شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۵۲۵

 • پیش به سوی آزادسازی خودرو

  دنياي اقتصاد: خودرو روز گذشته رسما وارد جاده آزادسازی شد. عرضه ۶۰۰ دستگاه خودرو متعلق به بخش خصوصی در بورس کالا و همچنین تصویب آیین‌نامه واردات خودرو در هیات دولت، صنعت و بازار را در جاده شفافیت و رقابت قرار داد. هر چند با توجه به زیان ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی خودروسازان، عرضه در بورس، نخستین گام بزرگ برای گذر از وضعیت کنونی است. تصویب آیین‌نامه واردات خودرو در هیات دولت نیز امیدواری زیادی در راستای بهبود بازار خودرو ایجاد کرده است. به این‌ترتیب می‌توان با عبور از قیمت دستوری و رقابتی‎تر شدن بازار، افزایش محسوس کیفیت تولید را در میان‌مدت انتظار داشت. رخدادی که در چارچوب مکانیزم بازار دو هدف اصلی را تعقیب می‌کند؛ افزایش حجم تولید و کاهش قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده نهایی. بدین شکل گام اول آزادسازی خودرو‌ با عرضه در بورس و تصویب آیین‌نامه واردات را می‌توان پس از گذشت سه سال از بحران‌های خودرویی، نقطه عطفی در صنعت و بازار خواند.
 • نوسان ناموزون بازار مالی و مشتقه

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افزایش احتمال حصول توافق در مذاکرات احیای برجام، بازار مالی و مشتقه بورس کالای ایران را ظرف روزهای اخیر قرمزپوش کرد، به این ترتیب در حالی که بازار آتی با خروج سنگین نقدینگی روبه‌رو می‌‌‌شد، بهای هر گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا به کف قیمتی خود پس از اردیبهشت امسال رسید و گواهی‌‌‌های زعفران نیز با نرخی در محدوده نیمه تیر امسال معامله شدند. در این شرایط، چشم فعالان بازارهای مالی به اعلام خبر مذاکرات احیای برجام است و نتیجه آن می‌‌‌تواند در کوتاه‌مدت به سقوط قیمتی در بازارهای مالی بورس‌کالا منجر شود.
 • ۵+۱ ابزار حمایتی از صنایع تکمیلی پتروشیمیایی در شرایط جدید

  سعید ترکمان دهنوی رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران
  کاهش حجم دادوستد پلیمرها در هفته گذشته به کمترین میزان طی سال‌جاری، زنگ خطر مهمی برای آغاز رکود است؛ آن‌هم در شرایطی که شاهد کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و افت نرخ‌های پایه در بورس‌کالا هستیم. اما عقب‌‌‌نشینی معاملات مختص بازار داخلی ایران نبوده و بازارهای صادراتی کشورمان نیز از این وضعیت متضرر شده‌‌‌اند؛ تا جایی که خبرهای جسته و گریخته، از افزایش موجودی انبارها در شرکت‌های صادرکننده محصولات پلیمری و مواد اولیه پتروشیمیایی حکایت دارد.
 • برتری تقاضای خودرو در بورس‌کالا هم ادامه دارد

  دنیای‌اقتصاد : پس از کشمکش‌های فراوان، روز گذشته بورس‌کالا میزبان عرضه ۶۰۰دستگاه خودرو بود. با وجود عرضه‌‌‌های پراکنده در سال‌های اخیر، دیروز برای اولین‌بار عرضه خودرو در بورس‌کالا با موفقیت انجام شد و مورد استقبال خریداران قرار گرفت، به‌طوری که ۶۰۰دستگاه خودرو در عرضه اولیه روز چهارشنبه، ۲۶مردادماه شامل ۱۷۵دستگاه فیدلیتی پنج‌نفره، ۱۷۵دستگاه فیدلیتی هفت‌نفره و ۲۵۰دستگاه دیگنیتی بود.
 • قراضه در مرز ۴۰۰ دلار

  در شرایطی که قراضه و زغال‌‌‌سنگ همچنان برای رشد قیمتی تلاش می‌کنند، کاهش حاشیه سود فولادسازان به افت بهای سنگ‌‌‌آهن منجر می‌شود. به گزارش «اکوایران»، بهای سنگ‌آهن دریایی آسیا در روز شانزدهم اوت کاهش اندکی داشت. نشریه پلتس دلیل افت نرخ را احتیاط در خرید میان متقاضیان این محصول عنوان کرد.
 • جهش سودآوری تولیدکنندگان زغال‌‌‌سنگ

  بلومبرگ در گزارشی از جهش سودآوری شرکت‌های معدنی تولیدکننده زغال‌‌‌سنگ حرارتی ظرف سال‌جاری میلادی متاثر از تحریم گاز طبیعی روسیه از سوی کشورهای اروپایی خبر داد. در شرایطی که دنیا با بحران جدی آب‌‌‌وهوایی روبه‌روست، افزایش تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ احتمال افزایش ۵/ ۱درجه سانتیگرادی دمای زمین را جدی‌‌‌تر می‌کند، اما همچنان توجه به اهداف سیاسی نسبت به تبعات تحریم گاز طبیعی و جایگزینی آن با زغال‌‌‌سنگ ارجحیت دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو