آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۹۳

 • شمش و مقاطع فراتر از دلار رشد داشتند

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: ظرف ماه‌های ابتدایی امسال رشد نرخ ارز سنگ معیار سنجش قیمت در تمامی بازارها شده، هر چند در برخی موارد، همچون بازار آزاد مقاطع فولادی، میزان رشد قیمتی فراتر از رشد نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال بهای ارز آزاد در کشور افزایشی ۶۶ درصدی داشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در این مدت رشد ۹۶ درصدی و هر کیلوگرم تیرآهن افزایشی ۱۳۷ درصدی را تجربه کردند به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از ۶هزار تومان در ۲۵ فروردین به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان در پایان شهریور ماه و بهای هر کیلوگرم تیرآهن نیز از ۶ هزار و ۶۵۰ تومان به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در آخرین روز شهریور ماه رسید. چنین افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت این محصولات در اثر ورود نقدینگی‌های سرگردان به این بازار با هدف حفظ ارزش نقدینگی افراد از اثرات رشد تورم بوده است. اما با توجه به نبود تقاضای مصرفی بازار مقاطع فولادی و با توجه به بالاتر بودن نرخ رشد بهای این محصولات نسبت به رشد نرخ ارز امکان تعدیل در این بازار به‌قوت وجود دارد. علاوه بر افزایش قیمت در بازار آزاد، نرخ پایه و میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ بورس کالا نیز ظرف ۶ ماه ابتدای امسال رشدی قابل توجه داشت. اگرچه نرخ پایه براساس ارز نیمایی در بورس کالا تعیین می‌شود، اما نرخ ارز آزاد مبنایی برای میزان رقابت در این بازار است.
 • ۶ ماهه سبز پلیمری در سایه نیما

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: محصولات پلیمری بورس کالا، در حالی ۶ ماه نخست سال جاری را به پایان رساندند که کلیت قیمت‌های پایه اعلامی هفتگی با روند افزایشی همراه بود. تجربه رشد نزدیک به ۸ هزار تومانی و بی‌سابقه دلار نیمایی و رسیدن به کانال بی‌سابقه ۲۱ هزار تومانی، در این مدت ۶ ماهه قدرتمندترین محرک رشد قیمت‌های پایه به شمار می‌رود. در کنار آن رشد اندک بهای جهانی مزید بر علت شد و تقریبا اکثر نرخ‌های ۲۵هفته گذشته سبز‌پوش بودند از این رو قیمت مواد اولیه در بورس کالا افزوده شد. علاوه بر رشد نرخ‌های پایه، رقابت‌های قیمتی که به دنبال انتظارات تورمی فزاینده متقاضیان شکل می‌گرفت جو عمومی بازار پلیمرها را متلاطم کرد و سبب شد این بازار روزهای معاملاتی پرپیچ و خم زیادی را پشت سر گذارد. اخیرا با آرام گرفتن پلیمر جذاب یعنی PVC کمی از این آشفتگی کاسته شد. البته رقابت‌های بالا همواره در محصولاتی نظیر پلی اتیلن ترفتالات‌ها و پلی‌پروپیلن‌ها دیده می‌شود که بسیار بالا هستند و نمی‌توان از این میزان رقابت قیمتی که بر بازار سایه انداخته به سادگی عبور کرد. زیرا تولیدات صنایع پایین‌دستی را به شدت مختل کرده و در صورت استمرار روند افزایشی قیمت پایه با اهرم رشد بهای نیمایی ارز، تداعی‌کننده شرایط رکود- تورمی در بازار پلیمرها برای نیمه دوم سال خواهد بود.
 • تداوم روند افزایشی قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد همچنان ملتهب و روند قیمت‌ها همچنان روبه به بالا است. در مبادلات روز سه‌شنبه اول مهر ماه جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها با افزایش نرخ اعلام شد.
 • زیرساخت عرضه سنگ‌آهن در بورس فراهم شود

  دنیای‌اقتصاد: مشکلات بخش ابتدایی زنجیره تولید فولاد در نحوه قیمت‌گذاری باعث شده تا مجدد موضوع عرضه سنگ‌آهن در رینگ معاملاتی بورس کالا مطرح شود. اما به‌نظر می‌رسد تجربه نامطلوب سنگ‌آهنی‌ها از بورس کالا و ترس از استمرار نرخ‌گذاری دستوری حتی در این بازار نیز باعث شده تا این تولیدکنندگان درعین حال که از شرایط فعلی قیمت‌گذاری خود ناراضی هستند اما تمایل چندانی نیز برای حضور در این رینگ نداشته باشند. با این وجود معتقدند اگر بورس کالا بتواند زیرساخت‌های موردنیاز برای حضور هر تولیدکننده با هر میزان محصولی را فراهم کند و تمامی تولیدکنندگان ملزم شوند تا بخش قابل‌توجهی از تولیدات خود را به رینگ معاملاتی بورس بیاورند و وزارت صمت نیز از قیمت‌گذاری در این بازار دست بکشد، بورس کالا قابلیت مناسبی برای معامله محصولات کل زنجیره تولید فولاد دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر