شماره روزنامه ۴۲۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۷۳

 • پیش‌بینی بازگشت تقاضا به بازار

  دنیای اقتصاد: با اتفاقاتی که این هفته‌ در بازار فولاد رخ داد، باید گفت روند پیش روی این بازار در ماه انتهایی سال ۹۶ و از سوی دیگر روند بلند‌مدت‌تر این بازار در سال جدید متاثر از چند فاکتور اصلی است که این فاکتورها عبارتند از «شکسته شدن حباب قیمت»، «تثبیت نسبی قیمت در بازار»، «انتظار برای اتمام عید شکوفه‌های چین در بازارهای جهانی» و «انتظار رونق در سال جدید».
 • اولویت پتروشیمی‌ها تامین کود اوره مورد نیاز کشاورزان باشد

  مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه با مازاد تولیدکود اوره در کشور مواجهیم، گفت: انتظار می‌رود پتروشیمی‌ها به جای صادرات، اولویت خود را تامین کود اوره بخش کشاورزی کشور قرار دهند تا امنیت غذایی کشور آسیب نبیند.اسماعیل اسفندیارپور روز گذشته در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: آنچه از لحاظ پشتیبانی و تدارکات نهاده‌های مورد نیاز همچون کودهای پایه (پتاسه، فسفاته و ازته) مورد نظر ما است در زمان کاشت به موقع و به میزان کافی توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تامین شد.وی از تامین و تدارک کود به میزان کافی خبرداد و اظهار کرد: انتظار می‌رود پتروشیمی‌ها کود اوره مورد نیاز مصرف داخلی را به میزان کافی در اختیار شرکت خدمات حمایتی قرار دهند که این شرکت نیز از طریق کارگزاری‌ها در اختیار کشاورزان قرار دهد تا در تامین و مصرف این کود به مشکل نخوریم.وی تصریح کرد: اکنون کشور با مازاد تولید کود اوره مواجه است، بنابراین انتظار می‌رود پتروشیمی‌ها همکاری خوبی در این زمینه داشته باشند تا تولید ملی به دلیل صادرات کود صدمه نبیند. وی با اشاره به اینکه انصاف نیست کود مورد نیاز بخش کشاورزی داخلی صادر شود و ناچار شویم گندم را وارد کنیم اضافه کرد: امیدواریم شرکت خدمات حمایتی کود لازم را به موقع به کشاورزان برساند.
 • لزوم استفاده از ابزارهای نوین سرمایه‌گذاری درصنعت پتروشیمی

  تدوین قانون‌ها و آیین‌نامه‌‌های عقود اسلامی مشکل استفاده از اوراق صکوک و اجاره برای پتروشیمی‌ها را حل کرده است.
 • بازار سنگ‌آهن در ثبات

  قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین این هفته در ثبات اعلام شده، چرا‌که خریداران چینی در تعطیلات هستند.به گزارش «ایفنا»، برخی از فعالان بازار معتقدند بازار فولاد رونق دارد از این رو پس از تعطیلات چین سنگ‌آهن روند خوبی خواهد داشت. آخرین شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ‌آهن ۶۲ درصد ۲۵/ ۷۸ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر چین ثبت شده که نسبت به پنج‌شنبه هفته گذشته تغییری نداشته است. قیمت قرارداد سنگ‌آهن ماه مارس در بورس سنگاپور نیز ۲۵/ ۷۷ دلار در ثبات بود.
 • تداوم ثبات قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه دوم اسفند‌ماه، شمش و مقاطع فولاد همچنان نسبت به روز قبل از تعطیلات از ثبات قیمت برخوردار بود. فعالان بازار ثبات نرخ دلار را یکی از عوامل اصلی تثبیت قیمت فولاد در بازار غیر‌رسمی برشمردند.

بیشتر