جهانی، عمر نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی تا زمان بازنشستگی به ترتیب ۲۰ و ۲۵ سال و واحدهای بخاری ۴۰ سال است.
 • برنامه‌ جوان‌سازی چند نیروگاه پیر

  محسن طرزطلب/ مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  براساس استانداردهای جهانی، عمر واحدهای گازی و سیکل ترکیبی تا زمان بازنشستگی به ترتیب ۲۰ و ۲۵ سال و واحدهای بخاری ۴۰ سال است که با تعدیل این اعداد بر اساس شرایط و امکانات صنعت برق کشور، با فرض عمر ۳۰ سال برای واحدهای گازی و سیکل ترکیبی و ۴۵ سال برای واحدهای بخاری و نیز بررسی راندمان واحدها، باید بیش از ۸هزار مگاوات از نیروگاه‌های حرارتی موجود، با توجه به عمر و هزینه تعمیر و نگهداری بالا و راندمان پایین تا سال ۱۴۰۵ بازنشسته شوند. اما به دلیل نیاز شبکه به تولید این واحدها، بازنشستگی آنها پیش از جایگزینی توان تولیدی مربوطه امکان‌پذیر نیست.
 • داروی التیام نیروگاه‌های فرسوده

  دکتر ناصر اسکندری/ معاون راهبری تولید شرکت تولید برق حرارتی
  برق به‌عنوان انرژی پاک و اصلی‌ترین زیرساخت، نقش مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت جوامع ایفا می‌کند. افزایش آسایش و رفاه شهروندان در کنار نقش زیربنایی برق در صنعت و تجارت امری انکارناپذیر است. امروزه برق نه تنها به‌عنوان حامل انرژی بلکه به‌عنوان بخشی غیر قابل حذف در زندگی تلقی می‌شود به‌صورتی که زندگی بدون برق برای بسیاری غیرقابل باور و تحمل است. روشنایی، رسانه‌های صوتی و تصویری، اینترنت و مخابرات، تهویه مطبوع و حتی آب آشامیدنی و بهداشتی بدون برق قابل دستیابی نیستند.
 • دود مازوت در چشم نیروگاه‌‌ها

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که افزایش آلودگی شهرهای صنعتی ایران به یک چالش جدی برای کشور بدل شده، تجارب کشورهای اروپایی نشان می‌دهد با تامین نیاز برق بر اساس بهره‌مندی از نیروگاه‌هایی که آلایندگی کمتری دارند می‌توان از حجم بحران آلودگی تا اندازه‌ای کاست؛ هر چند به نظر می‌رسد وزارت نیرو راهکار کاهش روشنایی معابر و کاهش مصرف سوخت از مسیر کاهش مصرف برق را راهکار بهتری می‌داند. این در حالی است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در قاره اروپا کمترین میزان آلایندگی هوا به کشورهایی اختصاص دارد که از انرژی هسته‌ای برای مصرف در نیروگاه تولید برق بهره‌ می‌برند. به استناد آمار به دست آمده از میزان آلایندگی تولید برق در قاره اروپا، فرانسه با وجود اینکه یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده برق در اروپا است اما کمترین میزان آلایندگی در این حوزه را به خود اختصاص داده است. طبق ارزیابی‌ها ۷/ ۷۱ درصد از انرژی برق تولید شده فرانسه سهم بخش هسته‌ای است و علت آلایندگی کم نیروگاه‌های این کشور نیز همین موضوع است.
 • گاز، برق یا هر دو؟

  سعید محسنی مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان
  با کاهش شدید دمای کشور طی چند روز اخیر و آغاز فصل زمستان، مصرف گاز در بخش خانگی افزایش چشمگیری یافته و تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها را با چالش مواجه کرده است. تمامی نیروگاه‌های حرارتی کشور اعم از گازی، بخار و سیکل ترکیبی از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت اول استفاده می‌کنند. نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی از نفت گاز به‌عنوان سوخت دوم و نیروگاه‌های بخار قدیمی از نفت کوره (مازوت) به‌عنوان سوخت جایگزین استفاده می‌کنند. در این میان تمامی نیروگاه‌ها تمایل دارند با توجه به شرایط بهره‌برداری مناسب‌تر و هزینه تعمیرات کمتر، تا حد امکان از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت استفاده کنند. به‌طور متوسط قریب به یک سوم گاز مصرفی کشور در نیروگاه‌ها، یک سوم در بخش خانگی و مابقی در صنعت و کشاورزی و سایر بخش‌ها استفاده می‌شود.
 • ارزش‌گذاری انرژی، پیک‌سایی و راهکارهای پایدار

  محمد ساتکین/ رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)
  در اغلب کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، فاصله بین ظرفیت تولید شبکه برق و مصرف انرژی الکتریکی اندک است. این امر موجب می‌شود با افزایش مصرف انرژی، نیروگاه‌های جدیدی برای پاسخگویی به نیاز جدید برق ایجاد شود. طبیعتا نیروگاه‌هایی که امکان احداث سریع‌تر را دارند در اولویت احداث قرار خواهند داشت و مثلا در طیف نیروگاه‌های فسیلی، نیروگاه‌های گازی، نسخه سهل‌الوصول راه‌حل محسوب می‌شوند. به ‌این ترتیب کشور ما، برای تامین حداکثر نیاز مصرف برق حدود ۵۷ هزار مگاوات در پرمصرف‌ترین ماه‌های مصرف برق در فصل تابستان که از اوایل تیر تا اواخر مرداد طول می‌کشد، مجبور به احداث نیروگاه جدید است. همچنین با وجود آنکه نیروگاه‌های گازی معمولا امکان پاسخ به تقاضا را در زمان کوتاه‌تری فراهم می‌کنند، در عین حال، به علت بازدهی پایین، هزینه برق را نیز افزایش می‌دهند و وابسته‌ بودن عمده سوخت مصرفی نیروگاه‌های حرارتی به مصرف گاز، تامین پایدار آن در طول سال را دچار مشکل می‌کند. این معضلات در سال‌های اخیر در ایران نیز در فصول گرم یا سرد سال، به اشکال مختلف مشاهده شده است.
 • ضرورت به‌روزرسانی تعرفه‌های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر

  دنیای‌اقتصاد: سندیکای صنعت برق ایران طی نامه‌ای از وزیر نیرو درخواست کرده است نسبت به به‌روزرسانی و افزایش تعرفه‌های خرید تضمینی انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر اقدام شود. به گزارش «روابط عمومی سندیکای صنعت برق ایران» در ابتدای این نامه تاکید شده است که تغییرات نرخ ارز و تورم ناشی از آن، تاثیر بسزایی در هزینه تمام‌شده ساخت نیروگاه و امکان‌سنجی اقتصادی پروژه‌های تجدیدپذیر دارد. از زمان ابلاغ آخرین مصوبه وزارت نیرو درخصوص تعرفه خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، نرخ ارز با نوسانات و جهش‌های متعددی مواجه بوده است، به طوری که افزایش ۱۲۵ درصدی متوسط قیمت دلار از آبان ماه سال ۹۸ تا زمان مشابه در سال ۹۹، به روزرسانی نرخ‌های خرید تضمینی جهت معقول ماندن زمان بازگشت سرمایه ساخت نیروگاه‌ها را اجتناب‌ناپذیر کرده است.
 • برنامه توانیر برای ۱۶ هزار مگاوات ساعت مدیریت مصرف برق

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: با توجه به نقش بسزایی که اصلاح روشنایی معابر در کاهش مصرف دارد، مدیران برقی باید به‌صورت عملیاتی روشنایی‌ها را بررسی و برنامه‌های اصلاحی را تسریع کنند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، همایون حائری در جلسه ستاد مدیریت سوخت نیروگاه‌ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی (گاز و برق) کشور که در مرکز پایش صنعت برق و ارتباط ویدئوکنفرانسی با شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برگزار شد، با اشاره به اینکه نزدیک به ۲۵۰ میلیون مترمکعب از گاز کشور در بخش گرمایش مصرف می‌شود، اضافه کرد: هرگونه تلاش برای کاهش مصرف برق می‌تواند به‌طور مستقیم در مصرف گاز تاثیرگذار باشد.
 • پنج افسانه برای رویارویی با کم‌آبی

  دنیای ‌اقتصاد: در بیشتر کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه، موضوعات مهم آبیاری به‌طور گسترده‌ای دچار کج‌فهمی، نادرست نمایی یا «افسانه‌پردازی» می‌شوند. نتیجه این وضعیت، مجادله و سرمایه‌گذاری بیش از اندازه‌ای است که بر پایه باورهای غلط شکل می‌گیرد؛ به این امید که اگر آزمایش به اندازه کافی تکرار شود، نتایج دیگری به بار خواهد آورد.
 • هشدار قطعی برق عراق به دلیل بدهی معوق به ایران

  دنیای‌اقتصاد: به گفته سخنگوی وزارت برق عراق این کشور با قطعی جدی برق روبه‌رو خواهد شد؛ چراکه ایران قصد دارد به دلیل بدهی‌های معوق عراق، صادرات گاز به این کشور را کاهش دهد. احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفته ایران قصد دارد صادرات روزانه گاز به عراق را از پنج میلیون متر مکعب به سه میلیون متر مکعب کاهش دهد. این کاهش پس از برنامه‌های اعلام شده قبلی برای کاهش صادرات از ۵۰ میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز صورت می‌گیرد. به گزارش «ایسنا» احمد موسی از وزارت دارایی عراق خواسته مشکل بدهی‌های معوق عراق به ایران را حل کند تا از قطع برق بغداد و شهرهای دیگر جلوگیری شود. سال‌ها تحریم و جنگ باعث شده صنعت برق عراق با مشکلاتی جدی دست‌وپنجه نرم کند و شهرهای عراق در روزهای گرم تابستان شاهد صحنه اعتراض‌هایی علیه قطع مکرر برق باشد.
 • چرا معابر شهری خاموش شدند؟

  دنیای‌اقتصاد: مدتی است برخی چراغ‌های خیابان‌های اصلی و اتوبان‌ها خاموش و موجب اعتراض بسیاری از هموطنان شده است، اما علت این مساله آن‌طور که مسوولان اعلام کردند جلوگیری از اعمال خاموشی در بخش خانگی بوده است. البته سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در این ارتباط گفته است که علت نیمه‌خاموش شدن بزرگراه‌ها طی روزهای گذشته، اولویت دادن به تامین گاز برای تولید برق بیمارستان‌ها و مراکز حساس پایتخت است.
 • پیش‌شرط‌های تقویت صنعت روشنایی

  احمد محسنی/ دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لامپ و روشنایی
  بهینه‌سازی مصرف برق یکی از کلیدی‌ترین موضوعاتی است که در طول سال‌های اخیر از سوی وزارت نیرو، توانیر و شرکت‌های تابعه به‌عنوان بخش اصلی حکمرانی صنعت برق که کار عرضه این کالای استراتژیک را نیز بر عهده دارند، پیگیری می‌شود. البته در شرایط حاضر قرار گرفتن در مسیر مصرف بهینه برق، یکی از خواسته‌ها و انگیزه‌های مصرف‌کنندگان نیز هست.
 • سهم تجدیدپذیرها از ظرفیت نیروگاه‌های احداث شده

  مرجان باقری/ کارشناس ارشد دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و تنظیم مقررات ساتبا
  افزایش نیاز روزافزون به انرژی، ذخایر محدود انرژی فسیلی و ضرورت حفاظت از محیط‌زیست، از جمله مسائلی است که نگرانی‌های زیادی در سطح بین‌المللی ایجاد کرده و اکثر کشورهای جهان را به یافتن راهکارهای مناسبی نظیر ارتقای کارآیی انرژی و بهره‌گیری از منابع تجدیدپذیر انرژی، برای نیل به اهداف توسعه پایدار، تامین منافع اقتصادی، ارتقای امنیت انرژی و کاهش آسیب‌ها به محیط زیست معطوف داشته است.
 • افزایش سقف تامین مالی پروژه انتقال برق به ارمنستان

  ایرنا: پیرو قرارداد تامین مالی پروژه انتقال برق ایران به ارمنستان، الحاقیه افزایش سقف و دوره تامین مالی این پروژه انجام شد. پروژه انتقال برق ایران به ارمنستان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۳ میلیون یورو از سوی بانک توسعه صادرات در قالب اعتبار خریدار تامین مالی شد. طی مفاد الحاقیه جدیدی که به امضا رسید، سقف تامین مالی و دوره تامین مالی این پروژه افزایش و به ۸۸ میلیون یورو ارتقا یافت.
 • ساعات اوج مصرف برق زمستانی اعلام شد

  دنیای اقتصاد: شرکت توانیر زمان اوج مصرف برق در فصل زمستان را از ساعت ۱۱ تا ۱۳ و همچنین ۱۷ تا ۲۳ اعلام و توصیه کرد مردم در این ساعت‌ها از مصرف بی‌رویه خودداری کنند. به گزارش «ایرنا»، مصرف برق درساعت‌های اوج مصرف فشار مضاعفی را بر شبکه برق تحمیل می‌کند که در زمستان و با توجه به روند افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و کاهش عرضه گاز به نیروگاه‌ها امکان خاموشی به دلیل کمبود گاز بیشتر متصور است و این موضوع وظیفه مصرف‌کنندگان را برای اعمال روش‌های بهینه مصرف منتفی نمی‌کند. پیش‌تر نیز مدیرعامل شرکت توانیر گفته بود مشترکان خانگی در صورتی که مصرف برق خود را کاهش دهند، از مشوق‌های صنعت برق برخوردار خواهند شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر