شماره روزنامه ۴۴۷۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • رالی افت قیمت در بازار آتی زعفران

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازار زعفران در روزهای اخیر با شرایط نامتوازنی روبه‌رو شده است. از یکسو قیمت‌ها در بازار آتی در یک مسیر کاهشی جدی قرار داشته و از سوی دیگر قیمت‌ها در بازار گواهی زعفران یعنی کالای موجود در انبارها هم با همین شرایط و کاهش نرخ به‌صورت نسبی نوسان کرده است. بازار در مسیر یک افت مستمر نرخ قرار گرفته است و تداوم این شرایط به معنی نگرانی‌هایی است که بعضا به تمامی ارکان بازار باز‌می‌گردد.
 • تغییر چهره بازار بعد از آزادسازی نرخ

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: از زمانی که وزارت صنعت تصمیم گرفت قیمت محصولات پتروشیمی را در بورس کالا از مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز بازار ثانویه تغییر دهد حدود سه ماه می‌گذرد. نگاهی به روند تغییرات در بازار آزاد این محصولات و مقایسه آن با بورس کالا نشان می‌دهد این سیاست دقیقا به هدف زده و بازار مذکور علاوه بر آنکه از مدار افزایشی خود باز مانده، حتی روندی معکوس را در پیش گرفته و با کاهش‌های قابل توجهی روبه‌رو‌ شده است.
 • عرضه بعدی نفت خام؛ شاید هفته بعد

  دنیای اقتصاد: هنوز عرضه جدید نفت خام در بورس انرژی قطعی نشده است. تا لحظه تنظیم این گزارش عرضه جدیدی از نفت خام در بورس انرژی به ثبت نرسیده بنابراین خبر قطعی از عرضه بعدی این حامل انرژی در بازار صادراتی وجود ندارد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که عرضه بعدی نفت خام قطعی است اما احتمالا به این هفته نمی‌رسد. اظهارنظرهای پراکنده نشان می‌دهد که در اطلاعیه عرضه بعدی احتمالا تغییراتی رخ خواهد داد تا باز‌هم شرایط برای خریداران نفت تسهیل شده و از پتانسیل فروش بیشتری در این بازار برخوردار باشیم. البته جلساتی در دست انجام است که خروجی آنها سرنوشت حجم و شرایط عرضه آینده نفت خام را تعیین خواهد کرد.
 • ضرر شدید سایر کشورها از کاهش واردات قراضه آهنی چین

  چین با کاهش واردات قراضه آهنی در سال ۲۰۱۸ و با افزایش ظرفیت بازیافت قراضه آهنی داخلی سعی در تامین مواد اولیه تولید این محصول دارد. مسائل زیست‌محیطی و نظارت‌های دولت مرکزی چین بر آلودگی‌های ناشی از تولید قراضه آهنی نا‌مرغوب این کشور نیز سبب بروز مشکلات بزرگی شده است. به گزارش فلزات آنلاین مصرف قراضه آهن چین در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ حدود ۴۳ میلیون تن بود که در دوره مشابه سال ۲۰۱۷ و با رشد حدود ۲۰ میلیونی به ۶۲ میلیون تن رسید. به‌دنبال افزایش قیمت مواد اولیه معدنی در صنایع فولادسازی، افزایش مصرف قراضه آهنی برای کوره‌های بلند در چین تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.
 • راه‌اندازی یک قرارداد جدید زعفرانی در بازار آتی بورس کالا

  از چهارشنبه قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای درجه یک برای تحویل در دی ماه ۱۳۹۷ در بازار آتی بورس کالا راه‌اندازی می‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس، از روز چهارشنبه ۳۰ آبان‌ماه ۹۷ قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای درجه یک با عنوان پوشال معمولی برای تحویل در دی ماه ۱۳۹۷ راه‌اندازی می‌شود. امکان معامله روی این اوراق تا تاریخ ۱۸ دی‌ماه امسال امکان‌پذیر است و قیمت پایه آن همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود.قرار دادهای آتی در اولین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی با دوره پیش گشایش به مدت ۹۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی رأس ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی، قرار داد آتی متوقف و مجدد همین فرآیند روز کاری بعد تکرار خواهد شد.دوره پیش گشایش در سایر روزهای معاملاتی غیر از روز اول به مدت ۳۰ دقیقه خواهد بود.
 • بورس کالا تاثیر بسزایی در کیفیت محصولات تولیدی دارد

  بورس کالا تاثیر بسزایی در کیفیت محصولات تولیدی داردحبیب الله نیکزادى پناه، عضو کمیسیون کشاورزى مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، وی افزود: خوشبختانه هر کالایى با هر کیفیت و بسته‌بندى قادر به عرضه در بورس کالا نیست، بنابراین، وقتى قرار است تنها کالاهاى باکیفیت وارد بورس کالا شود، تولیدکننده برای فروش محصول با قیمت بهتر، ترغیب به تولید باکیفیت‌تر می‌شود.وی گفت: طی ماه‌های گذشته با افزایش بی‌رویه قیمت محصولات کشاورزی مواجه بوده‌ایم که اگر بخشی از رشد قیمت‌ها منطقی بوده است، اما عمده آن بی منطق و به دلیل رفتار‌های دلالان در بازار بوده است.
 • خاورمیانه، دومین صادرکننده مفتول آلومینیومی جهان

  فلزات آنلاین: جغرافیای تولید مفتول آلومینیومی وابستگی زیادی به دسترسی به شمش‌های آلومینیومی اولیه به‌عنوان ماده خام تولید این محصول دارد. با توجه به اینکه عمده مصرف مفتول آلومینیومی در ساخت سیم و کابل است، کیفیت ماده اولیه تولید مفتول که در کیفیت نهایی آن تاثیر زیادی دارد، دسترسی به شمش اولیه آلومینیوم است که عموما کیفیت و خلوص بالاتری نسبت به شمش‌های ثانویه دارد و در روند توسعه ظرفیت‌های تولید مفتول آلومینیوم بسیار اثرگذار است.
 • پیش‌بینی رشد مصرف «ورق زنگ‌نزن» عربستان

  با تلاش‌های اوپک و کنترل عرضه نفت در سال‌های اخیر قیمت نفت روند بازیابی را طی کرد. این موضوع خبر خوبی برای اقتصادهای نفت‌بنیان از جمله عربستان بود. با بهبود درآمد نفتی در این کشور آینده روشنی در انتظار مصرف کالاهای اساسی از جمله ورق زنگ‌نزن فولادی است. البته هرچند همچنان مصرف ورق زنگ‌نزن به پیک سال‌های پیش از کاهش قیمت نفت نخواهد رسید؛ اما انتظار بر روند صعودی با شیب ملایم در سال‌های پیش رو خواهد بود. به گزارش فلزات آنلاین، اقتصاد نفت‌بنیان عربستان روند مصرف و توسعه در این کشور را با قیمت نفت گره زده است.
 • پیشگیری از آشفتگی بازارها با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا

  سخنگوی هیات رئیسه مجلس درخصوص نقش بورس کالا در تنظیم قیمت کالاها گفت: وقتی محصولات در بورس کالا عرضه می‌شوند در واقع دادوستدها در یک اتاق شیشه‌ای و شفاف انجام می‌گیرد که به این ترتیب می‌توان از وقوع بسیاری از رویدادهای منفی در بازارها پیشگیری کرد. همچنین باید اقداماتی انجام شود تا بتوان سایر کالاهای موجود در زنجیره‌های تولید را در بورس کالا عرضه کرد، چراکه این بورس می‌تواند به تنظیم آشفتگی‌های کنونی در بازار کمک کند.
 • تداوم روند صعودی نرخ فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات فولاد روز گذشته نیز به تبعیت از بازار ارز روند صعودی خود را حفظ کرد. در این روز اغلب واحد‌های فولادی قیمت‌های پیشنهادی فروش را با رشد ۱۰تا ۲۰ تومانی در هر کیلو اعلام کردند.

بیشتر

بیشتر