طبق این آمار که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به‌عنوان سه تولیدکننده اصلی و بزرگ داخلی، در مجموع ۶۸ هزار و ۹۷۹ دستگاه انواع خودروهای سواری را به تولید رسانده‌اند.بر این اساس، ایران‌خودرو با تیراژی ۳۳هزار و ۵۹۸ دستگاهی، جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور حفظ کرده و توانسته در مقایسه با فروردین سال گذشته، ۶ دستگاه بیشتر به تولید برساند. از آن سو سایپا نیز به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ ایران، ۲۴ هزار و ۳۹۶ دستگاه محصول سواری را تولید کرده و صاحب افزایش تیراژی ۷۱ درصدی شده است. همچنین پارس‌خودرویی‌ها نیز با توجه به تیراژ ۱۰ هزار و ۹۸۷ دستگاهی‌شان طی فروردین ۹۷، توانسته‌اند افزایش تولید ۵/ ۱۴ درصدی را در کارنامه خود ثبت کنند. از جمله نکات مهم آمار تولید فروردین‌ماه خودروسازان می‌توان به منفی شدن تیراژ برخی خودروهای داخلی و همچنین رشد تولید محصولات مونتاژی چینی اشاره کرد.

همچنین تیبا توانسته با تولیدی بیش از ۱۳ هزار دستگاه، نام خود را به‌عنوان پرتیراژترین خودرو داخلی در اولین ماه امسال ثبت کند. ازسوی دیگر آمار تولید پژو ۲۰۰۸ نیز در فروردین صعودی بوده و حدودا پنج برابر شده است. نکته دیگر اینکه رانا به عکس ماه‌های گذشته، توانسته در فروردین با افزایش تیراژ مواجه شود.

اما منفی شدن آمار تولید برخی خودروهای داخلی در فروردین‌ماه، به تعطیلات نوروزی مربوط می‌شود، چه آنکه معمولا در این بازه زمانی، تیراژ محصولات به‌دلیل تعطیلات موردنظر افت می‌کند. این در شرایطی است که خودروسازان توانسته‌اند بیشتر به واسطه محصولات مونتاژی خود به خصوص چینی‌ها، کاهش تیراژ دیگر محصولات را جبران کرده و در مجموع عملکردی مثبت را نسبت به فروردین سال گذشته به ثبت برسانند.

هرچند هنوز برنامه تولید امسال خودروسازان به طور رسمی اعلام نشده، با این حال به‌نظر می‌رسد آنها قصد دارند رکورد سال ۹۰ را که توانستند بیش از یک میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه خودرو را به تولید برسانند، تکرار کرده یا حتی ارتقا دهند. این البته در حالی است که با خروج آمریکایی‌ها از برجام و در اولویت قرار گرفتن تحریم خودروسازی ایران از سوی این کشور، تردیدهایی درباره توان تولید امسال خودروسازان داخلی ایجاد شده است.

شرایط به شکلی است که اگر اروپایی‌ها یا ایران نخواهند یا نتوانند برجام را حفظ کنند، آنگاه ممکن است تولید خودروسازان از جنبه لغو قراردادهای خارجی و به مشکل خوردن تامین قطعات خارجی، دچار اختلال شود. البته فعلا که نه ایران قصد خروج از برجام را دارد و نه اروپایی‌ها، با این حال عقل حکم می‌کند خودروسازان داخلی از همین حالا برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تحریم‌های احتمالی انجام دهند تا اتفاقات سال‌های ۹۱ و ۹۲ دوباره رخ ندهد. در آن دوران، به‌دلیل مشکلات و چالش‌های ناشی از تحریم، تولید خودروسازان به شدت افت و در نتیجه قیمت‌ها نیز افزایشی نامتعارف را تجربه کرد.

آغاز منفی ۲۰۶ ، پارس و سمند

نگاهی اما به آمار تولید خودروسازان در فروردین امسال بیندازیم و ببینیم تیراژ خودروهای سواری چه افت و خیزی را تجربه کرده است.

آن طور که آمار می‌گوید، ایران‌خودرویی‌ها در تولید پژو (به جز مدل‌های ۴۰۵ و ۲۰۰۸) و همچنین سمند، با کاهش تولید در اولین ماه امسال مواجه شده‌اند. طبق آمار، آبی‌های جاده مخصوص در مجموع ۸ هزار و ۹۹۶ دستگاه پژو ۲۰۶ را به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با فروردین سال گذشته، ۱۲ درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت، آمار پژو ۲۰۷‌ای یا همان پژو ۲۰۶ پلاس را نیز جزو ۸ هزار و ۹۹۶ دستگاه موردنظر محاسبه کرده است؛ زیرا در لیست خودروهای تولیدی نامی از ۲۰۷ نیست.

در بین دیگر محصولات پژویی ایران‌خودرو، مدل ۴۰۵ با افزایش تیراژ مواجه شده است. طبق آمار منتشره، این محصول طی فروردین امسال تیراژی ۶ هزار و ۳۸۴ دستگاهی از خود به جا گذاشته و در نتیجه با افزایش تولید ۴/ ۱۸ درصدی مواجه شده است. آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اما از کاهش تیراژ پژوپارس نیز طی فروردین امسال خبر می‌دهد.طبق آمار، این محصول، تیراژی ۶ هزار و ۳۳۵ دستگاهی را در بازه زمانی موردنظر از خود به جا گذاشته تا در مقایسه با فروردین سال ۹۶، بیش از چهار درصد کاهش تیراژ را به نام خود ثبت کند.

کاهش تولید دو مدل پژو در شرایطی است که ایران‌خودرو توانسته به تولید مدل ۲۰۰۸ بیفزاید. طبق آمار، طی فروردین ۵۵۰ دستگاه پژو ۲۰۰۸ به تولید رسیده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۴۴۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. ایران‌خودرویی‌ها طبق تعهدی که داده‌اند، باید تا پایان شهریور ماه امسال ۱۶ هزار دستگاه پژو ۲۰۰۸ را که تابستان سال گذشته پیش فروش کرده‌اند، تحویل دهند.

از پژو‌ها که بگذریم، ایران‌خودرو در تولید سمند با کاهش تیراژ مواجه شده‌است. بنابر آمار منتشر شده این شرکت طی اولین ماه امسال، چهار هزار و ۴۲۴ دستگاه سمند را به تولید رسانده که بخشی از این رقم را مدل‌های دوگانه سوز تشکیل می‌دهند. با توجه به این آمار، تیراژ سمند در مقایسه با فروردین سال ۹۶، ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

در بین دیگر محصولات ایران‌خودرو، اما دنا با افزایش تیراژ مواجه شده است. این محصول که در دو مدل معمولی و پلاس تولید می‌شود، در اولین ماه امسال تیراژی دو هزار و ۷۰۳ دستگاهی را به نام خود ثبت کرده است. با احتساب این آمار، دنا نسبت به فروردین‌ماه ۹۶ حدود ۴۷ درصد افزایش تیراژ داشته است.همچنین رانا محصول همیشه منفی سال گذشته ایران‌خودرو نیز توانسته در فروردین امسال ترک عادت کرده و با افزایش تیراژ مواجه شود.

طبق آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۳۳۳ دستگاه رانا در فروردین امسال به تولید رسیده که نشان از افزایش تیراژ ۱۶۴ درصدی این محصول نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۹۶ دارد. ایران‌خودرو اما چند محصول مونتاژی را که بیشتر چینی هستند نیز در فروردین‌ماه امسال مونتاژ کرده که به جز یک محصول، باقی آنها افزایش تیراژ داشته‌اند.

در این بین، ‌هایما تیراژی یک هزار و ۱۶۱ دستگاهی را به نام خود ثبت کرده و این در حالی است که این محصول چینی طی فروردین سال گذشته تنها دو دستگاه تیراژ داشت. همچنین دانگ فنگ نیز با تیراژ یک هزار و ۳۹۱ دستگاهی‌اش، توانسته ۳۰ درصد در مقایسه با فروردین سال گذشته، افزایش تیراژ را تجربه کند. اما دیگر محصول مونتاژی و ژاپنی ایران‌خودرو یعنی سوزوکی گرندویتارا با افت تیراژ در فروردین امسال مواجه شده است. طبق آمار، سوزوکی گرندویتارا که در ایران‌خودرو خراسان مونتاژ می‌شود، در اولین ماه امسال ۲۹۰ دستگاه تیراژ داشته که نشان می‌دهد خودروی موردنظر حدود ۵۰ درصد نسبت به فروردین سال گذشته کاهش تیراژ داشته است.

تیبا پراید را جا گذاشت

اما به سایپا برویم و ببینیم این شرکت و زیرمجموعه‌اش یعنی پارس‌خودرو چه آماری را طی فروردین امسال در کارنامه تولید خود به ثبت رسانده‌اند. طبق آمار اعلامی، سایپا در بازه زمانی موردنظر، یک هزار و ۶۸۹ دستگاه سراتو مونتاژ کرده و با این حساب توانسته تیراژ این خودروی کره‌ای را در مقایسه با فروردین سال گذشته، بیش از ۱۱۲ درصد رشد دهد.

در بین محصولات چینی گروه خودروسازی سایپا نیز برلیانس تیراژ ۲ هزار و ۸۶۱ دستگاهی را از خود به جا گذاشته و با این حساب در مقایسه با فروردین‌ماه سال گذشته، ۷۵ درصد رشد تیراژ داشته است. سایپایی‌ها اما دو محصول چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگان تیراژی ۸۷۱ دستگاهی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. با این حساب، چانگان نسبت به فروردین سال گذشته، حدود ۱۵۸ درصد افزایش تیراژ داشته است. دیگر محصول چینی سایپا یعنی آریو نیز که همچنان میهمان سایت بن‌رو است، طی فروردین‌ماه امسال ۷۶۱ دستگاه تیراژ را به نام خود ثبت کرده است. با توجه به این آمار، آریو توانسته نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، به رشد ۷۴ درصدی دست پیدا کند.

گفته می‌شود سایت بن‌رو به رنو واگذار شده و قرار است از سال آینده، تولید محصولات این خودروساز فرانسوی در آن آغاز شود. ظاهرا طبق توافق سایپا و رنو، آریو تا پایان امسال در بن‌رو به تولید خواهد رسید و پس از آن به خط تولید دیگری منتقل می‌شود. سایپا البته به جز آریو، وانت پراید را نیز در بن‌رو به تولید می‌رساند و باید منتظر ماند و دید تکلیف این محصول در صورت انتقال سایت موردنظر به رنویی‌ها، چه خواهد شد.

اما در آمار تولید فروردین‌ماه امسال، تندر۹۰ نتوانسته سیر صعودی خود را ادامه دهد. براساس آمار اعلامی، طی فروردین‌ماه امسال، در مجموع چهار هزار و ۶۳۷ دستگاه انواع تندر۹۰ در ایران‌خودرو و پارس‌خودرو به تولید رسیده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، کاهش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در حالت تفکیکی ایران‌خودرویی‌ها با تیراژی یک هزار و ۳۱ دستگاهی، کاهش تولیدی ۵۲ درصدی را در مقایسه با فروردین ۹۶ تجربه کرده‌اند. از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد که تیراژ خانواده تندر۹۰ طی اولین ماه امسال به سه هزار و ۶۰۶ دستگاه رسیده و این آمار نشان می‌دهد تولید این خانواده در سومین خودروساز بزرگ ایران، ۲ درصد پایین آمده است.

۲ هزار و ۲۱۸ دستگاه از تندر۹۰‌های تولیدی پارس‌خودرو را مدل‌های ساندرو تشکیل می‌دهند و طبق آمار، بیش از یک درصد به تیراژ این محصول نسبت به فروردین ۹۶ اضافه شده است.

اما نگاهی هم به آمار تولید پراید بیندازیم، خودرویی که بالاخره تسلیم تیبا شد و جایگاه خود را به‌عنوان پرتیراژترین خودرو داخلی از دست داد. بر این اساس، در مجموع ۱۲ هزار و ۱۷۷ دستگاه پراید در سایپا و پارس‌خودرو طی فروردین‌ماه ۹۷ به تولید رسیده که نشان‌دهنده افزایش تولید بیش از ۱۳ درصدی این محصول نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته است.

 این در حالی است که طبق آمار اعلامی،تیبا تیراژی ۱۳ هزار و ۴۱۶ دستگاهی را در فروردین امسال از خود به جا گذاشته و بنابراین نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۱۱۶ درصد رشد تولید را تجربه کرده است. با توجه به این آمار، حالا تیبا لقب پرتیراژترین خودرو داخلی را یدک می‌کشد و باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده موفق به حفظ آن خواهد شد یا پراید جایگاهش را پس خواهد گرفت.

16 (1)