آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۸۸۶

 • راز و رمز «ققنوس»

  حمید اسلامی: برای تهیه گزارش پیش رو به دنبال یافتن علت نامگذاری کنسرسیومی‌متشکل از چندبانک و شرکت وطنی فعال در زمینه فناوری اطلاعات بودم. در ابتدا به نظرم «ققنوس» نام پرطمطراق و با‌مسمایی آمد.فرهنگ‌های لغت را کاویدم . مرحوم علامه دهخدا در توصیف ققنوس نوشته است: «گویند ققنوس هزار سال عمر می‌کند و چون هزار سال بگذرد و عمرش به آخر آید، هیزم بسیار جمع سازد و بر بالای آن نشیند و سرودن آغاز کند و مست گردد و بال بر هم زند چنان که آتشی از بال او بجهد و در هیزم افتد و خود با هیزم بسوزد و از خاکسترش تخمی‌ پدید آید.» قانع نشدم .به فرهنگ‌های انگلیسی سرک کشیدم. اسطوره شناسی، ققنوس(phoenix) را پرنده‌ای افسانه‌ای می‌داند که بدون کمک گرفتن از علم حساب یا شمردن با انگشت، حساب ۵۰۰ سال را درست نگه می‌دارد، زیرا اعتقاد بر این بوده که او از طبیعتی که عقل کل است همه چیز را می‌آموزد.
 • دردسرهای «لاکشمی میتال»

  شرکت آرسلورمیتال، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان از زیان خالص ۱/ ۱ میلیارد دلاری خود در فصل نخست سال منتهی به ۳۱ ماه مارس ۲۰۲۰ خبر داد. این شرکت علت این زیان را بحران کرونا اعلام کرده است. این غول فولادی جهان در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مدت مشابه سال گذشته درآمدی بالغ بر ۴/ ۰ میلیارد دلار داشته است. این شرکت اعلام کرد: ‌«آرسلورمیتال در فصل یکم سال ۲۰۲۰ زیانی بالغ بر ۱/ ۱ میلیارد دلار را متحمل شده و این در حالی است که در فصل چهارم سال ۲۰۱۹ شاهد زیان ۹/ ۱ میلیارد دلاری بوده و در فصل نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴/ ۰ میلیارد دلار درآمد داشته است.»
 • رد پای دانش‌بنیان‌ها در قطعه‌سازی خودرو

  سارا اصغری: نیاز کشور به تامین قطعات مورد نیاز صنایع مختلف بر اهمیت حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور می‌افزاید. این شرکت‌ها با به‌کارگیری نیروهای تحصیلکرده توانایی بومی‌سازی و مهندسی معکوس را دارند و از این طریق کمک‌رسان صنایع مختلف در شرایط تحریم خواهند بود. با این همه راه حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور چندان آسان نیست و این شرکت‌ها به ویژه در بخش تامین مالی پروژه‌ها نیازمند یاری هستند. شرکت رویال صنعت سامانه در سال ۱۳۸۷ با هدف بومی‌سازی تجهیزات آغاز به کار کرده و وارد صنایع دفاعی، نفت و گاز، مخابرات و قطعات خودرو شده که تاکنون توانسته ۱۸۰قطعه با فناوری پیشرفته در صنایع مختلف را بومی‌سازی و تولید کند. در این شرکت یک نمونه ساخته می‌شود و پس از آن روش‌های تولید و دانش تولید آن به فروش می‌رسد، به عبارت دیگر یا کل دانش فنی یا محصولات تولید شده مبتنی بر آن فروخته می‌شود. محوریت تحقیق و توسعه شرکت روی تولیدات قطعات فوق‌های‌تک و گلوگاهی است، اما به تازگی و طی یک سال گذشته این شرکت دانش‌بنیان به قطعات داخلی‌سازی‌ نشده خودروسازی ورود پیدا کرده است، حوزه‌ای که در آن چندان شرکت‌های دانش‌بنیان حضور ندارند.
 • «جار» ؛ کیوسک مجازی نشریات

  سیمین عزیزمحمدی: پیگیری اخبار همیشه جذاب است و معمولا، در کنار رقابت بین رسانه‎ها برای خبررسانی، بین افراد هم می‎توان شاهد این رقابت بود. به ویژه این روزها که به لطف اینترنت و شبکه‎های اجتماعی زودتر از هر زمانی اخبار منتشر می‌شود و افراد ترجیح می‎دهند به تحلیل‎های درستی از این اخبار دست پیدا کنند.
 • سبد محصولات؛ مزیت صادراتی سیمان اصفهان

  سجاد موسوی: صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع پایه، نقش اساسی در توسعه زیربنای اقتصادی کشور بر عهده دارد و در کشور ما همواره در حال‌ توسعه و افزایش ظرفیت بوده است.
 • چرایی ماندگاری یا سقوط کسب‌وکار‌های خانوادگی

  علیرضا کلاهی مدیرعامل شرکت سیم و کابل ابهر
  بنگاه‌های اقتصادی در دوره حیات خود از تولید تا افول و مرگ مسیری مخاطره‌انگیز را طی می‌کنند که علاوه بر ریسک‌های بسیارش، فرصت‌های طلایی و کم‌نظیری را نیز برای توسعه در اختیار آنها می‌گذارد.
 • ادامه فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام در بانک آینده

  دنیای اقتصاد: فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام بانک آینده که از شنبه ۶ اردیبهشت‌ماه درتمامی شعب این بانک آغاز شده بود، با استقبال مردم و مشتریان روبه‌ رو شده و همچنان ادامه دارد. این اوراق یک‌ساله، با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸درصد سالانه و معاف از مالیات است که سود آن به‌صورت ماهانه، پرداخت خواهد شد. نرخ بازخرید قبل از سررسید این اوراق، ۱۰درصد سالانه تعیین شده است. تمامی شعب بانک آینده در سراسر کشور، آماده عرضه اوراق گواهی سپرده ویژه سرمایه‌گذاری عام هستند. بدیهی است نقدینگی حاصل از فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری از سوی بانک‌ها و استقبال مطلوب هموطنان از آنها به بسترهای اصلی خود، یعنی پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی و نیز بانک‌ها و اقتصاد کشور منتج می‌شود.
 • تلاش «آمود» برای احیای شهرها

  دنیای اقتصاد: صنعت ساختمان و ساخت‌وساز از صنایع اصلی و اثرگذار در اقتصاد ملی است که در برهه‌هایی ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده داشت، اما این صنعت در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است. در این میان شرکت‌هایی هستند که با مشاوره صحیح به دنبال اصلاح این مشکلات هستند.شرکت مهندسین مشاور آمود خرداد ۱۳۷۱ با راهبرد تشکیل شرکت مهندسین مشاور در رسته‌های معماری، طراحی شهری، شهرسازی، مرمت و احیا و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ساختمان‌های آموزشی آغاز به کار کرد و از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را با تاسیس نمایندگی در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد و اهواز گسترش داد.
 • بومی‌سازی دستگاه تنفس مصنوعی تک نفره

  دنیای‌اقتصاد: محققان شرکت دانش‌بنیان «فن‌آوران الکترومکانیک کاسپین» موفق به طراحی و ساخت دستگاه تک‌نفره ونتیلاتور با فناوری بومی شدند.
 • کیفیت متفاوت در «لوله‌های دوجداره قدر»

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی‌ از هلدینگ‌های زیرمجموعه «شستا» تاکید کرد: «وپترو» برنامه ورود شرکت‌های زیرمجموعه خود را به بازار سرمایه دنبال می‌کند و در همین رابطه شرکت‌های این گروه در حال طی مراحل پذیرش به بازار سرمایه هستند.
 • تولید با کیفیت در و پنجره همپای آلمانی‌ها

  دنیای اقتصاد: اگر بخواهیم تنها یک گام اساسی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها برداریم، قطعا باید سراغ پنجره‌ها برویم؛ پنجره‌هایی که بخش عمده انرژی سرمایی و گرمایی را به خاطر عایق نبودن هدر می‌دهند. در دو دهه اخیر شرکت‌های بسیاری برای تولید در و پنجره‌های با کیفیت و استاندارد وارد عرصه شدند، اما فقدان نظارت از سوی نهادهای مربوطه و همچنین اجباری نبودن رعایت استاندارد باعث شد تا شرکت‌هایی که اصطلاحا از آنها به «زیرپله‌ای» تعبیر می‌شود، در بازار رخنه کنند. سیدرضا اخوان دستمالچی، مدیرعامل گروه عایق کویر یزد به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت: متاسفانه روند افت تولید پروفیل‌ها در بازار مشهود است به‌گونه‌ای که ضخامت ورق گالوانیزه روزبه‌روز کمتر می‌شود.
 • چشم امید «هیلتون» به سفرهای زمینی

  دنیای اقتصاد: در پی شیوع ویروس کووید-۱۹، صنعت هتلداری نیز مانند دیگر صنایع مرتبط با گردشگری با بحران بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است. حقیقتی که با انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌ها برای سه ماه نخست، بیانگر وخامت اوضاع در این صنعت است، اما نشانه‌هایی از امید وجود دارد که صنعت هتلداری سریع‌تر از دیگر صنایع مرتبط با گردشگری مانند شرکت‌های هواپیمایی و کشتی‌های کروز از این بحران خارج شود.
 • تولید فناورانه اکسیژن‌سنج خون‌

  دنیای اقتصاد: دستگاه اکسیژن‌سنج خون توسط شرکت دانش‌بنیان مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) بومی‌سازی شد. دستگاه «پالس اکسی متر انگشتی» در تجهیزات مختلفی از جمله ونتیلاتورها و دستگاه‌های پایش علائم‌حیاتی مراکز درمانی و بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه، عمل سنجش سطح اکسیژن در خون را انجام می‌دهد.
 • افزایش ظرفیت تولید و صادرات امرسان

  دنیای اقتصاد: یکی از اهداف اصلی امرسان در سال۹۹، افزایش ظرفیت تولید به میزان ۲۵درصد و افزایش صادرات به میزان ۵۰درصد است. سلطان‌حسین فتاحی، بنیان‌گذار گروه صنعتی امرسان در گزارشی از روند فعالیت این مجموعه بیان کرد: گروه صنعتی امرسان درحال حاضر و پس از ۳۵سال فعالیت، با ظرفیت سالانه ۳۵۰هزار محصول مشغول به فعالیت است. عمده‌ تولیدات این مجموعه شامل یخچال، فریزر، یخچال فریزر، ساید‌بای‌ساید، ماشین‌لباسشویی، اجاق‌گاز و انواع جاروبرقی می‌شود. تعداد شاغلان در امرسان تاپایان سال۹۸ به طور مستقیم ۸۲۰ نفر بوده و قرار است با گسترش فعالیت‌ها در سال ۹۹ به ۱۱۵۰نفر برسد. تمامی محصولات امرسان استانداردهای مصرف بهینه‌ انرژی را کسب کرده و کمترین میزان مصرف برق را دارند. به طورخاص، یخچال‌های امرسان در بین بهترین انواع یخچال‌های دنیا از نظر میزان مصرف انرژی هستند.
 • سهل‌انگاری «فدکس»

  دنیای‌اقتصاد: پاملا پوپ، در روزهایی که بسیاری از مردم در قرنطینه خانگی بودند، روزهایی عادی را در فرودگاه بین‌المللی نیوارک لیبرتی فدکس سپری می‌کرد. در این مدت وظایف مختلفی به او محول می‌شد؛ از کارهای دفتری تحویل مرسولات تا کمک به تخلیه محموله ده‌ها هواپیمای ورودی و خروجی روزانه به فرودگاه. این زن ۵۶ ساله اهل نیوجرسی عاشق کارش بود و بیش از نیمی از عمرش را در فدکس گذرانده بود.
 • آهن و فولاد میلاد افزایش سرمایه داد

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد (سهامی‌عام) با حضور ۲۴/ ۵۴ درصدی سهامداران برگزار شد. در این مجمع افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته به مبلغ ۸۲ میلیارد و ۲۸۵ میلیون ریال به‌منظور اصلاح ساختار مالی برای گسترش فعالیت شرکت به تصویب رسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، براساس اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوبه آذرماه ۱۳۸۴) تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد، در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس رسیدگی ایجاد شده مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نشد. سرمایه فعلی شرکت آهن و فولاد میلاد هم‌اکنون ۳۲۰ میلیارد ریال است که پس از افزایش سرمایه به ۴۰۲ میلیارد و ۲۸۵ میلیون ریال افزایش می‌یابد.
 • رشد تولید چادرملو در فروردین‌

  دنیای‌اقتصاد: تولید شمش فولاد چادرملو در نخستین ماه سال به ۸۸ هزار و ۹۱۰ تن رسید؛ این رقم در فروردین سال گذشته معادل ۸۷ هزار و ۶۲۶ تن بود که تولید شمش در فروردین امسال رشد ۵/ ۱درصدی را نشان می‌دهد.
 • بومی‌سازی چراغ گندزدای محیط توسط «سایان الکتریک»

  دنیای اقتصاد: مهندسان شرکت «سایان الکتریک» موفق به تولید چراغ روکار گندزدای محیط شدند. این چراغ روکار برای از بین بردن ویروس، باکتری و میکروارگانیسم‌های محیط به کار می‌رود. این چراغ برای نخستین بار در کشور با بالاترین کیفیت طول موج توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید شده است. مدیرعامل شرکت سایان الکتریک با بیان اینکه این چراغ، توانایی از بین بردن ویروس، باکتری و میکروارگانیسم‌های محیط را تا ۹۹ درصد دارد، گفت: این محصول در فضاهای عمومی پرتردد، کاربرد بسیاری دارد و باقی نماندن مواد شیمیایی در محیط، پس از ضدعفونی و زمان ضدعفونی کوتاه از دیگر مزیت‌های این چراغ است. مهدی امجدی با اشاره به نیاز دو ساعته برای گندزدایی محیط توسط این دستگاه اضافه کرد: نمونه خارجی این محصول باکیفیت طول موج پایین‌تر با قیمت حدود ۲میلیون تومان به فروش می‌رسد، در حالی که محصول تولیدی این شرکت حدود یک‌سوم این قیمت عرضه می‌شود که بهتر از نمونه خارجی جواب داده است. وی افزود: سایان الکتریک توانایی تولید ماهانه تا چهار هزار عدد چراغ «بتا یو وی سی» با طول عمر ۹ هزار ساعت را دارد.
 • استارت‌آپ ایرانی در کانادا یونیکورن شد

  دنیای اقتصاد: فارغ‌التحصیلان دانشگاه شیراز در کانادا استارت‌آپی راه‌اندازی کردند که در حال حاضر ارزش آن ۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این تیم استارت‌آپی ایرانی در کانادا ۱۰۰ میلیون دلار کانادا حمایت مالی به خود جذب کرد و با این اتفاق ارزش آن ۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. زمانی که ارزش بازار شرکت‌های خصوصی در کانادا به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد، گفته می‌شود این شرکت‌ها به وضعیت یونیکورن (UNICORN) رسیده‌اند. وضعیتی بسیار مناسب. حال این استارت‌آپ با ارزش ۲میلیارد دلاری خود به این وضعیت رسیده است. این استارت‌آپ با ایجاد یک پلت‌فرم بر پایه هوش مصنوعی کمک می‌کند تا دانشجویان بین‌المللی برای تکمیل تحصیلات پس از دوره متوسطه خود در خارج از کشور اقدام کنند.
 • خلاقیت یک شرکت برای بهره‌برداری از انرژی زمین‌گرمایی

  سیستم‌های انرژی زمین‌گرمایی با بهره‌برداری از انرژی حرارتی زمین که چند متر پایین‌تر از خط انجماد به وفور یافت می‌شود، می‌توانند ساختمان‌هایی را که در آن زندگی می‌کنیم، گرم یا سرد کنند. این سیستم‌ها می‌توانند هزینه‌های گرمایش و سرمایش را تا ۶۰ درصد کاهش دهند. تا همین اواخر، نصب این سیستم‌ها بسیار گران و سخت بود، اما دیگر این‌طور نیست. شرکت دندلیون انرژی (Dandelion Energy) که یک استارت‌آپ زمین‌گرمایی در نیویورک است، با تکنولوژی، تجهیزات و فرآیندهای انحصاری خود، کاری کرده افراد با بودجه کم و در حیاط خلوت خانه خود، به انرژی زمین‌گرمایی دسترسی داشته باشند. کتی هانون، رئیس و یکی از هم‌بنیان‌گذاران این شرکت، در مورد آنچه الهام‌بخش این ایده نوآورانه شد توضیح داده و همچنین نکاتی را برای پرورش نوآوری در سازما‌ن‌ها عنوان کرده است.
 • اریک اشمیت از گوگل رفت

  دنیای‌اقتصاد: اریک اشمیت، از معروف‌ترین مدیران گوگل در ماه فوریه و در سکوت کامل خبری به کار خود در گوگل پایان داد. وب‌سایت CNET به نقل از یک منبع آگاه، اعلام کرد که اریک اشمیت، مدیرعامل پیشین گوگل که اخیرا به‌عنوان مشاور فنی در این شرکت ایفای نقش می‌کرد، در ماه فوریه از آخرین سمت رسمی‌خود در گوگل و شرکت مادر یعنی آلفابت کنار کشید. هنوز مشخص نیست دلیل این تصمیم از سوی اشمیت چه بوده، اما به نظر می‌رسد او قصد دارد تا بیشتر تمرکز خود را در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه فناوری‌ها‌ی نظامی ‌معطوف کند. گوگل نیز هنوز هیچ واکنشی در قبال این تصمیم نشان نداده است. البته چند وقتی بود که اریک اشمیت، سمت مهمی ‌را در گوگل یا آلفابت برعهده نداشت.
 • ۴۶ درصد شرکت‌های برتر جهان کماکان استخدام می‌کنند

  دنیای اقتصاد: نتایج یک تحقیق جامع در مورد روند استخدام در شرکت‌های برتر جهان در شرایط شیوع کرونا نشان می‌دهد ۴۶ درصد این شرکت‌ها کماکان در حال استخدام نیرو هستند. بررسی که در این زمینه توسط موسسه کندور انجام شده نشان می‌دهد در عین حال ۲۱ درصد از ۷هزار شرکتی که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته‌اند در حال اخراج و کاستن از نیروی کار خود هستند و ۳۲درصد هم به‌رغم برنامه‌ریزی برای استخدام فعلا این روند را متوقف و تعلیق کرده‌اند. براساس این بررسی در میان شرکت‌های فعال در حوزه کسب و کارهای B۲C یا فروشندگان مستقیم محصولات تجاری به مشتری نهایی، ۵/ ۴۲ درصد در حال اخراج کارکنان خود هستند و تنها ۶/ ۳۶ درصد کماکان نیروی جدید استخدام می‌کنند.
 • ویروس کرونا آسمان ابری مایکروسافت را آفتابی کرد

  در حالی که مایکروسافت هفته گذشته آخرین گزارش مالی خود را منتشر کرد، تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند غول نرم‌افزاری جهان در برخی حوزه‌های کسب‌و‌کار خود بتواند برای بحران پیش‌آمده مرتبط با شیوع ویروس کرونا فائق آید و البته در برخی حوزه‌های مرتبط با تبلیغات از جمله شبکه اجتماعی لینکدین درآمد کمتری نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی به دست آورد. به گزارش وب‌سایت finance.yahoo با وجود این تحلیلگران معتقدند میزان استفاده از خدمات رایانش ابری و ابزارهای همکاری مایکروسافت از جمله اپلیکیشن «تیمز» افزایش می‌یابد و این اتفاق به این دلیل است که در حال حاضر شرکت‌های بیشتری به شکل موثر فعالیت‌های خود را به کارمندان در خانه‌ها محول کرده‌اند.
 • بیانیه اسمارت‌آپ ونچرز درباره خروج موفق استارت‌آپ کمدا

  دنیای اقتصاد: اسمارت‌آپ ونچرز که یک گروه سرمایه‌گذاری جسورانه است با انتشار بیانیه‌ای جزئیاتی از خروج موفق استارت‌آپ کمدا را ارائه کرد. کمدا استارت‌آپی در زمینه فروش لباس و لوازم آرایشی است که هفته گذشته اعلام شد دیجی‌کالا روی آن سرمایه‌گذاری کرده است.
 • خرید‌های فروشگاهی بدون تماس فیزیکی با «کارا پی»

  دنیای اقتصاد: یکی از راه‌های انتقال بیماری‌ها، دست زدن به سطوح مشترک و آلوده است که دستگاه‌های کارتخوان نیز یکی از این موارد هستند. در حال حاضر دستگاه کارتخوان می‌تواند یکی از آلوده‌ترین بخش‌های یک مرکز تجاری باشد.به گزارش «دنیای اقتصاد» یک شرکت مهندسی وابسته به بانک ملت برای رفع این معضل با استفاده از فناوری روز،خدمت جدیدی را با نام «کاراپی» ارائه کرده که این امکان را فراهم می‌آورد تا خریداران با استفاده از تلفن همراه شخصی و بدون استفاده از دستگاه کارتخوان و کارت بانکی، پرداخت‌های خود را تنها با اسکن کردن یک QR کد اختصاص یافته به فروشنده،انجام دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر