آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۰۱

 • آرامش فولاد با پایان مداخله

  دنیای اقتصاد: حذف مداخله قیمتی در بازار فولاد به کاهش نرخ منجر شده است و رفته رفته آرامش بیشتری در بازار خودنمایی می‌کند. این اتفاق شاهد زنده‌ای است که نشان می‌دهد حذف نرخ‌گذاری دستوری با افزایش شفافیت معاملاتی همراه است و در نهایت به عادلانه‌تر شدن بازار و منطقی‌تر شدن قیمت‌ها منجر می‌شود. از اواخر فروردین‌ماه تا اواسط هفته گذشته شاهد بودیم که بهای شمش فولادی در بورس کالا رشد حداکثر نزدیک به ۵۰ درصد را تجربه کرد؛ آن‌هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی به نسبت کاهشی بوده است. مداخله قیمتی در این بازه زمانی نه تنها به حمایت از مصرف‌کننده نهایی منتهی نشد، بلکه با فشار بر تولیدکنندگان بزرگی که سهام آنها بعضا در زمره سهام عدالت داد و ستد می‌شود حتی به منافع بخش مهمی از مردم ضربه زد. اما کاهش مداخله دستوری در بازار از یکسو با رشد عرضه‌ مصنوعات فولادی در بورس کالا همراه شد و از سوی دیگر توجیه سفته‌بازی و واسطه‌گری را از رمق انداخت. این تجربه در بازار فولاد شاید تلنگری باشد برای کارشناسان این حوزه که نشان می‌دهد نرخ‌گذاری دستوری با توجیه حمایت از مصرف‌کننده نهایی و تولید داخلی خیال باطلی است که نه تنها نتیجه معکوسی به همراه دارد، بلکه قیمت‌ها را به سمت چهره‌ای متشنج و سردرگم تغییر می‌دهد.
 • ضعف تقاضای جهانی مس و کاهش شتاب رشد نرخ

  دنیای اقتصاد: جریان قیمتی مس از یک روند افزایشی در بازارهای جهانی حکایت دارد. این مسیر صعودی اگرچه بعد از یک افت نرخ جدی همچون سایر بازارها رقم خورده ولی در کنار آن شاهد هستیم که روند افزایش نرخ با رشد موجودی انبارها در بورس فلزات لندن همراه شده است.
 • نوسان قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: به علت عرضه‌های روز گذشته در بورس کالا، مقاطع فولاد خراسان کاهش نرخ داشت. در معاملات روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه جاری، شمش فولاد با نوسان نرخ از سوی خصوصی‌ها اعلام شد؛ به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا رشد ۱۰ تومانی و شمش بریس کاهش ۷۰ تومانی در هر کیلو را تجربه کردند.
 • رشد قیمت‌های پایه در بازار پتروشیمی‌ها

  دنیای اقتصاد: جریان کلی حاکم بر قیمت‌های محصولات پتروشیمی در بورس کالا حکایت از شتاب نوسان قیمت‌ها برای صعود دارد. افزایش ۸۹/ ۳درصدی قیمت مبنای ارز همسو با نرخ‌های جهانی افزایشی محصولات پتروشیمیایی و پلیمری نیرو محرکه این شتاب بود و اثر قدرتمند خود را بر قیمت‌های پایه این هفته برجای گذاشت.
 • معدن انگوران مجوز گردشگری گرفت

  گروه شرکت‌ها: هفته گذشته مجوز نخستین مجتمع گردشگری معدنی کشور در استان زنجان از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان صادر و در آینده نزدیک این مجتمع معدنی پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر