آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۲۸

 • بازدهی ۶۳ درصدی «سرمایه‌گذاری مس سرچشمه»

  سارا اصغری: با توجه به ظرفیت‌های معدنی بسیار خوبی که در کشور وجود دارد، طی دهه‌های گذشته با توان ‌بخش خصوصی شرکت‌های قدرتمندی شکل‌ گرفته‌اند که در حوزه‌‌هایی مانند معدنکاری، سرمایه‌گذاری، تولید و بازرگانی فعالیت مطلوبی دارند؛ یکی از این شرکت‌های سرآمد در این راستا، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه است.
 • رشد تولید و فروش «کاشی سعدی»

  دنیای‌اقتصاد: کاشی سعدی که در عملکرد ۶ ماهه نخست امسال توانست کل رقم سود حاصل از فروش سال گذشته خود را محقق کند، برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود قرار است افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی دهد. مجتبی مالکی، مدیرعامل این شرکت در ادامه همین مبحث گفت: با اقدام به افزایش سرمایه خطوط تولید کارخانه تولید کاشی از ۳ خط به ۴ خط، تولید ارتقا یافته و ظرفیت تولید کاشی و گرانول این واحدی تولیدی رو به افزایش می‌گذارد. این امر منوط به اخذ مجوز سازمان بورس برای برگزاری مجمع فوق‌العاده صاحبان سهام است.
 • مالکان لکوموتیو؛ قربانی قیمت‌گذاری دستوری

  رضا دهقان: شرکت ناوگان ریل الوند نیرو در سال ۱۳۸۹ به ثبت رسیده و در ابتدای سال ۹۱ صاحب ۱۰ دستگاه لکوموتیو جنرال موتورز (GM) شد و در حال حاضر ۲۵ دستگاه لکوموتیو باری دارد. این لکوموتیوها به‌صورت دست‌دوم از کشور کره‌جنوبی وارد و بعد از اورهال بهره‌برداری شده است. همچنین ۴ تا ۵ سال بعد تعداد ۱۱ دستگاه از آنها بازسازی‌ شده که این بازسازی شامل شاسی، بوژی، ژنراتور، تراکشن‌ها، موتور، رنگ‌آمیزی، بدنه و تغییر سیم‌کشی‌ها و سیستم کنترل بوده است. این شرکت لکوموتیوهای خود را به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اجاره می‌دهد تا در اختیار شرکت‌های مالک واگن باری قرار داده شود و تشکیل یک قطار باری بدهد. بخشی از اجاره دریافتی که به آن ضریب منطقه‌ای می‌گویند بابت لکوموتیو متغیر است و به عوامل زیادی ازجمله ترافیک شبکه، شیب و فراز و... بستگی دارد.
 • نخستین تعدیل نیرو در تاریخ ساوت‌وست

  دنیای اقتصاد: یکی از بزرگ‌ترین تبعات شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت‌های اقتصادی بوده است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ریسک ویروس کرونا به حدی است که می‌توان آن را آغازی بر وقوع یک رکود در اقتصاد جهانی دانست.
 • کسب رضایت مشتریان؛ اولویت بیمه ملت

  دنیای اقتصاد: با هدف تمرکززدایی از مراکز ارائه خدمات صدور و خسارت و برای ارائه خدمات مطلوب به شبکه فعال بیمه ملت و با توجه به وسعت استان تهران و تجمیع پرتفوی کشوری صنعت بیمه در این استان و استان‌های مجاور، بیمه ملت اقدام به توسعه شعب فیزیکی کرده است. مدیرعامل شرکت بیمه ملت در مراسم افتتاحیه مجتمع خدمات بیمه‌ای غرب تهران با اشاره به اهمیت رضایت مشتری به‌عنوان یکی از اولویت‌های بیمه ملت گفت: لازمه افزایش پرتفوی و ماندگاری مشتریان، رضایت مشتری است که با ایجاد شعب جدید و پرداخت به‌موقع خسارت می‌توان به این مهم دست پیدا یافت.
 • تعامل بیمه سرمد با اصناف

  دنیای اقتصاد: باهدف گسترش فرهنگ بیمه و پوشش خسارت‌های ناشی از حوادث شغلی و طبیعی در واحدهای صنفی، تفاهم‌نامه همکاری بیمه‌ای میان بیمه سرمد و مجامع اصناف شهرستان بابل امضا شد. حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران پس از امضای این تفاهم‌نامه، با تقدیر از ابتکار عمل بیمه سرمد در تعامل سازنده با اصناف گفت: تعامل بیمه سرمد با اصناف، سرآغاز پیوند صنعت بیمه با صاحبان مشاغل و اصناف مختلف خواهد بود. وی همچنین هدف انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اصناف شهرستان بابل با بیمه سرمد را پوشش خسارت‌های ناشی از حوادث گوناگون دانست و گفت: با اجرای این تفاهم‌نامه، ریسک فعالیت در اصناف به حداقل خواهد رسید. مجتبی کاتب، رئیس هیات‌مدیره شرکت بیمه سرمد نیز با تشریح وضعیت اقتصادی کشور، گفت: در شرایط حال حاضر کشور که ریسک فعالیت‌های اقتصادی بالاتر رفته است، باید اصناف و فعالان اقتصادی به بیمه، توجه بیشتری داشته باشند تا ریسک‌ فعالیت‌های خود را تا حد ممکن پایین بیاورند. رئیس هیات مدیره بیمه سرمد همچنین از عزم این شرکت، برای ارائه مشوق‌های بیمه‌ای به فعالان اقتصادی خبر داد.
 • زیان ۲۶۱ میلیون دلاری آرسلور میتال

  دنیای اقتصاد: شرکت آرسلور میتال، غول فولاد جهان اعلام کرده است که طی فصل منتهی به ۳۰ سپتامبر سال‌جاری زیانی بالغ‌بر ۲۶۱ میلیون دلار را متحمل شده است.
 • طراحی و ساخت تایر برای خودروهای دو دیفرانسیل

  دنیای‌اقتصاد: برای نخستین بار در کشور گروه صنعتی بارز با ارتقای تکنولوژی خود موفق به طراحی و ساخت تایرهای نسل جدید خودروهای دو دیفرانسیل شد.
 • ثبات قیمت و خلق زنجیره ارزش در محصولات کشاورزی

  مجتبی پویان مهر مدیر سابق کارگروه مطالعات اقتصاد کشاورزی اندیشکده ITAN
  دنیای اقتصاد: زنجیره تامین (Supply chain) سیستمی متشکل از سازمان‌ها، مردم، فعالیت‌ها، اطلاعات و منابعی است که در انتقال یک کالا یا خدمات از عرضه‌کننده به مشتری نهایی درگیر هستند. یک زنجیره تامین درواقع شبکه‌ای پیچیده و پویا از عرضه و تقاضا است. تمام عوامل دخیل در طول زنجیره از تامین‌کننده نهاده گرفته تا کشاورز، واسطه، تاجر، فرآوری کننده، فروشنده عمده و خرده‌فروش به دنبال سود هستند و بنابراین وجود و بروز تعارض منافع در زنجیره می‌تواند منجر به اختلال در سیستم شود.
 • رشد ۶۱ درصدی سود خالص «فولاد سفیددشت»

  دنیای‌اقتصاد: سود خالص شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری در ۶‌ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۱ درصد رشد کرد. مدیر مالی و حسابداری شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری به مناسبت ۱۸ آبان سالروز افتتاح شرکت فولاد سفیددشت در سال ۹۵، عملکرد شرکت را در حوزه تولید، خرید مواداولیه و فروش محصول مثبت ارزیابی کرد.
 • رشد ۶۴ درصدی فروش «کگل»

  دنیای اقتصاد: فروش ۶ ماهه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۶۴ درصد نسبت به دوره مشابه همراه است که در میان گندله پرفروش‌ترین محصول این شرکت در نیمه نخست امسال شناخته شد. میزان فروش ماهانه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در مهرماه امسال برابر با ۱۸ هزار و ۶۹۵ میلیارد و ۵۶۱ میلیون ریال بوده که این میزان فروش تماما از بازار داخلی کسب‌شده و در این ماه شرکت صادراتی انجام نداده است.
 • ادیسون عامل آتش‌سوزی کالیفرنیا

  دنیای اقتصاد: یک آتش‌سوزی در سال ۲۰۱۸ میلادی منجر به کشته شدن سه نفر، تخریب بیش از ۱۶۰۰ ساختمان و آوارگی ۲۹۵ هزار نفر از سکنه جنوب کالیفرنیا شد. بر اساس یک گزارش تحقیقاتی منشا آتش‌سوزی، آسیب دیدن تجهیزات برقی شرکت ساثرن کالیفرنیا ادیسون براثر وزش باد شدید بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل سی‌ان‌ان، تجهیزات الکتریکی متعلق به شرکت ساثرن کالیفرنیا ادیسون، علت آتش‌سوزی بوده است. طبق گزارش اداره جنگلبانی و حفاظت در برابر آتش‌سوزی کالیفرنیا، این آتش‌سوزی یکی از مخرب‌ترین آتش‌سوزی‌های جنوب کالیفرنیا بوده است که براثر وزش باد شدید، یک سیم برق روی تیر فولادی متصل به یک هادی انرژی ‌افتاد و باعث ایجاد گرما ‌شد، در نتیجه گیاهان اطراف آن آتش ‌گرفت و گسترش یافت و منطقه‌ای به وسعت ۹۷ هزار هکتار بین مناطق ونتورا و لس‌آنجلس را به کام آتش کشید.
 • ورود ماشین ظرف‌شویی به سبد محصولات لوازم‌خانگی جی‌پلاس

  دنیای اقتصاد: جی‌‎پلاس با معرفی یک مدل از محصول جدیدش، «ماشین ظرف‌شویی» سبد محصولات لوازم‌خانگی‌اش را کامل کرد. مدل k۴۶۲ در دورنگ سفید و نقره‌ای در تمام مراکز خرید جی‌پلاس موجود است. این مدل با ظرفیت ۱۴ نفره و میزان مصرف ۱۳ لیتر آب، پاسخگوی مصرف خانوارهای ایرانی است. ۸ برنامه شست‌وشو، قابلیت تنظیم ارتفاع طبقه دوم، مصرف انرژی پایین، صفحه‌نمایش LED و میزان صدای ۴۷ دسیبل (در رده دستگاه‌های کم‌صدا)، این محصول برند ایرانی را در کنار هم‌رده‌های بین‌المللی خود قرار داده است.
 • مدیریت و ساماندهی جداگانه پسماندهای حجیم مناطق ۲۲گانه

  دنیای اقتصاد: برای کاهش میزان پسماندهای حجیم انتقالی به مجتمع آرادکوه، به‌زودی زباله‌های حجیم شهروندان مناطق ۲۲ گانه در منطقه ۱۸ پردازش می‌شود. صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ضمن اعلام این خبر گفت: از ماه‌های قبل چوب و سرشاخه‌های درختان به‌جای انتقال به مجموعه آرادکوه توسط پیمانکار مربوطه از مناطق ۲۲گانه جمع‌آوری و برای ‌استفاده بهینه و مجدد، پس از تبدیل آن به چیپس جهت تبدیل به بیوکمپوست (کمپوست گیاهی) و استفاده در فضای سبز شهر ‌تهران به منطقه ۱۸ تحویل داده می‌شد.
 • تسهیلات بانک مهر ایران برای مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در چارچوب تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۷ هزار و ۳۰۰ فقره به ارزش ۶۰۵ میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی در همکاری با نهادهای حمایتی پرداخت کرده است. این بانک در چارچوب تفاهم‌نامه با کمیته امداد ۳۲۶هزار فقره تسهیلات به ارزش ۲۳هزار و۲۰۰ میلیارد ریال و در همکاری با بنیاد برکت ۹۰هزار فقره تسهیلات به ارزش ۱۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پرداخت کرده که بخش عمده آن مربوط به مناطق روستایی کشور بوده است.
 • اطلاع از تسهیلات اوراق مسکن؛ بیشترین پرسش مردم از بانک

  دنیای‌اقتصاد: بیشترین تقاضای مردم برای کسب اطلاعات از بانک مسکن در خصوص تسهیلات از محل اوراق است. مردم در تماس با مرکز ارتباط با مشتریان بانک مسکن، بیشتر در خصوص اوراق مسکن سوال می‌کنند و پس‌ازآن سوالات مربوط به جعاله که تکمیل‌کننده وام از محل اوراق نیز هست، پرسیده می‌شود. با توجه به تنوع تسهیلاتی بانک مسکن ۸۵ درصد از سوالات مربوط به تسهیلات بوده است. در حوزه «مسکن و ساختمان» سوالات مشتریان در این حوزه نیز قابل ‌تفکیک است، به ‌این ‌ترتیب که بیشترین تقاضای اولیه مشتریان بانک که بیشترین محور سوالات را در حوزه تسهیلات به خود اختصاص داده، مربوط به «تسهیلات از محل اوراق» بود. این تسهیلات به‌واسطه دوره انتظار حدود ۲ماه برای دریافت، سهم زیادی از سوال مشتریان در مهر را به خود اختصاص داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر