شماره روزنامه ۵۵۲۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۵۱۳

 • ابزار پوشش ریسک مالی حوادث

  دنیای‌اقتصاد -فاطمه نصیری: یکی از راه‌‌‌های کاهش خسارات ناشی از وقوع حوادث طبیعی، دسترسی سریع افراد آسیب دیده به نقدینگی است. استفاده از بیمه حوادث طبیعی یکی از راه‌‌‌های این دسترسی در زمان حادثه است. وقوع زلزله و سیل سال‌های گذشته در کشور به خوبی بیانگر ضربات ناشی از این حوادث بر پیکره اقتصاد و مردم بوده‌است.
 • تولید خودروی اقتصادی در ایران خودرو

  دنياي اقتصاد: خروج خودروهای تیبا، ساینا، سمند و ۴۰۵ از خطوط تولیدی خودروسازان پس از کش و قوس‌های فراوان در شرایطی کلید خورد که معرفی محصولات جایگزین از سوی شرکت‌های خودروساز با حرف و حدیث‌های زیادی همراه است. آنچه مشخص است خودروهای متوقف مانده در خطوط تولید، در کف قیمتی محصولات خودروسازان قرار داشتند و حالا با معرفی محصولات جایگزین که فاصله قیمتی زیادی با خودروهای جایگزین دارند، باید در انتظار حذف بخش بزرگی از هرم تقاضای خودرو در بازار باشیم. با سهراب برفروشان معاون کیفیت ایران‌خودرو پیرامون روند خروج خودروهای قدیمی از خطوط تولیدی این شرکت و محصولات جایگزین به گفت‌وگو نشستیم.
 • ناکارآمدی‌های بیمه کشاورزی

  دنياي اقتصاد: کشاورزی، فعالیتی همراه با ریسک است، به‌طوری که کشاورزان با انواع مختلفی از ریسک‌های آب‌وهوایی، آفات، بیماری، ریسک‌های بازار و مواد اولیه مواجهند. هرساله کشاورزان به دلیل داشتن یک درآمد نامطمئن، نگران پرداخت وام و هزینه‌های زندگی‌اند. البته ریسک، یک عنصر اجتناب‌ناپذیر ولی قابل مدیریت در کسب‌وکار و تولید کشاورزی است. طرح‌های مختلف بیمه کشاورزی از ابزارهای مدیریت ریسک است که طیف وسیعی از خطرات را پوشش می‌دهد و از پیش در اکثر کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما بیمه ابزاری هزینه‌بر است و بالطبع طراحی الگوهای بیمه‌ای جدید و ارائه آنها به گونه‌ای که ازیک طرف درآمد تولیدکنندگان این بخش را تثبیت کند و ازطرف دیگر هزینه‌های اجرایی بیمه را بکاهد، باید از مهم‌ترین مسائل محققان در حوزه مدیریت ریسک و بیمه محصولات کشاورزی باشد. سیستم‌های بیمه‌ای به دلیل وجود اطلاعات نامتقارن، انتخاب نامساعد و مخاطرات اخلاقی، با مشکلاتی در اجرا همراه هستند.
 • ضرورت تغییر سناریوی خرید برق از نیروگاه‌ها

  زينب طاري: مساله افول سرمایه‌گذاری در صنعت برق که ظرف چند سال گذشته با بحران خاموشی‌ها به بدترین شکل خود را نشان داده یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های فعالان این صنعت در بخش‌های دولتی و خصوصی به شمار می‌رود. حال آنکه یکی از موضوعاتی که بارها به عنوان عامل اصلی افت سرمایه‌گذاری در این حوزه مطرح شده، ناترازی چشمگیر اقتصاد برق است. از این رو نظام ناکارآمد قیمت‌گذاری برق، یارانه هنگفت اختصاص یافته به مشترکان و در نهایت فقدان رشد متناسب قیمت برق نسبت به نوسانات فضای کسب و کار، همگی از این صنعت، کالای غیرسودآور ساخته که تولید و فروش آن فاقد مزیت‌های اقتصادی لازم است. بنابراین بیش از هر چیز اصلاح نظام قیمت‌گذاری مستلزم ایجاد شفافیت در هزینه تولید برق است. در همین راستا رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با تاکید بر این نکته، بیان می‌کند نیروگاه‌ها باید هزینه سوخت و آب مصرفی خود را بدون احتساب یارانه یا حداقل با بهایی نزدیک به قیمت واقعی بپردازند و در نهایت بهای برق تولیدی آنها نیز بر همین مبنا تعیین شود. به گفته ابراهیم خوش‌گفتار، تعیین قیمت برق در نظام شفاف درآمد و هزینه می‌تواند نظم را به ساختارهای اقتصادی صنعت برق برگرداند و به واسطه آن مجددا سرمایه‌گذاری در این صنعت را رونق ببخشد. متن زیر ماحصل گفت‌وگو با وی درباره الزام تغییر فرآیند خرید برق از نیروگاه‌ها است که در ادامه می‌خوانید.
 • حضور موقت ایران در بازارهای صادراتی دام

  دنياي اقتصاد: صنعت دام کشور نیز مانند دیگر بخش‌های تولیدی کشور با چالش‌های بسیاری مواجه است و به گفته فعالان بخش با توجه به اینکه از اصلی‌ترین مشکلات این حوزه به بحث مازاد دام و ضعیف شدن دام‌ها برمی‌گردد لذا آزاد‌سازی صادرات دام زنده می‌تواند تا حد قابل توجهی باری را که بر دوش دامداران سنگینی می‌کند سبک کند. در این راستا ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش اعلام کرد صادرات دام سبک و سنگین از هفته جاری با ابلاغ شیوه‌نامه‌ها آغاز خواهد شد و شنیده‌ها حاکی است این امر از امروز محقق شده است.
 • رکود در بازار ادوات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: در سال ۱۳۰۸ اولین تراکتور وارد ایران شد. این اتفاق آغازی بود برای تولید سالانه ۱۰‌هزار دستگاه تراکتور رومانی و تاسیس کارخانه تراکتورسازی سر فرگوسن در دهه‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۶۰. تولید و توزیع انواع تراکتور در ایران به طور سراسری از سال۱۳۶۱ تا ۱۳۷۰ آغاز شد. با این وجود طی دهه‌های گذشته به دلیل ضعف عملکرد دولت‌‌‌ها و عدم‌حمایت از تولید ماشین‌آلات به اندازه کافی، ضریب کشاورزی مکانیزه تا حدی کاهش پیدا کرده است. به نحوی که کشاورزان در برخی شرایط مجبور به استفاده از ماشین‌آلات دست دوم و مستهلک می‌شوند.
 • زمین‌خواری مشکوک شرکت‌های کشاورزی چینی در آمریکا

  دنياي اقتصاد: در حالی که شرکت‌های چینی احتمالا برای جاسوسی، زمین‌های کشاورزی را در ایالات متحده خریداری می‌کنند، قانون‌گذاران سنا نگرانی‌های امنیت ملی را مطرح می‌کنند. شرکت‌‌های چینی در حال خرید زمین‌‌های کشاورزی در سراسر ایالات متحده هستند و این نگرانی قانون‌‌گذاران را درباره استفاده از این املاک برای جاسوسی افزایش داده است. بر اساس آمار منتشر شده تا آغاز سال ۲۰۲۰، شرکت‌های چینی بالغ بر ۹/ ۱ میلیارد دلار از زمین‌های کشاورزی آمریکا در اختیار داشتند که به حدود ۱۹۲ هزار هکتار از تقریبا ۹۰۰ میلیون هکتار زمین کشاورزی در ایالات متحده می‌رسد.
 • رشد ۳۳درصدی درآمد تسهیلات اعطایی «وملل»

  درآمد تسهیلات اعطایی موسسه اعتباری ملل با نماد «وملل» از ابتدای سال مالی تا پایان تیر ماه امسال ۲۶هزار و۶۹میلیارد ریال بوده است. این رقم در پایان خرداد ماه ۱۹ هزار و۵۵۷میلیارد ریال بود. به این ترتیب درآمد تسهیلات اعطایی در یک ماه حدود ۳۳درصد رشد داشته است. درآمد سپرده‌گذاری در این موسسه نیز از رقم یک هزار و۱۴۱میلیارد ریال در پایان خرداد به یک هزار و۴۴۸میلیارد ریال در پایان تیر ماه افزایش یافته است. میزان درآمد سپرده‌گذاری در تیر ماه ۳۰۷ میلیارد ریال بوده است.
 • تولید یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان حق بیمه در بیمه پارسیان

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه پارسیان در چهار ماه نخست امسال رقمی بیش از یک هزار و ۹۳۵ میلیارد تومان در رشته‌های مختلف بیمه‌‌ای حق بیمه تولید کرده که این عدد بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان از مدت زمان مشابه سال گذشته بیشتر است.
 • لطف اله نکویی دستجردی مدیرعامل بیمه آسماری شد

  دنیای اقتصاد: به گزارش روابط عمومی بیمه آسماری با پیشنهاد هیات‌مدیره و تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، «لطف اله نکویی دستجردی» مدیرعامل بیمه آسماری شد.
 • پرداخت ۹۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک صادرات به ۹۰ شرکت «دانش‌‌بنیان»

  دنیای اقتصاد: بانک صادرات ایران با پرداخت ۹۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات و تعهدات از شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان حمایت کرد. به گزارش روابط‌‌عمومی بانک صادرات ایران، این بانک در سال گذشته برای حمایت و پشتیبانی از توسعه فعالیت‌‌های حدود ۹۰ شرکت‌‌ شامل شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان بزرگ و شرکت‌‌‌‌های دانش‌‌بنیان عضو صندوق نوآوری و شکوفایی جمعا ۹۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات و تعهدات پرداخت کرد. این بانک در کمک به شرکت‌‌های بزرگ دانش‌‌بنیان در سال ١٤٠٠ بیش از ۸۵ هزار میلیارد ریال به صورت تسهیلات و تعهدات پرداخت کرد. همچنین حمایت این بانک از شرکت‌‌های دانش‌بنیان عضو صندوق نوآوری و شکوفایی در سال گذشته با پرداخت ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تداوم داشته است. بنا براین گزارش بانک صادرات ایران در سال گذشته علاوه بر پرداخت تسهیلات ریالی، حمایت از این شرکت‌‌ها را به صورت ارائه انواع ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادی تداوم بخشیده، به نحوی که ۲۳ شرکت دانش‌‌بنیان بزرگ و ۶۷ شرکت دانش‌‌بنیان عضو صندوق نوآوری و شکوفایی از این حمایت‌‌ها برخوردار بوده‌‌اند.
 • رشد ۵۷درصدی سودخالص «ونوین» در بهار امسال

  بانک اقتصادنوین در سال ۱۴۰۰، بیشترین رشد درآمدهای مشاع را در میان تمام بانک‌های بورسی کشور داشت. «ونوین» در سال مالی یادشده بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال سود خالص محقق کرد که نسبت به سال پیش از آن ۲۸ درصد رشد داشت. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصاد نوین این عملکرد موجب شده است این بانک، برای دومین سال پیاپی بتواند سود مازاد (سود قطعی) به سپرده‌گذاران خود پرداخت کند. بنابراین گزارش بانک اقتصادنوین در سال جاری نیز روند روبه رشد خود را ادامه داده، به گونه‌ای که در بهار ۱۴۰۱، سودخالص این بانک با ۵۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۰، از ۶ هزار و ۵۴۶ میلیارد ریال عبور کرد. همچنین بر اساس گزارش منتشر شده در کدال این بانک در تیرماه ۱۴۰۱ نیز ۳۴۷۱ میلیارد ریال سود از محل عملیات واسطه‌گری پولی کسب کرده است.
 • اعتبار سریع و ارزان بانک تجارت برای مشتریان

  معاون مدیرعامل در امور مشتریان بانکداری شخصی بانک تجارت در هفدهمین رویداد فیناپ، بر لزوم حمایت از دسترسی به اعتبار ارزان‌قیمت برای مشتریان تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در هفدهمین رویداد فیناپ با موضوع «تکنولوژی مالی‌BNPL » (اکنون بخر، بعدا پرداخت کن) که با حمایت بانک تجارت در مرکز «سلام ۱۰۰ استارت‌آپ» برگزار شد، «داودیان» معاون مدیرعامل در امور مشتریان بانکداری شخصی این بانک در پنل تخصصی بررسی چالش‌ها و دغدغه‌های کسب و کارها و رگولاتور درحوزه BNPL که با حضور دکتر محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی برگزار می‌شد، گفت: با شکل‌گیری BNPL ما با یک کسب و کار جدید و یک جریان نوین مواجه هستیم که بازیگران در آن به رقابت پرداخته‌‌ و می‌تواند عایدی بزرگی در قالب اعتبار سریع و ارزان به مشتریان ارائه کند و درواقع نقطه قوت ممتاز آن بهره‌‌مندی مشتری از یک محصول اعتباری ساده، ارزان‌تر و بسیار سریع‌تر از گذشته است.
 • پرداخت وام ازدواج در اولویت برنامه‌های بانک تجارت

  بانک تجارت در بازه زمانی تیرماه سال ۱۴۰۱، به ۱۴ هزار و ۵۸۶ نفر وام قرض‌‌الحسنه ازدواج و ۱۰ هزار و ۳۸۱ فقره تسهیلات فرزندآوری پرداخت کرد.
 • رقابت چینی در بازار خودروی ایران

  دنياي اقتصاد: شرکت خودروسازی کرمان موتور اخیرا به‌‌ صورت رسمی از جدیدترین محصول خود به نام جک جی ۷ رونمایی کرد تا رقابت بین محصولات بالای یک میلیارد تومانی چینی در بازار ایران داغ‌تر شود.
 • قیمت‌گذاری دستوری صنعت تایر را به زانو درمی‌آورد

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی انجمن تایر با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری در تایرسازی گفت: قیمت تایر توسط سازمان حمایت، ستاد تنظیم بازار و وزارتخانه تعیین و قیمت فروش به ما اعلام می‌شود. مصطفی تنها با بیان اینکه دولت تصور می‌کند اگر قیمت‌گذاری را برعهده کارخانه‌داران قرار دهد، در حق مصرف‌کننده اجحاف می‌شود و ممکن است تولیدکنندگان قیمت ناعادلانه‌ای را مشخص کنندتاکید کرد: این رویکرد دولت از یک بی‌اعتمادی نسبت به صنعت سرچشمه می‌گیرد، حال آنکه ۱۰ کارخانه تایرسازی در کشور فعالیت می‌کنند و به قدر کافی رقابت در تولیدات داخلی وجود دارد و واردات هم هست.
 • استانداردهای تازه دو هتل فرودگاهی کشور

  دنیای‌اقتصاد: هتل‌های فرودگاهی (رکسان و رمیس) تمام استانداردهای مدون هتلی روز شرکت آکور فرانسه را به دست آورد. به گزارش روابط عمومی گروه مالی گردشگری، این موفقیت پس از انجام مذاکرات و پیگیری‌های فراوان شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات با مدیر خاورمیانه شرکت آکور حاصل شده است. هتل فرودگاهی برای اولین بار با تشکیل کارگروهی متشکل از نیروهای مجرب ترجمه استانداردهای مدون هتلی SOPها و تبدیل آن به یک کتابچه را در راستای بومی‌‌‌سازی در دستور کار قرار داد که قطعا سرمایه‌ای معنوی و دارایی با ارزش برای هلدینگ هتلداری گروه معظم مالی گردشگری خواهد بود.
 • رونمایی از فونیکس آریزو ۶ پرو

  دنياي اقتصاد: «مدیران خودرو» از سدان جدید خود با نام فونیکس آریزو ۶ پرو رونمایی کرد. فونیکس که نام جدیدترین سری محصولات مدیران خودرو است، در آذر ۱۴۰۰ و طی مراسمی به بازار خودروی ایران معرفی شد. در مراسم رونمایی اخیر اما علاوه بر آشنایی کارشناسان و خبرنگاران خودرویی با این برند لوکس، تیگو ۸ پرو، تیگو ۷ پرو و آریزو ۶ پرو به عنوان نخستین محصولات فونیکس برای عرضه در بازار ایران رونمایی شدند.
 • پشت صحنه آشفتگی بازار تایر

  اسکندر ستوده /مدیرعامل شرکت یزد تایر
  صنعت تایر در کشور ما بسیار مهم و استراتژیک است که خوشبختانه با برخورداری از ۱۰ کارخانه تایرسازی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. با این حال در وضعیت کنونی سرپا نگه داشتن و ادامه فعالیت این واحدهای تولیدی کار بسیار مشکلی است. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های این صنعت، تامین مواد اولیه برای ادامه تولید است تا واحدهای تولیدی با خطر توقف مواجه نشوند.
 • تحقق سود عملیاتی گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر

  دنیای‌اقتصاد: ۸ مرداد ۱۴۰۱، مجمع عمومی عادی سالانه گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر با نماد «زکوثر» با حضور ۸۲‌درصد از سهامداران و نمایندگان سازمان‌های اقتصادی کوثر، بورس و موسسه حسابرسی مفید راهبر به صورت حضوری و شرکت برخی سهامداران از طریق بستر مجازی برگزار شد.
 • ۷ حقیقت‌‌ تلخ درباره ارز دیجیتال

  مهدي بستانچي عضو هيات‏‌مديره فينوپيا، كارآفرين و فعال اقتصادي
  ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین پدیده‌‌ اقتصادی دنیای حاضر هستند و ثروت زیادی را در سال گذشته برای سرمایه‌‌گذاران خود به ارمغان آوردند که رکوردها و فراز و فرودهای متعدد آن را شنیده‌اید. در کنار این ارزش‌آفرینی‌ها و تولید ثروت مبتنی بر فناوری اقتصاد دیجیتال، جنبه‌های قابل تاملی هم دارد که یادآوری آنها به خصوص به سرمایه‌گذاران خرد و آماتور بسیار لازم است.
 • رشد ۱۰ درصدی تامین برق صنایع در فروردین

  دنياي اقتصاد: تامین برق پایدار سبب شد تا صادرات صنایع کشور در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد کند. بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت در فروردین ماه سال ۱۴۰۱، صادرات صنایع کشور به ۲۵۵ هزار تن رسید. این در حالی است که میزان صادرات صنایع در فروردین ماه سال ۱۴۰۰، ۲۳۳ هزار تن بوده است. بر این مبنا در یک ماهه فروردین سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان صادرات صنایع کشور ۱۰ درصد رشد را تجربه کرده است. این مساله در شرایطی رخ می‌دهد که میزان برق فروخته شده به صنایع بزرگ کشور در فروردین ۱۴۰۰ معادل ۵ میلیون و ۴۴۹ هزار مگاوات ساعت بوده است. در حالی که این عدد در فروردین ۱۴۰۱ به ۶۶ میلیون و ۵ هزار مگاوات ساعت رسیده و رشد ۲/ ۱۰ درصدی را به ثبت رسانده است. به گزارش خبرگزاری فارس، تامین برق صنایع در سال جاری نسبت به سال گذشته شرایط بهتری را تجربه کرده و همین مساله در مثبت شدن وزن صادرات اثر مستقیم داشته است.
 • سهم صفر تجدید‌پذیرها از صرفه‌‌جویی مصرف سوخت

  امير طالبي‌طرقبه / رئيس كميته ترويج و آموزش انجمن انرژي‌هاي تجديد‌پذير
  بحران انرژی، ناترازی تولید و مصرف برق، کمبود گاز خصوصا در فصل زمستان، کمبود آب و هزینه‌های بالای بهره‌‌برداری، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های فرسوده فسیلی از جمله عواملی است که ضرورت توجه ویژه به انرژی‌های پاک و تجدید‌پذیر را بیش از پیش مشخص می‌کند، تا جایی که وزیر نیرو، توسعه صنعت تجدید‌پذیر برای کشور را تنها یک انتخاب ندانسته، بلکه آن را یک الزام اعلام کرده و حتی احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدید‌پذیر را طی ۴ سال نوید می‌دهد.
 • ترانس دوم پست برق صنایع اهواز وارد مدار شد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت برق منطقه‌‌ای خوزستان گفت: ترانس دوم پست ۲۳۰ به ۳۳ کیلوولت صنایع اهواز به ظرفیت ۵۰ مگاولت آمپر نصب و پس از برق‌‌داری وارد مدار شد.
 • صنعت برق هند درگیر و ‌دار قبوض پرداخت نشده

  دنياي اقتصاد: نارندرا مودی، نخست وزیر هند هفته گذشته اعلام کرد انبوهی از قبض‌های پرداخت نشده در صنعت برق هند، توسعه این کشور را به خطر می‌اندازد و از ایالت‌ها خواست برای کمک به نوسازی سیستم‌های صنعت برق، بدهی‌های معوقه خود را تسویه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو