آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۳۲

 • بازار در گیر و دار تعرفه فولاد ترکیه

  دنیای اقتصاد-محمدحسین بابالو: بازار فولاد هنوز روند پیشین خود را طی می‌کند؛ آن هم در شرایطی که از رشد بهای تیرآهن اندکی کاسته شده ولی هنوز این بازار به ثبات نرسیده است. البته برای بازار تیرآهن شاید مرور زمان بتواند به افزایش عرضه‌ها منجر شود در شرایطی که رشد افسارگسیخته قیمت، غالبا پشتوانه قدرتمندی برای تداوم ندارد. البته این مطلب به معنی عدم رشد مقطعی قیمت‌ها هم نیست آن هم در شرایطی که جذابیت سفته بازی برای این کالا وجود دارد. به عبارتی باید گفت بازار فولاد با گذشته خود تفاوت چندانی نداشته و همین ثبات قیمت میلگرد در هفته‌های اخیر خود داده‌های بسیاری برای ارائه دارد. با این حال رفتار اهالی بازار اگر تغییر نکرده باشد یا انتظارات پیشین پابرجا باشد، به مرور تغییر خواهد کرد. در گزارش‌های پیشین به دلایل ثبات نرخ در این بازار پرداخته بودیم که مرور زمان باز هم داده‌های واقعی در بازار را ترسیم می‌کند.
 • آمارهای ضد و نقیض سنگ‌آهن

  حمزه بهادیوند چگینی: آمارهایی که رویترز روز گذشته به نقل از گمرک چین منتشر کرد، نشان می‌دهند واردات سنگ‌آهن در این کشور در ماه گذشته به بالاترین میزان طی ۲۰ ماه گذشته رسیده است که این امر از پیش‌بینی بهبود تولید فولاد در آینده نزدیک یا احتمال رشد قیمت در آینده خبر می‌دهد. کارشناسان می‌گویند این دو احتمال در شرایطی مطرح می‌شود که تاکنون سیگنال‌های دیگر آنها را رد کرده بودند. به‌عنوان مثال سختگیری‌های دولت چین در برابر تولید فولاد و تاکید بر کاهش تولید در این کشور افکار عمومی را به سمت کاهش تولید فولاد و افت تقاضا برای سنگ‌آهن سوق داده بود اما حالا می‌بینیم که تقاضای وارداتی برای این محصول با این جهش روبه‌رو شده است.
 • بازار فولاد به ثبات رسید

  گروه بنگاه‌ها: روند نزولی قیمت شمش و میلگرد در مبادلات روز چهارشنبه متوقف شد. گرچه فعالان بازار جو فعلی بازار را ناشی از رکود مبادلاتی می‌دانند و معتقدند متقاضیان از بازار خارج شده و در انتظار تثبیت وضعیت هستند و خرید‌های فعلی در حد رفع نیاز‌های ضروری است.
 • تقاضای جهانی فولاد افزایش می‌یابد

  تقاضای جهانی فولاد تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی با ۹/ ۳ درصد رشد به یک میلیارد و ۷۷۵ میلیون تن خواهد رسید. به گزارش «کالاخبر» به نقل از انجمن جهانی فولاد، طی سال ۲۰۱۹ میلادی تقاضای این محصول در چین با رشد ۸/ ۷درصدی به ۹۰۰میلیون و ۱۰۰هزار تن خواهد رسید در حالی که تقاضای سایر کشورهای جهان با رشد ۲/ ۰ درصدی به ۸۷۴ میلیون و ۹۰۰هزار تن افزایش می‌یابد. همچنین انجمن جهانی فولاد ریسک‌های اصلی صنعت فولاد جهان را ناشی از عدم قطعیت در شرایط تجارت بین‌المللی می‌داند. تنش‌های تجاری، عدم قطعیت و مسائل ژئوپلیتیک از جمله مباحثی است که بر سرمایه‌گذاری و تجارت در این بخش تاثیر گذار هستند. علاوه بر این، در بخش خودرو‌سازی جهان به دلیل کاهش تقاضای کشورهای در حال توسعه عملکرد در حال تضعیف است اگرچه در بخش ساخت و ساز این روند مثبت خواهد بود.
 • رشد ۶۰ درصدی صادرات محصولات فولادی

  شرکت‌های بزرگ فولادسازی کشور،‌ در شهریور ماه امسال متوسط رشد ۶۰ درصدی صادرات را به ثبت رساندند. به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایمیدرو،‌ در شهریور ماه امسال شرکت‌های بزرگ فولادسازی ۵۸۴ هزار تن انواع محصولات فولادی روانه بازارهای صادراتی کردند. در میان صادرکنندگان، فولاد آلیاژی ایران رشد ۱۶۸درصدی را کسب کرد و پس از آن فولاد مبارکه رشد ۱۶۰ درصدی و فولادخراسان رشد ۱۳۱درصدی را تجربه کرد. در همین حال طی شش ماه نخست سال‌جاری بیشترین تناژ صادراتی با بیش از یک میلیون تن در اختیار فولاد خوزستان بود. طی این مدت فولاد‌مبارکه با صدور ۷۵۲ هزار تن در جایگاه دوم قرار گرفت و ذوب‌آهن اصفهان با صادرات ۵۷۶ هزار تن در رتبه سوم ایستاد. مجموع صادرات شش ماه ۹۸ شرکت‌های بزرگ از ۴/ ۳ میلیون تن عبور کرد که این رقم ۳درصد بیش از مدت مشابه سال قبل است. شرکت‌های صادرکننده فولاد که در این آمار قرار داشتند شامل فولاد مبارکه، فولاد‌خوزستان، ذوب آهن اصفهان، فولاد‌خراسان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد‌هرمزگان، فولاد‌اکسین، فولاد‌آذربایجان، فولادکاوه‌جنوب، صبا فولاد، فولاد بناب و چادرملو بوده‌اند.
 • راه‌اندازی مجتمع تولید مونو اتیلن گلایکول ایکویت در ایالات متحده

  مجتمع تولید مونو اتیلن گلایکول گرید فیبر شرکت ایکویت از ظرفیت اسمی معادل ۷۵۰ هزار تن اتیلن گلایکول در سال برخوردار است. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی کویت تایمز، گروه ایکویت کویت دوشنبه ۲۲ مهر از راه‌اندازی رسمی مجتمع اختصاصی تولید تجاری مونو اتیلن گلایکول گرید فیبر در سایت ام‌ای گلوبال اویستر کریک در ایالات متحده خبر داد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر