آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۲۶

 • نیازهای عمده صنایع در روزهای سخت

  سعیده نبی‌زاده: شرکت پرنیان استیل از شرکت‌های فعال در زمینه تجهیزات توکار آشپزخانه از قبیل سینک ظرف‌شویی، اجاق‌گاز، هود و فر در حدود ۱۰ درصد از سهم بازار این نوع محصولات را در اختیار دارد؛ این شرکت در حال حاضر با حدود ۵۰۰ نیروی فعال شاغل و با سرمایه‌ای در حدود ۲۵۰ میلیارد تومان یکی از شرکت‌های معتبر در این حوزه است. سهم بازار محصولات تولیدی این شرکت بستگی به نوع محصول دارد، به‌عنوان ‌مثال محصولی مثل هود سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده و در مقابل سینک ظرف‌شویی به‌عنوان یک کالای استراتژیک، سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. این شرکت از سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و میزان فروش آن نیز در سال ۹۹ به نسبت سال ۹۸ حدود ۴۰ درصد رشد را از منظر تعداد تجربه کرده است.
 • توجه به سلیقه مشتریان در «بیمه باران»

  زهره محسنی شاد: تورم عاملی است که موجب می‌شود قیمت‌ها درسطح جامعه افزایش یابد وبه تبع آن، سرمایه‌های خرد و سرگردان برای جلوگیری از افت ارزش پول و کسب سود بیشتر، به سمت بازارهای مختلف سرازیر شود، اما این شرایط گاه نابسامانی‌هایی را در اقتصاد کشور به وجود می‌آورد و بخش زیادی از منابع را به سمت بخش‌های غیر مولد اقتصاد هدایت می‌کند که وضعیت فعلی کشور، نمونه‌ای از این شرایط است. رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در چند سال گذشته باعث شد تا سرمایه‌ها به سمت بازارهای مختلف هجوم آورند و اقتصاد را ملتهب‌تر کنند. این سرمایه‌ها گاهی از بازار ارز، سکه وطلا سر درآوردند و گاهی وارد بازار مسکن و خودرو می‌شوند و‌ هرازگاهی در بازارهای رسمی ‌همچون بانک‌ها یا بورس جا خوش می‌کنند. اما دراین بین بازاری که همواره مورد بی‌مهری قرار گرفته و سرمایه‌های کمتری به سمت آن جذب شده است، بازار بیمه کشور در حوزه بیمه‌های زندگی است. بخشی که از طریق جمع‌آوری حق بیمه‌ها، به دلیل فاصله زمانی که بین پرداخت حق‌بیمه و پرداخت سرمایه وجود دارد، می‌تواند این امکان را برای شرکت‌های بیمه به وجود آورد تا به واسطه انباشت سرمایه، وارد سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی شوند و ضمن جذب پس‌اندازهای خرد و اثرگذاری بر چرخه اقتصادی کشور، از محل این سرمایه‌گذاری‌ها نیز سود مناسبی را نصیب بیمه‌گذاران کنند. علاوه براین به دلیل ماهیت پس‌اندازی که در این نوع بیمه‌ها نهفته است، افراد می‌توانند با خرید این بیمه و پرداخت مبلغ ناچیزی از حق‌بیمه، علاوه بر انباشت سرمایه، از مزایای آن در زمان حیات و فوت بهره‌مند شوند. به هر ترتیب در سایه این خدمت نه تنها ارزشمندترین دارایی فرد یعنی زندگی او بیمه می‌شود، بلکه نگرانی از فردا هم جای خود را به اطمینان خاطر می‌دهد. اما به گفته کارشناسان، در این بین آنچه باعث بی‌تمایلی برای سرمایه‌گذاری در بیمه‌های عمر شده است، در کنار موضوع فرهنگ‌سازی و مشکلات اقتصادی، نرخ سود لحاظ شده در بیمه‌های زندگی و ابهامات در بازدهی سرمایه‌گذاری است که معمولا انطباق چندانی با نرخ تورم ندارد و در نتیجه بیمه‌گذار را از حفظ ارزش سپرده‌گذاری در طول زمان ناامید می‌کند.
 • رشد ۶۳ درصدی فروش پتروشیمی تندگویان

  دنیای اقتصاد: فروش شرکت پتروشیمی تندگویان در مهرماه امسال نسبت به سال قبل ۶۳ درصد افزایش یافت.
 • بی‌توجهی مسوولان به صنایع‌دستی ایران

  ندا علیزاده: صنایع‌دستی ایران هنر اصیلی است که گویای فرهنگ این مرزوبوم است. با این‌حال آن‌گونه که باید مسوولان و متصدیان امر از این هنر کشور و هنرمندان حمایت نمی‌کنند. درحالی‌که بسیاری از کشورها خواهان این هنر نشات گرفته از سرپنجه هنرمندان ایرانی و فرهنگ غنی هستند که درون این آثار نقش بسته‌اند. یکی از همین صنایع‌دستی اصیل و پرطرفدار ایرانی، خاتم‌کاری،‌ قلم‌زنی، فیروزه کوبی و میناکاری است. صنایع‌دستی سوشیان در قم یکی از شرکت‌هایی است که در زمینه این هنرها محصولات متنوعی را تولید و عرضه می‌کند. در گفت‌وگو با مدیرعامل صنایع‌دستی سوشیان به چالش‌های پیش‌روی صنایع‌دستی ایران پرداخته‌ایم.
 • توقف استخراج سنگ‌های اکسیدی در کنگو

  دنیای اقتصاد: شرکت فرعی کنگویی وابسته به شرکت ام‌ام‌جی تولید را در معدن مس کینسِوِره خود تا پایان آوریل ۲۰۲۱ متوقف کرد تا برای انتقال به وضعیت استخراج سنگ‌های سولفیدی به جای سنگ‌های اکسیدی مهیا شود.
 • رشد ۵۷ درصدی استخراج در مجتمع سنگ‌آهن سنگان

  دنیای اقتصاد: تناژ استخراج در مجتمع سنگ‌آهن سنگان طی هفت ماه سال جاری به بیش از ۲/ ۷ میلیون تن رسید.
 • روش نوین افزایش تولید مسکن

  دنیای اقتصاد: ماهیت بنگاه اقتصادی بر کسب سود و منفعت استوار است و هر نهاد فعال در سپهر اقتصادی کشور با انجام فعالیت در شاخه‌‌های گوناگون تولیدی، خدماتی، صنعتی و... سعی در کسب درآمد و بهره‌برداری حداکثری از منابع خود برای تحقق سودآوری دارد. در این راستا، برای بررسی عملکرد نهادها و واحدهای تولیدی مانند گروه سرمایه‌گذاری مسکن، همواره دو شاخص و پارامتر اصلی «ظرفیت تولید» و «حجم تولید» مورد تحلیل قرار می‌گیرند.
 • پرداخت ۶۷۴ میلیارد تومان تسهیلات برای نوسازی مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بانک مسکن از ابتدای سال ۹۸ تا پایان ۲۴ مهرماه گذشته، رقمی در حدود ۶۷۴ میلیارد و ۸۶۹ میلیون تومان به متقاضیان تسهیلات پرداخت کرده است.
 • سقوط ارزش سهام سازنده سیگار الکترونیکی

  دنیای اقتصاد: گروه آلتریا اعلام کرد که در ۳‌ماه سوم سال‌جاری با زیان ۶/ ۲ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در شرکت جول لبز مواجه شده است تا بیش‌ازپیش ارزش سهام اولیه ۸/ ۱۲ میلیارد دلاری این گروه در شرکت سازنده سیگارهای الکترونیکی جول لبز کاسته شود.
 • عرضه خودروی کارگروه بهمن با امکانات جدید

  دنیای‌اقتصاد: وانت کارا محصول تولیدی شرکت بهمن موتور است که بر اساس پلت‌فرم وانت مزدا بازطراحی شده و با عنوان کارا تیپ ۳ به‌روزسانی و امکاناتی به آن افزوده ‌شده است.
 • رشد ۳۰۰ درصدی فروش چادرملو

  دنیای اقتصاد: فروش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مهرماه سال‌جاری از ۲۵ هزار میلیارد ریال عبور کرد. بر اساس تازه‌ترین گزارش از شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، این شرکت در مهر گذشته بالغ ‌بر ۲۵ هزار و ۶۴۷ میلیارد ریال درآمد فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۰۰ درصد رشد نشان می‌دهد. پس از ثبت فروشی بیش از ۱۴ هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال انواع محصولات تولیدی توسط شرکت چادرملو در شهریورماه سال امسال، عملکرد مهرماه این شرکت نشان از افزایش محسوس نرخ‌های فروش گندله، فولاد و کنسانتره تولیدی این شرکت دارد. چادرملو همچنین طی دوره ۷ ماهه گذشته رقم فروش خود را به ۱۰۰ هزار میلیارد ریال رساند که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۷۹درصد رشد را نشان می‌دهد. شرکت عنوان کرده است که ادامه روند یادشده منجر به افزایش چشمگیر درآمدها و سودآوری این شرکت در سال مالی جاری خواهد شد.
 • قدردانی از بیمه البرز برای کمک‌های خیرخواهانه

  دنیای اقتصاد: معاون هماهنگی موسسات غیردولتی، مشارکت‌های مردمی و اشتغال سازمان بهزیستی استان تهران، گفت: از شرکت بیمه البرز که در پی همه‌گیری کرونا در اقدامی خیرخواهانه چهار هزار عدد ماسک و بیش از یک‌هزار کیلوگرم مواد غذایی به مراکز نگهداری ایتام و معلولان کمک کرد، قدردانی می‌کنم. محمدکریم آریا در حاشیه تحویل اقلام اهدایی بیمه البرز به بهزیستی اظهار کرد: این اقلام به ۹ مرکز شیرخوارگاه و نگهداری کودکان بی‌سرپرست در پنج شهرستان تهران، شمیرانات، ری، رباط کریم و دماوند تحویل داده شد. وی افزود: با توجه به محدودیت‌های اعتباری و کثرت مددجویان نیازمند، متاسفانه بهزیستی به تنهایی قادر به ارائه خدمات کامل و شایسته در راستای اغنا و تکمیل نیازهای فراوان جامعه هدف خود نیست.
 • «کی‌ال‌ام» در تعلیق

  دنیای اقتصاد: دولت هلند اعلام کرد طرح کمک مالی خود به شرکت هواپیمایی کی‌ال‌ام، شاخه هواپیمایی ملی فرانسه (ایرفرانس) در هلند را به حالت تعلیق درآورده است و علت این اقدام را خودداری خلبانان کی‌ال‌ام از پذیرش پیشنهاد ثابت نگه‌داشتن دستمزدها تا سال ۲۰۲۵ عنوان کرد.
 • پوشش ۷۵درصدی زیان انباشته «وبصادر»

  دنیای‌اقتصاد: به گفته مدیرعامل بانک صادرات ایران،این بانک در نیمه نخست سال جاری توانسته بیش از ۷۵درصد زیان انباشته خود را پوشش دهد و به‌زودی شرکت تأمین سرمایه «وبصادر» هم وارد بورس می‌شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» حجت الله صیدی تاکید کرد: با تجربه ۳۰ سال حضور در بازار مالی کشور می‌خواهم پیامی ویژه به سرمایه‌گذاران و سهامداران فعال در بازار سرمایه بدهم. طی ۳۰ سال گذشته بازدهی بازار سرمایه کشور در بازه‌های ۵ ساله، ۲ ساله یا ۲۰ ماهه هرگز کمتر از بازدهی ارز، خودرو، سکه طلا و مسکن نبوده و ممکن است گاهی در یک بازه چندماهه بازدهی دلار یا سایر بازارها از شاخص بورس پیشی بگیرد، اما بعد از ۲ سال بازدهی بورس قطعا کمتر از دلار، سکه و طلا نخواهد بود.
 • رکورد تازه تراکنش‌های بانکی در بانک ملی

  دنیای اقتصاد: بانک ملی با بیش از ۹۰ میلیون تراکنش در یک روز، رکورد تازه‌ای را در میزان تراکنش‌های بانکی به ثبت رساند. به گزارش «دنیای ‌اقتصاد» روز ۳۰ مهر سال‌جاری بیش از ۹۰ میلیون تراکنش در این بانک به ثبت رسیده است که یک رکورد بی‌سابقه تلقی می‌شود. بنابراین گزارش بیش از ۹۰ درصد این تراکنش‌ها به‌صورت غیرحضوری انجام ‌شده است. این گزارش می‌افزاید: بام، بله و نشان پرداخت، پرکاربردترین سامانه‌های بانک ملی ایران هستند که امکان تراکنش‌های غیرحضوری را به کاربران می‌دهند.
 • استقبال از بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از کرونا

  دنیای‌اقتصاد: طی روزهای اخیر، اقبال عمومی به بیمه‌های توقف کسب‌وکار ناشی از کرونای بیمه تعاون در استان‌های مختلف کشور به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
 • پرداخت سود قطعی ۳/ ۳ درصد به سپرده‌گذاران بانک ملت

  دنیای اقتصاد: سپرده‌گذاران بانک ملت برای سپرده‌گذاری سال ۹۸ خود در بانک ملت تا ۳/ ۳ درصد سود بیشتر در قالب سود قطعی دریافت کردند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مابه‌التفاوت سود پرداختی به سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه و بلندمدت سال ۹۸ بر اساس معیارهایی از قبیل نرخ اسمی سپرده در زمان افتتاح ،نوع آن،مدت ماندگاری و ... محاسبه و به‌حساب سپرده‌گذاران بانک ملت واریز شده است. بنابراین گزارش سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا به‌صورت علی‌الحساب بوده و بانک در صورت عملکرد موفق و سودآور مبلغی را تحت عنوان سود قطعی، اضافه بر سود علی‌الحساب سپرده به مشتریان پرداخت می‌کند.
 • عبور حق‌بیمه تولیدی بیمه کوثر از مرز ۲ هزار میلیارد تومان

  دنیای اقتصاد: حق‌بیمه تولیدی بیمه کوثر تا پایان مهرماه ۹۹ با رشد ۳۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از ۲ هزار میلیارد تومان عبور کرد.
 • امضای تفاهم‌نامه فروش ۹۰ هزار تن ریل ذوب‌آهن اصفهان

  دنیای اقتصاد: ذوب‌آهن اصفهان و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء تفاهم‌نامه فروش ۹۰ هزار تن ریل را امضا کردند که به‌عنوان افشای اطلاعات با اهمیت در کدال درج شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر