در شرایطی پراید و پژو ۴۰۵ رتبه اول و چهارم خودروهای پرفروش بازار خودرو را به خود اختصاص داده‌اند که این خودروها به‌دلیل قیمت پایین‌تری که نسبت به خودروهای هم رده خود دارند، از ابتدای سال با افت تیراژ مواجه بوده‌اند. بنا به آمار تولید خودروهای سواری کشور که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و تدوین می‌شود، پراید همچنان در رتبه اول پرتقاضاترین و پرفروش‌ترین خودروهای تولیدی کشور جای گرفت؛ این محصول در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۷/ ۱۰ درصدی در تیراژ مواجه شده است. این خودرو به‌دلیل قیمت مناسبی که در بازار دارد همچنان پرفروش است، اما بسیاری تولید این خودروی دارای یک ستاره کیفی را نامناسب می‌دانند و معتقدند که این خودروی قدیمی باید کم‌کم از بازار خودروی کشور خداحافظی کند. هرچند بحث و جدل‌های بسیاری درخصوص خروج پراید از خطوط تولید صنعت خودروی کشور صورت می‌گیرد، اما پراید با فروش ۱۲۴ هزار و ۳۵۲ دستگاهی رتبه اول پرفروش‌ها به لحاظ تعداد را در هفت ماه سال‌جاری به نام خود ثبت کرده است.

رتبه دوم پرفروش‌ها، به پژو ۲۰۶ تعلق دارد. خودرویی که آبی‌های جاده مخصوص در هفت ماه امسال ۹۶ هزار و ۸۱۶ دستگاه آن را به فروش رسانده‌اند و تولید آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز ۶/ ۲۳ درصد افزایش تیراژ را به خود دیده است. این خودرو که همواره دارای سه ستاره کیفی است جزو خودروهای پرطرفدار بازار خودروی ایران است. بعد از پژو ۲۰۶، دیگر محصول سایپا یعنی تیبا در رتبه سوم قرار دارد. این خودرو با فروش ۸۷ هزار و ۴۲۰ دستگاهی تا پایان مهرماه توانسته افزایش قابل‌توجهی در تولید و فروش داشته باشد؛ به‌طوری‌که آمار تولید نیز نشان از افزایش ۱/ ۶۲ درصدی تیراژ این خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد. تیبا با یک ستاره کیفی که دارد به گفته مدیران شرکت سایپا قرار است محصول جایگزین پراید باشد. افزایش تقاضا برای این خودرو نشان می‌دهد در‌صورتی‌که پراید از خطوط تولید خارج شود، این خودرو ظرفیت جذب تقاضای بازار پراید را دارد.

پس از تیبا همان‌طور که اشاره شد پژو ۴۰۵ آبی‌های جاده مخصوص با فروش ۸۱ هزار و ۴۵۴ دستگاه توانسته رتبه چهارم فروش را از آن خود کند؛ این خودرو که یک پله کاهش رتبه را به خود دیده نیز در آمار هفت ماه امسال با افت ۴ درصدی مواجه شده است. این خودرو همواره یک ستاره کیفی را به خود اختصاص داده است. رتبه پنجم جدول ۱۰ محصول پرفروش بازار خودرو به پژو پارس تعلق دارد؛ طبق آمار اعلامی، آبی‌های جاده مخصوص در هفت ماه سال‌جاری تعداد ۶۸ هزار و ۴۷۲ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند؛ این خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱/ ۱ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. بعد از این، دیگر محصول تولیدی ایران خودرو یعنی سمند که نام ملی را یدک می‌کشد در رتبه ششم پرفروش‌ترین خودروهای داخلی جای گرفته است. در هفت ماه امسال تعداد ۶۰ هزار و ۵۲ دستگاه از این خودرو به فروش رسیده است. تیراژ تولید این خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶/  ۹ درصد افزایش را تجربه کرده است. سمند طی ماه‌های گذشته همواره دو ستاره کیفی را کسب کرده است.

رتبه هفتم پرفروش‌های خودرویی کشور به تندر ۹۰ رسیده است؛ تیراژ تولید این خودرو در مقایسه با هفت ماه سال گذشته ۴۱ درصد رشد کرده است؛ دو شرکت بزرگ خودروساز تعداد ۵۵ هزار و ۶۰۸ دستگاه تندر ۹۰ در مدل‌های مختلف به فروش رسانده‌اند. گزارش کیفی خودروهای داخلی طی ماه‌های گذشته نشان می‌دهد این خودرو دارای چهار ستاره کیفی است که نشان می‌دهد این خودرو نسبت به باقی خودروها کیفیت نسبتا خوبی دارد. اما رتبه هشتم پرفروش‌ترین محصول بازار خودروی کشور به ساندرو تعلق دارد. این خودرو با فروش ۲۸ هزار و ۷۰۲ دستگاهی خود در حال اوج‌گیری در بازار خودرو کشور است. تیراژ تولید این خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱/ ۸۱ درصد رشد داشته است؛ این خودرو دارای چهار ستاره کیفی است. بر این اساس مشخص می‌شود که این خودرو دارای کیفیت نسبتا ایده‌آل است.

اما رتبه نهم جدول ۱۰ محصول پرفروش بازار خودرو را یک خودروی چینی کسب کرده است. برلیانس تولیدی در شرکت پارس خودرو با فروش ۲۲ هزار و ۹۱۴۵ دستگاهی توانسته جای خود را در بازار خودرو کشور باز کند. برلیانس در هفت ماه سال‌جاری توانسته رشد ۱/  ۳۸ درصدی را به خود ببیند. بنا بر آخرین آمار این خودرو سه ستاره کیفی را در کارنامه خود دارد. برلیانس از جمله خودروهای چینی پرفروش در شرکت‌های خودروساز است. کسب سه ستاره به معنی آن است که این خودرو دارای کیفیت متوسطی است. آخرین خودروی پرفروش بازار خودرو کشور را دنا از آن خود کرده است. این خودرو در هفت ماه امسال فروش ۱۹ هزار و ۳۸۲ دستگاهی داشته است. دنا طی این مدت رشد ۷/  ۵۱ درصدی در تیراژ تولید را به ثبت رسانده است. این خودرو نیز براساس آخرین آمار سه ستاره کیفی را به دست آورده است.

آخر هفته