آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۲۵

  • ۳ رکورد در بازار پتروشیمی‌ها

    دنیای‌اقتصاد: «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» به رکورد تاریخی خود دست یافته که نشان می‌دهد بهای پلیمرها در بورس کالا به بالاترین حد در تاریخ این بازار رسمی دست یافته است. این مطلب برای خریداران مواد اولیه کابوسی است که اغلب از مسیر نوسان بهای نیمایی ارز رخ داده ولی برتری تقاضا در برابر عرضه‌ها نیز به این روند کلی دامن زده است.
  • از شایعه تا واقعیت

    دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی: التهاب قیمتی در بازار ارز و افزایش نرخ دلار آزاد و نیمایی طی هفته‌های اخیر به معاملات مشتقه بورس کالا نیز سرایت کرد. در این میان محصولاتی همچون زعفران که در ماه‌های قبل با سرکوب قیمتی در مکانیزم بازار روبه‌رو بودند تاثیر بالاتری از افزایش نرخ ارز پذیرفتند به نحوی که بهای زعفران نگین آتی تحویل شهریورماه ۹۹ در ۱۲ روز ابتدایی تیر ماه افزایش ۳۲ درصدی را تجربه کرد.
  • توانمندی تبدیل‌شدن به چهارمین بازار آتی طلا

    دنیای اقتصاد: یک کارشناس بازارهای مالی معتقد است اگر معاملات آتی سکه طی دو سال گذشته و همزمان با اقبال به بازار سرمایه به کار خود ادامه می‌داد اکنون یکی از بزرگ‌ترین بورس‌های آتی طلا در جهان متعلق به بورس کالای ایران بود و به راحتی می‌توانست بعد از بورس شیکاگو، شانگهای و هند قرار بگیرد. شاید این ادعا در نگاه اول دور از ذهن باشد ولی بررسی‌های دقیق‌ بازارهای مشابه و مخصوصا تعمیق جایگاه بورس‌ها در ادبیات اقتصادی مردم و ذهن معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که چنین پتانسیلی حتی هم‌اکنون نیز در دسترس است اگرچه زمان‌های مهمی را از دست داده‌ایم. میثم رادپور، کارشناس ارشد بازارهای مالی در گفت‌وگو با «کالاخبر» به این موارد پرداخته که به بخش‌هایی از آن اشاره می‌کنیم.

بیشتر

بیشتر